Bakkers strijden om hun bestaan DONDERDAG 30 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT riERDE BLAD PAG. 11 Het Congres van den Kath. bond te Rotterdam Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: BINNENLAND DE R.K. STAATSPARTIJ EN DE KAMER VERKIEZINGEN. PARTIJRAADSVERGADERING WAARSCHIJNLIJK 14 NOVEMBER. Vergadering voor het vaststellen van het Program van Actie op 20 of 27 Februari. In het maandblad van de R.K. Staats party wordt er op gewezen, dat wy in het aanstaande najaar weer aan de slag moe ten met het oog op de totstandkoming van ons Program van actie-1937. Het lijkt nuttig, dat deze veeleischende partij werkzaamheid tijdig wordt in het oog gevat. Daarom bieden wij hier een beknopt overzicht van de daarbij te volgen regle mentaire procedure. Deze procedure, welke wordt beheerscht door artikel 12 van Bijzonder Reglement IH op de partijraad (blz. 48), komt in korte trekken, chronologisch gerangschikt, hier op neer: 1. In die loop van de maand September 1936 moeten de afdeelingen vergaderen om te beraadslagen over haar wenschen no pens het bijzonder Program van actie (lid 1). 2. De afdeelingen zenden deze wenschen in bij de kringbesturen. De daarvoor be kwame termijn is: vóór 1 October 1936 (lid 1). 3. De kringen (kringvergaderingen) vergaderen over de punten, die zij in het Program opgenomen wenschen te zien, in de eerste week van October 1936 (lid 1). 4. De kringen zenden deze punten in bij het partijbestuur vóór 10 October 1936 (lid 1). 5. Daarna komen dagelijks bestuur en partijbestuur bijeen met het oog op een behoorlijke, systematische sorteering van de aldus ingekomen programpunten en om zich te beraden over de samenstelling van een program-commissie van 5 personen (verg. pnt 6). 6. In de eerste helft van de maand No vember dat wordt waarschijnlijk 14 No vember 1936 vergadert de partijraad, waarin de verlangens der kringen nopens het program worden besproken, en waar in een program-commissie van 5 personen wordt benoemd, die met het partijbestuur over de opstelling van een ontwerp-pro- gram beraadslaagt (leden 2 en 3). 7. Vóór 15 Januari 1937 dient het par tijbestuur het ontwerp-program bij de par tijraad in (lid 4). 8. In zijn jaarvergadering in de maand Februari dat wordt waarschijnlijk 20 of 27 Februari 1937 stelt de partijraad het bijzonder Program van actie-1937 vast (lid 5). AMSTERDAMS BEGROOTING VOOR 1937. Noch belastingverhooging, noch salarisverlaging. De wethouder van Financi6n te Amster dam, de heer Jac. Rustige, heeft heden voor de pers uiteengezet, hoe B. en W. de Begrooting voor 1937 sluitend denken te maken. Er wordt op een subjectieve bijdrage gerekend, waarop Amsterdam volgens de bestaande wettelijke voorschriften recht meent te kunnen laten gelden, van 9.928.000. De afschrijvingen van het tele foonbedrijf zijn met 1.280.000 vermin derd; een millioen is onttrokken aan de reserves van het gemeentelijk assurantie fonds; 100.000 aan de reserve van de waterleiding en f 100.000 voor kwade posten van de inkomstenbelasting. Voorts is een bedrag van f 570.000 ge schrapt van den kapitaaldienst. Per week wordt gemiddeld 600.000 aan steun uit gekeerd. „Hbld." OVERHEID BETAALT NU EEN DERDE TE VEEL VOOR BACONSLACHTING Het ,,A!g. Hbld." is thans in staat, een en ander mede te deelen over de toegewe zen inschrijvingsprijzen bij de aangeste- ding der bacon-bereiding op. 7 Juli voor rekening van de overheid. De hoogste prijs heeft bedragen 2.60 per 100 kilo; de groote bedrijven hebben ingeschreven vcor 2.40 a f 2.50. Eén be drijf echter heeft niet willen meedoen aan de geheime afspraak om 60 centen op den prijs te leggen en heeft dan ook ingeschre ven voor 1.75. Dezen prijs kan men dan ook aannemen als den juisten. Wanneer men de befaamde zestig centen ervan aftrekt, heeft de gemiddelde in schrijvingsprijs dus bedragen 1.80 a f 1.90, zoodat de afspraak er op neerkomt, dat 31H a 33 pet. op de normalen slachtprijs is gelegd! Dezelfde fabrikanten, die destijds uit hoofde van het bacon-contract toen bo vendien het dubbele aantal varkens van thans werd geslacht en bovendien grove winsten werden gemaakt op slachtafvallen en op voor export afgekeurde, van de over heid overgenomen varkens een vergoe ding ontvingen van circa 4.50 en die vier maanden geleden verklaarden, onder geen beding lager te kunnen gaan dan 3.80, blijken thans dus in te schrijven voor 1.80 a 1.90, verhoogd met f 0.60 voor onderlinge verdeeling. Uit een en ander blijkt, dat door deze ongeoorloofde afspraak de overheid een derde deel méér voor het slachten en zou ten betaalt dan noodig en r-edelijk is; de genen die daardoor worden gedupeerd, zijn de consument, die den crisisaccijns op het varkensvleesch betaalt, en de var kenshouder, ten wiens behoeve de var kens-crisismaatregelen heften te zijn ge nomen. INVALIDITEITS- EN OUDERDOMS RENTE. Naar de 350.000. Op 1 Juli werden 33603 weduwenrenten en 13926 weezenrenten krachtens de Inva liditeitswet genoten, terwijl op genoemde datum krachtens art. 373 dier wet 115.473 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voortsgenoten 50.837 personen een in- validiteitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemde datum 122.707 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens artikel 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (self-supporting ver zekeringen) met rentebedragen van drie tot twintig gulden per week bedroeg 3887. GRAAF DE MARCHANT TEGEN DE SOCIALE WEEK TE ROLDUC Wenscht desnoods een verbod van de bijeenkomst Het Eerste Kamerlid De Marchant et d'Ansembourg heeft de volgende schrifte lijke vragen gericht aan den Minister van Justitie. Heeft de Minister kennis genomen van het courantenbericht volgens hetwelk ook dit jaar, begin Augustus, wederom de z.g. „Sociale Week" te Rolduc (L.) wordt ge houden? Is het den Minister bekend, dat deze vergaderingen plegen bezocht te worden door tal van leidende politici en andere officieele personen, waaronder Ministers en oud-Ministers,, alsook vertegenwoordi gers van buitenlandsche mogendheden? Is het den Minister bekend, dat de orga nisatoren van deze bijeenkomst, met name Mgr. dr. Poels en de heer Jos. Maenen, be kend staan als krachtige bestrijders van het heden in Duitschland heerschende regime, zoodat aanvallen daarop alleszins zijn te verwachten, en dat genoemde hee- ren anderzijds de nauwste betrekkingen onderhouden met de grootste regeerings- partij? Is het den Minister bekend, dat het voornemen bestaat, om dit jaar tijdens de „Sociale Week" o.a. ook den Duitschen Jezuieten-Pater Fr. Mückermann te laten spreken, die eveneens bekend staat als hevig bestrijder van zijn eigen regeering, zóó zelfs, dat het hem wegens zijn politie ke agitatie is verboden in Duitschland op te treden? Handhaaft de Minister zijn standpunt, o.a. omschreven door zijn uitlatingen inde Tweede Kamer op 21 November 1935 (Han delingen blz. 530): „Er is geen reden hun (den Duitschers) het leven lastig te maken, tenzij zij zich aan politieke actie schuldig maken". Voorts ,ter zelfder plaatse der Hande lingen): „Nu heeft de heer Kortenhorst gezegd, dat de Duitschers zich hier ook bemoeien met interne Nederlandsche aan gelegenheden. Als algemeene stelling lijkt mij dit te boud gesproken. Men trekke uit enkele op zich zelf staande concrete feiten niet te algemeene conclusies. Wanneer echter bepaalde Duitschers of groepen van Duitschers zich met Nederlandsche aange legenheden bemoeien, in dien zin, dat zij zich aan politieke activiteit te buiten gaan, ben ik steeds de eerste om daar dadelijk maatregelen tegen te nemen. Het spreekt vanzelf, dat ik gaarne op de hoogte word gebracht van gevallen". Is de Minister niet van meening, dat, waar Rolduc in de onmiddellijke nabijheid van de Duitsche grens is gelegen, aanval len op-dit land of diens regime van deze plaats uit een speciaal provoceerende uit werking zouden moeten hebben? Acht de Minister het onder deze omstan digheden niet in het belang van ons land en in Het bijzonder van Limburg, dat aan Pater Mückermann het spreken wordie verboden, dat er speciaal voor worde ge waakt, dat in deze vergaderingen niets worde gezegd, dat een nadeeligen invloed zou kunnen oefenen op onze verstandhou ding met het Duitsche Rijk en dat, indien dit laatste niet volkomen vaststaat, de bij eenkomst worde verboden? TELEVISIE DOOR AMATEURS In aansluiting op het bericht omtrent den televisiezender P. A. O. J. F. te Voor burg schrijft de Nederlandsche Vereeni- ging voor Internationaal Radio-Amateu- risme, dat de zendtijden van dezen zender zijn iederen Zaterdag van 00.00 tot 2.00 uur Amsterdamschen tijd (dus in den nacht van Vrijdag op Zaterdag). Het tijd stip van den aanvang der uitzendingen zal nog nader worden bekend gemaakt. Zij vinden plaats op een golflengte van 80 M. Dit is de tweede televisiezender, welke door leden van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Internationaal Radio-Amateu- risme (N. V. I. R.) in bedrijf is gesteld. Zooals bekend heeft de leider van de ex- perimenteele af deeling van deze vereeni- ging, de heer Kerkhof te Eindhoven, in 't begin van dit jaar het daadwerkelijk ini tiatief tot het doen van 30 lijnen televisie op den 80 meter band genomen. De heer Mulder, die deze uitzendingen van het be gin af trouw heeft gevolgd, is thans ook tot het bouwen van een televisiezender overgegaan. De interesse im televisie-uit zendingen neemt hand over hand toe. Reeds is een tiental ontvangstations op verschillende plaatsen in ons land in be drijf, die iederen Zondagochtend van 6.30 tot 8.30 de Eindhoven^che uitzendingen „bezien". Deze stations zullen dus met de uitbreiding van de zenders wel in de aller eerste plaats gebaat zijn. Vanwege de N. V. I.R. zal binnenkort, vermoedelijk eind September, een bro chure worden uitgegeven, waarin o.m. De Nederlandsche R.-K. Bakkerspa troonsbond hield gisteren en vandaag een tweedaagsch congres en jaarvergadering in het Sociëteitsgebouw der Rotterdamsche Diergaarde. Gistermorgen kwamen de le den van dien bond in algemeene 19de jaar vergadering onder voorzitterschap van den bondsvoorzitter, den heer Joh. Loose, uit Bergen op Zoom, bijeen. De heer P. J. C. van der Post, oud-hoofdbesturuslid werd allereerst met algemeene stemmen, als er kenning van zijn vele verdiensten, tot eere lid van den bond benoemd. De verslagen van de bondsvergadering, bondsraadsver gadering en het jaarverslag, alle over het jaar 1935, werden goedgekeurd, alsmede het financieel verslag over het dienstjaar 1935 en de begrooting voor het volgend jaar. De heer Loose, die aan de beurt van aftreden was, werd bij acclamatie herko zen als bondsvoorzitter. Vervolgens kwam aan de orde de ver kiezing van vijf hoofdbestuursleden, ter wijl de heer Van Leeuwen wederom als afgevaardigde van het diocees Den Bosch in het hoofdbestuur zitting zal nemen. Tot hoofdbestuursleden werden voorts gekozen de heeren Van Oosterom, Hoeben en Steens. Hierna werd de vergadering geschorst en vereenigden de deelnemers zich aan een lunch. Het congres. Op het congres, dat in de middagver gadering werd geopend, hebben o.m. prof. W. Koenraadt en mr. A. Schrijvers, rede voeringen gehouden resp. over de onder werpen: „Bedrijfsordening" en „De algemeene economische toestand van het bakkersbe drijf in Nederland". Bondsvoorzitter Loose opende met een enkel woord deze bijeenkomst en heette de genoodigden onder wie zich o.a. de verte genwoordiger van de Ministers van Land bouw en Sociale Zaken en vele andere autoriteiten hartelijk welkom. Openingswoord van den Bonds voorzitter. Indien niet spoedig verbetering intreedt, zoo opende de voorzitter het congres, zal een groot deel van de bakkerspatroons ten den bouw van een eenvoudigen televisie ontvanger uitvoerig wordt beschreven. Het secretariaat der vefeeniging, post bus 150, Den Haag, is gaarne bereid aan de geinteresseerden in deze uitzendingen meer uitgebreide inlichtingen te ver schaffen. BEHARTIGING VAN DE NEDERLAND SCHE BELANGEN IN SPANJE. De „Ajax" van de K.N.SJVL ter beschikking van den Ned. ConsuL te Valencia. Naar wij vernemen is het stoomschip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. door de regeering aangewezen om in Va lencia ter beschikking gesteld te worden van den Nederlandschen Consul aldaar. De „Agamemnon" is gisteravond te Mar seille aangekomen, waar de 47 te Barcelona aanboord genomen passagiers het schip heb ben verlaten. De „Agamemnon" heeft daar na de reis voortgezet. Een vliegtuig is niet noodig. Daar uit ontvangen berichten is gebleken, dat evacuatie van vreemdelingen uit Ma drid via Valencia mogelijk is, heeft de Ne derlandsche regeering voor het oogenblik afgezien van het zenden van een vliegtuig. Op haar verzoek heeft de K.N.S.M. het stoomschip „Ajax" naar Valencia gediri geerd voor het opnemen van te evacueeren personen. Ook de firma Wambersie te Rot terdam heeft zich bereid verklaard, indien noodig, er toe mede te werken, dat de onder haar directie staande schepen van de Em- setco-lijn bij eventueele evacuatie hulp zou den kunnen verleenen. Een flegmatieke Nederlander. In de „Times" van vandaag geeft een cor respondent nog een uitvoerig relaas van wat zich in den aanvang der revolutie te San Sebastian heeft afgespeeld. Een N e- derlander heeft toen onder de buiten landers veel van zich doen spreken door het volgenden „heldenfeit": terwijl overal in de stad geschoten werd, verliet de man zijn hotel, nam een rooden arbeider als escorte met zich mee en wandelde naar het sta tion, waar hij zijn twee koffers haalde. Met de koffers, een in elke hand, keerde hij, te midden van een plotseling weer los barstend, hevig vuurgevecht, naar zijn hotel terug. Begrafenis matroos S. van Dijk Wij vernemen, dat het stoffelijk over schot van den op 15 Juli j.l. zoo noodlottig om het leven gekomen milicien-matroos S. van Dijk, van Hoek van Holland, he denmiddag omstreeks half drie te Amster dam is aangekomen en opgebaard worden in perceel J. P. Heyestraat 68. De begra fenis zal met militaire eer plaats vinden op Vrijdag a.s. GOEDKOOPE TREIN. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Goes, Middelburg en Vlissingen op Donderdag 6 Augustus. ondergang gedoemd zijn. Het voortduren van de crisis heeft den chaotischen toe stand geaccentueerd en geleid tot de hui dige verwarring. Ook de crisismaatrege len, hoe noodig deze op zichzelve ook zijn, drukken loodzwaar op onze bedrijven. De steun aan den tarweboer was gemotiveerd, maar een misstand is het dat diezelfde tarweboer nu zelf gaat bakken, omdat het brood, dat 4 cent goedkooper kon zijn als de bakker den steun voor den boer niet be hoefde op te brengen, volgens dien boer te hoog is. Ook de bevoorrechting der bis cuitfabrikanten, welke den bakker ernsti ge concurrentie aandoen, is voor de bak kers een ernstige grief. Ook de steeds hooger geworden heffingen op melkpoe der, op oliën en vetten enz. zijn een zware last. Aangedrongen is bij den Minister om wat de olië betreft en het vet, de heffing terug te nemen voor de bakkers. De Re geering moge er zich van overtuigd hou den, dat de toestand niet donkerder wordt voorgesteld, dan hij in werkelijkheid is. Hierna was het woord aan den eersten spreker van het congres, den zeereerw. hooggeleerden heer prof. dr. W. Koen- raadt, die een voordracht zou houden over „bedrijfsordening", waarin hij de pogin gen, welke zijn ondernomen om tot orde ning te komen, ging toetsen aan het her stelprogram van „Quadragesimo Anno". De Bakkerij-stichting in het licht van Q. A. Wat betreft de samenstelling der Bak kerij-stichting, ging spr. allereerst na of deze beantwoordde aan het karakter van de beroepsschappen, de organische eenhe den, welke zullen moeten omvatten al- degenen, die in eenzelfden maatschappe- lijken dienst werkzaam zijn. Zelfs funda- menteele verschillen springen in het oog. Graanverbouwers, -handelaren, molenaars ontbreken er in en aan de werknemers is nog geen plaats ingeruimd. De Bakke rij-stichting is een horizontale, een klasse ordening, geen verticale standsgroepee- ring:het beroepsschap, zooals in Q. A. wordt 'bedoeld. Als organisatie van alle bakkerspatroons is zij dus slechts een eer ste schakel welke noodzakelijk gecomple teerd moet worden. Aan de beroepsschappen zullen zoowel het sociale als het economische als werk terrein moeten worden toegewezen. De Bakkerij-stichting is overwegend econo misch van opzet, al is het sociale element er niet vreemd aan, al was het alleen maar, omdat door de economische ordening het algemeen belang wordt gediend. De stich ting mist ook het publiekrechtelijk karak ter. De afspraken worden alleen van kracht door verbindingsverklaring door de overheid. Men heeft echter wel de nale ving en de controle in eigen handen en van boven af wordt niets opgelegd, dat niet zelf is voorgesteld. Dezelfde geest, welke de beroepsschap pen eenmaal moet kenmerken, moet ook de Bakkerij-stichtig bezielen. Het zou een laakbare mentaliteit verraden, een uiting zijn van groepsegoisme, indien men niet eigener beweging aan het algemeen wel zijn zijn plaats inruimde. Niet om critiek uit te oefenen, wijst spr. hierop, doch om mede te werken, dat de opzet zal slagen. Immers de saneeringsopzet is nog slechts een begin, een vertrekpunt op den weg naar de volwaardige beroepsschappen. Die geleidelijke en langzame groei is echter verre te verkiezen boven het opleggen van de saneeringsmaatregelen van boven af in het systeem van het staatscorpora- tisme. Op landen als Italië, Duitschland, Oostenrijk of Portugal behoeven we niet jaloersch te zijn. Ons corporatisme zien wij als opkomend van binnen uit het bedrijf in geleidelijken groei. Daarom moet tactisch worden opgetreden om tegenwerking te vorkomen van instellingen, welke zijn gegroeid in den tijd der vrije concurrentie. Onze stands- en vakorganisaties zijn wel iswaar klasse-organisaties, doch als ze maar voorzichtig verticaal-georganiseerd blijven, contact tot stand kunnen brengen, d. w. z. met de organisaties der tarwe verbouwers, handelaren, enz. Op die wijze moet wilskrachtig, maar beleidvol ge streefd worden naar de verwezenlijking der beroepsschaps-gedach'te. De algemeene economische toe stand van de bakkerij in Neder land. Over dit onderwerp sprak de tweede spreker van het congres, mr. A. Schrijvers, directeur van het Bondsbureau. Verschillende oorzaken hebben geleid tot den huidigen precairen toestand. Daar is allereerst de tot 1930 hoog gebleven broodprijs, het te ruime credietstelsel, de sterk toegenomen werkloosheid, gevoegd bij de te lage loonen, welke de eigen ves tiging te sterk stimuleert om het maar te wagen. Er is een geregelde toename van bak kers. In 1932 een op de 596, in '33 een op de 577, in '34 een op de 566 en in '35 een op de 551 inwoners van Nederland. Dit beteekeht geleidelijke daling van omzet. Er is een stijging van het aantal klein- en dwregbedrijven, terwijl dat van de mid den- en groot-bedryven daalt. In 1932 wa ren 13.495 bedrijven, welke tot 100 balen verbakten, 203 bedrijven met een verbruik van 100—1000 balen en 9 met meer dan 1000 balen. In 1934 waren deze cijfers 14.653, 149 en 7 geworden. Juiste gegevens omtrent de prijsdaling zyn er niet. In Den Haag bedroeg ze in de laatste vijf jaar 22 pet., in Amsterdam 30 a 40 pet. Op vele plaatsen is de prijs ge- Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. zakt beneden de productiekosten. In Am sterdam kan elk oogenblik de geheele bak kerij duikelen. Meer en meer raakt de bak kerij verbonden aan de leveranciers. Door die prijsdaling verdwijnen ook de best ge leide en gezonde bedrijven. Daartegen kan alleen helpen de vaststel ling van een minimumprijs, de afschaf fing van het cadeaustelsel, de beteugeling van het slijterssysteem en den verkoop in winkels, die daartoe niet geëigend zijn. Op den slechten gang van het bakkerij - bedrijf zijn echter ook de crisismaatrege len der regeering van grooten invloed ge weest. Zonder den tarwesteun, de heffing op melkpoeder, op oliën en vetten, welke per jaar 43 millioen op het brood legger, zou een melkbrood 4.69 en een waterbrood 4.03 cent goedkooper kunnen worden. Het ergste is dat deze belasing van het brood, waar voor de helft als steun den tarwe-verbouwer ten goede komt, de groot ste helft gaat naar het landbouwcrisis fonds. Het zijn eenvoüdig bedrijfsbelastin gen geworden, welke de bakker dan nog als onbezoldigd belasting-ambtenaar heeft te innen. Deze heffingen zijn echter ruineus en zijn mede de orzaak van den onhoud- baren toestand. Aan het einde van zijn bespreking las spr. de volgende motie voor: Motie. De Ned. R.-K. Bakkerspatroonsbond, in vergadering bijeen te Rotterdam, dringt er bij de Regeering ten sterkste op aen ten spoedigste aan de Nederlandsche Bakkerij te geven de verbindend-verklaring der ordenings-projecten, zooals deze door de Ned. Bakkerij-Stichting bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn ingediend op basis der Wet op het Al gemeen Verbindend en Onverbindend ver klaren van Ondernemersovereenkomsten; verzoekt tevens de Crisis-heffingen en belastingen, welke op de grond- en hulp stoffen, die gebruikt worden in het Bak kerij-bedrijf, drukken, zoo spoedig moge lijk te verminderen, daar deze lasten niet alleen het Bakkerij bedrijf een ondraag- lijken last opleggen, doch ook den consu ment zeer ongelijk belasten en in strijd moeten worden geacht met het aanpassen van ons economisch leven aan een lager niveau; verzoekt mede spoed te betrachten met het Wetsontwerp betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van détailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, en onmiddellijk de uitvoering van deze Wet ter hand te ne men; draagt het Hoofdbestuur op ten spoedig ste een audiëntie aan te vragen bij H.H. Exc. de Ministers van Landbouw en Vis- scherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, van den heer voorzit ter der Tweede Kamer, en van de R.-K. Tweede Kamerfractie en van den Ned. R. K. Middenstandsbond en van de Pers; en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie werd na een zeer geagiteer de gedachtenwisseling, waarbij herhaalde lijk zeer scherpe critiek op het beleid der regeering werd uitgeoefend, onder alge meen en bijval aangenomen. De stemming was van zoodanigen aard, dat zoowel de voorzitter als de geestelijk adviseur pastoor Th. Boonekamp tot kalm te en beheersching meenden te moeten manen. Ten slotte sprak de vergadering eenstem mig haar vertrouwen uit in het beleid van den voorzitter en het H. B. De heer Koops gaf namens het H. B. van den Ned. R.-K. Middenstandsbond de verzekering, dat men alles zou doen om de bakkers te steunen. Aan het einde van het congres werden door den directeur van het Bureau nog een serie ingediende vragen beantwoord, ter wijl na een drietal stemmingen kon wor den medegedeeld, dat tot leden van 't H. B. benoemd waren de heeren Jac. van Oos terom (aftrj, R. Steens en J. Houben. Na sluiting van de congres-vergadering volgde een gezellig samenzijn. „Hands up", z«i de dief en de kerel had succes ook......" (uuerin;

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11