15e Internationaal katholiek Studentencongres Pax Romana DiNSDAG 4 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 der KLAGENFURT, 1 Aug. 1935. BELANGWEKKENDE REDE DR K. SCHUSCHNIGG. Met propvolle extra treinen verlieten de congressisten Salzburg om zich naar het meer rustige Klagenfurt te begeven, waar de werkzittingen van het congres zouden plaats vinden. De moeilijke puzzle om deze groote menigte gedurende de reis te spij zigen werd door de aanwezigheid van twee „Speisewagen" in vlot tempo opgelost. Na deze indrukwekkende en prachtige treinreis door de Hohe Tauern zien wij al len met spanning uit naar de feestrede van den Bondskanselier dr. Kurt Schusch- nigg over: „Oostenrijk in de gemeenschap der Volkeren". De groote, feestelijk versierde Concert zaal is tot de uiterste hoeken gevuld als het Staatshoofd in allen eenvoud binnen treedt. Na de openingsspeech van den Congres president dr. Veiter en de begroetingsrede van den Vice-Burgemeester dr. Kleinwach- ter e.a. ving onder stormachtig enthousias me dr. von Schuschnigg zijn rede aan, wel ke men zou kunnen beschouwen als een apologie op het commentaar van het pas afgesloten DuitschOostenrijksch accoord en waarin de Bondskanselier zijn standpunt naar buiten wilde kenbaar maken. Nadat hij de deelnemers aan het Pax Romana Congres had welkom geheeten, merkte hij vervolgens op, dat het voor de Oostenrijkers dikwijls pijnlijk is bij ver scheidene gelegenheden oordeel en van bui ten te hooren, die het stempel der opper vlakkigheid dragen - en die verraden, dat men het wezen van den strijd van dit land niet geheel begrepen heeft. Na een korte historische uiteenzetting ging hij over tot de bespreking van het na tionaliteitsprobleem in verband van de oude Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie. Voor alles wees hij op twee plichten, ten eerste het vrije Oostenrijk te behouden en ten tweede de vrede te bewaren. Uitdrukkelijk verwierp hij de valsche meening als zou het tot het wezen van het nieuwe Oostenrijk behooren zich onder alle omstandigheden van het Duitsche Rijk te verwijderen: „Reeds sedert Seipel en Doll- fuss hebben wij voor oogen gehouden, dat ons verwantschap met het Duitsche volk en de Duitsche cultuur een vanzelfspreken de zaak is en dat het mogelijk is in vrede en vriendschap met alle nabuurlanden, vooral met Duitschland te leven. Ik ver klaar hier openlijk, dat de overeenkomst van deze maand mij veel bevrediging ge schonken heeft en dat hierdoor, zoo God het wil, de weg tot den vrede vereffend is en een rampzalige strijd voorkomen". Vervolgens besprak de bondskanselier klaar en duidelijk over het Nationaal-So- cialisme. „Voor zoover dit de Oostenrijk- sche Staatsburgers betreft en het zich bin nen de Oostenrijksche grenzen beweegt, is dit een Oostenrijksche aangelegenheid. Ik spreek hier niet over het nationaal-socia- lisme als wereldbeschouwing, doch waar voor het nationaal-socialisme in de Oosten rijksche opbouw, zooals Dollfusz het zag en wilde, geen plaats is, is een compromis volledig uitgesloten". „Verder verwijt men Oostenrijk nogal eens aan „politiek Katholicisme" te doen. In Oostenrijk is er allerminst reden om hiervan te spreken, daar er hier een vol komen van de politiek gescheiden „Katho lieke Actie" bestaat". Tenslotte wees de Bondskanselier op het Olympische vuur' als symbool van den vrede en besloot deze met groote belang stelling gevolgde en dikwijls door applaus onderbroken rede met een oproep voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk en het onderling beter begrijpen der volken. Secretariaatsverslag. Des avonds bracht de technische secreta ris der Pax Romana, Rudi Salat, een uitge breid verslag uit over het lief en leed der Pax in 't afgeloopen jaar. De zorg voor de nationale opbouw der verschillende landen brengt de belangstelling voor internatio nale problemen in het gedrang en de Pax heeft zich derhalve ernstig de vraag ge steld of het voortbestaan van een interna tionale organisatie nog te verantwoorden is. Dat deze vraag bevestigend beantwoord moet worden blijkt wel uit de uiteenzet ting van het vele belangrijke werk, dat Pax Romana, niettegenstaande alle moei lijkheden, in 't afgeloopen jaar verricht heeft. Werkzittingen. Helaas is Jacques Maritain verhinderd zijn rede over „Christendom en Cultuur" uit te spreken, zoodat deze wordt voorge dragen door Père Riquet S.J. Spreker zette uitvoerig uiteen, dat de cultuur niet voort spruit uit de geschiedenis, noch uit het le ven, maar uit den levenden God. Vervolgens betoogde prof. dr. R. Strohal -in zijn inleiding over: „De cultureele toe stand van heden", dat wij onder Cultuur niet verstaan een. opeenhooping van waar den, maar een geordend, organisch samen gaan hiervan. Des namiddags hebben de verschillende faculteitsvergaderingen plaats, die allen druk bezocht werden. Père Riquet S.J. behandelde het „Medi sche Beroepsgeheim"; Pater Dubois sprak over de „Samenwerking der Katholieke Apothekers; dr. L. Gesek over „Maatregelen tegen de slechte film"; terwijl dr. Hansel een uitgebreid overzicht gaf van de katho lieke Litteratuur in Oostenrijk. Hierna werd de internationale kath. Stu denten-pers-tentoonstelling geopend, waar ook Nederland vertegenwoordigd was met De D ij k, orgaan van de Unie van R.K. Studenten-Vereenigingen in Nederland en de plaatselijke studentenbladen van Nijme gen en Tilburg: Vox Carolina en Viking. Des avonds vereenigden zich de congres sisten in het Stadstheater, waar met ver klaringen van dr. L. Gesek Amerikaan- sche, Russische, Italiaansche en Duitsche films vertoond werden. ST, P. BIJNA 2 K MILLIOEN MINDER. Inkomsten der Ned. Spoorwegen tot en met April. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoorwegen bedragen over de maand April 8.218.133.14, waardoor de totale colt vangst en tot en met die maand van dit jaar werden 30.500.254.38, hetgeen bijna 2y2 milliioen minder is dan vorig jaar. De uitgaven over April 1935 waren ruim 5 ton meer dan in dit jajar. TREINEN STOPPEN A.S. ZONDAG TE MAARSSEN. In verband met de Ariëns-herdenking te Maarssen hebben de Nederl. Spoorwegen aan het verzoek van het Nat. Ariënscomité om op Zondag 9 Augustus a.s. de treinen: 514 EM (Utrecht vertrek 9,57), 611 (Am sterdam vertrek 9.22), 523 EM (Amsterdam vertrek 14,22), en 524 EM (Utrecht vertrek 13.57) te Maarssen te doen stoppen, wel willend voldaan. SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC. Vóór Maandagochtend de 12de Studie week werd voortgezet, werd om 8 uur door den directeur van Rolduc, mgr. A. v. Venne in de stemmig met rouw behangen abdijkerk een plechtie requiem-mis opge dragen voor de zielerust van Z.Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, med^-op- richter van de Sociale Studieweek. Om uur werden de lessen voortgezet. COLPORTAGEVERBOD TE AMSTER DAM UITGEBREID. Voor omgeving van stempellokalen. B. en W. van Amsterdam hebben beslo ten, heft venten met en het verspreiden van gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen te verbieden op de openbare wegen, gelegen binnen een afstand van 100 M. van gebouwen, die geheel of ge deeltelijk hetzij van gemeentewege, hetzij van de zijde van werknemersorganisaties, als stempellokaal worden gebezigd. In herinnering wordt gebracht, diait het ten deze bepaalde ten aanzien van reed's vroeger aangewezen stadsgedeelten on verminderd van kracht blijft. STEUN AAN SCHAPENHOUDERS OP TEXEL. In de „St.crt." van gisteren is opgeno men een beschikking van den minister van landbouw en visscherij, krachtens welke uit het Landbouwcrisisfonds den schapenhouders in de gemeente Texel tot een totaal bedirag van ten hoogste 33.000 steun wordt verleend. Oud-Gouverneur Van Slobbe als burgemeester van Breda geïnstalleerd. Maandagmiddag had te Breda in een plechtige zitting van den gemeenteraad de installatie plaats van den oud-gouverneur van Curagao, den heer B. W Th. van Slob be als burgemeester van Breda. HOE WORDT HET WEER LICHTE VERBETERING DE BILT SEINT: Matige aanvankelijk tijdelijk nog krach- tige Noord-Westelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt. Waarschijnlijk wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 768.1 te Valentia. Laagste barometerst.: 739.6 te Stensele. De kern van de depressie, welke giste ren tusschen Schotland en Zuid-Noorwe- gen was gelegen, bevindt zich thans boven Midden-Scandinavië met barometerstan den onder 740 m.m. Een secundaire strekt zich nog naar Zuid-Noorwegen en Dene marken uit en brengt ook in onze omgeving nog buiig weer. Intusschen is de hoogedruk in het Westen, Zuid-Westen en Zuiden verder in beteekenis toegenomen. Over Zuid-Ierland is de luchtdruk thans boven 765 m.m., terwijl zich ten Zuid-Westen daarvan volgens de scheepsberichten ba rometerstanden boven 770 m.m. voordoen. Vooral over het Zuiden van de Britsche Eilanden en Frankrijk stijgt de luchtdruk nog, over IJsland verandert hij minder. Dit opzetten van den hoogedruk beteekent een tendenz tot verbetering van den weers- toestand. Wat minder bewolking en afne mende buiigheid mogen worden verwacht. Ook over Engeland, Frankrijk en Zuid- Duitschland is een wending ten goede in het weer te wachten. Hedenmorgen was het weer nog slecht over Scandinavië, ook over Zwitserland, Zuid-Duitschlanrd en Oostenrijk was het regenachtig. Krachtige wind waait langs de Hollandsche kust en rond het Oostzee-gebied. Bijna overal is sinds gisteren de temperatuur gedaald. LUCHTTEMPERATUUR. 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 9.15 uur tot Woensdagmorgen 4.57 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Woenusdag 5 Aug.: voorm. 4.47 uur en nam. 5.05 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 17.5 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. BINNENLAND DE ZIEKENVERZORGING. De minister wil het <hitwerp-zi)ekenfonds- wet zoo spoedig mogelijk behandeld zien. Bij vierde nota van wijzigingen in het wetsontwerp tot regeling der ziekenfond sen zijn verschillen e veranderingen aan gebracht. De minister heeft zich aldus d<e toe lichting tot deze nota aan de Tweede Ka mer gerteld gezien voior de vraag, of het ontwerp-ziekenfondswet moest blij ven liggen of worden ingetrokken of ver dere behandeling van dit ontwerp met het doel, dat een wettelijke regeling tot stand komt, noodig is. Hij is tot de slotsom gekomen, dat een wettelijke regeling om meer dan een re-, den in hooge mate gewenscht is. Aller eerst, omdat voor kleine fondsen wette lijke regeling om meer dan een reden noodig is, omdat er kleine fondsen be staan, die niet dan gebrekkig in de noo- dige hulp kunnen voorzien. Fondsen met grooteren omvang zijn voor een genees- 'kundige verzorging der arbeiders noodig. Bovendien is het nuttig, dat eenheid van verzorging en van behandeling van zaken onder de fondsen bestaat, daarbij is eenig toezicht van hooger gezag zeer wensche- lijk. Er bestaat ook strijd tusschen fondsen en geneeskundigen. Er is een zekere nei ging, de z.g. vrije artsenkeuze af te schaf fen en de geneeskundigen te maken tot ambtenaren van de fondsen. Dit is niet in het belang van den geneeskundigen stand en van de patiënten, die alleen bij zeer groote fondsen in beperkte mate wellicht eenige keuze kunnen hebben tus schen enkele aan dat fonds verbonden ge neeskundigen. De vrije artsenkeuze wordt van de zijde der geneeskundigen voor de groote meerderheid terecht ais eisch ge steld. Anderzijds moet worden gewaar borgd, dat het fonds en de leden van het fonds, tegenover eventueele misbruiken van de zijde der medici en pharmaceufen niet machteloos staan. De regeering heeft, ook in verband met art. 50 van de ziektewet, de roeping, te waken en maatregelen te nemen in het belang van de goede verzorging van zieke arbeiders. De minister stelt er daarom prijs op, dit wetsontwerp zoodra mogelijk verder te behandelen en het wet te doen worden. KINDERBIJSLAG IN DE WERK VERSCHAFFING TE EMMEN. Op de vragen van den heer Steinmetz in verband met de intrekking van den kin derbijslag voor arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing in de gemeente Emmen heeft de Minister van Sociale Zaken ge antwoord, dat de genomen beslissing moet worden beschouwd als een voortzetting van die van het vorige jaar. De ambts voorganger van den minister had reeds aan het gemeentebestuur van Emmen me degedeeld, dat de kinderbijslag, die bui- te Emmen nergens in Drente bestond, vol ledig zou worden ingetrokken. Nadat echter gebleken was, dat de in voering van deze maatregelen in eens in enkele gevallen een te grooten achteruit gang in inkomen zou teweegbrengen, heeft Min Slingenberg de uitvoering eeni- germate verzacht, door goed te vinden, dat voorloopig de kinderbijslag kon worden gehandhaafd van het vijfde kind beneden 14 jaar af. Deze maatregel droeg uit den aard der zaak een tijdelijk karakter. De minister achtte thans den tij-d. geko men om dezen overgangsmaatregel in te trekken. De arbeiders uit Emmen zijn thans ge lijkgesteld met de arbeiders uit andere ge meenten in Drente, wier levensomstandig heden met die van de Emmer arbeiders overeenkomen. Voor de thans genomen beslissingen werd de kinderbijslag gegeven vanaf het vijfde kind beneden 14 jaar, ten bedrage van ƒ0.50 per week per kind. Het bedrag der vermindering hangt derhalve af van de samenstelling van het gezin van den te werk gestelde. Ten einde echter aan ver mindering der inkomsten voor zoover mo gelijk tegemoet te komen, heeft de mi nister goedgevonden, dat de arbeiders, die onder de genomen beslissing vallen, gedu rende een langere periode bij de werkver schaffing worden te werk gesteld dan thans het geval is Het gemiddeld inkomen hangt thans uit sluitend af van de arbeidsprestatie van de te werk gestelden, waarbij het gemiddeld accoordloon 24 cent per uur bedraagt. Per sonen met vier of meer kinderen zijn tij dens de periode van hun tewerkstelling de geheele week geplaatst. BESCHERMING VAN IN HET WILD LEVENDE VOGELS. Verschenen is de memorie van ant woord op het wetsontwerp houdende nieu we bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels. In deze memorie zet de minister van land bouw en visscherij uiteen, dat de strekking van het ingediende voorstel is om aan de regeering de middelen aan de hand te doen, om in de practijk der vogelbescher ming het belang bij instandhouding der verschillende vogelsoorten zorgvuldiger dan thans mogelijk is af te wegen tegen het belang bij vorkoming van de schade, welke de vogels aan vruchten, boomen en gewassen kunnen toebrengen. Al kan niet worden ontkend, dat de uitbreiding der bevolkingscentra en van het wegennet, de toeneming van het ver keer erl de intensiveering van de bodem- cultuur een ongunstigen invloed hebben op de bestaansvoorwaarden van de vogel wereld, toch mag niet worden voorbijge zien, dat tegenover dit nadeel staat een gelukkige wijziging in de opvattingen der bevolking, welke zich in de laatste 25 ja ren heeft voltrokken. Wanbegrip en on verschilligheid hebben bij zeer velen plaats gemaakt voor inzicht in het nut, hetwelk de onderscheidene vogelsoorten opleveren, en voor liefde tot de levende na tuur. Hieraan vooral is het te danken, dat de minister de indiening van een wetsont werp kon bevorderen, hetwelk Nederland voor wat de vogelbescherming betreft, aan de spits kan brengen. De minister kan tot zijn leedwezen niet de meening deelen van die leden, die het ongeoorloofd achtten een wilden vogel in een kooi te houden. Men moet niet voorbijzien, dat de vo gelliefhebberij ook een uiting is van lief de voor de levende natuur en bovendien vaak leidt tot het doen van voor de orni thologie belangwekkende waarnemingen. De kooivogelvangst kan worden beoefend, zonder dat van mishandeling der lokvogels ook maar in het minst sprake behoeft te zijn. Waar mishandeling of verminking mocht voorkomen, zullen deze met alle ten dienste staande middelen worden bestre den. PRIJSVERSCHIL TARWEBLOEM. Van bevoegde bijde wordt medegedeeld, dat op 4 Augustus 1936 het variabele ge deelte van het prijsverschil bij den in voer van tarwebloem met 0.50 is ver laagd en het prijsverschil derhalve dan bedraagt f 5.50, de heffing op de verwer king tot tarwebloem is verlaagd tot t 3.50 per 100 K.G. Postverzending naar Spanje. Blijkens mededeelang van de Fransohe postadministratie worden wederom brie venmalen verzonden door de postkanto ren te Madrid en Barcelona. 'De postver zending naar Spanje via Portbou is we derom hersteld. 'De verzending naar Portugal geschiedt per schip van Fransche havens uit. Correspondentie voor Gibraltar, Tanger en Marokko (uitgezonderd de Spaansche zone) wordt via Marseille verzonden. Verbouwverbod Odenwalder Blauen. De vatbaarheid voor aardappelwratziekte van het aardappelras Odenwalder Blauen levert een gevaar op voor den uitvoer van pootaardappelen. Het ligt daarom in het voornemerï van de regeering een algemeen verbouverbod van het aardappelras Oden walder Blauen voor den oogst 1938 uit te vaardigen. KERKNIEUWS ELFDE NATIONALE BEDEVAART NAAR DOKKUM. Zondag en gisteren is een bedevaart ge houden wider leiding van den aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong naar het martelveld te Dokkum. Zondag avond werd dien Aartsbisschop door de katholieke jeugdbeweging een hulde be- teid, waarvoor hij met enkele sobere woorden dank bracht. Hierna celebreerde mgr. in de St. Boni- fatiuskerk het pontificaal Lof. De predi katie werd verricht door kapelaan H. Drost uit Rotterdam. Maandagochtend trok een extra trein naar het anders zoo stille stadje Dokkum. Van de Markt trokken de pelgrims in processie naar het Bonófatius- park waar de pontificale Hoogmis werd opgedragen, terwijl in den middag we derom een pontificaal Lof werd gecele breerd, waarna over het park de H. Sa cramentsprocessie werd gehouden. ,i AGENDA LEIDEN. Donderdag R. K. Reclaseeringver. Zitting v. 89 uur in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging Hoogland- sche Kerkgracht 32. De av.ond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Au'g. a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt; Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. TE LOURDES OVERLEDEN. Een der deelneemsters anti de Nat. bedlevaart. Uit Lourdes wordt geseind, dat een der deelneemsters aan de Ned. Lourdes-bede- vaart, mej. de Jong uit Geldrop-Zesge huchten, aldaar is overleden. De teraardebestelling zou hedenmorgen om acht uur geschieden, waarbij Z. H. Exc. Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem, de plechtigheden zal verrichten. UIT DE OMGEVING VEUR. Gezonken. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur had op de Vliet te Leidschendam nabij de werf van Gebrs. PI. een aanvaring plaats tusschen een motorboot van den heer Z. uit Amsterdam en een motorboot je van den heer D. uit Den Haag, waarbij laatstgenoemd bootje in den grond werd gevaren en geheel zonk. De opvarenden wisten zich te redden, zoodat geen per soonlijke ongelukken voorkwamen. De po litie maakte van een en ander proces-ver baal op. STOMP WIJK. Niet venten en geen muziek. De bur gemeester van Stompwijk maakt bekend om eventueele teleurstellingen te voor komen dat het verboden is morgen, 5 Augustus a.s. tijdens de feestelijkheden te Stompwijk op het feestterein of op of aan den openbaren weg te venten en muziek te maken of anderzins. Aanrijding. Gisteren reed een vracht auto, genummerd GZ 26813, op den Vliet- weg -te Leidschendam een jongen aan, die op een fiets gezeten was. De jongen werd met fiets en al onderst boven gereden en liep daarbij eenige bloedende wonden op, terwijl het rijwiel vrijwel geheel werd vernield. Ook een bakfiets, welke daar langs den weg geparkeerd stond, moest het hierbij ontgelden en werd zoodanig aangereden, dat deze over den kop sloeg en eveneens ernstig werd beschadigd. Van een en ander werd door de politie proces verbaal opgemaakt en wordt deze aanrij ding nader onderzocht. WOUBRUGGE. De burgemeester. De burgemeester dezer gemeente is met verlof en keert 11 Augustus weer. Vleeschkeuring. De Raad dezer ge meente heeft vorig jaar, bij de behande ling der gemeentebegrooting 1936 o.m. een verordening in het leven geroepen op den invoer van vleesch uit andere gemeenten. Met deze verordening werd eveneens een belastingverordening vastgesteld. Op beide verordeningen is thans de vereischte goed keuring resp. van Ged. Staten en van de Kroon verkregen. Vleesch, hetwelk uit een andere gemeente in de gemeente wordt ingevoerd, moet opnieuw aan een keuring worden onderworpen, voor welke keuring een recht zal worden geheven, dat ver band houdt met het geldende tarief. Voor kleinere deelen dan vierendeelen wordt 0.02 per K.G. geslacht dier geheven. Naar wij vernemen zal het vleesch moe ten worden vervoerd naar de slachterijen c.q. winkels der betrokken slagers, alwaar het door den keuringsdienst zal worden ge keurd. Het keurloon zal tevoren worden ingevorderd. De verordening is met 1 Augustus in werking getreden. UIT DE RIJNSTREEK ZOETERWOUDE. De nieuwe brug in de Geer. De R.-K. Middenstndsvereeniging heeft het' volgen de adres aan den Raad dezer gemeente gebonden: Geeft met verschuldigde eerbied te ken nen: het bestuur van de R.-K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" te Zoeterwoude; dat het kennis genomen heeft van de onderhandsche gunning van het werk Nieuwe Geerbrug aan een firma buiten deze gemeente; dat de industrieeele middenstand, met name de bouwvakpatroons, door een gebrek aan uit te voeren werken hunne bedrijven ernstig bedreigd zien; dat tot dusver de werken van de ge meente steeds aan gemeentenaren zijn op gedragen; dat óók andere gemeenten bij voorkeur hunne werken plaatselijk houden; dat de plaatselijke aannemers nog nooit een werk van beteekenis zonder concurrentie hebben gekregen; dat de bewering: de plaatselijke aanne mers kunnen het werk niet uitvoeren een niet-verdiende moreele klap beteekent voor de aannemers ter plaatse-in het algemeen; redenen, waarom wij uwen Raad verzoe ken dit Raadsbesluit terug te nemen of aan Gedeputeerde Staten een wijziging aan te vragen, waarbij het mogelijk wordt het werk onder de plaatselijke aannemers aan te besteden

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2