STADS 2 NIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 5 AUGUSTUS 193b DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 VERANDERLIJK. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelijk weinig of geen regen, mogelijk iets warmer. Hoogste barometerst.: 769.9 te Rochefort. Laagste barometerst.: 738.8 te Andanes. De Scandinavische depressie is weer verder Noordwaarts getrokken en bevindt zich thans voor de kust van Noord-Noor- wegen. De Barometer stijgt over midden- en Zuid-Scandinavië en (minder snel) over Frankrijk, ons land en Duitschland De hoogedruk brendt zich hierdoor Noord- Oostwaarts uit, zijn kern is nog altijd over de Golf van Biscaje gelegen. Een vlakke secundaire depressie bevindt zich over West-Ierland. De weersomstandigheden verbeteren over Frankrijk, Zwitserland, Zuid-Duitschland en Oostenrijk. Het weer is nog buiig over het Noorden var ons land, Noord-Duitschland, de randstaten en geheed Scandinavië. Langs de Noordsche kust waait het krachtig uit het Westen. Voor het weer ten onzent is de ontwikke ling van de secundaire over Ierland van het grootste belang. Aanvankelijk is op klarend weer met weinig of geen regen te wachten. De wind zal wat strijken. Indien echter de secundaire weer naar onze om geving beweegt, is later op den dag weer toenemende bewolking met groote neer slag waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 16 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 9.13 uur tot Donderdagmorgen 4.59 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 6 Aug. voorm. 5.22 uur en napi. 5.43 uur. WATERTEiYIPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. GUADARRAMA DOOR DE SPAANSCHE NATIONALISTEN ONTRUIMD. MADRID, 5 Augustus. (A.N.P.) De speciale verslaggever van Havas aan het Guadarrama-front meldt, dat zich van de opstandelingen een paniek meester maak te, toen zij vernamen dat een colonne re- geeringstroepen het dorp San Rafael had ingenomen. De rebellen trokken naar Gua- darrama, waar een hevige schietpartij los brandde, en dat zij tenslotte moesten ont ruimen. REGEERINGSTROEPEN LIJDEN NEDERLAAG TE GRANADA. LISSABON 5 Augustus. (A.N.P.). Ge neraal Queipo de Illano heeft via den ra diozender Sevilla wederom mededeelingen gedaan omtrent den algemeenen toestand. Hij begon met te verklaren, dat de regee ring te Madrid tracht, met alle middelen de uitzendingen van Sevilla te storen. Een Madrileensche zender werkt zelfs op de golflengte van Sevilla om de „onaange name waarheden" te overstemmen. Voorts meldt de generaal, dat Madri leensche bombardementsvliegtuigen een detachement nationalisten, dat vanuit Se villa oprukte, gebombardeerd hebben, zon der schade aan te richten. Daarentegen zijn in een klein dorp vier vrouwen door de geworpen bommen gedood. Bij den luchtaanval der regeeringsvlie- gers op de kathedraal van Saragossa zijn de bommen gelukkig niet ontploft, zoodat het prachtige bouwwerk niet beschadigd is. In tegenstelling met de beweringen der Marxistische regeering, hebben zich geen troepen in de kathedraal bevonden, daar er „helaas geen tijd is om te bidden". Tenslotte deelde de generaal mede, dat den regeeringstroepen in de nabijheid van Granada en gevoelige nederlaag is toege bracht. Zij hebben 200 dooden en verschil lende munitiecolonnes moeten achterlaten. BOLSJEWISTISCHE SYMPATHIE BETUIGING. MOSKOU 5 Augustus. (A.N.P.) Het centraal comité van den internationalen rooden hulp der Sovjet-Unie heeft namens negen millioen leden zijn vlammende groe ten gezonden aan 't heldhaftige Spaansche volk, dat strijdt tegen de fascistische mui ters en tegen hun Duitsche en Italiaansche geestgenooten. Alle organisaties der Sovjet Unie worden opgeroepen gelden bijeen te brengen voor het fonds tot steunverleening aan het Spaansche Volk. REGEERINGSTROEPEN TOT HUESCA GENADERD. MADRID, 5 Augustus (A. N. P.). Na afloop van den Ministerraad verklaarde Ramos: De regeeringstrcepen bevinden zich voor de poorten van Huesca. Te Cordoba is de artillerie het zwijgen opgelegd. De loyaal gebleven luchtmacht heeft haar taak op uitstekende wijze verricht. Te Oviedo hebben de regeeringstroepen hun positie versterkt. I VOLKSBOND-NIEUWS. Aan alle secretarissen van de Vakgroe pen is heden een circulaire verzonden, ons toegezonden door het R.K. Werkliedenver bond. We verzoeken beleefd van den in houd goede nota te nemen. Onder III wordt de aandacht gevraagd voor het binnenkort verschijnend Jaarboek van ons Verbond, dat, daar dit van veel voorlichting kan zijn, in het bezit dient te zijn van iedere vakafdeeling. Door gezamelijk te bestellen wordt de prijs aanmerkelijk gedrukt, waar om we tot uiterlijk 14 Augustus een ieder in de gelegenheid stellen het aantal exem plaren op te geven aan het Secretariaat. We rekenen er op dat allen aan ons ver zoek gevolg zullen geven. Tevens verzoeken wij U ons even te be richten of de Handleiding Werkloosheids- dienst met alle aanvullingen in uw bezit is. Zoo niet, dan zal onzerzijds getracht worden U daar nog aan te helpen. Dit boek is voor iedere vakafdeeling onmisbaar en kan U in vele gevallen van groot nut zijn. We verwachten van alle af deelingen zoo spoedig mogelijk bericht aan het secre tariaat VerL Bloemistenlaan 45. Het Bestuur. KON. NED. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS vJL J. C. ZAALBERG EN ZOON. Op de gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders werd de balans en verlies- en winstreke ning met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Th. C. Verkley te Amsterdam werd als commissaris der N.V. herkozen. Buurtvereeniging „Eensgezindheid". Onder begunstiging van slecht zomer weer, waar de vroolijkheid niet onder leed, is gisteren 't j aarlij ksche uitstapje gemaakt met de kinden van leden van bovenge noemde vereeniging en volwassenen. Een negental groote tourings-cars kwam de „buurt" binnen, 't Was een en al leven en velen waren, gewekt door het hoorn geschal, een kijkje komen nemen naar den uittocht van 240 kinderen en 150 volwas senen, welke zich hadden doen inschrijven om dezen uitgaansdag mede te maken. In de beste stemming werd de tocht aan vaard. Eerst werd Soesterberg bezocht, waar de kinderen werden onthaald en waar allen gelegenheid hadden om te genieten van hei en bosch. Ook genoten kinderen en volwassenen van de bezienswaardighe den o.a. het vliegkamp Soesterberg. Vol verwondering stonden de kinderen te kij ken naar het omhoog gaan en dalen der vliegmachines. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Hilversum, waar de volwassenen de stu dio-gebouwen van de A.V.R.O. en de N.C. R.V. hebben bezichtigd, terwijl de kinde ren met hunne geleiders(sters) het stad huis en omgeving hebben bezocht. Een en ander werd telkens afgewisseld met het verstrekken van versnaperingen als melk, limonade, broodjes, koek en chocolade terwijl van een winkelier, welke onbekend wenschte te blijven aan de volwassenen (dames) ieder een doosje met chocolade werdt uitgereikt. Vervolgens werd de tocht voortgezet van uit Hilversum door Amsterdam, Haarlem en vervolgens naar Groenendaal, waar eenigen tijd werd vertoefd, om vervolgens de terug tocht te aanvaarden naar Leiden. De vroolijke stemming bewees dat door groot en klein volop was genoten. Alles is in de beste orde verloopen, en dat is voor een groot deel te danken aan de geleiders (sters) en de keurige regeling door de Leidsche Motorpolitie, waarvoor hier een woord van op zijn plaats is. Ook enkele leden van de E.H.B.O. gin gen bereidwillig mede en behoefden gluk- kig geen dienst te doen. Deze bespreking werd met aller aandacht gevolgd. Hierna werd de in September uit te schrijven kweek wedstrijd met als hoofd prijs een wisselbeker behandeld. Vele leden gaven zich voor dezen wedstrijd met meer dere hesten op. Nadat eenige vischbestellin- gen gedaan werden, sloot de voorzitter te circa half elf deze leerzame vergadering. Zij nog vermeld, dat tijdens een kleine pauze een 14 stuks visschen gratis onder de leden werden verloot. Leidsche Konijnenfokkersvereeniging „Eigen Fok". Op Maandag 3 Augustus hield deze ver eeniging haar vergadering in de zaal van P. v. Rijn, Noordeinde 28. De voorzitter opende te 8 uur de drukbezochte vergade- j ring, heette alle leden hartelijk welkoan en bracht zijn dank aan den ex-secretaris, den heer Groeneboom voor de gratis geschonken konijnen voor de verloting. Tevens aan den heer v. d. Laar voor de 10 voederbak jes, eveneens voor de verloting hedenavond geschonken. Hierna stelde spr. 5 nieuwe leden voor, die allen als lid in de gelederen van de vereeniging werden aangenomen. De voorzitter maakte bekend, dat reeds 150.— in het bezit der vereeniging is van de loterij, in 't bijzonder te danken door de welwillende medewerking onzer leden. Hierna kreeg de secretaris het woord ter voorlezing der notulen en ingekomen stuk ken, die onveranderd werden goedgekeurd. Toen ging men over tot benoeming van 2 leden voor commissie van bijstand voor de aanstaande tentoonstelling, te houden in de maand November a.s. en hiervoor reeds verschillende eereprijzen in ontvangst mochten nemen. Daar de vergaderzaal te klein wordt, werd het voorstel om een grootere zaal te huren, aangenomen; de volgende maand zal deze plaats vinden in de zaal van Café Wervelman, op de Beestenmarkt. Spr. deelde mede, dat dr. Commandeur, veearts, zich gratis voor onze vereeniging disponibel heeft gesteld voor de a.s. ten toonstelling. De verloting bracht een prach tig batig saldo op, dat geschonken werd voor een eereprijs. Hierna hield de voor zitter nog een aangename rede wat betreft ziekte en op gewicht brengen der beesten, naar welker voordracht aandachtig werd geluisterd. Voor de rondvraag gaven zich dezen keer verschillende personen op, die door den voorzitter werden beantwoord, waar na hij te 11 uur, met dank voor opkomst, de vergadering sloot. De Wethouders van Sociale Zaken en van Financiën zijn verhinderd Woensdag 5 en 12 Augustus as. spreekuur te houden. Gevonden voorwerpen in de maand Juli tot en met 4 Augustus 1936. Een gummi bagageriem, een halsketting, een wieldop, een taschje, partemonnaies, zilvergeld, 3 rozenkransen, een zadeltaschje, handschoenen, sleutels, kinderkleertjes, 3 dameshoeden, een paar bruine kinder schoentjes, een triptiek van K.N.A.C., een huishoudboek, eenige bankbiljetten, een blauw manteltje, een pakje, inh. een lapje katoen, 4 gymnastiekschoenen, een zwarte gummi regenjas, een pakje, inh. een blauw gummi broekje, 3 ceintuurs, een rood ach terlicht van een auto, een gouden dames- armbandhorloge, een spuit, een étui, inh. potlood, een zak, inh. een kampeertent, een muts, een koperen dop, een wit schortje, een nummerbord van een auto, een pet, een badpak en handdoek, een zwart lederen mo tor jas, een bril met hoornen randen, zon der glazen, een eiken roer van een jacht, een koperen gewicht, een hondenriem, een pak, inh. een deken, 2 portefeuilles, een broche, een rood-vossenbont, een colbertjas, een blauwe ratiné jongensjas, een bruine kaplaars, vreemde muntbiljetten, een tee- kening, een doublé damesarmbandhorlo ge, een kettingslot, een groote schroeven draaier, een blauwe regenjas, een arm band, een leefnet, een leesboek, een zilve ren armband,, een padvindersriem, een bruine actetasch, zonder inhoud, een verm. gouden armband, een kinderbril. Gevonden in het Postkantoor: een wan delstok, een actetasch zonder inhoud. Gevonden in de Electrische Tram (stads- lijn): drie dameshandschoenen, vijf paar handschoenen, 1 paar schoenen, 2 para- pluies, lasdraad, een boek, een dameshoed. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur n.m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 851. L. Questroo, Lei den. Nieuwe Rijn 51, lijstenmakerij. N. E.: Wed. M. Questroo-van Schravendijk, Lei den. 301. Bleekerij P. J. Dingjan Jr. v.h. fa. J. Knoors, Leiden, Lage Rijndijk 17. Overl. E.: P. J. Dingjan, d.d. 22 Juli 1936. 797. Café Restaurant Bamberger, Leiden, Lammermarkt 135. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens hotel. Wijz. handelsn. in: Hotel Café en Restaurant „Bamberger". 4566. M. de Hollander, Katwijk a. Zee, Voorstraat 76, garage. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens drogisterij, verplegingsartikelen. 3777. Naamlooze Vennootschap „Ver- beek's Handelsmaatschappij (Verbeek Tra ding Company)", Leiden, Haagweg 33. Wijz. uitgeoef. bedr.: De afdeeling handel in schrijfmachines, kantoormachines en on- derdeelen daarvan is d.d. 30 Juli 1936 op geheven. Uittr. adj.-dir.: B. Nap. 6596. Jachtwerf „de Leede", Warmond. N.E.: C. J. M. J. Machen, Warmond. 6513. BeleggingsCompagnie Kosmos, Lei den, Schelpenkade 49, beleggingen. De zaak is verplaatst naar Voorburg, Oosteiiide 23. Nieuwe inschrijving, 6795 Stoom- wasscherij „Nieuw Leven", Woubrugge, Wijk B. 170. E.: H. Rosmolen, Woubrugge. Gistermiddag is in de Waldeck Pyr- montstraat het 5 jarig meisje A. v. d. K. spelenderwijs van een muurtje gevallen. Het kind brak de rechter-onderarm en is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. AGENDA LEIDEN. Donderdag R. K. Reclaseeringver. Zitting v. 89 uur in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging Hoogland- sche Kerkgracht 32. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Leidsche Aquarium en Terrariumvereen. „De Natuurvriend". Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar maandelijksche ledenvergade ring. Na een kort huishoudelijk gedeelte, waarin het ontwerp Huish. Reglement met algemeene stemmen ongewijzigd aangeno men en de contributie voor werklooze leden op 12 1/2 cent per maand gesteld werd, was de vergadering gewijd aan be spreking diverse kweek van visschen, uit voerig word de kweek van Copeina Arnol- dië (spruitzalm) besproken. Deze visschen, die in Para in Brazilië voorkomen en als aquariumvisch uitmuntend geschikt zijn, hebben een slank en iets samengedrukt lichaam. De kleur is olijfbruin naar de buik- partij in zilverwit overgaand. De vinnen zijn roodachtig bruin. Deze visch legt zijn eieren uit of buiten water. Na vier of tien seconden glijdt het kweekpaar in het water terug. Een en ander herhaald zich tot 10 a 12 maal, in totaal zijn dan 150 a 200 eieren gelegd. Zij liggen dicht bij elkaar en be dekken ongeveer de oppervlakte van een gulden. Het mannetje neemt nu de broed- zorg op zich om de eieren voor verdrogen te bewaren Het besprenkelt deze eieren met water door slagen met de kop of staartvin nen. Dit geschiedt ongeveer iedere 20 a 30 min. De overige tijd houdt het mannetje zich in een andere 'hoek van het aquarium op om de aandacht op de eieren te vestigen. Na 1 dag reeds komen de eieren uit en na 2 3 dagen glijden de jonge visschen in hun levenselement doch hangen nog 36 uur aan de planten. NOOTDORP. Het huwelijk van den Burgemeester. Hedenmorgen is in de kerk van de H. Martelaren van Gorcum aan de Stadhou derslaan het huwelijk gesloten tusschen mej. H. A. F. Berger en den heer H. C. A. M. Schölvinck, burgemeester van Noot dorp. De plechtige Huwelijksmis werd opge dragen door den zeereerw. heer P. J. M. van der Burg, pastoor der parochie, met assistentie van de weleerw. heeren Ruigen- waard, kapelaan en Buys, priester van de Belgische kerkprovincie. Op de receptie, welke na de sluiting van het huwelijk werd gehouden, kwamen zeer vele belangstellenden o. w. de burgemees ter van de omliggende gemeenten, bruid en bruidegom gelukwenschen. ALPHEN AAN DEN RIJN. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN IN VELE GEZINNEN. Tengevolge van het eten van ondeugdelijke worst. Alhier is een worstvergiftiging op groo te schaal geconstateerd, waarvan tal van ingezetenen, voornamelijk in de omgeving van de Raadhuisstraat en de Jongkindt Coninckstraat, het slachtoffer zijn gewor den. Eenige dagen geleden deden zich in verschillende gezinnen ziekte-verschijnse len voor, waaraan aanvankelijk weinig aandacht werd geschonken. Toen de toe stand der patiënten echter met den dag ernstiger werd en tenslotte bleek, dat tal van personen in genoemd deel dier ge meente dezelfde ziekteverschijnselen ver toonden in een uit elf personen be staand gezin o.a. waren niet minder dan tien personen ongesteld gingen somma- gen er toe over de hulp van een medicus in te roepen en deze constateerde een vrij ernstige vergiftiging. Een onderaoek bracht daarop aan het licht, dat deze moest worden toegeschreven aan het ge bruik van leverworst, welke was betrok ken van den slager J. K., die zich juist in de gemeente heeft gevestigd en bij d'e opening van zijn zaak de ondeugdelijke worst afleverde. Toen pen en ander ter kennis kwam van de politie heeft deze onmiddellijk een diepgaand onderzoek in gesteld. Daarbij is gebleken, dat K. de worst heeft betrokken van zijn vroegeren patroon uit Gouda, die de worst zelf had gemaakt van door den Vleeschkeurings- dienst te Gouda goedgekeurde bestand- deelen. Eenige resten van de vergiftigde worst zijn in beslag genomen en voor bac teriologisch onderzoek naar Utrecht ge zonden. Hoewel tal van patiënten nog steeds het bed moeten houden is hun toe stand naar omstandigheden redelijk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2