STADS NIEUWS VOOR ONZE ZIEKEN. WOENSDAG 29 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER BETERE VOORUITZICHTEN DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.8 te Valentia. Laagste barometerst.: 751.6 te Janmayen. De hooge drukking in het Westen is sterk in omvang en beteekenis toegeno men. Op Ierland, waar de barometer nog steeds stijgende is, worden thans stan den boven 765 m.m. aangetroffen. Ook over Frankrijk breidt de hoogedruk zijn invloed uit. Over de Britsche Eilanden waaien zwakke tot matige Noordelijke winden. De depressie, welker kern giste ren over het Kanaal lag, is naar het Oos ten getrokken en bevond zich hedenmor gen juist boven ons land. Zij vormt nu eigenlijk een secundaire van een grooter lagedrukgebied, dat door het dieper wor den van de gisteren genoemde storing over Duitschland, ontstond. De kern van dit lagedrukgebied ligt over de Noorde lijke Oostzee met barometerstanden onder 755 m.m. Beide depressies brachten zware regens, de Bilt had 15, Groningen 12, en Maastricht 11 m.m., Zuerich meldde 28, Muenchen 17, Berlijn 11 m.m. Thans is het weer nog regenachtig in Noord- en Oost-Duitschland en rond de Oostzee. De vooruitzichten voor het weer ten onzent worden aanmerkelijk beter, Wel zal on der invloed van de te verwachten lucht- storing uit Noordelijke richtingen de tem peratuur nog niet veel stijgen, doch de re genkansen nemen af. Men kan zeggen, dat voor het eerst sinds langen tijd een veran dering ten goede in de drukverdeeling is opgetreden, welke hoogstwaarschijnlijk van wat langeren duur zal zijn. LUCHTTEMPERATUUR. 16.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 9.25 uur tot Donderdagmorgen 4.48 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 30 Juli voorm. 0.5 en nam. 12.42 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 18^ gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Dronken achter het stuur. Gisteren avond om ongeveer kwart voor elf urn- kwam op den nieuwen Rijksweg nabij de Postbrug een luxe auto vanuit de rich ting Leiden zig-zag-gewijze aanrijden. Op een gegeven moment reed de bestuurder in de heg, die het fietspad van den rijweg afsluit, en vernielde deze over een af stand van pl.m. 25 meter. Veertien houten palen moesten het ontgelden. De heer Th. uit Voorschoten, die met zijn auto den anderen kant afkwam, zag dit alles gebeuren en ging naar den roe- keloozen autobestuurder toe en wilde hem beletten in dien toestand verder te rijden. De bestuurder, een Italiaansch rechtskun dig adviseur stapte uit en wilde den heer Th. te lijf. Van dit oogenblik wilde de me de inzittende gebruik maken en gaf de auto plotseling vol gas. Eenige meters verder stonden eenige wielrijders naar het geval te kijken. Deze werden door den auto aangereden, een der rijwielen werd geheel vernield. De wielrijders zelf konden zich nog eenigszins in veiligheid stellen en kwamen er wonder boven wonder met eenige kleerscheuren vanaf. Direct werd de politie van Oegstgeest en Sassenheim gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse waren. De Italiaan ontpopte zich als een rap advocaat, doch dit nam njet weg dat hij alsmede zijn vrouw en een andere be stuurder onder politiegeleide naar Oegst geest werden overgebracht. De politie van Oegstgeest en Sassenheim hebben de zaak in onderzoek. Het geval, hoewel laat in den avond, trok veel belangstelling. SASSENHEIM. Personalia. Voor het examen Nijver heidsonderwijs akte N 3 (bouwkunde) is geslaagde de heer P. Meyer. Personalia. Voor het examen Duitsch L.O. is geslaagd de heer R. Pil. WASSENAAR. Van alles beroofd. Toen de 26-jarige .Hagenaar K. aan den Wassenaarschen Slag van een bad in zee terugkeerde, bleek men al zijn kleedingstukken meegenomen te hebben. Na een jas geleend te hebben is hij per taxi huiswaarts gegaan. DE LEIDSCHE KERMISWEEK. Toen Maandagavond de laatste tonen der muziek waren weggestorven en de laatste bezoeker van het kermisterrein, was ver dwenen, toen hebben wij ons neergezet in een bescheiden hoekje, zijn aan het reke nen en cijferen gegaan, en zijn tot de con clusie gekomen, dat wij in alle opzichten tevreden en dankbaar konden wezen. Allereerst onzen dank aan de bezoekers die ons ook dit jaar, niettegenstaande de crisis niet in den steek hebben gelaten en die, ik ben er van overtuigd, hun laatste cent, die zij bij zich hadden, op het ker misterrein hebben achter gelaten. Zij heb ben daardoor een heel goed werk gedaan aan onze jeugdbeweging. Maar er zijn er nog anderen, die een heel goed werk gedaan hebben. Ik denk hier vooral aan al degenen, die ons geholpen hebben met hun finantieën en met hun krachten, aan degenen, die ons finantieel mogelijk gemaakt hebben om de tenten te bouwen; aan degenen, die gezorgd hebben voor de lichtinstallatie, aan degenen, die ons gratis het schoolterrein beschikbaar hebben gesteld, aan degenen, die ons prij zen gegeven hebben voor de kermis enz. enz. Ik weet zeker, dat ik velen, die ons geholpen hebben, nog niet heb opgenoemd, maar laten zij allen er van overtuigd zijn, dat wij hun oprecht en van ganscher harte dankbaar zijn voor alles, wat zij voor ons en onze jeugdbeweging gedaan hebben. Ook mag ik vooral niet vergeten de trou we en actieve werkers van het kermis-co- mité; dagen, weken en ik mag gerust zeg gen: maanden lang zijn zij in touw geweest met de bekende bereidwilligheid en ener gie om onze kermis zoo goed mogelijk te doen slagen en spmmigen van hen zullen nog wel een paar weken hard moeten wer ken, voordat alle zaken zijn afgewikkeld. Ook de dames en heeren, die in de ker misdagen zich opgeofferd hebben voor ons en die allen, het moet gezegd worden, him uiterste best gedaan hebben om den menschen de centen uit de zak te klop pen, moet een woord van hulde en dank gebracht worden. Ik had hen allen na af loop van de kermis gaarne persoonlijk wil len bedanken, maar velen waren reeds on verwacht verdwenen. Ik hoop echter in de toekomst nog wel eens een gelegenheid te krijgen om dit te doen. Nogmaals aan allen, maar dan ook aan allen, onze hartgrondigen dank! N.B. De naam van de pop, die geraden moest worden, was „Ursula" en is helaas of liever gelukkig, door niemand geraden. De prijzen van de gratis-loten die zijn uitgereikt tegen inwisseling van de recla me-bulletins, zijn gevallen op de nummers 43, 57, en 11. De prijzen kunnen in ont vangst genomen worden bij den heer Smit, Lage Rijndijk 17 c. J. LANDSBERGEN, Dir. K.J.C., Parochie O. L. Vr. Hem. en St. Joseph. DE NIEUWE SPORTBEWEGING. Zooals bekend wordt hedenavond te half negen in de aula van de H.B.S. een vergadering gehouden voor de ouders, wier kinderen in katholiek verband spor ten willen. Aan de leden van de drie voetbalver- eenigingen Kolping Boys, Leiden en Rood Wit zijn convocaties toegezonden voor een constituëerende vergadering op Woensdag 5 Augustus a.s. (dus niet Maandag, maar Woensdag), waarop de nieuwe ééne voet balbeweging zat worden opgericht en een bestuur zal worden gekozen. Ook deze vergadering wordt gehouden in de aula van de H.B.S. en begint ook te half negen. Ik mag niet klagen over de medewer king, die door velen betoond wordt om ook aan de finantieele moeilijkheden een oplossing te geven. Ik heb nu 1300 gulden mogen ontvangen. We naderen dus de helft van het benoodigde bedrag! Hartelijk dank ik allen, die mij reeds hielpen, maar ik ben evenzeer wel ge dwongen een zeer krachtig beroep te doen op anderen, die nog niet hielpen. Is het vermetel nog enkele groote giften te verwachten? Ik doe daarvoor een be roep op hen, die van de crisis nog niet zoo heel veel last ondervinden; ik doe daar voor een beroep op menschen, die zelf geen kinderen hebben of maar een klein gezin vormen en nu een pracht gelegen heid krijgen, om iets bijzonders voor de zoo noodzakelijke katholieke jeugdbewe ging te doen! Maar ook kleine gaven zijn zoo welkom; ik heb een gironummer, waarop ook het kleinste bedrag kan worden bijgeschre ven en dan heb ik een brievenbus, nog wel een nieuwe brievenbus! Mijn recto raatswoning is klaar gekomen met eigen ingang, met eigen brievenbus! Alles wat daarin gedeponeerd wordt in of zonder enveloppe komt goed terecht. Toont u nu eens, dat u mijn nieuwe brievenbus voor deze goede zaak kunt vinden: aan het Li- dumahuis op den Zoeterw. Singel de eer ste brievenbus van af de Korevaarstraat. Hartelijk dank L. BEUNE, pr. Giro 69230 Zoeterw. singel 33. Gisteravond gaf de R K. Harmonie „Triumph" uit Oegstgeest, directeur de heer Jac. Kroon uit Leiden, een Concert in het Recreatiegebouw van Endegeest, dat door vele patiënten en personeel werd bij gewoond. Een met zorg samengesteld pro gramma werd op voortreffelijke wijze uit gevoerd en door de aanwezigen zeer ge waardeerd. R.K. COMMISSIE VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN De werkkampen Nog te weinig schijnt bekend te zijn, dat geheel gratis deelgenomen kan worden aan de werkkampen en dat slechts de reis (bij voorkeur per fiets) voor rekening der deelnemers is. Er zijn twee soorten werkampen. In „De Liebaard" te Baarn worden werkkampen gehouden van twee weken met als voornaamste werkobjeot het sana torium „Berg en Bosch" in Bilthoven. In Egmond (N.H.) worden werkkampen gehouden van zes weken met als werk- Object de terreinen van de Abdij van Eg- mond. Aan beide kampen is een kleine ver goeding te verdienen, terwijl men al dien tijd kost, inwoning enz. krijgt. En vooral mag niet vergeten worden de moreele ver heffing, welke van dit alles uitgaat. Wij wenden ons nu tot Leiden's Katho lieken, niet met het verzoek om geld (dat komt later wel), maar om te vragen de medewerking van alle belanghebben den. Vooreerst van onze jeug dige werkloozen zelf door zich als deelnemer te melden; vervol gens van de ouders om de deelname van hun zoons te bevorderen. De leeftijdsgrens is van 16 tot 25 jaar. Lidmaatschap van stands- of vak organisatie is voor het kamp te Egmond geen vereischte. Er zijn in onze stad honderden katholie ke jongeren zonder werk. Komt, vrienden, zonder schroom je melden schriftelijk, met naam en adres, aan het Gezellenhuis, Rapenburg 52. Voor mondelinge toelich ting zijn we te spreken Zaterdagsavonds van negen tot half tien in voornoemd ge bouw. Laat ieder die kan nu ook volop mee werken! Voor de sub-commissie v. d. werkkampen, STEPH. MENKEN, Secr. Leeken-apostolaat. Het Leeken-apostolaat van de Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph her denkt op Zondag 2 Augustus zijn eerste lustrum, 's Morgens om 10 uur wordt de Hoogmis opgedragen tot intentie van het Leeken-apostolaat. 's Avonds zal een bui tengewone bijeenkotnst plaats hebben, waarin behandeld zal worden het werk van het Leeken-apostolaat in de Parochie. Hier op te sommen 't vele, dat het Lee ken-apostolaat in de achter ons liggende 5 jaren, met Gods onmisbare hulp en ze gen, heeft gedaan en bereikt, zou te veel plaats vergen en zou de schijn kunnen wekken van zelfverheerlijking. Neen, inte gendeel, het doel van dit stukje is enkel en alleen, om allen, die begrijpen het nood zakelijke van ons werk, te vragen, ter lief de Gods a.s. Zondag met ons door het ont vangen van de H. Communie en, als dit mogelijk is, door het bijwonen van de Hoogmis God te bedanken voor het vele goede, wat wij mochten doen en om Hem ook voor de toekomst zijn hulp af te smee- ken. Het bestuur van het L e e k e n-a postólaat. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. De Plaatselijke Commissie van den B. V. L. afd. Leiden is thans voorloopig als volgt samengesteld: A. Parmentier, voorzitter, J. J. v. Seven- ter, secretaris, C. A. de Bruyn, alg. adj. Als leden zijn verder in de commissie op genomen de heeren: Prof. mr. J. M. v. Bem- melen, Deken A. H. M. J. Homulle, B. de Koning, P. C. G. A. Wijkmans en prof. dr. J. de Zwaan. Als plaatselijk leider is benoemd de res. Ie luitenant Th. W. Zouteriks, Jan van Houtkade 27 en ales hulpleider de heer J. A. Bronk, Wasstraat 64. Instituut Pont. Voor de examens afgenomen te Den Haag en Haarlem slaagden voor Steno grafie Ned.: de dames Zonneveld, Voor schoten; Blok, Noordwijk; Selis, Noord- wijk; A. Parlevliet, Katwijk; C. Kelder; M. Altman, H. Willemse en de heer Muuse, allen alhier. Duitsche Handelscorr.: mej. Jeanne Boot, Leiderdorp, de heer W. van Ommen, alhier. Eng. Handelscorr.: de hee ren C. de Munnik en W. van Ommen. Vanaf 1 Oct. t.m. einde Juli slaagden 120 leerlingen. Allen zijn leerlingen van het Inst. Pont, Breestraat 89a, alhier. Mej. R. den Boesterd te Oegstgeest slaag de voor het examen Engelsche handelscorr. vanwege de Federatie „Mercurius". Zij was leerlinge van de Pontschool, Steenschuur 14, alhier. Voor het examen Handenarbeid is ge slaagd mej. G. H. C. Briejer. Voor het Mulo-examen diploma A zijn geslaagd Th. Brugman, Th. Diebeis, D. de Graaf en C. de Haas. Het comité, dat zich heeft belast met het in ontvangst nemen van gelden ten be hoeve van het gezin Katz, alleen en uit sluitend met het doel de hier aangerichtte schade te herstellen, had tot Dinsdagavond ontvangen in totaal 303.14 K- Tot en met Zaterdag kunnen eventueel nog gelden voor dit doel worden afgedragen. EERSTE KAMER In de gisteravond om half negen ge opende vergadering van de Eerste Kamer deelt de voorzitter mede, dat de cen trale afdeeling heeft besloten, in de afdee- lingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de openbare vergadering, een reeks wetsontwerpen, waaronder bepalingen te gen oververmoeidheid van bestuurders van motorrijtuigen en wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsreizi gers. De Kamer keurt enkele kleine wetsont werpen zonder debat en zonder hoofdelij ke stemming goed, waarna de vergadering te 8.40 uur wordt verdaagd tot hedenoch tend 11 uur. Vergadering van heden. Aan de orde is het wetsontwerp herzie ning der voorschriften nopens de toelating om kosteloos te procedeeren. Het kosteloos procedeeren door onvermogenden. De heer Mend els (S.D.) kan niet in zien, dat van de gelegenheid om gratis te procedeeren zoodanig misbruik zou worden gemaakt, dat daarvoor deze hervorming noodig is. De regeling te Amsterdam werkt zeer bevredigend. In kleine gemeenten zou den leemten administratief aangevuld kun nen worden. Blijkens de voorgestelde rege ling zal het hoofd eener gemeente een ver klaring moeten afgeven met tal van gege vens omtrent den aanvrager, die zegt, on vermogend te zijn. Was deze administra tieve omslag wel noodig? De heer Van Sasse van IJssell (R.K.) acht een aanzienlijke verbetering, dat de onvermogendheid zal worden ge schat ten opzichte van een bepaald proces, omdat dan b.v. een ambtenaar met een be perkt salaris zelfs als onvermogende kan worden beschouwd. Maar moeilijk te ver vullen is de eisch, dat de rechtbank de pro ceskosten moet schatten. De onderschei ding tusschen on- en minvermogenden kan moeilijkheden opleveren. De heer Van der Hoeven (C.H.) meent, dat de strekking van deze hervor ming is het procedeeren voor de armen moeilijker te maken. Met de opvatting, dat er thans veel misbruik zou worden gemaakt van de gratis-procedure, kan hij zich niet vereenigen. Spr. kent geen ongelukkiger categorie van menschen dan zij, die mee- nen, geen recht te kunnen verkrijgen. Men behandele daarom de armen coulant, omdat zij, wanneer zij slechts als minvermogende kunnen procedeeren, zullen afschrikken van de kosten. De Minister van Justitie, de heer Van S c h a i k, zegt, dat er niets zal worden ver anderd ten opzichte van de mogelijkheid voor de armen, om, als het noodig is, te pro cedeeren. De hervorming acht hij niet ideaal. Uitbreiding van de bureaux voor rechtsbij stand zou gewenscht zijn. Doch het rijk kan de middelen hiervoor niet beschikbaar stellen. Het bestaan van schromelijke misbruiken is niet de beweegreden van dit ontwerp. Doch een meer oritische beschouwing van de aanvragen acht de Minister gewenscht. De nadruk echter moet erop worden gelegd, dat dit wetsontwerp menschen helpt, die niet pro-deo kunnen procedeeren en ook niet geheel de proceskosten kunnen betalen. Zij zullen als tninvermogenden rechtsbij stand kunnen verkrijgen. De proceskosten zullen in den regel vrij juist begroot kunnen worden. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde zijn de ontwerpen tot natu ralisatie van M. A. J. Basten en 19 anderen en van A. Beek en 19 anderen. De heer De Gijselaar (C.H.) wil de Nederlanders die door verblijf in het bui tenland hun Nederlandsche nationaliteit hebben verloren, in een afzonderlijk ont werp zien samengebracht. De minister van justitie, de heer van Schaik, komt op tegen de stelling van den heer De Gijselaar, dat te genwoordig een gro,ot aantal vreemdelin gen tot Nederlander gebombardeerd wor den. Aan de verlangde splitsing kan moei lijk worden voldaan. Dan zou terugge keerd moeten worden tot individueele na turalisatie, welk systeem reeds lang is verlaten. De ontwerpen worden zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, met aantee- kening, dat de heer De Gijselaar tegen is. Zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd de ontwerpen tot naturalisa tie van J. Th. A. van den Berg, J. Boesten en M. W. Baadjou, elk met 19 anderen. De heer De Gijselaar wil geacht worden te hebben tegen, gestemd. Aan de orde is het wetsontwerp regeling en de wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand. Zij worden zonder debat en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het wetsntwerp regeling van den invoer van draadnagels, draad- krammen, spijkers, getrokken ijzerdraad en van prikkel- en puntdraad. De heer Blomjous (R. K.) heeft be zwaar tegen het crediet, dat het rijk heeft vërleend aan de firma de Muinck Keizer te Zuilen. Met behulp van rijksfinancie ring heeft hierdoor werkverschuiving plaats en doet de firma de Muinck Keizer de bestaande dra ad-industrie ernstige con- curentie aan. Waarom was deze staatsfi- nanciering noodig? De minister van handel, nij verheid en scheepvaart, de heer G e 1 i s s e n, zegt, dat thans nog niet vast staat, dat de productie van de Muinck Keizer ten koste gaat van de fabrieken in het zuiden. Samenwerking van de fabri kanten is in het belang van onze draad industrie. Onderhandelingen over een productieregeling zijn gaande. Het crediet is verleend voor perfectionneering van het walswerk en algemeen Nederlandsch Industrieel belang. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot re geling van den invoer van steenkolen. De heer de Marchant et d'An- sembourg (N.S.B.) zegt, dat het in de mijnstreek bevreemding wekt, dat het rapport-Verschuur nog steeds niet is ge publiceerd, hoewel het reeds 9 maanden geleden is uitgebracht. De distributiekos- ten zullen niet verhoogd mogen worden. Verbetering van de arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers ware gewenscht. De minister van hanjdel, nij verheid en scheepvaart, de heer Gelissen, zegt, dat het rapport-Ver schuur de opbrengst van de kolenproduc- tie wil verbeteren. Een verhoogde op brengst zal ook aan de arbeidsvoorwaar den ten goede kunnen komen. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde zijn de ontwerpen crediet voor werkverruiming en industriefinan ciering. De minister v-an sociale zaken, de heer Slingenberg, verklaart, dat zijn betoog in de Tweede Kamer bij som migen den onjuisten indruk heeft ge wekt, dat de provincie Zuid-Holland niets voor werkverruiming zou doen. Maar wanneer gelden voor het provinciaal we genplan aan Zuid-Holland worden ver strekt, dan zullen andere provinciën met dergelijke aanvragen niet achterblijven. De provincies dienen de werkverruiming zelf ter hand te nemen en te financieren. De provincie Zuid-Holland heeft inder daad veel voor werkverruiming gedaan. De ontwerpen worden zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. De voorzitter houdt de volgende rede: De werkzaamheden van de Kamer zijn voor het huidige zittingsjaar niet ten einde. Nog vindt onze hand een en ander te doen. Laten wij gedachtig aan een der zoo wijze vermaningen van den Pre diker ons beijveren daarmede gereed te •komen vóór de sluiting van de tegenwoor dige zitting der Staten-Generaal. Dies stel ik mij voor de Kamer weder bijeen te roepen in de 2de week van Sep tember. De vergadering wordt te 1 uur geslo ten. Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van dfen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam -/an de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2