DINSDAG 28 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 BINNENLAND de r. k. bond voor groote gezinnen. Congres te Arnhem. Zondag werd te Arnhem het Congres 'van den Ned. R. K. Bond voor Groote Ge zinnen voortgezet. Voor den aanvang der vergadering werd dn de dekenale kerk van St. Walburgis een H. Mis opgedragen door den Alge- meenen Adviseur rector Daandels, tot in tentie van de levende en overleden leden van den Bond. In behandeling kwamen vervolgens de voorstellen der afdeelingen. De afdeeling Schinnen verzocht het hoofdbestuur er bij de Regeering op aan te dringen art. 283 der Gemeentewet zoo danig te wijzigen, dat de geméente meer vrijheid verleend wordt in het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelastng, waardoor voorkomen kan worden, dat de verhooging der opcenten op de personeele belasting als sluitpost der begrooting ge bruikt wordt. Het voorstel Schinnen werd door het hoofdbestuur overgenomen. De afdeeling Elsloo stelde voor om door middel van den Centralen Raad stappen te doen bij de Regeering tot het verkrijgen van een product boter tegen lageren dan den tot nu toe gekenden prijs van 1.20 per K.G. De afdeeling Gennep stelde voor te ijve ren voor beschikbaarstelling van natuur boter aan groote gezinnen tegen geredu ceerde prijzen. Het hoofdbestuur achtte dat voorstel on uitvoerbaar in verband met de consequen ties daaraan verbonden. De secretaris de heer Wijffels merkte op dat het ondoenlijk is te eischen dat de boeren boter leveren tegen den prijs die dat product op de Londensche markt doet. We zouden dan vergen dat de boeren ons boter met verlies leveren. De heer Ruyter wijst er op dat blijkbaar de margarine-unie alle macht in handen heeft. Met de thans gevolgde politiek gaan vele duizenden landbouwersgezinnen naar de maan. De R. K. Bond voor groote ge zinnen mag nooit eischen dat de boeren stand ten offer wordt gebracht aan een vermeend recht. De secretaris de heer Wijffels vroeg van de vergadering om vertrouwen te hebben in het beleid van het hoofdbestuur ten dezen opzichte. De vergadering ging hiermede accoord. De afdeeling Leiden diende een voor stel in maatregelen te nemen, opdat in alle afdeelingen en kringen der vereeniging fondsen of kassen worden opgericht, waaruit aan de leden der vereeniging bij geboorte of ziekte in huisgezin een uit- keering wordt gedaan. Het hoofdbestuur verklaarde zich be reid voor deze gedachte propaganda te ma'ken. Brunssum diende een voorstel in om een actie te beginnen en bij de R. K. Staatspartij en de regeering er op aan te dringen, tot beschermende maatregelen voor gehuwde werkkrachten in het be drijfsleven, zoodat deze niet zonder meer kunnen worden ontslagen en men daar voor jeugdige werkkrachten kan instellen voor lagere loonen. Het hoofdbestuur deelde mede dat de minister van Sociale Zaken voor deze aan gelegenheid advies heeft gevraagd aan den Hoogen Raad van Arbeid. Verder verklaarde het hoofdbestuur zich accoord met het voorstel van de af deeling Arnhem om gedurende de vacantie met gesloten beurzen den kinderen der le den onderling uit te wisselen voor verblijf bij bosschen of de zee. Arnhem diende een voorstel in om alles in het werk te stellen om de vrijgezellen belasting er door te krijgen teneinde daar door te komen tot een Rijkskindertoeslag- fonds. De voorzitter deelde mede dat het hoofd bestuur een andere actie voert om tot de vrijgezellenbelasting te komen. Men meent echter, dat de opbrengst van zoo'n belas ting alleen niet voldoende is voor een Rij kskindertoeslagf onds. Door den heer de Lang, lid van den ge meenteraad van Bussum werd een inlei ding gehouden over gezinstarieven bij gas- en electriciteitsbedrijven. Spr. kwam tot de volgende conclusie: De afdeelingen ijveren voor een vast rechttarief dat zoo laag mogelijk is. Het prijsverschil tusschen groot- en kleinver bruikers mag niet te groot zijn. De reduc tie op de tarieven zij progressief. Reke ning moet worden gehouden met de draag kracht van het gezin. Spr. bepleit het vormen van een com missie die de te voeren gedragslijn vast stelt, waarmede de afdeelingen plaatselijk het doel kunnen trachten te bereiken. Verschillende afgevaardigden voerden naar aanleiding van deze rede het woord. Het hoofdbestuur verklaarde de commis sie te willen voorstellen in den geest als door den inleider bepleit. Daardoor is ook lovergenomen het voorstel Eist: het hoofd bestuur zorge er voor dat de Prov. Elec triciteitsbedrijven een tarief invoeren waarin reductie wordt toegepast voor d-e groote gezinnen. Vervolgens werd de rondvraag gehou den waarvan een zeer ruim gebruik ge maakt werd. Tenslotte maakten de afgevaardigden een autotocht in de omgeving van Arn hem. KAMPEEREN TE ZANDVOORT. Van een isolatie geen sprake. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Kupers betreffende het nemen van maatre gelen door de gemeentebesturen van Zand- voort en Bloemendaal tot verbetering van de verbindingswegen naar het ten Noorden van de bebouwde kom der gemeente Zand- voort aan het Noordzeestrand gelegen ten tenkamp heeft de minister van Binnenland- sche Zaken geantwoord, dat de moeilijkhe den, gerezen tusschen de gemeenten Zand- voort en Bloemendaal, hem bekend zijn. Zij hebben haar oorsprong in de verplaatsing door eerstgenoemde gemeente, van het al daar aan de Zuidzijde gelegen tentenkamp naar het zeestrand ten Noorden van de be bouwde kom tegen de duinreep, die privaat rechtelijk aan de gemeente Bloemendaal behoort en met prikkeldraad is afgesloten. Als gevolg van deze verplaatsing heeft de gemeente Bloemendaal haar vroeger op het strand benoorden den zeeweg gelegen tentenkamp en den toegang naar het nieu we Zandvoortsohe tentenkamp over de af gesloten duinreep belet. Het is echter on juist, dat het tentenkamp daardoor ver stoken is van rechtstreeksche en behoorlijk begaanbare communicatiemogelijkheden met de in de nabijheid gelegen groote we gen. Het tentenkamp is langs het strand over de geheele lnngte bereikbaar en bo vendien ten Noorden als ten Zuiden van de afgesloten duinreep door behoorlijk ver zorgde afwegen met den zeeweg en den zeeboulevard verbonden. 'Indien honderden kampeerders gedu peerd zijn, is dit niet het gevolg van de af sluiting van de duinreep, maar veeleer van de opheffing van het Bloemendaalsche ten tenkamp, waarvoor goedkooper tarieven golden dan bij Koninklijk besluit van 2 Mei j.l. voor het nieuwe Zandvoortsche zijn goedgekeurd. Dat dit laatste in geval van nood Slechts zeer bezwaarlijk en met groo te vertraging zou zijn te bereiken, kan op grond van het bovenstaande niet worden toegegeven. Bij de verdrinkingsgevallen op Zondag 5 Juli zijn de lijken op niet meer dan 270 meter van den noordelijken afweg aangespoeld. Ook al was deze afstand nog korter geweest, zouden de levensgeesten bij de slachtoffers, die eerst een half uur na hun verdrinking zijn aangespoeld, niet meer hebben kunnen worden opgewekt. Van een gevaarlijken toestand kan, in verband met het voorgaande, niet worden gesproken. Voor zoover de bestaande toe stand ongewenscht kan worden genoemd, zij medegedeeld, dat reeds vóór de ver drinkingsgevallen pogingen zijn aangevan gen om de beide gemeentebesturen over een nieuwe regeling van de kampeergele genheid op het zeestrand tot overeenstem ming te brengen. De minister vertrouwt, dat de gemeentebesturen aan deze regeling hun medewerking niet zullen onthouden. DE KINDERTOESLAG IN DE WERK VERSCHAFFING TE EMMEN. Aandrang op den Minister uitgeoefend. In verband met het vervallen van de kindertoeslag op de loonen in de werkver schaffing in de gemeente Emmen is door het Bestuur van den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen in overeenstemming met den wensch geuit op de te Arnhem gehou den Centrale Raadsvergadering het volgen de telegram aan den Minister van Sociale Zaken gezonden: „Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen betreurt levendig beslissing in zake kin dertoeslag op werkverschaffingsloonen in gemeente Emmen; beschouwt algemeen doorvoering van kindertoeslag als een eisch van sociale rechtvaardigheid ten aanzien der groote gezinnen, in welks vervulling de Overheid behoort voor te gaan; waarom Uwe Excellentie beleefd maar dringend wordt verzocht beslissing opnieuw in over weging te nemen en te herzien". 't Is te hopen, dat de Minister aan dit ver zoek gehoor en gevolg zal geven! 't Be treft inderdaad hier „een eisch van sociale rechtvaardigheid" OVERTREDINGEN VLEESCHKEURINGS- WET. Van bevoegde -zijde wordt het volgende medegedeeld: Den laatsten tijd neemt het aantal over tredingen der vleeschkeuringswet ten aan zien van het clandestien slachten van vee en 't in consumtie-brengen van niet goed gekeurd, ondeugdelijk vleesch dermate toe, dat het noodig is, mede met het oog op de volksgezondheid, de maatregelen ter voor koming van dergelijke knoeierijen te ver scherpen. Aangezien in deze gevallen niet alleen het keurloon wordt ontdoken, maar ook de crisisheffing, wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de veehouders, die zich aan bedoeld strafbaar feit schuldig maken en daardoor de deugdelijke werking van de landbouwerisiswet tegenwerken, behalve dat zij zich aan vervolging blootstellen, bo vendien de kans loopen, voortaan van cri- sissteun te worden uitgesloten. GROOTE PARTIJEN AARDAPPELMEEL. Naar Engeland 600.000, naar Duitschland 70.000 balen. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Aardappelmeel-centrale 600.000 balen aardappelmeel naar Engeland en 70.000 ba len naar Duitschland heeft verkocht. Daar door is een groot gat geslagen in dc voor- Steunverleening aan kleine boerenbedrijven. De Minister van Landbouw en Vissche- rij heeft tot voorlichting van het kleine boerenbedrijf en ter uitvoering van de maatregelen met betrekking tot den bij- zonderen bedrijfsteun ingesteld een dienst voor de kleine boerenbe drijven. Voor dezen dienst heeft de minister een reglement vastgesteld, waarin de taak van den nieuwen dienst als volgt is omschre ven: 1. het verstrekken en bevorderen van de voorlichting, welke de kleine boerenbedrij ven met het oog op hun aanpassing aan de veranderde omstandigheden behoeven. 2. De uitvoering van de bijzondere steunverleenning aan de kleine boerenbe drijven. Voorts is bepaald, dat met betrekking tot aangelegenheden van den dienst de minis terzijde wordt gestaan door een commis sie van advies, waarvan de directeur-ge neraal van den landbouw ambtshalve lid en voorzitter'is en de overige leden wor den benoemd en ontslagen door den mi nister. Deze dienst vormt een onderdeel van de directie van den landbouw. Als directeur zal optreden de inspecteur van den land bouw, chef der tweede afdeeling der direc tie van den landbouw. De bedrijfsconsulenten voor den land bouw zijn onder leiding van den directeur belast met de aangelegenheden van den dienst in hun ambtsgebied. Wat betreft den bijzonderen bedrijfssteun is bepaald, dat de steun wordt verleend aan door den minister erkende houders van boerenbedrijven, welke 'n oppervlakte van 5 H.A. of minder beslaan en als zoodanig erkend zijn. Voor erkenning komen in aanmerking zij, die hun bestaan hoofdzakelijk vinden in uitoefening van het beroep van zelfstan dig landbouwer. De toekenning en uitbetaling van het be drag van dezen steun geschiedt naar de door den minister vastgestelde grondsla gen. De directeur verstrekt aan iederen er kenden houder van een klein boerenbe drijf een bedrijfskaart, welke een beknopte beschrijving van het bedrijf bevat. Benoemd zijn tot leden van de commis sie van advies van den dienst voor de klei ne boerenbedrijven: D. W. ten Bokkel te Baarlo; K. Brok, lid v. Gedeputeerde Sta ten der provincie Drenthe, te Assen; dr. ir. W. Droessen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Roermond; P. J. van Haaren, secretaris van den Noord-Bra- bantschen Christelijken Boerenbond te Til burg; ir. Tj. P. Huisman, secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, te 's-Gravenhage; ir. F. P. Mesu, directeur van den cultuurtechnischen dienst te Utrecht; ir. J. Nysingh, rentmeester der do meinen te Zwolle, R. Siebenga te Marum; mejuffrouw G. Smit, inspectrice van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; ir. C. G. P. Stevens, directeur van den Dienst voor de kleine Boerenbedrijven te 's-Gra venhage, die tevens wordt benoemd als se cretaris der commissie van advies; ir. J. Wind, directeur van de Christelijke Land- bouw winterschool te Ambt-Hardenberg. raden, die ten deele nog dateeren van 1934. De prijs is in beide gevallen geheim. De aankoop voor Engelsche rekening is geschied door een combinatie, die haar aan koop zal distribueeren op de Engelsche markt, die nog altijd de grootste afnemer is van aardappelmeel uit ons land. Het spreekt vanzelf dat de verkoop van een zoo groote hoeveelheid, die geruimen tijd in de be hoefte der Engelsche markt voorziet, niet is tot stand gekomen zonder eenige prijs- opoffering en niet zonder garantie, dat de combinatie dezen grooten voorraad zonder verliezen kan slijten op de Engelsche markt. „Hbld." SAMENWERKING VAN OVERHEIDS BEDRIJVEN EN INSTALLATEURS. Met betrekking tot den verkoop van verbruikstoestellen. Gelijk bekend, is kort geleden bij ge meenschappelijke beschikking van de mi nisters van handel, nijverheid en scheep vaart en van waterstaat een commissie in gesteld, welke tot taak zal hebben van voorlichting te dienen inzake een regeling nopens de samenwerking van overheids bedrijven (electriciteit, gas, enz.) en instal lateurs, zulks inzonderheid met betrekking tot den verkoop van verbruikstoestellen iri den ruimsten zin. Mede uit naam van zijn ambtgenoot van waterstaat, heeft de minister van handel, nijverheid en scheepvaart, prof. dr. Gelis- sen, dezer dagen in het gebouw van zijn departement bedoelde commissie geïnstal leerd. De minister, die de bestaande toestanden op dit terrein in den breede schetste, sprak den wensch uit, dat het der commissie mo ge gelukken een vpor alle partijen bevre digende oplossing voor te bereiden. Dr. W. L. Groeneveld Meijer dankte als voorzitter der commissie, mede namens de overige leden, voor de vereerende opdracht, waarvan hij zich jntusschen de moeilijkhe den allerminst ontveinsde. De commissie beraadslaagde daarna in eigen kring over de te volgen werkwijze. De eerstvolgende vergadering zal in den loop van September plaats vinden. NED. MUSICI EN AUTISTEN VERREWEG IN DE MEERDERHEID. Gunstige werking van de wet van 16 Mei 1934. Naar aanleiding van de vragen van het Eerste-Kamerlid van Vessem over het wei geren van de noodige vergunning voor het opvoeren van het tooneelspel „Tijl Uilen spiegel" in een bijeenkomst van de N.S.B. te Rotterdam, deelt minister Slingenberg mede, dat de weigering van de hierbedoelde vergunning voor het werken van buiten- landsche tooneelspelers den minister be kend is. Het is den minister voorts bekend, dat de directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemidde ling vergunningen tot het doen verrichten van arbeid door buitenlandsche rriusici en artisten heeft verleend in gevallen, waarin het hem, na ingewonnen advies van een commissie, samengesteld uit vertegenwoor digers van het betrokken deel van het be drijfsleven, wenschelijk is gebleken. Van de in Nederland in hotels-, café-res taurants en bioscopen in April 1936 werk zame musici waren er 70 pet. Nederlan ders en 30 pet. buitenlanders. Onder de 291 buitenlanders bevonden er zich 47, die sedert hun geboorte, dan wei reeds tientallen jaren in Nederland woon achtig waren. In September 1933, toen de wet van 16 Mei 1934 nog niet van kracht was, bedroeg het totaal aantal in de genoemde bedrijven werkende Nederlandsche musici 406 en het totaal aantal buitenlandsche 574. Het bevorderen van het werken van Ne derlandsche musici wordt voortgezet. Sedert 1 Januari 1936 werd de vergun ning of verlenging van vergunning voor 157 buitenlandsche musici en artisten ge weigerd. De directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling verleent regelmatig medewer king om het werkgevers mogelijk te maken het publiek hooge kunst te doen genieten. Het ontbreekt dezen directeur niet aan toe wijding voor de Nederlandsche cultuur noch aan deskundige voorlichting. Ingeval even wel het optreden van buitenlandsche kun stenaars of gezelschappen gevaar oplevert voor de openbare orde of goede zeden, dan wel politiek doel nastreeft, wordt de mede werking van genoemden directeur niet ver kregen. gebruik van 3 cents-brief kaarten. In verband met de verlaging van het lo caal port worden de briefkaarten met een zegelafdruk van 3 cent met ingang van 1 Augustus vervangen door briefkaarten met een zegelafdruk van 2 cent. De in omloop zijnde briefkaarten van 3 cent verminderen hierdoor evenwel niet in waarde, zij kunnen door het bijplakken van frankeerzegels tot een waarde van 2 cent, resp. 4 y2 cent in het interlocale- resp. in het internationale verkeer worden gebruikt. Het zal voor velen, die briefkaarten van 3 cent in voorraad hebben, derhalve niet noodig zijn deze op het postkantoor in te wisselen, waartoe overigens gedurende de maand Augustus a.s. gelegenheid bestaat. MAIS-CULTUUR IN ONS LAND. Steunverleening in de toekomst niet uitgesloten. Minister Deckers heeft geantwoord, dat de ervaring van vorige jaren en de tot dus verre verkregen resultaten van de talrijke proeven en aanplanten in 1936 den indruk vestigden, dat de cultuur van mais hier te lande mogelijk is. Onder het zeer groote aantal rassen schijnen er verschillende te zijn, welke onder de Nederlandsche kli maatomstandigheden voldoende vroeg rijp worden en een hoogere zaadopbrengst ge ven dan de gewone graangewassen. Het vraagstuk verkeert op dit oogenblik even wel nog in het stadium van onderzoek. Voor de kleinere, gemengde bedrijven is het ongetwijfeld van belang, dat de cul tuur van mais meer arbeid vraagt dan die van andere granen. Daarnaast is van be- teekenis, dat mais als een hakvrucht kan worden beschouwd, en dat de invloed op de arbeidsverdeeling in het bedrijf gunstig zal zy'n. Indien de voorloopig gunstige indruk be vestiging mocht vinden in de resultaten van het voortgezette, in gang zijnde on derzoek, zal worden overwogen in hoeverre aan de mals-cultuur steun ware te verlee- nen. TELEVISIE IN ONS LAND. Na Eindhoven ook Voorburg een televisie zender. Ingevolge het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan het expe- rimenteele radio-zendstation P.A.O.J.F. van den heer J. G. Mulder, van Halewijn- laan 287 te Voorburg vergunning verleend voor het draadlooze uitzenden van televi siebeelden op een golflengte van ongeveer 80 Meter. Deze uitzendingen, welke als we tenschappelijk experiment bedoeld zijn, zullen geschieden op alle Zaterdagavonden, direct na het sluiten van de Nederlandsche omroepzenders. De juiste datum van in- bedrijfstelling zal nader worden bekend gemaakt. LAND: EN TUINBOUW STAND DER'GROENTE- EN FRUIT TEELTGEWASSEN OP 25 JULI. Algemeen overzicht. In de eerste dagen der maand Juli was de temperatuur eenige graden boven nor maal, om na 9 Juli weder te dalen. De neerslag op het einde van Juni was bene den normaal, vooral in het Noorden des lands. De eerste weken van Juli ken merkten zich door regen- en onweers buien, zoodat gedurende het tijdvak 123 Juli de neerslag 105110 m.m. heeft be dragen, terwijl het normale bedrag voor die geheele maand Juli 71 m.m. bedraagt. Het aantal uren zonneschijn was dan ook minder dan normaal het geval is. Omstreeks 15 Juli traden stormen op, welke aan de vollegrondsgroenteteelt, maar nog meer aan de fruitteelt, ernstige schade toebrachten. De oogstvooruitzichten, inzonderheid van appelen en peren, welke reeds zeer matig waren, zijn daardoor nog vermin derd. Bovendien brachten plaatselijke ha gelbuien aan blad en vrucht schade toe en dientengevolge zijn de vooruitzichten voor de fruitteelt slecht geworden. Naast de weersomstandigheden had ook het optreden van ziekten, met name bij de koolsoorten: draaihartigheid (veroorzaakt door de koolgalmuglarve) en bij de ap pelen en peren: schurft, een ongunstigen invloed. Groenteteeltgewassen. A n d ij v i e staat er goed voor, met uit zondering voor de omgeving van Hooge- zand, Sappemeer en Groningen, waar de stand van het gewas matig is. Sla vertoont een matigen stand in de Venen, de omgeving van Delft en op de Zuidhollandsche eilanden, welke elders goed is. Bloemkool heeft een matig gewas ontwikkeld dat er in de omgeving van Hoogezand-Sappemeer beter voor staat. Roode, witte en savoyekool. De vooruitzichten zijn achteruitgegaan. Algemeen komt, evenals bij de bloemkool, het verschijnsel van draaihartigheid voor. in verband waarmede de stand in de voor naamste gebieden, waar kool geteeld wordt, matig is. Peen. De stand is goed, doch op de Zuidhollandsche eilanden, en plaatselijk dn Utrecht, matig. Pronkboonen. De stand is goed; in Kennemerland matig. Snijboonen, stok- en stamprin- cesseboonen hebben een matig ge was ontwikkeld op de Zuidhollandsche eilanden, de Venen, Kennemerland en Limburg. Elders is de stand goed. Spekboonen, welke in Limburg en Zuidholland geteelt worden, vertoonen een matigen tot goeden stand. Augurken.- Met uitzondering voor het Noorden en Oosten des lands, is het gewa3, vergeleken met den toestand van 25 Juni, achteruitgegaan. De vooruitzich ten zijn in verband met de weersomstan digheden matig geworden. Komkommers en meloenen ont wikkelden een goed gewas. In Delfland is de stand der komkommers matig, ten ge volge van het optreden van Fusarium, waardoor de opbrengst ernstig geschaad wordt. Ook oefent het koude weer een on gunstigen invloed uit op het aantal te oog sten vruchten. Tomaten staan er goed voor, op de Zuidhollandsche eilanden laat de vrucht bezetting der bovenste trossen in verband met de weersomstandigheden te wenschen over. Vroege aardappelen. Overeen komstig de oogstverwachtingen leveren de vroege aardappelen goede opbrengsten. D$ stand in de omgeving van Hoogezand-Sap- .pemeer is matig. Uien. In de omgeving van Hoogezand- Sappemeer en Groningen staan de uien er matig voor, elders goed tot zeer goed. Witlof vertoont dooreen genomen een .goeden stand. Fruitteeltgewassen. Appelen. De oogstverwachtingen zijn alom slecht geworden en van sommige variëteiten, zooaLs Bellefleurs, tot nihil ge daald. In Friesland zijn de oogstverwach tingen beter, behalve van Schoone van Boskoop (goudreinetten), welke ook daar slecht zijn. Peren. Over het algemeen is de stand matig tot slecht, zoowel van hand- als van stoofperen. In Friesland is deze iets beter en van de variëteiten Clapp's Favorite en- Williams Duchesse zelfs goed. Pruimen staan er matig tot slecht voor, terwijl de oogst in Limburg en Oost- Noord-brabant zelfs als mislukt beschouwd moet worden. Alleen de variëteit Reine Victoria heeft nog goede oogstvooruitzich ten; plaatselijk is de stand van Eldensc-he Blauwe en Reine Claude d'Oullins iets beter. Kersen. Voor zoover de oogst nog niet is afgeloopen, is de stand slecht tot matig, zulks ten gevolge van de ongunstige weersomstandigheden. Morellen staan er beter voor en vertoonen een matigen tot goeden stand. Kruisbessen leveren een matig tot goed gewas, dat in de Bommelerwaard zeer goed is. Roode bessen. De oogstvcrwachting is op de Zuidhollandsche eilanden, in de Overbetuwe en het Land van Maas en Waal matig, elders goed. Frambozen. Hoewel het weer plaat selijk een ongunstigen invloed uitoefende, is de stand nog goed te noemen. Druiven en perziken staan er •goed tot zeer goed voor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11