De burgerkrijg in Spanje. Het telefoonkantoor te Barcelona wordt door de regeermgstroepen hardnekkig verdedigd legen de aanvallen van de rebellen Hef vertrek van de Nationale Bedevaart naar Lourdes. De zieken worden te Roosendaal In den trein gebracht De onthulling van het 'monument voor de in den wereldoorlog gevallen Cana- deezen te Vimy In Frankrijk. Een overzicht tijdens de plechtigheid De aankomst van Koning Edward Vttl van Engeland voor de onthulling van bet monument te Vénay in Frankrijk voor de gevallen Canadeesche soldaten Crawford inzijn partij tegen Austin tijdens den Davis Cup tenniswedstrijd Engeland Australië te Wimbledon De winnaar van de veteranen in de .Ronde van Beemster" W. Dompeling passeert de finish in den wedstrijd, die Maandag m de Beemster verreden werd FEUILLETOH DE STRIJD OM WEENEN Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 33) Ralph lachte bitter. „Hoe zou ik dat moeten doen? Er zijn zeker minstens duizend menschen, die mij kennen; waar ik me ook op zou houden, overal zou ik gevaar loopen herkend te worden, mijn spoor is niet meer uit te wisschen, alles, wat geld noodig heeft, trekt achter mij aan!" „O, er zijn heusch wel middelen te vin den om je aan de hinderlijke belangstel ling van het publiek te onttrekken. Op het oogenblik weet ik zelfs wel een zeer een voudig, zij het dan ook grotesk middeL" „En dat zou dan zijn?" vroeg Ralph ge ïnteresseerd. „Eenvoudig je geld verliezen, zoodat je niet meer de rijke O'Flanagan bent, maar een arme duivel, die geen cent te missen heeft. Dan eerst zou je gelegenheid te over hebben Weenen en de menschen hier grondig te leeren kennen!" „Hè ik begrijp je niet goed hoe be doel je dat?" „Wel, zooals ik zei: O'Flanagan heeft zijn vermogen verloren en beschikt nog juist over voldoende contanten om in Weenen zeer bescheiden en teruggetrokken te kun nen leven. Natuurlijk zou ik je niet raden om in werkelijkheid te verarmen. De kunst is maar om het de wereld op de goede wij- re bij te brengen. Je weet, dat ik nog al wst connecties heb bij de bladen. Ik ver moed, dat het me langs dezen weg niet al te veel moeite zou kosten het praatje in de wereld te brengen!" Ralph Degon het langzamerhand te be grijpen, zijn humor ontwaakte en nu be gonnen de beide mannen met elkaar te fluisteren en notities te maken, bij welke bezigheid van tijd tot tijd een luid gelach weerklonk. Nog denzelfden nacht werd aan den pre sident der Guarrantee Trust Company in New-York een telegram van den volgen den inhoud gezonden: „Heb redenen van particulieren aard hier voor geruïneerd door te gaan. Stop per kabel mijn crediet bij de Bankver- eeniging, weiger bij informatie alle in lichtingen, zend mij voorloopig chèque van honderdduizend dollar, betaalbaar aan toonder." Twee dagen later echter verscheen in alle Weensche bladen het volgende alar- meerende bericht, dat geruimen tijd het onderwerp van elk gesprek uitmaakte: „De Amerikaansche multimillionair Ralph O'Flanagan, die reeds 2 maanden in Wee nen verblijf houdt om hier overeenkomstig den wensch van zijn overleden moeder, die een Weensche van geboorte was, een groote hulpactie te inaugureeren, is het slacht offer geworden van een familiegeheim, dat hem in één slag tot een onvermogend man heeft gemaakt. Een en ander heeft zich als volgt toegedragen: Bij de politie van zijn geboorteplaats St. Paul in Minnesota meldde zich eenige we ken geleden een heer, met name James O'Flanagan, <iie uit Noord-Amerika was overgekomen en beweerde de eenige zoon uit het eerste huwelijk van wijlen Patrick O'Flanagan te zijn. Bovendien gaf deze het adres op van een notaris in Chicago, die, naar hem uit brieven van zijn vader geble ken was, in het bezit zou zijn van het eenige rechtsgeldige testament, dat de heer Patrick O'Flanagan eenige maanden voor zijn dood aldaar zou hebben gedeponeerd. Uit het onmiddellijk ingestelde onderzoek is gebleken, dat de mededeelingen van den vreemdeling inderdaad op waarheid be rusten. De notaris stelde de politie het door 3 getuigen onderschreven testament ter hand, waaruit bleek, dat James O'Flanagan de eenige erfgenaam is, terwijl zijn zoon uit het tweede huwelijk Patrick Ralph, met wien O'Flanagan nooit op goeden voet heeft gestaan, slechts een jaarlijksche ren te, welke nauwelijks groot genoeg is om in Amerika uiterst bescheiden te kunnen le ven. De rechtbank heeft zich inmiddels van de echtheid en onaantastbaarheid van alle betreffende documenten overtuigd en Ja mes O'Flanagan tot uitsluitend erfgenaam van het geweldige vermogen erkend met de verplichting de rente aan zijn stiefbroe der uit te betalen. Naar wij vernemen, heeft de Weensche Bankvereeniging van de Guarantee Trust Company reeds telegrafisch opdracht ge kregen de betalingen aan Ralph O'Flana gan te staken. De laatste weigerde gisteravond onzen verslaggever te ontvangen. Zijn particu liere secretaris, de bekende auteur Egon Kriegel, bevestigde echter de door ons ontvangen berichten, terwijl de zwarte be diende van den Amérikaan met tranen in de oogen verklaarde bij zijn meester te willen blijven, ook al zou deze niet meer in staat zijn hem zijn salaris uit te beta len. Naar ons door de directie van Hotel Im perial wordt meegedeeld, had de heer O'Flanagan de loopende weekrekening vooruit betaald, zoodat zij geen nadeelige gevolgen van een en ander ondervindt. De twee automobielen van den Amerikaan zijn te koop aangeboden, maar, naar wy voorts vernemen, zal de heer O'Flanagan nog eenigen tijd in Weenen blijven, daar hij met zijn kleine rente hier beter kan uitkomen dan in Amerika. Daarmede is dus weer aan veler hoop volle verwachtingen de bodem ingesla gen en zullen wij evenals vroeger, weer geheel zijn aangewezen op het door den Volkenbond verleende crediet." Zoo ongeveer luidde het sensationeele be richt in de burgerlijke bladen. De commu nistische pers was van meening, dat on danks deze „catastrophe", menig proleta riërsgezin blij zou zijn, wanneer 't over het „bescheiden" inkomen van den Ame rikaan zou kunnen beschikken en in de an- ti-semitische bladen werd de verdenking uitgesproken, dat O'Flanagan een oplichter was, die vroeger Vliegenpapier had gehee- ten. Dat het hier in werkelijkheid een schit terend bedachte mystificatie betrof, wist alleen Kriegel. Korn had men niet in het geheim genomen; hij had te veel tempera ment om lang zijn mond te kunnen hou den. Een andere kijk. De dagen en gebeurtenissen, welke nu volgden, verleenden Ralph die innerlijke vrijheid en menschenverachting, welke men noodig heeft om het leven te kunnen beheerschen. Onmiddellijk na het bekend worden van zijn „verarming", bleken de aanbidders van het gouden kalf reeds mees ter van de situatie. Toen hij in zijn hotel naar de mogelijk heid tot het huren van gemeubileerde ka mers informeerde, behandelde de portier hem niet meer op die devote wijze, welke hij zich van den eersten dag af had eigen gemaakt. Ralph moest zelfs eenigen tijd wachten, alvorens de man aanstalten maakte hem te woord te staan en toen hij ten slotte ongeduldig werd, werd hem vrij grof toegevoegd: „Houd u zich vooral kalm, meneer, u ziet toch, dat ik bezig ben." Maar eindelijk kreeg hij dan toch gele genheid zijn vraag te stellen. De portier luisterde met nauw verholen ongeduld en toen Ralph had uitgesproken, antwoordde hij: „Ja, dat zal wel niet zoo gemakkelijk gaan meneer O'Flanagan! Gemeubileerde kamers zijn duur in Weenen. Het beste is misschien, dat u eens kijkt, wat er aan geboden wordt, dan kunt u het goedkoopste uitkiezen!" Met het eigenaardige vermakelijke ge voel voor een armen kerel te worden ge houden en in werkelijkheid genoeg geld te bezitten om alle huizen op den Ring te kunnen koopen, wandelde Ralph zijn auto's stonden werkelijk reeds in een ga rage om te worden verkocht naar het paleis van de Bankvereeniging. Hij was ten slotte wel verplicht de directeur een bezoek te brengen om zijn excuses aan te bieden voor de groote moeite, die deze, zij het dan ook niet steeds uit altruistische overwegingen, zich getroost had om zijn plannen te verwezenlijken. (Wordt vervolgd 1.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5