HET OLYMP. HOCKEY-TOURNOOI. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 PRACHTIG SPEL DER HOLLANDERS. RUSTSTAND 2-1. NEDERLAND VERSLAAT ZWITSER LAND MET 4—1 BERLIJN, 6 Aug. De kleine Holland- sche kolonie, die zich gistermiddag in het Olympische hockeystadion zoo heeft doen hooren, heeft dat inderdaad met alle recht en reden gedaan. De wedstrijd van deze Oranje-spelers tegen de Belgen stond niet op het peil, dat wij van het Neder- landsche hockey gewend zijn. Gistermid dag was er een nieuwe geest in ons elftal gevaren, of liever wij zagen het Neder- landsche hockey-elftal zooals wij dat van vroeger wedstrijden gewend zijn. Onze spelers hadden er kennelijk zin in, er werd gevochten om elke meter grond en voor de goal waren onze voorhoede-spe lers buitengewoon doortastend, zoodat de Zwitsersche keeper voor zeer moeilijke problemen is komen te staan, waarvan hij er een aantal met groot talent heeft we ten op te lossen, maar waarvan er vier hem toch te machtig bleken te zijn. De wedstrijd Onder leiding van de scheidsrechters Liegeois (België en dr. Hoerman (Duitsch- land) stelden de elftallen zich op. Holland speelt in de eerste helft met zon en een lichten wind in den rug. De eerste aanvallen zijn voor Holland, maar dan komt Zwitserland even los. De aanval wordt door de Waal in samenwer king met H. de Looper afgeslagen en da delijk trekt de Hollandsche aanval er van door geleid door den linkervleugel. Spa- renberg zet uitstekend voor, maar v. d. Berg kan er niet bij, zoodat deze kans verloren gaat. Vlak daarop is het onze midvoor, die den bal weet vrij te maken en hem doorgeeft naar links, waar de Roos een prachtige kans krijgt, maar he laas naast schiet. Holland is vrijwel voortdurend in den aanval, maar door zenuwachtigheid is de afwerking slording. De vele Hollanders op de tribune sparen hun kelen niet en moe digen hun landgenooten krachtig aan. Er volgt weer een aanval cvtn den lin kervleugel, waarna Schnitger een goede kans mist. De Oranjehemden zijn inder daad niet bijster fortuinlijk, maar er moet vroeg of laat na een dergelijken druk wel een goal volgen. Na goed aangeven van van Lierop krijgt de Roos den bal vrij, maar zijn voorzet suist onbenut voor langs de goal. Een aanval van Schnitger wordt door Legeret te hardhandig afge- Er volgt weer een aanval van den lin- is. Deze levert helaas niets op. Dan krijgt v. d. eBrg den bal prachtig van v. d. Haar aangegeven. Hij geeft snel door aan de Roos, die echter voor de goal mist. De Hollanders blijken sterker te zijn, maar het effect is momenteel nog niet groot. Een voorzet van Sparenberg wordt prachtig door den Zwitserschen rechts back opgevangen en weer het veld inge slagen. Vlak daarop zet Sparenberg hard in, maar Tuescher weet weer te redden. De Zwitsersche aanval komt er vrijwel niet aan te pas en volstaat er daarom maar mee, de verdediging een handje te helpen, hetgeen de moeilijkheden om door het blok verdedigers heen te komen, nog grooter maakt. Wij noteeren dan achter een prachtige aanvallen van Schnitger, van den Berg, Sparenberg en de Roos, maar resultaten willen nog niet komen. Toch krijgt men den indruk, dat het niet lang meer zal duren of Holland zal de leiding nemen. De druk op het Zwitser- «che doel wordt inderdaad te groot. De Zwitsersche verdediging weert zich met man en macht en de halflinie pro beert op alle mogelijke manieren het spel te verplaatsen. Dit wordt soms aanleiding tot gevaarlijke aanvallen der roode vleu gelspelers, die echter door goed verdedi gen van de Waal en Wester kamp te niet worden gedaan of door treuzelen ver knoeid worden. Dan weer een straf corner voor Holland: d. Berg stopt den bal keurig en Schnit ger schiet ongeloofelijk hard in, helaas fuist de bal naast, volkomen onhoudbaar voor Tuescher. Dan zijn de Zwitsers weer snel en ge vaarlijk weg, maar Westerkamp redt door corner te werken, welke niets oplevert. Achtereenvolgens zien wij dan goedge- richte schoten, van Schnitger, nog eens Schnitger, v. d. Berg en de Roos, die al len door den fameuzen Zwitserschen kee per gestopt worden. Maar het eerste succes komt, wanneer Gunning den bal aangegeven krijgt van de Looper. Handig passeert hij den Zwit serschen linkshalf, maar wordt dan op nieuw gehinderd, waardoor hij slechts kan doorspelen naar Schnitger. Deze maakt den bal buitengewoon listig nog eens vrij en speelt hem keurig op v. d. Berg toe, die hard en hoog scoort (10). Er zijn 22 minuten gespeeld. Deze goal schijnt de Zwitsers tot nog grooter inspan ning te prikkelen. Zij worden nu metter daad gevaarlijk en de Hollandsche verde diging moet alle zeilen bijzetten om het gevaar te bezweren. Wel krijgt v. d. Berg nog een pracht kans na een through pass van Schnitger, maar de Zwitsersche voorhoede is nu wel zeer actief en het is zeer moeilijk voor onze achterhoede het doel schoon te hou den. De vijandelijke linkshalf brengt plot seling den bal zeer fraai op, geeft door naar den linksbuiten, die na keurig com binatiespel met zijn buurman een afge meten voorzet geeft. Even een scrimmage voor ons doel en dan slaagt Gillieron er in den gelijkmaker te scoren (11) na 27 minuten spelen. Dit is den Hollanders te veel. Zij zigzaggen door de vijandelijke verdediging heen en voordat een Zwitser kans heeft gezien onze spelers den voet dwars te zetten, heeft Schnitger na aan geven van v. d. Berg wederom voor Ne derland gescoord (21). Vlak hierop is het pauze. DE TWEEDE HELFT I Direct na de hervatting zitten de Hol landers prachtig voor het Zwitsersche doel en moet keeper Tuescher handelend optreden. Gunning loopt in vollen vaart een scheidsrechter tegen den grond. Hol land wil de score opvoeren, om het doel- gemiddelde zoo goed mogelijk te doen zijn En nauwelijks heeft de Zwitsersche ach terhoede een aanval der onzen afgesla gen, of v. d. Berg schiet na keurig solo- spel is, Tuescher redt, maar hij kan niet wegwerken, waardoor Schnitger gelegen heid krijgt zeer hard het derde Neder- landsche doelpunt te scoren (31). Het groepje Hollanders juicht, dat hoo ren en zien vergaat en de Waal spoort zijn mannen aan om te trachten nog een vierde doelpunt te maken. Maar eenvou dig is het niet, want de Zwitsers komen sterk opzetten met feilen aanvallen over links en rechts, waarbij vooral het intelli gente spel van Annen opvalt. Daar zijn de Zwitsers alweer terug en een geweldige aanval eindigt in een kluwen spelers voor de goal op den grond, zonder dat men den bal kan ontdekken. Het blijkt een corner geworden te zijn, die ingeschoten wordt, maar door de Waal wederom tot corner wordt gewerkt. De volgende corner wordt niet ingeschoten, maar de Zwitsersche linksbinnen loopt met den bal door. Ook deze methode heeft echter geen succes. De binnenspelers van onze ploeg worden eenigszins teruggetrokken en daarom kan onze voorhoede niet zoo heel veel meer uitrichten, al blijven de aanvallen van v. d. Berg c.s. gevaarlijk. Het spel lijkt ons wat slapper te wor den. Het tempo is tot dan toe dan ook zeer hoog geweest, zoodat vermoeidheid een woordje mee kan gaan spreken. Een snel le aanval van de Hollanders, waarvan v. d. Berg de ziel is, wordt besloten met een schot, dat naast vliegt. Aanvoerder de Waal wil de zege nog grooter maken en brengt eenige veranderingen in de voor hoede aan: Schnitger gaat linksbinnen en de Roos rechtsbinnen spelen en inderdaad lijkt ons de druk op het Zwitsersche doel iets grooter te worden. De spelers geven hun laatste energie om aan het verzoek van hun aanvoerder, nog één goal te sco ren, te voldoen. Gemakkelijk is het niet, want de Zwit-' sers verdedigen hardnekkig en zien daar enboven kans nog aan te vallen, hetgeen gevaarlijk kan worden, omdat aanvoerder de Waal zeer veel aandacht besteedt aan den aanval en zijn eigen verdediging af en toe verlaat, waardoor nog eenige ge vaarlijke momenten voor het heiligdom van de looper ontstaan. Een aanval van de Hollanders over de rechterwing mislukt, een corner op het vijandelijke doel levert eveneens niets op en twee harde schoten van Schnitger wor den door doelman Tuescher ontschadelijk gemaakt. En wanneer wij denken, dat 'er in den stand geen verandering meer zal komen, gaat plotseling v. d. Berg er alleen van door, hij speelt den bal vrij, combineert nog even met de Roos en dan met een prachtig schot van opzij schoot onze mid denvoor de vierde goal (41), Nog meer zijn de Hollanders na deze goal in den aanval, omdat de Zwitsers kennelijk teleurgesteld verder spelen. Maar de schoten van de Roos en van Schnitger hebben verder geen resultaat, zoodat Holland zijn tweede match in het Olympisch hockeytournooi met sprekende cijfers heeft gewonnen. De stand in groep c. is thans: Holland 2 11 6—3 3 Frankrijk 1 1 10 2 België 1 i i 2—2 1 Zwitserland 2 2 15 0 VAN DE POLL IN ACTIE BIJ HET SPEERWERPEN. DUITSCHLAND SLAAT DENEMARKEN MET 6—0. In het olympische hockeytournooi is gistermiddag voor groep B de wedstrijd DuitschlandDenemarken gespeeld, die, zooals te verwachten was, gemakkelijk door de Duitschers werd gewonnen. Onge veer 15.000 menschen woonden den wed strijd bij. De Denen verdedigden met hand en tand, maar in technisch opzicht waren zij toch verre de minderen. Terwijl beide ploegen een open spel speelden, stak het binnentrip der Duitschers uit bo ven het Deensche, waardoor het succes reeds verklaard is. In het Deensche team waren de doelverdedi^er Weiss en de spil Holst de besten, terwijl in de Duitsche ploeg de verdediging niet altijd even safe was. Reeds in de eerste minuut kreeg de Duitsche linksbinnen Scherbart een uit stekende kans, die hij echter miste. In de 12de minuut ontkwam het Deensche doel opnieuw aan een doorboring. Na 20 mi nuten scoorde Weiss het eerste doelpunt voor Duitschland, terwijl Scherbart 7 min. later den stand op 20 bracht. Na de rust bleven de Duitschers in de meerderheid. De linksbuiten Beisiegel scoorde het derde doelpunt, waarna Weiss na fraai solospel opnieuw doelpuntte. Daarna kwam Denemarken gevaarlijk op zetten, zoodat de Duitsche doelverdediger meermalen moest optreden. De Deensche voorhoede had echter geen succes, waar na de beurt weer aan Duitschland was gekomen. Weiss doelpuntte nog tweemaal, zoodat het einde kwam met een 60 over winning voor de Duitschers. Het Olympisch voetbal- tournooi. EngelandChina 20. BERLIJN, 6 Aug. Voor den wedstrijd EngelandChina, die gistermiddag in het Mommsenstadion, niet ver van het Rijks sportveld, werd gespeeld, bestond groote belangstelling, want het was de eerste maal, dat men in Europa de gelegenheid kreeg, het Chineesche voetbal gade te slaan, waarover men reeds zooveel heeft gehoord en dat, sedert het geringe aantal jaren, dat in China de voetbalsport be oefend wordt, in Oost-Azië hoog staat aan geschreven. Een merkwaardige samenloop van om standigheden mag het heeten, dat de Chi- neezen hun eersten wedstrijd juist moesten spelen tegen de Engelschen, die toch min of meer als hun leermeesters op voetbalge- bied beschouwd kunnen worden, want niet alleen, dat men in China voetbal het eerst heeft zien spelen door Engelsche soldaten, maar bovendien hebben verschillende groote Chineesche voetbalclubs in steden als Kanton, Hongkong en Nanking Engel sche beroepsspelers als trainers geënga geerd. Dat de Chineezen goede leerlingen wa ren hebben de Engelschen vandaag kun nen ondervinden, toen zij er met rust nog niet in geslaagd waren te scoren en hun doel zelfs eenige malen gevaar had geloo- pen, doorboord te worden. Het Engelsche elftal speelde een zeer matige partij en heeft in dezen vorm wei nig of geen kansen tegen de sterke Mid- den-Europeesche landen. Weliswaar be staat dit elftal slechts uit de werkelijke amateurs, bijeengezocht uit de clubs, die hun groote voetbalnaam in de wereld voornamelijk aan hun schitterende be roepsspelers danken en hebben deze ama teurs slechts enkele oefenwedstrijden ge speeld om op elkaar in te spelen, doch van geroutineerde voetballers als de Engelschen had men meer verband, betere combinatie en grootere productiviteit mogen ver wachten. Voor de rust slaagden de ploegen er niet in te doelpunten. Na de hervatting scoorde de Engelsche middenvoor Dodds het eerste doelpunt, terwijl elf minuten later de linksbuiten Finch den stand op 20 voor Engeland braoht. Daarmede kwam ook het einde. PERU ELIMINEERT FINLAND. Peru is er door een stevige overwin ning op de Finsche voetballers in ge slaagd, zich in de volgende ronde te wer ken. Het sterke punt der Zuid-Amerika nen was de aanval, waartegen de Finsche verdediging niet opgewassen was. Bij de rust was de stand 31 voor Peru. Na de hervatting bleef de krachtsver houding ongeveer dezelfde. Peru scoorde nog vier maal, en eerst, toen zij met 71 achter stonden, konden de Finnen op nieuw scoren. Het einde kwam met een 73 overwinning voor Peru. DE FINALE 80 METER HORDEN VOOR DAMES. TWEEDE VAN LINKS MEJ. TER BRAAKE, DIE VIJFDE WERD. MEN HOUDT REKENING MET DE DUTCHMEN. BERLIJN, 6 Aug. In „Kaiserslautern", het huis in het Olympisch dorp, waar onze athleten gehuisvest zijn, blijft de stemming uiterst opgewekt. Men is bijzonder tevre den over de tot nu toe bereikte resultaten. Vanzelfsprekend blijven de prestaties van Osendarp en Van Beveren onze glorie, maar ook stemt hetgeen in andere num mers is bereikt, tot groote tevredenheid. De tiende plaats van Toscani b.v. is een onverwacht succes. Onze snelwandelaar heeft getoond tot de internationale klasse te behooren. Bovendien is in den 50 km. loop gebleken, dat Toscani over een zeld zaam uithoudingsvermogen beschikt. Ter wijl verschillende wandelaars uitgeput dooi de finish gingen, was Toscani nog zoo fit, dat hij er zelfs niet aan dacht direct de kleedkamer op te zoeken. Het polstok hoogspringen interesseerde hem zoo, dat hij daarnaar nog geruimen tijd bleef kij ken. Een mooi resultaat is ook de negende plaats van Klasema bij hink-stap-sprong. Men begint bij de groote cracks in het Olympisch dorp langzamerhand respect te krijgen voor onze athleten. Zelfs is men zeer bevreesd voor onze 4 maal 100 meter estafetteploeg. Overal hoort men spreken van de weergaloos snelle „dutchmen". van wie men aanneemt, dat ze in de esta fette een geducht woordje zullen mee spreken. Vanzelfsprekend zijn hieraan ook groote nadeelen verbonden. Wanneer zeer veel wordt verwacht, is de kans op een teleur stelling juist groot. Dit wordt onze jongens door hun leiders goed voor oogen gehou den. Onze estafetteloopers zijn allen in puike conditie. Osendarp en Van Beveren zijn de vermoeienissen van de 200 meter reeds weer te boven. Met de wissels gaat het meer dan perfect, zoodat er gegronde hoop is voor een uitstekend figuur in de estafette. Ook onze roeiers in goede conditie. De Nederlandsche roeiers die gisteren te Berlijn zijn aangekomen hebben vanmor gen de baan bij Gruenau verkend. Het water is daar ter plaatse nogal ruw, zoodat zij zich daar geheel op zullen moe ten instellen. Alle roeiers zijn echter in uitstekende conditie, hetgeen uit hun pres taties bleek. De heer Jongejan, chef d'equi- pe van de Nederlandsche roeiploeg toon de zich dan ook zeer tevreden over de trainingsresultaten. Des middags werd rust gehouden en als ontspanning den hockey wedstrijd tusschen Nederland en Zwitser land bijgewoond. Wat betreft het deelnemen van onze er, deelde de heer Jongejan nog mede, dat ingeschreven was zoowel voor het nummer vier met als zonder stuurman, hetgeen geen moeilijkheden meebrengt, daar de eerste heats van beide nummers op verschillende dagen verroeid zullen worden. Van de resultaten, die dan bereikt zul len worden, zal het afhangen, welk num mer later teruggetrokken wordt. De Olympische zeilwedstrijden. KAGCHELLAND TE KIEL DE HELD VAN DEN DAG KIEL, 6 Aug. Het weer is heel wat beter geworden dan gisteren. De regen heeft opgehouden en in helderen zonneschijn werden de wedstrijden voortgezet. De wind, thans west, was wellicht minder krachtig dan gisteren. Kortom het was ideaal zeilweer. Kagchelland was in de Nederlandsche kolonie weer de held van den dag. Bij den start lag hij ongeveer op de zesde plaats, maar reeds bij den eersten boei had hij zich tot nummer een opgewerkt en even als gisteren hield hij die plaats hardnek kig vast. Weer waren zijn beide zwaarste concurrenten de Engelschman Scott en de Duitscher Krogmann, die van tijd tot tijd, vooral op ruim bezeilde gedeelten der baan zeer gevaarlijk werden. Met 29 se conden voorsprong won de Nederlander voor Engeland en Duitschland. In totaal puntenaantal staat Scott nog vooraan met een punt meer dan Kagchelland en drie punten meer dan Krogmann. Over de zesmeterklasse is niet veel te zeggen. „De Ruyter" startte prachtig als eerste maar even daarna kreeg de Neder landsche boot opnieuw averij. Het stuur- boord-hoofdwant begaf zich en Carp gaf op. Daarna had eerst Engeland en daarna langen tijd Duitschland de leiding, maar beide kruisten onvoordeelig, zoodat ze door verscheidene anderen werden voorbij geloopen. Dicht bijeen gingen de zesmeters over de. eindstreep onder aanvoering van Italië. Zweden gaf op en er waren in deze klasse eenige protesten. De stars startten onder leiding van de Amerikaansche boot. Maas lag midden in de vloot en lag na het eerste kruisrak op de negende plaats, wist zich dan echter flink naar voren te werken. Op den twee den boei rondde hij als vijfde. Daarna werd hij door niemand meer gepasseerd en pas seerde hij ook geen andere boot, maar toch werd hij vierde, daar de Portugeesch* boot, welke voor hem lag, de mast braV De Duitsche boot, welke heden won, hr van het begin tot het einde de leiding. NEDERLAND SLAAT ZWITSERLAND MET 4-1. Uitstekende stemming bij onze athleten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8