No. 8485 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Over: uitstapjes Ia de laatste aflevering van „Sint Bavo", het bekende godsdienstig tijdschrift voor het Bisdom Haarlem, worden in een arti keltje enkele nuttige wenken gegeven voor „uitstapjes voor misdienaars en koor knapen". De zaak is, naai 't schijnt, niet van zoo heel veel beteekenis doch, als men wat dieper kijkt, wel. Er wordt in dat stukje de wenk gege ven, om de jongens voor het jaarlijksch reisje niet zelf te laten sparen, „wat na tuurlijk verre van aangenaam is voor de minderbedeelden". Wij zijn het met dezen wenk eens, alhoewel van den anderen kant 't toch wel gewenscht is, van de jongens een of andere praestatie te verlangen, waardoor zij in dat reisje ook zien een ge beurtenis, aan welker tot standkoming zij zelf hebben meegewerkt. En dan wordt er verder de opmerking ge maakt: „Dat uitgaan behoeft toch heusch niet altijd zooveel geld te kosten." Juist! Op deze opvoedkundige wenschelijkheid willen wij gaarne de aandacht vestigen. Jong gewend, oud gedaan. In de jeugd moet men leeren, om 'ns een kostelijken dag te hebben, een heerlijke ontspanning te genieten voor weinig geld. Natuurlijk, zonder te overdrijven. Degenen, die zelf de kunst verstaan, om voor wei nig geld genoegens te genieten, zullen hier het best leiding weten te geven, zonder te vervallen in een overdrijving, die ook hier, zooals altijd, schaadt. Wie voor weinig geld kan uitgaan, loopt ook niet zoo'n gevaar, om later weer dub bel te moeten inboeten aan noodzakelijke inperking wat hij bij zijn ontspanning ge noten heeft. Dat lesje voor uitstapjes voor misdienaars en koorknapen kan met de noodige wij ziging een lesje zijn voor a 11 on, die uitstapjes organiseeren en houden, ook dus voor ouderen. De jeugd moet niet worden opgevoed in de overtuiging, dat men b.v. voor vijf gul den zéker dubbel zooveel genoegen kan hebben als voor een rijksdaalder! Dat heeft tengevolge dat zij, ouder geworden, nooit tevreden zijn en altijd benijden dege nen, die méér voor vermaken en ontspanning kunnen uitgeven, en vergiftigd worden met die giftigste aller geestes-ziekten en geestes-zonden: de jaloezie,- welke den mensch misvormt.... tot een beeld en ge lijkenis van den duivel! Wij keer en terug tot ons uitgangspunt, om nogmaals te onderschrijven de waar heid, dat het genoegen van het uitgaan heusch niet altijd afhankelijk is van het veel-geld-kosten, dat er heusch niet al tijd een evenredigheid bestaat tusschen ge noegen en geld! V Wordt wakker! „Nog veel te veel volksgenooten besef fen niet het groote gevaar, waarin ons volk verkeert en hoe nabij dit gevaar is. Men tracht, u zoet te houden, men misleidt, u dag in dag uit, doch wij luiden de alarmklok. Werkloozen, arbeiders en middenstanders, intellectueelen, van welke richting gij ook zijt, wij roepen u toe: wordt wakker". Be schouwt de feiten en denkt na „en wij ver zekeren u, dat ei* ook in uw binnenste iets zal veranderen". Wij zouden nog meer kunnen citeeren, en met instemming kunnen citeeren, uit een strooibiljet van de N.S.B., welks inhoud voor het grootste gedeelte terecht kan ge bruikt worden.... ter waarschuwing voor de N.S.B.! Want inderdaad dreigt van dien kant een gevaar voor ons volk; inder daad is het hoog tijd, dat men in alle stan den en alle kringen wakker wordt, om dat gevaar af te weren; inderdaad is het hoog noodig, dat er in veler binnenste, iets, De Bisschop van Roermond over de N.S.B. De Jaarlijksche Sociale Studieweek te Rolduc waarop dit jaar het vraagstuk der werkloosheid van alle kanten is be schouwd en besproken is gesloten door den Bisschop van Roermond Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens. Z. Hoogw. Exc. dankte allen,* die naar Rolduc gekomen zijn, om het groote vraag stuk der werkloosheid te bestudeeren, om straks naar krachten meè te wérken om dit groote vraagstuk, dit groote leed, op te lossen. Monseigneur dankte met name dr. Poels. Tot hen, die den Doctor aanvallen zegt hij: de Bisschop staat ten volle achter dr. Poels. Wie aan dr. Poels raakt, raakt aan den Bis schop. Laten de deelnemers dezer sociale week straks, wanneer zij in het leven staan, ver trouwend op Gods liefde voortgaan als dra gers van het licht, van de goedheid en dienende liefde, van de rechtvaardigheid en de waarheid. Diep in het Limburgsche volk leeft het oude geloof. Met verontwaardiging las Mon seigneur wat een nationaal-socialistisch blaadje als „Hou Zee" over dit volk schreef: „Het is trouw aan volk en bodem en vormt een geschikten voedingsbodem voor het nationaal-socialisme en de leiders gedachte". Met felle verontwaardiging vernam Mon seigneur, dat de nationaal-socialisten. in Limburg een landdag zullen houden. Vóór dien tijd zal de Bisschop zelf de stormklok luiden. De zaal davert van de toejuichingen en de Bisschop herhaalt zijn toeroep „de stormklok linden!" Dien dag zal heel Limburg bidden voor zijn dwalende broeders, die trouw aan „volk en bodem" en niet aan het geloof zweren, die niet den éénen Leider, door God zelf aangesteld, aanhangen. Limiburg moet aan Christus blijven. „Credo!" interrumpeerde de zware stem van dr. Poels. De heele zaal sprong met één schok omhoog: „Pugno!" schalde het antwoord. „Aan Christus onzen Koning!" riep de Bisschop. Aller handen gingen om hoog. Machtig massaal, spontaan en het daverde door de zaal: „Tot in den dood!" GEEN KEUS. Volgens het verslag in sommige bladen zou het R.K. Kamerlid dr. Möller gezegd hebben, „het communisme voor den katho liek te verkiezen boven het nationaal-so cialisme, wanneer hij ooit voor die keuze zou komen te staan". Over deze uitspraak was in de pers nog al wat te doen en daarom rectificeerde de spreker in de „Volkskrant" het verslag al dus: „Ik heb dit gezegd: het is (menschelij- kerwijze) gesproken verkieselijker voor de Katholieke Kerk bloedige vervolgingen te ondergaan (zooals in de eerste eeuwen), die we te verwachten hebben van de commu nisten, dan met fluweelen handschoenen aan gewurgd te worden (zooals door Ju- liaan den Afvallige), wat we van de N.S.B. hebben te verwachten. De laatste manier (Juliaan) heeft de Kerk meer kwaad ge daan dan de eerste. Ook heb ik gezegd: de Hemel beware ons, dat wij ooit te kiezen zouden krijgen tusschen die twee; beide zijn een groote ramp voor ons. Maar er is natuurlijk niets te kiezen". neen heel veel verandert, opdat zij met alle middelen natuurlijk alleen met moreel geoorloofde middelen, dus niet met laster en haat! met alle middelen den strijd aan binden tegen een beweging, die ons volk zoo veel goeds en dierbaars wil ont nemen; inderdaad durven wij verzeke ren, dat die verandering in het binnenste zal plaats hebben, als men de feiten wil beschouwen en w i 1 nadenken. Zeker bij de Katholieken, die defeiten willen be schouwen in het licht van de dringende en herhaalde vermaningen en waarschuwin gen van hun Leiders, de Bisschoppen! PROTEST TEGEIN PROF. VOLLGRAFF's REDE Van niet-Katholieke zijde. In de rubriek „Stemmen uit de Redac tie"' van het maandblad „De Gids" brengt het Augustus-nummer de volgende merk waardige na-beschouwing op de rede van den Utrechtschen hoogleeraar Vollgraff: „De rede „Volksgeest en Wetenschap", die bij de viering van het 300-jarig be staan van de Rijksuniversiteit te Utrecht door den Réctor Magnificus is uitgespro ken, heeft onze Katholieke landgenooten begrijpelijkerwijze in hooge mate geërgerd. Protesten in de Katholieke pers zijn dan ook niet uitgebleven: men heeft het ge houden betoog, waarvan de hoofdstrekking hierop neer-kwam, dat de verdienste van den cultuurbloei, dien de Nederlanden in de 17e eeuw hebben beleefd, uitsluitend op rekening van de Hervorming te schrijven is, ja dat door haar _er de ware beoefe ning der wetenschap mogelijk is gemaakt, bestreden met een argumentatie, waarvan de weerlegging, tot heden niet beproefd, ook in de toekomst bezwaarlijk te geven zal zijn; en men heeft zeer terecht gé- wezen op het waarlijk ontstellende gemis aan eenvoudige hoffelijkheid, dat de spre ker aan den dag legde, toen hij onder om standigheden, die hem voor onmiddellijke tegenspraak en daadwerkelijk protest vrij waarden, dingen zeide, waarvan hij moest begrijpen, dat ze voor. verscheidenen van zijn gasten en zijn ambtgenooten (hoe won derlijk zal het velen hunner in de ooren hebben moeten klinken zich als zonen der Hervorming te hooreïi aanduiden) diep krenkend zouden zijn. De angstvallige wijze, waarop de neu trale pers zich over het algemeen heeft beperkt tot een objectieve weergave van het gesprokene, kan aanleiding hebben ge geven tot de meening, dat in het optreden van den Utrechitschen Rector alleen voor de Katholieken reden tot ergernis heeft gelegen; de onomwonden verdediging, die van gereformeerde zijde .aan de rede ten deel js gevallen, kan die opvatting nog hebben versterkt. Daarom moge hier nog eens uiting wor den gegeven aan de gevoelens van schaam te en spijt, die velen hebben vervuld, toen zij de woorden, waarmee het derde eeuw feest van een onzer openbare universitei ten feestelijk moesten worden ingeluid, hebben vernomen. Schaamte om het on gepast uitdagende, dat in dit optreden lag; zelfs al was alles, wat gezegd werd, de zuivere waarheid geweest, dan slingert men zulke dingen toch niet bij een officieele plechtigheid aan andersdenkende land genooten in het gezicht. En spijt, omdat hier het beginsel, waarop ons openbaar onderwijs en dus ook dat van de Utrecht- sche Universiteit rust, met voeten is getre den. DYNAMIET-DEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Tweehonderd dooden. SJANGHAI, 5 Aug. (A.N.P.). Een opslag plaats van dynamiet, dat gebruikt werd bij den aanleg van een weg tusschen Szetsjoe- an en Hoen an, is in de lucht gevlogen. Deze ontploffing heeft 200 slachtoffers geëischt. DE STAKING IN PALESTINA. Aanmaning tot hervatting van den arbeid. LONDEN, 5 Aug. (A.N.P.). Volgens een bericht uit Jeruzalem hebben gisteren Britsche vliegtuigen opnieuw biljetten over vele plaatsen in Palestina uitgeworpen, waarin de Arabische bevolking wordt aan gemaand tot hervatting van den arbeid en erop gewezen wordt, dat de langdurige sta king hen slechts nog armer maakt. Ook de emir van Transjordanie heeft een nieuwe vredespoging ondernomen en tal rijke vooraanstaande Arabieren tot een be spreking uitgenoodigd. jiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiuiiiiuiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiu 1 Olympisch Nieuws i RECORDVERBETERINGEN VAN JESSE OWENS. E De strijd om de 200 M. De derde Olympische dag heeft we- j= 2 derom verschillende kampioenen ge- E bracht. Het was vooral weer Jesse Owens, E die sensatie veroorzaakte door bij het E vèrspringen viermaal achtereen het E E Olympisch record te verbeteren. E E Hij werd tenslotte ook in dit onder- 3 E deel Olympisch kampioen met een E E sprong van 8.06 M., wat tevens een E E wereldrecord beteekende. E De beide Nederlanders Osendarp en E E van Beveren liepen een fraaie race E E op de 200 M. en plaatsten zich in de E E halve finale, welke hedenmiddag om E E 3 uur geloopen wordt. Verwacht mag 5 E worden, dat zij zich zullen plaatsen E E voor de finale, welke om zes uur E E zal plaats hebben. E De Amerikaansche Helen Stephens 3 E werd Olympisch kampioene op de E E 100 IVï. voor dames. De Duitsche Gi- E E sella Mauermayer in het discuswer- E E pen met een nieuw Olympisch record E E van 47.63 M. E E Het Nederlandsche hockey-team stel- E E de teleur door tegen België met 22 E E gelijk te spelen. E E De Hollahdsche zeilers hadden pech. E E Mr. Carp's zeil scheurde, terwijl Bob E E Maas met een gebroken mast moest E s opgeven. Slechts Kagchelland wist E E in de jollenklasse zich fraai vierde te E E plaatsen. s De Hollandsche dames hadden weinig E E succes. E Voorts publiceeren wij een artikel E over de Hollandsche zwemsters te E E Berlijn. rmiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir DE GODSDIENST MOET MET DE HEELE VOLHEID VAN HET LEVEN VERBONDEN BLIJVEN. De Bisschop van Ermland heeft in de beroemde bedevaartplaats Heiligelinde (District Rastenburg) in Oost Pruisen een predicatie gehouden over de moderne dwaalleer van onzen tijd, het Nationaal So cialisme. „De woorden godsdienst en geloof wor den tegenwoordig vaak in een andere be teekenis gebruikt, als wij ze gewoonlijk aanwenden. Voor ons beteekent godsdienst de volledige overgave, aan God. De moderne dwaalleer maakt het geloof los van God en zegt, dat plichtbetrachting godsdienst is: dienstbaarheid aan het volk is godsdienst. Zeker dat zeggen wij ook, maar en hier loopen onze wegen uiteen wij verstaan deze begrippen slechts in verbinding met God". Wanneer deze dienstbaarheid aan het volk niet met God verbonden blijft, dan houdt zij op, een ware godsdienst te zijn, dan wordt het een afgoderij. Men verklaart tegenwoordig: Godsdienst heeft met het openbare leven niets uit te staan. Godsdienst zou privaatzaak zijn, en alleen in de binnenkamer thuis hooren. Maar wij verklaren, dat voor ons godsdienst verbondenheid met God beteekent en daar om moet godsdienst ook verbonden blijven met de totale volheid des levens, omdat dit leven door God werd geschapen en door God wordt in stand gehouden. Men zegt dat Duitschland nog nooit zoo geloovig was als thans. Maar dan kent men aan het woord „geloof" een heel andere be teekenis toe, dan wij daaraan steeds gege ven hebben. Het geloof aan ons volk, aan Duitschland, is iets grootsch, schoons en een zeer ver heven iets, maar het is niet het Geloof dat de Kerk, dat Christus van ons verlangt, om daardoor het eeuwig leven te verkrijgen. Ons godsdienstig geloof is in God, is in Christus. Men spreekt over ras, voik, bloed en bodem als de hoogste goederen. Ook wij twijfelen er niet aan, dat het zeer waarde volle goederen zijn. Maar, hoe waardevol ze ook mogen zijn, het zijn toch nooit de hoog ste goederen. Het hoogste goed is en blijft voor ons God!" VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weinig nieuws van het Spaansche oorlogs front. De kwestie der non-interventie van het buitenland. (2de blad). Een communistische opstandige beweging in Griekenland? De staat van beleg afge kondigd, de Kamer ontbonden. (2de blad). Felle guerilla heerscht rondom Addis Abeba. (2de blad). BINNENLAND. De voorstellen der Regeering tot her ziening der grondwet. (2de blad). Inbraak en brandstichting in de R. K. Kerk te Groenlo. (3de blad). Het ongeluk op de Lek. De lijken nog niet gevonden. (3de blad). Een doodelijk ongeluk bij Breda. (3de •blad). Een verdachte brand te Rotterdam. (3 de blad). De onbewaakte overweg. Een doode. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Olympische spelen: Fenome nale prestaties van Jesse Owen. Hollandsche successen bij de heeren en tegenslagen bij de dames. Het Ned. hockey-elftal speelt ge lijk tegen België. Nieuwe Olympische kam pioenen. <.2de blad). Ruitersport: Mooi succes van Rit meester Heuff te Dublin. (2de blad). Schaken: Het jaarlijksch tournooi van den K.N.S.B. te Utrecht. (2de blad). De wereld in vogelvlucht Het schijnt gisteren een vrij rustige dag te zijn geweest aan de diverse Spaansche fronten, want er is weinig nieuws. De par tijen zijn dan ook met elkander in even wicht. Volgens een staatje in de „Tele graaf" bevinden zich van de groote en middel-groote steden "in Spanje thans elf in handen der regeering, elf in handen der opstandelingen. De eerste groep omvat Barcelona (1.006.000 inwoners), Madrid (953.000), Va lencia (321.000), Malaga (188.000), Bilbao (162.000), Murcia (159.000), Carthagena (103.000), Santander (86.000), San Sebas tian (79.000), Gijon (79.000) en Alicante (73.000). De tweede groep: Sevilla (230.000), Sa- ragossa (174.000), Granada (119.000), Cor dova (104.000), Valladolid (92.000), Pal- ma de Mallorca (89.000), Oviedo (76.000), Cadiz (75.000), La Coruna (75.000), Jerez (72.000) en Vigo 66.000). Van beide zijden is men thans bezig, om het hardst oorlogstuig aan te koopen in het buitenland. Intusschen doen de regee ringen pogingen om tot een overeenkomst te geraken inzake de non-interventie, wat wel zal afstuiten op de houding van Rus land. Duitschland heeft zijn deelneming afhankelijk gesteld van de deelneming van Rusland, maar het is de vraag of Rusland zal willen afzien van steun aan de roode militie. In Abessynië schijnt het nog steeds te spannen. De guerilla woedt daar rondom Addis Abeba, waar de Abessijnen van den regentijd gebruik maken om de Italianen afbreuk te doen. Het land is nog lang niet gepacificeerd. Voorts komen vrij alarmeerende berich ten uit Griekenland. De regeering zou zich daar plotseling geplaatst zien tegenover een communistische opstandige beweging en tot afweer daarvan dë staat van beleg heb ben afgekondigd. De Kamer is ontbonden en zoolang er nog niet voorzien is in de kwestie van nieuwe verkiezingen is er een soort dictatuur. Het Olympisch vuur schijnt daar onheilen ge sticht te hebben!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1