OWENS WINT DEN STRIJD OP DE 100 M. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. fi Osendarp de snelste sprinter van Europa De Hollandsche meisjes op de 100 M. reeds in de series uitgeschakeld, BERLIJN, 3 Augustus. De tweede dag der elfde Olympi sche spelen is voor de Hollandsche kolonie te Berlijn een hoogtepunt geworden. In het meest omstreden nummer der atletiekwedstrijden, de 100 meter sprint is Osendarp als derde geëindigd achter Owens en Metcalfe. Niemand heeft van Osen- dajp verlangd dat hij dit nummer zou winnen, maar allen hoopten voor hem een plaatsje in de finale, daarmede was men voorloopig te vreden. Maar de kranige Hagenaar heeft de tanden extra op elkaar ge zet. Geen drie Amerikanen op de eerste plaatsen, was zijn parool en hij sloeg Wykoff op overtuigende wijze. Nederland heeft een Olympi sche medaille behaald, weliswaar een bronzen, maar een die in het kader van deze sprinterselite ge zien, eigenlijk van goud is. Osen darp heeft er voor gezorgd, als eerste, maar wij hopen niet als laat ste, dat onze vlag aan een der drie Olympische masten omhoog ging. Het was een ontroerend moment, toen naast de stars en stripes het rood wit blauw omhoog ging. En toen de speaker het eindresultaat voorlas, de ceremonie protocolaire aanving, ging er een donderend ge juich op uit de massa der tiendui zenden, bij het bekend worden, dat de Nederlander direct achter de beide Amerikanen op de derde plaats beslag had gelegd en daar mede tevens getoond had, Europa's snelste sprinter te zijn. Van de overige Nederlanders kunnen wij met uitzondering van van Beveren minder goed vertellen. De laatste wist zich niet voor den eindstrijd te plaatsen, doch dit hadden wij ook niet van hem verwacht. De Hollandsche meisjes bleven echter op de 100 meter aanmerkelijk beneden haar vorm. Zij werden direct in de series uitge schakeld. Helen Stephens liep daarbij de 100 meter in 11,4 sec. en in de halve finale in 11,5. De wijze waarop dit geschiedde was zoo overtuigend dat de zege in den eind strijd, welke morgen geloopen wordt haar niet zal kunnen ontgaan. Vermeldenswaard is ook de zege van Hein bij het kogelslingeren. Het gaf een derde gouden medaille voor de Duitschers. Van een Amerikaansche suppretatie voor gou den medailles is na den tweeden dag nog weinig te bespeuren. Finland en Duitsch- land zijn zooveel sterker in hun athleten geworden, dat het wel een felle strijd zal worden. Dat Hein het Olympisch record ver beterde, bewijst wederom, dat de prestaties in de laatste jaren nog steeds zich in stij gende lijn bevinden. DE HALVE FINALES 100 METER. Gisteren om bij half vijf Hollandsche tijd werden de beide halve eindstrijden 100 meter hardloopen gestart. In de eerste serie startten van binnen naar buiten-baan Van Beveren (Ne derland), Strandberg (Zweden), Wykoff V.S.), Haenni (Zwitserland), Pennington (Engeland) en Owens (V.S.). Het fluitje van starter Miller weerklinkt, de loopers moeten zich voor den start ge reed maken. Nerveus loopen zij bij den start heen en weer. VanBeveren schijnt nog de rustigste te zijn van allen. Zooals men weet komen drie van elke halve finale jn den eindstrijd. „Op uw plaatsen". Daar klinkt het start schot en zij zijn weg. De eerste start is on middellijk goed. Owens nam onmiddellijk de leiding en zonder een moment bedreigd te worden won hij. Gedurende de geheele baan heeft van Beveren feilen strijd met Strand berg gevoerd, het verschil met Owens en Wykoff, die dadelijk naar voren kwamen v/as overigens niet zoo groot. Van Beveren werd met miniem verschil door den Zweed geslagen. Een uitstekende race van onzen landgenoot, die hem zelf ook ongetwijfeld groote voldoening zal geven. Owens won in 10,4 sec., terwijl voor Wykoff en Strandberg beiden een tijd van 10,5 sec. was genoteerd, hetgeen oi.s eenigszins zonderling voor komt. De uitslag werd: 1. Owens 10,4; 2. Wykoff 10,5; 3. Strandberg 10,5; 4. Van Beveren; 5. Haenni; 6. Penninton. In de tweede halve finale startten in deze volgorde: Osendarp, Sir, Borchmeyer, Mocphee, Sweeney, Metcalfe. De laaiste sprong onmiddellijk naar voren. Osendarp had een prachtigen start, lag op 30 M. reeds tweede en wist zijn voorsprong op de laatste tientallen meters nog te vergrooten, zoodat hij achter Met calfe, die 10,5 had geloopen, als tweede ein digde met 0,1 sec. verschil. Borchmeyer werd derde met 10,7 en plaatste zich dus eveneens in de finale. De uitslag werd: 1. Metcalfe (V.S.), tijd 10,5; 2. Osendarp 10,6; 3. Borchmeyer (Dui'tschland) 10,7. Alzoo kwamen in de finale 100 M. de drie Amerikanen Owens, Wykoff en Metcalfe, onze landgenoot Osendarp, de Zweed Strandberg en de Duitscher Borchmeyer. DE FINALE. Osendorp wint de bronzen Olympische medaille. In de finale 100 M. hardloopen startten van de binnen naar de buitenbaan in deze volgorde: Owens (V.S.), Strandberg (Zwe den), Borchmeyer (Duitschland), Osen darp (Holland), Wykoff (V.S.), Metcalfe (V.S.). De beide eerste plaatsen waren on betwist voor Owens en Metcalfe. Voor dit zoo belangrijke nummer heerschte in het anders zoo roezemoezige stadion doodsche stilte. De loopers maakten zich gereed. Star ter Miller het het sein. Een prachtige start. Maar dadelijk namen de drie Amerikanen de leiding. Owens en Metcalfe namen een kleinen voorsprong, terwijl Osendarp op ongeveer anderhalven meter achter Wy koff zat. Zoo bleef het tot ongeveer 50 me ter, toen wij Osendarp plotseling zagen in- loopen. Op 20 meter voor de finish lagen beiden gelijk, met zijn onverzettelijken wil gooide onze landgenoot zich naar voren; lag op 10 meter voor de finish een halven meter voor en wist deze te houden. Osen darp derde achter Owens en Metcalfe. Hoewel de uitslag niet direct bekend ge maakt werd, zag toch een ieder, dat Osen darp derde was geworden. Hij zelf sprong een meter in de lucht, de landgenoot en op de deelnemerstribune zwaaiden met him petjes, Lotsy Q,uarles van Ufford en Wa- gener, die op een andere tribune waren ge zeten, juichten enthousiast over het wel verdiende succes van den Hagenaar. En toen kwam na een kwartier de cere monie protocolaire. Owens, Metcalfe en Osendarp gingen naar het kleine podium voor de eeretribune. Owens midden in, ge flankeerd door Metcalfe en Osendarp. En terwijl de speaker de uitslag bekend maak te en allen zich verhieven voor het Ame rikaansche volkslied, ging aan de kleinen mast ook het rood wit blauw omhoog, tot groot enthousiasme van het publiek, die den Europeesck en prijswinnaar in dit zoo be langrijke nummer hartelijk toejuichte. Het volledige resultaat was: 1. Owens (V.S.) 10,3 sec.; 2. Metcalfe (V.S.), 10,4; 3. Osendarp (Nederland) 10,5 sec.; 4. Wykoff (V.S.); 5. Borchmeyer (Duitsch land); 6. Strandberg (Zweden). DE 100 M. HARDLOOPEN DAMES NIEUW WERELDRECORD VAN HELEN STEPHENS, De 100 Meter hardloopen da mes bracht in de tweede serie al direct een nieuw wereldrecord van de groote favoriete in dit nummer, Helen Stephens. Zonder de min ste moeite won zij met meters voorsprong op haar naaste con currente Dolson (Canada). Wat Owens bij de heeren op de 100 meter is, blijkt deze Amerikaan sche bij de dames te zijn. Ook zij liep met groote soepelheid, snel, met groote passen, in voor dames uitstekenden stijd. Haar tijd be droeg 11.4 sec. een nieuw wereld record. Het merkwaardige is, dat het officieele wereldrecord op naam van Stella Walsh (Polen) staat met een tijd van 11.8 sec., geves tigd in 1933. Op 9 Juli van het vorig jaar liep Helen Stephens te Kansas City 11.6 sec., ja zelfs op 14 Juli 1.1. te St. Louis 11,3 sec. Het record van 11.6 sec. zal waar schijnlijk wel erkend worden, dat van 11.3 sec. niet. Het is echter de vraag, of de tijd van gisteren 11.4 sec. door de I.A.A.F. gehomolo geerd zal worden. Immers, de loop sters hadden een sterken wind in den rug, o.L even sterk als eer gisteren, toen Owens zijn 10.2 sec. noteerde. De tijd van Owens werd niet als record erkend, waaruit wij zouden kunnen concludeeren, dat dit ook wel niet met de prestatie van het Amerikaansche meisje het geval zal zijn. Hollandsche meisjes beiden derde. Onze beide Nederlandsche 100 meter loopsters hebben zich niet voor de halve eindstrijden kunnen plaatsen. Beiden ein digden in haar serie als derde. In de derde serie startte mej. Koning op de vijfde baan in deze volgorde: 1. Walasiewicz (Polen), 2. Eszmann (Finland), 3. Perrou (Frankrijk). 4. Lee (China), 5. Koning (Nederland). De Poolsche nam onmiddellijk de lei ding en tusschen de Finlandsche en onze landgenoote werd een felle strijd gevoerd. Lang zoo snel ging het niet, als in de tweede serie met Helen Stephens en het loopen van de G.I.T.A.-athlete viel ons eenigszins tegen. Het ging vrij zwaar, niet soepel, niet vlot. Met vrij gering verschil werd mej. Essmann tweede met een tijd van 12.8 sec. De tijd van de Haarlemsche was 12.9 sec., wel een bewijs, dat het niet snel gegaan was. De tijd van Walasiewicz was 12.5 sec. In de vierde serie startte mej. de Vries. De volgorde bij den start was: 1. Machmer (Oostenrijk), 2. From (Fin land), 3. de Vries (Nederland), 4. His- cock (Engeland), 5. Rogers (V. S.). De Engelsche loopster nam onmiddellijk de leiding, terwijl mej. Rogers op vyftig meter naar voren ging. Mej. de Vries ein digde als derde zonder eenige kans te heb ben zich met de Amerikaansche voor de tweede plaats te meten. Hiscock noteerde 12.6 sec., Rogers 12.8 sec. en de A.D.A.- thlete 13 sec. precies, wederom een bewijs, dat onze beide dames niet in vorm waren. Beiden kunnen zij sneller, dat hebben de tijden meer dan eens duidelijk uitgewezen. Wat de resteerende series betreft, de Duitsche dames plaatsten zich alle drie in de halve eindstrijden. In de eerste halve finale liep Helen Stephens 11.5 sec., wederom met belangrijk verschil gewonnen voor de beide Duitsche dames Krauss met 11.9 sec. en Albus ,12.2 sec. En uit de tweede halve finale kwa men Dollinger (Duitschland), de Poolsche Walasiewicz beiden met 12 sec en Rogers (Ver. Staten), zoodat Duitschland met 3 loopsters in den eindstrijd is gekomen te zamen met 2 Amerikaanschen en Stella Walsh. De resultaten. De resultaten van de series van de 100 meter hardloopen voor dames luiden als volgt: Eerste serie: 1. Albus (Duitschland) 12.4 sec., 2. Vanoura (Oostenrijk) 12.5 sec., niet geplaatst: Cameron (Canada) 12.7 sec., 4. Bland (Ver. Staten), 5. Halttu (Finland). Tweede serie: 1. Stephens (Ver. Staten) 11.4 sec. (nieuw wereldrecord, het offi cieel erkende oude record staat op naam van mej. Walasiewiczowna (Polen) met 11.8 sec. in 1933 gevestigd), 3 Dolson (Ca nada) 12.3 sec., niet geplaatst: 3. Neumann (Oostenrijk) 12.9 sec., 4. Komiya (Japan), 5. Hofmann (Zuid-Slavië). Derde serie: 1. Walasiewiszowna (Polen) 12.5 sec., 2. Essmann (Finland) 12.8 sec., niet geplaatst: Koning (Nederland) 12.9 sec. Vierde serie: 1. Hiscock (Gr. Brittannië) 12.6 sec., 2. Rogers (Ver. Staten) 12.8 sec., 3. niet geplaatst: 3). de Vries (Nederland) 13 sec., 4. Machmer (Oostenrijk), 5. From (Finland). Vijfde serie: Krauss (Duitschland) 12.1 sec., 2. Maegher (Canada) 12.4 sec. Niet geplaatst: 3. Bronw (Gr. Brittannië). 4. Romanic (Zuid-Slavië). Testoni (Italië) verscheen niet aan den start. Zesde serie: 1. Dollinger (Duitschland) 12 sec. 2. Burker (Gr. Brittannië) 12.4 sec., niet geplaatst: 3. Latinis (Griekenland), 4. Mabille (Fronkrijk), Martinez (Chili). Ca- bryan (Zuid-Slavië) niet aan dien start verschenen. De resultaten der halve finales 100 me ter hardloopen voor dames luiden als volgt: Eerste serie: 1. Stephens (Ver. Staten) 11.5 sec. 2. Krauss (Duitschland) 11.9 sec. 3. Albus (Duitschland) 12.2 sec. Niet ge plaatst: 4. Hiscock (Gr. Brittannië). 5. Vancura (Oostenrijk). 6. Meagher (Ca nada). Tweede serie: 1. Dollinger (Duitsch land), 12 sec. 2. Mej. Walasiewiczowna (Polen) 12 sec. (borstbreedte verschil), 3. Rogers (Ver. Staten) 12.1 sec. Nieit geplaatst: 4. Dolson (Canada), 5. Essmann Finland), 6. Burke (Gr. Brit tannië). Een Hollander Olympisch prijswinnaar. OSENDARP VERTELT. (Van onzen bijzonderen correspondent). BERLIJN, 3 Aug. Holland kan voor vandaag tevreden zijn, want het is natuurlijk reeds lang bekend onze sprinter Osendarp slaagde er op waarlijk grootsche wijze in de derde plaats te bezetten in de finale van de 100 meter sprint en bewees daarmede verreweg de snelste sprinter van Europa te zijn en in- dprdaad, wat wij allen gehoopt hadden, een der drie allerbesten van de geheele we reld. En nauwelijks was Osendarp van het kleine podium afgedaald, waarop hij als olympisch prijswinnaar was bekransd, of wij spoedden ons naar de geweldige kleed ruimten in de catacomben van het groote stadion om. te probeeren den a^rtsvluggen Hollander even te spréken te krijgen. Eerst botsten wij in onze haast tegen het fenomeen Owens op, daarna kwam Met calfe naar binnen en tenslotte was het in derdaad onze landgenoot, die heelemaal al leen zijn kleedkamer ging opzoeken. Het blonde, eoht-Hollandsche hoofd bo ven een donker-blauw trainingspak zag er moe maar doodgelukkig uit. Feitelijk wan delde hij in gedachten, den olympischen eerepalm en de bronzen medaille bekij kend, die hij zooeven verdiend had. Natuurlijk kon hij niet veel zeggen, toen wij hem spraken, maar wat hij ons ver telde, getuigde ervan, dat Osendarp zich voor deze finale, de kans van zijn leven, ten volle heeft gegeven. „Nog nooit", zegt hij, „heb ik zoo fel van me afgebeten. Mijn start was om te begin nen al uitstekend en dat is het halve werk". Op onze vraag of hij inderdaad speculeer de op de derde plaats, vertelde hij, dat hij niet wilde letten op de twee eerstaangeko- men Amerikanen, Owens en Metcalfe, om dat hij toch wist, dat deze sterker waren dan hij. „Maar Wykoff hield ik in de gaten. Hij was sneller dan ik weg en hij bleef zoolang voor, dat ik een moment dacht hem niet DE 400 M. HORDENLOOP. Voor de 400 meter hordenloop werden vier series geloopen. De twee besten wer den na de halve eindstrijden overgeplaatst. Verrassingen kwamen weinig voor, of het moest zijn het uitvallen, van den Italiaan Facelli in de tweede serie, toen hij door Nuttbrock en Shoffeld geslagen werd. In de vierde serie zagen we een tactische fout van Scheele, die wij van dezen looper niet verwacht hadden. Met den Amerikaan Patterson lag hij op de laatste 20 meter op de twee voorste plaatsen, doch toen keek hij naar rechts om eens te kijken hoever hij de anderen vooruit was. Daarbij stond hij als het ware bijna stil en kon niet zien, dat de Argentijn Lavenas, die op het laatste rechte eind prachtig naar voren was gekomen, op de binnenbaan hem juist voor de finish passeerde. Te laat zag de Duitscher zijn „bok", die hem zijn plaats kostte. In de laatste serie liep de favoriet Hardin een magnifieke race. Hij is houder van het wereldrecord met 50.6 hec. en won tevens, te Los Angeles dit nummer. In de halve eindstrijden die heden wor den gehouden, hebben zich geplaatst: Kovacs (Hongarije), Bosmans (België), White (Philippijnen), Loaring (Canada), Nottbrock (Duitschland), Shofield (V.S.), Patterson (V.S.), Lavenas (Egypte), Man- tikas (Griekenland), Padilha (Brazilië), Hardin (V. S.) en Kuerten (Duitschland). De resultaten. De resultaten der gistermiddag geloopen series 400 meter horden luiden: le serie: 1. Kovacs (Hongarije) 53.7 sec.; 2. Bosmans (België) 53.8 sec.; niet ge plaatst: 3. Joye (Frankrijk), 4. Foekoeda. (Japan). 2e serie: 1. Nottbrock (Duitschland) 54.7 sec.; 2. Schofield (Ver. Staten) 54.8 sec., niet geplaatst: 3. Facelli (Italië), 4. Worall (Canada), 5. Gailard (Frankrijk), 6. Banscak (Zuid-Slavië). 3e serie: 1. White (Philippijnen) 53.4 sec., 2. Loaring (Canada), 54.3 sec., niet geplaatst: 3. Watson (Australië), 4. Ichi- hara (Japan), 5. Mori (Italië), 6. Skiadas (Griekenland). 4e serie: 1. Patterson (Ver. Staten) 54.4 sec., 2. Lavenas (Argentinië) 54.5 sec., niet geplaatst: 3. Scheele (Duitschland), 4. Ma- lasig (Philippijnen), 5. Ridi (Italië). 5e serie: 1. Mantikas (Griekenland) 53.8 sec., 2. Padilha (Brazilië) 54.2 sec.; niet geplaatst: 3. Ivanovic (Zuid-Slavië) 54.1 geplaatst: 3. Ivanovic (Zuid-Slavië) 54.1 sec., 4. Areskoug (Zweden), 5. Rushton (Zuid-Afrika), 6. Fritsch (Chili). 6e (laatste) serie: 1. Hardin (Ver. Staten) 53.9 sec., 2. Kuerten (Duitschland) 54.6 sec.; niet geplaatst: 3. Leitner (Oostenrijk) 54.9 sec.; 4. Sheffield (Engeland), 5. O'Con nor (Canada), 6. Berndt (Tsjecho-Slowa- kije). te kunnen houden. Maar wat er op vijftig meter gebeurde, kan ik eigenlijk niet pre cies definieeren. Ik voélde ineens dat ik nog sneller kon, terwijl ik meende op top snelheid te loopen. Dat inspireerde mij. Ik gooide alles op alles en liep op mijn con current in". Toen herinnerden wij hem .aan den ge weldigen strijd op de laatste twintig meter en hoe enerveerend deze zelfs voor de toe schouwers was geweest. Osendarp's oogen begonnen te schitteren.. „Weet u, hoe ik die laatste meters geloopen héb? Met mijn oogen stijf dichtgeknepen, mijn tanden op elkaar, doorbijtend en mij tot alleruiter ste inspannend". Wij begrepen niet, dat hij op deze wijze kon zien, dat hij inderdaad de derde plaats bezet had en toch wist hij het wel, want hij kwam springend van vreugde naar de startplaats terug. „Even voor de finish keek ik op zij en tot mijn vreugde zag ik links voor mij al leen Owens en rechts slechts Metcalfe. Toen wist ik zeker een medaille verdiend te hebben". Men liet onzen kampioen niet lang onge moeid. Eerst moest hij mee naar een re portage-wagen van de Deutsche Rundfunk, die en gramofoonplaat-interviéw met Osendarp had opgenomen. Wij werden mee den wagen ingenomen en hoorden toen, dat Osendarp aan de luisteraars vertelde, eerst in 1934 met sprinten begonnen te zijn en dat hij dolblij was met deze olympische zege. „Nu ga ik mé toch heusch verkleeden". Maar ook dit plan kon niet doorgaan, of hij had moeten weigeren gehoor te geven aan het verzoek van een ander Neder- landsch deelnemer, die speciaal naar bene den was gegaan, om Osendarp naar de deelnemers-tribune te brengen, waar men onzen kampioen even bij wijze van voor proef wilde huldigen. „Ik ben waarachtig ontdaan, maar die krans en die medaille vind ik ongelooflijk prettig voor later". Een gejuich van het groepje Hollandsche deelnemers op de tribune, maakte het on mogelijk nog verder iets te vragen. Trou wens het was misschien teveel geworden, na al deze grootsche nieuwe indrukken, die vanzelfsprekend ook bij Osendarp zelf nog moeten bezinken tot wellicht de mooiste sport-herinnering van zijn leven. 800 M. HARDLOOPEN. Uit de series der 800 meter waren 22 loopers overgebleven, die in drie series waren ingedeeld. De eerste demi-finale leverde een beeld op, zooals men in een sterk bezette serie in dit nummer wel zelden zal hebben ge zien. De Amerikaansche neger Woodruff liep onmiddellijk uit en bijna over de ge heele baan leidde hij met 2025 meter voorsprong. Eerst tegen het eind liepen de anderen eenigszins op hem in, maar zijn voorsprong bedroeg nog zeker een 1718 meter. Woodruff werd eerste in 1 min. 52.5 sec. met hem plaatsten zich in de finale, welke uit 9 loopers zal bestaan de Pool Kupool Kucharski (tijd 1 min. 54.7 sec.) en de Argentijn Andersson (tijd 1 min. 54.8 sec.). In de tweede serie had de Canadeesche neger Edwards langen tijd de leiding, maar in de laatste 50 meter gingen Williamson (Ver. Staten) en Backhous (Australië) hem voorbij. Williamson noteerde een tijd van 1 min. 53.1 sec. Backhouse en Edwards liepen beiden 1 min. 53.2 sec. De derde serie werd op zeer overtuigen de wijze door den Amerikaan Hornbostel gewonnen, die in de laatste 400 meter snel uitliep. Hornbostel liep 1 min. 53.2 sec., tweede was de Italiaan Lanzi met 1 min. 54.4 sec., terwijl de Engelschman Mcgabe, die den indruk wekte, dat hij zich niet ge heel gaf er 1 min. 55.4 sec. over deed. In de finale hebben zich geplaatst: 3 Amerikanen, 1 Pool, 1 Argentijn, 1 Au straliër, 1 Canadees, 1 Italiaan en 1 En gelschman. De kans schijnt gi'oot, dat de Engelschen, die in de laatste vier Olympische spelen steeds de eerste plaats hebben veroverd, ditmaal de overwinning niet zullen beha len. De uitsslagen. De resultaten van de finale 800 meter hardloopen luiden: Eerste serie: 1. Woodruff (Ver. Staten) 1 min. 52.7 sec., 2. Kucharski (Polen) 1 min. 54.7 sec., 3. Anderson (Argentinië) 1 min. 54.8 sec. Niet geplaatst: 4. Szabo (Hongarije); 5. Desecker (Duitschland); 6. Boot (Nieuw- Zeeland); 7. Eichberger (Oostenrijk); 8. Handley (Engeland). Tweede serie: 1. Williamson (Ver. Sta ten) 1 min. 53.1 sec.; 2. Backhouse (Au stralië) 1 min. 53.2 sec.; 3. Edwards (Ca nada) 1 min. 53.2 sec. Niet geplaatst: 4. Powell (Engeland); 5. Mertens (Duitschland); 6. Soulier (Frank rijk). Derde serie: 1. Hornbostel (Ver. Staten) 1 min. 53.2 sec.; 2. Lanzi (Italië) 1 min. 54.1 sec.; 3. Mc. Gabe (Groot Brittannië) 1 min. 55.4 sec. Niet geplaatst: 4. Pitit (Frankrijk); 5. Johannesen (Noorwegcu); Q. Conway (Ca nada); 7. Temesvari (Hongarije); 8. W haert (België).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6