VKIJDAG Z4 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SCHAKEN. I Het meestertournooi te Zandvoort. Euwe en Fine spelen remise. De uitslagen der vijfde ronde luiden: BogoljoebofTartakower y2Vi GruenfeldBecker y2J4 Fine—Euwe MaroczyVan Doesburgh y234 LandauKeres 01 PrinsSpielmann afgebroken. Zoo als te verwachten was, trok de par ty FineEuwe enorme belangstelling. Het was te voorzien, dat Euwe een bijzondere verdediging zou kiezen, die den Amerikaan minder goed ligt. Het is inderdaad geble ken, dat Euwe goed gezien had. Hij speel de een variant uit de Tsjechische verdedi ging en bereikte zeer spoedig voordeel. De Amerikaan liet zich echter niet gemakke lijk overwinnen. Euwe geraakte in tijd nood, zoodat Fine gelegenheid kreeg zijn stelling iets te verbeteren. Bij het afbreken was de kans nog steeds aan de zijde van Euwe. De wereldkampioen wendde nog alle mo gelijke finesses aan, kon echter geen winst aantoonen. Minder gelukkig speelde Lan dau. Met wit kreeg hij spoedig een lastig spel en hoewel hij zich later wist te be vrijden kon hfj in de tweede zitting een geraffineerd offer van den Estlander niet weerleggen en hij verloor daarop. Van Doesburgh heeft een lastig toreneindspel tegen Maroczy remise kunnen houden. Ook Prins bood taaien tegenstand: het is echter de vraag of hij het dame-eindspel tegen Spielmann zal kunnen houden. Gruenfeld en Becker schoven een vreed zame remise-partij. Geheel anders was de remise tusschen Bogoljoebof en Tartako wer. Na combinatierijk spel heeft Bogol joebof met een pion minder in een eindspel remise weten te forceeren. Indien Fine zijn afgebroken partij tegen Keres wint, behoudt hij de leiding, gevolgd door Euwe en Bogoljoebof met een half punt achterstand. Heden worden alleen de hangpartij en ge speeld. Het verloop der partijen was als volgt: GruenfeldBecker. De twee landge- nooten bevochten elkander op zeer solide wijze. Gruenfeld koos een variant, welke veel door Flohr wordt aangewend, doch Becker, die eveneens een vermaard theore ticus is, vond de juiste tegenzetten, zoodat de partij al heel gauw remise eindigde, zonder dat zich schokkende gebeurtenissen hadden voorgedaan. FineEuwe. Euwe koos de Tsjechische verdediging, die hij ook eenige keeren in zijn match tegen Aljechin gespeeld heeft. Fine bleek niet met alle finesses dezer ope ning op de hoogte te zijn, waarvan Euwe aanvankelijk profijt trok. Door dame-ruil belette Euwe de rochade en verzwakte ver volgens de witte pionnenstelling. In het eindspel had Fine met groote moeilijkhe den te kampen. Nadat Euwe de 'kwaliteit veroverd had, dacht men allerwegen, dat Euwe de partij ging winnen. Door een minder goede zet in tijdnood geraakt, moest hij zijn materieel voordeel prijs geven. Nog steeds had hij voordeel, zij het dan mini maal. De partij werd afgebroken en na de hervatting zette Euwe er nog alles op om te winnen, maar Fine was nu in zijn ele ment en toonde zich als subliem eindspel kenner. Men besloot toen tot remise. BogoljoebofTartakower. Een gewei gerd damegambiet, waarin Tartakower spoedig de gebaande wegen der theorie verliet. Het scheen, alsof hij in een slechte stelling geraakte en een stuk ging verlie zen. Het bleek echter, dat hij zijn tegen stander in een hinderlaag had gelokt, waar door deze een pion verloor. Bogoljoebof oefende nog sterken druk uit op zwarts stelling en Tartakower moest nog oppas sen niet te verliezen. Na gevolgde afwikke ling bleek de pion niet voldoende te zijn om de partij te winnen. Van DoesburghMaroczy. Ook deze partij werd orthodox behandeld. Aanvan kelijk stond Van Doesburgh iets beter; hij kon echter zijn voordeel niet vasthouden. Na een hardnekkig gevecht kwam het tot een toreneindspel, dat gelijke kansen bood. Door een kleine nalatigheid voor het af breken kwam Maroczy in het voordeel. Dit positioneel overwicht was echter niet toe reikend. LandauKeres. Onze landgenoot schijnt niet op dreef te kunnen komen. In een West-Indische opening kwam hij vrij snel in beslissend nadeel. Hij speelde op het behoud van de twee loopers en kreeg hier door een zeer gedrukt spel. Het verdere gedeelte behandelde hij sterk en verschafte zich tegenkansen. In het eindspel met on gelijke loopers had hij behoorlijke remise kansen, Na heit afbreken verraste Keres hem met een zeer fijn kwaliteitsoffer en won toen op fraaie wijze. PrinsSpielmann. Dit was een dame pion-opening, waarin zwart een vreemd soortige variant koos, n.L op de derde zee lc8g4, welke voortzetting niet aanbeve lenswaardig wordt geacht. Prins kreeg dan ook een zeer goede stelling. Bij de verdere schermutselingen verloor hij een pion, waarna een eindspel ontstond, waarvan de uitslag niet met zekerheid vast te stellen valt. WANDELSPORT De internat, vierdaagsche afstandsmarschen. De derde dag 3646 wandelaars op stap. - Zes uitvallers. NIJMEGEN. 23 Juli. De helft van den Vierdaagsche zit er thans op. Er is tot nu flink geloopen en bij het begin van den der den dag, toen er 15 thuisblijvers waren, zijn in totaal 77 van de opgekomen deelnemers afgevallen, hetgeen dus iets meer dan 2% is, een resultaat, dat zeer bevredigend ge noemd mag worden. Het is opvallend, dat zoowel het enthou siasme bij de loopers, als bij de inwoners van Nijmegen, nog steeds even groot blijft, men zou zelfs zeggen, stijgende is. Het blijft des morgens vroeg, in de uren waarover men anders aan slapen denkt, nog steeds een gezellige drukte. Van vijf tot zeven uur trekken de wandelaars er weer frisch en wel op uit. De weinige bewoners van Nij megen, die nog slapen, worden vanzelf wel gewekt door het tromgeroffel van de voor bijtrekkende groepen. In de vroege ochtend uren is het heerlijk frisch en de tippelaars profiteeren hiervan zooveel mogelijk door langen tijd door te loopen, alvorens htm eerste rust te nemen. Nu de bruggen over Waal en Rijn de ver binding tusschen de steden Nijmegen en Arnhem zoo gemakkelijk maken, was voor het eerst sedert vele jaren weer een oude thans in plaats van door het land Cuyk, in traditie in eere hersteld en ging de ronde de richting Arnhem. Het parcours was dit maal zelfs zoodanig uitgezet, dat de stad en de mooie buitenwijken van Arnhem door kruist werden. Het was een zeer mooi par cours en hoewel een groot gedeelte langs een zeer drukken hoofd verkeersweg liep, ging alles op rolletjes en zorgde rijks- en gemeentepolitie er overal voor, dat de loo pers geen hinder vaii het verkeer hadden. Overal werd van de automobilisten de grootst mogelijke medewerking ondervon den. Het centrum was vandaag de stad Arn hem, die ditmaal voor het eerst de sensatie van den vierdaagsche beleefde. Behalve de deelnemers aan het 30 K.M.-parcours trok ken hier alle overigen voorbij. Bij de Rijn brug en op den Singel en het Velperpiein stond het zwart van belangstellenden en hoewel men eerst nog wat onwennig het voorbijtrekken gadesloeg, laaide ook hier meer en meer het enthousiasme op en ge leek het later alsof Arnhem al jaren gast- vrouwe voor de wandelaars was geweest. Vooral de 55ers konden kennis maken met de schitterende omgeving van Arnhem Op gedeelten van het parcours buiten Arnhem, waar voor de loopers geen enkele gelegenheid was om iets te drinken, was dank zij de goede zorgen van de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer hiervoor toch gezorgd en had men een waterwagen geplaatst, waar zij, die hieraan behoefte hadden, hun dorst konden lesschen. Ook voor den vroolijken noot was weer gezorgd en op het Velperpiein speelde de kapel van de Kon. Marine. Zeer vele autoriteiten gaven ook heden weer blijk van hun belangstelling. We za gen o.a. luit. kol. Smits, commandant van het garnizoen Arnhem, generaal baron van Voorst tot Voorst, adjudant in bijz. dienst, kolonel v. d. Bent, brigade-commandant van de Grenadiers, majoor van Weel en majoor Dingemans, inspecteur van den Vrij willigen Landstorm. Langs den weg en in de plaatsjes Lent, Elden en Eist was alles in feesttooi. Opmer kelijk is het hoe de geest er in blijft en zijn er, die wat moeilijk loopen, dan ziet men anderen hen steunen en gaan zij gedachtig aan het devies van den bond „allen voor een en een voor allen" samen verder, het eind doel van den derden dag tegemoet. De ge neeskundige dienst en de afdeeling massage krijgen het met den dag drukker, doch zij kwijten zich goed van hun taak, niets is hun teveel en van den vroegen ochtend tot den laten avond zijn zij in de weer. In Nijmegen wordt de belangstelling met den dag gxooter en steeds wordt het den deelnemers de laatste kilometers aangenaam gemaakt door hen met muziek af te halen. Dat den tafels des avonds alle eer aange daan wordt, valt te begrijpen en het zijn enorme hoeveelheden aardappelen, vleesch groenten en soep, die dagelijks verwerkt worden. Het aantal uitvallers blijft nog steeds ge ringen we gelooven dan ook wel, dat het ditmaal een succesjaar zal worden, hetgeen zeer zeker aan de zeer gunstige weersom standigheden moet worden toegeschreven. Geen enkele burgergroep; detachement of politiecorps heeft nog noemenswaardige uit vallers en er zullen ditmaal dan ook heel wat corpsmedailles uitgereikt worden. Ook de oude garde weert zich nog danig en het is een lust om te zien hoe mannen als Dinkhuysen, van Wel, v. d. Kaag en jhr. van der Goes langs den weg gaan. Volgens de officieels gegevens, waren er vandaag slechts zes uitvallers. WIELRENNEN GRASBAANWEDSTRUDEN „SWIFT". Zondag a.s. zal de Leidsche Ren- en Toe- ristvereeniging „Swiffl" grasbaanwedstrij den houden op het terrein aan den Was- senaarschen weg. Het programma luidt als volgt: Sprint wedstrijd voor amateurs en onafhankelij- ken over 2 ronden; klasaementswedstrijd voor nieuwelingen over 20 ronden, om de 5 ronden een klassement; afvalwedstrijd voor junioren tot 15 jaar; personeele wed strijd voor juniores tot 16 jaar over 25 ron den; handicapwedstrijd voor Swift-leden; afvalwedstrijd voor amateurs en onaf- hankelijken, welke in de sprint niet ge plaatst zijn. Ook zonder zon! Alleen reeds door de inwerking van lucht en licht, geeft AMILDA-zonnebruincrême, Uw gelaat, hals en armen een prachtig sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. DE TOUR DE FRANCE. Sylvere Maes wint de veertiende etappe en heeft acht minuten voorsprong op Magne. ARCHAMBAUD GEEFT OP. Nadat Donderdagmiddag de eerste helft van de veertiende etappe van de Ronde van Frankrijk over een afstand van 103 km. van Montpellier naar Narbonne door Le Greves was gewonnen, werd in aan sluiting daarop het tweede gedeelte naar Perpignan, dat 63 km. verder is gelegen, verreden. Evenals Woensdag was ook deze tweede rit een strijd tegen het horloge en wederom hebben de Belgen zich onbetwist de sterksten getoond. Eerst startten twee groepen toeristen toen volgde de Belgische ploeg, vervolgens startten weer de Nederlanders tezamen met Duitschers, Zwitsers en een Joego slaaf, dan kwam de Spaansch-Luxemburg- sche ploeg en het laatst vertrokken de Franschen. Er werd een zeer behoorlijk tempo ingezet en Sylvere Maes, die we derom eerste werd met een tijd van 1 uur, 35 min. 18 sec., deed er bijna vier minu ten korter over dan Archambaud het vo rige jaar. Dit jaar kon Archambaud deze prestatie niet herhalen.... omdat hij had opgegeven. In het begin van de ronde Frankryks hoop, is hij later zoo afgezakt en daardoor moreel geknakt, dat hij mede als gevolg van zijn verwondingen tijdens valpartijen opgeloopen, Donderdag moe deloos den strijd staakte. Dit is dus na Romain Maes de tweede van de favorieten, die er het bijltje heeft moeten bij neer leggen. De Belgische ploeg was dus de snelste, doch ook de Franschen weerden zich beter dan Woensdag en deden er slechts 23 sec. langer over. Onze landgenooten hebben het niet erg getroffen met him buitenland- sche collega's. Woensdag werden zij hier door ook reeds gehandicapt, wat wel hier uit bleek, dat drie rijders uit hun groep uitvielen. En ook Donderdag moesten zij voortdurend als locomotieven fungeeren, terwijl de overige renners de grootste moeite hadden, de Nederlanders bij te houden. Slechts van den Zwitser Amberg ondervonden onze landgenooten steun. In het algemeen klassement liepen Syl vere Maes en Vervaecke verder uit op hun Franschen concurrent Magne. Maes heeft op Vervaecke bijna vijf en op' Magne ruim acht minuten voorsprong. Van onze land genooten moest Albert van Schendel een plaats opschuiven. Hij ging van de 19e naar de 20e plaats. Middelkamp ging, evenals Anton van Schendel een plaats vooruit en onze landgenooten bezetten nu resp. de 27e en 39e plaats. De renners zijn nu aan den voet van de gigantische Pyreneeën aangekomen. He den zullen zjj een dag in Perpignan kun nen rusten, en zich voorbereiden op den grooten strijd, die ongetwijfeld in volle hevigheid Zaterdag a.s. in de bergen zal worden gestreden. De uitslag van de tijdrace luidde: 1. Sylvere Maes (België), 1 uur 35 min. 18 sec.; 2. Vervaecke; 3. Neuville; 4. Kint (allen Belgen, in denzelfden tijd als Maes); 5. Magne (Frankrijk), 1 uur 35 min. 41 sec.; 6. Le Greves; 7. Tanneveau 8. Lesueur; 9. Cogan (allen Frankrijk m denzelfden tijd als Magne); 10. Mersch (Luxemburg), 1 uur 37 min. 16 sec.; 35. Albert van Schendel, Anton van Schendel en Middelkamp 1 uur 40 min. 42 sec. Algemeen klassement: 1. Sylvere Maes (België), 88 uur 43 min. 52 sec.; 2. Ver vaecke (België), 88 uur 48 min. 4 sec.; 3. Magne (Frankrijk), 88 uur 52 min. 1 sec.; 4. P. Clemens (Luxemburg) 88 uur 58 min. 31 sec.; 5. Mersch (Luxemburg) 89 uur 19 min. 27 sec.; 6. Canardo (Spanje) 89 uur 20 min. 43 sec.; 7. M. Clemens (Luxemburg) 89 uur 23 min. 47 sec.; 8. Kint (België) 89 uur 33 min. 38 sec.; 9. Berrendero (Spanje) 89 uur 38 min. 35 sec.; 10. Level (Frank rijk), onafhankelijk toerist, 89 uur 42 min. 4 sec.; 20. Albert van Schendel, 90 uur 7 min. 11 sec.; 27. Middelkamp, 90 uur 22 min. 52 sec.; 39. Anton van Schendel, 91 uur 12 min. 8 sec. Landenklassement: 1. België, 267 uur 5 min. 34 sec.; 2. SpanjeLuxemburg 267 uur 38 min. 41 sec.; 3. Frankrijk; 4. Neder land, 271 uur, 42 min. 11 sec. VOETBAL WACKER NAAR NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal de bekende Oos- tenrijksche voetbalclub Wacker in Augus tus a.s. enkele wedstrijden in ons land ko men spelen. Het programma is als volgt samengesteld: 15 Augustus: Berda: NACWacker. 19 Augustus: Den Haag: ADOWacker. 20 Augustus Utrecht: Utrechtsch Elftal Wacker. 23 Augustus Amsterdam: Ajax—Wacker. Onderhandelingen over een vijfden wed strijd zijn nog gaande. Leidsche Ontspanning-s-Vereeniging L.O.V. Gisterenavond vond onder matige be langstelling de opening plaats van het ter rein der L.O.V. Het terrein mag er wezen, het ziet er keurig uit. Ook het clubgebouw is ruim en groot van opzet. Temeer valt dit op, daar het geheel haast zonder geld voor elkaar is gebracht. Vele Leidsche firma's gaven blijk van haar medeleven door de onontbeerlijke ma terialen tegen heel matigen prijs of zelfs geheel gratis te schenken. Zoo zorgden de verfhandelaren v. d. Kwast en Herfst en Helder voor de verf. De firma Kruit en Kater en Wiethof voor ijzer- en houtwaren. Het terrein werd heel billijk afgestaan door den heer v. d. Meij. De onvermijdelijke doelnetten werden cadeau gedaan door de N.V. de Vereenigde Touwfabrieken. Verder werden clubvlaggen en andere ontbreken de voorwerpen geschonken. Ook financieele steun mocht van vele zijden ontvangen worden. Voor wie alsnog een bijdrage zou willen schenken voor de werkloozen van M. H. is het adres: J. v. d. Lucht, Hooi gracht 30c. De openingswedstrijd, die opgeluisterd werd door „Werkmans Wilskracht", bracht de elftallen van LFC en EMM in het veld. Het is een aardig partijtje voetbal gewor den, waarin hard gestreden werd om den uitgeloofden beker. Na spannenden strijd behaalde LFC een 31 overwinning, waarbij zij iets meer kreeg dan het vertoonde spel waard was. Immers als de voorhoede van EMM iets schotvaardiger was geweest, dan had zij wel een gelijk spel uit het vuur kunnen sleepen. LFC kan echter dezen beker best gebruiken, daar de prijzenkast zulk een onmisbaar voorwerp nog niet bezat. Na afloop werd met eenige hartelijke woorden de prijs aan den aanvoerder van LFC overhandigd en was het terrein van de L.O.V. in gebruik genomen. BILJARTEN EEN MOOI SUCCES VOOR L. U. T. O. (LISSE). Door de Biljartvereeniging ,,'t Groene Laken" te 's Gravenhage zijn groote esta fette-wedstrijden gehouden, waaraan 31 vijftallen of te wel 155 deelnemers mede gespeeld hebben, uit 's Gravenhage, Rot terdam, Utrecht, Leiden en andere plaat sen. Ook de Biljartver. L. U. T. O. uit Lisse was hiervoor ingeschreven, welke na loting den laatsten wedstrijd had. Na een zeer spannenden wedstrijd wist L. U. T. O. met het hoogst aantal carb. te zege vieren nl. 187 en verwierf hiermede den lsten prijs in dit tournooi, waarvoor een zeer fraaie beker is uitgeloofd. Het is voor de vereeniging L. U. T. O. van Lisse een groot succes om in dit groote tournooi den hoogsten prijs te winnen. ROEIEN DE OLYMPISCHE ROEIWEDSTRIJDEN. De Neder Landsche ploeg samengesteld. Naar wij vernemen is de Nederlandsche ploeg voor de Olympische roeiwedstrijden te Brunau ais volgt officieel samenge steld: Twee zonder stuurman: de Hoop met J. Kramer (boeg), W. M. Jens (slag). Twee met stuurman: Njard met K. J. Hardeman (boeg); E. W. de Jonge (slag). Skiff: Willem III met H. ten Houten. Vier met stuurman: Nereus met M. Schoorl (boeg), H. S. D. Bartlema, J. P. E. M. Regout, S. de Wit (slag), G. Hallie (stuurman). Vier zonder stuurman: Nereus met M. Schoorl (boeg), H. S. D. Bartlema, J. P. E. M. Regout, S. de Wit (slag). Te Berlijn zal worden beslist of men in het nummer vier met dan wel in de vier zonder stuurman zal uitkomen. Voor beide nummers blijft dus de inschrijving gehand haafd, doch in ieder geval zal slechts in 1 nummer worden uitgekomen. Als coaches gaan mee dr. R. J. Th. Meu- rer voor Nereus, dr. Marres voor den skif- feur van Houten en de heer Hulsinga voor de Hoop twee. Over een coach voor de Njordploeg zal nog nader beslist worden. Als gedelegeerden op het F.I.SA.-congres, dat op 5 Augustus wordt gehouden, zullen dr. Mieremet, dr. Marres en Jongejan het bestuur van den Ned. Roeibond vertegen woordigen. Het vertrek van de roeiers is bepaald op 4 Augustus a.s. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE FAKKELLOOP. Om 21 uur 40 Griekschen tijd kwam de estafettelooper met het Olympisch vuur op het Stadsplein te Koziani binnen, waar hij door een reusachtige menschenmenigte werd ontvangen. Een nationale dans, waar aan meer dan honderd meisjes deelnamen, werd opgevoerd. Daarna ging het weer verder en bij het plaatsje Elassona werd de Macedonische grens gepasseerd. De Olympische vlag in Berlijn. Gistermiddag is in Berlijn de olympi sche vlag uit Los Angeles aangekomen. De voorzitter van het organisatiecomité van de vorige Olympische Spelen, overste Wil liam Gay Garland, die tevens het oudste lid van het inter-nationaal olympische co mité is, bracht de door Amerikaansche vlag omhulde olympische banier in een speciale zinken kast naar de Duitsche hoofdstad. Op het station Friedrichstrasse hadden zich hagen van Amerikaansche en Duitsche vrienden van den grijzen voor vechter der Olympische Spelen opgesteld om hem te begroeten. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. SEMBILAN (thuisr.) vertr. 23 Juli van. Port Soudan. KON. NED. STOOMB. MIJ. ATLAS vertr. 20 Juli van Curasao naar Maracaibo. BARALT vertr. 18 Juli van Curasao naar Windw. Isl. CERES arr. 23 Juli van Cavalla te Ki rn assi. IRIS arr. 20 Juli te Curasao. MIDAS vertr. 15 Juli van Curasao naar Haiti en Dominic, haven. POSEIDON vertr. 23 Juli van Genua naar Savona. SIMON BOLIVAR vertr. 23 Juli van Amsterdam naar Gudvangen (toeristenr.) TIBERIUS arr. 22 Juli van Piraeus te Barcelona. I KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND (uitr.) pass. 21 Juli te Madeira. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BONTEKOE vertr. 21 Juli van Batavia naar Honkong. HOUTMAN vertr. 21 Juli van Port Natal naar East London. NIEUW ZEELAND, vertr. 22 Juli van Sydney naar Singapore. SIPORA arr. 22 Juli te Belawan. VAN REES, Batavia naar Sydney, pass. 22 Juli Thursday Isles. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM van Philadelphia naar Rot terdam, 21 Juli 11.30 uur nam. 1350 mijl van Land's End. VEENDAM vertr. 23 Juli van Rotter dam naar Aalesund. STOOMVAART MIJ OCEAAN. DEUCALION, van Japan naar Londen, en Rotterdam, 22 Juli 4.34 uur vn, 260 m. Z.W. van 's Land's End. kocht H\j werd zóó bijziende, dat hij telkens m'n café's voor bijliep. (Judge) TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 131. Toen gebeurde er echter iets dat hy heelemaal niet verwacht had. Het paard begon heel hard -te steigeren en hoeveel moeite Toontje ook deed om te blijven zitten, het houten paard wipte hem ten slotte van zijn rug af en Toon tje kwam midden tusschen de goudvisschen terecht. 132. „Hahahahaha", lachte de goochelaar. Jij doet het niet goed ik zal je het eens voor doen. Doch nu gebeurde er iets geks. De goochelaar kwam voordat hij er erg in had achterst, voren op het houten paard te zitten, dat opeens heel hard met hem weg galoppeerde.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10