DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Veranderingen bij werkverschaffing en steunverleening 27ste Jaargang ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 No. 8485 Sk £eidó<^(2<yu/tmd DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De afvaardiging der R.K. Staatspartij. Verschenen is het rapport van een com missie, ingesteld door den R. K. Kiezers hond van Limburg, tot onderzoek van de aonzaken, die belemmerend werken op de •toetreding tot de R. K. Staatspartij, en tot voorlichting in het treffen van maatrege len, welke na opheffing van gebleken be zwaar of anderszins de uitbreiding der partij zouden kunnep. bevorderen. In dat rapport worden eenige wensche- lijkheden bepleit: vertegenwoordiging van de maatschappelijke groepen in de be stuursorganen van de partij, vaststellen van den leeftijdsgrens van 65 jaar voor bepaalde functies in partij en politieke colleges, bezoldiging van den secretaris sen der RijkSkieskringorganisaties, zoo dat genoemde functionarissen zich geheel^ aan de propaganda kunnen wijden. En verder lezen we in een samenvattin'g van genoemd rapport: Om het contact tusschen afgevaar digden en kiezers te verbeteren, spreekt de commissie de wenschelijk- heid uit, dat de afgevaardigden naar de Tweede Kamer metterwoon geves tigd zijn binnen den Rijkskieskring, die hen afvaardigde. Ook dient de vraag onder het oog te wiorden gezien, of het ter bevorde ring van juiste betrekkingen tusschen partij en fractie wel wenschelijik is, dat de leidinggevende functies (welke zijn dat? Red. L. Crt.) in de party met het Kamerlidmaatschap (alleen met het Kamerlidmaatschap? Red. L. Crt) vereenigd zijn. De vraag is of de voordeelen der combinatie niet djoor de nadoelen worden overtroffen. Hier bij werd vooral gedacht aan bezwa ren op het terrein der practische po litiek en aan de objectiviteit in de be oordeeling van het fractiewerk door de partijleiding. Voor de eerste wenschelijkheid pleit ook o.i. wel veel, maar in de practijk zal de uitvoering ervan als wet zeker op moei lijkheden stuiten, in strijd komen met de belajigen van de partij en daardoor ook van de afvaardiging naar de Tweede Ka mer. Wat beoogd wordt kan echter wel worden bereikt doordat er een nauwer relatie wtordit gelegd tusschen gekozenen en kiezers reeds bij de candidaat- stelling, zoodat de kiezers meer in vloed hebben op de vraag, wie moet er oandidaat zijn in dezen kring, wie wen- schen wij als de vertegenwoordiger uit onzen kring. Die nauwere relatie zal dan zoo goed mogelijk moeten worden be stendigd, doordat de afgevaardigde by voorkeur in dien kring spreekbeurten ver vult, als hij gevraagd wordt, daar gele genheid geeft om hem te spreken, enz. Dat er meer relatie mio.et bestaan tusschen kiezers en een of meer bepaalde, aangewezen gekozenen (niet slechts met de gekozenen van de partij) dat is óók onze besliste overtuiging. Wat betreft de gewenschte uitschake ling van Kamerleden uit leiding gievende functies, in de partij welke zijn alle consequenties daarvan? kunnen o.i. de 'practische bezwaren óók wel ernstig zijn. Men make zelf maar 'rrs voorbeelden. Als er menschen met gaven en geschiktheid en geneigdheid om in de politiek te werken in overvloed waren ja, dan zou voor het Liimburgsche standpunt Veel en heel veel te zeggen zijn. Zoo is 't echter, helaas, in werkelijkheid niet! Dit staat echter vast, niaar onze besliste overtuiging: de vervulling vaq. den wensch naar meer relatie tusschen kiezers 'en hun afgevaardigde(n) zou de R. K. 'Staatsparty tot voordeel strekken; de ver- Vulling van dien wensch schijnt ons zelfs toe een gebiedende eisch te zijn! Ingezonden stukken Ingezonden stukken-schrijvers zijn vrien den, die 't ons meer dan anderen aange naam kunnen maken, en die vaak juist het tegenovergestelde doen, zij 't dan ook niet opzettelijk en onbewust! Dat is de „tragiek", die men in het leven zich ook wel in andere vrienden-kringen ziet afspelen! Ingezonden stukken-schrijvers kunnen onze beste vrienden zijn, omdat zij in be langrijke mate de lectuur van de courant aantrekkelijk kunnen - maken vooral als zij het niet met de redactie eens zijn! doch zij scheppen juist een klove tusschen hen en de redactie, als zij de plaatsing van hun stukken onmogelijk ma ken. Dat laatste doen zij, niet, als zij bewe ringen neerschrijven, waarmede de redactie 't niet eens is; als zij de redactie bestrijden. Dat doen zij: als ze maar willen blijven voortgaan over eenzelfde onderwerp te schrijven, dat al van alle gewenschte kan ten belicht is; of als ze en dat is het ergste! hatelijk-persoonlijk worden in hun aanval, waar zij waardig-z a k e 1 ij k kunnen en dus moeten blijven. Dergelijk niets-nuttend, kwaad-stokend geschrijf trachten wij uit alle rubrieken van onze courant te weren. We mogen en moe ten vaak de waarheid zeggen, ook al is die hard en botst die pijnlijk aan tegen on zen mede-menschMaar nooit zijn er ver ontschuldigende redenen om hatelijk-per- soonlijk tejvv orden. En aan dat laatste be zondigen ingezonden stukken-schrijvers zich nog al 'ns wij veronderstellen: on bedoeld. Maar dan kan de redactie toch niet anders, dan hen buiten de deur hou den. En hiermede is een antwoord gege ven aan enkele lezers, dat te uitvoerig is geworden, om het onder „Corresponden tie" op te nemen, waarom wij het maar zoo plaatsen! De wereld in vogelvlucht De huurbijslag zal worden afgeschaft. Ook jongere arbeiders gesteund. Aankoop van gronden voor werkverschaffing. Aan de vernietiging van groenten komt een einde. In Spanje blijft de strijd stokken, on danks de overwinningsberichten van bei de kanten, die vandaag trouwens niet zoo uitbundig zijn als in den beginne, en on danks de bombardementen. De aandacht wordt thans een weinig van het overi gens vrij verwande strijdtooneel afge wend naar de mogelijkheid van interna tionale verwikkelingen, ontstaan door het bekend worden van de Italiaansche vlieg tuigleveranties. Frankrijk, zoowel als En geland hebben te verstaan gegeven, dat zij 'strikt neutraal willen blijven en in ver band daarmee wenscht 'Frankrijk een conferentie van de drie mogendheden Engeland, Frankrijk en Italië, waarop de houding van deze drie landen moet wor den vastgesteld. Te Bargos is voorts een vooirloopige re geering gevormd door eenige generaals, die van de vorming dezer nieuwe Spaan- sche regeering mededeeling hebben ge daan aan de diverse hoofdsteden. Men is evenwel nog weinig genegen om deze militaire „junta" te erkennen. Voorts hebben Duitschland en Italië de •uitnoodigmg om deel te nemen aan de a.s. Looarno-coinferentie beide aanvaard. Op deze conferentie zal een nieuw Locar no worden ontworpen alsmede een nieu we regeling van de Europeesche aangele genheden. Dat is een tamelijk veel omvat tend programma en zoowel Rome als Ber lijn hebben er bij de aanvaarding van de uitnoodiging op aangedrongen dat deze conferentie eerst degelijk wordt voorbe reid do.or voorafgaande onderhandelingen langs den gewonen diplomattieken weg. IN KWANTOENG ZOU REEDS GEVOCHTEN ZIJN. SJANGHAI, 1 Aug. (A. N. P.). Naar de Chineesche bladen melden, heeft nabij Fentsjoean, dat in Kwantoeng ongeveer 25 km. van de grens van Kwangsi ligt, reeds een eerste gevecht met ongeveer 1000 man Kwangsi-troepen plaats gehad, die echter door de 14e divisie werden versla gen. De Kwangsi-generaals hebben de uitroe ping van een autonome militaire regeering in Kwangsi nog opgeschort. De Regeering heeft in de laatste weken herhaaldelijk contact gehad met de bestu ren der vakcentralen, die sterk den na druk legden op het feit, dat als gevolg van de rouleering in de werkverschaffing en de daarmede gepaard gaande vermindering van de tewerksteling in het algemeen, voor al ten plattelande de nood hoog is geste gen. Naar aanleiding van deze besprekingen heeft de regeering deze aangelegenheid aan een ernstig onderzoek onderworpen. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat inderdaad eenige tegemoetkoming aan de geopperde bezwaren gewettigd is. Vermits uit den aard der zaak wegens den nood der schatkist het totaal der be schikbare geldmiddelen niet voor verhoo ging vatbaar is, is naar een mogelijkheid gezocht om te komen tot een meer ge rechtvaardigde verdeeling der beschikbare gelden. Hierbij moest mede nader in oogen schouw worden genomen het vraagstuk van den huurbijslag, waaromtrent reeds geruimen tijd is gebleken, dat deze op de algemeene aanpassing van de huren aan een lager niveau een sterk remmenden in vloed heeft gehad. Vooral na de verwer ping van het wetsontwerp inzake de vaste lasten zal deze rem los gezet moeten wor den. Na besprekingen ingt de vertegenwor- digers der vakcentiidèn en de contact commissie van dé vërèeniging van Neder- landsche gemeenten heeft de Minister van Sociale Zaken 'een complex van wij zigingen in de steunregeling aangebracht, gepaard gaande met nadere voorschriften ten aanzien van de werkverschaffing. Te vens zal de distributie van goedkoope le vensmiddelen worden uitgebreid. De te nemen maatregelen zijn de navol gende: Afschaffing huurbijslag. De huurbijslag zal in twee etappes wor den afgeschaft in dier voege, dat met in gang van de week 30 Augustus5 Septem ber a.s. de thans geldende bijslag tot de helft wordt verminderd, terwijl de tweede helft komt te vervallen met ingang van de week, die 9 Mei 1937 aanvangt. Voorzoo veel ook in verband met deze afschaffing, een verlaging van de huur van arbeiderswoningen wenschelijk zal zijn, stelt de Minister zich voor, deze te bevorderen door: 1.Mede te werken aan huurverlaging van reeds bestaande woningwetwoningen. 2. den aanbouw van goedkoope wonin gen op grond van de woningwet aan te moedigen. 3. den gemeenten te vergunnen, om de huur van particuliere woningen, welke op een h.i. voor de tegenwoordige omstandig heden redelijk bedrag is teruggebracht, op verzoek van den huiseigenaar af te hou den van den steun en aan dien eigenaar uit te keeren. De maximum-uitkeering voor de middel-groote en groote gezinnen. De maximum-steunuitkeeringen voor de ondersteunden met middel-matige en groo te gezinnen worden voor loonen boven 15.verhoogd, doordat voor deze groe pen het maximum-steunbedrag een hooger percentage van het loon zal mogen be dragen, dan tot heden het geval was. Tarief steunverleening platteland. De tarieven der laatste klasse worden met ƒ0.50 per week verhoogd. Langdurige werkloosheid. Arbeiders, die langdurig werkloos zijn, zullen ten aanzien van de steunregeling niet meer beschouwd worden als te be- hooren tot hun eigenlijke beroep of vak, werhalve voor deze arbeiders met betrek king tot de steunverleening in den vervol ge een door den Minister van Sociale Za ken vast te stellen standaardloon zal wor den aangenomen. Steun ean jongere arbeiders. Voor de jongere arbeiders, die, hoewel zij reeds in loondienst, werkzaam zijn ge weest, in verband met hun toenmaligen jeugdigen leeftijd nog niet het loon van een volslagen arbeider hebben verdiend, zal door den Minister van Sociale Zaken eveneens een standaardloon worden vast gesteld, dat meer in overeenstemming is met het loon, dat zij met hun inmiddels bereikten hoogeren leeftijd zouden kunnen verdienen. Uitbreiding van de werk- verschaffing. In het komende winterseizoen zal de ge legenheid tot tewerkstelling zij de werk verschaffing worden uitgebreid, teneinde zulks mogelijk te maken, zijn nieuwe plan nen van werkverschaffing bij de regeering in voorbereiding. Deze uitbreiding zal gepaard kunnen gaan met een minder straffe toepassing van het rouleersysteem. Aangekocht zijn eenige groote terreinen in de provincies Drente, Groningen, Fries land en Noord-Brabant, welke door werk- loozen zullen worden ontgonnen. Boven dien zijn in eenige streken ten behoeve van zeer -groote particuliere ontginningen subsidies in uitzicht gesteld. Daarnaast zal medewerking worden ver leend voor eenige belangrijke werken in de provincie Noord-Holland. Ook in Lim burg wordt de werkverschaffing uitge breid. Tevens zullen, voor zoover noodig, de werkverschaffingsloonen nader getost wor den aan de loonen in het vrije bedrijf. Eenige technische herzieningen. Evenals reeds het geval is ten aanzien van de uitkeering welke inwonende ge zinsleden uit een werkloozenkas ontvan gen, zullen de andere inkomsten van de bij een ondersteunde inwonende gezinsle den, die een bijdrage voor een werkloozen kas betalen, niet, naar den aard dezer in komsten, voor 2/3 of geheel op het steun bedrag van den kostwinner in mindering worden gebracht, dan nadat deze inkomsten met een bepaald bedrag per week per ge zinslid zijn verminderd. Voor gezinsleden beneden 18 jaar is dit bedrag vastgesteld op 20 cent per week, voor gezinsleden bo ven 18 jaar op 50 cent. In aansluiting bij hetgeen reeds lang geldt ten aanzien van de toepassing der steunregeling zal voortaan het laan voor tewerkgestelden, die geen bijdrage voor een werkloozenkas verschuldigd zijn, 0.50 per week minder bedragen dan het loon, dat verdiend wordt door degenen, die wel zoodanige bijdrage betalen. Distributie van levensmiddelen, ook van versche groenten. De Regeering heeft besloten de beschik baarstelling van levensmiddelen aan werk- loozen krachtig ter hand te nemen. Daartoe zal de geheele distributie gecen traliseerd vanwege het departement van Sociale Zaken plaats vinden en zullen, voor zoover mogelyk, verschillende levensmid delen aan de distributie worden toege voegd. Zooals bekend zal zijn, wordt, in op dracht van den Minister van Sociale Zaken en in samenwerking met het Departement van Landbouw en Visscherij, thans gehakt in blik vervaardigd. Een 15-tal fabrieken is met het maken van dit product bezig, zoodat, naar mag wo den verwacht, de Regeering in hert najaar en in den komen den winter over een behoorlijk kwantum blikvleesch zal kunxen beschikken. Sinds December 1934 heeft dstributie plaats van versche groente. Deze distributie is geleidelijk uitge breid en zij neemt nog steeds toe. Hoewel versche groente een product is, dat zich uitermate moeilijk voor distri butie leent, is hiermede resultaat van be- teekenis bereikt. Inblikken, ook van groenten. Bij den huidigen vorm van groente-dis tributie blijven er echter nog bezwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen en de leemten aan te vullen, heeft de regeering besloten om een hoe veelheid groente te doen inblikken. Naar verwachting zal hiertoe binnen en kele weken kunnen worden overgegaan. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Plaatselijke gevechten en bombardemen ten in Spanje, zonder dat de toestand zich wijzigt. De kwestie van de Italiaansche vliegtuigenleverantie (2e blad). Italië en Duitschland aanvaarden de uit noodiging tot deelneming aan de a.s. Lo- carno-conferentie (2e blad). Versterkt Hitier de garnizoenen in het Rijnland? (2e blad). Engeland wil geen interventie in Spanje (2e blad). Roosevelt noodigt koning Edward uit. (2e blad). BINNENLAND. Wijziging maatregelen steunverleening en werkverschaffing. (1ste glad). Weer een slachtoffer van de zee. (Gem. Ber. 4de blad). Boerderijen afgebrand. (Gem. Ber. 4de blad). Brand in een hotel te Egmond. Onder zoekingen naar brandstichting. (Gem. Ber. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Olympische Spelen: De Olympi sche Spelen in 1940 te Tokio. (1ste blad' en 4de blad). De Nederlandsche Gezant te Berlijn ont vangt de Hollandsche deelnemörs. De Openingsplechtigheid met de intooïit der naties. (4de blad). Schaken: Het taurnqoi te Zandvqort. De stand na de 10e rolnde. (4de blad). ^IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIE Olympisch Nieuws 5 DE OLYMPISCHE SPELEN 5 VAN 1940. E De keus op Tokio gevallen. E E BERLIJN, 31 Juli. Het inter- E E nationaal Olympisch Comité heeft E E ip zijn vergadering van gisteren met E E 36 tegen 27 stemmen besloten de E twaalfde Olympische Spelen van 1940 E te Tokio te doen houden. 5iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiii£ Geen vernietiging van groente meer. Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat ver nietiging van groenten plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn ge baat. Ook margarine, bak. en braadvet Verder wordt als goedkoop voedingsmid del onvermengde margarine aan werk- loozen en armlastigen verstrekt. Door de ze distributie, welke in 't vervolg ook door 't Departement v. Sociale Zaken zal plaats hebben, wordt in een groote behoefte voor zien. Aan dit product zal door de regeering binnenkort een belangrijk kwantum bak en braadvet worden toegevoegd. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van Sociale Zaken om in de komende maanden met spoed te doen onderzoeken, of nog meer voedingsmiddelen aan de reeds genoemde kunnen worden toege voegd. Ten slotte wordt er met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat vorenstaande com plex van maatregelen geen besparing be oogt op de totale uitgaven voor werkloo- zenzorg, doch ten doel heeft door wijzi ging in de verdeeling der beschikbare gel den rekening te houden met de gewijzig de en zich nog steeds wijzigende omstan digheden. Voor zooveel van de bovenbedoelde wij zigingen het gevolg mocht zijn, dat de steun van bepaalde personen daalt, zal de vermindering aanvankelijk beperkt wor den tot ten hoogste ƒ1.25 per week.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1