DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 No. 8491 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tégen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Laster-praat. Als a'lle menschen hun best doen, om de dingen te zien, zooals ze zijn, en ze objectief te beoordeelen, op zich en in verband met alles wat er mee'samenhangt dan zal er blijven bestaan ernstig en diep meenings- verschil, maar dan zouden er geen droeve dwaasheden worden begaan, zooals die, waarvan nu de samenleving vervuld is Tot die droeve dwaasheden, welke wij bedoelen, worden de menschen opgezweept door politieke propagandisten, die de harts tochten losslaan en aldus hun toehoorders of lezers het vermogen, om objectief te be zien en te beoordeelen, verminken en ver moorden! In dit verband komen wij nog even terug op een reeds besproken brochure van de N.S.B. En wij citeeren daaruit het vol gende: „Uw zoogenaamde voormannen in de R. K. Staatspartij trachten u te be driegenMaar met uw eigen gezond verstand doorziet gij dat bedrog. Op voorschrift van Moscou zoeken de com munisten een bondgenootschap met u in uw R. K. Staatspartij, en voor dat bondgenootschap vinden zij, hoe onge- geloofelijk het schijnen mag, gehoor bij uw politieke leiders. De lieden dus, die tot dusverre niet geschroomd hebben, de Kerk en Chris tus' Kruis te misbruiken voor hun per soonlijk- en partijpolitiek gewin, zul len straks aan handen en voeten over geleverd zijn aan hen, die zij uit poli tieke overwegingen tot hun bondgenoo- tien maken, maar die zich zullen ont poppen als duivelsche vruchten van een duivelschen stam! Geloovige Katholie ken, doorziet het gevaarlijk spel van hen, die zich uw politieke voormannen noemen. Aanschouwt het embleem van de Marxisten-godloochenaars, aan wie zij u als bondgenoot verkwanselen. Wilt gij voorkomen, dat dit gruwelijk sym bool (van sikkel en hamer) binnen kor ten tijd ook in ons vaderland zal zege vieren, schaart u dan onder de vanen van den manA. A. Mussert, alge meen leider der N.S.B., na 4 1/2 jaar studie „cum laude" gepromoveerd". .den doet een beroep op het gezond ver stand, en tegelijkertijd beweert men, dat de R. K. Staatspartij wel een bondsgenootschap met het Communisme wil; beweert men, dat de leiders der R. K. Staatspartij Kerk en Christus' Kruis misbruiken voor hun persoonlijk en partijpolitiek gedoe. Met zulke apert-onwar'e, 1 a s t e r 1 ij k e beweringen zet men opzij het gezond ver stand, waarop men een beroep doet! Want wie maar even nadenkt en maar even eer lijk wil zijn, moet toegeven, dat hier wordt gelasterd op schandelijke wijze. Wij willen hopen, dat alle alle! katholieken dit met ons inzien, met ons eens zijn! Wie het niet met ons eens is, verzoeken wij héél vriendelijk, ons zijn meening mede te deel en. De wereld in vogelvlucht Generaal Franco, die uit Spaansch Ma rokko naar Sevilla is overgestoken, heeft het bevel over de Zuidelijke troepen op zich genomen en rukt thans met zijn kers- versche Marokkanen naar het Noorden op. Merida is reeds door hen bezet en verder wil hij via Badajoz naar Madrid oprukken. Boven Madrid in het gebergte wacht generaal Mola op hem en als de opmarsch uit het Zuiden slaagt, wordt de aanval op de Spaansche hoofdstad onder nomen. Het zwaartepunt van den strijd ligt momenteel in het Zuiden. Eenige re- geeringskruisers, o.a. de „Jaime Primero" hebben Algeciras gebombardeerd en de forten aldaar tot zwijgen gebracht. Er is in de stad een flinke verwoesting aange richt en er zijn eenige tientallen dood en gevallen, doch verdere resultaten van deze beschieting worden niet gemeld. Wellicht zijn er troepen aan land ge bracht. Intusschen schijnt het nabij gele gen Cadiz door de roode militie te zijn veroverd. In het Noorden wordt een he vige strijd om Saragossa. Met de door Frankrijk voorgestelde overeenkomst inzake de neutraliteit van het buitenland wil het nog niet al te best vlotten. Het schijnt, dat vooral de fascis tische landen weinig geneigd zijn om zich te binden. De Duitsche regeering beroept er zich op, dat haar onderdanen en haar belangen in Spanje gevaar loopen en dat BINNENLAND INSCHRIJVINGSPRIJS BACON- BEREIDING. Vragen van het Tweede Kamerlid Van der Weyden. Het Tweede Kamerlid Van der Weyden heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij de volgende schriftelijke vra gen gesteld: I. Is het juist, dat de baconfabrikanten (één uitgezonderd) door onderlinge af spraak een inschrijvingsprijs voor de ba- conbereiding hebben opgegeven, die 60 cents per 100 K.G. hooger is dan wat re delijk wordt geacht en waardoor dus 30 pet. op den normalen slachtprijs is gelegd met het gevolg dat hierdoor 3000 per week teveel moet worden betaald? II. Is het juist, dat de regeeringsadvi- seur met dezen opzet bekend was? III. Indien dit juist is, is de minister dan niet van oordeel, dat door de her haalde en telkens weer voorkomende zelf- bevoordeeling van de groep baconzouters in een tijd, dat de varkenshouders, voor wie de Varkenscentrale is ingesteld, reeds vier jaren met groote verliezen werken, het vertrouwen in de doeltreffendheid van de crisismaatregelen in sterke mate ondermijnd wordt? IV. Is de minister, gezien den gang van zaken, niet van oordeel, dat het tijd wordt de geheele baconregeling op te heffen, met behoud echter van de teeltregeling, de kwaliteitscontrole, de heffing en de toe slagregeling, al naar gelang deze noodig is om den in uitzicht gestelden richtprijs van 4 X meelprijs plus 10 cents te berei ken? V. Is de minister, indien de vorige vraag bevestigend moet worden beant woord, bereid ten spoedigste maatregelen in. den in die vraag bedoelden geest te hemen? Wij juichen het zeer toé, dat boven staande vragen gesteld zijn. Wij ver trouwen op een duidelijk antwoord van Minister Deckers. Als de minister zou toe zeggen de spoedige instelling van een enquete-commissie ter onderzoek van de gehèèle bacon-affaire, zou hij een besluit nemen, dat door het Nederlandsche pu bliek algemeen zou worden toegejuicht! DE WIJZIGING VAN DE STEUN REGELING. Een interpellatie in de Eerste Kamer. Naar het „Volk" verneemt zal het s.d. Eerste Kamerlid De la Bella in de eerst volgende vergadering van de Eerste Ka mer, in September, toestemming vragen om een interpellatie te mogen houden over de wijziging van de steun- en werkverschaf fingsregeling, in het bijzonder over de in trekking van den huurbijslag. In verband hiermee is namens de s.d. Eerste Kamerfractie aan den minister van sociale zaken verzocht den maatregel in zake de vermindering van den huurbij slag per 1 September op te schorten. DE N.S.B. IN DE BRABANTSCHE STATEN. Ook de heer Dibbits bedankt. De voorzitter van het centrale stembu reau heeft, daar de heer J. L. P. Dibbits zijn benoeming tot lid van Prov. Staten van Noord-Brabant niet aan heeft genomen, thans benoemd verklaard als lid van dat college den heer H. Swinkels, te Helmond. AANTAL VERKOCHTE ZOMERZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerzegels, welke tot 15 Juli verkrijg baar waren, de volgende aantal verkocht, frankeerwaarde verkoopprijs aantal 1 cent 3 cent 706,210 5 cent 8 cent 583.708 6 cent 10 cent 1.045.031 I2y3 cijt 16 cent 438.831 De opbrengst boven de frankeerwaarde welke, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, bedroeg bruto rond 85.000, hetgeen vrijwel hetzelf de is als het vorige jaar. zij deze moet beschermen. Derhalve stuurt zij kruisers, maar de aanwezigheid van dez-> kruisers wekt het vermoeden, dat dezea de opstandelingen steunen en dat lokt weer steunmaatregelen aan de an dere zijde uit. Hierop beroepen zich dan weer de fascistische regeeringen en zoo gaat het door. Overigens is er weinig belangrijks te vermelden. De aandacht is te veel in be slag genomen door de mogelijke ontwik keling van den toestand in Europa's Zuid west-punt. SANÈERING VAN HET BLOEM- BOLLENBEDRIJF. De samenwerkende tuinders- en kweekersbonden deelen hun wenschen ter verbetering van de saneerings-maatregelen mede. De besturen van de samenwerkende organisaties der bloembollenkweekers, te weten: Ned. Tuinders Bond, L. T. B. Bis dom Haarlem, Hollandsche Bloembollen kweekers Genootschap en de Chr. Boe- ren- en Tuindersbond afd. Holland en Brabant, hebben den minister van Land bouw èn Visscherij een request gestuurd Waarin zij hun eensgezind standpunt ten aanzien van de bedrijfsmaatregelen voor het bloembollenbedrijf onder de aandacht van den Minister brengen. De maatregelen inzake de minimum prijzen en. den afkoop van het surplus ook voor het plantjaar 19361937 dienen ge handhaafd te worden. Een teeltregeling alleen achtten de sturen onvoldoende. Naast een teeltrege ling dienen de maatregelen ter afkoop van een eventueel surplus gehandhaafd te worden, om daardoor het ineenstorten van de markt zoowel in het binnen- als het buitenland, vooral ook om de zoowel door de kweekers als ook in het buitenland zoozeer gevreesde dumping te verhinde ren. Mogelijk ware voor het surplus een norm van uitbetaling vast te stellen in een percentage, te berekenen naar de surplus- quantiteiten tegenover de geëxporteerde quantiteiten. De besturen wijzen op de noodzakelijk heid om de voorschriften meer concreet te omschrijven en de naleving van de ge nomen maatregelen op meer krachtige wijze te handhaven. Gevraagd wordt, de onbillijkheid weg te nemen tegenover de kweekers, die door het naleven der voorschriften, bij de uit betaling der vroege tulpen oogst 1935, zijn gedupeerd. Verzocht wordt, te bevorderen dat voor de uitvoering der maatregelen geen las ten waaronder reserveering en even tueel inlevering meer op het bedrijf zullen worden gelegd door een omslag per are, doch dat dit zal geschieden door een omslag per afgeleverd leverbaar. De organisaties hebben, na onderling overleg in de contactcommissie ter behar tiging der bloembollenkweekersbelangen, een uitgewerkt systeem hiervoor bij di verse instanties ingediend. Dit systeem houdt geheel rekening met den oogst, dus ook met een minder goeden of misoogst, hetzij deze individueel dan wel een ge heele streek betreft. Bovendien worden door genoemd systeem te nemen maatre gelen ook practisch meer uitvoerbaar, daar de zekerheid wordt verkregen, dat door de aangeslotenen naar gelang hunne aflevering wordt bijgedragen. Aan de maatregelen, genomen om een ongemotiveerd ineenzakken van de markt tegen te gaan, wenschen de orga nisaties zooveel mogelijk ook het bedrijf zelf te doen medewerken. Er wordt op gewezen, dat voor het be houd van het bloembollenbedrijf een ver dere beperking van deze cultuur alleen bij alleruiterste noodzaak zal mogen plaats hebben. De Nederlandsche cultuur zal zich ook in oppervlakte zooveel mogelijk moeten handhaven tegenover de buiten- landsche, aldus het adres. Dit op de eer ste plaats door het hier geproduceerde be tere product. Wij verwachten, dat Uwe Excellentie ons hierbij zal steunen door de exportmogelijkheden van de bloem bollen o.a. bij het afsluiten van handels verdragen zooveel mogelijk te bevorde ren, vooral naar die landen, waar ons bloembollenbedrijf reeds teveel terrein verloren heeft, besluit het adres. HET VERTREK VAN DEN NEDERLAND- SCHEN GEZANT UIT SPANJE. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft geantwoord op vragen van den heer van Vessem in verband met het vertrek uit Spanje van den Nederlandschen gezant aldaar: Op 26 Juli beslaten de buitenlandsche zendingen, die zich, overeenkomstig de in Spanje bestaande gewoonte, voor de zo mermaanden te San Sebastian bevonden, toen zij door de plotseling in het geheele Noorden des lands opgetreden gewapende korpsen van het midden en Zuiden werden afgesloten, die stad te verlaten langs den eenigen nog openstaanden weg: den zee weg. De toestand was zoodanig geworden, dat men volkomen van de buitenwereld dreigde te worden afgesloten. H. Ms. Ge zant is toen met de leden van de Ame- rikaansche ambassade en den Noorschen gezant op een Amerikaansch opleidings schip naar een Fransche haven bij de grens vertrokken, van waar de heer Roosmale Nepveu den volgenden ochtend op HOOGMADE. HET GOUDEN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR BORSBOOM. Gevierd door zijn oud-parochianen. Het was een sympathieke gedachte den rustend-pastoor van Hoognrde, den zeer- eerw. heer C. J. A. Borsboom, uit te noo- digen zijn gouden priesterfeest te komen vieren in de parochie, die hem zoo dier baar was en te midden van de parochia nen, wier belangen hem zoo na aan 't. hart lagen. Op verzoek van den gouden jubilaris zal het feest echter zonder veel uiterlijk vertoon worden gevierd. Vrijdagavond te half 8 arriveert pas toor Borsboom per auto uit Heemstede, waar hij aan het St. Bavogesticht wordt afgehaald door het kerkbestuur. Tusschen een haag van bruidjes en K.J.C.'ers zal pastoor Borsboom zijn oude pastorie bin nen gaan. Om 8 uur wordt een kort Lof gecele breerd. Op den morgen van het feest van Maria-ten-Hemelopneming draagt de gou den jubilaris te kwart over tien uur de Hoogmis op, daarbij geassisteerd door zijn neef, den hoogeerw. heer J. H. W. Borsboom, deken van Noordwijk als pres byter assistens, door zijn broer, den zeei*- eerw. heer W. J. J. A. Borsboom, pastoor te Noorden als diaken, door zijn neef, den weleerw. heer P. N. Borsboom als sub diaken en door den weleerw. heer A. G. F. Burcksen, kapelaan te Warmenhuizen als ceremoniaris. Tusschen een haag van bruidjes zal pas toor van den hoofdingang naar het altaar gaan. De feest-predicatie wordt gehouden door den deken van Noordwijk. Aan het einde van de plechtigheid wordt een feestcantate gezongen. Des middags wordt van kwart over 1 tot half 3 uur een receptie gehouden in de catechismus-kamer. Om 3 uur wordt, ten besluite van de feestviering, een plechtig Lof gecelebreerd. Spaansch gebied is teruggekeerd, waar hij, daarin gevolgd door een aantal andere mis sies, een tijdelijke kanselarij heeft inge richt te Irun, bij gebrek aan mogelijkheid verder in Spanje door te dringen. Geen di plomatiek of consulair vertegenwoordiger van eenig land in Spanje kan op het oogenblik in het gunstigste geval meer dan in 'n beperkt gedeelte des lands tot de be scherming zijner landgenooten bijdragen. Voor den tijd, waarin H. Ms. gezant zich, ofschoon in Spanje aanwezig, niet in ver binding kan stellen met de regeering, waar bij hij is geaccrediteerd, is in dezen abnor- malen toestand voorzien door den vice- consul te Madrid te belasten met de waar neming van den diplomatieken post en hem als tijdelijk zaakgelastigde bij de Spaansche regeering in te leiden, die deze aanwijzing uitdrukkelijk heeft verklaard te aanvaar den. Daarnaast treden in hun ressorten de Nederlandsche consulaire ambtenaren in Spanje, met wie de regeering vooralsnog in rechtstreeksche verbinding staat, voor de Nederlandsche belangen op. CENTRAAL BUREAU VOOR DEN OMROEP. Samenwerking tusschen alle Omroep- vereenigingen. Gedurende een aantal jaren hebben de K. R. O., N. C. R. V. en V. A. R. A. een contact-orgaan in stand gehouden, dat naar buiten optrad als het Comité van Omroep verenigingen. Wij vernemen, dat dit comité dezer da gen geliquideerd is en plaats heeft gemaakt voor een contact-orgaan, dat gevormd Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand in Spanje is nog weinig veranderd. Regeeringskruisers hebben Al geciras gebombardeerd. Cadiz door regee- ringstroepen bezet? Generaal Franco rukt vanuit het Zuiden op. (2de blad). Een gevecht in Palestina. (2de blad). Onrust op Madeira. (2de blad). BINNENLAND. Het R.K. Werkliedenverbond protesteert tegen de wijziging van de steunregeling (le blad). Het auto-ongeluk bij Ede. (4de blad). Een Ako door den trein overreden en gedood. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: Een Hol- landsch drama op de wielerbaan. Prachti ge praestaties van onzen tienkamper Bras ser. Onze degen-equipe uitgeschakeld. De zeilers en kano-vaarders bezetten goede plaatsen. Duitschland in het voetbaltournooi door de Noren geslagen. (4de blad). De zwemwedstrijden aangevangen. (1ste blad). SCHAKEN: De K. N. S. B. wedstrijden te Utrecht. (2de blad). ZWEMMEN: De Leidsche kampioen schappen. Poelmeer promiveert. Het congres van de F. I. N. A. De lijst der wereldrecords. (2de blad). wordt door alle vier groote omroep-ver- eenigingen: A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. Voor het eerste jaar is tot voorzitter van dit contact-orgaan, dat onder den naam „Centraal Bureau voor den Omroep in Ne derland" is tot stand gekomen, benoemd mr. A. van der Deure te Bennekom, voor zitter van de N.C.R.V., als eerste secretaris penningmeester treedt op de heer J. W. Lebon te Hilversum, secretaris-penning meester van de V.A.R.A. BEVEILIGING TEGEN STRATEGISCHE OVERVALLEN. Er komen 12 a 14 bataljons speciale grenstroepen boven de sterkte van het veldleger. Be noeming van 2 kolonels als frontcommandanten; 12 a 14 nieuwe majoorsplaatsen. Naar wij van welingelichte zijde verne men, moet het in de bedoeling van ons la- gerbestuur liggen de troepen, welke met de beveiliging tegen strategische overval len zullen worden belast, onder comman do te plaatsen van twee frontcommandan ten, waarvoor twee nieuw te benoemen ko lonels zullen worden aangewezen. Deze grenstroepen, welke de sterkte zullen krij gen van 12 a 14 bataljons, komen boven de organieke samenstelling van het veldleger. Hun standplaatsen zuil enzich achter IJs- sel en Maas bevinden. De kernpunten der verdediging zijn de in aanbouw zijnde ka zematten. Uit het voorgaande volgt, dat bij de infanterie, behalve twee nieuwe kolo nelsplaatsen, 12 a 14 nieuwe majoorsplaat sen beschikbaar zullen komen. De diensttijd der grenstroepen zal 11 maanden bedragen. Gedurende 5 y« maand worden deze dienstplichtigen met de ove rigen bij de regimenten infanterie opgeleid. Daarna gaan ze de rest van den tijd naar hun oorlogsstandplaats om aldaar in hun speciale functie te worden geofend en voor de paraatheid aan de grens te zorgen. Uit den aard der zaak moet, alvorens deze zaak haar beslag kan krijgen, eerst de beslissing van de volksvertegenwoordi ging worden afgewacht. „N. R. Crt

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1