No. 8487 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De toestand in de Spaansche j Olympisch Nieuws hoofdstad. 27ste Jaargang DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 S)e Ccid&eh^Goii/fca/rit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week i 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Spanje en het socialisme In een oproep van „Het Internationaal Vakverbond" en „De Socialistische Arbei ders-Internationale", geplaatst in de Neder- landsche socialistische pers, lezen wy o.m.: „De fascisten van alle landen hebben in de militaire opstand in Spanje nieu we hoop gezien voor de uitbreiding van de oorlogszuchtige alliantie der fascisti sche staten. De Spaansche gebeurtenis sen toonen, dat het fascisme ten allen tijde klaar staat de brandfakkels van de burgeroorlog in alle landen te ont steken. De beide Internationales spre ken hun diepe erkentelijkheid en hun bewondering uit voor de heldhaftige arbeiders van Spanje, die geen offer hebben geschuwd in de verdediging van hun vrijheden en hun rechten te gen het brutale geweld". „Vernietig het fascisme met alle be schikbare middelen en in alle landen. Alleen dan zult gij uzelf ellende en sla vernij kunnen besparen en de mensch- heid voor de oorlog kunnen behoe den!" Wat de laatste alinea betreft wij 2yn, zooals men weet, tegenstander van het fas cisme. Maar w ij willen en zullen het fas cisme niet bestrijden met „alle beschik bare middelen". Wij zullen het alleen be strijden met alle beschikbare middelen, die zedelijk geoorloofd zijn. Dat is het diepe principieele verschil tus schen het Marxisme en ons, waarom wij met het Marxisme nooit een „eenheids front" zullen kunnen vormen tegen het fas cisme! Verder is de geheele oproep een blamage voor de S.D.A.P. hier te lande, inzoover zij beweert niet anti-godsdienstig te zijn. 't Is toch zeker, dat de Spaansche regee ring, waarvoor „de heldhaftige arbeiders van Spanje, die geen offer hebben ge schuwd" vechten, een communistisch gezinde, een uitgesproken anti-gods dienstige regeering is! En daarom zijn de rebellen in Spanje niet alleen de fascisten, maar óók zij, die ae vrijheid en den Godsdienst willen handha ven en beschermen tegenover communisti sche terreur. Dat „de heldhaftige arbeiders van Span je" inderdaad „alle beschikbare middelen" aanwenden, óók de slechtste, de afschuwe lijkste, de weerzinwekkendste, om wat in bedoelden oproep ten onrechte genoemd wordt „het fascisme" te vernietigen, is een feit. Een getuigenis uit de vele (men leze ook de Spaansche correspondentie op deze pagina) laten wij hier volgen: De bekende journalist H. R. Knicker bocker schrijft in een correspondentie d.d. 1 Aug. aan het „Alg. Handelsbl.": „Achter Barcelona verheft zich een in Spanje zeer bekende berg, de Tibi- dabo. Door de bosschen van dezen berg slingert zich een weg, La Rabassada genaamd. Langs dezen weg worden eiken morgen lijken gevonden van tientallen personen, die daarheen zijn gebracht door „zuiverings-patrouilles" en die daar doodgeschoten worden. Op den morgen van 27 Juli trachtte het revolutionnair comité van een van de voorsteden van Barcelona vergeefs een auto aan te houden, die op weg was naar den Tibidabo. Men merkte op, dat in den auto zes vrouwen zaten, en drie gewapende mannen. Toen de auto later weer naar Barcelona terugkeerde wa ren alleen nog maar de mannen erin gezeten. Bij onderzoek langs La Rabas sada vond men de lijken van de zes vrouwen, nonnen uit het Dominicanes- senklooster van Barcelona. Het aantal gevallen, dat personen, vaak met hun families, uit hun huizen worden ge sleurd en doodgeschoten, is ontelbaar. Met naam en toenaam worden zij ge noemd door getuigen van de moord partijen. In de ochtendbladen van Woensdag werd vermeld, dat men in den afgeloopen nacht 55 lijken van onbekenden had gevonden, die ge bracht waren naar het openbaar lijken huis. Sinds Woensdag mogen deze be richten echter niet meer gepubliceerd worden". Is het niet in hooge mate ergerlijk, dat de internationalen van de Socialisten zich stellen achter die „heldhaftige arbeiders van Spanje", met wier medewerking zulke on-menschelijke gruwelen worden ge pleegd! Jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii illinium mini illumining* Met de val van Madrid is de strijd niet beslecht. 'n Wreedaardig schouwspel bij de lijken der terechtgesteJden. Andermaal is de K.W.P.-corres- pondent te Madrid er in geslaagd om per koerier een brief naar Lis sabon te bezorgen, vanwaar deze correspondentie ons met eenige vertraging werd toegezonden. De mededeelingen van onzen corres pondent zijn echter nog zoo actueel en interessant, dat wij ons haasten dezen brief hier in zijn geheel te laten volgen. Doodvonnissen bij bosjes Madrid is altijd nog van bijna iedere ver binding met het overige deel van Spanje beroofd, en niemand weet, hoe het met de eigenlijke toestand nu precies is gesteld. Het leven in de Spaansche hoofdstad heeft langzamerhand haar gewone aanzien ge kregen. Alleen zijn de inwoners allemaal op rantsoen gesteld. Gedurende twee dagen was er in heel de stad geen brood te krij gen. Ook de melk was heel schaarsch; maar men heeft weinig trek in eten of drinken, want er heerscht een angstige paniek stemming in de stad. De revolutionaire rechtbanken hebben handen vol werk en arbeiden dag en nacht op volle kracht. Ik woon vlak bij een kazerne en iederen mor gen bij het aanbreken van den dag, hoor ik het gekraak van de geweersalvo's van het executie-peleton. Geen enkel der ter dood veroordeelden wordt geestelijke bijstand verschaft, ook al vragen de slachtoffers daarom nog zoo dringend. Want de meeste Spanjaarden, ook al hebben ze in geen ja ren hun katholieke plichten vervuld, willen toch graag verzoend met de Kerk sterven.. Aan het hoofd van deze revolutionaire rechtbanken staat altijd een leider van het Volksfront, die meestal door de roode vak- vereenigingen wordt aangewezen. Ze heb ben dus eeii zuiver onwettig karakter. Hun manier van rechtspraak is geheim en de namen der slachtoffers worden niet bekend gemaakt. Maar het nieuwste is thans wel, dat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld om langs de lijken der slachtoffers te defileeren. De regeering heeft dezen maatregel genomen om den schrik er in te krijgen, zeggen de bewakers. Afschrikwekkend tooneel. In kazerne nummer V van de Stormtroe pen hebben wij een dergelijk afschrikwek kend tooneel gadegeslagen. We liepen verloren tusschen deze zwij gende menigte, die zich nergens om be kommert en die nu en dan spottende opmer kingen maakt, vergezeld van allerlei ge- meene gebaren. Aan den voet van een hoogen muur, die duidelijk de sporen droeg van de geweer schoten die geen doel geraakt hadden, la gen de lijken der slachtoffers op een hoop. Wij telden er 42. De meeste droegen het officiersuniform of een priestertoog. Dit vreeselijk doodenhuis werd bewaakt door soldaten in hun boezeroen dat wijd openstond, zoodat men bun ruige borst zien kon. Zij waren gewapend 'met geweren, re volvers, sommigen slechts met een bajonet. Rond de lijken is de grond losgewoeld door de laatste stuiptrekkingen, die de slachtoffers maakten. Er staan groote plas sen bloed, dat langzaam in den grond trekt. Op verzoek van een der aanwezigen wordt nu en dan een lijk omgekeerd. Een der leden van het Roode Volksfront doet zoo iets niet met z'n handen, neen, die wil hij niet vuil maken. Hij schopt tegen het lijk, totdat het is omgedraaid. Het gebeurt daarbij vaak, dat de hersens of ingewanden der slachtoffers uit het lichaam puilen. En onder deze zwijgende menigte bevin den zich vaak familieleden wier vader of zoon is gearresteerd, en die niet weten, waar hun dierbaren gevangen worden ge houden, of ze nog in leven zijn, ofwel dat ze reeds eenzelfde vreeselijk lot hebben ondergaan. Moeders, echtgenooten, zelfs kinderen, die onder de slachtoffers hun zoon, man of vader herkenden, zijn soms met hun vuist als eenig wapen op de bewakers losge stormd. Krachtens een verordening van het Re volutionair Comité is ieder gewapend sol daat of lid van het Volksfront gerechtigd, om zonder voorafgaande waarschuwing te schieten op iedereen, die hen op eenigerlei wijze bedreigt. En daarom aarzelen deze leden van het Volksfront geen oogenblik om de vrouwen en kinderen neer te schieten, die hen wan hopig bestormen. Alleen in Madrid zijn 3000 op standelingen doodgeschoten. De regeering heeft bekend gemaakt, dat in Madrid alleen reeds 3000 opstandelingen werden doodgeschoten. Onder hen bevon den zich 1000 officieren. De opstandelin gen van het Ministerie van Marine, die niet werden aangetroffen met de wapens in de hand, maar die slechts van vijandige ge zindheid jegens het Volksfront beschuldigd werden, zijn eveneens gefusilleerd. Volgens de meening van Adjudant Galles van de Volkstroepen, die ik gesproken heb, werden 60 marine-officieren doodgeschoten, waaronder een admiraal, drie kapiteins ter zee en 22 adelborsten. Heel het proces tegen marine-officieren heeft amper een kwartier tijd in beslag genomen. Deze feiten zijn alleen reeds vol doende om den toestand te typeeren, die er hier in Madrid thans heerscht. Heel de regeering, zoowel de rechterlijke macht als het administratief apparaat is lamgesla gen. Alleen de revolutionaire clubs en vooral de anarchistische vakvereenigingen beheerschen thans de heele situatie. Wat ook het einde moge zijn van dit bloe dig schrikbewind, de republiek is kapot. Het Comité ter verdediging der „Nationale Veiligheid", dat door den Minister van Oor log was opgericht, is vervangen door een „Comité voor het Algemeen Welzijn". Ook het volgend feit is teekenend. De generaals Riquelme, Barral en Burgete, die men nog als de meest betrouwbare elemen ten beschouwt, moeten dag en nacht dul den, dat ze bewaakt worden door twee ge wapende burgers, waarvan één lid behoort tot dat bewuste „Comité voor het Alge meen Welzijn", dat hun heeft bekend ge maakt, dat ze bij de geringste poging om verraad te plegen onmiddellijk zullen wor den neergeschoten. Hoe staan de kansen? Men mag gerust zeggen, dat 80 procent der officieren aan de zijde der opstandelin gen staat. Om thans het tekort aan offi cieren aan te vullen, heeft men in de meeste gevallen leden van de Stormtroepen, die aan de regeering zijn trouw gebleven, met het commando belast. Men krijgt meer en meer den indruk, dat de toestand in Madrid buitengewoon hachelijk is geworden. De opmarsch der opstandelingen naar Madrid is weliswaar tot staan gebracht, maar ze zijn niet teruggeslagen. Zoowel in het Noorden als in het Zuiden versterken de opstandelingen hun posities en wachten ze op versterkingen. De regeering moet zelf toegeven, dat de opstandelingen beter ge wapend zijn. De rebellen hebben immers beslag weten te leggen op de munitiedepots en wapenmagazijnen in het Zuiden des lands, die zeer goed voorzien waren. De Communisten hebben te weinig wapens en munitie. De artillerie heeft bijna al haar munitie verbruikt in de slag bij Somo Sier ra. De gewapende arbeiders zullen niet in staat zijn om den stormloop op te vangen der goed geoefende soldaten, die onder strenge tucht staan en aangevoerd worden door energieke officieren. Onder de opstandelingen treft men de meest uiteenloopenda politiek gezindten aan, monarchisten, republikeinen, autonomisten, maar allen zijn eensgezind om de roode re volutie neer te slaan en een geordende staat te stichten. Voor de regeering is de OSENDARP EUROPEESCH KAMPIOEN. DE NEDERLANDSCHE VLAG AAN DE MAST. E In het voornaamste athletieknum- E E mer, de 100 M. hardloopen, heeft E E m een bezetting, sterker dan oioit E E te voren, de Nederlandsdhe athleet E E Frans Osendarp den derden prijs E E behaald. E Nog nimmer te voren wa|s het E E een Nederlandsche athleet gelukt E ook maar een plaats in de finale te E veroveren. Osendarp wist nu zelfs s E in de finale achter de beide Ameri- E kaansche negersprinters de derde E plaats te veroveren en bewees daar- E mee de snelste Europeesche sprin- E ter te zijn. E Wij publiceeren in dit blad een E E onderhoud met Osendaip en met E E Karei Lotsy. E E Hedenmorgen werd een begin ge- E E maakt met de aeries 200 M. voor E E heeren. Osendarp en van Beveren E E wonnen beiden hun series resp. in E E 21.7 en 21.4 sec. (Zie le blad). E Owens vestigde hedenmorgen in E de series 200 M. een nieuw Olym- E piseh record dcpr diezen afstand te E z loopen in 21.1 sec. E E Olympische titels veroverden gis- E E teren: E E Gewichtheffen (lichtgewicht) E Mohammed Ahmed Mesbah E E (Egypte). E (Half zwaargewicht): E E Louis Hostin (Frankrijk). E Kogelslingeren: E Hein (Duitschland). ËiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiJiuiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir toestand minder gunstig, want de com munisten en anarchisten zijn gezworen vijanden, terwijl de twee socialistische groepen gisteren op straat nog slaags zijn geraakt. Het gemeenschappelijk gevaar, dat hen allen bedreigt, heeft hen saamgebracht, maar niet voor langen tijd. Er heerscht thans een algemeene chaos, en het eenige wat thans vaststaat is wel dit feit, dat de eenheid van Spanje onver mijdelijk ten onder zal gaan in deze tragi sche strijd, die bovendien nog de bezittin gen in Marokko in gevaar zal brengen. De wereld in vogelvlucht Het blijft in Spanje bij onbeteekenende successen aan weerskanten. Men schijnt thans meer dan ooit gebruik te gaan ma ken van vliegtuigen. Het aantal bommen, dat geworpen wordt is aanzienlijk grooter dan in de eerste dagen van den opstand. Heeft men soms meer geld uit het bui tenland gekregen? De kwestie van de buitenlandsche inmen ging wordt langzamerhand een brandende kwestie. Men gaat partij-kiezen vóór of te gen de Spaansche regeering en zoo dreigt de Spaansche opstand ook elders in Euro pa een scheuring te brengen tusschen vóór- en tegenstanders. Moskou heeft openlijk partij gekozen en gaat de Spaansche regeering steunen met geld. Dat voorbeeld zal vooral voor Italië een' spoorslag zijn om zich niet aan te slui ten bij het Fransche voorstel van niet-in- menging en nog meer dan het tot nu toe reeds gedaan heeft, de Spaansche militai ren te steunen. Maar als Italië den opstand actief gaat bevorderen, zullen de linksche partijen in Frankrijk van de socialistische regeering gaan eischen, dat deze de Spaan sche regeering zal helpen, waartegen de niet-communistisch gezinde Fransche groe pen zich met kracht zullen verzetten. En dan kon de Spaansche furie wel eens over slaan naar Frankrijk. Het perspectief is niet bepaald aanlokkelijk, ook al zou een nieuwe Fransche revolutie misschien niet dezelfde gruwelen te aanschouwen geven als de eerste en zooals de Spaansche op het oogenblik te zien geeft, vooral in de siteden, waar de „regeering" (lees: de roode mi litie) de baas is. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De burgeroorlog in Spanje. De buiten landsche inmenging door geldelijke en an dere steun aan de partijen. (2de blad). De guerilla in Abessynië. Aanvallen op Addis Abeba bevestigd. (2de blad). BINNENLAND. Ernstig ongeval op de Lek. Drie men- schen verdronken. (1ste blad). Verschillende doodelijke verkeersonge vallen. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: Osendarp der de op de 100 M. Van Beveren en Osen darp winnen hedenmorgen hun series op de 200 M. De Hollandsche dames op de 100 M. uitgeschakeld, evenals Klasema bij het vérspringen. Owens vestigt weer een nieuw record. (1ste en 2de blad). SCHAKEN: Wedstrijden te Utrecht. (4de blad). DE BURGERKRIJG IN SPANJE. Vreemdelingen nemen deel aan strijd tegen opstandelingen. LISSABGN, 4 Aug. (A.N.P.). Volgens een radiobericnt uit Barcelona, zijn door giste ren een aantal Duitsche, Italiaansche en Fransche vrijwilligers aangekomen, om met de roode militie tegen de opstandelingen te vechten. NIEUWE BERICHTEN OVER MUITERIJ TE VALENCIA. PARIJS 4 Aug. A.N.P.). Het radiosta tion Sevil'la verspreidt een bericht, volgens hetwelk een afdeeling militaire troepen van Zamora uit Madrid opmarcheert, om een reeds voor de hoofdstad staande troepen *te versterken. Voorts wordt bevestigd, dat de troepen in de Spaansche havenstad Castellon de la Plana tegen de regeering te Madrid in op stand gekomen zijn. De stad bevindt zich in handen der militairen. Ook te Valencia zouden de troepen in op stand gekomen zijn en hun kazernes ver laten en zich in de omgeving der stad ver schanst hebben. De regeering heeft de ledig kazernes doen bezetten. EEN ONDERHOUD MET GENERAAL MOLA. BURGOS, 4 Augustus (A.N.P.). De spe ciale verslaggever van het Duitsche Nieuws bureau in de Noordelijke gevechtszone heeft een onderhoud gehad met generaal Mola, den opperbevelhebber van het Noordelijk leger. Nadat eenmaal Madrid bezet zal zijn, al dus generaal Mola, zal een militair direc torium, bestaande uit een voorzittend gene raal en vier generaals als directorium-leden, een regeering vormen. Zooals vanzelf spreekt, zal van dit oogen blik af geen sprake meer zijn van partij politiek. De kwestie van den staatsvorm speelt eveneens geen rol meer. Integendeel, er moet op gewezen worden dat de huidige beweging ern zuiver republikeinsch karak ter draagt. Ten aanzien van de militaire zijde, ver klaarde generaal Mola nog, dat hij in vol doende mate de beschikking had over wa- pöns, munitie, uitrustingstukken en geld. Slechts de luchtafweerdienst was gebrek kig. Op de vraag van den correspondent, of de verbinding tusschen het Zuidelijk leger on der generaal Franco en zyn eigen Noor delijk leger gewaarborgd was, antwoordde generaal Mola bevestigd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1