MAANDAG 27 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 AFWISSELEND. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrok ken, later wellicht opklarend, aanvanke- lijkweinig of geen, later toenemende kans op regen, aanvankelijk iets warmer, later iets koeler. Hoogste barometerst.: 767.3 te Warschau. Laagste barometerst.: 749.1 te Roest en Stensele. De kern van de depressie, welke zich zeer langzaam beweegt, bevindt zich thans over Midden-Scandinavië en de Noorsche kust met barometerstanden onder 750 m.m. Het lagedrukgebied strekt zich tot bezui den IJsland uit, een diepe en actieve se cundaire ligt ten Westen van Ierland. De scheepswaarnemingen melden daar vrij sterke barometerveranderingen met krach tige Westelijke tot Noordelijke wind. Overigens is het weer rond de depressie zeer rustig. De lucht is er meest zwaar be wolkt tot betrokken. Vrij zware regen val wordt uit Scandinavië en IJsland ge meld, over .de Britsche Eilanden viel slechts lichte regen. Het Zuidelijk gedeel te van het waarnemingsgebied wordt nog steeds beslagen door een weinig betee- kenende hoogedrukking, welke in het Oos ten, over Polen, haar kern heeft. Vele sta tions in Frankrijk en Zwitserland melden windstilte, ook in Duitschland heerscht zwakke wind. Helder of licht bewolkt weer wordt slechts in Polen en Centraal- Europa aangetroffen. De vooruitzichten van het weer ten onzent worden weer on gunstiger. In de afgeloopen dagen heeft de depressie slechts lichte regenbuitjes in ons land gebracht. Het heeft er thans ech ter alle schijn van, dat de secundaire met den West-Zuid-Westelijken bovenwind over ons land zal passeeren en opnieuw toenemende bewolking en regen zal bren gen. Na het voorbijtrekken dezer storing zal bij opklarend en weer iets koeler weer de wind ruimen. BINNENLAND KONINGIN EN PRINSES IN HET BUITENLAND. Bezoek aan klooster en kerken. Uit Hohwald wordt gemeld, dat H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg Vrijdagmorgen in een open auto bij gunstig weer een bezoek hebben gebracht aan het klooster St. Odile en des middags een toer hebben gedaan naar Se- lestat, waar zij de oude kerken St. Foi en St. George en Recoilets hebben bezich tigd. WERK'VER RUIMING EN INDUSTRIE FINANCIERING. Opnieuw twintig mÈllioen beschikbaar voor openbare werken. In een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de wets ontwerpen tot: 1. wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk b der rijksbe- grooting voor het dienstjaar 1935 (crediet voor werkverruiming); 2. wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 (industrie-financieering) (ingezonden 25 Juli 1936) deelt de regeering mede, dat zij de voorgestelde verhooging van artikel 133 met 6.3 millioen voldoende acht. Het voorstel beteekent, dat opnieuw een bedrag van ongeveer 20 millioen be schikbaar komt voor openbare werken en dit bedrag is voorshands toereikend om de aanvragen, die vermoedelijk voor goed keuring in aanmerking zullen komen, te financieren. Inderdaad zou een grooter aantal mil- lioenen noodig zijn om op korten termijn tot sterke vergrooting te komen van de werkgelegenheid, doch of met de uitvoe ring van een groot aantal geschikte werk- objecten begonnen zou kunnen worden, is niet met zekerheid te zeggen. De uitvoering van verscheidene objec ten kon niet eerder worden aangevat, om dat de plannen na de goedkeuring een tijdroovende uitwerking vereischten, al vorens tot de uitvoering kon worden over gegaan. De regeering zal dan ook zich in de toe komst bepalen tot die plannen, waarbij onmiddellijk tot uitvoering kan worden overgegaan. Er is geen aanleiding om in de tot nu toe gevolgde practijk wijziging te brengen. De vraag of het in de bedoeling ligt van de regeering om door de reorganisatie meerdere objecten dan voorheen het geval was voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking te doen komen, wordt ont kennend beantwoord. Inderdaad wordt aan ons wegennet zeer krachtig gewerkt en zal de regeering, in dien meer geld noodig mocht zijn voor de goede functionneering van het Werkfonds 1934, dienaangaande voorstellen doen. R.-K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Congres te Arnhem. In Hotel Royal te Arnhem werd Zaterdag het congres gehouden van den landelyken R.-K. Bond voor Groote Gezinnen. Des morgens werden de deelnemers door het gemeentebestuur officieel ontvangen, waarbij burgemeester H. P. J. Bloemers een toespraak hield. Een woord van welkom werd toegeroe pen aan de aanwezige overheidspersonen, in het bijzonder aan dr. L. Belet, directeur van het Centraal Bureau der Kroostrijke gezinnen te Brussel, den heer Jaspert Ahlen, vertegenwoordiger van de Bund der Kinderreichen Deutschlands. Het hoofdbestuur is tevreden maar niet voldaan over de activiteit der afdeelingen. Teveel afdeelingsbesturen laten hun leden tal terugloopen. Door krachtige landelijke actie hebben we dien achteruitgang onge daan gemaakt en zijn zelfs meer dan 1000 leden vooruit gekomen vergeleken bij het vorig jaar. Uitvoerig toonde spr. aan, dat de politiek dezer Regeering noodwendig min of meer gezinsvijandig moet zijn en betreurde het, dat geen samenwerking met andere par tijen kan gevonden worden, waardoor een richting aan het bewind zou kunnen ko men, die meer werk aan onze werklooze kinderen zal verschaffen. Zij zijn het slacht offer van de liberale economie die thans gevoerd wordt. Hoe moeten we nu onze gezinspolitiek verwezenlijkt krijgen? Door te strijden, maar te strijden in verband, niet door af te geven op onze Staatspartij, maar onze meening aan de topleiding te doen kennen met alle dienstige middelen. Strijdt met ons, desnoods op den uitersten linker-vleu gel, maar strijdt met ons in verband der R.-K. Staatspartij. De heer Eggink heette namens de afdee- ling Arnhem de aanwezigen welkom. De secretaris H. C. M. Wijffels bracht het jaarverslag uit. Daarin wordt vermeld, dat het hoofdbestuur overweegt om te ko men tot een propagandafilm voor het groo te gezin en den Bond. Bij acclamatie werd besloten telegram men te verzenden aan H. M. de Koningin om van de aanhankelijkheid van den bond te getuigen en aan Mgr. de Jong als be wijs van eerbied en toewijding. De afgevaardigde van Zaandam vroeg inlichtingen betreffende het onderwerp kindertoeslagen. Spr.- vindt het onjuist om de centrale raadsvergadering zoo royaal op te zetten. Hoe staat het met het kin- derrentefonds? De voorzitter dankte voor de hulde aan het bondsbestuur gebracht. Spr. zegde toe, dat het vraagstuk van de kringbesturen onder de oogen zal worden gezien. Even tueel zal een commisie worden benoemd. Onderzocht zal worden of de centrale vergadering in een retraitehuis gehouden kan worden. De bond heeft sterk geijverd voor de idee van de kinderrente. De secretaris sprak over de circulaire van minister de Wilde betreffende den kinder toeslag. Contact is gezocht met een van de R.-K. Kamerleden. De Minister heeft geen bezwaar wanneer de toeslag begint bij het derde kind. De salarissen van de gemeen ten moeten volgens den Minister worden aangepast aan die van het rijk. Ziet de ge meente af van den toeslag, dan mag een hooger grondsauaris worden vastgesteld. Dit systeem is echter niet gunstig voor groo te ge2innen. De voorzitter besprak vervolgens de kwestie-Haarlem. Deze afdeeling wilde zich afscheiden van den bond. Het hoofdbestuur heeft contact gezocht met de afdeeling. De afdeeling eischte opheffing van het or gaan, van het centrale bureau en van den centralen raad en afschaffing van de sala- rieering voor extra-werkzaamheden. Dit kon geen basis voor onderhandeling zijn. De afdeeling Haarlem wil het zwaarte punt leggen bij de gezinszorg en niet bij de gezinspolitiek Daaraan kan het bestuur niet tegemoetkomen. De gezinspolitiek is van primair belang en de gezinszorg van secundair belang. De onderhandelingen zijn thans vastgeloopen. Hopelijk zal de af deeling nog terugkeeren. De aftredende bestuursleden P. M. H. v. d. Ven, Heerlen, ir. B. J. V/. Reuser, Nij megen, mr. Jos. de Voort, Tilburg en dr. Jos. de Boer, Den Haag, werden bü accla- tie herkozen. De volgende centrale raadsvergadering zal te Maastricht gehouden worden. De bond is getreden uit het comité Ge zinsfilm omdat men geen vertrouwen meer in den opzet had, speciaal wat het finan- cieele beleid betreft. Door de ontwikkeling van de smalfilm is het mogelijk tot een propagandafilm te geraken. Aan een jongen kunstenaar te Venlo werd opgedragen een draaiboek sa men te stellen. Dr. de Boer, mr. de Voort en rector Daandels hebben zitting genomen in een comité dat deze zaak voorbereidt. De film moet zooveel mogelijk onder het publiek worden gebracht, ƒ4000 wilde het bonds bestuur maximaal voor deze film ter be schikking stellen. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen. Des avonds werd een feestavond aange boden aan hoofdbestuur, congresleden en aan de leden van de jubileerende afdee ling Arnhem RESTAURATIE VAN DEN MARTINI TOREN TE GRONINGEN. B. en W. van Groningen hebben den Raad voorstellen geaan betreffende restau ratie van den Martinitoren. Het Benoodig- d'e kapitaal zal geheel door het Werkfonds- worden verstrekt en wel f 100.000 a fonds perdu (deze gelden worden dus niet terug betaald) en /200.000 bij wijze van crediet. Deze restauratie is niet volledig, doch voorziet in de dringendste noodige herstel- lingn teneinde direct dreigend gevaar te voorkomen. ONGELUKKEN MET SPÜITAPPARATEN IN DEN TUINBOUW. Antwoord op vragen van Kamerleden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Kupers betreffende spoedige inwerking treding van de nieuwe Veiligheidswet, mede in verband met de in den laatsten tijd voorkomende ernstige ongelukken wegens het gebruik van spuitapparaten ter bestrijding van schadelijk ongedierte in den land- en tuinbouw, heeft de minis ter van sociale zaken geantwoord: Het is den minister bekend, dat in de laatste jaren verschillende ongelukken met pulverisateurs in den land- en tuin bouw zijn voorgekomen, waaronder eenige ernstige. Ofschoon in dezen niet dwingend kan worden opgetreden, wijdt de arbeids inspectie toch reeds aan deze aangelegen heid haar aandacht, waarvan de mededee- lingen in hoofdstuk VA van het Centraal verslag der arbeidsinspectie over 1933 en 1934 getuigen. De voorbereiding van de verschillende algemeene maatregelen van bestuur, noo dig ter uitvoering van de nieuwe Veilig- heidswet, vormt een zeer omvangrijken arbeid. De ontwerp-besluiten, betrekking hebbende op fabrieken en werkplaatsen, zijn thans nagenoeg gereed en zullen bin nenkort aan den Hoogen Raad van Ar beid om advies kunnen worden toegezon den. Het ligt in de bedoeling, na het tot stand komen daarv'an, de wet gedeeltelijk in werking te doen treden. De arbeid aan de overige algemeene maatregelen van bestuur, waaronder die, bedoeld in 4 der wet, houdende voorschriften tot be- veiliging bij den arbeid in landbouw-, tuinbouw-, bosch-bouw-, veehouderij- of veenderij ondernemingen, kan dan inmid dels voortgang hebben. Wanneer die be sluiten in werking zullen kunnen treden, valt thans nog niet te zeggen, omdat ver schillende omstandigheden daarbij van in vloed kunnen zijn, met name ook de ont wikkeling van den oeconomischen toe stand, in het bijzonder wat de betrokken takken van bedrijf aangaat. BEELDTELEGRAM NAAR DUITSCHLAND. Van 1 Augustus a.s. af kan de afzender van een beeld/telegram naar Duitschland tegen betaling van een recht van f 1.40 een afdruk verkrijgen van het beeldtele gram zooals dit op de plaats van bestem ming wordt ontvangen. De beeldtelegrammen moeten daartoe voor het adres voorzien zijn van de be taalde dienstaanwijzing K.P., de afdruk wordt door het kantoor van afzending in een aangeteekende brief aan den afzender toegezonden. AANBESTEDING VAN DE NIEUWE K.R.O.-STUDIO. Hedenmorgen is te Hilversum aanbesteed het bouwen van de nieuwe K.R.O.-studia Er waren tachtig inschrijvingen binnenge komen, uitsluitend van Roomsch Katholieke aannemers. De hoogste inschrijfster was de N.V. Niemes All, Zwolle met 121.900. De laagste inschrijver was H. Fennis, Bussum met ƒ78.900. DE „SLAMAT" NADERT HET VADERLAND. Het stoomschip „Slamat" van de Rotter- damsche Lloyd, wordt Woensdag 29 Juli om 8 uur voorm. te Rotterdam verwacht. TECNISCH SCHIJNBUREAU TE AMSTERDAM. Uit de te Amsterdam gevestigde vakbon den van tecnici n.L de Nederl. Bond van Technici de R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus" en de Alg. Bond van Tech nisch en Opzichthoudend personeel is een commissie gevormd tot het stichten van een z.g. schijnbureau voor werklooze tech nici. Het doel van dit schijnbureau is om te trachten door het uitwerken op dit bu reau van gefingeerden opdrachten, de werklooze technici te behouden voor him vakbekwaamheid en hun te onttrekken aan den sterk deprimeerenden invloed van gedwongen ledigang. Het gemeentebestuur, bonden van ar chitecten, ingenieurs en eenige industrieele ondernemingen zegden reeds him moreelen en finantleelen steun toe. Zij die dit mooie doel willen steunen of inlichtingen verlan gen wenden zich tot het secretariaat Ad- miralengracht 552 Amsterdam. DE HANDELSBETREKKINGEN MET ITALIë. Moeilijkheden van Italiaanschen kant; men wenscht niet via de clearing te rekenen. Naar de „N. Rott. Crt." verneemt heeft de Italiaansche regeering financieele maatregelen getroffen, die eiken directen export naar ons land onmogelijk maken. De Italiaansche regeering eischt n.l., dat voor de uitvoering van eenige order, de gelden gestort moeten worden op een Ita liaansche bank, terwijl ons land betaling over de clearing vordert. De Italiaansche exporteurs deelen hun cliëntèle hier te lande mede, dat hun regeèring met beta ling over de Nederlandsch-Italiaansche clearing geen genoegen meer wenscht te nemen. In verband met deze feiten heeft onze regeering, gelijk wij dezer dagen reeds gemeld hadden eenige vertegen woordigers naar Italië gezonden, om te trachten tot een vergelijk te komen. Het zijn de heeren mr. A. van Kleffens, admi nistrateur aan het dep. van handel, nij verheid en scheepvaart en dr. F. L. Rut gers, van het dep. van koloniën. Gehakt in blik voldoet gebruikers te Emmen niet. De distributie van geconserveerde vleeschproducten o.a. gehakt, aan werk- loozen en steuntrekkenden, schijnt in de gemeente Emmen met moeilijkheden ge paard te gaan. Was de afzet aanvankelijk goed, thans loopt deze zoo sterk terug, dat AGENDA LEIDEN. Woensdag Ledenvergadering Transportarb. Bond. Gebouw R. K. Volksbond, 8 uur. ,De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot en met Zondag 2 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegst- men zich heeft afgevraagd wat hiervan wel de oorzaak kan zijn. Bij informatie is ons gebleken, dat de arbeiders het product niet meer wenschen te gebruiken, omdat, naar zy zeggen, de kwaliteit niet goed is. Het gehakt is droog en hard, te fijn en van een sterke bruine kleur. Ook de smaak is niet zooals hét kon .wezen. Wij vernemen, dat het gemeentebestuur van Emmen voldoende aandacht schenkt aan deze aangelegenheid. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat tot algeheele stopzetting van de distributie moet wor den overgegaan. „Tel." J. T. Goddijn. De heer J. T. Goddijn is bij zijn afscheid als directeur van de Goudsche Ambachts scholen een hartelijke huldiging bereid, waarin vele verscheidene zijden gropte waardeering werd uitgesproken voor wat hij voor het Goudsche Nijverheidsonderwijs heeft gedaan zoowel van de zijde van het gemeentebestuur als van die van het on derwijs zelf en uit andere kringen werden de groote verdiensten van den heengaanden directeur geschetst. SPORT ZEILEN DE TRANS-ATLANTISCHE ZEILRACE. Reeds drie Duitsche jachten aangekomen. De „Zeearend" nog niet aan het doel. De zege vaip het Duitsche jacht „Roland von Bremen" staat thans wel vast. Het jacht heeft de 3400 zeemijlen in 21 dagen, 4 uur en 21 min. afgelegd, wat een gemid delde van 161 zeemijl per dag beteekent. Geen enkel ander deelnemend jacht zal, ook met inachtneming van de tijd-vergoeding, de prestatie van de „Roland von Bremen" kunnen overtreffen. Hedenmorgen om 6 uur 2 min. 35 sec. passeerde als tweede het Duitsche jacht „Brema" de finish bij het vuurschip „Elbe 1". Dit jacht kwam dus 33 1/2 uur na de „Roland von Bremen" bin nen. Bijna twee uur later kwam de „Aschanti" uit Bremen aan. De eerste drie jachten waren dus alle Duitsche en daar het Nederlandsche jacht „De zeearend" van den heer Bruynzeel eerst in der. loop van den dag in Cuxhaven kan worden verwacht, is de kans op de tweede plaats thans wel niet zeer waarschijnlijk. Olympische Spelen DE OLYMPISCHE FAKELLOOP. Bulgarije gepasseerd, thans door Joego-Slavië Met groote luister is het Olympische vuur te Sofia binnengehaald. Vele kilome ters lang stonden de menschen in rijen de loopers af te wachten. Onder hen bevon den zich o.m. Minister-president Kusseiwa- noff en vele leden van het kabinet. Voor het altaar werd het vuur ontstoken sprak de burgemeester van Sofia eenige plechtige woorden tot de verzamelde me nigte. Daarna werd de volgende fakkel ontstoken en het vuur verder door Bulga rije gedragen. Na een tocht van 23 uur be- reike de fakkel de Joegoslavische grens, waar een 10 K.M. lange bergspleet door trokken moe worden. Bij de grens waar de Bulgaarsche looper het vuur aan een Joegoslavischen fakkeldrager overdroeg stonden de Bulgaarsche en Joegoslavische douanebeambten broederlijk naast elkaar opgesteld, en voorts ging het weer op den 575 K.M. langen weg door Joegoslavië. Door leiders en leden van het Joegosla vische Olympische comité werd het vuur de feestelijk versierde stad Zaribrod bin nengedragen. Om 2 uur 55 Zondagmorgen werd Birot bereikt, vanwaar het Nischawa dial werd gevolgd. Bela Palanka, Nisch en Paratsjin waren de volgende plaatsen op den weg langs welken het Olympisch vuur zich spoedde. Tenslotte bereikte de fakkeldrager om half tien Zondagavond de stad Kraguje- watz, waar een plechtige ontvangst was voorbereid. Hedenmorgen om 11 uur zou de fakkel te Dobrovnik aankomen, waar het graf van den in Marseille vermoorden Koning Ale xander een half uur zal worden gepau- seerd. DE OLYMPISCHE ZWEMWEDSTRIJDEN. Vijfhonderd inschrijvingen. Voor de Olympische zwemwedstrijden zijn ongeveer vijfhonderd inschrijvingen binnengekomen. Dit aantal is nog voor uitbreiding vatbaar, aangezien verscheide ne inschrijvingen nader moeten worden onderzocht. GEEN GENADE VOOR MEVR. HOLMS- JARRET. De uitspraak onherroepelijk verklaard. De voorzitter van het Amerikaansche Olympisch Comité, Avery Brundage, heeft na zijn aankomst in Berlijn verklaard, dat de beslissing inzake het uitsluiten van de Amerikaansche zwemster, Eleanor Holms- Jarret, definitief is. „Onze uitspraak is on herroepelijk en zal niet worden veranderd", gaf Brundage op een desbetreffende vraag ten antwoord. LUCHTTEMPERATUUR. 18.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS, e. a. Van Maandagnamiddag 9.28 uur tot Dinsdagmorgen 4.44 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 28 Juli voorm. 10.06 en nam. 10.47 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. DE TOESTAND IN NAVARRA. Uit Ancharria wordt gemeld, dat het daar rustiger is geworden. De gemeente raad van Pampeluna is in een buitenge wone zitting bijeengekomen en heeft be sloten tot energieke maatregelen, opdat de prijzen der eerste levensbehoeften niet stij gen. De „Diario de Navarre" meldt, dat de raad verder besloten heeft het kruis weer in de openbare scholen te plaatsen. Van alle openbare gebouwen zal de Spaan- sche vlag wapperen. Er is een raad voor de nationale verdediging in Burgos inge steld, die moet blijven bestaan tot de mi litaire dictatuur haar intrede ral hebben gedaan, de verdedigingsraad zal de natie tegenover de butienlandsche mogendhe den vertegenwoordigen. De door den raad uitgevaardigde decreten zullen worden ge- teekend door generaal Casanello Sperrer. De raad staat onder het hooge gezag van generaal Mola. Het hijschen van een an dere dan de Spaansche vlag is voor Navarra verboden. ONZE GEZANT UIT SPANJE. Bij het Nederlandsche departement van buitenlandsche zaken is heden een tele gram ontvangen van den Nederland se h e n gezant in Spanje, waardoor het be richt, dat hij uit San Sebastian is vertrok ken, bevestigd wordt. Onze gezant en de gezantschapssecretaris bevinden zich thans over de Spaansche grens en wachten in hun tijdelijke verblijf plaats de verdere ontwikkeling af. De gezant heeft in zijn telegram nog me degedeeld, dat het geheele corps diploma tique uit San Sebastian is vertrokken. DE STRIJD OM SAN SEBASTIAN. Uit San Sebastian verluidt hedenmorgen dat de regeeringstroepen in den loop van den dag zullen trachten, de opstandige re gimenten in de buiten de stad gelegen ka zerne Loyola aan te vallen. Zij zouden volgens hun zeggen de taktiek willen toe passen, de naar de kazerne oprukkende troepen vooraf te doen gaan door vrou wen en kinderen, om op deze wijze den opstandelingen het schieten onmogelijk te maken. DE WERKLOOSHEID IN MEI. Hieronder volgen de cijfers, aangevende de werkloosheidsdagen in procenten (van het aantal dagen dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen) der geheel of gedeeltelijk werkloozen onder de georganiseerde werk nemers, berekend door het Centraal bu reau voor de statistiek. Deze cijfers geven voor elke bedrijfsklasse het algemeene ge middelde van de werkloosheid onder de tot de verschillende takken van bedrijf in elke bedrijfsklasse behoorende leden van de organisaties, welke gegevens no pens de werkloosheid dier leden aan het bureau verstrekken. Het totale aantal personen van wie de werkloosheid is nagegaan bedroeg in Mei ongeveer 467,000, onder wie 459.000 tegen werkloosheid verzekerden. Het aantal werkloozen onder hen bedroeg ongeveer 165,000, onder wie 162,000 verzekerden. Mei '36 Mei '35 Apr. '36 Bedrijfsklassen Werkloosheidsdagen in pet. Aardewerkindustrie 49,6 37,6 58,7 Diamantindustrie 65,6 78,5 62,9 Drukkersbedr. enz. 203 17,5 20,- Bouwbedrijven, enz. 40.2 33,6 42.- Houtbewerking, enz. 42,2 38,2 44,4 Kleedingindustrie 18,5 15,7 19,6 Lederindustrie 29,9 18,- 26,6 Steenkolenmijnen 14,1 20,2 17,6 Metaalind., scheepsb. 39,- 40,2 39,1 Textielnijverheid 32,2 33,2 31,3 Voedings- en genots- middelenbedr 25,- 23,6 24,3 w.o. tabak- en sigaren- industrie 33,3 32,3 32,5 Visscherij 40,7 43,3 47,- Handelsreizigers 12,- 11,- 12,4 Verkeerswezen 36,8 33,5 37,6 Handels- en kantoor bedienden 10,2 9,9 10,3 Toonkunstenaars 31,8 33,5 30,8 Overige klassen (vnl. fabrieksarbeiders j. 29,4 26,5 30,1 Totaal, excl. land bouwbedrijven enz. 31,7 29,6 32,5 Totaal industrie 33,8 31,8 34,6 De natriumveriichting op den rijksweg HaarlemAmsterdam. Gisteravond heeft de geheele natrium- verlichting op den Rijksweg Haarlem Amsterdam voor proef gebrand. Tal van autoriteiten van den Rijkswaterstaat en het P.E.N. waren daarbij aanwezig. Over de resultaten scheen men buiten-- gewoon tevreden te zijn: de weg baadde in een zee van licht, zoodat alle auto's met gedoofde lichten konden rijden. Met den aanleg werd op 17 Maart be gonnen; niet minder dan 385 palen bevin den zich thans op het traject Haarlem Amsterdam. De officieele ingebruikstelling zal waar schijnlijk 10 Augustus plaats hebben. Ver wacht wordt dat de minister van water staat deze plechtigheid zal bijwonen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2