VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang No. 8490 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 r GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Een wraakroepende zonde 't Is zoo gemakkelijk, om een loonsver laging, een ontslag fel te becritiseeren. 't Is zoo gemakkelijk voor een buitenstaan der. Er zijn omstandigheden, die een loons verlaging of een ontslag redelijkerwijze kunnen verklaren, kunnen billijken. Werkgevers zijn niet per se egoïsten en lieden, die alleen en uitsluitend naar hun eigen belang kijken! Er zijn veel werk gevers in dezen tijd, die 't ook niet breed hebben, integendeel, terwijl door hen vroe ger gemaakte tè hooge winsten al lang weer verloren zijn. Dit stellen wij voorop, om dan als onze vaste overtuiging uit te spreken, dat er ook werkgevers zijn meerdere! dde mis bruik maken van de tijdsomstandigheden, om hun werknemers op wraakroepende wijze te exploiteeren. Op de Sociale Week te Rolduc was er na een rede van prof. Kors een ged'achtenwis- seling, waarvan de „Maasbode" het volgen de mededeelde: Er werd op gewezen, dat er, bijvoor beeld aan banken in groote steden, sala rissen worden uitgekeerd, die veel te laag zijn. Wil een jongeman trouwen, dan krijgt hij ontslag aangezegd. En dat gebeurt bij vele zaken met katholieke commissarissen. Prof. Kors moest deze klacht onder schrijven. Dat men menschen een heele maand voor f 15 laat werken, is een wraakroepende zonde. Sommige werkgevers zien thans een mooie gelegenheid, om oude liberale ideeën door te voeren, ook onder ka tholieken. Laten we ons niet opnieuw laten meesleuren in die richting. Ja, een wraakroepende zonde! En daar schijnen er te zijn, die meenen, deze te mogen bedrijven, als ze een gedeelte van het aldus verkregen geldelijk voordeel be steden voor een goed doel!Een gewe ten is gelukkig! nog niet rustig, ook al sust men in slaap! Dezulken moeten tot het inzicht komen, dat een van hun eerste plichten is om den arbeider eiken arbei der te geven het l<?on, dat hem toekomt Niet als een gunst, maar als een recht. Een recht, dat, als het wordt miskend, om wraak roept! Om wraak roept bij God! De wereld in vogelvlucht Generaal Franco is erin geslaagd om 4000 man uit Marokko naar Spanje over te brengen. Dat is een belangrijk succes voor de „witte" troepen, waarvan de ge volgen zich weldra zullen doen gevoelen. Reeds schijnt een begin gemaakt te zijn met een opmarsch der militairen in de richting van Badajoz en vervolgens naar Madrid. Ook worden belangrijke trans porten gemeld van Duitsche wapenlever anties, ofschoon ook de Duitsche regeering zich in principe bereid heeft verklaard om toe te treden tot de door Frankrijk voorgestelde overeenkomst tot niet in menging. De Nederlandsche regeering heeft eerst gisteren een uitnoodigng ontvangen om eveneens toe te treden. Een antwoord is nog niet gegeven, daarvoor was de tijd te kort, maar het kan niet anders dan toe stemmend luiden. Het zal overigens niet gemakkelijk val len om een dergelijke overeenkomst ook werkelijk door te voeren, daar er altijd wel „particulieren" zullen zijn, die toch wapens weten te leveren. Een van die particuliere organisaties is de Komintern; de regeering te Moskou kan toetreden tot een overeenkomst, maar als de Komin tern toch geld en wapens levert, kan zij daar „niets" tegen doen! In Griekenland h^erscht rust. DE WIJZIGING IN DE STEUN- VERLEENING. De regeering is bereid aan de gemeente besturen bijdragen te verleenen ter be vordering van de huurverlaging van woningwetwoningen. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen den volgenden brief gericht: „Het in mijn circulaire d.d. 31 Juli 1936, afd. W. en S. betreffendesteun verleen ing en werkverschaffing, omtrent den huur- bijslag bepaalde, zal de vraag naar wonin gen met lagere huren dan de geldende ver meerderen Met betrekking tot diverse com plexen van woningen, met rijkssteun inge volge de Woningwet gebouwd, kan zich dientengevolge de wensch doen gevoelen tot verlaging-, dan wel verdere verlaging, van de huren. De regeering is bereid daaraan mede te werken door het verleenen van bijdragen, subsidiair extra-bijdragen, ingevolge de Woningwet, een en ander op den tot dus verre geldenden voet. Voor zoover zich in uw gemeente de wenschelijkheid van huur verlaging, gepaard met rijkssteun, als be doeld, mocht doen gevoelen, zie ik gaarne uwe voorstellen tot huurverlaging tegemoet. Mocht in uwe gemeente de vraag naar wo ningen van lage huurwaarde dergelijke af metingen aannemen, dat aan die vraag niet kan worden voldaan, zonder productie van nieuwe woningen, zoo is de regeering in be ginsel bereid steun ingevolge de Woning wet te verleenen, mits de te bouwen wo ningen, die selfsupporting moeten zijn, van lage huur zijn. Uwe eventueele bouwplan nen gelieve uw college op de gebruikelijke wijze te behandelen". VERSLECHERING WERKLOOZEN- STEÜN. Katholiek Werkliedenverbond heden hijeen gekomen. Het R.-K. Werkliedenverbond is tegen heednmiddag in het Parochiehuis „St. An- thonius" te Utrecht in spoedvergadering bijeengeroepen, met als eenig onderwerp van bespreking de voorgenomen wijzigin gen in de steunverleening en de afschaf fing van de huurtoeslag. NIEUW STANDAARDLOON BIJ STEUNREGELING. Voor hen, die 4 jaar werkloos zijn, op ƒ20.gesteld. De Minister heeft thans, naar het „Volk" meedeelt, aan de gemeentebesturen de circulaire doen toekomen, waaruit blijkt, lat de minister een standaardloon heeft vastgesteld, voor arbeiders, die lang zon der werk zijn. Daarbij is de Minister uit gegaan van de gedachte, dat iemand,, die in vier jaar geen half jaar gewerkt heeft, beschouwd moet worden niet meer te be- hooren tot zijn eigenlijke vak of beroep. De Minister heeft voor deze arbeiders het standaardloon in de eerste gemeenteklas se vastgesteld op 20.Hetzelfde stan daardloon zal gelden voor jonge arbei ders, die werkloos geworden zijn, toen zij een laag loon verdienden, doch, die, wan neer zij doorgewerkt zouden hébben, een hooger loon zouden zijn gaan verdienen. De Min. zal binnenkort aan de gemeen ten mededeeling doen van de wijzigingen in de schalen voor de maximum-percen tages, die als grondslag voor de steun- uitkeeringen mogen worden gebezigd. Door de vaststelling van het standaard loon op het bedrag van 20.zal voor een groot aantal arbeiders een aanmerkelijke verlaging van de steunuitkeering kunnen intreden. ECONOMISCHE BESPREKINGEN MET ITALIë. Uit Rome wordt geseind: De resultaten der economische onderhandelingen, welke Italië thans voert met Frankrijk, België, Nederland en Tsjecho-Slowakije, kun nen, naar van welingelichte Italiaansche zijde wordt meegedeeld, slechts een voor- loopig karakter hebben. Italië streeft naar vérgaande verwezen lijking der grondslagen van zijn nieuwe eco nomische politiek, welke, zooals bekend is, beoogt, een uitvoeroverschot te bereiken ter voldoening van de achterstallige han delsschulden uit den tijd van voor de toe passing der sancties. „Msbd." Naar Brussel. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een extra week end-trein naar Brussel, tegen speciaal ta rief. DEELNEMING AAN DE INTERNA TIONALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Ontleend is aan het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over een supple- toire begrooting 1936 van onderwijs, kun sten en wetenschappen: Sommige leden achtten een uitgave van ƒ150.000 voor deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden internationale tentoon stelling in dezen tijd niet te verantwoor den. De zoo kostbare deelneming aan deze tentoonstelling achtten eenige van deze le den te meer overbodig, nu de waardige vertegenwoordiging van Nederland op de koloniale tentoonstelling te Parijs nog versch in het geheugen ligt. Verscheidene andere leden meenden, dat Nederland bij deze belangrijke tentoon stelling niet zal mogen ontbreken. Boven dien wezen zij er op, dat het voornemen bestaat, in 1940 te Amsterdam een we- reldtentoonsteling te organiseeren, waar voor de deelneming van Frankrijk zal worden gevraagd en voor het welslagen van die tentoonstelling noodig zal zijn. Naar aanleiding van het hier weergege ven verschil van gevoelen werd de vraag gesteld, welke Europeesche landen aan de uitnoodiging van de Fransche regeering tot deelneming aan de Parijsche tentoonstel ling van 1937 geen gehoor hebben gegeven. Ook zou men gaarne nauwkeurig worden ingelicht over de vraag, of de Brusselsche tentoonstelling van 1935 ook voor het Ne derlandsche zakenleven van belang is ge weest. Van verschillende zijden werd opgemerkt dat de memorie van toelichting niet duide lijk maakt, hoe de Nederlandsche deel neming aan deze tentoonstelling zal wor den gefinancierd. Gaarne zou men hieromtrent nauwkeurig worden ingelicht. Sommige leden drongen er op aan, dat d, minister zal bevorderen^ dat het Neder landsche paviljoen op oZndagen gesloten zal zijn. Andere leden, die dezen aandrang niet steunden, achtten sluiting van het Neder landsche paviljoen op Zondagen een prac- tische onmogelijkheid, daar het een in het buitenland gehouden internationale ten toonstelling betreft. DE BITSJUTTING FEN QUADRAGESIMO ANNO FOR DE SOASIALE KWESJE. Friesche Vacantiecursus. Te Leeuwarden is een Friesche Sociale Vacantiecursus gehouden in het Provincie gebouw te Leeuwarden. De heer Tjebbe de Jong van Bolsward hield de laatste inleiding, welke ging over „De bitsjutting fen Quadragesimo Anno for de Soasiale Kwesje". Deze werd door bijna alle honderd cursisten bijgewoond. Onder hen waren enkele vooraanstaande figuren uit de agrarische beweging in Friesland. Spr. besprak uitvoerig de waarde en be- teekenis der Q. A. voor katholieken en niet- katholieken en vervolgens haar oordeel over den klassestrijd. Vervolgens besprak de inleider nog an dere punten uit Q. A., zooals het vraagstuk van het rechtvaardige loon en de juiste toe passing van het recht van den eigendom. De Q. A. leert, dat op iederen eigendom een sociale hypotheek ligt. Spr. besloot aldus: Indien de idealen, neergelegd in de jongste encycliek, verwer kelijkt zullen worden, dan is daarbij even noodzakelijk de verbetering van de men schen door den christelijken geest. De ge meenschap moet weer worden geleid naar 'haar hoogste doel: de menschheid te bren gen tot God. Slechts in dit licht alleen ziet Quadragesimo Anno voor de zieke wereld •heil. „Tel." DE „HINDENBURG" BOVEN TILBURG. Met lichtkogels begroet. Gisternacht om klokslag twaalf uur be leefde Tilburg een eigenaardige sensatie: Tilburg viert feest ter gelegenheid van de inwijding van het paleis-raadhuis. De ver- eeniging „Tilburg Vooruit" had aan den commandant van het luchtschip „Hinden burg" het verzoek gericht om bij zijn tocht naar Amerika over Tilburg te kruisen met de mededeeling, dat men zich gereed hield om het schip met lichtkogels en lichtbun dels te begroeten. De luchtschipper liet telegrafisch weten, dat hij zoo mogelijk aan het geuite verlangen zou voldoen. Om twaalf uur verscheen de luchtreis en koer ste vlak boven de stad. De voorgenomen begroeting gelukte uitstekend. Tegelijker tijd verscheen in den helderen avond het dat op weg naar Keulen was. Het verge zelde de „Hindenburg" een eindweegs om na enkele cirkelingen over Tilburg zijn route naar Duitschland voort te zetten. Duizenden feestvierende Tilburgers sloe gen de imposante luchtverschijning gade. ££iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiimiii£ Olympisch Nieuws f I EEN DRAMA OP DE I WIELERBAAN. E Er is vandaag vreugdevol en treu- E E rig nieuws te melden van de Olym- pische spelen. Vreugdevol is de prachtige over- winning van het Nederlandsche 5 hockey-elftal op Zwitserland, dat 5 E met 41 geslagen werd. E Vreugdevol ook de prachtige E E overwinning van Kagchelland in de E E derde Jollenrace en de goede plaats E E die Bob Maas in de Starklasse be- S zette, waarvan wij in ons blad van gisteren nog melding konden ma- E E ken. E Voor een gedeelte der wielren- E E ners echter was het een zwarte dag. E E De achtervolgers nJ. die een E E een prachtige race reden en de E E Amerikanen reeds bijna hadden in- E E gehaald kwamen te vallen. Slechts twee van hen in plaats van drie E gingen over de eindstreep en Neder- E E land, dat de race reeds gewonnen E E had, viel af. E E Van Vliet echter won zijn serie E E in de sprint en zijn verdere presta- E E ties worden met belangstelling te- E E gemoet gezien. 5 In de Athletiek ging het weer E E sensationeel, verschillende records E E moesten er weer aan gelooven. De E E Hollanders lieten hier vrij goede E E prestaties zien. S In het voetbaltournooi won En- E r geland van China en Peru van Fin- 5 E land. riiiiiiiiiiiiiiiiuuiiuiiJiuniiiuuiiiiiiiiiiiiiiiif? De moeilijkheden bij de werkverschaffing te Sliedrecht. Gistermiddag om vijf uur werd het resul taat verwacht van de besprekingen naar aanleiding van de moeilijkheden in verband met den arbeid in werkverschaffing aan den Rijksweg No. 15 te Sliedrecht. Aan het bureau van de gemeentelijke ar beidsbeurs aldaar was echter een kennis geving gepubliceerd, waarin werd medege deeld, dat B. en W. Vrijdag te 's-Graven- hage een onderhoud met den directeur- generaal der werkverschaffing en steunver leening zullen hebben. De honderden, die om vijf uur bij het gemeentehuis bijeen wa ren gekomen, werden door de politie en de marechaussee uit elkaar gedreven, waarbij verscheidene klappen zijn gevallen. Eenige personen zijn gearresteerd. In het centrum van de plaats is het voort durend min of meer rumoerig en de politie heeft handen vol werk met het bewaren van de orde. DE PAUS EN DE BERGEN Door de natuur te zien en te genieten kan de mensch komen tot aanbidding van Gods Goedheid en SchoonheidDat is het schoonste, het heerlijkste in het na- tur-genot! En de mensch kan dat bereiken óók zonder verre reizen te doen. Al mis sen wij natuurlijk hier ook schoonheden der natuur, welke op andere plaatsen der wereld genoten kunnen worden, zooals de schoonheid der bergen. Over de schoon heid der bergen heeft onlangs de Paus een treffende rede gehouden. Op 29 Juli, toen de Paus de diocesane afgevaardigden van de Italiaansche katho lieke jeugd na een studieweek te Mondra- gone in audiëntie ontving, schrijft de Ro- meinsche correspondent van de „Tijd", heeft hij in zijn toespraak het feit her dacht, dat hij op deze dag, 48 jaar ge leden, zijn grootste en moeilijkste berg bestijging uitvoerde, n.l. de beklimming van den Monte Rosa van den Italiaan- schen kant. Dat die beklimming kon sla gen, zoo zei de Paus schertsend, kwam juist, omdat het 48 jaar geleden is. „In onzen omgang met de bergen", al dus ging de Paus voort, „hebben Wij kun nen ervaren, dat de vroomheid de hoog ste uitdrukking van den geest is. Het hooggebergte, gezien en beleefd met een weinig geest en vroomheid, wordt inder daad een ware openbaring Gods in de natuurlijke orde. Met dezen datum her denken Wij dan ook één van de grootste, ja misschien de grootste openbaring van God in de natuur, die Wij in ons toch BUITENLAND. Generaal Franco heeft 4000 man uit Marokko getransporteerd. De kwestie der noninterventie (2de blad). Koning Boris van Bulgarije bij Hitier (2de blad). Drie Arabische vorsten wenden zich tot den Engelschen koning (2de blad). De mijn-ontploffing in Yorkshire heeft waarschijnlijk 53 dooden geëischt (Buit. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Ernstig auto-ongeluk bij Ede. Twee dooden. (2de blad). Verschillende doodelijke ongevallen. (2de blad). Man uit den trein gevallen. (2de blad). Het revolverschot. Meisje overleden. (2de blad). Ongeluk op onbewaakten overweg. Een doode. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: Weer records gebroken in de athletiek. Succes van'tNe- derlandsch Hockey-elftal. De prestaties onze wielrenners. Het voetbaltournooi (2de blad). De tienkamper Brasser op de 10e plaats (1ste blad). SCHAKEN: Het tournooi van den K. N. S. B. te Utrecht. (3de blad). ZWEMMEN: De Fransche zwemmer Car- tonnet bij auto-ongeluk zwaar gewond. (3de blad). VOETBAL. De wedstrijden Nederland België (3de blad). WIELRENNEN: Romain Maes en Dan- neels geschorst. (3de blad). reeds zoo lang leven hebben beschouwd. Nooit hebben Wij zóó van nabij, zoo zicht baar, zoo toegankelijk en tegelijk toch zoo groot en in zekeren zin mystiek en heilig, in schrikwekkende grootheid den gezegenden God gezien. En nooit hebben wij zoozeer de waarheid doorvoelt van dat woord, dat in verschillende vormen tel kens in de Schrift wederkeert: de hoogten hebben een bij zonderen lof voor God den Schepper: „de Heer woont in den hooge", „glorie aan God in den hooge", en verder in zoovele beelden van waarlijk godde lijke schoonheid, zooals wanneer de H. Schrift zegt, dat men de bergen ter eenre en de dalen ter andere zijde ziet schrijden in tegengestelde richting, als twee legers onder Gods bevel. Schooner nog zijn de woorden van den profeet Habakuk in zijn lofzang, woorden, die wij hebben vervuld gezien in een nacht vol openbaring, on- geloofelijk grootsch en indrukwekkend schoon. De profeet zegt, dat hij de bergen ziet als de gestalte van een reus, die om nog grooter te zijn armen en handen om hoog strekt. Geen groot kunstenaar, geen Doré heeft ooit zulk een uitbeelding be reikt. die de fantasie te boven gaat". „Wat de profeet wilde uitdrukken, dat hebben Wij gezien", zoo vervolgde de Paus, „toen Wij van een hoogte van 4600 meter rondom ons in de onmiddellijke na bijheid niet minder dan tien toppen aan schouwden, alle hooger dan 4000 meter, die in dien wonderbaren nacht glansden met hun gletschers en hun sneeuw: een raad van reuzen, die de armen ten hemel hief en bijna den hemel raakte om nog grooter te zijn; een ding van zoo intense schoonheid, dat Wij nog steeds, ook na zoovele jaren. God danken omdat Hij Ons dit heeft laten aanschouwen". „En een andermaal, toen wij nog begin nelingen waren in de bergsport en een hoogte bestegen hadden, die wel niet zóó grcot, maar toch aanzienlijk was, op één van die oogenblikken, waarop de bergen hun uitzien veranderen met den hoek van de lichtstralen en de interferenties van licht en schaduw, en waarin de overgangen zoo snel en indrukwekkend plaats grij pen; op één van die oogenblikken was het, dat Wij nog wachtten op de woorden, die ons hart ons zou ingeven, toen ineens de gids, die ons begeleidde, een oude kenner van de bergen, die duizend maal dit schouwspel had gezien, ons voorkwam en neerknielde, terwijl hij zei: „Beste heer. hier moet men bidden".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1