De Olympische Zwemwedstrijden aangevangen ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Jopie Stroomberg, Stam en Mooi uitgeschakeld BEWOLKT. DE BILT SEINT: Meest zwakke later wellicht toenemen de wind uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tem peratuur. Hoogste barometerst.: 769.0 te Yarmouth en Scilly. Laagste barometerst.: 746.9 te Seydisfjord. De secundaire depressie, die gisteren voor onze kust lag, gaf nog wat regen, vooral in het Noord-Oosten, doch is thans na|r Centraal Europa verdwenen en opge vuld. In Schotland en Ierland daalde de luchtdruk weer ten gevolge van de Zuid- Oostwaartsche beweging van de depres sie, die gisteren bij IJsland verscheen. Deze barometerdaling ging gepaard met toenam, den bewolking en opnieuw lichte regens. In Zweden hield de stijging van den luchtdruk aan en heerscht mooi zo merweer. In Duitschland en Centraal Eu ropa blijft het weer onbetrouwbaar en onweersachtig, vooral in de Oost-Alpen vielen zware regens. In Zwitserland heerscht foehn en in de Alpen is de lucht onbewolkt met groote droogte en prachtig zicht. Luchtdrukstijgingen ip IJsland wij zen er op, dat de depressie daar reeds ge passeerd is. Het is te verwachten, dat de wind bij ons terug zal gaan naar West of Zuid-West en dat de bewolking zwaar zal blijven, doch dat de kans op buien voor- loopig afneemt. LUCHTTEMPERATUUR. 18.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9,07 uur tot Zondagmorgen 5.04 uur; van Zondagna middag tot Maandagmorgen 5.05 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zondag 9 Aug. voorm. 7.36 en nam. 8.03 uur; op Maandag 10 Aug. voorm. 8.29 en nam. 9.02" uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. HEFFING OP BOTER TACHTIG CENT. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 1015 Augustus we derom vastgesteld op 0.80 per K.G. REISVEREENIGING CONTRA DEN STAAT DER NEDERLANDEN. Wegens beslag op bussen. De Friesch-Hollandsche Reisvereeniging „De Samenwerking" te Leeuwarden heef: den Staat der Nederlanden in kort geding gedagvaard in zake het in beslag nemen van outobussen der vereenigingteLeiden op 30 Juli jj. door ambtenaren van het rijks toezicht op de spoorwegen. De pleidooien zullen worden gehouden voor den president van de rechtbank te 's-Gravenhage op Maandag 17 Augustus a.s. Woensdag zijn door het rijkstoezicht wederom een aantal bussen der vereeni ging in beslag genomen. Medegedeeld werd, dat aan de vereeniging geen belemmeringen betreffende het organiseeren van tochten meer in den weg zullen worden gelegd, tot dat de president van de Haagsche recht bankuitspraak heeft gedaan. „Tel." Autosloopers en omzetbelasting. Houders van autoslooperijen in Neder land zijn dezer dagen te Utrecht in verga dering bijeengekomen op initiatief van het Nederlandsche centrale inlichting-bureau Contact en eenige belanghebbenden, ter bespreking van het vraagstuk van de om zetbelasting. De fiscus beschouwt de auto- j sloopers den laatsten tijd n.l. als fabrikan ten in den zin der omzetbelastingwet. I Na opening van de vergadering door den heer G. A. de Vries te Velp, heeft mr. J. M. W. Knipscheer te 's-Gravenhage een uiteenzetting gegeven, waarbij de kansen van een eventueel proef-proces onder het oog werden gezien. Besloten is tot oprichting van een Bond van houders van autoslooperijen in Neder land en tot het voeren van een gezamenlij ke actie tegen de omzetbelasting, zoo noodig door het voeren van een proefproces. DEN HAAG IS RIJK AAN WINKELS. Vestigingsbeperking noodzake lijk. Bijna 7 procent staat leeg. Het aantal kleine win kels verrassend groot. De in 1935 gehouden winkel telling heeft uitgewezen, dat het aantal winkels in de residentie, in verhouding tot de bevolking, zeer groot is en dat de verdeeling van de winkels over de verschillende gedeelten der gemeente zeer ongelijkmatig is. In de binnenstad waren 2141 winkels, waarvan 229 leegstaand, in de overige wij ken 10.018 winkels, waarvan 610 leegstaand. Totaal derhalve 12.159 winkels, waarvan 839 of 6.9 pet. leegstaand Voor de gemeente als geheel komt men tot de volgende verhoudingscijfers: aan woonstraten gelegen 26.4 pet., aan neven winkelstraten (al dan niet tevens verkeers weg) 23.0 pet., aan hoofdwinkelstraten (als voren) 45.2 pet., aan verkeerswegen (geen winkelstraat zijnde) 5.4 pet. Alle handelszaken dienen in het han delsregister te worden ingeschreven, uitge zonderd die, welker eigenaar gedurende drie achtereenvolgende jaren een belast baar inkomen van minder dan 2000 geniet. Opvallend is vooral het zeer gering in geschreven aantal kruideniers. Men kan globaal stellen, dat slechts 1/3 van de te 's-Gravenhage wonende kruideniers is in geschreven in he^ handelsregister. Natuur lijk kan hieruit nog niet zonder meer wor den afgeleid, dat 2/3 van het aantal krui deniers een inkomen van minder dan 2000 heeft. Uit vergelijking blijkt, dat relatief het aantal winkels te 's-Gravenhage grooter is dan te Amsterdam en Rotterdam en groo ter ook dan in naburige belangrijke plat telandsgemeenten. Het aantal winkels in luxe-artikelen is naar verhouding grooter dan in de andere groote steden in ons land. Het komt den samensteller van het rap port voor, dat de zaak op dit oogenblik n°g niet rijp is voor een volledige en de finitieve regeling en dat er alle aanlei ding bestaat om deze materie in ernstige studie te nemen, alvorens concrete maat regelen worden ontworpen. Hij is echter overtuigd, dat het distributie-apparaat zoo overbelast is, dat ingrijpen, ook voor ves tigingsbeperking, niet zal kunnen uitblij ven. Het lijkt hem gewenscht om gedachtig aan de spreuk, dat het gemakkelijker is te voorkomen dan te genezen, reeds dadelijk in nieuwe wijken regelend op te treden. B. en W. van den Haag deelen naar aan leiding van dit rapport mede, dat zij hun standpunt ten aanzien van het winkel- vraagstuk nader zullen bepalen. „Tel." BELANGRIJKE VERKOOP VAN HARING AAN RUSLAND. De Reedersvereeniging voor de Neder landsche haringvisscherij bericht, dat zij, optredende voor het Nederlandsche haring- visscherijbedrijf in zijn geheel, aan Rus land heeft verkocht 10.000 ton zomerharing en 30.000 ton September-October-Novem- bervangst. Het is de eerste keer, dat een dergelijke geconcentreerde transactie in de Neder landsche haringexport naar Rusland tot stand kwam. >(N. R. Crt." FABRIEKSTURFSTEUN 1936. In de Staatscourant van Donderdag is op genomen een beschikking van den Minis ter van Landbouw en Visscherij, waarbij bepaald wordt, dat uit het Landbouwcrisis fonds steun zal worden verleend aan de producenten van fabrieksturf. Steun zal worden verleend tot een zoo danig bedrag, dat door de N.V. Verkoop kantoor fabrieksturf, gevestigd te Assen, voor door haar bemiddeling afgeleverde fabrieksturf aan de producenten een toe slag van 24.75 per dagwerk zal kunnen worden uitbetaald. Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 3 tot 8 Augustus 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks Rm. 1.000.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deut sche Verreohnungskasse uitstaande vor deringen met de begunstigden afgerekend. De nummer van deze posten liepen van 89626—89892. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelf de periode in totaal een bedrag van onge veer R.m. 200.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 28047. De uitersten trekken elkaar aan. Nieuw Olympisch record van den Japanner Taguchi op de 100 Meter Twee Nederlandsche schoolslag zwemsters geplaatst. BERLIJN, 8 Augustus. Hedenmorgen 9 uur zijn de zoo met spanning verwachtte olympische zwem wedstrijden aangevangen. De weersom standigheden waren verre van fraai. Het regende vrijwel voortdurend, hetgeen het verblijf voor de toeschouwers in het zwemstadion er niet aangenamer op maakte. Het stadion was lang niet geheel gevuld, toen met de series 100 meter vrije slag heeren aangevangen werd. In de eerste serie verbeterde Peter Fick (V. S.) het olympisch record door dezen afstand af te leggen in 57.7 sec. Hij sloeg in deze serie den Hongaar Csik gemak kelijk. Het oude olympische record stond op naam van Meyazaki (Japan) met 58 sec., gevestigd in 1932 te Los Angeles. In de tweede serie startte onze landge noot Mooi op baan 6. Zijn start was te laat, hij ging niet direct weg bij de eerste lettergreep van het woord „Achtung" van starter Gaedeker. Op de eerste 50 meter hield hij het tempo nog goed vol, doch na het keeren zakte hij af. Hij tikte als zes de aan in den tijd van 1 minuut 3.4 sec., welke tijd niet alleen een flii^k eind bo ven het Nederlandsche record ligt, doch bovendien heeft Mooi bij de Nederland sche kampioenschappen te Gouda een heel wat beteren tijd gemaakt. Yusa (Japan was eerste in 57,8 sec. met Highland (V. S.) tweede in 59.9 sec. Der de Kerdall (Australië). 4. Roolaid (Est land). 5. Cavalero (Frankrijk). In de vierde serie egaliseerde Arai (Ja pan) het nieuwe olympische record van Fick van 57.7 sec. De Duitscher Fischer was tweede in 57.9 sec. Olympische records zijn er om verbe terd .te worden. Zoo dacht de Japanner Taguchi er tenminste over, toen hij in de 5e serie in prachtigen stijl over de baan ging en een tijd noteerde van 57.5 sec. In de 7e en laatste serie start te onze landgenoot Stam op de 6e baan. Hij keerde als 4e en slaagde er niet in de derde plaats te veroveren, welke hem in de volgende ronde zou hebben ge bracht. Lindegren (V. S.) won de serie in 58.2 sec. Stam's tijd was 1 min. 1.3 sec. Onze beide landgenooten zijn in dit nummer dus uitgeschakeld. De 200 meter schoolslag dames. Hanni Hoelzner geslagen door Jopie Waalberg. In de eerste serie startte Jopie Waalberg op baan 1 o.m. tegen Hanni Hoelzner (Duitschland) en de dames Soerensen (Denemar ken) en Isberg (Zweden). De Duitsche zwefster nam onmiddel lijk de leiding en keerde na 40 sec. voor de tweede baan. Op de tweede vijftig meter liep Jorpie Waalberg echter haar geringen achterstand in en na 100 meter lagen beiden gelijk. De A. D. Z.- zwemster hield moedig vol en op de derde baan wist zij zelfs een kleinen voorsprong te nemen. Zij keerde als eerste na 150 me ter met Hoelzner vlak achJter haar. Doch inmiddels waren de Deensche Soerensen en de Zweed- sche zwemster Isberg fraai op ko men zetten. In de nu volgende eindspurt wisten deze beide laat ste zwemsters de leiding over te nemen, terwijl Jopie Waalberg door schitterend vol te houden nog juist de derde plaats wist te bemachtigen. De tijd van Soerensen bedroeg 3 min. 6.7 sec. Jopie Waalberg's tijd was 3 min. 10.4 sec. Hanni Hoelzner deed er 0.6 sec. langer over. De eerste drie uit elke serie gingen on middellijk naar de halve eindstrijden over Voorts werden twee der vierde aanko- v m nog geplaatst. In de tweede serie zwom Jen nie Kastein mee op baan 2 o.m. tegen Martha Genenger, de Duit sche favoriete op dit nummer. Genenger liep onmiddellijk uit, gevolg door onze landgenoote, terwijl de overige zwemsters Tsu- boi (Japan), Lappaelainen (Fin land) en Govednik (V. S.) ver achter bleven. Jennie Kastein wist gemakkelijk haar tweede plaats te handhaven met een tijd van 3 min. 7.8 sec., terwijl Mar tha Genenger na de 100 meter in 1 min. 27.4 sec. te hebben afge legd, 3 min. 3 sec. noteerde. Een nieuw olympisch record. Het oude stond op naam van Clare Dennis (Australië) met een tijd van 3 min. 6.3 sec, gevestigd in 1932 te Los Angeles. In de derde serie kwam de bekende wereldrecordhoudster Maehata uit. Zij had geen tegenstandsters van groote kracht tegenover zich. Ondanks dat noteerde zij een tijd van 3 min. 1.9 sec., waarmede dus het nieuwe olympisch record van Martha Genenger reeds weer verbeterd was. In de vierde serie won de Duit sche zwemster Wollschlaeger in den tijd van 3 min. 8.5 sec. Onze landgenoote Jopie Stroomberg kon het tempo niet volhouden. Zij eindigde als vijfde met een tijd, die ver over de 3 min. 20 sec. was gelegen. De uitslagen luiden: le serie: 1. Peter Fick (Ver. Staten) 57.7 sec. (nieuw olympisch record, het oude stond met 58 sec. op naam van den Japanner Miyasaki). 2. Csik (Hongarije) 58.3 sec., 3. Gabrielsen (Engeland) 1 min. 1.2 sec., 4. Hamerton (Canada) 1 min. 2.1 sec., 5. Tatto (Brazilië) 1 m. 2.6 s., 6. Ka- dri (Egypte) 1 m 3.8 s. 2e serie: 1. Yusa (Japan) 57.8 sec., 2. Hnghland (Ver. Staten) 59.9 sec., 3. Ken dall (Australië) 1 min. 1 sec., 4. Roolaid (Eestland) 1 m. 1.5 s., 5. Cavallero (Frank rijk) 1 m. 2.2 s. 6. Mooi (Nederland) 1 m. 3.4 s. 3e serie: 1. Williams (Engeland) 1 min. 0.7 sec., 2. Adjaludin (Philippijnen) 1 m. 1 s., 3. Schwartz (Duitschland) 1 m. 1.8 s., 4. Bourne (Canada) 1 m. 2.4 s., 5. Dos Santos Moraes (Brazilië) 1 m. 3.5 s., 6. Zobernig (Oostenrijk) 1 m. 3.9 s. 4e serie: 1. Arai (Japan) 57.7 sec.-.(het nieuwe olympisch record van Fick geëvenaard), 2. Fischer (Duitschland) 57.9 s., 3. Grof (Hongarije) lm. 1.3 s., 4. Spence (Bermuda) 1 m. 1.9 s., 5. Desusclade (Frankrijk) 1 m. 7.2 sec., 6. Broussalis Griekenland) 1 m. 7.5 s. 5e serie: 1. Taguchi (Japan) 57.5 sec. (nieuw olympisch record), 2. Christensen (Denemarken) 1 min. 1.1 sec., 3. Larsen (Canada) 1 min. 1.5 s., 4. Zaki (Egypte) 1 m. 3.7 s., 5. Paz Soldan (Peru) 1 m. 5.6 s., 6. Mavrogeorges (Griekenland) 1 m. 8.2 s. 6e serie: 1. Wilfan (Zuid-Slavië) 1 m. 0.6 sec., 2. Heibel (Duitschland) 1 m. 1.5 s., 3. Obial (Philippijnen) 1 m. 1.7 s., 4. Dove (Engeland), 1 m. 1.8 s., 5. Francisco Marques (Brazilië) 1 m. 3.3 s., 6. Young (Bermuda) 1 m. 7.8 s. 7e serie: 1. Lindgren (Ver. Staten) 58,3 sec., 2. Abay Nemes (Hongarije) 1 min. 0.2 sec., 3. Hietanen (Finland) 1 min. 1 sec., 4. Stam (Nederland) 1 min. 1,3 sec., 5. Petersen (Denemarken) 1 min. 1,6 sec., 6. Zirilli (Zwitserland) 1 min. 4,1 sec. Als snelste derden komen in de halven eindstrijd: Kendall (Australië) en Hietanen (Finland). De resultaten der series 200 M. schoolslag dames luiden: le serie: 1. Soerensen (Denemarken) 3 min. 6,7 sec., 2. M>erg (Zweden) 3 min. 8,7 sec., 3. Waalberg (N ederland) 3 min. 10,4 sec., 4. Hoelzner (Duitschland) 3 min. 11 sec., 5. Schiller (Ver. Staten) 3 min. 17.4 sec., 6. Langdon (Canada) 3 min. 21,7 sec. 2e serie: 1. Genenger (Duitschland) 3 min. 3 sec. (nieuw Olympisch record), het oude stond met 3 min. 6,3 sec. op naam van de Australische Clara Denis), 2. Kastein (Nederland) 3 min. 7,8 sec., 3. Tsuboi (Japan) 3 min. 15 sec., 4. Lappaelainen (Fin land) 3 min. 19,7 sec., 5. Govednik (Ver. Staten) 3 min. 25,2 sec. 3e serie: 1. Maehata (Japan) 3 min. 1,9 sec. (nieuw Olympisch record), 2. Chris tensen (Denemarken) 3 min. 10 sec., 3. Gomm (Engeland1) 3 min. 15,7 sec., 4. Cum- ming (Ver. Staten) 3 min. 21,9 sec., 5. Bou- belora (Tsj.-Slowakije) 3 min. 25,8 sec., 6. Wyss (Zwitserland) 3 min. 31,3 sec. 4e serie: 1. Wollschlaeger (Duitschland') 3 min. 8,5 sec., 2. Storey (Engeland) 3 min. 10,8 sec., 3. Lenk (Brazilië) 3 min. 17,2 sec., 4. Nielsen (Denemarken) 3 min. 21,3 sec., 5. Stroomberg (Nederland) 3 min. 22,5 sec. Als snelste vierden komen in de volgen de ronde de Duitsche Hoelzner en de Fin- sche Lapaelainen. AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Flim, De Graaff, Renaud en Winkler. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. no. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. DE KINDERRUBRIEK PLAATSEN WU A.S. MAANDAG saiiiiiiiiniiiivfimwaufnivwvimiiiiifliiiiiiiiiiiu 1 Olympisch Nieuws f ONSPORTIVITE1T BIJ DE f 1 WIELERWEDSTRIJDEN f E Het belangrijkste feit, dat van de E wedstrijden van gisteren te vermei- E den valt, is wel het feit, dat de E Duitscher Merkens door een zeer E E onsportieve handelwijze het Olym- 5 E pisch sprintkampioenschap wist te E behalen vóór onzen landgenoot Van E Vliet, die de tweede plaats bezette. E Het ergste is evenwel nog, dat de jï E jury deze onsportiviteit van den jj! E Duitscher op even onsportieve wijze g E sanctioneerde door haar schandelijke E beslissing vlak voor de tweede rit E E bekend te maken. Wel werd Mer- E E kens met een geldboete bestraft, zoo- Sj E dat de jury zijn foutieve daad er- kende, maar hij behield de eerste S plaats. E Voorts valt te vermelden het E E prachtige succes van onzen land- E genoot Brasser, die zich in den tien- E E kamp tot nu toe de beste Europeaan E toonde en den goeden strijd, die onze E E zeilers in Kiel ten beste geven. Ook E E de Kanovaarders uit Holland boek- E E ten goede resultaten. E E Hedenmorgen- zijn de voor ons E E land zoo belangrijke zwemwedstrij- E E den aangevangen. Direct reeds in de E E eerste serie van de 100 M. vrije slag E voor heeren verbeterde de Ameri- E E kaan Peter Fick het Olympisch re- E E cord door dezen afstand te zwemmen E E in 57.7 sec voor Csik (Hongarije) in E E 58.3. In de 5e serie echter werd het E E record wederom verbeterd door den E E Japanner Toguchi met 57.5 sec. E Onze landgenooten Mooi en Stam E E kwamen resp. in de 2e en 7e serie E E uit. Mooi werd zesde en Stam vierde. E Beiden werden dus reeds in de se- E E ries uitgeschakeld. E E De Hollandsche Jopie Waalberg E deed het bij de dames beter, daar E door op de 200 M. schoolslag als derde aan te komen in 3 min. 10.4 E sec. Zij gaat dus over naar de kwart E E finale. Ook Jennie Kastein plaatste E S zich, terwijl Jopie Stroomberg afviel. li min li min in i in in i illinium li in iiiiiiiiin! DE TIENKAMP BRASSER LOOPT DE 110 METER HOR DEN IN 16.2 SEC. HIJ WERPT DEN DISCUS 39.45 METER BERLIJN, 8 Aug. Vanmorgen werd in het goed bezette hoofdstadion begonnen met het tweede deel van den tienkamp. Een. der ernstigste concurrenten' van onzen landgenoot Brasser, de uitstekende Fin- sche ahtleet Akille Jaervinen, was niet verschenen. Hij moest wegens ziekte op geven. Allereerst werd de 110 meter horden ge- loopen. Door het niet starten van Jaervi nen liep Brasser in de vierde serie alleen tegen den Chileen Wensel, die een der laatste plaatsen fn den tienkamp bezet. Van strijd was geen sprake. Brasser was direct voor en in den tijd van 16.2 sec., d.i. 2 seconden sneller dan Wensel, ging hij door de finish. Ook deze prestatie van onzen kranigen tienkamper was weer bo ven verwachtine. Zijn beste tijd op dit nummer in den tienkamp was tot nu toe 17.3 sec. Voor deze prestatie kreeg Brasser inge volge de nieuwe olympische telling 749 pun ten toegewezen. Zijn totaal puntenaantal steeg daardoor tot 4622. De snelste tijd in de 114 meter horden maakte de nieuwe wereldrecordhouder Morris met 14.9 sec. Na de 110 meter horden werd Brasser's vierde plaats echter ernstig bedreigd door Guehl (Zwitserland) die een tijd van 15.6 sec. had gemaakt. Na den hordenloop was Brasser nog 29 p. op den Zwitser voor. Morris (Amerika) had inmiddels de lei ding genomen met 5138 punten. Tweede was de Amerikaan Clark met 5012 p., terwijl de derde Amerikaansche tienkamper Par ker 4817 p. had verzameld. Daarop volg den Brasser en Guehl met resp. 4622 en 4593 p. HET DISCUSWERPEN. Hierna werd met het discuswerpen een aanvang gemaakt. De eerste worp van Brasser, welke ruim 37 meter bedroeg, was ongeldig. Inmiddels wierp de Zwit ser Guehl 40,97 meter. De tweede worp van Brasser was goed. Hij bereikte een afstand van 37.38 meter. Zijn verste worp in den tienkamp be-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2