De spelling weer op het tapijt Wat min. Slotemaker nu wil, wil niemand, zegt mr. Marchant LETTEREN EN KUNST UIT DE OMGEVING VRIJDAG 24 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 7 NIEUWE GEZANT IN BRUSSEL. Mr. J. A. N. Patijn. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van mr. J. A. N. Patijn, H. Ms. gezant te Rome, oud-burge meester van 's-Gravenhage tot H. Ms. ge zant bij het Belgische hof. Mr. J. A. N. Patijn, die jhr. mr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer als Neder- landsch gezant in Brussel opvolgt, is thans 63 jaar oud. Hij werd in Rotterdam geboren en ont ving zijn gymnasiale opleiding in 's-Gra venhage, waarna hij aan de Leidsche uni versiteit in de rechten ging studeeren. In 1897 promoveerde hij tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een dissertatie Zon dagswetgeving. Voorts studeerde de heer Patijn ook te Parijs aan den Ecole Libre des Sciences Politiques. Na zijn promotie trad mr. Pa tijn in diplomatieken dienst en was eenige jaren gezantschapsattaché in Siam. Hij deed groote reizen, en bezocht o.m. Oost-Indië, Japan en Amerika. Toen hij in Nederland terugkeerde, verliet hij den diplomatieken dienst en werd benoemd tot chef der af- deeling gemeente-bedrijven van 's-Graven hage. In 1911 volgde zijn benoeming tot burge meester van Leeuwarden en in 1918 werd hij aan het hoofd gesteld van de Residentie als opvolger van jhr. van Kamebeek. Tot 1930 was de heer Patijn burgemeester van den Haag, toen hem op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig werd verleend. Eenige maanden late rbenoemde H. M. de Koningin hem tot haar gezant in Rome. ROUWDIENST VOOR WIJLEN DR. DOLFUSS. Ter nagedachtenis van wijlen den Oos- tenrijkschen bondskanselier dr. Engelbert Dolfuss is heden in de Boschkantskerk te den Haag een solemneele jaardienst ge houden, welke werd bijgewoond door le den van het Oostenrijksche gezantschap en door leden van de Oostenrijksche ko lonie. Voorts was aanwezig oud-minister prof. Aalberse, terwijl in het priesterkoor de pauselijke internuntius mgr. Giobbe had plaats genomen. De genoodigden werden bij den ingang van de kerk ontvangen door den tijdelijk waarnemend zaakgelas tigde den heer Kühn. Voor in de kerk was een katafalk opgebaard, gedekt met de Oostenrijksche vlag. De H. Mis werd op gedragen door pastoor Bulters met assi stentie van eenige kapelaans der parochie. Het zangkoor onder leiding van den heer Frans Haring voerde de Mis van Perosi uit, terwijl de plechtigheid werd besloten met het Oostenrijksche volkslied. AANTAN LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 Juli 1936 bedroeg het aantal aan gegeven radio-ontvangtoestellen in Neder land 606.641, terwijl het aantal aangeslote nen aan radiodistributie-centrales 332.798 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve ongeveer 111 per 1000 inwoners. Inschrijving Schatkistpapier. Bij de op 23 Juli gehouden inschrijving op maximaal 35 millioen schatkistpromes sen en schatkistbiljetten werd in totaal ingeschreven voor 49.063.000. Toegewezen werd in totaal 34.420.000. Opheffing en stichting van een openbare school te Zwaag. Destijds is de openbare school te Zwaag, N.-Holland, tegen den wensch van het ge meentebestuur door de Kroon opgeheven. Den 20sten Maart 1936 heeft de raad der gemeente besloten tot (her-)stichting van de openbare school. Wij vernemen, dat de op dit besluit noodige goedkeuring van den Minister van Onderwijs thans is ver- ki cgen.^ Agrarische jaarbeurs te Utrecht. De raad van beheer der Koninklijke Ne- derlandsche jaarbeurs te Utrecht deelt mede, dat aan de van 8 tot en met 17 Sep tember a.s. te Utrecht te houden 35e Ne- derlandsche Jaarbeurs voor de eerste maal verbonden zal zijn een agrarische jaar beurs. DE FRITZ HIRSCH OPERETTE IN HET CASINO TE NOORDWIJK. Donderdag 30 Juli a.s. des avonds 8.15 uur, zal de Fritz Hirsch Operette een en kele opvoering geven van de bekende Strauss Operette „Ein Walzertraum" in het Casino te Noordwijk. Hierin zal Friedl Dotza (als gast) optreden in haar befaam de creatie als Franzi. Verder treedt Paul Harden op als luitenant Nicki en Fritz Horsch en Walter Triebei vervullen de voornaamste komische rollen. Gertie Ku- tha werkt hierin mede, evenals Susi Kra mer, Mady Meth, Manfred Laske en tal van anderen. Het orkest staat onder lei ding van Hans Lichtenstein. Décors van Gerard Vroom, costumes van Sophie De- genhardt. Elk jaar treedt het gezelschap in den vacantie-tijd in het Casino op, ten tijde van het hoogseizoen, waar het op treden van de Fritz Hirsch Operette als een der evenementen geldt. „Als de nieuwe examens gehouden worden is deze minister weg!" De vraag, die by het lezen van het ge wijzigde spellingsbesluit van minister Slo temaker de Bruine welhaast bij een ieder gerezen zal zijn, luidt: „Hoe denkt de vader van de nieuwe spelling, oud-minister Marchant, over de thans aangebrachte wijzigingen?" Om een antwoord op die vraag te ont vangen heeft een redacteur van het „Volk" zich naar den heer Marchant begeven. En hy vertelt van dit bezoek o.m. het vol gende: De heer Marchant vroeg allereerst onze aandacht voor een politieke kant van de zaak. „Het kabinet-Colijn—Slotemaker rekent er blijkbaar op zoo zeide hij dat het na de verkiezingen ongewijzigd zal aan blijven. Ware het anders, dan zou dit be sluit niet zijn genomen. Men moet aanne men, dat de heer Slotemaker er op rekent, te blijven zitten. De examens van dit jaar zijn afgeloopen. De nieuwe examenspel ling zal dus gelden voor de examens van het volgende jaar. Maar de minister zal toch niet op de valreep zijn opvolger heb ben willen binden aan deze wijziging? Hij zou zijn opvolger daarmede in groote moeilijkheden kunnen brengen. Merkwaardig is ook, dat de regeling eert examenspelling blijft. Hoezeer mijn be strijders daarop ook hebben afgegeven, hoezeer zij een algemeene regeling wensch- ten en dan liefst bij de wet, het blijft een examenspelling. Als de regeering echter ook hier had willen „aanpassen", ditmaal bij de vox populi (dat is in dit geval de stem van de heeren Boutens c.s., prof. mr. dr. B. M. Taverne es. en in politiek kleed de heeren Tilanus c.s.), dan had zij de weg van een wettelijke regeling moeten volgen. Dat zou bij de nog resteerende „verzetslieden" bevrediging hebben gege ven. Er ware dan wel verwarring gesticht, maar minister Slotemaker de Bruine zou althans met drie lauwerkransen de verkie zingen en vervolgens misschien zijn derde of vierde ministerieele periode zijn inge gaan. Dat doet de minister echter ndet. Hij past alleen aan bij.... zichzelf. Want wat hij thans doet wil.... niemand! De com missie-Van Haeringen (dat zijn nog altijd de deskundigen, die den minister advisee- ren) heeft hem gezegd: doe het niet. Er is geen enkele deskundige, die dit wil. Dit wil alleen de heer Slotemaker de Bruine, die niet deskundig is, maar die het beter meent te weten, dan ieder ander. Het aardige is juist, dat de minister, ge lijk hij in de Eerste Kamer verklaarde, het oordeel van de vereenivoudigers, dus van de meerderheid zijner adviseurs, niet eens wil kennen. Het vreemdste blijft evenwel dit: de mi nister contrasigneert een veranderde re geling van een speciaal persoonlijke aard voor de examens, die eerst weder zullen worden gehouden na de verkiezingen". Zoo wordt het onderwijs nooit goed! Sprekende over de inhoud van het nieu we spellingbesluit vestigde de heer Mar chant allereerst onze aandacht op hetgeen daarin nu is opgenomen over „bijzondere taal en bijzondere stijl". „Dat heeft met een examenspelling niets te maken! De kinderen, die aan de exa mens zullen worden onderworpen, hébben met de „bijzondere taal en bijzondere styl" niets uitstaande. Als dat er ook nog bijgedaan moet worden, dan wordt het onderwijs in de Nederlandsche taal nooit goed. Wat ik met mijn regeling wilde be reiken is juist: een schrijfwijze! Die is er nu. En men is er mee ingenomen. Bin dende regels voor het examen hébben die eenheid tot stand gébracht. Maar wat doet de heer Slotemaker nu? Hij wil mijn bin dende regelingen weer facultatief maken. Juist dus, wat ook de heer Terp stra wilde. Maar de ervaring met de re geling-Terpstra heeft geleerd, dat men op deze wijze niet tot de noodzakelijke een heid kan komen. Een minister kan niet anders doen dan een e x a m e n-spelling maken. Dat heeft nu ook de heer Slotemaker ervaren. Hij kan niet het onderwijs in de Nederland sche taal op de scholen zelf regelen. Daar toe mist hij de bevoegdheid. Dit zou alleen kunnen geschieden bij de rijksscholen en dat is een zeer klein percentage. Voor het openfbaar onderwijs wordt het leerplan vastgesteld dor de gemeentebesturen^ voor de bijzondere scholen door de schoolbestu ren. Daar kan de minister niet tusschen komen. Zelfs het geven van spellingvoor schriften is door de heeren Tilanus c.s. be schouwd als détournement de pouvoir. De heer Slotemaker echter, die van zijn nieu we regeling algemeene bevrediging ver wacht, blijft de détournement de pouvoir toepassen. Mevrouw Olifant. „Kijk nu eens wat hier staat!", ver volgde mr. Marchant. „Die nieuwe rege ling voor de geslachten komt eigenlijk hierop neer, dat je aap en ezel als manlijk moet beschouwen, omdat je over het vrou welijk dier spreekt als van apin en ezelin, maar met de rhinoceros en de olifant is dat niet noodig, omdat mevrouw Rhinoce ros en mevrouw Olifant geen uitgang op -in met zich voeren.... Dan die bepaling, dat de naamvalsuit gang -n móet worden gebruikt „bij woor den, die een kennelijk mannelijke zelf standigheid aanduiden". Begrijpt u wat dat beteekent? Ik begrijp het niet! En wat meer zegt, een deskundige als de heer Van Haeringen begrijpt het ook niet! Ik heb hem er naar gevraagd. De minister zal bedoelen, dat je woorden als „staat" e.d. manlijk gaat ge bruiken. Maar waar zal deze bepaling in zijn con sequentie op neerkomen? Hierop, dat weer in het woordenboek zal moeten worden opgezocht of een woord een „kennelijk mannelijke zelfstandigheid" aanduidt, ja of neen. Wat is dan bovendien nog die „kenne lijke mannelijke zelfstandigheid"! Zegt de Franschman voor de zon niet „Le soleil" en de Duitscher „Die Sonne"? Is het niet „La lune" en „Der Mond"?!" Als ik schoolmeester was. „Wanneer ik schoolmeester was, zou ik zeggen: die regels begrijp ik niet en die kan ik de kinderen niet leeren. Ik zou zeggen: we moeten zien te behouden wat is tot stand gebracht! Met deze nieuwe regeling hebben we niets te maken! Er is slechts één ding wat zeker is: als de nieu we examens worden gehouden, dan is deze minister weg en dan zit daar een opvol ger, die er hoogstwaarschijnlijk anders over denkt!" Straal negeeren! „De menschen, die de spellingregeling van 1934 niet wilden volgen heb ik eens „verzetslieden" genoemd. Dat mocht niet. De heer Tilanus maakte er in de Tweede Kamer bezwaar tegen en de heer De Sa- vornin L ohm an in de Eerste Kamer. Ik mocht niets opleggen. Reeds de examen voorschriften waren" „détournement de pouvoir". Dwang mocht eerst recht niet worden toegepast. Welnu, mijn advies aan de schoolmees ters en aan de wethouders van onderwijs is thans: houdt u deze woorden voor ge zegd! Men mag u niet dwingen! Gij kunt dat in uw oor knoopen! De heeren hebben het zelf gezegd! Het onderwijs zal verstandig doen als het het heele spellingsbesluit van minister Slotemaker straal negeert en de leerplan nen niet overeenkomstig dit nieuwe be sluit gaat wijzigen. Men moet de boel niet overhoop halen. Volgend jaar zit daar een andere minister, die er allicht anders over zal oordeelen dan de heer Slotemaker, die een uitsluitend persoonlijk standpunt in neemt!" BRIEF VAN MINISTER SLOTEMAKER. Nieuwe commissie zal een woordenlijst samenstellen. Minister Slotemaker de Bruine heeft een brief aan de Tweede Kamer gezonden ter toelichting van zijn besluit. Deze brief be vat, na de publicatie van het interview met den minister, weinig nieuws. Wy ontleenen er slechts aan, dat het in de bedoeling der Nederlandsche regeering ligt, om, na overleg en in overeenstemming met de Belgische regeering, een commissie samen te stellen, die over het vraagstuk van de geslachten en in verband daarmede de voornaamwoordelijke aanduidingen na gezette studie zal rapporteeren. De samen stelling is aanvankelijk aldus gedacht, dat de leden worden aangewezen na raadple ging van de Kon. Vlaamsche Academie van Taal- en Letterkunde en de Kon. Academie van Wetenschappen. Omtrent de vraag of deze commissie te vens de taak der commissieVan Haerin gen zal voortzetten, zoodat zy als een uit breiding van deze laatste zal zijn te be schouwen, dan wel naast haar zal arbeiden pleegt de minister nog overleg met de Bel gische regeering. Omdat ook in het laatste geval de opdracht van de commissie-Van Haeringen eenige wijziging zal moeten on dergaan, is haar arbeid voor het oogenblik geschorst. Aan de nieuwe commissie zal, naar de bedoeling van den minister, in ieder geval moeten worden opgedragen het samenstel len van een lijst van de woorden, welke voor de toepassing van regel 5 beschouwd moeten worden, „kennelijk mannelijke zelf standigheden" aan te duiden. Niet het in zicht van den afzonderlijken taalgebruiker zal hier dus beslissen, maar er zal een vaste regel zijn, die intusschen in de toekomst steeds bij de ontwikkeling van de taal kan worden aangepast. Over het tijdstip, waarop de Nederland sche regeering in de officieele stukken de nieuwe spelingsregels zal gaan volgen, wenscht zij zich nog te beraden. Intusschen kan r€éds worden medegedeeld, dat het de bedoeling is, dat zij zich inzake geslach ten en voornaamwoordelijke aanduidingen in de toekomst zaj gedragen, als tot nog toe gebruikelijk is; dèsJn regels 5 en 6 moge lijk gelaten afwijking daarvan is uiteraard niet bedoeld voor taal\ en stijl, waarvan de regeering zich bedient. .en met zijn èndere been staat de man, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis. LEID SCHEND AM. Personalia. Voor het diploma huishoud kundige is geslaagd mej. R. Vermet. 15-jarig Jubileum. Woensdag 22 Juli herdacht de afdeeling „St. Michaël" van den R. K. Bond van Politiepersoneel Veur en Omstreken haar 15-jarig bestaan. Des mor gens te 8.15 uur werd door den Geestelijk Adviseur, kap. J. Dunselman, een gezongen H. Mis opgedragen in de Parochiekerk te Leidschendam, waarbij alle leden aanwe zig waren; na de H. Mis vereenigden zich allen aan een gemeenschappelijk ontbijt in hotel „De Zwaan". Des avonds werd in hotel „De Zwaan" in intiemen kring een feestavond gegeven, waarbij o.m. aanwezig waren de Geestelijk Adviseur, burgemeester Keijzer, de voor zitter van het Hoofdbestuur, de heer Ger- ritse, de voorzitter en een aantal leden van de afdeeling Wassenaar enz. De chef van Stomp wijk en Veur, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd des middags te zij nen huize vereerd met een fooie fruit- en bloemenmand. Door den Geestelijk Advi seur werd een geslaagde en prettige film voorstelling gegeven, terwijl gedurende den avond o.m. het woord werd gevoerd door den Geestelijk Adviseur, burg. Keijzer, de voorzitter van het Hoofdbestuur enz., die allen woorden van felicitatie, hulde en dank spraken. Door de afdeeling Wassenaar werd de ju- bileerende afdeeling een fraaie bloemen mand aangeboden. De avond werd besloten met een tom bola; een prettig slot van een alleszins ge slaagde en mooie feestdag. STOMPWIJK. Gemeenteraad. Donderdag 30 Juli a.s. des avonds te 7.30 uur komt de Raad der gemeente Stompwijk in openbare vergade ring bijeen. De agenda bevat o.m. Voorstel tot vast stelling van een verordening op het ven ten. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het ontwerpen van een uit breidingsplan. Aanbieding van Gemeente rekening 1935 en benoeming van een Com missie van Onderzoek. Voorstel tot vast stelling van verordeningen tot heffing en invordering van leges voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsregister. Voorstel tot uitkeering der vergoeding be doeld in artikel 205 der Lager-onderwijs- wet 1920 voor de bijzondere lagere scholen Dr. van Noortstraat nos. 68 en 89. Ontwerp voorstel van Ged. Staten tot verlaging van de salarissen van burgemeester, secretaris, ontvanger en wethouder. Voorstel tot ver- hiufr van de woning Dr. van Noortstraat 70. Vaststelling kohier bedrijfsbelasting. Goedkeuring van de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1935 en voorstel tot het verstrekken van een aanvullend sub sidie, VEUR. Verordening op het venten. B. en W. van Veur deelen den Raad mede, dat door het Bestuur van de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze", afd. Leidschen dam onder toezending van o.m. een con cept-verordening, werd verzocht een ver ordening in het leven te roepen ter beteu geling van het ongebreideld venten in de Gemeente. Door de afd. Stompwijk werd aan dit verzoek adhaesie betuigd. De onder- werpeüjke materie is momenteel geregeld in art. 8 der alg. Politieverordening. Inge volge hét laatste lid van art. 8 kunnen B. en W. van het hierbedoelde verbod tijdelijk en doorloopend ontheffing verleenen, doch het komt B. en W. voor, dat er aanleiding be staat deze aangelegenheid in een afzonder lijke verordening nader te regelen. Als basis voor de samenstelling der aangeboden ont werpverordening is gebezigd het door het Bestuur „De Hanze" overgelegde concept, alsmede de door den Raad der Gemeente Rotterdam vastgestelde verordening. Opne ming van het verbod, als in art. 4 van het concept der Hanze omschreven, achten B. en W. niet gewenscht. In het algemeen is in art. 7 de mogelijkheid geopend ter zake de uitvoering der verordening in de Gemeente in te schakelen. De verordening behoeft naar de meening van B. en W. geen ver dere toelichting, zoodat zij den raad voor stellen de concept-verordening op het ven ten, vast te stellen. NOORDWIJK. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. A. H. C. Lind- hout. OEGSTGEEST. Personalia. Voor het Mulo-examen di ploma A is geslaagd Q. de Groot; voor het diploma huishoudkundige is geslaagd mej. C. W. Ruhl. ROELOFARENDSVEEN. IJmuiden komt naar de Veen. O. I. V., de club van de oud-D. O. S. ad viseur, kapelaan Meereboer, zal a.s. Zon dag de Veen met een bezoek vereeren. On getwijfeld zullen velen kapelaan Meere boer nog weer eens zien en spreken willen. Welnu, Z.Eerw. is Zondag bij zijn club present op het DOS-terrein. Er zullen twee wedstrijden worden gespeeld om.half twee DOS III—OIV II en om half 4 DOS I—OIV I. Laten we hopen, dat deze beide wedstrij den in alle opzichten mogen slagen. Personalia. Voor het Mulo-examen di- oloma A is geslaagd M. van Dooren. t VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het diploma huis houdkunde is geslaagd mej. M. A. Eel- kema. WASSENAAR Personalia. Voor het diploma huishoud kundige is geslaagd mej. W. M. Emeis. Aanbesteding. Door den architect P. van der Klaauw alhier werd gisteren aan besteed den bouw van 2 winkels met bo venwoningen en gerages aan de Van Zuy- len van Nijeveltstraat hoek Schoolstraat. Ingeschreven werd als volgt: H. W. van Wijk voor 11.245, L. Schroder 11.890; D. Hart /12.323; Gebr. van Rooijen ƒ12.345; H- Fennis f 12.947; Wed. H. W. Looijesteijn 13.345; D. Veldhuijzen voor 13.500; fa. Vogels en van der Hulst f 13.722; firma Remmerswaal en Looijesteijn 13.724; C. v. Laar f 14.700; C. Kleijnendorst f 14.990; Gebr. de Wit f 15.995. De gunning werd aangehouden. Gevestigd: M. C. van den Ak ker, R.-K., dienstbode, uit Zoeterwou- de, Victorialaan 1 J. J. E. Almoes, N.-H., sergeant hospitaalsoldaten uit Bre da, Kamp Waalsdorp J. J. W. S. van Berkestijn, R.-K., chauffeur, uit Leiden, Paul Krugerstraat 19 A. T. E. Brink- mann en gezin, R.-K., koopman, uit Den Haag, Bloemcamplaan 60 N. T. de Bruin, N.-H., zonder beroep, uit den Haag, Bloem camplaan 60 A. Th. Bruns, R.-K., zonder beroep, uit den Haag, Ridderlaan 1 M. S. A. van Dam, N.-I., coupeur, (en gezin), uit den Haag, Laan van Koot 1 A. M. Dom- hof en vrouw, geen, lakenhandelaar, uit den Haag, Middelweg 7 M. H. van Draaijen, R.-K., slager, uit Haarlem, Plein 13 T. Kooij geb. van Evert, N.-H., zon der beroep, uit Leiden, Crocusstraat 45 M. Feddema en gezin, N.-H., A dm. Empl. B.P.M., uit den Haag, Burchtstraat 12 S. M. Fischer, Vreemd, Ev., dienstbode, uit den Haag, Hendrik Zwaardecroonstraat 25 K. Gemein, Vreemd, R.-K., dienstbo de, uit den Haag, Rijksstraatweg 590 M. F. de Greeuw, R.-K., verpleegster, uit Am sterdam, St. Jocobusstichting, Eikenlaan 35 M. C. Hage, G.-K., zonder beroep, uit Rotterdam, Wassenaerstraat 7 S. van Hemert, N.-H., dienstbode, uit den Haag, Lange Kerkdam 64 G. A. Jonkers en vrouw, N.-H., vertegenwoordiger, uit Voor burg, Buurtweg 151 A. Koppel, Vreemd, Ev., huishoudster, uit den Haag, Prinsen- weg 19 E. W. Leipersberger, Vreemd, Ev. L., koopman, uit Stuttgart, Zijllaan 8 J. C. J. Mustert, R.-K., sergeant-capitulant, uit Delft, Kamp Waalsdorp L. A. Chr. van Noord, R.-K., sergeant, uit den Haag, Kamp Waalsdorp Chr. P. Noordermeer, R.-K., melkventer, uit Noordwijk, Oostdor- perweg 10 J. H. Osthoff, geen, zonder beroep, uit Delft, Kamp Waalsdorp J. L. Th. Reimeringer, en gezin, geen, zonder beroep, uit den Haag, Schouw weg 8116 M. W. Rietveld, Rem., hulp in de huishou ding, uit Alphen a. d. Rijn, Buurtweg 18 A. M. Ruygrok, R.-K., dienstbode, uit den Haag, Pr. Marielaan 9 J. Stolte, Vreemd, R.-K., Dr. i. d. godgeleerdheid, uit Bazel, Sophialaan 2 W. Teixeira, geen, leer aar H.B.S., uit Batavia, Binnenweg 19 C. van Voorst, G.G., dienstbode, uit Lisse, Lang straat 23 J. Wapper, Vreemd, R.-K., dienstbode, uit den Haag, Gr. Hoefijzer laan 13 H. Welte Vreemd, Ev. L., dienstbode, uit den Haag, Bloemcamplaan 10 B. A. Weidenhiller, Vreemd, R.-K., dienstbode, uit Duitschland, Gr. Haese- broekscheweg 8 L. E. M. van der Werf, R.-K., hulp in de huishouding, uit Bolsward, Raaphorstlaan 14 C. J. van der Zwaan, R.-K., dienstbode, uit Noordwijkerhout, van Züijlen van Nyéveltstr. 64. Vertrokken: M. A. Looijestein, naar Leiden, Haarlemmerstraat 122 J. van de Merwe naar Veur, Pr. Hendriklaan 82 C. Cornel naar den Haag, Franc. Valentijn- straat 75 K. Sanderse naar Voorburg A. de Vlieger naar Haarlemmermeer, Abbe- nes 1511 E. B. T. F. Baron Wittert van Hoogland en gezin naar den Haag, Brug- schestraat 68 A. van Beek naar den Haag, Oudemanstraat 254 H. G. Ruhaak naar Rotterdam, Mauritsweg 30 K. Will naar den Haag, Laan van Meerdervoort 1 W. A. Abbenhuis naar Breda, Olde v. Hoornestraat 23 L. Krawanje naar den Haag, BI. Kamerlaan 11 H. Freij naar den Haag, Stevinstraat 108 J. G. Tous- saint naar Voorschoten, Veurscheweg 11 H. M. A. W. Borger geb. v. d. Bergh en zoon naar Ede, Beukenlaan 8 J. Slanina naar den Haag, van Hoeijlaan 24 H. M. Schotel geb. de Boer naar den Haag, Waals- dorperweg 223. ZILK. Ongeval. Onze plaatsgenoote, mej. K., kwam, bij het ophangen van de wasch zoo ongelukkig te vallen, dat zij niet meer in staat was naar huis te loopen. Kruipende heeft de vrouw zich naar huis moeten be geven. Daar niemand, thuis was, duurde het geruimen tyd voor dat hulp op kwam dagen. Op advies van den ontboden genees heer, is de vrouw naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Om je dood te lachen; ze «prong uit de zesde etage in het springzeilen de lui van de brandweer hadden er geen. (Hjemmet).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7