VOOR ONZE ZIEKEN. G. H. KLEINHANS WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 «o Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. - TELEFOON 1455 BINNENLAND R. K. WERKLIEDENVERBOND EN DE WIJZIGINGEN IN DE STEUN- UITKEERINGEN. In verband met de Zaterdag j.L gepubli ceerde wijzigingen in de steunuiitkeeringen, enz. heeft het bestuur van het R. K. Werk liedenverbond heden aan den minister van sociale zaken het volgende telegram gezon den: In verband met de voorgenomen wijzi ging in dé steunverleening deelen wij u mede, dat ons Verbondsbestuur, gegeven de omstandigheden elke verlaging van den steun noodlottig acht en derhalve afwijst. Mocht uwe excellentie (de regeering) on danks ons standpunt de verantwoordelijk heid durven dragen op eenigerlei wijze tot verdere verlaging van steun aan groepen werkloozen over te gaan, waartoe afschaf fing van den huurtoeslag ongetwijfeld lei den zal, dan verzoeken wij allerdringenst: le. zoodanigen maatregel te willen nemen, dat de afschaffing van den huurtoe slag niet ten laste van de werkloozen komt, 2e. de steunpercentages, ook voor gezin nen met twee en drie kinderen, te verhoo- gen, 3e. allen werkloozen goedkoope marga rine te verstrekken, 4e. den B-steun belangrijk te verhoogen, 5e. voor alle werkverschaffingen, met rijkssubsidie, kindertoeslag in te voeren op basis van 50 cent per week en per kind. NEDERL. BANK. Goudvoorraad weer gestegen. dit den gisteren verschenen weekstaat van de Ned. Bank blijkt dat de goudvoor raad in de vorige week wederom met 9 millioen gulden gestegen is. Het aantal bankbiljetten in omloop is gestegen met 23 millioen. NEDERLAND EN DE BURGEROORLOG IN SPANJE. De regeering geeft geen toestemming aan aan de K. L. IVL tot verkoop van vliegtuigen. Naar e „N. Rrott. Crt." verneemt, was de K. L. M. dezer dagen in onderhandeling met eenige Nederlanders tot verkoop van twee van haar oudste toestellen, welke de maatschappij van de hand wenscht te doen. Aangezien echter het vermoeden bestond, dat deze vliegtuigen, na den verkoop, naar Spanje zouden worden uitgevoerd, heeft de regeering haar toestemming, welke krachtens het regeeringsconitract met de K. L. M. op dergelijke transacties vereischt is, geweigerd. Ook op een daarna gevolgd verzoek van de maatschappij, om deze vliegtuigen aan een Engelsche maatschap pij te mogen verkoopen, is een weigerend antwoord gegeven. PROF. DR. VAN GINNEKEN ONDERSCHEIDEN. Benoemd tot eerelid van de Fransche academie'voor koloniale wetenschappen. De Fransche academie voor koloniale wetenschappen heetf prof. dr. J. van Gin- neken, hoogleeraar aan de R.-K. universi teit te Nijmegen, benoemd tot buiten- landsch eere-lid. De Fransche gezant aan het Nederland- sche hof, .baron de Virtolles, heeft hem de eere-medaille aangeboden. Deze onderscheiding is den hoogleeraar verleend vanwege, zijn verdienste op het gebied van de algemeene taalwetenschap pen en op dat van de talen van de inboor lingen van Azië en Afrika. ARBITRAGE LANDBOUWBEDRIJF HAARLEMMERMEER De minister van landbouw en visscherij- heeft arbitrage opgelegd aan de landbou wers in de Haarlemmermeer, met aanwij zing van den heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer, als arbiter. Burgemeester van Bunnik. Dr. W. J. van Beeck Calkoen, sedert 1901 burgemeester van Bunnik, Odijlk en Werkhoven, heeft tegen vier October ont slag uit zijn betrekking gevraagd. IS HET RIJK GODS IN U? Wat zijn er veel menschen ongelukkig. En wat de groote reden? God ontbreekt bij hen geheel of gedeeltelijk. De menschen kan, als het er op aan komt, veel missen, als hij God maar niet moet missen, als Zyn Rijk maar in de ziel gevestigd is. En och, wat is er toch een gebrek aan menschen, met het Rijk Gods in zich. Dat is de eigenlijke miserie van heden. Want de kinderen van het Godsrijk zijn het, die erbarming afroepen over de zondige we reld en een algeheele ineenstorting voor komen. Dat Rijk Gods kan ieder in zich hebben. Het vraagt niet naar uw financieele posi tie. Het is even hecht en werkzaam in de ziel van den arme als in die van den rijke. Ieder onzer kan het bemachtigen. Maar waarom dan niet dat Rijk Gods in u gevestigd of een sterker gemaakt in een retraite. Het bestaat immers niet in geschit ter en geschetter, maar het is werkzaam het groeit en wordt krachtiger vooral in de stilte en de eenzaamheid. Daar in de retraite vindt men de beste verspreiders van het Godsrijk, de ijverigste bouwers en bouwsters aan him eigen geluk en dat van anderen. Het St. Clemensretraitenhuis te Noord- wijkerhout stelt zich gaarne voor ieder uwer beschikbaar. Zaterdag 811 Aug. Mannen en jongemannen 6.50 Woensd. 12—15 Aug. Gereserveerd jongemannen 6.50 Zaterd. 15—18 Aug. Mannen „6.50 Dinsd. 18—21 Aug. Miesjees boven 17 jaar 6.50 Zaterd. 22—25 Aug. Mannen R.-K. V. B. 6-50 Dinsd. 25—28 Aug. Meisjes boven 17 jaar 6.50 Zaterd. 29 Aug.—1 Sept. Meisjes boven 17 jaar 6.50 Dinsd 1—4 Sept. Meisjes boven 17 jaar 6.50 Zaterd. 58 Sept. Jongemannen „6.50 Dinsd. 811 Sept. Geh. Vrouwen „6.50 Zaterd. 12—15 Sept. P. T. T. 6.50 Dinsd. 15—18 Sept. Geserveerd Meisjes 6-50 Zaterd. 19—22 Sept. P. T. T. 6.50 Dinsd. 22—25 Sept. Meisjes boven 17 jaar 6.50 Zaterd. 26—29 Sept. Militieplichtigen 6.50 Dinsd. 29 Sept.—2 Oct. Heeren Mid denstand 6- Dinsd. 6—9 Oct. Geh. Dames Mid denstand 8- UIT DE OMGEVING Ik hol, om de hand van m'n meisje te gaan vragen. Ik hol, om de voet van m'n vrouw te ont wijken. HILLEGOM. Gouden jubileum. Op 23 dezer zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer S. v. d. Hulst, wonende in de Ambachtstraat als bloemistarbeider bij de firma R. A. v. d. Schoot in dienst trad. Bij de splitsing van dit grootbedrijf ging de as. jubilaris over naar de N.V. A. C. van der Schoot. De een voudige, sympathieke man verricht zijn be zigheden nog met ijver en lust. Het zal v. d. H. aan belangstelling zeker niet ontbre ken. Personalia. Mej. L. C. van Til slaagde aan de Christine Hermine-school te Zet ten voor het diploma Huishoudkundige. Personalia. Voor het examen Fransch l.o. is geslaagd mej. M. Duys. Aanbesteding. Onder architect W. Kui- tems werd voor rekening van den heer W. van Zanten aanbesteed het verbouwen van een winkel-woonhuis aan de Hoofdstraat. Ingeleverd 7 biljetten: fa. Verheul, Haar lem f5454; E. Schuit f4940; fa. Veenman- Vink (v.h.) A. Leldveld) f4900; C. J. Janssen f 4866; Daudey Co., Lisse f 4849; De Vries Couzijn f 4069; P. J. J. Willem- se f3805. Waar geen woonplaats'staat wonen de inschrijvers te Hillegom. KATWIJK. Gevolgen. Meldden we dezer dagen de ernstige botsing van twee wielrijders, den heer C. v. d. B. uit Katwijk en J. v. Kl. uit Rijnsburg, we kunnen thans, helaas, melden, dat de toestand van J. v. Kl. als gevolg van deze aanrijding nog allesbe halve gunstig is. Er is nog steeds geen be zoek bij hem toegelaten en over het ver dere verloop kan de dokter nog weinig zeggen. De heer v. d. B. is de uiterlijke tee kenen van de botsing weer kwijt. Verbetering. Nu eenige dagen geleden met den bouw der huizen op het terrein van de vroeger opnbar Bewaarschool is begonnen, is thans van gemeentewege ook een aanvang gemaakt met het verleggen der weg: KerkstraatAchterwegv. Eg- mondstraat en nu krijgt men een overzicht van de verbetering die daar ter plaatse is tot stand gekomen; uitzicht in de Kerk straat, idem op den Achterweg, idem in de v. Egmondstraat, met een vluchtheuvel voor de wandelaars op dit soms zeer drukke kruispunt. NIEUWVEEN. Personalia. Met ingang van 1 Sept. is benomd tot onderwijzer aan de Christe lijke school alhier de heer Stoker, thans tijdelijk onderwijzer te Schiedam. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cornelia Wilhelmina Alida, d. van J. C. Duivenvoorden-Zethof Jo- sephus Cornelis Maria, z. van J. F. Wil- lemse-Warmerdam Petrus Martinus Ar- moldus, z. van C. H. Koster-Tetteroo Geertruida Catharina Johanna Maria, d. van Th. C. Warmerdam-Damen Hen- drika Agatha Maria, d. van J. P. Koele- wijn-Vink Johannes Nicolaas, z. van A. P. Duivenvoorden-Duivehv oorden Jo hannes Cornelis, z. van N. W. van Pari- don-Beijers Agnes Theresia Marie, d. van P. J. van den Bosch-Bakx Johan nes Petrus Maria, z. van S. Verdegaal- Smit Elisabeth Johanna Ida, d. van P. Prins-Noordwij k Hendricus Theodorus, z. van B. J. Marneth-Derksen Sjaantje Cornelia Wilhelmina, d. van C. J. Nulkes- van den Burg Cornelis Leonardus Maria, z. van N. H. Hogervorst-Warmerdam Johanna Hendrica Maria, d. van A. H. J. Br oekhof-Venings. Gehuwd: S. G. P. Bom 26 j. en A. J. Mooijekind 23 j. Jan Hofman 26 j. en P. Scheepmaker 26 j. Overleden: Huberta Engelina van Ruiten 18 j. C. J. van der List 18 j. J. P. Woermeijer 40 j. SASSENHEIM. Goed afgeloopen. Gisterenavond- te ongeveer half tien kwam ter hoogte van Huize Sassem een auto uit de richting Lei den op weg naar Amsterdam. Toen de be stuurder poging deed om een autobus voor bij te rijden, slipte hij op de rails. Het ge volg was, dat de auto een zwenking maak te, het trottoir opvloog en tegen het hek tot stilstand kwam. Alle personen kwamen met de schrik vrij. De auto is deerlijk ge havend. Gelukkig passeerde niemand, zoo dat alles goed is afgeloopen. TER-AAR. Personalia. Bij de gehouden examens te Utrecht door de Vereeniging ter verede ling van 't Ambacht, slaagde onze oud plaatsgenoot, de heer J. van Rijn Antzn., voor Meester in 't timmeren. VEUR. „Nooit Gedacht". Gisteravond hield de Coöperatieve Maalderij en Verbruiksver- eeniging „Nooit Gedacht" te Veur een leden vergadering in Café „De Zwaan" te Leid- schendam. Het voornaamste punt van de agenda was herziening van het Reglement. Besloten werd om de W-A. (wettelijke aansprakelijk heid) om te zetten in G.A. (gedeeltelijke aansprakelijkheid), hetgeen hier op neer komt, dat de maximale aansprakelijkheid van de leden niet meer kan bedragen dan tien ten honderd van het eventueele totale tekort. Hiermede is tevens het bezwaar van velen weggenomen om lid te worden van de Coöperatieve Vereeniging, omdat thans het bewijs voor lidmaatschap kosteloos is te verkrijgen, waarvoor voorheen 40.als aandeel moest worden gestort. Van de zijde der Vereeniging wordt nu verwacht, dat door dit genomen besluit nog velen als lid zullen toetreden. VOORSCHOTEN. Werkloosheid. Bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling alhier, staan als werkzoekenden 196 personen ingeschre ven. 19 timmerlieden, 15 metselaars, 14 op perlieden, 8 grondwerkers, 2 schilders, 66 land- en tuin arbeiders, 13 losarbeiders, 2 loodgieters, 1 taludwerker, 1 rietdekker, 2 straatmakers, 8 chauffeurs, 2 betonwerkers, 1 houtbewerker, 4 monteurs, 2 electriciens, 5 kantoorbedienden, 3 schippers, 1 smid, 1 survaillant, 1 letterzetter, 1 loopknecht, 1 bakker, 1 spinmeester, 1 bouwkundig op zichter, 1 meubelstoffeerder, 2 winkelbe dienden, 4 fabrieksarbeiders, 4 scheepma kers, 1 zadelmaker, 2 radio-technikers, 1 verpleegster, 2 huishoudsters, 2 dienstbo den, 1 instrumentmaker, 1 slager. Door den agent der arbeidsbemiddeling wordt dagelijks ten Raadhuize voor werk gevers en werknemers zitting gehouden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Ondertrouwd: P. Zonneveld 26 j. en A. C. van Egmond 26 j. G e v e s t i gd: C. de Roo van Vlissingen. Vertrokken: W. Zwijnenburg naar Noordwij k. L. A. Keysper naar Haar lem C. F. Hendriks naar Heemstede. WARMOND. Zuster Reinilda. De Eerwaarde Zuster Reinilda alhier is benoemd tot Moeder Overste te Zuidermeer. Meer dan 22 jaar heeft zij het onderwijs in de nuttige hand werken aan de O. L. School alhier verzorgd en velen hebben onder haar leiding met succes aan het examen in dit onderwijs deelgenomen. WOUBRUGGE. Gevestigd: N. D. v. Velzen van Zoe- terwoude Ma. Aa. Volwater van Was senaar Ga. Aa. Bax van Leiden P. Bouwmeester en gezin van Alkemade Ma. Aa. Kinkel van Leiden Ga. Ca. Kui pers van Leiden G. A. v. d. Ploeg van Ter Aar. Vertrokken: Ma. v. Vliet naar Hil legom H. de Boer en gezin naar Zeist J. J. Wolvers naar s-Graveland Ga. Aa. v. Vliet naar Koudekerk Pa. G. v. d. Berg naar Alphen a. d. Rijn J. A. Wol vers naar Koudekerk Ja. Ja. Wiethoeff naar Leiden C. Wittebol naar Haarlem R. Dijk naar Dantumadeel A. Heijne- man naar Hazerswoude G. Krimp naar Wilnis. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Personalia. De heer C. J. Ham alhier, kweekeling met akte aan de R.K. School te Uithoorn, behaalde in Haarlem de hoofdakte L.O. KOUDEKERK. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer W. Botelaar is benoemd tot 5de machinist bij de Curacousche Scheepvaartmaatschap pij- ALPHEN AAN DEN RIJN. Santos. De gisteren alhier gehouden bloempjesdag ten bate van het Santosfonds heeft opgebracht f 160.38. HAZERSWOUDE-DORP. geitenkeuring. Zaterdagmiddag werd alhier een keuring van geiten gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: Eén-jarige wit gehoornde (22 stuks). Vrij goede klasse. Ontwikkeling kon bij som mige beter. 1. Erzie 8946 S. van Abr. v. Luik. Een goed ontwikkelde' en sterke geit. 2. Catriena 8961 R. van J. Bos. 3. Corrie van W. Bleeker. 4. Fietje 8962 R. van C. Bos. Twee-jarige wit ongehoornd (4 stuks): 1. Elizabeth 8952 R. van T. Duiker. 2. Nellie 8050 R. van H. v. d. Maas. 3. Gar 8052 R. van A. Schellingerhout. Oudere wit ongehoornd (12 stuks). Goe de klasse: 1. Pleuntje 7958 R. van Abr. v. Luik. Een geit met goede romp en sterk beenwerk. 2. Gijsje 8947 R. van K. Ofwe- gen. 3. Truus 7959 R. van T. Molema. 4. Trijntje^ 7961 R. van A. Verkerk. Eén-jarige wit ongehoornd (5 stuks): 1. Dirkje 8965 S. van Adr. v. Luik. 2. Leentje 8948 S. van A. Goudkuil. Twee goede gei ten met mooie uiers. Twee-jarige wit gehoornd (5 stuks). Goe de klasse: 1. Jootje 8949 R. van J. v. d. Graaf. 2. Nellie 8055 R. van J. Bos. Oudere wit gehoornd (4 stuks): 1. Koba 8956 R. van A. v. Soest. 2. Jaapje 7964 R. van A. v. Gorcum. Bonte geiten: 1. Pietje 7965 R. van A. v. Gorcum. 2. Willy 7968 R. van M. Maat. Twee beste sterke geiten. Lammeren. Goede collectie: 1. L. v. Kla veren. 2. Jan Bos. 3. G. de Kruif. 4. Jan Bos. 5. C. Bos. Gestationneerde bokken. Deze werden in zeer goede conditie voorgebracht. Het zijn: Otto 297 S. De moeder hiervan gaf als 2- jarige 725 K.G. melk met 4.37 pet. vet. Pa triot 341 S. De moeder van dit dier pro duceerde melk met een gemiddeld vetge halte van 5.08 pet. WAAROM HEEFT FEBRUARI 28 DAGEN? Menigeen zal zich wel eens afgevraagd hebben, waarom de Sprokkelmaand in vergelijk met de andere maanden zoo kort is. Dat Februari 3 of 2 dagen minder telt dan zijn broeders hebben wij aan de Ro meinen te danken, van wie wij onze tijd- indeeling erfden. De ongelijke verdeeling van de erfenis, waarbij Februari toch klaarblijkelijk te kort is gedaan, hebben de volkeren, die haar overnamen, steeds laten bestaan. Hoe komt het nu, dat Februari zoo stief moederlijk is bedeeld? Numa Pompilius, de tweede koning van Rome, verbeterde de door Romulus, den stichter van Rome, ingestelde tijdindeeling en bepaalde, dat het 354 dagen durende jaar voortaan geen tien doch. twaalf maanden zou hebben, onderscheidenlijk van 29 en 30 dagen. Februari telde toen ook reeds 29 dagen, doch wijl oneven getallen als geluk aan brengend golden, kregen later vier maan den 31 en zeven andere maanden 29 da gen. Februari, da- laatste maand van het Romeinsche jaar moest er een missen en behield er slechts 28. Toen later Julius Ceasar het jaar op 365 dagen vaststelde, trad Februari slechts eens om de vier jaar weer in zijn oude rechten en telde dan 29 dagen. Daar, zooals gezegd is, Februari de laatste maand van het jaar was en dit om weer gelijk te komen met het zonnejaar een dag verlengd moest worden, had Fe bruari het daaraan te danken, dat hij in een schrikkeljaar 29 dagen lang was. Overigens was het den Romeinen niet zoo onaangenaam, dat deze maand korter dan andere duurde, want hij behoorde aan Februs, den Etrurischen Vedius toe, den slechten god. Van den Hen tot den 29sten Februari en later den 23sten had den de reinigingsfeesten plaats, waarbij de afgestorvenen volgens het bijgeloof te genwoordig waren, die, door de toegan gen van de onderwereld, door Pluto daar toe opengehouden, naar de aarde terug kwamen. 's Nachts werden bij fakkellicht offers geplengd op de graven; de Christelijke kerk heeft deze doodenvereering naar den 2den November verplaatst. Gedurende die plechtigheden aan de dooden gewijd, waren de tempels geslo ten, geen muziek werd gehoord en geen huwelijken werden gesloten, omdat het on geluk zou brengen. Geen wonder, dat het Romeinsche volk met verlangen naar den eersten Maart uitkeek en geen tegenwer pingen maakte, dat Februari een dag was bekort. In Zuid-Slavische landen zegt een oude overlevering, dat een oude als spook verschijnende vrouwelijke berggeest, Vila, Januari bespot had, omdat die haar en haar vee niet had kunnen verdrijven. Januari, daarover erg boos geworden, zou toen naar haar goedhartige buurvrouw Februari gegaan zijn en van haar twee dagen geleend hebben om den berggeest met sneeuwstormen en regenbuien te straffen. Hetzelfde ongeveer wordt verteld in Roemenië en Macedonië, echter met dit verschil, dat het hier de maand Maart is, die twee dagen van Februari heeft ge leend, om zich voor den aangedanen hpon te wreken. Verder vertelt een oude Noorsche le gende, dat Februari een liederlijke en ver kwistende kwant is, die zich geheel door. den hartstocht voor het spel heeft laten medeslepen. Nadat hij al zijn geld reeds verloren heeft speelt hij voor de laatste maal met Januari en Maart; twee zijner kinderen zijn de inzet! Ook nu verliest hij en hij moet aan Januari en Maart ieder een kind afstaan. Eigenaardig, dat in oude legenden zoo dikwijls vroegere slechte en goede eigen schappen van een ras of volk te voor schijn komen. Immers in de legende op den Balkan en in Zuid-Rusland ontstaan, is het twistziekheid en goedhartigheid welke op den voorgrond treden, in de oude germaansche vertelling daarente gen is het de verslaafdheid aan het spel, ook bij de Batavieren zoo berucht, welke Februari zijn dagen doet verliezen. In den ouden Noorschen kalender is het eerste deel van Februari aan Vali gewijd. Vali is de verpersoonlijking van het len gen der dagen, in een enkelen dag groeide hij zoo snel, dat hij zijn vollen wasdom kreeg; zonder zich den tijd te gunnen zich te reinigen noch te kammen, begeeft hij zich met pijl en boog in de hand naar Ho- dur, den god der duisternis, om Balders dood, door dezen veroorzaakt, te wreken. Reeds voor zijn geboorte was hij voor bestemd om de goden-schemering te over leven en met Vidar, de verpersoonlij king van de onvergankelijke stof, over de herboren aarde te regeeren. Zoo stelde reeds oudtijds de verbeel ding het einde van den winter en het na deren van de lente in dichterlijken vorm voor. LEEST DE ADVERTENT'®? IN U W DAGBLAD Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen.. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van dén patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11