nederl. r.k. Volksbond ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PLAATSELIJKE CENTRALE ARBEIDERSBEWEGING EEN WOORD VOORAF. Wat voor vele Volksbonder reeds lang werd gewenscht, is thans werkelijkheid ge worden! Een rubriek*speciaal bestemd voor den RK. Volksbond met zijn onderafdee- lingen en de verschillende vakgroepen. In de eerste plaats dient daarvoor een woord van dank gericht te worden tot de Redac tie van „De Leidsche Courant", die. aan gezocht door het Bestuur van den Volks bond om daarvoor de noodige plaatsruimte te verleenen, welwillend daarin toestemde, omdat zij daarmede hielp aan het tot stand brengen van een beter contact tusschen be stuur en leden. Thans staan we aan het begin van onzen arbeid om dit doel te helpen verwezenlij ken en daarbij roepen we in de volle me dewerking van hen, die mede met ons, hun schouders onder dit werk willen zetten. Onze mooie R.K. Arbeidersbeweging is daar ten zeerste mede gebaat. Voor haar te wer ken, haar te versterken is het schoonste ideaal, dat een arbeider zich stellen kan, maar ook daadwerkelijk moet men zich in alle opzichten geven! Welk een schoone gelegenheid geeft ons thans deze rubriek, welk een propaganda kan er uit gaan van het geschreven woord, hoeveel kennis kunnen wjj elkaar bij bren gen! Voorop dient echter te worden gesteld, dat slechts sociale aangelegenheden, vak- groepnieuws en wat daar meer onder valt in deze rubriek zal worden opgenomen; zuiver politieke aangelegenheden zullen ten strengste worden geweerd. Dit is het uitgangspunt van de Redactie dezer rubriek en zij vertrouwt, dat allen zich met dat ingenomen standpunt kunnen vereenigen. Ook op geestelijk terrein zal voor de Volksbondleden van voorlichting worden gediend. De verwarring, die alom heerscht, geeft daartoe alleszins de noodige aanlei ding. Verdieping van het geloofsleven eischt deze tijd, waarin godsdienstloosheid en zedenverwildering hoogtij vieren. Niet voor niets worden onzerzijds vereenigingen voor Eucharistische Actie in het leven ge roepen, toetreding tot de Maria-Congrega- ties ons voorgehouden, de katholieke ge zinsgebruiken in eere hersteld. Voor dit al les zal deze rubriek gelegenheid bieden om ons met de leden te verstaan, hen voor te houden wat noodig en gewenscht is om in deze moeilijke tijden staande te blijven. Op het gebied van steun verleening, ver zekeringswezen, kortom in verschillende andere problemen, die zich in de maat schappelijke positie onzer leden mochten voordoen, kan voorlichting door middel van deze rubriek gegeven worden, waarmede ook anderen wellicht hun voordeel kun nen doen. Dit alles resumeerende, vertrouwt de Redactie van deze Rubrielk, dat, nu het contact tot stand gekomen is, dit ruim schoots zijn vruchten zal afwerpen voor den Volksbond en zijn leden, waarbij de gezinnen en de R.K. Arbeidersbeweging niet anders dan wel kunnen varen. Met deze korte inleiding meenen we te kunnen volstaan, en willen besluiten met het volgende: Het Kruis voorop, wij kiezen zee, Op God is ons vertrouwen: En stellen ons dan deze leuz': „We breken niet, maar bouwen!" DE NIEUWE MENSCH. Uit Leering en Leiding (Mei 1936) neem ik het volgende citaat, ontleend aan het Duitsche ondernemersblad „Berglwerkzei- tung": „Het zou van gevaarlijke oppervlakkig heid getuigen, om de oorzaken van de cri- „sis, waarin wij ons bevinden, alleen in de „politieke en economische verhoudingen te „zoeken. De ziektekiemen zitten dieper, zij „zitten in den mensch zelf. De politieke en „economische verwarringen zijn ten slotte „gevolgen van een geestelijke en moreele „crisis. Deze crisis is totaal; het lot der vol- „kren, ja, het lot der gansche menschelijke „cultuur staat op het spelde bodem „wankelt onder onze voeten, omdat het „menschdom de oriënteering naar God en „de eeuwigheid verloren heeft. Wat wij be- „leven, is de tragedie van de godloosheid „in 's menschen denkwijze. De menschheid „heeft weer eens het bewijs ontvangen, dat „zij niet kan bestaan zonder het geloof in „God en in een hoogere wereld". Langzaam maar zeker begint het besef door te druppelen, dat de genezing van de huidige maatschappij moet beginnen bij het bsgin, n.l. de mentaliteit. Men heeft alles, wat het mensohelijk vernuft wist te vin den. gezet op het materialisme, de genezing van de materialistisch ingestelde zieke maatschappij heeft men nu ook gezocht in materialistische factoren. Alles vergeefsch, „de mensch leeft niet van brood alleen". v0g heeft men dit niet begrepen, al is de heele- geschiedenis daar om die waarheid aan te toonen. Aan ons, katholieken, dan ook het eerst cte taak dit te begrijpen en het licht der waarheid te doen schitteren, ook op sociaal gebied. En vooral onze sociale organisaties hebben hier een groote taak te vervullen. De nieuwe mensch moet gevormd worden, de mensch, die den geest gericht houdt op het materieele, maar daar doorheen op God. Nu de Volksbond tot zijn leden gaat spre ken door de Rubriek, die in een groote be hoefte voorziet, zal ook dit moeten warden aangeroerd. Het sociale vraagstuk en de pogingen om langs den weg van het chris telijk beginsel de oplossing te vinden, dwars tegen alle mogelijke stroomingen in, zullen in deze rubriek een plaats en bij onze leden de aandacht vragen. Het zal een van de middelen zijn, waardoor wij onze mooie sociale taak tegenover onze le den hopen te vervullen, maar dan tevens tegenover niet-leden. Wij kunnen de „Leidsche Courant" niet dankbaar genoeg zijn, dat deze ons in de gelegenheid stelt. Van onze mannen verwachten wij ook medewerking, in dezen vorm: neem en lees en neem in u op. A. CLEOPHAS, Pr. DE GESLAAGDE KADERDAG. Een ieder zal het met ons eens zijn, dat eerst dan met recht aldus gesproken kan worden, indien de activiteit ook plaatselijk is losgeslagen. Onze arbeidersbeweging is, wat de plaatselijke besturen er van maken. Deze hebben het dus in hun macht om de zoo noodzakelijke beweging en haar doel stelling aan beteekenis te doen winnen! In de organisatie moeten allen terdege weten wat de beweging is, wat zij deed, wat zij wil. Dat is noodzakelijk om het vertrouwen der leden te versterken, doch dat is ook noodig om alle leden tot propa gandisten der beweging te maken. Ieder lid is aan zijn lidmaatschap verplicht voor zijn zaak te werken, dat kan hij echter slechts naar behooren, als hij de geheele R.K. Ar beidersbeweging in haar volle omvang kent! Om tot dit doel te geraken is een aan vang gemaakt met de verspreiding van de zeer geslaagde brochure „De Katholieke Arbeidersbeweging in cijfers en beeld. Geen woorden maar daden". Na aandachtige le zing doe ieder er zijn voordeel mee. Houdt de kennis, daardoor opgedaan, niet voor u zelve, doch deel deze aan anderen mede, dan gaat er propaganda van uit en zal vruchten afwerpen voor. onze mooie R.K. Arbeidersbeweging. OP VOOR HET BEHOUD DER OPENBARE ZEDEN! Wij, Katholieken, kunnen en mogen niet lijdelijk blijven toezien! Integendeel, we moeten propageeren met het woord, maar ook met de daad! Waar getracht wordt, de zedelijke volksgezondheid te vernietigen, daar past ons slechts één houding: „Wij, Katholieken, doen daaraan niet mee!" Wij, Katholieken, kunnen genieten van zon en lucht. Wij willen dat echter doen op gepaste wijze, volgens de beginselen van de natuurwet, dus volgens Gods onveran derlijke Wil. Mogen allen zich deze beper king opleggen terwille van eer en deugd en van de zedelijke volksgezondheid! De folders, door den R.K. Volksbond verspreid, mogen zij er toe bijgedragen hebben, om ons te waarschuwen tegen de excessen, die het bad- en strandleven doen verworden! PLAATSELIJK COMITÉ „HERWONNEN LEVENSKRACHT". In de laatst gehouden vergadering van bovengenoemd Comité werd de a.s. Bloempjesdag onder de loupe genomen. Vastgesteld werd, bij wijze van proefne ming, deze op Zaterdag te houden en wel op 15 Augustus (Feest van Maria-ten- Hemel-opneming). Rappe handen zijn echter noodig om de bloempjes aan den man te brengen, waar om het ten zeerste op prijs zal worden ge steld, dat zij, die zich als verkoopster voor dit, het schoone doel: „de T.B.C.-bestrij- ding", willen beschikbaar stellen, daarvan mededeeling kunnen doen aan de navol gende adressen: Stationsweg 8a en Haar lemmerstraat 166. We kunnen het koopen van een bloempje op 15 Augustus a.s. ten zeerste aanbevelen. Al zijn de bloempjesdagen niet zeldzaam, men verge te vooral niet het doel! Dat allen medewerken om het finantieele succes van den a.s. bloempjesdag zoo groot mogelijk te doen zijn: de stichting „Herwonnen Le venskracht", van het R.K. Werkliedenver bond, verdient dit ten volle. Nog kan worden medegedeeld, dat ook op een andere wijze men zijn steun kan verleenen. Bij de comité-leden zijn n.l. ook loten verkrijgbaar tegen den prijs van 25 cent per lot. Prachtige prijzen zijn voor deze loterij beschikbaar gesteld. Neemt de gelegenheid te baat; door een lot te koopen schept ge u een mooie kans. DE DATUM VASTGESTELD. De datum, waarop de werkloozen ter be devaart zullen gaan naar Noordiwijk, is vastgesteld op Donderdag 27 Augustus a.s. Nadere gegevens, zooals uren van vertrek enz. enz., zullen zoo spoedig mogelijk wor den bekend gemaakt. We hebben gemeend onze geestelijke adviseur te moeten ver zoeken daarover eenige regelen te schrij ven. aan welk verzoek hij bereids gevolg heeft gegeven. Wij laten hier volgen wat prof. A. Cleophas over deze bedevaart schrijft: ST. JEROENSBEDEVAART. Over eenigen tijd zullen onze werkloo zen weer op bedevaart gaan naar S. Jeroen in Noordwijk. De geschiedenis vertelt ons niet veel over dezen heilige. Zijn leven wordt geplaatst in de dagen van de invallen der Noorman nen. Bij een van die woeste invallen moest het dorpje Noordwijk het ontgelden en ook zijn pastoor, Jeroen. Door de woestelingen werd hij gedood, toen hij trouw bleef aan zijn plicht. Iedere vaderlandsche plek, die door het bloed van martelaren is geheiligd, moet ons dierbaar zijn en dus ook deze plek. Maar hier zien wij bovendien zulk een sterke overeenkomst tusschen de omstan digheden van toen en van nu, dat deze bedevaart bij uitstek voor onze werkloo zen is. Toen overal de gruwel der verwoesting, niemand leefde gerust, want ieder oogen- blik konden de woeste zeeroovers een streek overvallen en dan was niemand vei lig. Het gevoel van onveiligheid was zoo groot, dat de roep: de Noormannen komen, in staat was, onmiddellijk een paniek on der de bevolking te veroorzaken. Nu weer onzekerheid, maar van andere aard. Wie is nog zeker van zijn bestaan? Al dreigt het bloedige zwaard niet, dan toch de geesel van de werkloosheid en daarme de zijn ook menschenlevens gemoeid; de zedelijke kracht en de moed om de lasten van het leven te dragen, het gaat ten on der door de depressie, die door de werkloos heid over een menschenleven valt. Te midden van de toenmalige verwarring stond een held, die zijn leven offerde voor het welzijn van allen. Daardoor verdiende hij voor anderen verlossing en tevens be moediging. Deze held moet ook onze men schen bemoedigen temidden van alle moei lijkheden, die talloos velen dreigen te ver pletteren en alle levensmoed dreigen te ontnemen. Dat is de overeenkomst tusschen toen en nu en die overeenkomst moet onze werk loozen met vertrouwen doen gaan naar S. Jeroen. En nu hopen wij, dat onze werkloozen door groote opkomst blijk geven, dat zij him tijd zijn gaan begrijpen; dat, waar de oorzaak van alle ellende moet gezocht wor den in een zich afkeeren van God door den modernen mensch, het geneesmiddel allereerst daarin moet gezocht worden, dat die menschheid door de goedwillenden zich weer wendt tot God en dan door de voor spraak van de heiligen. Wij zijn het gebral van zoovelen, die z.g. de genezing weten, maar het nog niet zeg gen, moe, want zij geven geen genezing, omdat zij die niet allereerst zoeken bij God. Daarom op den nader aan te geven dag moeten alle werkloozen zich vereenigen voor het beeld van dezen heiligen en voor ganger in de dagen van nood. DE STUDIEDAGEN TE VOORHOUT. Door het Centraal Bestuur van den Ned. R.K. Volksbond, worden wederom, evenals vorige jaren, Sociale Studiedagen gehou den, waarvoor een groote belangstelling bestaat. De daarvoor bij uitstek geschikte Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voor hout zal van 2225 Augustus as. het ka der van de Arbeidersbeweging binnen haar muren huisvesten, terwijl de Broeder-over ste en allen die aan de Nijverheidsschool zijn verbonden al het mogelijke zullen doen om het verblijf daar zoo aangenaam mo gelijk te doen zijn. De leerstof, die op deze studiedagen ver werkt zal worden, belooft veel. Als alge- meene titel voor deze studiedagen is geko zen: „Mijn politiek is het Kruis". De ge dacht in dezen titel besloten zal in 10 les sen nader worden uitgewerkt, waarvoor hoogst bekwame sprekers hun medewer king hebben toegezegd. We zeggen niet te veel als we opmerken, dat de teekenen er op wijzen, dat de komende studiedagen ze ker niet voor de vorigen zullen onderdoen. Bovendien waarborgen ons de bereid "ge vonden inleiders mooie, leerzame en bo venal doeltrefefnde dagen. In deze rubriek hopen we gelegenheid te vinden op een en ander nader terug te komn. EEN MANIFEST! Het behandelde op den Kaderdag is in een Manifest, gericht tot het Nederlandsche Volk, vastgelegd! Onze propagandisten zul len dezer dagen er op uittrekken. We moe ten over de grenzen va nonze beweging heen, naar het volk. Huis aan huis zullen deze manifesten verspreid worden, opdat een ieder kennis neme van het wachtwoord der Katholieke Arbeidersbeweging op den kaderdag gesproken: Staat pal! Geloofd zij Jezus Christus! „WERKLOOZE JEUGD". Binnen enkele dagen zal een boek van 176 blz. verschijnen, onder den titel „Werk loze Jeugd", met gegevens, dienstig tot be strijding der gevolgen van de Jeugd werk- IMTERPAROCHIEELE AAN POLITIEK DOEN XXII Drukfouten zijn beroerde dingen en zoo komt het, dat in ons vorig artikel het weglaten van één woordje de oorzaak was van een totaal foutieve zin. Bedoeld is: En juist zij, die zich niet opwerken tot de hoogte van het volledig katholiek zijn in alles, zijn de eerste prooi voor uiterst links en uiterst rechts. En daarmede zitten we midden in een kwestie, die vorige week terloops werd aangeroerd, doch die we volledigheids halve scherp moeten stellen. Niet om scherp te zijn tegenover hen, die het nog steeds „anders zien", maar omdat onze jongere menschen vooral de scherpe om lijning moeten kennen van 's Pausen doel stelling: Cnristus' koningschap in de maat schappij. Die opgave van Rome, wij weten het, wordt maar al te vaak beschouwd als een onmogelijkneid. Liberalisme, socialisme en nog andere isme's, hebben zoo op de mas sa suggestief ingewerkt, dat het bewerken dier massa en daardoor het verbeteren der maatschappij dood veel katholieken wordt beschouwd als alleen idealistisch-mooi, maar practisch-onmogelijk. Er is te weinig apostelvuur in ons roomsche volk, te wei nig werkelijke Godsliefde en vandaar dat moedeiooze en roekelooze bij hen, die hun leven niet hebben ingesteld op dat Geloof, dat bergen verzet. En toch, het moet! Het moet, willen wij niet ten ondergaan in de alles vernietigen de strocming van het heidendom. Hoe het zich ook openbaart of vermomt, of het een concordaat verloochent of een compromis wil bewerken, het is als dwaling een ver klaarde vijand van het christendom en het blijft een angstwekkende dreiging. Zoo en niet anders is elke dwaling ge weest, zoo en niet anders zal de dwaling blijver. De geschiedenis heeft het ons dui delijk geleerd en stroomen van martelaars- bloed zijn ae eeuwige getuigen. Daar helpt niet de hypnose van ras en bloed, noch die van onze mechanische eeuw; daar helpt ook niet het vrije onder zoek van Gods woord, noch de dwinge landij van tooverformules in de oerwou den van Afrika of op de zandvlakte van Arabië. In den chaos van het heden helpt slechts als redmiddel de leer van Hem, Die de we reld beheerscht en Die voor de mensch heid stierf aan een kruis; maar Die niet heenging zonder voor ons te hebben ge zorgd, doch ons gaf Zijn Evangelie en Zijn Kerk, om op den grondslag van de tien geboden het leven te zien in zijn verhou ding tot de eeuwigheid. In den chaos van onzen tijd, waarin Christus verloochend en de Kerk vervolgd wordt, worden wij herinnerd aan de eer ste christentijden. En hoe kwam men die te boven? Door te leven, zooals Christus het ons geleerd heeft. Door Hem als het ware de wereld in te dragen. Je draagt Hem de wereld niet in door het aanvaarden van godsdienstloos onder wijs; evenmin door het lezen en propagee ren van neutraal-nationale bladen, door het sporten in neutraal verband, door on katholieke methoden in je werk, door te loosheid, verzameld door G. P. J. Bannen berg. De prijs bedraagt 1.50. Zij, die zich een exemplaar willen aanschaffen, kunnen zich daartoe wenden tot het secretariaat van den R.K. Volksbond. JAARBOEK VAN HET VERBOND. Alle secretarissen der Vakafdeelingen hebben thans de circulaire van het R.K. Werkliedenverbond in hun bezit. Ten op zichte van twee punten zijn door den Se cretaris van den R.K. Volksbond alhier vragen gesteld. Men zorge er voor, dat de antwoorden uiterlijk 14 Augustus in zijn bezit zijn. Teleurstelling wordt dan voor komen. VAN DE REDACTIE. Alle stukken, deze Rubriek betreffende, welke in den eersten tijd om de drie weken zal verschijnen, moeten worden toegezon den aan het Redactie-adres: Verlengde Bloemistenlaan 45, Leiden. We verzoeken inzenders, vooral met het oog op de be schikbare plaatsruimte, kort en zakelijk te zijn. Mede doen we een beroep op de secreta rissen van de resp. vakgroepen. Gaarne ontvangen we de ver-schijnende Vakbladen, waardoor het mogelijk wordt gemaakt, dat zaken, van algemeen belang, in deze ru briek kunnen worden verwerkt. We spre ken dus af, dat volgende week alle Vak bladen aan bovenstaand Redactie-adres worden verzonden! De copie voor de volgende rubriek moet uiterlijk 26 Augustus in ons bezit zijn. zwijgen of te schelden als je geloof be smeurd wordt in economische en sociale praktijken. En je bant Hem uit de harten en uit de huisgezinnen, als je levensprak tijd anders is dan de prachtige leer van 't Evangelie. En je stoot Hem uit de maat schappij als je Zijn stichting, de H. Kerk, wilt houden binnen de muren van een kerkgebouw en een pastorie. Christus rijk komeMaar dan pas als wij christen zijn in alles! SEVERUS. TAFELTENNISCLUB „PRAESES VAN NISPEN" Op Dinsdag 28 Juli is er weer een nieu we onderafdeeling opgericht, waarvoor zich reeds een tiental leden heeft opge geven. Laten we beginnen met aan deze onder afdeeling een langdurig bestaan toe te wenschen, opdat zij gedurende haar be staan veel goeds kan verrichten ten voor- deele van onze Leidsche Gezellen Ver- eeniging. Deze onderafdeeling heeft 2 trainings avonden per week, n.l. Maandag en Don derdag, waarop dus de tennistafel ter be schikking van haar is. Zeer waarschijnlijk zal er binnenkort een nieuwe tennistafel komen, welke vol doet aan de wedstrijd-reglementen. In verband hiermede is de contributie gesteld op 5 cent per week voor de eerste maan den. Doch zoodra de tafeltennisclub haar aandeel betaald heeft aan den Raad van Bestuur wordt de contributie 2 of 3 cent per week. Dus: hoe meer leden, des te meer contributie wordt ontvangen, des te sneller heeft de club haar aandeel betaald en des te sneller wordt de contributie 2 of 3 cent per week. Daarom, wordt allen lid en betaalt uw contributie. Het bestuurs is als volgt samengesteld: Vice-Praeses le voorzitter, K. Zijlstra, 2e voorzitter, Th. v. Schaik (commissaris) secretaris en J. v. Haastrecht, penning meester. In de eerstvolgende vergadering zal het bestuur met een voorstel van reglement komen en zullen voor zoover noodig de spelregels worden besproken. Op Zondag 23 Augustus zal de club haar eerste wedstrijd spelen tegen D.E.S. van Voorhout, daar dit op Zondag 2 Augustus niet kon doorgaan. Veel succes! KEGELCLUB „DE POEDELAARS" Na de berichtgeving in onze vorige Ge- zellenrubriek moge nu volgen de juiste tijdsbepaling van de officeele opening on zer gerestaureerde kegelbaan. Morgenavond 9 Augustus om 8.15 zal onze Zeereerw. Vice-Praeses de baan of ficieel openen en na het gooien der eerste bal zal er gelegenheid zijn voor alle ge huwde gezellen en gezellen om door het nemen van een kaart a 10 cent 5 ballen te werpen. De hoogste gooiers dingen mee naar een zestal prijzen welke zeker in den smaak zullen vallen. Natuurlijk kan men meerder kaarten nemen om zijn kan sen te verbeteren. De leden der kegelclub gooien mee buiten mededinging. Is het feitelijk nog noodig oude kegel vrienden en jongelui die lust hebben zich aan de kegelsport te geven op te wekken om hun geluk eens te beproeven? Wie weet groeit hieruit de oprichting van een tweede club en daarmede een samenwer king, die den Gezellenband nauwer aan haalt. Tot Zondagavond dus! Wij rekenen DE TENTOONSTELLING IN '37 Het antwoord op de vorige week verzon den circulaire wordt deze week aan huis gehaald. Vul dus de strook in en leg deze klaar, opdat alles vlot van stapel loopt. Voor huisvlijt en vakwerk in de meest uit- gebreiden zin is er plaats, zoodat een groot aantal deelnemers verwacht wordt. De da ta voor de tentoonstelling zijn bepaald op 20 en 21 Februari. NAAR DE v. NISPEN-HERDENKING Het is zoo goed als zeker, dat Leiden met enkele tientallen Gezellen aan dat feest op Zondag 13 Sept. zal deelnemen. De opgegeven kosten zijn het maximum; bij goede deelname wordt het belangrijk minder. Geef je dus spoedig op bij de comm. Klein, Uphoff of Boogers. EXCURSIE DER STUDIECLUB Zondagmiddag te één uur wordt vanaf het eigen huis gestart voor de fietstocht naar Voorhout, met bezoek aan de Bis schoppelijke Nijverheidsschool. Alle Ge zellen kunnen er aan deelnemen. Men zij op tijd aanwezig en houde zich stipt aan de leiding. MAANDVERGADERING Dinsdagavond komen alle Gezellen bij een om kwart voor negen. Er zullen dier. avond zeer belangrijke mededeelingen ge schieden in verband met de spelen etc. Niemand verzuime! Rectificatie Vraag: Is Hilaire Belloc een Fransch schrijver? Ik meen, dat hij in Engeland woont en een vriend is van wijlen Ches terton. Antwoord: Hilaire Belloc, waarover Se- verus schreef, is een genaturaliseerde En- gelschman, van Fransche afkomst. Ver schillende van zijn werken zijn in het Fraitsch vertaald, vandaar zijn invloed in Frankrijk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10