15 e Internationaal katholiek Studentencongres Pax Romana ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 der m. WIEN, 6 Aug. 1936. De film. Onder de verschillende Congressprekers noemen we nog G. M. Turnell uit Londen, die het verloop van het filmwezen tot op heden in Engeland en andere landen van Europa uiteenzette. Groote belangstelling, vooral ook van de zijde der Hollanders, was er voor onzen spreker, den heer A. van Domburg, die in het Duitsch spra 'kover: „De actie der ka tholieken en speciaal van de studenten voor de film". Spreker heeft het niet zoozeer over de film van tegenwoordig, maar ziet meer naar de toekomst. Met de censuur wordt adeen de negatieve zijde van het fdmprobleem bekeken, de beweging voor de goede füm heeft nog andere problemen op te lossen. Voor studenten geldt als eerste plicht het studeeren, inzake de film dus een ernstige studie te maken van ade mogelijk heden van de film als expressie-middel. Het meest doeltreffende is wellicht dat juristen, medici, litteratoren, technici enz., die voor £e film voelen, de film in hun vakkundig werk betrekken om later, als de fdm haar evolutie zal voltrokken hebben, gereed te zijn om de belangrijke functies over te nemen. Uit ons midden moeten de vakkun dige technici en talentvolle kunstenaars op staan, die allen te samen in staat zullen zijn om de positieve filmen te maken, die een maal aan het katholicisme moeten ontsprui ten. Deze productie zal vooral bezonken moe ten zijn en meer gericht op de kwaliteit, dan op de kwantiteit. De commercieele produc tie overwinnen is onmogelijk, doch daar tegenover moet men van tijd tot tijd sterke en in alle op|ichten verantwoorde filmen plaatsen. Hierbij mag nooit vergeten wor den, dat de film een schoone en edele uiting kan zijn. Daarom zij dan ook de studie van het wezen van de film en haar artistieke mogelijkheden ten zeerste aanbevolen. Een levendig debat ontspan zich na deze interessante voordracht. Des avonds werden onder leiding en met verklaring van Dr. L. Gesek eenige Oosten- rijksche films vertoond, waarvan vooral de cultuurfilmen over Oostenrijk en Weenen een groot succes oogsten, De Karawanken. Groot is de bekoring eens een kijkje te nemen over de Zuidergrens en al spoedig blijken er meerdere liefhebbers voor een tocht naar Bied in Yoego-Slavië, zoodat er een bus gecharterd kon worden. Als we Klagenfurt achter ons laten, naderen we steeds meer de ongenaakbare Karawanken. die we reeds van verre bewonderd hebben. Met groote moeite hijscht de zwaar belaste bus zich bergopwaarts en na vele zigzags bereiken we langs griezelige afgronden en andere ijselijkheden de 1370 M. hooge Loibl-pas. Hier bevindt zich tusschen twee steile rotswanden de toegang tot Yoego- Slavië. Dan dalen we af naar Bied, schil derachtig gelegen aan het donkergroene meer, in welke uitgelezen luxueuse bad plaats Koning Peter zijn zomerverblijf heeft. Met overhuifde bootjes, die nog door menschenkracht worden voortbewogen, dobberen we naar het eilandje met de „Wünschklocke", waar, naar de overleve ring zegt, eiken wensch door het luiden der klok in vervulling zal gaan! De terugweg voert ons over de Würzelpas (1075 M.), waarna we over zeer steile hel lingen naar Villach afzakken en een mooie UIT DE OMGEVING HOOGMADE. Jubileum Hoofd der schooL Nog een tweede jubileum zal tijdens het week-end herdacht worden. De heer Bosboom, hoofd der parochiale school, herdenkt op 16 Augustus den dag, dat hij gedurende 25 jaren als hoofd der school aan het Ka tholiek onderwijs is verbonden. Tevens herdenken de heer en mevrouw Bosman dien dag hun zilveren huwelijksfeest. NIEUWVEEN Ernstige aanrijding. Gistermiddag had een ernstige aanrijding plaats nabij de brug achter de Ned. Herv. Kerk. De heer G. de Rooi uit Nieuwkoop kwam in een flinke vaart met zijn auto uit den polder rijden. Op de brug gekomen zijnde be merkte hij dat de 5-jarige Bertus Boeree op den weg liep. Uit alle macht remde de R., doch een botsing was onvermijdelijk De jongen werd op den weg gesmakt. Ter stond werd de kleine met de auto naar dr. Nout gebracht, die de eerste hulp verleen de, en overbenging naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden adviseerde. De jon gen bekwam een lichte hersenschudding, een wond aan het hoofd van 9 c.M. en een bovenbeenbreuk. De politie heeft de zaak in handen. WOUBRUGGE. Geboren: Petrus Leonardus, z. v. P. Th. Borst en C. G. H. van Goozen. Pe trus Gerardus Cornelis, z. v. P. H. Hoogen- boom en J. C. Koek. Johannes Hendrikus Petrus, z. v. P. H. Hoogenboom en J. C. Koek. Theodorus Johannes, z. v. P. Zoe temelk en M. Wortman. Grietje, d. v. C. weg langs de lieflijke Wörthersee deze on vergetelijke bergtocht besluit. Ondertusschen hebben de congressisten Abbé Gremaud, secretaris-generaal de Pax Romana hartelijk gehuldigd bij gelegenheid van zijn 25-jarig Priester-jubileum en werd hem een gouden kelk als feestgeschenk aan geboden. Een Karinthische volkskunstavond besloot met zang en dans dezen interessantén dag. Pers. Veel interesse bestond er voor de lezing van den heer Leon Verschave over „De ka tholieke Student en de Pers". Spreker gaf een overzicht van het werk der Studenten pers en beschouwde den arbeid van stu denten aan hun studentenblad als een goede voorbereiding voor de latere journalistiek. Vervolgens weidt hij uit over het pers wezen in de verschillende landen van Europa. Hij memoreert de uitstekende pers in Holland en roemt den heer A. v. Dom burg als een spreker van Europeesche ver maardheid en een voorman op pers- en filmgebied. Ten slotte wekt hij de congres sisten op zooveel mogelijk de katholieke pers te steunen. Hierna werd het woord verleend aan Dr. Preiss, secretaris van den Volkenbond, die Pax Romana gelukwenschte met het ge- Slaagde Congres en aandrong op nauwe samenwerking tusschen Pax Romana en Volkenbond. Sombere wolken en zware regenbuien hebben intusschen plaats gemaakt voor het heerlijkste zomerweer, zoodat er van gan- scher harte genoten wordt van de prachtige rondvaart op de Wörthersee. Sluiting van het Congres te Weenen. De extra-trein brengt de congressisten nu naar Weenen. Helaas belemmerden dikke wolken en fiksche regenbuien alle uitzicht van deze mooie treinreis. In Weenen is het niet veel beter en we trachten onder de steeds neerplassende regen toch nog iets van de stad te zien. Des avonds is het een gezellig samenzijn in restaurant Kaiserhof waarbij ook de Burgemeester van Weenen Dr. R. Schmitz tegenwoordig is. Den volgenden morgen wordt in de Sint Stephanusdom een plechtige H. Mis opge dragen, waarna in de Neue Hofburg een feestelijke slotvergadering plaats vindt. He laas was Zijne Exc. Kardinaal Innitzer ver hinderd hierbij aanwezig te zijn en werden de congressisten toegesproken door Mgr. Saidl. Vervolgens hielde de Burgemeester Dr. Schmitz een uitvoerige voordracht over ,,De ordening der Beroepsstanden in Oosten rijk". In Weenen hebben zich nog vele studen ten aan het Congres toegevoegd, zoodat des namidadgs een onafzienbare rij autobussen de congressisten naar de Seipel-Dollfuss- kerk brengen, waar een korte herdenking bij het graf van den onvergetelijken bonds kanselier plaats heeft. Hierna begeven allen zich naar het slot Schönbrunn. In de feestelijk verlichte, schitterende pronkzaal worden wij op gast vrije en overvloedige wijze onthaald. Na dat allen zich te goed hebben gedaan aan vele uitgelezen lekkernijen genieten wij nog even van de prachtige tuinen en het heerlijke uitzicht over Weenen vanaf de Glorietta. En met dit waardige slot is het 15e Stu dentencongres beëindigd. St. P. Boer en C. van Iperen. Neeltje Gerarda, d. v. J. Ncordman en M. van den Bijl. Teresia Anna Maria, d. v. C. Ruijgrok van der Werven en G. M. Dobben. Petro- nella Wilhelmina, d. v. J. L. Bakker en E M. v. Ruiten. Overleden: Huibertus van Klaveren, oud 26 jaren. Ondertrouwd: Pieter Arie Hendrik de Boer, 26 jaren en Johanna Anthonia Kroes, 23 jaren. UIT DE RIJNSTREEK ZEVENHOVEN. Opheffing Crisis-comité. Woensdag avond had ten Raadhuize onder leiding van den Burgemeester de officieele op heffing plaats van het plaatselijk Crisis- Comité. De voorz. dankte alle leden, in het bijzonder de voorz., seor. en penningm. voor alles wat zij in het belang van de crisislijders hebben gedaan. Spr. zal niet in finesses treden. Jelui weten allen wat er te doen was, aldus spr., en vele uren zelfs tot middernacht zijn wij bijeen geweest. Het Nationaal Crisis-Comité had voor deze afd. een medaille beschikbaar gesteld, deze werd door den burgemees ter met een toepasselijk woord aan den voorz. van het plaatselijk comité, den heer W. Kerkhoven, overhandigd. De heer Kerkhoven dankte namens het geheele comité voor het aandenken. Het spijt spr., dat er ook geen medaille was voor secr. en penningmeester; vooral deze laatste heeft veel gepresteerd voor onze crisis lijders. Thans vraagt de burgemeester of het comité onder andere benaming aan wil blijven voor dit doel. De heer Kerk hoven zegt het jammer te vinden, dat het N. C. C. is opgeheven, daar wij onze men- schen nog al wat konden geven. In een vergadering in April is besloten aan te blijven. Al móet-het nu van onze eigen ingezetenen komen"; wij hopen toch, dat de vrijwillige liefdadigheid niet zal ver minderen. Alle aanwezige leden besloten aan te blijven. In het dagelijksch bestuur kwam geen verandering. Hierna werd de rekening en verantwoording van den penningmeester onderzocht en goedge keurd en het batig slot overgedragen aan het niéuwe comité. Besloten werd elke maand te collectee ren met de bus, om zoodoende a.s. winter nog wat te kunnen doen. De burgemees ter dankte allen voor hun bereidwilligheid en wenschte hen veel succes toe. Geboren: Gerardus z. van J. J. J. Könst en H. Lelieveld. STADSNIEUWS BIOSCOPEN. Trianon. Bij zomertoiletjes passen vroolijke films. Een „zware" film is in de maand Augustus even onverteerbaar als winterkost. Het film-menu moet 's zomers luchtig en sma kelijk zijn. Dan zal het op de heetste da gen nog volle zalen trekken. Wat zal er van het menu, dat „Trianon" deze week op- discht, kostelijk gesmuld worden! Twee films, beiden zeer geslaagd en beiden lach successen. De eerste, naar het boek „De Dubbel ganger" van Edgar Wallace, is een detec tive-verhaal, een „droge" sensatie-roman, want er vloeit geen droppeltje bloed. Er wordt door de medespelenden in dit span nende gegeven niet gehuild, slechts ge lachen, en de toeschouwers sluiten zich bij die lach unaniem aan. De snullige ditective, het kordate, sohietlustige nichtje en de be klagenswaardige figuur van de neef, die wordt aangezien als de dief vanzijn eigen geld, vormen een trio, dat voor een onafgebroken rij van vermakelijke situa ties zorgt. En wat de tweede film „De Miilioen-Er- fenis" te zeggen? Het programma-boekje geeft deftig een korte inhoud van het sce nario. Een prestatie! Want het zou ons werkelijk onmogelijk zijn de inhoudslooze inhoud van deze dwaze, leuke film weer te geven. Het is dwaasheid van begin tot ein de, waarbij de za'al aanhoudend schatert j van de lach. Het is een heerlijke verfris- sching van het gezond verstand deze non sense te gaan genieten. Afgezien van de pyramidale onzin, welke erin geserveerd wordt, is deze film ook een succes om de elegante balletten. Een prachtige kleuren film vormt het slot van deze dwaze, mooie film. Een onderhoudend en spannend pro gramma wordt deze week in Luxor ver toond. De hoofdschotel van dit vacantie-pro- gramma wordt gevormd door het crimi- neele en sensationeele filmwerk „Dr. So crates". In deze film krijgt men een verwoeden strijd tegen de beruchte „gangsters" te aanschouwen. Deze strijd geschiedt niet alleen door de politie, doch eveneens op on opvallende wijze door een dorpsdokter. Paul Muni, als de dokter, laat in deze film prachtig en sterk spel zien en bewijst een der grootste acteurs te zijn. De film boeit van het begin tot het ein de, terwijl de spanning geleidelijk wordt opgevoerd en tegen het einde haar hoogte punt bereikt. Verschillende sensationeele avonturen maakt de dorpsdokter mede, terwijl de noodige schietpartijen en adem benemende achtervolgingen de spanning erin houden. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond: „Mexicaansche Nacht", met José Mojica, Rosita Moreno en de beroemde radio- en convertzanger Miguel, waarin men kan ge nieten van het prachtige stemgeluid van laatstgenoemde. Het gegeven van deze film is volgens het oude bekende thema. Door een misver stand, waardoor een gelukkige liefde schijnt verstoord te worden. Doch zooals steeds is het ook hier: „eind goed, al goed". Een uitgebreid journaal bestaande uit een drietal films, completeert het ge heel e programma, dat voor volwassenen geschikt is. Lido De hoofdfilm, welke het programma van Lido deze week brengt, is er een, waarin Franziska Gaal een buitengewoon fraaie creatie heeft gemaakt van het dorpsmeis je, dat de heldin is van het verhaal van Alexander Hunyady. Zij heet Catharina en in tegenstelling tot haar groote naamgenoote wordt zij als Asschepoetster de „Kleine" genoemd. Van elke rol is door een be gaafde actrice wat moois te maken, zelfs van een Asschepoetster, maar in de rol van Catharina de Kleine heeft Franziska Gaal zichzelf overtroffen. Zoo zuiver en innig doorvoeld spel is zeldzaam. De ge schiedenis is eigenlijk een herhaling van het sprookje, omgezet in moderne toestan den. Hier is het echter geen muiltje, dat voor een arm meisje een toekomst van ge luk ontsluit, maar zij verovert die toe komst zelf door haar gouden hart en haar onbaatzuchtige liefde. Wat aanvankelijk als een truc bedoeld was, groeit langzamer hand tto een groote genegenheid, onweer staanbaar onder het zonnetje van Catha- rina's warme opofferingsgezindheid. Deze film ontroert zonder sentimenteel te zijn; zij is zuiver en gevoelvol, met kostelijken humor en bevredigt in alle opzichten. Vóór de pauze gaan een jaar komische films, waarin de zang overheerscht; voorts een teekenfilm, zonder welke een modern bioscoopprogramma niet af is, en een uit gebreid journaal met o.a. de gebeurtenis sen in Spanje op het witte doek. Casino. „De roep der inboorlingen" is een twee- wekelijksche seriefilm, waarop de gebeur tenissen zich afspelen in de oerwouden van Afrika, waar mensch en dier elkaar be strijden, waar verscheurend wild een voortdurende bedreiging vormen, voor hen, die er in dienst van de wetenschap en yan de menschheid hun beroe puitoefe- nen. Tot deze laatste categorie behooren vièr doktoren, die door het Carnafellow ziekenhuis naar Afrika zijn gezonden om het levenswerk van hun gestorven voorgan ger, het ontdekken van een serum tegen kinderverlamming, voort te zetten. Dr. Trevor (Bryant Walburn) slaagt hierin, maar door een brand verliest hij zijn vrouw en zijn laboratorium. Zijn zoontje Jan (Noah Beery Jr.) is gespaard gebleven en leidt nu in de wildernis met een chimpan- sé een avontuurlijk leven. Ook is hij in 't bezit van een armband, waarin ziji vader, die inmiddels zijn verstand verloren heeft, een gedeelte van de formule tegen kinder verlamming heeft gegraveerd, terwijl deze zelf het andere gedeelte bezit. Vijftien jaar later gaan twee doktoren opnieuw naar Afrika om die formule in handen te krij gen. Jan is onderwijl opgegroeid tot een oersterken jongeman. Matrozen vangén hem en nemen hem mee naar hun schip, maar als dit schip vergaat, weet Jan zich te redden.met Mona, een jong meisje, (Doro thy Short) en met Borno, haar begeleider. Met hun drieën trekken ze het oerwoud in, waar ze allerlei sensationeele avonturen beleven, die ons in de tweede serie verder vertoond zullen worden. Dit eerste deel is reeds zóó spannend, dat het onze aandacht van het begin tot eind gevangen houdt. Voor de pauze de vertooning van de uit stekende operettefilm „Is mijn man niet geweldig?" met in de hoofdrollen Lien Deijers en Georg Alexander. Ze stellen een jong getrouwd paar voor. Hij is reclame- chf van een gramofoonplatenfirma. Het afscheid nemen tusschen de beide echtge- nooten neemt iederen morgen zooveel tijd in beslag, dat hij veel te laat op de zaak komt met het gevolg, dat zijn chef (Hans Junckerman) hem wegens zijn nalatigheid als bediende in de opname-afdeeling plaatst. Hier ontstaan allerlei komische verwik kelingen te veel om te noemen, maar die ten slotte voeren tot een reuzensucces voor den bediende, zoodat Lu (Lien Deyers) in vervoering uitroept: „Is mijn man niet ge weldig?" Met de journaals heeft Casino deze week een programma, dat zoowel vóór als na de pauze een bezoek aan dit theater ten volle waard is voor volwassenen. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw geopend vanaf 7 uur nam. Maandag: Te 8 uur vergadering van het Dag. Bestuur, tevens spreekuur van 8.00 9.00 uur. Maandag: Geen Rechtskundig Advies bureau. Maandag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging „Pulchri Studio" 8 uur. Dinsdag: Te 8 uur gecombineerde Be stuursvergadering van den Fabrieks- en Transportarbeidersbond. Woensdag: Ledenvergadering R. K. Landarbeidersbond, 8.30 uur. Opkomst dringend gewenscht. Woensdag: De Poedelaars. Donderdag: 8 uur, Damclub „Gezellig Samenzijn." Zaterdag: Feestdag van Maria ten He- mei-opneming is het gebouw van des nam. vijf uur geopend. N.B. De secretarissen willen allen wel zorg dragen, dat de antwoorden op de ge stelde vragen, naar aanleiding van de cir culaire van het R. K. Werkliedenverbond, uiterlijk 14 Augustus bij het Secretariaat bezorgd zijn. Dit voorkomt teleurstellin gen. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg o2. Gelegenheid om zich als lid yan de Ka tholieke Gezellen Vereeniging te doen inschrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den maand des avonds te half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fietsers uitsluitend Pieterskerkhof; voet gangers Rapenburg 52. Beurtrooster: Zondag: C. van der Meel en H. Brasker; Maandag: G. Cambier en C. Bilderbeek; Dinsdag: Th. v. Schaik en A. Uphoff; Donderdag: H. Klein en F. van Hal; Zaterdag: J. van Steen en G. Bot. Zondag: is de zaal geopend van 12.30— 2.30 en van 7.0010.15 uur; verplichte bij eenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Geen zitting St. Joseph's Spaarkas. 8.30 uur Opening van de herstelde kegel baan door den ZeerEerw. Vice-praeses. 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs een polshorloge. Maandag Van 8.0010.15 uur Bijeen komst voor de leden. Dinsdag: 8.45 uur Verplichte bijeen komst Afd. Gezellen; na de maandverga dering spreekuur van den Eerw. Vice- Praeses. ïevens maandelijksche afrekening Ze- lateurs St. Petrus Liefdewerk en Kemper- manfonds. Woensdag: Is de zaal gesloten. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. Vrijdag, 8.30 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.30 uur Kégelclub „De Poedelaars". Verdere mededeelingen: Zondag 16 Aug. zal er begonnen worden met de Kegelsport onder de Gezellen, waar hier nog niet veel aan gedaan wordt. Er zal niet te hooge inleg worden geheven en er zal gezorgd worden voor nuttige prijzen. Zegt het voort!!! KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. Maandag: 6.30 uur Uiterlijk. Aantreden van alle Kruisvaarders die mede gaan naar het kamp. 8.15 uur Vertrek naar Drunen. Vrijdag: 8.30 uur Petrusban. Zaterdag: 7.00 uur K. J. C. Mis voor St. Petrus Parochie. Zaterdag: 56 uur Contributie betalen. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag: 9 uur morgengebed waarna de H. Mis. 6 uur Lof, ontspanning als gewoon. Maandag: 5 uur Viviaanban. 5.30 uur Aloysius- en Antoniusban. Dinsdag 6.30 uur Aloysius en Antonius ban. Woensdag: 8.15 uur Lof en groepsbijeenkomst van de twee oudste afdeelingen. Zaterdag 9 uur H. Mis. VOOR HUIS EN HOF WENKEN VOOR IEDERE MAAND. Ie helft Augustus. In den moestuin. Wie een groènten- tuin heeft, weet allicht, dat als datum voor het zaaien van winterandijvie die van den langsten dag (21 Juli) in aanmerking wordt genomen. Lang niet iedereen weet, dat men bij opvolging tot half Augustus andijvie kan zaaien. De laatst gezaaide andijvie wordt dan niet meer verplant, maar op het zaaibed tot zoover uitgedund, dat de overblijvende planten een afstand van 20 cm. behouden. De^e mindeie af stand is voldoende, omdat de laatstgezaai- de andijvie toch haar vollen wasdom niet meer bereiken kan, waardoor ze bijzonder geschikt is om bij het invallen van de vorst te worden binnengebracht. Bij het afnemen van de planten van het zaaibed zorge men, dat de penwortel niet te kort afbreekt. Op zware gronden vooral bij droogte is het noodzakelijk de planten uit te steken, omdat uittrekken de penwortel te kort dóet afbreken. Is de penwortel lan ger dan 810 cM., dan wordt het meerde re afgesneden. Ook verdient het aanbe veling de bladeren, indien ze langer zijn dan 15 cM., in te korten. Dit laatste om het sterke uitdampen van de bladeren tegen te gaan. De wortels toch zijn pas na het ver planten niet in staat, direct voldoende vocht uit den bodem op te voeren. De bladeren echter blijven vocht uit dampen, het evenwicht in de plant is dus verbroken, de plant laat haar bladeren hangen. Door de bladeren in te korten tracht men het evenwicht tusschen boven en on- deraardsche deelen te herstellen. Aangie ten der planten is na de planting eveneens noodig. Ook al is de grond nog betrekke lijk vochtig. Door het aangieten spoelt men als het ware het plantgat dicht en brengt daardoor de vochtige aarde in inni ge aanraking met de wortels, waardoor de groei spoedig hervat wordt. Door schoffe len of harken wordt het onkruid wegge houden. Deze bewerking van den grond is niet alleen noodig om het onkruid te verdelgen, maar oefent een gunstigen in vloed op de gesteldheid van den bodem. Men verbreekt er de korst door die zich aan de oppervlakte vormt, waardoor de lucht gemakkelijk toegang tot den bodem krijgt, maar bevordert ook het verkruime len van den grond wat gunstig werkt op den vochtigheidstoestand. Hoe fijner de aarde verdeeld is hoe minder ze uitdroogt. Daarom verdient het aanbeveling na ster ke regenbuien den grond los te maken, ook al is die bewerking om onkruid te ver wijderen nog niet noodig. Naar gelang van behoefte wordt met toebinden voortgegaan. Voor de bleeking zijn ongeveer 14 da gen noodig. Bij variëteiten waarvan de bladeren ineengroeien, geschiedt het blee- ken vlugger als bij die, welker bladeren zich vlak op den grond uitspreiden. Andijvie is niet tegen de vorst bestand, toch richt een weinig vorst ze nog niet di rect ten gronde. Wanneer we evenwel de Novembermaand zijn ingetreden, is het raadzaam ze naar een vorstvrije plaats over te brengen. Meer daa f7.500.000,— be- talen Neêrlands fietsers elk Jaar aan rij wiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar... waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12