Eenvoudige zomer japonnen. VACANTIE-JAPONNEN WAT ZAL DE MODE ON3 BRENGEN? HANDSCHOENEN, KRAAG EN CEINTUUR HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven f 0.58. Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Gedurende de aardbeientijd moet men deze behandeling liefst iederen avond her halen. Tomaten worden op de zelfde wijze gebruikt, n.l. in plakken gesneden. Komkommers worden geschaafd of met sambaltrekker in reepjes verdeeld, daarna ■uitgedrukt, waarna men 'het verkregen vocht op het gelaat brengt en er 's nachts op laat zitten, indien men althans geen ge voelige huid heeft; in dit geval laat men het vocht niet langer dan een uur inwer ken. Na het opbrengen van sappen moet de huid steeds worden ingevet, desnoods met Wasch- en kleurecht. MOETEN PRACTISCH ZIJN. HOUT ALS MATERIAAL VOOR GEBRUIKSVOORWERPEN Steeds weer tracht men nieuw materiaal te bewerken voor gebruiksvoorwerpen en ditmaal is de kans op verschillende mooie houtsoorten gevallen. Sierlijke handgesne- den artikelen zijn het, die wij in verlerlei vorm aantreffen. Hoe geheel anders, doch niet minder feestelijk zijn kandelaars van dit materiaal, die de feestdisch zij het op andere, dooh niet minder gezéllige wijze, belichten. Presenteerbladen, lampen, fruit schalen zien wij van dit mooie gepolijste hout, wasirbij de teekening der nerven zoo bijzonder mooi uitkomt. Op alle mogelijk gebied weet Mevrouw Mode steeds weer iets nieuws te beden ken. Het eenvoudige heeft volstrekt niet minder hare aandacht gehad, dan de meer samengestelde japonnen en de eerste cate gorie wint steeds door grootere verschei denheid. Hoe buitengewoon aardig van coupe en materiaal zijn de eenvoudige modelletjes van doodgewoon katoen en linnen! Juist door de groote eenvoud en onder linge harmonie kleeden deze japonnen zoo goed. In het dagelij ksche leven moeten wij slechts datgene dragen, wat zich aan prac- tische eischen aanpast en waarbij alle on- noodige ballast weggelaten is. Wij 'weten allen uit ervaring hoe wij ons moeten ont zien, indien wij in huis een te gekleede ja pon dragen, omdat we als huisnorm nu eens dit dan dat moeten doen, zélfs als onze eigenlijke dagtaak voorbij is. Een ander, niet te onderschatten voordeel is het feit, dat deze eenvoudige waschjaponnetjes zoo uiterst billijk in prijs zijn en tevens gemak kelijk gewasschen worden, alleen het model moet met een weinig zorg gekozen worden. Stiksels en knoopen vormen een aardige garneering op deze weefsels, terwijl ge deeltelijk opgestikte plooien de noodige onderruimte aan de rokken geven. Strepen, ruiten en moesjes leenen zich Natuurlijke schoonheidsverzorging. Gedurende de zomermaanden stelt de huid grootere eischen, waar het een goede behandeling betreft dan in andere jaarge tijden en is in de eerste plaats een natuur lijke verzorging gewenscht. Versche groenten en vruchten werken er zeer veel toe mede om een goede teint te verkrijgen. Schoonheidssalons, crèmes en poeders brengen niet datgene, wat afdoen de helpen kan en zijn slechts als hulpmid delen aan të merken. Voorop gesteld moet worden, dat groen ten en vruchten niet alleen het organisme, doch ook de huid moeten voeden, alhoewel beide in onderlinge samenwerking moet geschieden. Het gebruiken van veel vleesch, vette spijzen, zwaar gebak en spe cerijen werkt zeer slecht op het bloed en zoodoende weer op de huid in. Het parool moet dus zijn groenten en nogmaals groenten, gedeeltelijk rauw en veel vruchten! Aardbeien, tomaten, augurken en citroe nen zijn de beste voedingsmiddelen voor de huid. Aardbeien wordt gekneusd op de huid gelegd, hierover komt een doek en met dit „masker" gaat men 510 minuten rustig liggen. Met het sap, dat in de doek getrokken is, wischt men het gelaat daar na af en wrijft de huid met ongeparfumeerd vet in. amandel- of olijfolie, anders met vette crème. Met citroensap moet men voorzichtiger te werk gaan en bestrijkt men de huid met een schuifje of met een watje, dat in uit geperste sap is gedoopt. Men laat dit echter volstrekt niet langer dan 10 min. inwerken, althans in den beginne niet, later kan men de tijdsduur iets langer nemen. Indien men een gevoelige huid heeft moet men vooral met citroensap voorzichtig te werk gaan en deze behandeling hoogstens twee of drie malen per week herhalen. Het eten van fruit vóór het naar bed gaan is gewenscht, daar dit een buitenge woon goeden invloed heeft op de huid, vooral appels zijn uitstekend, aangezien zij een rustigen slaap in de hand werken. Het laatste is vooral noodig, want niets werkt zoo funest op het uiterlijk aanzien, dan een slapelooze nacht. Het drinken van een glas kwast is eveneens bijzonder goed en de uitwerking wordt nog verhoogd indien men het warm drinkt. Men rekent de sap van een geheele citroen op één glas warm water. Nog met een enkel woord willen wij ver melden, dat het eten van vruchten over het algemeen zeer gezond is, doch dat aard beien wel eens een ongunstige uitzondering maken en huiduitslag veroorzaken. In dit geval moet men ze liever vermij den, daar er genoeg andere vruchten en zuivere sappen ten dienste staan. PLISSÉ'S OP VERSCHILLENDE WIJZE TOEGEPAST. De z.g. Dirudl japonnen komen weer zeer op dén voorgrond en worden zoowel door kinderen als jonge meisjes gedragen. Ze pas- moeten niet als stadskleeding be schouwd worden. Het materiaal moet waschbaar, doch niet minder licht- en zon- echt zijn. Een rijke keuze van gekleurde katoentjes staat ter onzer beschikking en wacht slechts om door vaardige vrou wenhanden verwerkt te worden. Fleurige bloemenmotieven, doch niet minder eenvoudige geruite katoentjes leenen zich voor deze modellen, die een ideale vacan- tiedracht geven. Deze japonnen zijn eenvoudig van snit, doch moeten een goeden pasvorm hebben. Het bovendeel omsluit het lichaam en heeft aan rug- en voorpanden kleine uit- naadjes, die een mooie lijn geven. De rok is recht en wordt in ge rimpeld, terwijl het lijfje dicht langs den kant wrordt opgestikt en midden voor sluit, meermalen met kleine zilveren knoopjes. Pofmouwen tot boven de elle boog zijn de meest gezochte mo dellen. Zooals model (1) aangeeft kan men een bonte doek op deze japonnetjes dragen, doch zeer veel ziet men een laag uitgesne den bovenstuk met voile blouse (2), waarbij de hals wordt inge haald met smal bandfluweel, sen zich echter in hoofdzaak aan een landelijke omgeving aan en dat gestrikt wordt. Model (3) is eenvoudiger dan het voorgaande en heeft een opgestikte hoven- pas. Bij al deze modellen kan men wit voile of batisten schortjes dragen met strook of entredeux afgewerkt, terwijl om het hoofd meestal een driehoekig geknipte doek wordt gedragen, die men achter in de hals vastknoopt. evenals effen katoentjes zeer goed voor dit doel en geven tevens iets sportiefs aan deze modellen, alhoewel met bloemenmotieven bedrukt katoen en linnen eveneens een aardig geheel geeft. De eerste japon heeft een vierkante kraag, die opgeknoopt wordt en evenals de op zij open vallende rok doorgestikt is. De middelste afbeelding geeft een piqué of linnen blouse weer, waarbij een gestreepte linnen rok gedragen wordt met dubbele, gedeeltelijk opgestikte stolpplooien en schuine zakken, terwijl het laatste model speciaal geschikt is voor lange, slanke fi guren en gemaakt wordt van een klein ruitje met tusschenbaantjes van schuin ge knipte stof; sluiting met knoopjes en lusjes op de schouders. Behalve als huiskleeding zijn deze mo dellen zeer geschikt om in de vacantiewe- ken aan zee of buiten gedragen te worden en men kan ze voor op straat wat geklee- der maken door er een klein cape-je op te dagen van hetzelfde materiaal, dat op de japon geknoopt wordt. MASSAGE VAN HET HOOFDHAAR. Vooral in de voorjaarsmaanden vereischt ook het hoofdhaar bijzondere zorg, wil het althans niet levenloos en dof worden en na verloop van tijd gaan afbreken. Massage en horstellen is niet alleen ge wenscht, doch eveneens noodzakelijk. De massageborstel moet bij het borstelen de hoofdhuid stevig raken en 's morgens zoo wel als 's avonds moet men enkele minuten voor het haar weten uit te sparen. Men moet het in alle riohtingen en desnoods vooraf van voor naar achter en omgekeerd ook kammen, waarbij de tanden van de kam over de huid gaan. Uitstekend zijn de hoofdmassages met olijfolie, liefst verwarmd. Men doet een handdoek of kapmantel om de schouders, maakt op afstanden van 1 c.M. een schei ding, die men met de vingertoppen met de slaolie invet; daarna wordt de geheele huid stevig gemasseerd en een doek om het hoofd gebonden om de olie te laten inwer ken. Liefst masseert men op deze wijze voor het naar bed gaan en wasoht het haar den volgenden morgen met warm zeepsop of in warm water opgeloste haarwaschpoeder uit. Wit borduurwerk op fijn linnen blijft al tijd bijzonder fijn voor garneering van da mesjaponnen. Men heeft noodig 40 bij 80 c.M. en de kraag zoowel als de handschoen- kappen worden geknipt volgens het aange geven knipoverzicht. Het open borduurpa troon is aangegeven op ware grootte en wordt met blauw carbonpapier op het lin nen overgebracht. Men werkt met witte borduurkatoen en festonneert de bladmo tieven, terwijl de nerven óf op dezelfde wijze of gecordonneerd worden waarna de stof met een fijn bordurschaartje wordt weggeknipt. De binnenkant van de hals wordt met een schuin stofreepje afgewerkt, terwijl de buitenkant op 1/2 c.M. wordt omgeslagen en met onzichtbare steekjes smal tegen gezoomd wordt. De kappen worden aan linnen handschoenen gezet en op de zelfde wijze bewerkt. De ceintuur wordt van twee kleuren vilt gemaakt en hiervoor heeft men van beide kleuren zes stukjes noodig (of meer indien het middel breeder is) en stikt de lichte op de donkere kleuren, zóó dat ze 4 c.M. over elkander vallen. Het middelste lapje wordt in tweeën geknipt en van nessel- gaatjes voorzien, waardoor een dun koord je wordt gehaald, dat men dicht stikt. Bijzonder mooie resultaten verkrijgt men door het aan brengen van plissé's op dun ne wollen en zijden weefsels. De mogelijkheden zijn inder daad vele en het aangename van deze garneering is, dat zij zoodanig toegepast kan wor den, dat het geheel zeer af- kleedt en de slanke lijn be vordert. De mooie bedrukte zijden weefsels vragen geen andere garneering, alles wat men er verder op aan zou brengen is overdadig. Het waschzijden kinderjurkje heeft aan voor- en achterzijde plissé's die echter niet al te" smal zijn en bij eventueel wasschen vooraf ingeregen kunnen worden. Aan te beve len is echter zijden japonnen vakkundig te laten behande len. Het jurkje heeft 'n ronde pas met knoopjes en lusjes ge sloten en aangeknipte voor- en achterbaan in het midden, kleine pofmouwtjes. De mid delste dam es japon heeft een rechte achterbaan door een geplisseerd middenstuk aan de voorzijde, dat aan de hooggeknipte hals bijeen geno men wordt, terwijl als garneering een ge- plisseerde chabot wordt aangebracht. Wijde gedeeltelijk geplisseerde mouwen. De spor tieve japon rechts is eveneens bijzonder aardig en gedacht van zwart-wit gemoesd materiaal. De geplisseerde zijstukken wor den, evenals het midden der mouwen, eeni- ge malen doorgestikt. Garneering met groote knoopen. Hooge aansluitende hals zonder verdere versiering. ONS PATRON EN HOEKJE. JURK VOOR GROOTERE MEISJES. Succespatroon VKK 1936. Prijs per patroon 0.25 en 0.05 voor adm. en verzendkosten. Van wit linnen met gekleurde stiksels is deze jurk bijzonder aardig, alhoewel alle stevigere weefsels, die de zomer biedt ge schikt zijn. Het bovenstukje heeft korte in gezette mouwtjes, iets wijder naar onderen toe en is verder glad met knoopsluiting midden voor, hoog sluitend kraagje. De hoog opgeknipte zijstukken vóór zijn door gestikt in opgaande lijn, terwijl midden voor een paar opgestikte plooien zijn, even als in het midden achter. Patronen verkrijgbaar voor deze leeftijd van 1214 jaar. Wij maken patronen naar elk gewenscht model voor 0.65. KINDERJURK 4—6 JAAR. Successpatroon VKK 1938. Prijs per patroon 0.25 en 0.05 voor adm. en verzendkosten. Voor de kleintjes zullen wij bij voorkeur waschechte-zacht, gekleurd lingerie battist gebruiken. Het achterbaantje is uit één stuk, terwijl de voorbaan zijstukjes heeft en een middenstuk, dat twee plooien groep jes heeft. Afwerking aan hals en armsgaten met smalle valengienne kant. De kleine on derjurk voor de doohter is nagenoeg een trouwe copie van die van de Moeder. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten. (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cents)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12