MAANDAG 20 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Matige tijdelijk wellicht nog krachtige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waar schijnlijk nog regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometers!: 763.6 te Akureyri. Laagste barometers!: 744.2 te Stensele. De depressiekera, welke Zaterdagmor gen nog over de Iersche zee was gelegen, heeft zich in Noord-Oostelijke richting be wogen en bevindt zich thans boven Mid- den-Scandinavië. Een uitlooper strekt zich nog in Zuid-Westelijke richting naar de Britsche Eilanden uit. Westelijke tot Zuid- Westelijke winden waaien over Zuid-En geland, Frankrijk, over ons land, het grootste gedeelte van Duitschland en Zuid- Scandinavië. Noordelijke tot Noord-Weste lijke wind 'wordt over IJsland, de Shet- lands en Faroer, Schotland en Ierland aan getroffen. De algemeene weerstoestand blijft over het geheele waarnemingsgebied nog koel en buiig. Sedert gisteren zijn de temperaturen weer wat gedaald en alleen in Noord-West-Duitschland, Denemarken en het Zuiden van Zweden en Noorwegen zijn zij boven normaal. Nabij den depres siekern viel zware, elders matige tot lichte regen (Maastricht 11 m.m.). Bij ons blijft het koele buiige weer nog aanhouden, maar morgen is een langzame verbetering niet onwaarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 18.9 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 9.37 uur tot Dinsdagmorgen 4.34 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Dinsdag 21 Juli voorm. 5.18 en nam. 5.34 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr, C. Kerkvervolging in het Derde Rijk Onverschrokken taal van den Bis schop Graaf von Galen. Groote be tooging in den Dom van Münster. „De politie wilde u los scheuren van uw Bisschop". Het officieele „Kirc'nliches Amtsblatt" voor het Bisdom Münster van 15 Juli j.l. bevat de volgende mededeeling: Teneinde het verspreiden van onjuiste berichten te voorkomen, zien wij ons ge noodzaakt het volgende te publiceeren. Op Maandag 13 Juli j.l. werd, evenals andere jaren, op den tweede Maandag in Juli de groote processie te Münster gehou den. Ondanks het slechte, regenachtige weer hebben duizenden eerbiedig biddend het Allerheiligste gevolgd door de straten der stad, waar de huizen feestelijk versierd waren met vlaggen, groen en bloemen. Alleen het raadhuis en de overige ge meentelijke en regeeringsgebouwen waren niet versierd. Na afloop der Processie zag de Bisschop van Münster zich genoodzaakt, om in den Dom, die tot in de uiterste hoeken gevuld was, den kansel te bestijgen, om de volgen de toespraak te houden. Mijne geliefde Katholieken van Münster! Toen wij daarjuist op het Domplein kwa men na afloop der groote processie, het huldebetoon van de stad Münster aan on zen Heer en Heüand, den Koning der ge heele wereld, den Heerscher over alle vol keren, ook over het Duitsche volk, ook over Münster, toen heb ik gezien, dat de politie een groot gedeelte van het Domplein met touwen had afgezet en bewaakt hield. Der gelijke maatregelen van de zijde der politie zijn nog nooit genomen. Men heeft noch mijzelf, doch het Domkapittel, noch de lei ding der Processie daarvan op de hoogte gesteld. Ook de weg van den Dom naar het Bis schoppelijk Paleis is met touwen afgezet: daaruit mag men wel opmaken, dat de po litie voornemens is, u te beletten, zóoals dat bij vroegere gelegenheden gebeurd is. mij naar huis te begeleiden en dat men u van uw bisschop wil scheiden. Daar deze versperring geheel onver wachts komt en velen uwer dat nog niet bemerkt hebben, wil ik u daarop thans op merkzaam maken. Ik verzoek u, zich aan het gezag te onderwerpen en er afstand van te doen, om mij naar huis te vergezellen. Ik zou niet graag hebben, dat zich weer zou herhalen wat onlangs bij een dergelij ke gelegenheid, 's avonds van Drievuldig- heidszondag, is geschied dat n.l. argelooze toeschouwers, trouwe Katholieken, die niets anders gedaan hadden dan hun Bis schop begroeten, geslagen, mishandeld en gearresteerd werden. Ik verzoek daarom iedereen om er van af te zien mij naar huis te brengen. Ik zal, begeleid door Seminaristen en Theologan ten, Priesters, Kanunnikken en Maltheser- rddders naar huis gaan. Maar dit moet me nog van het hart: wanneer iemand denkt met uiterlijk geweld, door staketsels en maatregelen der politie mij van u te kun nen scheiden.... (langdurige toejuichin gen). Ik dank u voor deze instemming, die mijn vermoeden bevestigt! Wanneer dus iemand denkt door uiterlijk geweld ons van elkaar te kunnen scheiden, dan is dat een groote dwaling! De Bisschop beschrijft dan uitvoerig de innige verbondenheid van het Katholieke Duitsche volk met hun Bisschoppen en vervolgt dan: Moge God Münster er voor zegenen, dat vandaag weer alle huizen waarlangs de processie trok versierd waren, behalve de gebouwen, waar iedere versie ring verboden was. Hoe vreemd moeten zij, die een dergelijk verbod hebben uitgevaar digd, toch wel staan tegenover onze gezind heid, hoe betuigen zij weinig begrip te be zitten van de waarde van ons geloof en van onze standvastigheid in het geloof. God zal uw getrouwheid beloonen. De Bisschop spoort tenslotte de geloovi- gen aan om te volharden ondanks smaad, miskenning, achteruitstelling en tijdelijke nadeelen. Wij moeten den Heüand navol gen, niet alleen op Palmzondag, wanneer heel de wereld hem toejuicht, maar ook op Goeden Vrijdag ,ja zelfs als 't moet in ker ker en dood. Wij hopen dat eenmaal de tijd zal aan breken, waarop degenen, die ons thans mis kennen, tot het inzicht zullen komen, dat de trouwste navolgers van Christus, ook de beste meest betrouwbare offervaardige zonen van het Duitsche Vaderland zijn, de veiligste waarborg voor de gelukkige toe komst van ons dierbaar vaderland. De Bisschop werd gedurende zijn toe spraak en ook daarna door langdurige spon tane toejuichingen en bewijzen van instem ming onderbroken. Het was ook niet te voorkomen, dat de menigte bij den uitgang van den Dom in luid gejuich losbarstte om hun aanhankelijkheid aan den Bisschop te betuigen. Intusschen was het heele westelijk deel van het Domplein tot aan de Noordweste lijke uitgang van den Dom met touwen en een sterk politiecordon afgzet. De politie verhinderde ook, dat de me nigte den Bisschop wegbracht. Het volk werd teruggedrongen en schikte zich ver der naar de voorschriften der politie. Het gejubel bleef nog immer voortdu ren. Eerst toen de Bisschop na een half uur voor het raam van zijn paleis verscheen en de menigte te kennen gaf, dat zij uiteen moesten gaan, verliet de wachtende volks massa het door de politie vrijgemaakte ter rein. Munster, 15 Juli 1936. Bisschoppelijk Generaal Vicariaat. Naar aanleiding van dezé grootsche be tooging schrijft ons een pastoor uit West- falen, die getuige was van dit geestdriftig tooneel: „Een dergelijke betooging en be wijs van trouw en aanhankelijkheid is in de geschiedenis van Münster nog nooit voorgekomen. In Italië, in Rome kan het temperamentvolle Italiaansche volk wel eens in jubel losbarsten wanneer het den II. Vader in den Sint Pieter ziet voorbij trekken, maar in Münster hebben wij nog nooit zoo iets beleefd. militair vliegtuig neergestort Te omstreeks kwant over tien hedenmor gen bevond zich de 23-jarige ongehuwde leerling-onderofficier vlieger C. van Mul- ligen met het militair Fokker-toestel D 24 th uisbehoorende op het vliegkamp de Kooi' boven de Hors, de bekende groote zand-^ plaat op Textel. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het toestel gevallen en op den rand van de zandplaat terecht gekomen, vlak bij het water. Het toestel werd geheel vernield en Van Mulligen moet op slag gedood zijn. Het slachtoffer was in het bezit van een internationaal vliegbrevet. transatlantische dienst door de lufthansa? Naar verluidt, is de Duitsche Lufthansa voornemens om in de maand September a.s. een dienst te openen over den Atlan tische Oceaan, via de Azoren en de Ber muda-eilanden. LETTEREN EN KUNST KERKNIEUWS paters capucijnen. Aan het Pauselijke Instituut voor Oos- tersohe Studiën slaagde magna cum laude voor het doctoraal examen in de kerkelijke Oostersche wetenschappen P. Andreas Fer- rerius van Heesoh, van de Nederlandsche Provincie der Minderbroeders-Kapucijnen. P. Fidentius van Tilburg O. M. Cap., eveneens van de Nederlandsche Provincie legde aan het Bijbelinstituut te Rome sum ma cum laude zijn examen af voor candi- datus ad Lauream in de Bijbelwetenschap pen. LA ARGENTINA OVERLEDEN. Plotselinge dood van beroemde Spaansche danseres. De beroemde Spaansche danseres, La Argentina, is Zaterdagavond aan een hart verlamming gestorven te Bayonne in Zuid- Frankrijk, Met La Argentina verdwijnt een der be roemdste, zoo niet op het oogenblik de be roemdste danseres van onze eeuw. Zij was geboren te Buenos Aires uit een Castiliaansche vader en een Andalusische moeder. Haar ware naam is Antoina Merce. Haar kunst, die als een door het ballet ver edelde volksdans beschouwd kan worden en tooneelmatiger dan deze volksdans is, omvat zoowel de „danses nobles" als de bi- geunerdansen. Zij was de lieveling van het publiek, en meermalen heeft zij ook het Nederlandsche publiek voor altijd uitver kochte schouwburgen in groote extase ge bracht. Prof. dr. C. F. A. van Dam schrijft ons: Zeer getroffen door het bericht van het heen gaan van deze kunstenares, die ik het voorrecht heb gehad menigmaal per soonlijk te ontmoeten, denk ik in de eer ste plaats aan haar groote eigenschappen als mensch. Ik noem slechts haar eenvoud en haar ernst. Verwend door de bewonde ring van duizenden, was zij allerminst bla- sée. Ik heb haar even kinderlijk gelukkig gezien met het kleinste bewijs van bewon dering, dat haar werd geboden in den vorm van een versje van kinderhand, als wan neer zij de vreugde van het applaus van het geestdriftige Amsterdamsche publiek indronk. En weinigen zullen vermoed heb ben, hoe 'n ernstige vrouw deze danseres is geweest. Ik heb altijd de grootste be wondering gekoesterd voor het serieuse werken van deze dappere onvermoeibare, die zich altijd maar weer geheel gaf. Hoe „vanzelf" iedere dans ook werd uitge voerd, het kleinste detail was het resul taat van weken en maanden studeeren en repeteeren. En nimmer straalden haar groo te, donkere oogen zoo voldaan, dan wan neer men besefte, dat haar spel heel zwa- ren arbeid beteekende. La Argentina heeft ons land zeer lief ge had omdat zij meende, dat men haar kunst hier volkomen begreep. In de groo te plannen die zij voor 1937 koesterde, nam een tournée door Nederland een belang rijke plaats in. Het zou weer een triomf tocht worden, zooals zij mij hoopvol ver zekerde, si- Dios quere.... het heeft ech ter niet zoo mogen zijn. Dankbaar gedenken wij wat deze vrouw ons door haar zeldzame gaven en haar stoe- ren arbeid heeft kunnen schenken. In een kommervollen tijd te wotden getild in een andere sfeer. En zij was een te ernstige, te religieuze j vrouw om daarin niet een zeer bijzondere bevrediging te vinden. Zij ruste in vrede. De Kaagweek Prachtig zeilweer op den vierden dag Het was vandaag prachtig zeilweer. Wel viel er in dien ochtend 'n geduchtige plas regen, doch daarna klaarde het weer op en kwam de zon meer kleur en leven bren gen. De teamwedstrijden. In den teamwedstrijd der Olymp ia jollen wist Borgerhoff Mulder weer de eerste plaats te behalen en daardoor te zorgen, dat De Kaag de leiding nog behield. Hij moest het echter weer alleen doen, want Ritman liep reeds op het Zwèüand op den tweeden boei. Voorts werd v. d. Stadt uit gesloten, hetgeen de Zaanlandsche even eens verscheidene punten kostte. De Kaag heeft nu 15.2 pnt., Loosdrecht 14 en de Zaan landsche 10 pnt. De Holland-Friesland-Regenboogwed strijd beloofde aanvankelijk eenig-herstel voor de Hollanders, want v. d. Velde hoewel als laatste gestart lag bij den eersten boei aan den kop met alleen Zui- derbaan voor zich. Daarna kwamen Kui pers, Nieveen en Zwart van de Friezen, maar v. d. Mey liep nog weer uit en nam de leiding voor Zuiderbaan. In de tweede ronde was hij echter naar de vijfde plaats afgezakt. Zuiderbaan hield zich echter weer uitstekend en zorgde, dat het puntenver- schil met de Friezen vandaag niet zoo groot was als gisteren. De verhouding was nu: Friesland 30, Holland 25.1 pnt., terwijl de totaalstand is: Friesland 60.1 pnt., Holland 44.1 pnt. De Hollanders zullen dus morgen 'n heelen dobber hebben om dien achter stand in te halen. In de 12 M2. klasse maakte Loosdrecht vandaag een goede beurt door op de twee eerste plaatsen beslag te leggen. Dat lever de den Loosdrecht en aren 27.1 pnt. De Kaag kwam met de Gebrs. Nauta op de 3e en 4e plaats, terwijl de Schinkel de twee laatste plaatsen bezette. A. Honigh van het Nieuwe Diep was on fortuinlijk, want in den plasregen die van 'n lichten stormwind vergezeld ging, liep zijn „Rakker" vol water en v. Zutphen van dezelfde .vereeniging moest later eveneens den strijd staken. De stand is nu Loosdrecht 52.2 pnt., de Kaag 44 pnt., de Schinkel 27 pnt., het Nieuwe Diep 23 pnt. en de Zaanlandsche Zeüver. 7 pnt. De strijd in den teamwedstrijd dei' 12 Voetsjollenklasse gaat voornamelijk tus- schen de Kaag en de Zaanlandsche. Wist v. Helvert gisteren de Kaag het grootst aantal punten te bezorgen, vandaag was het Landsman van de Zaanlandsche. Gelukkig voor de Kaag kwam v. Vliet als vierde binnen, zoodat ook hij vandaag 7 punten in de wacht sleepte. Hier is de stand momenteel: de Kaag 25.1, Zaanlandsche 23.1, Rotterdamsche 17, Haarl. Jachtclub 7 en. Loosdrecht 5 pnt. De nationale wedstrijden. In de 45 M2. klasse boekte Vermaat op nieuw een overwinning,doch of hij op nieuw op den wisselprijs beslag zal leggen, zal wel in den laatsten wedstrijd beslist worden, wijl Piet Molenaar voor de derde maal als nummer twee eindigde. De uitslag werd: 1. Walta, st. C. A. Ver- maat, 2. Föhn, st. P. Molenaar, 3. Benati II, st. B. Fenenga. In de Vrijbuiterklasse staat Dorsman er op het oogenblik het beste voor. Hij eindig de voor de tweede maal als eerste. De uitslag werd: 1. Jan Bruss, st. J. Dors man, 2. Thedo, st. J. R. v. d. Berg, 3. Geus, st. J. L. v. Wermeskerken. De Drakenklasse scheen aanvankelijk een nieuwe onbedreigde zege voor Heinen te zullen brengen. Hjj startte het best met Ben them v. d. Bergh als tweede en Hans Nathan op de voorlaatste plaats. Heinen liep tijdens de race nog steeds meer uit, zoodat we dachten, dat hij de derde over winning reeds in den zak had. Echter in de tweede ronde wist v. Benthem v. d. Berg hem op het kruisrak DieperpoelNorre- meer voorbij te komen en ten slotte met ge ring verschü te winnen. Heinen is nu tweemaal eerste en eenmaal derde geweest, Hans Nathan tweemaal tweede en vandaag derde. De uitslag: 1. Cacalier, st. jhr. mr. E. G. v. Benthem v. d. Bergh, 2. Janmaat, st. J. Heinen, 3. She, st. Hans Nathan. AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Juli as. waargeno men door apotheek: C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18 telef. 523 en C. van Zijp, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. WANDELSPORT L. W. S. V. In de vergadering der Leidsche Wandel sport Vereeniging is het bestuur der L.W. S.V. als volgt samengesteld: Mej. Bremmer voorzitster, mej. Bronsgeest, 2e voorzitster, de heeren J. P. N. Paulides, Perkstraat 15, secretaris, Hanekamp, 2e secretaris, en V/. C. de Wekker, Reredastraat 19, penningm. DE ESTAFETTE OLYMPIA—BERLIJN. Hedenmorgen is in Olympia de eerste fakkel ontstoken van 't Olympisch vuur dat door 3000 athleten door Griekenland, Bul garije, Joego-Slavië, Hongarije, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije naar Duitschland zal worden gebracht, waar het op den openings dag der Olympische spelen 1 Augustus des middags te 4 uur zal aankomen in het stadion. Met deze fakkel zal dan het Olym pisch vuur ontstoken worden. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: Naaml. Venn. Brouwer Zoon, geves tigd en kantoorhoudende Sassenheim. Cur.: mr. H R. Goudsmit. Leiden. J. A. Otten, sigarenwinkelier, Leiden, Haarlemmerstraat 185. Cur.: mr. P. van der Grijp, Leiden. A. J. Remmerswaal, bloemist, Wasse naar, Laan v. Koot 22. Cur. mr. P. J. M. Fruytier. Opgeheven: M. A. Pané, Leiden. C. Brammer, Veur. EEN LAFFE DAAD VAN VIJF N. S. B.'ERS. Een pot kalk in een horlogerie-etalage geworpen. Zondagmorgen omstreeks kwart voor vijf hebben eenige Leidsche N. S. B.'ers een wel bijzonder ergerlijke schanddaad begaan. Zij hebben nl. een groote pot met kalk en verf door de etalageruit van de horloge rie van L. Katz een Duitsch Joodsche emi grant, geworpen. De substantie waarmede de pot was gevuld is uitgestort door de geheele etalage en heeft vrijwel alle hor loges en klokken, die daarin lagen, grondig bedorven. De schade wordt geschat op on geveer 600 gulden. Men zal zich herinne ren, dat nog kort geleden winkelruit, stoep en deur van dezelfde horlogerie des nachts met kalk zijn besmeurd. Toen Zondagmorgen omstreeks kwart voor vijf een agent van politie in de Haar lemmerstraat surveilleerde, zag hij een personen-auto, waarin verscheidene man nen zaten, uit de richting Blauwpoorts- brug de straat inrijden. De auto had de kleine lichten aan. Gedachtig aan.hetgeen nog zoo kort geleden bij Katz was ge beurd, achtte de agent het raadzaam eens na te gaan waarheen de wagen zich zou begeven. Hij zag dat de auto de Vrouwen- kerkkooi'steeg inging, maar aangezien hij te voet was, had hij eenigen tijd noodig om óók in die steeg te komen. Nauwelijks had hij het smalle zijstraatje betreden, of hij hoorde in de Haarlemmerstraat wederom een auto rijden. Hij keerde dadelijk terug en zag dat het dezelfde wagen was, die het nummer H. 9600 droeg en zooals later bleek gehuurd was bij een Leidsche garage. Terwijl de agent de Haarlemmerstraat weer inliep, stopte de wagen voor het perceel nummer 36, waar de horlogerie van Katz is gevestigd. Een mar. sprong er uit en wierp zooals de agent zag iets door de winkelruit. Onmiddellijk daarop stapte hij weer in de auto, die met groote snelheid zijn weg vervolgde. De agent had evenwel gelegenheid gehad het nummer te noteeren. Hij stelde zich dadelijk telefonisch in verbinding met het hoofdbureau van politie, vanwaar een po- litie-auto op onderzoek werd uitgezonden. De politiemannen hadden het geluk de bedoelde wagen kort daarna op de Rijns- burgerweg aan te houden. Er bleken vijf jonge mannen in te zitten, die meegeno men werden naar het bureau, waar zij aan een verhoor werden onderworpen. Ten bureele bleek, dat men hier te doen had men den 20-jarigen grondwerker H. B. uit Oegstgeest, den 35-jarigen kapper N. G. K., den 21-jarigen kappersbediende W. de M., den 25-jarigen fabrieksarbeider W. V. en den 28-jarigen melkboer A. M. R., allen uit Leiden. De kappersbediende W. de M. bekende tijdens het verhoor, dat hij de auto verliet en de bus met kalk door de winkelruit wierp, Een motief voor deze laffe daad heeft hij niet opgegeven. Wel verklaarden alle vijf tot de N. S. B. te behooren, zoo dat aangenomen moet worden, dat de daad geschiedde uit politieke motieven. L. K. immers is om politieke beweegredenen uit geweken. Het is thans nog niet bekend of alle vijf zullen worden vervolgd. De M. heeft zich in ieder geval schuldig gemaakt aan ver nieling, maar in hoeverre de andere inzit tenden als medeplichtigen kunnen woi'den beschouwd, .zal nog moeten worden uitge maakt. Aangezien op vernieling geen onmiddel lijke aanhouding staat, zijn zij tot drie uur vastgehouden, waarna de politie uit Oegstgeest zich met hen heeft beziggehou den, in verband met de kalkerij. Op H. B. werd bovendien een hoeveel gesmokkeld sigarettenpapier gevonden, waarvan de belastingambtenaren in kennis zijn ge steld. Daar de politie de menschen, die in de nacht van 8 op 9 Juli j! hun leuzen op Katz' stoep en raam kalkten, nog altijd niet heeft gevonden, is tijdens het verhoor van het vijftal, dat men deze keer te pak ken kreeg, ook hierover gesproken. De M. ontkende daarmede iets te maken te hebben, maar de vier anderen beweer den dat hij het wel degelijk, geheel al leen, heeft gedaan. Een bezoek bij Katz. Wij hebben nog een bezoek gebracht aan de horlogerie van Katz. De etalage zag er gruwelijk uit. De N. S. B.-helden hebben de kalkpot precies over het blind, dat de helft van de winkelruit afsloot, midden tus- schen de uitgestalde horloges en klokken geworpen. Al deze artikelen, voor een be langrijk deel van goud en zilver, zijn met een dikke laag taaie kalk bedekt, waar door deze keer bovendien nog een hoeveel heid verf en terpentijn was gemengd. Dit was geschied met de bedoeling, dat de op straat geverfde leuzen niet zoo gemakke lijk zouden kunnen worden verwijderd. Ook een aantal ter reparatie ontvangen uurwerken, die vlak bij de etalage gereed lagen om te worden afgehaald, zijn be smeurd. Wij zeiden reeds, dat de schade op ongeveer 600 gulden wordt begroot. Niet alle vernielde artikelen waren Katz' eigendom. Hij moest er nog een bedrag op afbetalen. Naar wij zoowel van de politie als van den heer Katz, zijn vrouw en zijn zoon vernamen, worden zij al geruimen tijd las tig gevallen. De politie had daarom reeds geruimen tijd maatregelen genomen om hen te be schermen, daar zij zich bedreigd gevoelden. Reeds verschillende malen, aldus de heer Katz, waren colporteurs met „Volk en Vaderland" en „der Stürmer" van Strei- cher provoceerend opgetreden, door deze bladen uitdagend voor de ramen te ver- toonen. Dat K. communist zou zijn ontkende hij ten stelligste. Hij toonde ons ten bewijze daarvan een sahryven uit Duitschland ge dateerd van 10 Juli 1935, waarbij hem hat eerekruis voor Frontstrijder tijdens den wereldoorlog was verleend. Hierbij was tevens een felicitatieechrijven van het Duitsche consulaat. Indien ik was uitga- weken als communist, aldus de heer Katz Sr., had ik dit eerekruis zeker niet ge kregen. De kringleider van de N. S. B. te Leiden, de heer Th. Bergers uit Zoeter<voude, heeft zich gisteren n£ar het hoofdbureau van politie begeven en aldaar medegedeeld, dat de vijf betrokkenen zijn geschorst als leden van de N. S. B. Nader kan in dit verband nog worden medegedeeld, dat hedenmorgen om half 11 door de politie alhier is aangehouden J. J. H. V. uit Den Haag. 34 jaar oud, die de groote spiegelruit van het kringnuis der N. S. B. in de Nieuwstraat alhier heeft ingegooid. V. verklaarde aan de politie tot geen politieke partij te behooren, maar slechts gehandeld te hebben uit anti-fas cistische motieven..

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2