U.V.S. - H.B.S. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Deelname der Katholieken aan De Olympische Spelen. PLECHTIGE GODSDIENST OEFENING IN DE SINT HEDWIG KATHEDRAAL TE BERLIJN. „Maar wij Christenen weten, dat het menschelijke, aardsche, stoffe lijke nog meer is dan een gelijke nis; wij weten dat God het stoffe lijke, aardsche en vergankelijke als grondslag gebruikt om in den mensch het eeuwige en onvergan kelijke op te Jbouwen". In de St. Hedwïg-Kathedraal. Enkele uren voor dat de Olympische klok de opening der groote spelen inluidde von den in de St. Hedwig-Kathedraal de plech tige godsdienstoefeningen plaats. Terwijl de Evangelische deelnemers aan de Olym piade zich met hun geloofsgenooten in den Protestantschen Dom verzamelden, kwa men de katholieken in de St. Hedwig-Ka thedraal bijeen. Overal waar menschen op bouwend werk verrichten voor den vrede en verbroedering onder de volkeren, wil de Kerk niet ontbreken. Daarom wilde de Kerk niet ten achter blijven bij de begroe ting van de vertegenwoordigers der jeugd uit alle werelddeelen, bij de verwelkoming van alle volkeren, die op de Olympische spelen vertegenwoordigd zijn, en die in deze dagen in edelen kamp zullen strijden om den palm der overwinning. De katholieke deelnemers uit bijna alle landen der wereld waren om tien uur bij eengekomen bij de St. Hedwig-Kathedraal om de bovennatuurlijke eenheid, die hen allen omvat, in de viering van het heilig Offergeheim te demonstreeren. Het Gods huis was op prachtige wijze versierd. Op het voorplein stond een groote menschen- menigte die in de kerk geen plaats meer kon vinden. Het overige deel van het Franz Jozef plein was afgezet, en ook de tegenover liggende straat „Unter den Lin den", die thans in een Via Triumphalis herschapen is, was geheel in afwachting. Een der eerste gasten, die bij het Gods huis verscheen, was de President van het Internationaal Olympisch Comité, Graaf de Baillet-Latour. Hij was in gezelschap van verschillende katholieke leden van het Uit voerend Comité en van het Internationaal Comité. Om hun schouders droegen zij een prachtige gouden ambtsketen. Bij den in gang van de kerk stonden de jongens van den „Inlichtingendienst" in hun keurig wit te uniform. Aan de rechterzijde hadden de gezanten van Frankrijk, Italië en Polen plaatsgenomen, alsmede de gezanten van Argentinië, Oostenrijk en België. De regee ring van het Duitsche Rijk was vertegen woordigd door Rijksminister von Eltz-Rü- benach. In het portaal der kerk werden de gasten begroet door kanunnik dr. Prange, waarna zij door Olympische helpers naar him plaatsen werden gebracht. Even voor tien uur verscheen Nuntius Orsenigo, die na een kort gebed voor h*£ hoofdaltaar, plaats nam op den Bisschop- pelijken zetel, die aan den Epistelkant was aangebracht. In de choorbanken zaten ver schillende hooggeplaatste buitenlandsche geestelijken. Dan zette het koor onder lei ding van Kapelmeester Forster het „Ecce sacerdos" van Griesbacher in. Onder de Pontificale Hoogmis, die daarna een aan vang nam, hielde de Bisschop van Berlijn, Mgr. Conrad Graaf von Preysing de feest- predicatie, eerst in de Duitsche taal en on middellijk daarop in het Fransch. Toespraak i Berlijn's Bisschop. De bisschop begon zijn toespraak met er op te-wijzen, dat hij zeer verheugd was, dat zoovele vertegenwoordigers van alle lan den der wereld in eerlijken strijd hun lichaamskrachten en vaardigheid op vreed zame wijze kwamen meten. Hij hoopte, dat dit samentreffen een gevoel van saamhoo- righeid zou opwekken, onder allen, die het menschelijk aanschijn dragen, onder allen die door Gods zon beschenen worden, onder allen die door Christus bloed verlost en tot de eeuwige opstanding en zalige eeuwigheid zijn voorbestemd. Ook de Kerk neemt op bijzondere wijze deel aan deze feesten. Wel waarschuwt de Kerk tegen overdreven cultuur van het lichaam met verwaarloozing van de belangen der ziel. Telkens weer is van officieele zijde den nadruk er op gelegd, dat het bij deze wed strijden, zooals die thans sedert tientallen van jaren plaatsvinden, niet op de eerste plaats aankomt op bruut geweld, niet op het veroveren van den palm der overwin ning tot iederen prijs, maar dat boven alles noodzakelijk is, dat de deelnemers hoog achting koesteren voor den tegenstander en dat zij de wetten eerbiedigen, die zij ten- volle erkend hebben. Wij zien deze gedach te reeds belichaamd in een der heerlijkste bloesems van den christelijken geest, in het Ridderschap. Eerbied en bescherming voor het zwakke, voor vrouwen en kinderen een totale overgave van den mensch aan een hooger aardsch doel, maar steeds on dergeschikt aan het hoogste goed en den wil van God en de eindbestemming van den mensch. Wat hebben de christelijke volke ren in de loop der tijden niet veel heerlijke dingen tot stand gebracht, doch steeds slechts zoolang, als zij eerbied hadden voor de eeuwige wetten, die zij als richtsnoer namen. Ook in de H. Schrift is de gedachte van een wedkamp niet onbekend. De H. Paulus wijst er op, dat, wanneer de menschen zich met recht geheel geven om den prijs der overwinning te behalen, dat zij dan nog des te meer zich moeten inspannen om den palm der overwinning te behalen voor het eeuwige leven. „Al het vergankelijke is slechts een ge lijkenis!" Zoo heeft een van onze grootste Duitsche dichters gezegd. Een diepzinnig woord en toch slechts een woord, waardoor de eeuwige waarheid niet volledig tot uit drukking kan komen. Zeker al het ver gankelijke is slechts een gelijkenis, een spiegelbeeld van het onvergankelijke, maar wij, christenen, weten, dat het mensche lijke, aardsche, stoffelijke nog meer is als een gelijkenis; wij weten dat God het stof felijke, aardsche, vergankelijke als grond slag gebruikt, om daarop in de mensch het eeuwige en onvergankelijke op te bouwen". De Bisschop besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat deze strijd voor de Olympische zegepraal niet slechts een gelijkenis zou zijn van den strijd van den mensch voor zijn beter ik, een strijd van den mensch om hooger goederen, neen, zij moet een schrede zijn om te komen tot het laatste groote doel: dé kroon der ge rechtigheid. Nadat de bisschop de geloovigen geze gend had, werd de H. Mis voortgezet, waar onder het Koor de gezangen van Palestri- na en Orlando op meesterlijke wijze ten gehoore bracht. Na afloop der H. Mis be gaven de gasten zich naar het Eere-monu- ment Unter den Linden, waar intusschen reeds de opmarsch der troepen plaats vond. Bij het verlaten der kerk werd de Nuntius en de Bisschop op luide wijze toegejuicht door een duizendkoppige menigte. WATERPOLO S.Z.C. I—POELMEER I 2—4. Gisterenavond heeft Poelmeer in het Sportfondsenbad te Schiedam haar eer sten promotiewedstrijd met 42 gewon nen. Beide ploegen waren vrijwel even snel, doch Poelmeer speelde technisch wat beter, welke factor den doorslag voor de overwinning heeft gegeven. Daar de ach terhoede van weerszijden geregeld mee ten aanval trokken \yerd het geheel, mede door fair spel, een goede en spannenden wed strijd om te zien. 't Begin was geheel voor Poelmeer. C. Witte trok direct mee naar voren, maar zijn schot werd door de lat gekeerd. Spoe dig echter wist L. Westen met een fraai schot onhoudbaar te doelpunten. Hierna kregen we eenige aanvallen van S.Z.C., welke afdoende door Poelmeer 's achter hoede bedwongen werden. Daartegenover had Poelmeer wederom succes, toen de Schiedamsche keeper een hard schot van L. Westen door zijn handen liet glippen. Met deze 20 voorsprong voor Poelmeer ging de rust in. Na de pauze zette S.Z.C. alles op alles om alsnog dezen achterstand in te halen. Hierdoor kregen we eenig overwicht van S.Z.C. te zien, welke druk Poelmeer echter wist te weerstaan en na goed plaatsen v. H. Witte op L. Westen wist deze 30 te scoren. Kort hierop wist ook S.Z.C. te doelpunten (31). Na een goed opgezette aanval maakte Poelmeer er 41 van en vlak voor het einde maakte S.Z.C. er 42 van. Vrijdagavond speelt Poelmeer thuis haar 2e promotiewedstrijd tegen G.Z. en P.C. uit Schoonhoven. WIELRENNEN. AVOND-ZESDAAGSCHE TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Grasbaan-wielerwedst rijden. Gisteravond werden op het A.V.V.-ter- rein deze wedstrijden aangevangen, geor ganiseerd door de terrein-fonds-commissie en de wielerclub „de Rijnstreek". Ondanks de minder gunstige weersomstandigheid was er voor deze wedstrijden flinke belang stelling. De eerste wedstrijd, waaraan 13 leden der Goudsche wielerclub „Steeds Hooger" deelnamen, werd gehouden over 40 ronden. De uitslag dezer zeer spannende race was: 1. Wil'lemse, 2. v. d. Berg, met een tijd van 21 min. 18 2/5 sec., waardoor beiden zich plaatsten, welke Zaterdagmiddag worden verreden. Hierna volgde voorstelling der deelne mende ploegen aan de zes-avonden-koppel wedstrijden. Precies 8 uur werd het setart- sein voor deze uurrace gegeven. Reeds da delijk ontstonden hevige jachten, waarin vooral de koppels RiethovenVerburg, RampHollander en Hofstedev. Tiggelen uitblonken. De uitslag werd: 1. Riethoven Verburg; 2. DhaenenDucesroy op 1 ronde, 3. RampHollander op 2 ronden, 4. Hof stedev. Tiggelen op 2 ronden, 5. Schül- lerStrijk, 6. v. KempenKolm, 7. Ver baanv. Leeuwen, allen op 3 ronden. De sprint voor de Maxwell tandem-prijs werd gewonnen door RiethovenVer burg. Hedenavond om 7 uur worden de wed strijden op het A.V.V.-terrein voortgezet. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ST. NICOLAAS. Piet van Kempen wint den sprint voor Kaers. Gisteren werden op de wielerbaan te St. Nicolaas voor een talrijk publiek interna tionale wielerwedstrijden verreden» waar- WOENSDAGAVOND om 7 uur, Terrein: Kanaalweg «20 (met BAKHUYS en v. VLIET) Tribune: 50 ct.; Staanplaatsen: 25 ot.; Werkloozen en Jongens 10 ct. RIJWIELSTALLING OP HET TERREIN a 5 CENT. OSENDARP EUROPA'S SNELSTE SPRINTER. In de finale 100 meter bij de Olympische Spelen te Berlijn, wist Osendarp zich op sublieme wijze derde te plaatsen achter de Amerikanen Owens en Metcalfe. Een interessant snapshot van de beslissende serie, waarin men den Nederlander op de derde plaats onderscheidt. in ook onze landgenoot Piet van Kempen uitkwam. In den sprint kwam de zesdagen-koning in zijn serie uit tegen den Deen Christen- sen, welke hij met een lengte versloeg. In de finale kwam hij uit tegen den Belg Karei Kaers, die met een banddikte van onzen landgenoot verloor. In den tijdrit over 1000 meter werd Van Kempen tweede achter Christensen, terwij] hij in den 60 km. koppelwedstrijd met zijn Belgischen koppelgenoot Franken de tweede plaats achter KaersMeerschaert innam. De uit slagen luiden: Sprint: eerste serie: 1. Kaers (België), 2. op een halve lengte; Kilian (Duitsch- land). Tweede serie: 1. Piet van Kempen, 2. op een lengte Christensen (Denemarken). Finale: 1. Piet. van Kempen, 2. op een banddikte Kaers. Tijdraces over 1000 meter: 1. Christensen 1 min. 10.6 sec., 2. Piet van Kempen 1 min. 10.8 sec., 3. Kilian 1 min. 11 sec., 4. Kaers 1 min. 11.8 sec. Koppel wedstrijd over 60 km.: 1. Kaers Meerschaert (België) 12 punten, tijd 1 uur 24 min. 30 sec.; 2. Piet van Kempen Franken (NederlandBelgië) 11 punten; Op een ronde: 3. ChristensenWeemans (DenemarkenBelgië) 7 punten; Op twee ronden: 4. VerrijckenHazendonckx (Bel gië) 3 punten; 5. KilianCoppens (Duitsch- landBelgië) 1 punt; op 3 ronden: 6. Vlockbovenvan Buggenhout (België) 7 punten. NIEUW-SWIFT. A. van Amsterdam boekt wederom successen. Het Nieuw-Swift lid van Amsterdam komt den laatsten tijd op den weg sterk naar voren. Wist hij zich in de Ronde van den Beemster uit 70 deelnemers tweede te plaatsen, Zaterdag j.l. dong hij weer mede in de Acht van Oud-Gastel over 125 K.M. en wist zich uit een veld van ruim 100 deelnemers wederom tweede te plaatsen. Temeer is dit een fraaie prestatie daar 1/3 deel uit Belgen bestonden. De uitslag was: 1. Leo Deryck (België) tijd 3 uur 22 minuten; 2. A. van Amster dam, op 1 lengte; 3. Brongers (1 wiel); 4. Leemans (België) op 50 meter; 5. Nuyten (25 sec.); 6. Deweerdt B. (40 sec.); 7. Stuyts; 9. Janssens (B.); 10. Roubens (B.). De be kende Belg D ictus werd 16e. Zaterdagavond begon de Driedaagsche te Tilburg, waaraan van Amsterdam met zijn koppelgenoot Peek deelnam. De eersten avond lukte het niet erg en werden wier ronden op de leiders verspeeld, doch Zon dagavond waren beiden zoo op dreef, dat alle ronden werden teruggewonnen en de klassementen alle door van Amsterdam in de wacht gesleept. De stands was: 1. A. v. AmsterdamTh. Peek, 35 pnt.; 2. Ros- souBakker 15 pnt. De overige op meer dere ronden. Ook in de Ronde van Tilburg was van Amsterdam weer een der favorieten. De profs en onafhankelijken reden 120 K.M. met een deelname van 80 renners, waaron der G. v. d. Ruit, Verveer, Gommers, Bras- penninx, Lou de Groen, Stuyts, Valenteyn e.a. (Nederland). Verder de Belgen: Cort- hout, Dictus, Schepers, Duerloo, Vissers, Flander Horemans, v. Velthoven, Janssens, van Schil etc. en de Duitschers Hodly, Knops, Ebeling, Osmella en Czukalla. Vijf rondenpremies wist van Amsterdam hier in de wacht te sleepen, terwijl hij steeds in den kopgroep het tempo aangaf. Reeds na 20 K.M. waren 8 Nederlanders ontsnapt uit het hoofdpeleton n.l. Hiddes, Stobbink, Gommers, Hosmus, A. v. Am sterdam, Clignet, Bronger en Valenteyn Jr. en ondanks het zware werk der Belgen werd na 40 K.M. het geheele peleton gelapt, zoodat het achttal 1200 Meter was uitge- loopen. De uitslag was: 1. C. Hosmus, Arnhem; 2. J. Gommers, Dongen; 3. C. Bronger, Voorburg; 4. v. Amsterdam, L'dorp; verder op 1 ronde: 5. Heslinga; 6. G. Peeters; 7. Hiddes; 8. Loopmans (B.) 9. van Schil (B.); 10. Clignet. Adrichem. Burgemeester van Utrecht, Mr. Dr. G. W. ter Pelkwijlt, die den eersten zet deed voor Koomen tegen van Doesburgh en voor Mevr. van Aalst tegen Mevr. Roodzant. Hieronder volgen de uitslagen van den dameswedstrijd en de beide meestergroe- pen, benevens de resultaten van de spelers uit ons district. Damesgr.: M. E. BazirelF. Heemskerk 01; A. ScheltensA. de Sain 10; A. v. PraagMajo 10; A. v. AalstC. Rood zant afgebr. Groep I: T. v. ScheltingaE. Mulder afgebr.; L. PrinsH. van Steenis 10; Mr. W. G. BelinfanteA. Knoppers 1/21/2, W. KomenG. van Doesburgh 10. Groep II: L. StumpersJ. Frik 1/21/2, G. BoersmaA. den Hartog 01; W. H. BosschaN. M. Boekdruker 01; J. Po lakS. v. Mindeno afgebr. Zooals men ziet speelt onze oud-stadge noot W. H. Bosscha in de tweede hoofd groep. Onzer stadgenoot Ir. J. Westra wist in groep 3 remise te maken tegen C. J. van Royen. HARRY STAAL VERLIEST OP PUNTEN VAN LARRY GAINS. Gisteravond heeft te Cheltenham onder groote belangstelling een boksmatch over tien ronden van drie minuten plaats ge had tusschen den Nederlandschen zwaarge wicht-kampioen Harry Staal en den be kenden negerbokser Larry Gains. Het was een uitstekend gevecht, waarin onze land genoot vaak zeer goed bokste, hoewel Gains zich ook niet onbetuigd liet. Staal was het meest in den aanval, doch strand de vaak op goede dekking van den neger. Tenslotte verklaarde de jury Gains tot over winnaar op punten, hetgeen echter de vér houding niet geheel juist weergaf. DE JAARLIJKSCHE WEDSTRIJDEN VAN DEN KON. NED. SCHAAKBOND. Om het dameskampioenschap van Nederland. Maandagavond vond te Utrecht de eer ste ronde plaats van de jaarlijksche wed strijden van den Kon. Ned. Schaakbond, waaraan ditmaal ruim 100 spelers deelne men en de achtkamp om het dameskam pioenschap van Nederland. De beide hoofdgroepen zijn dit jaar zeer sterk beze4 Wij noemen o a. van Doesburgh (Bussum) en Prins (Zandvoort) die zoo juist deelnamen aan het internationaal meestertourncoi te Zandvoort en de Am sterdammer Knoppers, die vorige maand ons land op waardige wijze vertegenwoor digde te Madrid. In de damesgroep spelen o. m. mede Mevr. Roodzant (Rotterdam), kampioene van Nederland, die een dezer dagen een derden prijs veroverde in Oos tenrijk en Mej Heemskerk, de jeugdige kampioen van Amsterdam De wedstrijd werd geopend door de SERIEWEDSTRIJDEN P. C. EN L. Gisteravond had de wedstrijd M. D. S L. D. plaats. Rust 31. Deze ontmoeting eindigde met een 53 overwinning van M. D. S. Aangezien het de sportvereeniging „Ar- va" wegens vacantie van vele harer ledèn niet mogelijk is op de bepaalde tijden voor bovengenoemde wedstrijden uit te komen, ziet zij zich genoodzaakt zich uit dit tour- nooi terug te trekken. In haar plaats zal nu de voetbalvereeniging „Tramboys"' spelen. Woensdagavond 7 uur vindt de wedstrijd N. R. M.Tramboys plaats om 7 uur op het Fabrieksarbeidersterrein aan de Was- senaarscheweg, alhier. DE EERSTE KLASSERS VAN AFDEELING V. Voor het seizoen 19361937 zijn in de eerste klas van afdeeling V ingedeeld: Achilles, Be Quick, Friesland, G. V. A. V., Hoogezand, H. S. C., Leeuwarden, Sneek, Veendam en Velocitas. DUITSCHLAND—ITALIË. Op 15 November in Berlijn. De landenwedstrijd tusschen Duitsch- land en Italië zal op 15 November a.s. in het Olympisch Stadion te Berlijn worden gespeeld. POSTDUIVEN „De Uiver" (Leiden). Wedvlucht vanaf Mons: Losgelaten 11.15 uur. Eerstaankomende duif 13835, laatste aankomende 1548 uur. Uitslag: 1, 5, 7 en 8 J. G. Sülzle; 2 en 4 H. Moene; 3 W. Steenbergen; 6 en 18 J. v. d. Burg, 9, 10, 11 en 12 J. Marijt; 13 en 16 D. Nieu- wennijijk, 14 G. de Graaff; 15, 19 en 20 T. Fasel, 17 J. Minke. „De Blauwband" (Alphen). Wedvlucht vanaf Vilvoorde; in concours 152 duiven, welke om 9 uur 5 in vrijheid gesteld werden en hun hokken bereikten als volgt: J. Vernes 1, 3, 17; A. J. Lagerweij 2, 13, 31, 33, 38, 39, 43, 44; G. Stapper 4, 40; H. W. Martens 5, 8, 9, 11, 18; W. v. Eijk ,6 21, 27, 50; B. v. Egmond 7, 37, 42; J. de Jager 10, 32, 49; H. v. Keulen 12 R. K. W. Kuipers 14, 29, 30, 48; J. v. Leeuwen 15, 19, 24, 25, 28, 46, 51; J. Rooda 16, 22, 23, 26, 35, 36, 45, 47: C. v. Of wegen 20, 34; M. Hul- scher 41. Eerste duif 10, 36, 32, laatste duif 10, 55, 46. „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Vilvoorde (België), af stand van den eersten prijswinnenden vo gel 134.520 km. In vrijheid gesteld Zon dagmorgen 9 uur 5 min. met Zuid-Wes ten wind, de eerste duif werd geconsta teerd om 104459 en maakte een snel heid van 1345 meter per min.uut. De prijzen werden als volgt behaald. I, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15 en 16 H. H. J. van Klaveren; 2. 4 en 6 F. Ie Mair; 3. J. Ver hoeven, 5 G. Zwaan, 10 en 13 G. A. van

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8