HET VOETBALTOURNOOI ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 DE KANOWEDSTRIJDEN HOLLAND DERDE IN DE TWEE PERSOONS VOUWBOOT. De Olympische Regatta-baan, waar gis termiddag de Olympische kano-wedstrij den zijn begonnen, waaraan ook door ver schillende Nederlandsche ploegen wordt deelgenomen, ligt ten opzichte van het rijkssportveld-complex geheel aan de an dere zijde van de stad, in het watersport centrum Gruenau. Op beide oevers naast de finish zijn groote tribunes opgeslage.n, die vrij be hoorlijk gevuld waren, in aanmerking ge nomen, dat er alleen lange-afstandnummers verwerkt worden, waarbij het publiek slechts een klein gedeelte van den strijd over 10.000 M. kan volgen. Maar er waren niettegenstaande dit, vooral ook op de groote terreinen met staanplaatsen vele toeschouwers, die deze eerste Olympische kano-wedstrijden zooals bekend werd de kanosport eerst in 1934 aan het Olym pische programma toegevoegd niet wil den missen. Nu lokte inderdaad het water wel, want het was gisteren bij bedekte lucht broeierig warm, misschien wel te warm voor de ko mende wedstrijden. De Hollandsche ploegen hebben het er over het algemeen niet slecht afgebracht in races, welke zoo sterk bezet waren als die van middag en de Hollandsche twee- persoon-vouwboot zorgde zelfs voor een derde bronzen medaille door derde te worden in dit num mer. Waarlijk een keurige presta tie van de gebroeders Wijdekop, die in hun race goed waterwerk en een voortreffelijke combinatie toonden. In de race voor tweeper soons-kajaks over 10.000 M. leg den de Hollanders Starreveld en Siderius beslag op de vijfde plaats, hetgeen eveneens een goed resultaat is in aanmerking geno men, dat de Duitsche en Oosten- rijksche twee een klasse op zjch vormden. In de eenpersoons-kajak eindigde onze landgenoot van Tongeren als vierde achter den Duitscher Krebs; den Oostenrijker Landertinger en den Zweed Vallin. Van Tongeren ft.wam frisch door de finish en vertoonde een goede stijl na dezen langen afstand te hebben afgelegd. De Hollander Johan Vrolijk kon in het nummer eenpersons-vouw- boot in het geheel niet op tegen zijn tegenstenders, die met een straat voor hem bleven. Maar over het algemeen zijn het toch zeer behoorlijke prestaties, die ons wat meer kijk geven op de capaciteiten van onze landge- nooten op lange afstandnummers, die in ons land weinig worden uit geschreven, temeer omdat men nog nooit voor deze Olympiade in in ternationaal milieu zijn krachten getoetst heeft. En dat lijkt ons de grootste winst van deze wedstrijden: de ondervinding in sterk internatio naal verband. Over de wedstrijden kunnen wij nog het volgende mededeelen: Tweepersoons-kajak. Om precies half vijf wordt begonnen met het nummer twee persoonskajak over 10.000 M., waarvoor van Hollandsche zijde was ingeschreven met H. Starreveld en G. Siderius. Dadelijk na den start zoeken' de deelne mers positie. Duitschland slaagde er in aan het hoofd van de ploegen te komen voor Oostenrijk, Zweden en Denemarken. Na 2500 M. is deze volgorde ongewijzigd en 1 K.M. verder is Duitschland er in geslaagd 3 lengten voorsprong te nemen. De Hollandsche twee liep aanvankelijk uitstekend en eenigen tijd bezette zij zelfs de derde plaats. Op 7000 M. zijn echter onze landgenooten na een verbitterd gevecht met Zweden, De nemarken en Zwitserland tot de zevende plaats teruggevallen. 1500 M. voor het einde liggen de deel nemende in deze volgorde: 1. Duitsch land, 2. Oostenrijk op 3 lengt en, 3. Zwe den, 4. Denemarken. En dan ontbrandt wederom de strijd tusschen de twee lei dende ploegen. Duitschland wint terrein en gaat met 8 lengte voorsprong op Oos tenrijk als eerste door de finish. De Hollanders hebben een felle eind spurt ingezet, waarbij zij Zwitserland voor- bijloopen maar helaas Denemarken niet meer kunnen benaderen. De Hollanders maakten een tijd van 45 minuten 12.5 sec. Twee persoons-vouwboot. Toen het eerste nummer ongeveer 20 mi nuten aan den gang was, werd reeds ge start voor het volgende nummer. De twee personsvouwboot, waaraan voor Holland werd deelgenomen door de gebroeders Wij dekop. Na den start was het wederom Duitschland, dat een voorsprong wist te nemen. Onmiddellijk gevolgd door Oosten rijk, Zweden, Zwitserland. Maar na onge veer 1000 M. was de situatie aan den kop zeer sterk veranderd, omdat de Hollanders successievelijk een aantal voor hen lig gende ploegen passeerden en de derde plaats innamen achter Oostenrijk en Duitschland. Op 3000 M. is onze ploeg weer naar achteren gedrongen, maar de ge broeders Wijdekop vechten als Holland sche leeuwen en op de helft van de race bezetten zij de vierde plaats, 150 Meter achter hen volgt de rest van de deelne mers. Steeds weer wisselt 't beeld van den strij, want na 7500 M. zijn onze landgenoo ten niet meer te vinden bij de leiders en 1 K.M. verdere liggen zij vierde in de race. Er ontsprint zich dan een grootsdh ge vecht tusschen onze jongens en de ploeg van Oostenrijk. Steeds gaat het gelijk op en 700 M. voor het einde kan men nog net zegg.n, wie zal winnen. Dan trekken de Hollanders er nog harder aan en inder daad wórdt hun hardnnekkig en moedig streven beloond met het passeeren van de Oostenrijkers en tevens met het behalen van een bronzen medaille voor de derde plaats in den tijd van 46 minuten 12.4 se conden. Zweden werd winnaar van dit nummer in den tijd van 45 min. 48.9 sec. Op de tweede plaats Duitschland met 45 min. 49.2 sec. Eenpersoons-kajak. ïn het volgend nummer starten 15 deel nemers van wie de Duitscher Krebs als fa voriet is. Van Tongeren, onze landgenoot, heeft hier een goede race gevaren. Maar hij kon niet in de prijzen komen, daar Krebs, de Oostenrijker Landertinger en de Ame rikaan Riedel inderdaad sterker waren. De start van den Hollander was uitmuntend en van Tongeren kwam twee te liggen ach ter Krebs. Op 3000 M. was hij echter tot de zevende plaats teruggevallen, waar hij rustig varend bleef volgen. Van Tonge ren wachtte misschien zijn kans op een aanval af. 6000 M. waren afgelegd en nog steeds voer onze landgenoot in de achter hoede. Maar dan plotseling begint hij zich naar voren te werken. Weliswaar zijn de Duitscher, Oostenrijker en Amerikaan niet meer te halen, maar hij passeert alle ove rige deelnemers met groot gemak en ein digt als uitstekende vierde in den tijd van 47 min. 31 sec. misschien was een derde plaats mogelijk geweest, wanneer van Ton geren het middengedeelte van de race wat feller had gevaren. Eenpersoons vouwboot. Aan deze race kwam de deelnemende Hol lander Johan Vrolijk niet te pas. De Oostenrijker Hradetzky en de Duitscher Hoermann zetten er zulk een tempo in, dat de meeste deelnemers al sopedig los lieten en in een veel lager slagental de baan aflegden. Ook Vrolijk kon niet blij ven hangen en raakte hoe langer hoe n naar achteren. Aan den kop ontbrandde een geweldige strijd tusschen Eberhardt (Frankrijk), Hoermann (Duitschland) en Hradetzky (Oostenrijk), welke 200 M. voor het einde ten gunste van den Oostenrijker werd beslist met één lengte vooi-sprong op Eberhardt en Hoermann. De tijd van den winnaar was 50 minuten 1.2 sec. Toen de eertse drie door de finish waren, kwam de Holander Vrolijk op 1000 M. afstand aanvaren. Tot slot van deze lange afstandsnummers werd gevaren -door Canadeesche tweeper soons. Aan dit nummer werd niet door een Hollandsche ploeg deelgenomen. Het nummer werd gewonnen door de Tsjecho- Slowaaksche ploeg in 50 min. 33.8 sec. Het hockeytournooi BRITSCH-INDIE SLAAT DE VEREENIGDE STATEN. BERLIJN, 7 Augustus. In het Hockey- stadion hebben de Britsch-Indiërs gisteren opnieuw een groote overwinning behaald. Ditmaal was het Amerika, dat de vlag moest strijken. In het Amerikaansche doel speelde Fentress een goede partij, doch overigens moesten de Amerikanen zich tot een star verdedigend spel beperken. Britsch Indië had verschillende andere spelers opgesteld. In de eerste periode van den strijd wist Amerika stand te houden en eerst na 26 minuten gaf Jafar Indië de leiding. Drie minuten later doelpuntte Dhyan Chand en weer drie minuten later bracht Jafar den stand op 30. Tot de rust kwam daar in geen verandering meer. Ook het tweede gedeelte van den wed strijd hielden de Amerikanen aanvanke lijk den Indischen aanval in bedwang, doch toen de Indiërs weer ernst gingen maken, stortte deze verdediging ineen. Roopsingh scoorde tweemaal achtereen, de spil Cullen bracht den stand op 60 en tenslotte scoorde Dhyan Chand het zevende doelpunt, nadat hij verschillende verdedigei's gepasseerd had. De wedstrijd eindigde dus in een 70 overwinning voor Britsch-Indië. FRANKRIJK EN BELGIE SPELEN GELIJK. In groep C van het hockey-tournooi, de groep waarin ook Nederland geplaatst is, is gisteren de wedstrijd BelgiëFrankrijk gespeeld, die na spannenden strijd in een gelijk spel eindigde. De ontmoeting ken merkte zich meer door geestdrift, dan door hoogstaande techniek. Na 17 minuten gaf de Laval België de leiding en twaalf minuten later verhoogde de middenvoor Rensburg deze voorsprong tot 20. Nog voor de rust scoorden ook de Franschen door Goubert. Na rust werd de strijd nog heftiger. De Fransche voorhoede kwam er steeds beter in en na een half uur spelen slaagden zij er in, bij een scrimmage gelijk te maken. Daar er verder niet meer 'gescoord werd, kwam het einde met 22. In het Belgische elftal was de links back Wellens het beste, terwijl in de voor hoede Moreau een goede' partij speelde. Bij de Franschen viel het team-werk te prijzen. Het voetbaltournooi DE NOREN IN PRACHTVORM VERSLAAN HET DUITSCHE ELFTAL BERLIJN, 7 Aug. De groote verras sing van vandaag is wel de nederlaag, die het Duitsche voetbalelftal, waarop men zooveel hoop had gebouwd en dat men als een der voornaamste candidaten voor de gouden voetbalmedaille dezer Olym piade beschouwd heeft, met 20 tegen de Noren heeft geleden in tegenwoordigheid van den Fuehrer en den Rijkspropaganda- minister dr. Goebbels. Het was misschien evenzeer een verras sing voor de Noren zelf, die in grooten ge tale in het Post.-stadion aan de Lehrter- strasse aanwezig waren, doch die natuur lijk een kleine minderheid vormden in vergelijking met het talrijke Duitsche pu bliek, dat geen plaats onbezet liet en voor den aanvan van -den wedstrijd vrijwel zeker van een Duitsche overwining was. Of daarbij de Dinsdag j.l. tegen Luxem burg behaalde 90 overwinning een rol speelde, weten we niet, maar in elk geval bleek reeds dadelijk na den aftrap, dat de Noren een geheel ander spel speelden dan de Luxemburgers en gevaarlijke tegen standers zouden zijn, al was er toen nog geen Duitscher, die geloofde, dat het ster kere tegenstanders zouden zijn. De Noren begonnen reeds dadelijk met een meesterlijk shortpassing, dat door de uitmuntende opstelling en het zuiveren plaatsen van elk hunner spelers de Duit- schers geen kans gaf er tusschen te ko men. Dikwijls zonder dat een Duitscher kans kreeg de bal aan te raken brachten zij hem tot kort voor het Duitsche doel en er was nauwelijks tien minuten gespeeld of hun mid-voor Alf Maryinsen plaatste de bal onhoudbaar van dichtbij en pas seerde hans Jakob, daarmee aan Noorwe- wegen de leiding gevende met 10. Ook toen viel nog niet te zeggen, dat de Duitschers een verloren partij speel den en algemeen verwachtte men, dat dit eerste doelpunt der tegenstanders het be gin zou zijn van de ontplooiing van het sterke Duitsche spel, dat men van dit elf tal verwachtte. In plaats daarvan verloren de Duitschers alles, wat zij aan vorm had den. Zij probeerden de Noren te verschal ken met een lang, open spel, doch plaat sten zoo slecht en stelden zich zoo slecht op, dat zij nauwelijks tot een goed opge zetten aanval kwamen. Daarbij verrasten dë Noren individueel door een meesterlijke baltechiek, waardoor elk duel tusschen twee tegenstanders voor de Duitschers ver loren ging. Bovendien was het Noorsche tempo veel sneller dan het Duitsche. en slechts doordat het Noorsche tempo aan 't slot van de eerste helft eenigszins ver slapte en ook de Noorsche verdedigers probeerden den bal met behulp van. kort samenspel weg te werken, wat dicht voor doel nu eenmaal een gevaarlijk experi ment is, konden de Duitschers kort voor dat de pauze gefloten werd gedurende kor ten tijd eenigen ruk uitoefenen op het Noorsche doel, waarin de doelverdediger Johansen echter schitterend werd ver richt. Trouwens, ook de Duitsche doelver dediger Hans Jacob, redde verscheidene malen op schitterende wijze en het is mede aan hem te danken, dat de score niet hooger is geworen. Daarbij komt, dat het schieten in beide voorhoedes veel te wen- scffen overliet, al was dat bij de Noren nog altijd zeer veel beter dan bij de Duit schers, waar Goldbrunner, Siffling en Mun- zenberg eenige prachtige kansen misten. Ook in de tweede helft toonden de No ren zich overwegend sterker. Hoewel de Duitschers als razend door het publiek werden aangemoedigd konden zij hun vorm niet vinden. Door het spel hoog te houden, gaven zij de lange Noren her haaldelijk kans de bal voor de Duitsche spelers weg te koppen, doch ook bij laag spel waren de Noren hen de baas met hun meesterlijk short passing en hun derlijk balgegoochel. Hoogstens kan men op de Noren aanmerken, dat zij ook voor het Duitsche doel te lang bleven pingelen en vaak de bal aan een medespeler af gaven als zij zelf hadden kunnen en moe ten schieten, waardoor zij menige kans verloren lieten gaan. Pas tegen het einde herstelden zij deze fout en nadat Martin- sen voor open doel had naastgeschoten, wist Isaksen 5 minuten voor het slot het tweede Noorsche doelpunt te scoren, waar mee hij de verrassende zege der Noren bevestigde. ITALIË SLAAT JAPAN MET 8—0 De voetbalwedstrijd ItaliëJapan, die gistermiddag in het Mommsen-stadion is gespeeld, werd door ongeveer 4000 toe schouwers bijgewoond. Reeds in de eerste minuten kregen de Japanners niet ver van het Italiaansche doel een vrijen schop te nemen, die ech ter geen succes opleverde. Na dertien mi nuten gaf de Italiaansche linksbuiten in buitenspelpositie den bal aan den rechts buiten Frossi, die onhoudbaar inschoot. Het spel ging eenigen tijd gelijk op en neer, doch dertien minuten voor rust scoorde de Italiaan Biagi opnieuw, na goed samenspel met zijn midvoor. De Ita lianen kregen weer verschillende vrije schoppen tegen zich en uit een daarvan vloog de bal rakelings langs het Italiaan sche doel. De rust kwam met 20 voor Italië. Ook na de rust konden de Japanners niet den vorm bereiken, dien zij in 'den wedstrijd tegen Zweden hadden gedemon- streer. Negen minuten na de hervatting scoorde Biagi opnieuw na fraai solospel. DE SCHERMWEDSTRIJDEN NEDERLAND VERLIEST VAN ZWEDEN MET 7—9. Hoe grillig het noodlot kan zijn-, hebben onzen degen-schermers gisteren terdege kunnen bemerken. Hadden zij gistermor gen na een 60 achterstand nog met 97 van de Denen kunnen winnen, gistermid dag hebben zij hun 63 voorstand op de Zweden niet kunnen uitbuiten en moesten tegen hen met 97 het onderspit delven. De degenwedstrijden voor equipes, wel ke op de tennisbanen in de open lucht in de nabijheid van -het groote stadion wor den gehouden werden door een vrij tal rijk publiek bijgewoond. Bijna was de re gen spelbreker geworden en zou het daar door beslist nachtwerk geworden zijn, daar wanneer de wedstrijden, die toch al ruim een uur te laat begonnen, naar de zaal zouden moeten worden overgeplaatst, dit zeker geruimen tijd gevorderd zou hebben. Gelukkig bleef het bij eenige dikke on- weersdruppels, die spoedig ophielden te vallen en konden de toeschouwers van eenige zeer spannende wedstrijden genie ten. Nederland lootte in de tweede ronde met Zweden, Egypte en Duitschland. Van deze vier landen gaan twee naar de halve finale over. Allereerst trokken de Nederlanders te gen de Zweden en door het succes van 's morgens gesterkt, gaven onze landge nooten op uitstekende wijze partij. Nadat Schepers zijn partij te gen Granfelt met 31 verloor, wonnen de andere Nederlanders allen hun partijen, zoodat de stand 31 voor Nederland was. Onze landgenooten handhaafden hun overwicht tot den stand 63, doch toen begon de kentering. De Zweden werden vaster en gede- cideerder, terwijl de Nederlan ders daarentegen begonnen te weifelen. Het resultaat bleef niet uit. Zes partijen wonnen de Zwe den achtereen. De zestiende par tij werd nog door Driebergen ge wonnen, die in dezen wedstrijd al zijn vier partijen won en slechts 2 treffers ontving. Nederland komt nu tegen Egypte uit, dat een zeer fraaie en zeker niet ver wachte prestatie leverde door eerst van Oostenrijk en daarna van Duitschland te winnen. NEDERLAND SLAAT EGYPTE MET lly2—4H. De grilligheid, die Vrouwe Fortuna ten aanzien van de degenschermers tot nu toe heeft betoogd, heeft zij in de verdere wedstrijden met volle kracht voortgezet. Zoo won gistermiddag in de equipe-wed strijden in de tweede ronde Zweden van Holland. Holland won op zijn beurt van Egypte, Egypte won van Duitschland en Duitschland won vanZweden. Alle vier ploegen uit deze groep hebben dus één overwinning. De Nederlandsche schermers zullen hun uiterste best moeten doen om van Duitsohland te winnen en dan hebben zij kans om in de halve finale te komen. Vanmiddag wonnen zij van de Egyptenaren, de geheimzinnige schermers, die Duitschland en Oostenrijk aan him degen wisten te rijgen. Doch de Egyptische ge heimzinnigheid stuitte gistermid dag af op Nederlandsche degelijk heid en techniek. Reeds dadelijk wonnen de vier Nederlanders hun partij en wel met het ontvangen van ieder slechts één treffer. Reeds dacht men, dat de Egyptenaren den strijd zoo goed als gewonnen ga ven toen Boulad op fanatieke wijze van van Hoorn won. Sche pers, die nu op zijn hoede was, won op zijn beurt van Schmayel, waarna den tegenstand der Egyp tenaren gebroken was. Na een double tusschen van Hoorn en Schmayel was de stand spoedig 2y voor Nederland. Toen was de strijd dus beslist, doch daar op den anderen looper Zweden het onderspit ging delven tegen Duitschland was het zaak een zoo groot mogelijk aan tal overwinningen in de wacht te slepen. Dit gelukte op fraaie wijze. Met 113^i'A kwam het einde. NEDERLAND VERLIEST VAN DUITSCH LAND MET 9—4 EN IS UITGESCHA KELD VOOR DE HALVE FINALE. Doordat de Nederlandsche de- genploeg gisteravond eohter van de Duitsche met 94 verloor, zijn onze landgenooten uitgeschakeld voor de halve finale. De Zweden wonnen, zooals te verwachten was, van de Egyptenaren, zocdat Zweden en Duitschland beiden in de halve finale komen, terwijl Nederland en Egypte van het verdere tournooi uitgesloten zijn. Het was te begrijpen, dat de strijd die Duitschland en Nederland zouden strijden en waar het om verdere deelneming aan de degenwedstrijden ging, uiterst span nend zou worden. Nederland heeft daarbij echter de meer derheid van de Duitsche schermers moe ten erkennen. Reeds de eerste drie wed strijden werden verloren, zij het dan ook na feilen strijd. Het was weer Driebergen, die voor de eerste Nederlandsche over winning zorgde door Roethig met 31 te verslaan. Weber verloor echter van Schror- der, zoodat de stand 41 voor Duitsch land werd. Dan komt het psychologische gevecht: DriebergenEsser. Driebergen is uitstekend in vorm en Esser is niet de sterkste Duitsoher. Uiterst voorzichtig wordt gestreden en de spanning wordt ondragelijk als beiden twee treffers heb ben ontvangen. Het belsignaal rinkelt.... Driebergen is getoucheerd. Stand 51 voor Duitschland, een achterstand voor Holland, die haast niet meer is in te ha len. Van Hoorn verliest van Schroeder, den besten schermer van de Duitsche equipe (61). Driebergen wint echter zijn partij tegen Uhlmann en Weber zorgt voor een verrassing door twee direct na elkaar ge stoken partijen te winnen. Nog is de hoop van de Hollanders niet vervlogen, zelfs niet als het 84 wordt, maar dan verliest Schepers zijn partij te gen Schroeder en daarmee is het pleit be slecht. Nederland is voor de halve finale uit geschakeld. Het was overigens duidelijk, dat het har- de, ruwe spel der Italianen, den Japan ners in het geheel niet lag. Zeventien mi nuten voor het einde bracht Frossi den stand op 40 en vier minuten later scoor de dezelfde speler opnieuw. Terwijl de Japanners hun kansen door slordig samen spel bedierven, hadden de Italianen niet over de fortuin te klagen. Biagi scoorde het zesde doelpunt. Vijf minuten voor het einde bracht hij den stand op 70 en in de allerlaatste minuten schoot Cappelli den bal opnieuw in. Zoo werd de ontmoeting door Italië met 80 gewonnen. In den halven eindstrijd komen de Ita lianen a.s. Maandag tegen Noorwegen, uit. halve eindstrijd eindstrijd Italië 1 Ver. Staten0 Zweden Japan Noorwegen Turkije Duitschland Luxemburg Polen Hongarije Engeland China. Egypte Oostenrijk Peru Finland 2 4 0 Japan. Noorwegen Duitschland 0 0 j Engeland j Oostenrijk

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15