DE KAAGWEEK BRACHT WIND, STORM EN REGEN.... MAANDAG 20 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 'n Zaterdag met spannende wedstrijden, 'n Zondag die veel averij bracht. De Regenboogwedstrijd Holland-Friesland brengt den Friezen 'n grooten puntenvoorsprong. DE WEDSTRIJDEN VAN ZATERDAG. Ook den tweeden dag van de Kaagweek heeft het weer zich goed gehouden. Tot in den middag stond er 'n pracht-wind, welke eerst tijdens de wedstrijden der 12 Voetsjollenklasse sterk minderde en waar uit opnieuw duidelijk te leeren valt, dat het wedstrijdprogramma zeker niet ver laat mag worden. Zooals bijna telkenjare het geval is ver trokken de jollen met 'n aardig briesje, maar als 'n nachtkaars ging het spel uit. Wel stak daarna de wind weer op, doch toen was het reeds te laat. Overigens, over dezen tweeden dag mag ieder tevreden zijn en ruim tevreden ook. De zeilers hebben naar hartelust kunnen genieten van volledig zeilgenot en de be langstellenden van interessante wedstrij den. De meest interessante, ja voor de zei lers zelfs enerveerende strijd werd gestre den in de Regenboogklasse A, waar in het mooie veld van zestien jachten zoovéél af wisseling en verandering in de volgorde op trad als maar zelden werd gezien. Maar toch ook weer niet zooveel verandering of Willem v. d. Meij bleef aan den kop. Slechts even was hij bedreigd door den Fries Hendriks, doch toen 'n windvlaagje hem begunstigde liep hij weer uit en was daar na niet meer te slaan. In de Pampusklasse A wisten Huisken en v. d. Steen ernstige concurrenten als v. Hattem en Monde te bedwingen. Monde stelde al heel erg teleur. Hij kwam zelfs niet in de prijzen en zal heel wat meer moeten bereiken om den wisselprijs te ver overen. In de Olympiajollenklasse was het Bor- gerhoff Mulder weer die de eerste plaats veoverde. Maar het was niet zonder strijd. En had v. d. Stadt zijn jol niet gereefd ge varen, dan zouden we nog niet zoo zeker van het eindresultaat zijn geweest. Boven dien bood deze wedstrijd nog 'n teleur stelling wegens het ontbreken van den Olympischen afgevaardigde Daan Kagchel- land, die eerst des middags aanwezig kon zijn. Ook Bob Maas, de vertegenwoordiger on zer nationale kleuren in Berlijn, ontbrak vandaag op het appèl in de Starklasse. Ar nold uit Hilversum hield nu de eer der burgers tegenover de marinemannen hoog. De uitslagen luiden als volgt: 45 M.2-kruiserklasse: I. Walta, st. C. A. Vermaat; 2. Föhn, st. P. Molenaar; 3. Be- nati n, st. B. Fenenga. Vrijbuiterklasse: I. Thedo, st. J. R. van den Berg;2 Jan Brass, st. J. Dorsman; 3. Geus, st. J. L. van Wermeskerken. Drakenklasse: I. Janmaat, st. J. Heinen; 2. She, st. H. Nathan; 3. Cavalier, st. jhr. mr. E. G. van Benthem van den Bergh. Regenboogalasse B: 1. 't Spaarne, st. J. Schmitz; 2. Bruiser, st. R. A. vander Sluis; 3. Witte Raaf, st. W. H. Warring; 4. Gree, st. P. Adrian; 5. Maas, st. P. J. Gus- sen. Noord-Nederlandsche 16 M.2-klasse: 1. Micafo, st. F. de Jong; 2. Hilde HI, st. W. E. van Schelven; 3. Louisa II, st. R. van Zwolle; 4. Flottant, st. J. E. Jaspers. Pampusklasse A: 1. Witte Raaf, st. C. Huisken; 2. De Steur, st. L. van der Steur; 3. Windveer, st. L. van Essen; 4. Zwei- land, st. M. H. van Hooff; 5. Kareklet, st. G. J. A. van Lanschot. Pampusklasse B: 1. Spriet, st. J. M. G. Schrama; 2. Delta, st. C. Kunst; 3. Alk, st. W. F. Beerman Jr. Twaalfvoetsjollenklasse dames A: 1. Zonneweelde, st. mej. E. Karreman; 2. Weetiekep, st. mej. Q. van Dijk; 3. Dobber tje, st. mevr. G. van der SteurOuds hoorn. Twalfvoetsjollenklasse dames B: 1. Kwik druppel, st. mej. J. de Vries; 2. Jolly Joker, st. T. van Meeteren. Starklasse: 1. Goetzee, st. L. V. Arnold; 2. Canopus, st. P. Bussemaker; 3. Deneb, st. G. S. van Dijk. Olympiajollenklasse: 1. Daphnia, st. P. H. R. Borgerhof Mulder; 2. Goesting st. W. Ritman; 3. Slof, st. E. G. van de Stadt; 4. Tobbedansen, st. O. P. Besseling. 12 M.2-sharpieklasse A: 1. Skim, st. P. Gülcher; 2. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse; 3. Sperwer, st. G. A. S. Jongeneel; 4. Ata lanta, st. H. H. Dunker; 5. Dinges, st. C. Nauta. 12 M.2-sharpuieklasse B: 1. Pamir, st. A. Schepers; 2. Peet, st. A. Marlet; 3. Perse- hone, st. E. F. Tollenaar; 4. 't Geusje st. B. E. Ott; 5. Esi Tesi, st. W. Bos. B. M. klasse: 1. I. Ronny, st. F. Over mans; 2. Mop, st. H. Bollemeyer; 3. Bene- ventum, st. R. Scholten» Regenboogklasse A: 1. De Leede III, st. D. Z. van der Mey; 2. Kikker, st. J. de Vries; 3. Breehorn, st. J. Loopuyt; 4. Henne, st. M. Hendriks; 5. Waterrot, st. S. Kui pers. Twaalfvoetsjollenklasse A: 1. Windekind II, st. H. Evers; 2. Isis, st. J. W.* van den Berg; 3. Ans, st. G. Landsman; 4. Juffer, st. F. A. Kröger; 5. Fox, st. C. H. Lekker- kerker. Twaalfvoetsjollenklasse B: 1. Spirit, st. W. Daniels; 2. Black Magic, st. W. Stouten- beek; 3. Eider, st. B. Ouwerkrek; 4. Door drijver, st. S. H. van Hulst; 5. Duikelaartje st. F. J. Mastenbroek. Handicapklasse D: 1. Narmanda, st. H. H. Tieleman; 2. Telogo Redjo, st. D. D. de Graaff. Twaalfvoetsjollenklasse C. 1. Kruimeltje, st. N. A. de Jonchere; 2. Meerkoet, st. mej. L. Sieverts; 3. Tierelier, st. J. van Kam pen; 4. Snor, st. mej. A. de Voogt; 5. Wa terbaby, st. G. Key. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Storm en regenziedaar de twee elementen, welke van den derden Kaag dag 'n ouwerwetschen Kaagdag gemaakt hebben. Wanneer de Kaagweek den naam van „Kaagweer" heeft, dan schuilt daar dik wijls veel overdrijving in, want de Kaag- week heeft dikwijls ook heel mooie dagen gebracht, maar de Zondag was er weer een, die heel goed in staat is den slechten naam nog wat aan te dikken. Van den ochtend tot den avond stond er 'n kleine Zuid-Wester storm met windvla gen van 12 en 14 M. per seconde, terwijl het gemiddelde rond 10 M. schommelde. En bovendien brak er tegen het middag uur 'n nijdige regenbui los, die voor 'n hondenweertje zorgde, dat door ieder, die maar eenigszins kon, ontvlucht werd. Geen wonder, dat deze stormdag weer heel wat averij tengevolge had. Verschei dene meest kleineer scheepjes konl den het tegen den stormwind niet bolwer ken, maar meerdere en ook grootere lie pen danig averij op. Gescheurde zeilen, beschadigde tuigage en gebroken scheeps- deelen kwamen herhaaldelijk voor en het mag eigenlijk wel bijzonder gelukkig hee- ten, dat dit alles 'n val van een der le den van 'n bemanning uit een mast uitge zonderd zonder ernstige persoonlijke on gelukken is afgeloopen. Er is van de zeilers dezen dag heel wat gevergd. Wie het er zonder malheur heeft afgebracht, mag zich gelukkig prijzen. Het wedstrijdcomité was echter zoo ver standig geweest reeds vanaf den ochtend de stormbaan voor de kleinere wedstrijd schepen voor te schrijven. Deze zeilden nu tweemaal rond den Lakerpolder, maar ook daar hadden sommigen nog htm handen vol. De teamwedstrijden. Op den derden wedstrijddag werd een aanvang gemaakt met de teamwedstrijden voor vier klassen. De eerste daarvan was die der Olympia- jollen, waarvoor hadden ingeschreven Loosdrecht, Zaanlandsche en De Kaag. De start der Kaag-vertegenwoordigers, Borgerhoff Mulder en Ritman was niet te best. Eerstgenoemde lag veel te laag, de laatste startte veel te laat. Dat nam even wel niet weg, dat Borgerhoff Mulder dien achterstand vrij spoedig had ingehaald, terwijl Ritman na v. d. Stadt en later nog na Coops tevens kwams. Er stond toen echter reeds zooveel wind, dat sommige bootjes niet door den wind konden ko men en soms eenvoudig terugsloegen. De Kaag wist ten slotte de leiding te neemn door de bezetting van de eerste en vierde plaats waardoor 9.1 punt werd behaald te gen de Zaanlandsche 7 en Loosdrecht 5 punten. In den teamwedstrijd der Regenbogen, den HollandFriesland-wedstrijd, startten slechts negen booten. Het bleek, dat v. d. Velden, die de giek van de Duke gebro ken had, niet van de partij was. Dat was 'n tegenvaller voor de Holland-partij, die nu met sleohts vier deelnemers uitkwam. Toen we de jachten op het Zweiland ont moetten leverde de positie der Hollanders met gedrieën lagen Zuiderbaan, Willem v. d. Mey en Loopuyt aan den kop, de beste perspectieven voor 'n goed eindre sultaat, doch tijdens de face, waarbij dank zij den Zuid-Westenwind twee rakken ge kruist moesten worden, kwam er nogal I eens de noodige afwisseling. De Hollan ders zakten daarbij geleidelijk meer af en de Friezen verzekerden zich van 'n goeden voorsprong door de bezetting van de beste plaatsen. De Friezen veroverdèn 30.1 punt tegen de Hollanders slechts 19. Voor de komende wedstrijden hebben de Hollanders dus 'n harden strijd te voeren. In de 12 M.2 klase en 12 Voetsjollenklas se viel de deelname ondanks de zoo be vredigende inschrijving tegen. Of de heeren bang waren voor den storm dan wel nog sliepen, we weten het niet, doch de deelname was gering. En van degenen, die nog startten, kwamen allen nog niet be houden binnen. In de 12 M.2-klasse plaatste Loosdrecht zich met gering verschil aan den kop met een puntenaantal van 25.1. Het Nieuwe Diep behaalde 23 pnt., De Kaag 21, terwijl de Schinkel met 8 en de Zaanlandsche met 7 pnt. een vrij poover figuur slaan. De strijd in de 12 Voetsjollenklase bracht slechts drie zeilers aan de finish. Van Hel- vert hield de eer van de Kaag hoog door als eerste te eindigen, waarmede hij 10.1 punt veroverde. Landsman van de Zaan landsche werd tweede, v. Brummelen derde, terwijl de tweede Kaag-zeiler van Vliet met Hans omsloeg. Fenenga wint in de U-klasse. 'n Prachtigen aanblik leverde de wed strijd in de 45 M.2-kruiserklasse op. Fe nenga, die Zaterdag als derde eindigde, toonde nu in den storm weer opnieuw, dat hij nog steeds heel wat in zijn mars heeft. Nadat Vermaat aanvankelijk de leiding had gehad met Molenaar als tweede, nam Fenenga den kop over om dezen niet meer prijs te geven. Heinen verslaat Nathan opnieuw in de Drakenklasse. De strijd in de Drakenklasse was voor namelijk en nagenoeg alleen een nieuwe strijd tusschen Heinen en Nathan. Zij la gen steeds en om beurten aan den kop. Heinen had evenals Zaterdag weer de beste papieren. Slechts even werd hij door Nathan gepasseerd, daarna nam hij de leiding opnieuw over, om deze ten slotte niet meer af te staan. De Pampusklasse. In de Pampusklasse heeft Monde zich vandaag weten te herstellen. Met Hofkes streed hij om de eerste plaats, maar thans wonde bezitter van den wisselbeker op fraaie wijze. Van Essen moest zich thans met de vijfe plaats tevreden stellen. In de B-klasse dezer schepen heeft Schrama opnieuw op den eersten prijs be slag gelegd, ditmaal vóór Buising, terwijl Kunst derde werd. Borgerhoff Mulder wint opnieuw. Evenals des morgens in den teamwed strijd der Olympiajollenklasse wist Bor gerhoff Mulder met 'n staartlengte voor sprong te winnen van al zijn concurren ten en dat ondanks hij als t' ware flink voorgift had gegeven. Wat was n.l. het geval? Borgerhoff Mulder had de eerste ron de met ruimen voorsprong beëindigd en meende, dat de baan voor deze klasse tot één ronde was ingekort. Hij was na het beëindigen daarvan reeds 'n stuk op weg om zijn ligplaats op te zoe ken, toen hij bemerkte, dat andere zeilers aan een tweede ronde begonnen. Voor alle zekerheid volgde hij hen toen, terwijl de twee eersten reeds enkele honderden me ters weg waren. Niettegenstaande deze voorgift wist hij beiden toch weer te klop pen. Zuiderbaan wint in de Regen boogklasse A. Van de zestien ingeschreven Regenbo gen startten er twee niet, nl. de Piet Hein van Hoekstra en 't Hondsbosch van Boer- sma, zoodat er nog veertien overbleven. In deze race van storm bleek opnieuw welk 'n uitnemend zeiler Zuiderbaan den laatsten tijd is. Hij startte het best, slechts met gering verschil voor de anderen, maar hoewel hij bij den boei op het Zweiland nummer vijf lag, ging hij als eerste den keerboei rond. Deze keerboei werd echter slechts door zeven zeilers genomen. De rest was reeds onklaar geworden, slachtoffers van den Zuidewster-storm. Van de rest werd evenwel ook in de tweede ronde heel wat gevergd en er be hoorde heel wat sturmanskunst toe om de race tot 'n goed einde te brengen. Loopuyt was in dezen strijd al heel on fortuinlijk op den weg van Norremeer naar Diepenpoel, vóór den wind, kon hij het grootzeil niet in den juisten stand krijgen, v/aarop een lid van zijn bemanning den mast inklom om het euvel te verhelpen. Ook bij Willem v. d. Mey was zulks ge beurd, doch Theunissen vas spoedig weer in de boot. Aan boord van Loopuyt vlotte het niet zoo erg en onverwacht liep de Breehorn aan den grond. Geen nood ech ter! Loopuyt en zijn bemanning stapten uit, keerden het jacht op den wind en deze zorgde wel, dat het schip los kwam. Weer klom de derde bemanning in den mast en toen het zeil goed stondviel de mast klimmer naar beneden. Hij kwam daarbij op den scherpen boordgang terecht en liep een ernstige vleeschwonde aan een voet op, zoodat hij van boord gehaald moest worden. Loopuyt gaf de race nog niet op, maar toen was zijn nokkeval gebroken en hij moest zich overwonnen geven We behoeven niet te zegen, dat de jol- Ietjes aan het einde van den sensatiedag de stormbaan voeren en ook daar vielen nog meer slachtoffers. De uitslagen luiden als volgt: Teamwedstrijden: Olympiajollenklasse: 1. Paphnia, st. P. H. A. Borgerhoff Mulder, De Kaag, 2 Slof, st. E. van de Stadt, Zaanl. Zeilver., 3. Borreltje, st. H. Coops, Loosdrecht, 4. Goesting, st. W. Ritman, De Kaag, 5. Hurry Up, st. G. van Lijnen Noo- men, Zaanl. Zeilver., 6. Tobbedanser, st. O. P. Besseling, Loosdrecht. Punten: De Kaag 9.1, Zaanl. Zeilver. 7, Loosdrecht 5 p. Holland-Friesland Regenboogwedstrijd: 1. Dolfijn, st. K. Vrolijk Azn., Friesland, 2. de Swan, st. H. Zuiderbaan, Holland, 3. Waterrot, st. H. Kuipers, Friesland, 4. Wa terzonnetje, st. Joh. Zwart, Friesland, 5. de Leede ni, st. W. Z. van der Mey, Holland, 6 Wardy, st. ir. G. J. A. Nieveen, Fries land, 7. Vennemeer,, st. I. J. C. Klingen, Holland, Duke niet gestart, Henny, Fries land en Breehorn, Holland, opgegeven. Punten: Friesland 30.1, Holland 19. 12 M.2 Sharpieklasse: 1. Skim, st. C. P. Gülcher, Loosdrecht, 2. Leonore, st. P. van Zutphen, Nieuwe Diep, 3. Dinges, st. W. J. H. Nauta, De Kaag, 5. Rakker, st. A. Ho- nigh, Nieuwe Diep, 6 Spuitsmuis, st. J. Nau ta, De Kaag, 7. Cherie, st. H. Anstonsz, De Schinkel, 8. Wielewaal, st. B. Aten, Zaanl. Zeilver., Koh-I-Noor, de Schinkeu, omge slagen, War Dy, Zaanl. Zeilver., Crabbel- cat en Ravod, Rotterd. Zeilver., Flevo en Bries, de Vrijbuiter, alle niet gestart. Pun ten: Loosdrecht 25.1, Nieuwe Diep 23, De Kaag, 21, de Schinkel 8, de Zaanl. Zeilver. 7 punten. 12 Voetsjollenklasse: 1. Vagebond, Theo van Helvert, De Kaag, 2. Ans, st. G. Lands man, Zaanl. Zeilver., 3. Snobol, st. H. van Brummelen, Rott. Zeilver., Hans, omge slagen. Punten: De Kaag 10.1, Zaanl. Zeil ver. 9, RZV 8. Persoonlijke wedstrijden: 45 M2 Kruiser- klasse: 1. Benati H, st. B. Fenenga, 2. Köhn, st. Molenaar, 3. Walta, st. C. A. Vermaat. Vrijbuiterklasse: 1. Jan Brass, st. J. Dors man, 2. Thedo, st. J. R. v. d. Berg. Drakenklasse: 1. Janmaat, st. J. Heinen, 2. She, st. Hans Nathan, 3. Noorman God fried, st. H. A. Wester. Regenboogklasse B: 1. Pieterke, st. G. de Vries, Lentsch Jr., 2. Phecda, st. G. Deich- mann, 3. 't Spaarne, st. H. Schmitz Jr., 4. Tjebbe, st. Tj. Maas, 5. Darling, st. J. R. Blickman. Handicapklasse D: 1. Narmada, st. H. H. Tieleman, 2. Telego Radjo, st. D. D. de Graaff. Noord-Nederlandsche 16 M.2-klasse: 1. Micafo, st. F. de Jong, 2. Lousia II, st. R. van Zwolle, 3 Lemmet, st. H. Kortmanne 4. Flottant II, st. J. E. Jaspers. Pampusklasse B: 1. Spriet, st. J. M. G. Schrama, Rorel, st. H. J. C. Buising, 3. Delta, st. C. Kunst. 12 Voetsjollenklasse Dames A: E. Wee tiekep, st.vr. mej. Q. van Dijk, Dobber tje volgeloopen. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Jolly Joker, st.vr. mej. T. van Meeteren, 2. Borreltje, st.vr. mej. W. Ykema. Internationale Starklasse: 1. Canopus, st. P Bupssemaker, 2. Altair, st. B. Poortman. Olympiajollenklasse: 1. Daphnia, st. P. H. R. Burgerhoff Mulder, 2. Slof, st. E. G. van de Stadt, 3. Borreltje, st. H. Coops, 4. Meer kat, st. K. H. Pott. 12 M.2 klasse A: 1. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse, 2. Skim, st. P. Gülcher, 3. Spits muis, st. J. Nauta, 4. Flevo, st. A. E. Du- dok van Heel Jr., 5. Bries, st. C. Th. Gül cher. 12 M.2 klasse B: 1. Pamir, st. A. Sche pers, 2. Dada, st. L. P. Vollebregit, 3. Perse phone, st. E. F. Tollenaar, 4. Esi-Tesi, st. W. A. Bos, 5. 't Geusje, st. B. E. Ott. B. M.-klasse: 1. Cily, st. H. Recourt, 2. Mop, st. Bollemeyer, 3. Adri, st. P. Leewis- Regenboogklasse A: 7. de Swan, st. H. F. Zuiderbaan, 2. De Leede ni, st. W. Z. van der Mey, 3. Vennemeer, st. I. J. C. Klin gen, 4. Holland H, st. F. P. Bos, 5. Kikker, st. J. de Vries. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Ans, st. G. Landsman, 2. Zomerweelde, st. G. Karre man, 3. Vagebond, st. Th. van Helvert, 4. Pinokkio, st. J. Braunberger, 5. Isis, st. J. W. van den Berg Jr. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Notedopje, st. J. Ph. van Dalen, 2. Het Toddy, st. H. Flu, 3. Diukelaartje, st. F. J. Mastenbroek, 4. Blac Magic, st. W. Stoutenbeek, 5. Eider, st. B. Ouwerkerk Jr. 12 Voetsjollenklasse C: 1. Notedop, st. O. A. de Jong, 2. Waterbaby, st. G. Key, 3, Hazewind, st. M. Zaayer, 4. Presto, st. H. J. Brakema, 5. Arnuiter st. H. Eikelen boom. Hef jaarlijksche zeilfeest op de Kagerplassen. - Een aardige opname tijdens de wedstrijden

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5