STADS NIEUWS DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SEMINARISTEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: „Donderdag a.s. zal ter voorberei ding op de Eerste Vrijdag het H. Uur ge houden worden voor de studenten van alle seminaries in 't St. Elisabethziekenhuis van 34 uur. H.H. Studenten uit Leiden' en Omstre ken, we rekenen op uw aanwezigheid." R.-K. LAND ARBEIDERSBOND. A.s Zondag 9 Aug. viert de R.-K. Land- arbeidersbond zijn patroonsfeest. Om half acht zal in de kerk van O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph aan den Heerensin gel een H. Mis voor de leden worden op gedragen. Het bestuur verwacht dat de leden ter.H. Tafel zullen naderen. HET BESTUUR. MAJOOR J. P. BRASSER DVERLEDEN. Uit Zwitserland is bericht ontvangen, dat daar plotseling is overleden majoor J. P. Brasser, hoofdinspecteur van het zesde regiment veldartillerie te Leiden, die op een vierdaagsche bergtoer was. Majoor Brasser werd geboren te Uit geest op 4 November 1883. Hij werd be noemd tot tweede luitenant bij het 4e regiment veldartillerie op 19 Juli 1907, tot le luit. op 30 September 1910, tot kapitein op 15 Maart 1923 en daarna volgde op 25 Maart 1936 zijn benoeming tot majoor bij het 6e reg. te Leiden. Majoor Brasser was ridder in de orde van de Kroon van Bel gië. NOTARIS B. J. N. N. TROOST OVERLEDEN. Gisteren is te Apeldoorn in den ouder dom van bijna 62 jaar overleden de heer B. J. N. N. Troost, oud-notaris alhier. Notaris Troost werd geboren te Zwart sluis 7 November 1874. Hij was candidaat notaris op de kantoren van de heeren J. F. Meiners en C. Versluys, notarissen te Leiden, na werkzaam te zijn geweest bij den inspecteur der registratie en domei nen. Zijn benoeming tot notaris te Leiden geschiedde bij K. B. van 11 Januari 1917. Bij K. B. van 10 Maart 1936 werd hem als zoodanig eervol ontslag verleend. AANBESTEDING. Door de Leidsche Duinwater Maatschap pij is aanbesteed het leggen van een drai- neerleiding met bijbehoorende werken. De inschrijvingen zijn als volgt: J. Ouwe hand M. Bolsenbroek, Bloemendaal 83.000.Fa. A. Schoorl, Haarlem voor 81.830.C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 77.900.W. Visser, Wassenaar 72.500.L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden 70.160.C. God schalk, Leiden 67.760.Kraayenveld's Aann. Mij. A. Hofman Pzn., Heemstede 67.00.W. C. Vollebregt, Leiden voor 66.00.Gebrs. A. en J. A. Schouls, Lei derdorp 65.000.P. J. en H. Visser, Wassenaar 62.900.Holl. Aann. Bedrijf Zanen Verstoep N. V., 's Gravenhage voor 62.860.A. Voordouw, Zoeterwoude, 61.800.P. G. de Jong, Oegstgeest 61.616.A. Mooten, Moordrecht voor 60.937.—; A. J. de Later P. H. Meyers, Oegstgeest f 59.450.Fa. Th. de Winter C. J. van Weeren, Leiden 59.300. Voor het examen boekhouden Middelb. Onderwijs is geslaagd de heer Th. H. Per- quin. Voor het examen Fransch L. O. is ge slaagd de heer A. Lamain. AAN ALLE LEIDSCHE R. K. VOETBALLERS. Zooals U reeds bekend zal zijn, heeft morgen (Woensdag)-avond de oprichtings vergadering van de voetbalafdeeling der nieuwes R. K. Leidsche Sportvereeniging plaats. Alle voetballers beneden de 17 jaar (ju nioren) worden te half acht verwacht, ter wijl de bijeenkomst voor de senioren en verdere belangstellenden precies negen uur begint. In verband hiermede eindigt de training op het Sportpark om kwart voor negen. De vergaderingen worden gehouden in de zaal van de R.K. H. B. S. Mariënpoelstraat. De besturen der drie Voetbalclubs, die in onderlinge samenwerking de voorbe reiding voor dezen avond hebben verricht verwachten en hopen op de aanwezigheid: a. van alle bestuursleden en leden der clubs; b. van allen die zich reeds dezer dagen als lid der nieuwe sportorganisatie voor- loopig hebben opgegeven; c. van alle R. K. Voetballers die nog niet in officieel Katholiek Verband spelen, of vroeger daarin gespeeld hebben en thans in neutrale clubs uitkomen; d. van de ouders die hun jongens als juniorlid der voetbalclub willen laten in schrijven; e. van personen, die zich willen opge ven als juniorenleider en zich hiertoe wil len bekwamen. Vervolgens zij thans reeds medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt aan de voet balclub een afdeeling buitengewone leden te verbinden. Hiervan kunnen oud-voet ballers. belangstellenden en vrienden van de R. K. Voetbalbeweging tegen een ma tige contributie lid worden, welke dan toegang hebben tot alle wedstrijden, ver gaderingen en waaruit bijv. één of meer veteranen-elftallen gevormd kunnen wor den. De R. K. Voetballers hebben door de ontbinding van hun clubs als vereeniging en als persoon offers gebracht ter wille van een doelmatige uitbreiding van de principieele R. K. Sportbeweging in Lei den. Wanneer allen met enthousiasme mee werken en gezamenlijk de nog te overwin- nn moeilijkheden onder de oogen durven te zien, dan kan het wel niet anders of we komen met Gods zegen tot een R. K. Voet balclub die klinkt als een klok en waarin discipline en kameraadschappelijkheid heerschen. Er wordt verwacht dat alle R. K. Voet ballers komen dus ookU, die mis schien nog niet van plan was te komen. Bij voorbaat onzen besten dank! De Commissie van voorbereiding. PRIJSVRAGEN LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Op de prijsvragen, door de Leidsche Universiteit op 1 Mei 1935 uitgeschreven, zijn vijf antwoorden ingekomen, twee voor de faculteit der godgeleerdheid, twee voor die der rechtsgeleerdheid, en één voor die der letteren en wijsbegeerte. Alleen deze laatste is een eervolle vermelding waardig gekeurd; voor bekroning komt geen in aan merking. De Wethouders van Sociale Zaken en van Financiën zijn verhinderd Woensdag 5 en 12 Augustus a.s. spreekuur te hou den. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Machiel z. v. P. Keijzer en W. v. d. Lelie. Marinus z. v. P. Keijzer en W. v. d. Lelie. Leonardus z. v. L. Zwart en M. v. Iterson. Antonia Fran- cisca d. v. M. v. Reken en J. A. Pruim - boom. Johannes Nicolaas z. v. G. W. Goozen en A. C. Doeswijk. Maria d. v. C. A. Marquenie en J. M. Polane. Maria d. v. J. Gressie en E. Te Water. Geer- truida d. v. F. v. d. Pluijm en M. Starre. Hendrik Jan z. v. J. D. v. Dijk en C. Hageman. Dominicus Maria z. v. G. S. Schreurs en J. G. Hartjes. Leendert z. v. J. F. Overbeek en A. Wieringa. Geer- truida Catharina d. v. E. M. Spreeuw en W. Stroomer. Abraham Bertus b. v. A. Bax en J. Fieman. Cornelis Johannes Martinus z. v. M. Jansen en Th. Grimber gen. Anton z. v. H. Romeijn en M. Kou- wenhoven. Albertus Peter Anthonius z. v A. Zuiderduin en M. K. Brauer. Ca tharina Johanna d. v. B. J. Delisen en C. v. d. Flier. Paulus z. v. P. de Wild en M. van Bastelaar. Gezzina Aleida Maria d. v. H. G. L. Couzijn en E. G. Franken. Hendrikus Johannes z. v. J. Nijssen en J. Ooijendijk. G e h u w d: F. de Haas jm. en G. H. Mul der jd. Th. G. v. Steijn jm. en E. Th. Kok Jd. A. J. de Weker jm. en A. G. Wolfe jd. G. J. J. v. d. Linden jm. en G. Collee jd. Th Ch.. v. d. Broek jm. en E. C. A. Tydeman jd. Overleden: M. KoutersCrispyn vr. 41 J. H. C. de Nie m. 68 j. J. H. Mul der m. 37 j. E. J. BoekwijtWagemans wed. 82 j. UIT DE OMGEVING H STOMPWIJK. De harddraverij. Morgen viert Stomp wijk feest. De zon is besteld en op verzoek van het bestuur van de harddraverij vereeniging „Nooit Ge dacht" steekt iedereen de vlag uit, zoodat de buurtschap er feestelijk uit zal zien. De moeders van de schoolgaande jeugd zijn allen op het terrein getuigen van de kamp om de prijzen, vooral nu de dames- kaarten voor den halven prijs verkrijg baar zijn. Na afloop der draverij zal de Edelacht bare heer Burgemeester Keijzer met een toepasselijk woord de prijzen aan de win naars uitreiken, in de consumptietent, waar ook dit jaar de Volendammers optreden. Moge ook dit jaar weder het doel van een geslaagde feestdag bereikt worden, dan zullen het bestuur en andere medewer kers aan de voorbereiding van dezen feest dag, zich voor al hun moeite ruimschoots beloond achten. VOORSCHOTEN. Jubileum. Donderdag 6 Augustus a.s. herdenkt Mej. D. de Groot den dag, dat zij vóór 30 jaar in dienst trad in het kinderhuis „Nieuw Voordorp" alhier. Deze dag zal niet onopgemerkt voor haar voorbijgaan. LISSE. Oude Rijwielplaatsjes. Evenals zulks vorige jaren het geval was zal ook dit jaar op den hoek KanaalstraatMeer en Hout straat een bus staan voor het in ontvangst nemen van de oude rijwielbelastingplaatjes ten bate van de T.B.C.-bestrijding. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den plaatsvervangend kantonrech ter, mr. Nord-Thomson, hadden zich te ver antwoorden voor overtreding der arbeids wet. J. A. D. te Leiden en W. A. van W. te Kat wij k aan Zee. Beide verdach ten hadden als hoofd van een bedrijf over werk laten verrichten zonder de noodige vergunning. Eisch J. A. D. 5 subs. 3 dagen en W. A. v. W. 5 subs. 3 dagen. Uitspraak J. A. D. 3 subs. 1 dag en W. A. v. W. conform. Aardappelen geteeld zonder vergunning. '^'y L. v. d. S. tuinder te Oegstgeest heeft te Oegstgeest vroege aardappelen ge teeld zonder de vereischte vergunning. Een gedeelte was reeds verkocht, ter wijl de rest in beslag was genomen. Aan heffing was een bedrag van 24 ontdoken, terwijl de aardappelen, die in den handel waren gebracht, schade toegebracht had den aan het bedrijf in het algemeen. Rekening houdend met de financieele positie van verdachte was de eisch 50 subs. 25 dagen met verbeurdverklaring van de in beslag genomen aardappelen. Uitspraak 25 subs. 1 dag met verbeurd verklaring. V erk eersovertredingen. N. de V. te 's Gravenhage heeft met zijn auto hoogst roekeloos gereden op den Rijn dijk te Voorschoten. Verdachte was met een snelheid van 60 K.M. rechts een groentenwagen gepasseerd, die geheel rechts reed, en door dit roekelooze passee- ren op het voetpad terecht gekomen. Een medepassagier van de groentenwa gen, was tegen den grond geslingerd, het gevolg van de aanrijding. Volgens getuigen was verdachte slinge rend over den weg gereden en ziende, dat hij links niet kon passeeren, daarna de groentenkar rechts voorbij gereden met bovengenoemd gevolg. Eisch 40 subs. 20 dagen. Uitspraak 25 subs. 5 dagen. H. C. K. te Amsterdam heeft op den Rijksweg te Oegstgeest een auto in gehaald juist toen deze naar links af wilde slaan. Bij getuigenverhoor kwam vast te staan, dat het links af-slaande motorrijtuig 80 M. tevoren reeds zijn richtingaanwijzer had uitgestoken gehad, zoodat de schuld geheel bij de verdachte lag, die niet goed had uit gekeken. Natuurlijk was toen een botsing gevolgd. A. J. Q. te Wassenaar heeft op den Goo- weg te Noordwijkerhout een voor hem rijdende auto ingehaald en gepasseerd, terwijl tegenliggend verkeer zulks niet mo gelijk maakte. Verdachte had toen, het gevaar ziende aankomen, de juist ingehaalde auto gecou peerd met de gevolgen vandien. Eisch na getuigenverhoor ƒ25 subs. 14 dagen. Uitspraak: vrijgesproken wegens on duidelijke dagvaarding. A. J. v. d. W. te Doorn heeft op den Veurschen weg te V o o r s c h o t e n, by het inhalen van een drietal wielrijders, die naast elkaar reden, deze wielrijders aange reden, doordat hij weer te vroeg naar rechts ging. Eisch ƒ10 subs. 5 dagen. Uitspraak ƒ5 subs. 1 dag. G. J. v. d. Z. te Santpoort heeft met zijn auto, rijdende te Noordwijk, geen voorrang verleend aan verkeer van rechts, met het gevolg, dat verdachte via een an dere auto tegen een boom was gereden. Bovendien bleek, dat na aanhouding verdachte niet in het bezit was van een rij bewijs. Eisch voor beide overtredingen 15 subs. 8 dagen. Uitspraak: Voor het geen voor rang verleenen 3 subs. 1 dag, en voor het ryden zonder rijbewijs 7.50 subs. 3 dagen. P. W. K. te Oegstgeest heeft met zijn auto een bocht links genomen te Rijns- burg, juist toen er een motorrijwiel nader de. De berijder van den motor werd door de aanrijding, die was gevolgd, bloedend aan de arm verwond. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. Mej. W. M. E. P. te Leiden heeft met haar rijwiel links gereden in de Pelikaan straat te Leiden en door dit links rijden een wielrijder aangereden, die uit tegen overgestelde richting kwam. Eisch 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak con form. Verder werden veroordeeld: P. K. te Leiden wegens geen voorrang verlee nen aan verkeer van rechts, gepleegd te Leiden. Eisch 5 subs. 3 dagen. Uitspraak ƒ6 subs. 3 dagen. P. M. te Rijnsburg wegens varen in vaarwater van Rijnland zonder vergunning. Eisch 5 subs. 3 dagen. Uitspraak 2 subs. 1 dag. BLOEMBOLLENKWEEKERS VOOR DEN KANTONRECHTER. Wegens het telen van bollen zonder vergunning van de Sierteeltcentrale. Voor den Haarlemschen kantonrechter werd een tweetal overtredingen behandeld van bloembollenhandelaren, die zij zouden gepleegd hebben ten opzichte van de Sier- teeltcentraie. Gezien de moeilijkheden, wel ke de uitvoering van deze maatregelen tel kens ontmoeten, was de verdediging, in beide zaken gevoerd, zeer belangwekkend, mede om de juridische en daarom somtijds andersluidende formuleeringen, die gege ven werden van de bestaande ambtelijke gewoonten. Een kweeker uit Haarlemmermeer stond terecht voor het feit, dat hij in Maart bloembollen zou hebben geteeld zonder te zijn aangesloten by de centrale en zonder dus in het bezit te zijn van de vereischte vergunning. Hij had een schuld van onge veer 1100.aan achterstallige roeheffing en kreeg na herhaaldelijk door de centrale te zijn gemaand op 26 Maart bericht, dat hy uiterlijk op 27 Maart deze schuld moest betalen. Toen hij om deze reden nog geen gelegenheid had gehad om geld hiertoe op te nemen, werden op den vervaldag bij wijze van tuchtmaatregel een partij bollen bij heb gerooid tot een gezamenlijke waarde van 1500.Voor het ten laste gelegde eischte de Ambtenaar van 't O.M. een geld boete van 200.te vervangen door een maand 'hechtenis. De verdediger mr. dr. W. P. Vis, die na mens verdachte ter zitting was verschenen, meende op juridische gronden te moeten ontkennen, dat verdachte volgens de letter van de bestaande bepalingen strafbaar was. De vergunning had hij weliswaar niet in zijn bezit, maar wel een schrijven, waarin hem werd medegedeeld, dat bedoelde ver gunning zou worden toegestuurd. Pleiter meende dus te moeten aannemen, dat be doelde vergunning hier wel verleend, doch nog niet uitgereikt was, hetgeen volgens hem ook niet noodig is, daar de betreffen de bepalingen spreken over den kweeker, die strafbaar is, als hij die vergunning niet „heeft". De Ambtenaar had in zijn verantwoording gebruik gemaakt van enkele Koninklijke besluiten, die eerst later waren uitgevaar digd, veronderstellend, dat deze bepalingen terugwerkende kracht zouden bezitten. Pleiter ontkende dit ten stelligste. Van zulk een omstandigheid kan slechts sprake zijn, als zij met zooveel woorden in het besluit staat uitgedrukt. Op technische gronden be streed spreker ook de opvatting van het be grip „teelen", waarvan het O M. bij zijn dagvaarding was uitgegaan. Dat begrip is niet te defmieeren, daar het een serie van handelingen verondersteld, welke op ge heel verschillende tijdstippen en onder ge heel verschillende omstandigheden worden gesteld. De tweede verdachte, de bloembollen- kweeker Sch. uit Haarlemmermeer, stond eveneens terecht, omdat hij zonder ver gunning bollen had geteeld. Ook hij had na verschillende malen te zijn aange maand geen roe-belasting betaald en ook bij hem waren er bollen gerooid en ver nietigd tot een gezamenlijk bedrag van achthonderd gulden. Tijdens het rooien had 'verdachte aangeboden de roe-belasting te betalen, maar desondanks was men met het vernietigen doorgegaan, daar men dit als een tuchtmaatregel beschouwt. De verdediger, Mr. v. Löben Seis, stelde in het licht, dat verdachte aan de Centrale medio Januari had aangeboden om tot een betalingsregeling te komen. Op 24 Maart was pas een antwoord op dit schrijven in gekomen en drie dagen later begon men de bollen te rooien. Een ambtenaar van de Sierteeltcentrale, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat men in den Haag het verzoek van ver dachte om tot een betalingsregeling te komen, niet au serieux had genomen, daar blijkens een accountantsrapport verdachte nog over een aanzienlijk bedrag zou hebben beschikt. De verdediger bracht hiertegen in, dat een handelaar toch ook om andere verplichtin gen moet denken, terwijl de bedragen die hij zelf te vorderen had zeer moeilijk bin nen kwamen. De ambtenaar van het O.M. requisitoir nemend, meende dat er inderdaad in dit ge val hard was opgetreden. Hij wilde daarom rekening houden met het groote verlies, dat verdachte reeds geleden heeft en eischte een geldboete van 40.of 20 dagen hechtenis. Wat het juridische vraagstuk betrof, sloot Mr. v. Löben Sèls zich geheel aan bij het pleidooi, dat zijn collega in de vorige zaak had gehouden. Daar echter in dit geval wel was komen vast te staan, dat verdachte geen teeltvergunning had bezeten wilde hij slechts de uiterste clementie van den kan tonrechter inroepen. Als verantwoordelijk directeur wordt deze verdachte, aldus plei ter, aangesproken voor een feit, waarvoor hij zeker niet geheel verantwoordelijk is. Een derde, die in tegenstelling met ver dachte goed gefortuneerd is, blijft hier bui ten de schuldvraag, omdat de N.V. van ver dachte geen rechtspersoonlijkheid bezit. Vooral richtte pl. zich tegen de wijze van optreden van de Sierteeltcentrale. De methode volgens welke de roeheffing wordt toegepast en gesanctionneerd, betitelde hij als „weinig zakelijk gedoe uit Den Haag, dat doet denken aan een voorhistorische be lastingheffing". Er hapert hier iets. Als de crisiswetten zóó worden toegepast blijven zij zinloos en helpen zij de lieden, die zij worden verondersteld bij te staan, nog ver der in de put. Uit alles blijkt, dat deze methodes worden toegepast door een aan tal ambtenaren, die met hun beperkt hori zonnetje (aldus nog steeds pleiter) niet zien, waarvoor de genomen maatregelen eigen lijk dienen. Want, als een kweeker roehef fing niet betalen kan of zelfs, als hij die niet betalen wil, is het dan niet meer dan eigenaardig, dat een voorraad bollen van dien man wordt gerooid en vernietigd in plaats van hem op civiel-rechterlijke wijze in beslag te nemen en te verkoopen? Wat het accountantsrapport betreft, merk te pl. op, dat het feit, dat verdachte nog eenige middelen ter beschikking had, voor de Centrale niet voldoende kon zijn om het vragen van uitstel als een uitvlucht te be schouwen. Een handelsman moet toch op de eerste plaats handel drijven en kan dit niet doen als hij geen cash in voorraad heeft. De verdediger zei het zeer te waardeeren, dat de ambtenaar van het O.M. zulk een lage eisch had gesteld. Toch meende hij, juist in dit geval de uiterste clementie van de kantonrechter te mogen inroepen. Op Maandag 17 Augustus zal de kanton rechter in deze en de vorige zaak schrifte lijk vonnis wijzen. WILT U IETS WETEN? Vraag: 1. Waarom noemt de vrouwe lijke jeugdbeweging zich „De Graal"? 2. Wat is de roode Graal? 3. Bestaan er in de Graal graden, en welke? 4. Waarom heeft de vrouwelijke jeugdbeweging in Holland niet overal dezelfde naam geko zen? 5. Wat is de bedoeling der vele kleu ren, welke de meisjes sieren? Antwoord: 1. Zooals de Graalrid ders (volgens de legende) streefden naar een verafgelegen goed, zoo streven ook de Graalleden naar 'n ver en hoog ideaal. 2. De „roode Graal" is de naam van een dadenclub in de Graal te Leiden. 3. Er zijn drie graden in de Graal, welke worden voorafgegaan door het aspirant- lidipaatschap. 4. De Graal heet: Vrouwelijke Jeugdbe weging voor Katholieke Actie „de Graal". Zij is volgens de richtlijnen der Kath. Actie essentieel diocesaan (diocesane groepen ter beschikking van den Bisschop), volgens het groote beginsel: „niets zonder den Bis schop" (Zie verder: „Katholieke Actie" van Z. Exc. Mgr. Pizzardo). 5. Waar het uniform de eenheid, doel, streven en idealen uitdrukt, drukten de kleuren de verscheidenheid van karakter en talenten uit. Tevens gebruikt de Graal de kleuren als symbool van Gods Goed heid en Blijheid. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 149. Tusschen de hoop oud roest vond Toontje verschil lende dingen die hij kon gebruiken en even later sprong er eensklaps een ridder in volledige wapenrusting van de vuilniskar. 150. Nu kon de hond Toontje geen kwaad meer doen en toen het best hem toch wilde aanvallen, duwde hij hun in de gracht. De hond kon natuurlijk goed. zwemmen doek nieü tegen den hoogen kant opkomen en Toontje hielp bM water uit toen hij beloofd had hem niet meer te zullen aanvallen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10