DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 No. 8489 S)e Gcki^cli^Soii^cMit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en verbuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Vunzige afbeeldingen De N. S. B. heeft een vlugschrift ver spreid, speciaal gericht tot de Katholie ken, om hen te waarschuwen voor het Communisme. De bedoeling is uitstekend, maar wy hebben toch wel eenig bezwaar tegen deze actie! Eerstens, omdat men 't volkomen-gerust kan overlaten aan de leiders der katho lieken zelf, om het gevaar van het com munisme te signaleeren en met alle mo gelijke. geoorloofde middelen te trachten, het af te wenden. Maar vooral hebben wij bezwaar om de wijze, waarop deze actie wordt gevoerd. Men kan nl. niet nalaten om de „z.g. voormannen van de R. K. Staats party" uit te maken voor bedriegers. Beschouwen degenen, die aldus schryven zichzelf of hun leider Mussert als bedriegers? 'n Vreemde vraag! Natuurlyk niet! Maar dan 'n andere vraag. Welke reden hebben zij, om de menschen, die leiders zijn van de R. K. Staatsparty, slechter te achten en zelfs zoo véél slech ter 't zouden bedriegers zijn in de voorlichting van het volk wat betreft za ken, waarbij het belang van Kerk en Va derland op het spel staat! dan zij zelf zijn; welke reden hebben zij, om Aalberse slechter te achten, dan Mussert? Neen dat is eenvoudig schandelijk! Van een zoo gave en eerlijke persoonlijkheid als Aalberse wordt geïnsinueerd, dat hij een bedrieger is. Moeten eerlijke men schen zulk een propaganda voor eigen zaak door n.l. tegenstanders te belee- digen en met slyk te gooien niet als verachtelijk veroordeelen? Nog iets anders! In bedoeld vlugschrift worden eenige weerzinwekkende prenten afgedrukt, die door de Communisten zijn verspreid, 't Zijn Godslasterlijke teeke- ningen. En, zoo iemand nog mooht twij felen aan't rampzalig karakter van't Com munisme, dan kan hij door het aanschou wen van zulke prenten overtuigd worden! Maarmaar nu hebben wij hier vóór ons een nummer van „Der Stürmer" van enkele weken geleden. En, als nu de N. S. B. het een schande noemt, dat de oommunisten in ons land platen hebben kunnen verspreiden, als de in haar vlug schrift afgedrukte (dat is ook een schan de) dan moet zij ook erkennen, dat een plaat als opgenomen in het door ons be doelde nummer van het Nationaal-Socia- listisch weekblad „Der Stürmer" even ge meen, even grof-grievend voor de katho lieken is, als die communistische platen! Men ziet op die plaat twee teekeningen: een monnik en een kloosterzuster en daarnaast een man en vrouw, die (zooals er onderstaat en zooals uit de afbeelding duidelijk is) zich den Satan hebben toe gewijd, en daar staat onder: Beiden zyn voor de volksgemeenschap verloren! Zul ke afbeeldingen mogen in Duitschland vrijelyk worden verspreid onder Natio- naal-Socialistisch regiem! Geen eerlijk ka tholiek (het bedoelde nummer van „Der Stürmer" zou iemand, die aan de juist heid van onze mededeeling twijfelt, op ons bureau kunnen inzien) zal willen ont kennen, dat aldus het Nationaal-socialis- tisch regiem in Duitschland de katholie ken vrijelijk laat beschimpen en belaste ren! V Doofpot-politiek is funest. Als er feiten zijn, welke verkeerd moe ten worden geacht, dan mogen die feiten worden gepubliceerd en publiek veroor deeld, als er een publiek belang bij die publicatie is betrokken. Dat mag in ons vaderland! Natuurlyk, feiten. Er is geen vrijheid of er behóórt geen vryheid te zyn! om kwaadaardig te phantaseeren, te lasteren. Natuurlijk, als er een publiek belang bij die publicatie is betrokken. Kwaad spreken is zonde. Hiervan moeten zich be wust zijn zoowel de brave lieden, die ge zellige praat-avondjes houden, waarop an deren over den hekel worden gehaald, als... de kranten-schryvers! Doch als het pu bliek belang publicatie van verkeerde da den eischt, dan kan het recht en plicht zijn, tot dit publicatie over te gaan. En het kan funest zyn, in zulk een geval te zwij gen en „den mantel der liefde" uit onze garderobe te halen! En zeker is het funest, "als die verzwij ger ij de politiek zou doordringen. Doofpot-politiek is funest. „Ons Noorden" schrijft naar aanleiding van de geschiedenis met het bacon-con- tract, dat het gewenscht is een enquête commissie in het leven te roepen, die zon der aanzien der persoons de waarheid aan het lioht zal brengen. Wij willen deze wenscclijkheid dik on- derstreepen. En, ongetwijfeld, zeer velen met ons. En nu moet 't dan ook niet blijven met het uitspreken en neerschrijven van de wensohelijkheid. Er moet worden inge steld een enquête-commissie, die licht en klaarheid zal werpen over alles wat met de affaire van het bacon-contract hangt! V Dansen rondom het gouden kalf In een bespreking over overmatig winst bejag door baconfa'brikanten ten koste van Rijk, verbruikers en varkensmesters, con stateert het „Handelsblad", dat deze his torie „in alle opziohten voor de overheid een ernstige waarschuwing" is en hoopt, dat tegenmaatregelen van den minister „drastisch" zullen zyn. Het „Volk" teekent hierby aan: Intusschen vergunne men ons 'de opmerking, dat de baconfabrikanten slechts de kapitalistische les opge volgd hebben, die het Amsterdamsche blad hun immer geleerd heeft als hoogste bedrijfswysheid en hoogste maatschappelijk streven, n.l. zoo kraohtig mogelijk naar hooge particu liere winsten te stuwen. Inderdaad, ook wij hebben in de libe rale economie nog nooit een afkeuring of een veroordeeling gelezen van het maiken van hooge winsten, hoe hoog dan ook (na tuurlijk met deze reserve, dat men daar bij zorgt, niet met den strafrechter in aanraking te komen). Wij schrijven: in de liberale economie; er zijn, gelukkig, vele liberalen, die beter zijn, dan hun leer. En er zijnvele christenen, die slech ter zijn, dan hun leer. Christenen, voor wie 't er weinig of niet op aankomt, hoe zij winst maken, hoe zij geld verdienen, hoe zij rijk worden.... En dan zijn er andere christenen, die bezitters van rijkdom, als zoodanig, overmatig let wel: overmatig vereeren, althans naar 't schijnt, naar 't uiterlijk, 't Zijn de dansers rondom het gouden kalf! Daar zijn er onder die dansers, van wie men zeker beter en waardiger houding mag verwachten en die door hun gedrag ergernis geven ergernis, welke, als zy zich vastzet in het hoofd en in het hart van hen, die haar moeilijk kunnen „ver werken", zeer noodlottig in haar gevolgen kan zijn.... Dat dansen rondom het gouden kalf kan de gezonde volkssmaak niet verdra gen! ONEENIGHEID IN HET KABINET- HIROTA TOKIO, 6 Aug. (A.N.P.) De Japan- sche bladen maken melding van toene mende moeüijkheden. waarmede het kabi- net-Hirota te kampen heeft. Er zouden ern stige meeningsverschillen tusschen de mi nisters bestaan. Als de voornaamste ge- schüpunten noemt men het hooge bedrag der komende legerbegrooting, der hervor ming van het opvoedingswezen en de na tionaliseering van de electriciteitspro- ductie. jiiiimiJiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiitiiiiiiiiiiilllllL Olympisch Nieuws EEN MOOIE DAG VOOR NEDERLAND. «jj Reeds in ons blad van gisteren konden wij de prachtige Nederland- E sche successen vermelden, dat èn Osendarp èn van Beveren, die E E 's middags om drie uur de halve fi- E E nale 200 Meter liepen, zich in de fi- E E nale hadden weten te plaatsen, dat E E Daan Kagchelland eerste was ge- E E worden in de jollenrace en Bob Maas E E tweede in de Starklasse. E E Gisteravond heeft Osendarp zijn E E successen voortgezet door ook in de E E finale over 200 M. als derde aan te E E komen en dus opnieuw een Olym- E E pische medaille te winnen. E Ook Kagchelland, die na twee E E races met 47 punten de tweede E E plaats bezet in de jollenkïasse (1 E E Engeland met 49 pnt., 3. Duitsch- E E land met 46 punten), Mej. ter E E Braake, die zich in de finale 80 M. E E horden plaatste en Toscani, die E E tiende werd in het 50 K.M. snelwan- E E delen droegen bij tot Holand's sue- E E ces. E E Een heroïsche, bijna dramatische E E strijd werd geleverd tusschen Ame- E E rika en Japan bij het hoogspringen. E Ten slotte won Amerika met Japan S op de tweede en derde plaats. Dat Jesse Owens ook de 200 M. won, behoeft nauwelijks vermei- ding. Op de 80 M. horden voor dames =j verbeterde de Italiaansche Mej. Valla het Olympisch record. E Ook in het discuswerpen, het 50 E E K.M. snelwandelen en het polsstok- E s hoogspringen moesten de Olympi- E 5 sche records er aan gelooven. ^illllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllilllII11III llllllF De wereld in vogelvlucht Het voornaamste bericht uit Spanje lijkt ons vandaag de tijding, dat generaal Fran co erin geslaagd is, om 2000 man uit Ma rokko over de Straat van Gibraltar te zetten en daarmee de strijdkrachten der militairen te versterken. Zij zullen thans de opmarsch naar Malaga wel voortzet ten. Deze versterking uit Marokko kan de balans in de eerstkomende dagen doen omslaan naar de zijde der anti-regeerings- troepen. In het Noorden schijnt generaal Mola zijn positie in het gebergte bij Ma drid weer iets verbeterd te hebben, maar van een oprukken naar de hoofdstad schijnt nog geen sprake te zyn. Wat de kwestie der niet-inmenging van het buitenland in de Spaansche aangele genheden betreft, verluidt, dat ook Italië in principe zich bereid heeft verklaard om toe te treden tot een overeenkomst, op voorwaarde, dat ook Sovjet-Rusland zich verbindt. Dit land heeft inmiddels een groote som naar Spanje gestuurd en schijnt nu verklaard te hebben ook niet ongenegen te zijn om zich te verbinden, voortaan geen steun meer te verleenen. In Griekenland is de toestand nu rus tig, dank zij de drastige maatregelen van Metaxas, die feitelijk een dictatuur heeft ingesteld. De staatsgreep is ondernomen, nadat de regeering gemerkt had, dat de communisten zich met de Venizelisten in verbinding hadden gesteld om een Volks front te vohnen en een algemeene staking hadden uitgeschreven. Metaas zou verklaard hebben, dat de ontbinding van de Kamer maar een tijde lijke maatregel is, maar hij heeft er niet bij gezegd, hoelang dat „tijdelijk" moet worden opgevat. BINNENLAND PROF. VOLLGRAFF'S REDE Senaat der Utrechtsche Universiteit aan vaardt geen verantwoordelijkheid De Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft in zijn vergadering van 17 Juli j.l. besloten het volgende bekend te maken: De Senaat, overwegende, dat tot zijn leedwezen een deel van de feestrede, door den Rector Magnificus uitgesproken ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Universiteit, bij vele der uitgenoodigden ontstemming heeft gewekt, stelt er prijs op te verklaren, dat uiteraard hetgeen in die redevoering is gezegd, geheel voor verantwoordelijkheid komt van den Rec tor Magnificus. SALARIS RELIGIEUZEN- ONDERWIJZERS Het N. O. G. verwerpt een voorstel dat zich voor verlaging uitspreekt In de algemeene vergadering te Apel doorn van het Nederlandsch Onder wij zers- Genootschap is gisterenmiddag een motie van het hoofdbestuur aangenomen, waarin bij de Regeering wordt aangedrongen het Koninklijk Besluit van 18 Juli 1936 over de spelling terug te nemen en voor te schryven dat in Regeeringsstukken de spelling-1934 wordt gevolgd. Het voorstel van de afdeeling Nieuw- Leusen, houdende dat het salaris van de religieuzen by het Katholiek bijzonder onderwijs worde verminderd tot den be hoefte-norm, die voor deze categorie kan gelden, werd met een kleine meerderheid verworpen. EEN OVERZICHTSKAART VAN DE POSITIE DER PARTIJEN IN SPANJE. BEIDE STRIJDENDE VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Generaal Franco heeft 2000 man uit Ma- rakko naar Spanje weten over te bren gen. Rusland is in principe bereid om toe te treden tot een overeenkomst van non interventie (2de blad). Zal 7 October een fatale datum worden voor Frankrijk? (2de blad). .De toestand in Griekenland (2de blad). BINNENLAND. Verschillende ernstige verkeersongeval len (2de blad). ..Meisje van 2J4 jaar door haar broertje, dat met revolver speelde, neergeschoten (2de blad). De brandstichting in de kerk te Groen- lo (2de blad). Het eerste rijwielplaatje gestolen (2de blad). OMGEVING. De harddraverij te Stompwijk is gisteren gehouden. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Olympische Spelen: Osendarp derde op de 200 M. Mooie Nederlandsche successen voor de zeilers, in de 80 M. hor denloop dames en bij het 50 K.M. snelwan delen. Een heroïsche strijd in het hoog springen tusschen Amerika en Japan. Het voetbal- en het hockeytournooi (2de blad). Ruitersport: Sucessen van Neder landsche ruiters te Dublin (2de blad). Zwemmen: L.Z.C. verliest haar eer sten degradatiewedstrijd (2de blad). Schaken: Het tournooi te Utrecht (2de blad). ONGEREGELDHEDEN TE SLIEDRECHT. Als gevolg van moeilijkheden hij de werkverschaffing. Het uitvoeren van den arbeid in werk verschaffing aan den Rijksweg no. 15 brengt nog steeds veel moeilijkheden met zich mede. Eenige keeren reeds is een aantal arbeiders uitgesloten. Zij meenden dat de verdiensten bleven onder hetgeen was afgesproken; aan de andere zijde werd beweerd, dat: „de lijn werd getrokken". Tengevolge van een en ander ontvangen thans eenige honderden werkloozen te Sliedrecht inplaats van hun steun bonnen, ter waarde van zeventig procent van de aanvankelijk genoten ondersteuning. In verband hiermede is het gisteren en hedenmorgen in de gemeente Sliedrecht eenigszins rumoerig toegegaan. Toen de burgemeester gistermiddag vijf uur het gemeentehuis verliet, om zich naar huis te begeven, werd hij door een aantal vrouwen en werkloozen gevolgd. De politie zorgde er voor dat de burge meester vzijn woonhuis ongehinderd kon bereiken. Hedenmorgen zijn ongeveer vijfhonderd personen, waaronder vele vrouwen, naar het gemeentehuis ygegaan. Het plein was door de politie, marechaussee en veldwach ters afgezet. Een drietal vrouwen werd door den burgemeester voor een onderhoud ontvangen. Naar aanleiding van dit onderhoud zal de burgemeester zich telefonisch in ver binding stellen met den minister en ver zoeken het volledig steunbedrag te mogen uitkeeren. Het antwoord op dit verzoek wordt hedenavond verwacht. TAXE-GEDEELTF CONSUMPTIE- MELK. Nederlandsche Zuivelcentrale. 9 iot en met 15 Augustus 1936. consumptiemeik re- geeringscontact, taxegedeelte 8 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumpry* 4.40 cent. Afdracht by levering in consumptie van andere dan taxemelk 2 1/2 cent.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1