ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 werd toegejuicht, kwam daarna over een hoogte van 1.90 meter. Brasser, die met 1.945 meter Ne- derlandsch recordhouder is, tracht te daarna over een hoogte van 1.93 meter te komen, maar zijn drie pogingen faalden. In een tienkamp heeft Brasser ech ter nog nooit 1.90 gesprongen. In 1934 bereikte hij een hoogte van 1.85 meter. Toen hij het Neder- landsch record in den tienkamp op zijn naam bracht, sprong Brasser 1.80 meter. Door deze uitnemende prestatie, waarvoor de Olympische telling 909 punten toekent, kwam Brasser op de vierde plaats achter de drie Amerikanen. De 400 meter in 51,5 sec. Als laatste nummer van den tienkamp werd daarop de 400 meter geloopen. Bras ser startte in de derde serie. Het lot was onzen landgenoot gunstig, want hij trok de binnenbaan, waardoor hij zijn vijf tegen standers in deze serie voor zich zag, n.l.: Dahlgren (Zweden), Clark (V.S.), Daellen- bach (Zwitserland), Bonnet (Duitschland) en Wensel (Chili). Clark was de snelste en hij liep vrij ver uit. De Amerikaan werd eerste in den prachtigen tijd van 50 sec. De tweede plaats was voor den Zweed met 51,2 sec., terwijl Brasser derde werd in 51,5 sec. Dit is de beste tijd, welke Brasser ooit op de 400 meter heeft gemaakt. Zijn beste prestatie was tot nu toe 54 sec. Door dezen onverwacht snellen tijd bleef onze tienkamper onbedreigd vierde. Voor de 400 meter kreeg hij 791 punten. Het totaal aantal punten van Brasser bedraagt, na den eersten dag 3873. Hij is tot nu toe de beste Europeaan. De drie eerste plaatsen worden ingenomen door de buitengewoon sterke Amerikanen n.l. Clark (4194 pun ten), den wereldrecordhouder Morris, die de 400 meter in 49,4 sec. aflegde (4192 pun ten) en Parker, die 3888 punten heeft ver overd, d.i. slechts 15 punten meer dan onze langenoot. Brasser's ernstigste concurrenten zijn mo menteel de bekende Fin Akille Jaervinen, de broer van den speerwerper (3787 pun ten), de Zwitser Guehl (3760 punten) en de Fin Polamo (3691 punten). NABESCHOUWING. Ook de zesde athletiekdag is van buitengewone beteekenis geweest. Wel- is waar zijn er geen wereldrecords ge sneuveld, maar één Olympisch record werd door de drie eerstaankom enden gebroken, md. dat op de 5000 meter. Ook in dezen loop werd een geweldige strijd geleverd. Van bijzondere span ning was ook de 400 meter, waarin de loopers van begin tot eind een zeer hoog tempo bleven voeren. Verder vroeg de tienkamp de aan dacht van het weer geheel bezette sta dion. Onze landgenoot Brasser verrichtte de meer dan schitterende prestatie om den eersten dag achter de 3 Amerikaansche geweldenaren op den tienkamp, Clark, Morris en Parker de vierde plaats te bezetten. In deze Olympische spelen bewijst Nederland, dat met de oranjebroeken geducht rekening moet worden gehou den. Het is niet waarschijnlijk, dat het wereldrecord van Morris dat nog niet erkend is verbeterd zal worden. Voor het nog officieele wereldrecord van den Duitscher Sievert werden den eersten dag 4247 punten behaald. No. 1 Clark heeft er thans 4194. Bij onze athieten BERLIJN, 7 Augustus. In het Olympisch dorp is thans Brasser onze groote man. Onze tienkamper, die met zijn twee meter lengte ook in letterlijken zin de grootste man van onze athletiekploeg is, neemt de zaken heel kalm op. Van zenuwen heeft hij niet den minsten last. Volkomen rustig heeft hij vandaag zijn vijf nummers afge werkt. Voor de tweede helft van den tienkamp is men in het Hollandsche huis „Kaisers- lautern" vol goeden moed. Het staat nu wel haast vast, dat Brasser in elk geval een zeer goede plaats zal bezetten.. Morgen wachten hem enkele zware nummers, zoo als polshoog en 1500 meter. Voor de 4 x 100 meter estafette heeft Nederland een zware serie geloot. Men moet bij de eerste twee zijn om in de finale te worden geplaatst. Argentinië, Frankrijk en China zijn gemakkelijk te overwinnen tegenstanders. Onze ploeg houdt er echter terdege reke ning mee, dat de strijd tegen Engeland en Hongarije zeer zwaar zal zijn. 4 x 100 M. ESTAFETTE HEEREN DE INDEELING DER SERIES. De indeeling der series voor de 4 x 100 meter estafette heeren, die Zaterdagmid dag worden geloopen, luidt als volgt: Eerste serie: Vereenigde Staten, Zuid- Af rika, Japan, Italië, Finland en Oosten rijk. Tweede serie: Nederland, Engeland, Hongarije, Argentinië, Frankrijk en China. Derde serie: Duitschland, Canada, Zwe den, Zwitserland, Griekenland en Tsjecho Slowakije. Een nieuw drama voor de Nederl. wielerploeg. Merkens Olympisch Sprint- kampioen. v. Vliet tweede. Een schandelijke beslissing dupeerdeonzen landgenoot Door duizenden toegejuicht reed Toni Merkens zijn eererondje: de Duitsche sprinter had zooeven het Olympisch kam pioenschap gewonnen. En op dat zelfde mo ment verliet een snikkende figuur, gehuld in zijn trainingsjas, aan de hand geleid door dr. Tetzmer, de baan. Volkomen gebro ken zocht Arie van Vliet de kleedkamer op. Zijn grootste illusie het olympisch sprintkampioenschap te behalen, iets waar voor hij sedert de laatste wereldkampioen schappen te Brussel, zoo intensief getraind had, was vervlogen. Van Vliet is een te gezonde Hollandsche jongen om een op normale wijze geleden nederlaag niet spor tief te kunnen aanvaarden. Maar hier schilde juist het drama, waarvan wij gisteravond getuigen waren en dat waar schijnlijk zijn weerga in de geschiedenis der olympische spelen niet heeft. Wat is er n.l. gebeurd? Van Vliet en Merkens hadden op vol komen normale wijze hun achtste, kwart en halve eindstrijden gewonnen en zouden nu in twee, eventueel drie ritten rijden om het olympische sprint kampioenschap. In den eersten rit nam van Vliet di rect de leiding, Merkens er vlak achter en bij het passeeren van de eeretribune klonk het uit vele monden het zoo wel gekende en aanmoedigende: Hup Arie. Bij het ingaan van den voorlaatsten bocht schoot Merkens binnendoor, doch van Vliet lag met enkele flinke trappen ....direct op zij. Naast elkaar liggend gin gen zij den laatsten bocht in. In het midden daarvan, juist op het moment, dat van Vliet zou passeeren, verliet Merkens zijn lijn, ging naar boven, waardoor onze landgenoot moest in houden en niet kon passeeren. Het ge volg was natuurlijk, dat bij het uitko men van den bocht, op het laatste rechte eind, van Vliet reeds een gesla gen man was. Hij stak zijn hand om hoog, ten teeken van protest en reed de laatste 20 meter niet uit. De uitslag werd niet bekend ge maakt. Van Vliet ging onmiddellijk, nadat hij afgestapt was, naar de jury. Schriftelijk opgesteld door den heer Swaab de Beer, diende van Vliet na tuurlijk zelf zijn protest in. Lang zag men beraadslagen en inmiddels wer den andere ritten gereden. Na ongeveer een kwartier, het was toen ruim kwart over acht, en bijna volkomen duister (hieraan dient direct te worden toegevoegd, dat de organisatie zeer veel te wenschen over liet), traden Mer kens en. van Vliet voor den twee den rit aan. Eerst op het moment, dat beiden startgereed waren, werd de uitslag 4 x 100 M. ESTAFETTE DAMES DE SERIE-INDEELING. De serie-indeeling voor het nummer 4 x 100 meter estafette voor dames, dat Za terdagmiddag om 15.30 uur wordt geloo pen, is als volgt: Eerste serie: Canada, Frankrijk, N e- d er land, Oostenrijk, Vereenigde Staten. Tweede serie: Duitschland, Engeland, Finland, Italië, Zuid-Slavië. De eerste drie aankomenden van iedere serie komen in de finale. SCHIJFSCHIETEN ULLMAN (ZWEDEN) OLYMPISCH KAMPIOEN. De finale van Ifet schijfschieten had tot resultaat: 1. en Olympisch kampioen: Ullman (Zweden) met 559 treffers; 2. Krempel (Duitschland) 544 treffers, 3. Ja- monieres (Frankrijk) 540 treffers; 4. Bo- nin (Frankrijk) 538 treffers; 5. Vartio- vaara (Finland) 537 treffers; 6. Jones (Ver. Staten) 536 treffers. SMALLWOOD LIJDT AAN BLINDE DARMONTSTEKING. De Amerikaan Smallwood, die de halve eindstrijden op de 400 meter had weten te bereiken, lijdt aan blinde darmontsteking. Hij is in een ziekenhuis opgenomen, waar hij een operatie zal ondergaan. POLO TE PAARD ARGENTINIË WINT DE GOUDEN MEDAILLE VOOR ENGELAND. Op het Maifeld is gistermiddag de eind strijd van het tournooi polo te paard ge speeld, waarin Argentinië tegen Engeland uitkwam. De Argentijnen waren sneller en speelden beter samen. Engeland verde digde zich dapper, doch slaagde er niet in, een punt te maken. Argentinië won met 110. Het heeft daarmede de gouden me daille gewonnen, terwijl de zilveren voor Engeland is. bekend gemaakt. Merkens had ge wonnen, zoo klonk het door den luidspreker, MAAR HIJ WERD GESTRAFT MET 100 FRANCS BOETE WEGENS HINDEREN. Op dat moment had van Vliet, zonder dat hij nog met den twee den rit begonnen was, den strijd reeds verloren. Want welk een moreele klap moet dat voor een toch al nerveuzen renner beteeke- nen, als men aankondigt, dat de tegenstander een fout heeft ge maakt, maar niettemin als winnaar wordt erkend. Het was aan het rijden van van Vliet te zien, dat hij een verloren wedstrijd reed. Wel probeerde hij er nog alles uit te halen, kwam in den laatsten bocht weer gelijk met Merkens, doch wederom bezorgde de Duitscher, zij het in minder ernstige mate, hem een „zwieper". Ziedaar het drama voor de Neder - landsche sprinterswereld. En nu nog iets over de uitspraak van de jury. Wij weten, dat de wielerwedstrijden worden gehouden onder de reglementen van de U.C.I. Daarbij is het mogelijk, dat geldboeten aan amateurs worden opgelegd. Maar men heeft een ding vergeten. Het gol den hier olympische wielerwedstrij den. Hier werd een daad, die geheel in strijd was met den waren olympischen geest door een geldstraf gesanctionneerd. Want welke conclusie hoorden wij na af loop van alle kanten verkondigen? Had van Vliet in den tweeden rit ook maar een „zwieper' gegeven. Dan was hij er ook met 100 francs boete afgekomen en dan stonden beiden weer gelijk. Hier is een olympische gouden medaille gekocht met geld. Met het opleggen van de geldboete heeft de jury erkend, dat Merkens een fout ge maakt had. Dan was er hier slechts één mogelijkheid overgebleven: den Duitscher distanceeren. „Heb je ooit zoo iets meegemaakt", aldus de heer Swaab de Beer, toen wij hem na afloop in de kleedkamer spraken. „Dat is pech numero twee"". En Schilling, Bontekoe en al de anderen dachten er niet anders over. „Ik zal nog probeeren een wijziging in het besluit te krijgen door een protest in te dienen bij de jury d'appèl", vervolgde de •heer Swaab de Beer. „Het is voorts mijn stellige overtuiging, dat in dei) eersten rit van Vliet gewonnen lag op het moment, dat Merkens hem dat grapje bezorgde. Van vele kanten hoorde ik, dat van Vliet beslist sneller is dan Merkens, maar het is een veel te eerlijke jongen om zelf zulke on sportieve handelingen te begaan. En had hij maar eerder zijn hand opge stoken, niet in de laatste 20 meter, maar op het zelfde moment, dat hij gehinderd was. Dan had dat op de jury veel meer in druk gemaakt. Maar ook toen nog dacht hij, dat hij met doorrijden het misschien nog zou kunnen halen". Dr. Tetzner, de medische verzorger van onze wielrenners, stak zijn verontwaardi ging niet onder stoelen of banken. „Van Vliet had, na het bekend maken van den uitspraak der jury, moeten weigeren den tweeden rit te rijden", was zijn meening. „En dan, het is mij totaal onbegrijpelijk, dat het internationaal olympisch comité, een dergelijke uitspraak zou kunnen goed- DE OLYMPISCHE ZEIL WEDSTRIJDEN. KAGHELLAND ZESDE KIEL, 7 Augustus. De wind is gaan liggen en des ochtends was zelfs in het geheel geen windrichting vast te stellen. Alle wedstrijden werden dan ook een uur uitgesteld en in dien tijd kwam een Noord-Oostelijk briesje door, aanvankelijk zeer zwak, langzamerhand iets sterker en naar het Oosten ruimde. Bij dit veranderlijke windje speelde het geluk een vrij grooten rol. Op de binnenbaan was de wind aanvankelijk vijrwel Noord. Kag- chelland startte allesbehalve fraai. Frankrijk, Noorwegen en Duitsch land gingen veel beter op weg, doch lag de Nederlander bij de eerste ton reeds op de tweede plaats achter Noorwegen, voor Duitschland en Uruguay. De rest lag toen vrij ver achter. Voor den wind zakte Kagchelland een paar plaatsen af, Uruguay en ook Zwit serland schoven zich voor hem en opnieuw verloor Kagchelland bij het kruisen twee plaatsen. Het bleek, dat de stuurboordslag van daag de voordeelige was, doch Kagchelland zocht het over bak boord. Hij werd zevende, toen achtste en zelfs negende, maar op het laatste kruisrak wist hij weer eenige tegenstanders voorbij te loopen en hij werd tenslotte zesde. Het mooie was, dat zijn zwaarste concurrenten wat het puntenaantal betreft: Engeland en Duitschland, na hem eindigden. De Engelsch- man Scott werd zevende, de Duit scher Krogmann negende. Het to taal puntenaantal was: Neder land en Engeland beiden 9 2, Duitschland 86. De eer ste die daarop volgt is Chili met 66 punten. Een paar nog niet besliste protesten van heden hebben geen betrekking op de leiders. BOB MAAS DERDE In de starklasse startte Nederland als zesde. Bij dit lichte briesje liep de keuren. Helaas kan het I.O.C. er niets aan veranderen, maar een iedereen voelt, dat hier een onrecht gebeurd is. De Olympische geest, de geest van ridderlijkheid, is hier grof met voeten getreden. Zelfs moest er geld aan te pas komen. Dit incident werpt een smet op het geheele wielertournoo i". Van Vliet spraken wij ook nog even. Een half uur later was hij uiterlijk weer volko men rustig en vertelde ons precies, hoe in den eersten rit het incident geschied was. En zijn verklaring klopte precies met dat gene, wat wij hierboven geschreven hebben. Ook in den tweeden rit was hij op de laat ste 200 meter gehinderd, zij het in min dere mate. Hij ging nu zijn kameraden opzoeken, die in het restaurant op hem zaten te wachten. Van allen kreeg hij een handdruk en op alle gezichten kon men lezen, hoe zeer men met hem meegeleefd had. Er werd weinig gezegd, maar juist dit zwijgen zal van Vliet gesterkt hebben. In een eerste opwelling had hij verklaard, dat hij nu niet in de tijdrace zou starten, maar de leiders, die zoo met hem vertrouwd zijn, zullen hem wel op andere gedachten brengen. Laat hij zich geheel preparee ren, vooral moreel, op denzelfdèn strijd, die hem eind Augustus te Zuerich te wachten staat bij de wereldkampioenschappen. Het is overigens wel opmerkelijk, dat dit onaangename incident de geheele wiê- lerwereld in beroering heeft gebracht. Oude rotten als Falck Hansen en Bailey, die ook in het stadion waren, hadden slechts één opinie en deze was verre van gunstig voor den Duitscher. Inderdaad, na de pech met de aohtervol- gingsploeg, gisteren door de valpartij, veroorzaakt, heeft dit incident nog meer de gemoederen in beweging gebracht. De stemming in het Nederlandsche wielerkamp is verre van vreugdevol, ondanks het feit, dat van Vliet dan toch maar voor de eerste zilveren medaille voor Nederland heeft zorg gedragen. DE WEDSTRIJDEN. Beide ritten voor de finale hebben wij reeds beschreven. De achtste finale won van Vliet gemakkelijk van den Oostenrij ker Dusika, van kop af. Zijn tegenstander kon zelfs het wiel niet houden. Tijd laatste 200 meter 12 sec. Merkens was in den eindstrijd gekomen via Sandtorp (Noorwegen). Collard (Bel gië) en Pola (Italië). Vooral de rit tegen Collard werd verre van gemakkelijk door Merkens gewonnen. Chaillot won tenslotte in twee ritten van Pola de bronzen medaille. OOMS—LEENE PLAATSTEN ZICH. De tandemrace over 2 K.M. stond ook op het programma. Deze werd in vijf series gereden met drie herkansingsraces. Ooms Leene reden tegen de Zwitsers Burkhart en Ganz. Met een tijd van 11 1/5 sec. over de laatste 200 meter werden zij winnaar. De rit werd zeer tactisch gereden, want op het juiste moment schoot de oranjeploeg, die in tweede positie lag, binnendoor en waren de Zwitsers geslagen. Aan de 4 K.M.-achtervolgingsritten kwam men gisteravond niet toe, die moes ten tot heden worden uitgesteld. Wel een bewijs, hoe schandelijk slecht deze wedstrij den georganiseerd waren. Ook de herkansingsritten van den tan demwedstrijd moesten wegens invallende duisternis worden afgebroken. Zij zullen hedenmiddag om vier uur worden voort gezet. Duitsche boot bijzonder hard, vooral bij het kruisen en al zeer spoedig lag deze aan den kop en bleef alzoo den geheelen wedstrijd om te eindigen met vier minu- en voorsprong op den Zweed, die met rui men wind telkens inliep om op de kruis- rakken weer achter te raken. Deze beiden waren onbereikbaar voor de anderen. De „Bern" nam langen tijd de vijfde plaats in achter Frankrijk en Noorwegen, doch wist later een plaats te winnen waarbij Noorwegen ver achter kwam. In het laat ste lange kruisrak zochter echter Portu gal tezamen met Noorwegen den stuur boordslag, terwijl de anderen over bak boord gingen. Die twee hadden succes daarmee en plaatsten zich voor Maas, die aldus zesde werd. Opnieuw liep hij voor den wind Noorwegen voorbij en in het laatste kruisrakje naar de eindstreep werkje hij prachtig. Hij passeerde ook Portugal en vlak voor de finish Frankrijk. Aldus ging hij als derde door de lijn, twee seconden voor de Fransche boot. In puntenaantal is de „Bem" nu vierde met 30 punten na Duitsch land met 4 punten, Zweden met 44 punten en Engeland 36 punten. DE ZESMETERS Bij de zesmeters scheen aanvankelijk Carp het goed te doen. Eenigen tijd was hij eerste, maar de Zwitsersche boot bleek een uitsekend lichtweerschip te zijn, ging naar voren en leidde den geheelen wed strijd met grooten voorsprong. Voor den wind kon de „de Ruyter" niet goed mee komen en daar hij bovendien bij een der boeien veel last had van de tegelijk pas- seerende achtmeters, zakte Carp langzaam maar zeker af naar de zevende plaats. Het laatste kruisrakje bracht nog een kleine verbetering, doordat de Amerikaan werd voorbij geloopen en Carp als zesde eindigde. Het totaal puntenresultaat is: Duitschland en Zweden 30 punten, En geland 29 punten, Zwitserland 28 punten, Noorwegen 22 punten, Finland 20 punten, Argentinië 16 punten, Amerika en Italië 15 punten, Nederland 14 punten, Frankrijk 10 punten, Polen 4 punten. De heer Carp vertelde, dat hy tever geefs zoekt naar een verklaring voor het slechte voor den wind loopen van zijn boot. Het Olympisch programma De wedstrijden van heden. ATHLETIEK. 10.00 uur: tienkamp 110 M. horden. 11.00 uur: tienkamp discuswerpen. 15.00 uur: tienkamp polsstokspringen. 15.00 uur: 4 x 100 M. estafette heeren (3 series). 15.30 uur: 4 X 100 M. estafette dames (2 series). 16.00 uur: 3.000 M. hindernisloop (beslis sing). 16.30 uur: tienkamp speerwerpen. 16.30 uur: 4 x 400 M. estafette (3 series). 17.30 uur: tienkamp 1500 M. hardoopen. 18.30 uur: 4 x 100 M. estafette heeren (halve beslissing). HOCKEY. 16.30 uur: Duitschland—-Afghanistan. 18.00 uur: JapanHongarije. VOETBAL. OostenrijkPeru. PolenEngeland. ZWEMMEN. 9.00 uur: 100 M. vrije slag heeren (7 se ries), 200 M. schoolslag dames (4 series), waterpolo: België Uruguay; NederlandAmerika; HongarijeJoego Slavië; Malta Engeland 15.00 uur: 100 M. vrije slag dames (5 se ries). 100 M. vrije slag heeren (halve eindstrijden) waterpolo: DuitschlandFrank rijk, Tsjecho-SlowakijeJapan; ZwedenOostenrijk, Ierland Zwitserland. KANOSPORT. 8.00 uur: afstand 1000 M. (voorwedstrij den). 15.00 uur: een-persoons kano, klasse K 1, 1000 M.; 15.30 uur: twee-pérsoons Canadees klasse C 2 1000 M.; 16.30 uur: twee-persoons kano, klasse K 2, 1000 M.; 17.00 uur: een-persoons Canadees klasse C 1, 1000 M.; 17.30 uur: vier-persoons kano, 1000 M. WIELRENNEN. 18.00 uur: tandem, 2000 M., (halve eind strijd en finale); achtervolging, 400 M. (finale); 1 K.M. tegen het horloge (fi nale). ZEILEN. 9.30 uur: tandem, 2000 M., (halve eind» SCHERMEN 9.00 uur: équipe degen (voorwedstrij den); 10.30 uur: idem (halve beslissingen) 15.00 uur: idem (beslissing). SCHIETEN. 9.00 uur: geweer klein kaliber, 50 M. 15.00 uur: idem. KRACHTSPORT. 10.00 uur: worstelen Grieksch-Romeinsche stijl. 19.00 uur: idem (voorwedstrijden). HANDBAL. 17.15 uur: DuitschlandVereenigde Sta ten; OostenrijkZwitserland. (De uren zijn aangegeven in Duitschen tyd). De wedstrijden van Zondag. 10.00 uur: worstelen, Gr.-Rom. stijd. 9.00 uur: schermen op degen personeel, voorronde. 9.00 uur: zwemmen 200 M. schoolslag da mes, waterpolo. 10.30 uur: zeilen Kiel. 15.30 uur: 100 M. vrije slag dames, halve finale; 100 M. vrye slag heeren finale, waterpolo. 15.00 uur: athletiek, start Marathon, hoog springen dames finale. 15.15 uur: 4 x 100 M. estafette heeren finale. 15.30 uur: 4 x 100 M. estafette dames finale. 15.45 uur: 4 x 400 M. estafette heeren fi nale. 17.30 uur: aankomst Marathon. 16.00 uur: basketbal. 16.30 uur: hockey. 19.00 uur: worstelen, Gr.-Rom. stijl (ban tam- tot zwaargew.).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14