Iets over de Huwelijks wetgeving der Katholieke Kerk. RADIO-PROGRAMMA'S VRIJDAG 17 JULI 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. „Zij die eenig wettig beletsel weten, zijn verplicht, dit aan den pastoor bekend te maken". In het begin van ons eerste artikel merk ten wij eenigszins laatdunkend op, dat er waarschijnlijk héél wat katholieken zijn, die niet of nauwelijks weten, wat er met deze slotwoorden van een „huwelijksafkon diging" eigenlijk bedoeld wordt. Het hoofd deel van die afkondiging de namen van bruidegom en bruid interesseert den geloovigen altijd hevig: 't geschuifel van voeten houdt op, de onverbeterlijke kuchers en kuchsters houden hun kuchjes in al ler blikken gaan naar den aflezenden gees telijke Maar tot de meesten dringt het misschien niet door, dat deze „bannen" een ander doel hebben dan om hun nieuwsgierigheid te bevredigen. Want zij geschieden om de geloovigen op te wekken eens te bidden voor het bruidspaar, maar vooral als mid del van onderzoek naar mogelijke huwelij ksbeletselen. Wat is een huwelijksbeletsel? Een huwe lijksbeletsel is al wat maakt dat een per soon een huwelijk niet mag of niet gel dig kan sluiten. Uit deze onderscheiding „niet mag of niet geldig kan sluiten is al te zien, dat er twee soorten huwelijksbeletsels zijn: lo. beletsels die een huwelijk ongeoorloofd, 2o. beletsels die een huwelijk ongeldig maken. Als Jan een huwelijk sluit, terwijl hij weet, dat bij hem een beletsel van de eerste soort aanwezig is, sluit hij een geldig huwelijk, maar zondigt zwaar. Als Piet een „huwelijk sluit", terwijl bij hem een beletsel van de tweede soort aanwezig is ook al weet hij dit zelf niet dan sluit hij in 't geheel geen hu welijk, want het beletsel verhindert, dat het huwelijk geldig is. De eerste soort, dus de beletsels, die het huwelijk alleen ongeoorloofd maken, het verbieden, noemt men verbiedende beletsels. De tweede, die het huwelijk niet alleen ongeoorloofd, maar ongeldig maken hee- ten: ongeldigmakende huwelijks-beletselen. De verbiedende beletsels zijn drie in ge tal. 1. eenvoudige gelofte. 2. godsdienstver schil tusschen gedoopten, 3. wettelijke "ver wantschap. Er zijn twaalf ongeldigmakende huwe lijksbeletsels: 1. Leeftijd, 2. lichamelijk on vermogen, 3. bestaande huwelijksband, 4. verschil van eeredienst, 5. heilige wijding, 6. plechtige kloostergeloften, 7. geweldda dige ontvoering, 8. misdaad, 9. bloedver wantschap, 10. aanverwantschap, 11. open bare eerbaarheid, 12. geestelijke verwant schap. Bij het overlezen van deze opsomming zullen vele lezers misschien wat verbaasd zijn en dat is heel begrijpelijk, want meer dere benamingen zijn op 't eerste gezicht waarlijk niet duidelijk. Wij zullèn de beletsels eens stuk voor stuk gaan bezien. Sommige ervan leenen zich, wegens de kiesche omstandigheden welke zij bedoelen, niet voor een uitvoerige uiteenzetting in de krant. Over deze zul len wij slechts een korte verklaring geven. Wij beginnen met de „verbiedende" hu welijksbeletsels, dus die, welke een huwe lijk wel ongeoorloofd, maar niet on geldig maken. Het eerstgenoemde is de „eenvoudige gelofte". Wat is een gelofte? Men legt een gelofte af, wanneer men tegenover God vrij willig een bijzondere verplichting op zich neemt m.a.w. aan God een belofte doet. Wat men beloofd heeft, moet men volbrengen en wanneer men God een ge lofte heeft gedaan met betrekking tot een gewichtige zaak, dan is men natuurlijk ook grootelijks verplicht die gelofte te volbren gen; doet men dit zonder door het Ker kelijk gezag van zijn gelofte ontslagen te Zijn niet, dan zondigt men zwaar. De eenvoudige gelofte kan openbaar zijn of particulier. Een openbare gelofte is er een, welke de Kerk door mid del van Haar wettige dienaren (bijv. de Bisschop, abt van een klooster, klooster overste enz.) aanneemt in naam van God. Een particuliere of private gelofte is die, welke men inwendig of in woorden uitgedrukt, doet, zonder dat een wettige dienaar der Kerk haar aanneemt. (Het spreekt van zelf, dat men een ge lofte van eenig belang niet moet doen, dan na rijpe overweging en raadpleging van den biechtvader). Tegenover de eenvoudige staat de plechtige gelofte, die alleen in sommi ge kloosterorden wordt afgelegd. Deze plechtige gelofte zullen wij na derhand bezien, want zij is een ongel dig makend huwelijksbeletsel, terwijl de eenvoudige gelofte slechts een verbiedend beletsel is. Welke eenvoudige geloften zijn nu een verbiedend huwelijksbeletsel, m.a.w.: welke maken het huwelijk ongeoor loofd? Het zijn de eenvoudige geloften van: lo. maagdelijkheid, 2o. volmaakte zui verheid, 3o. om niet te trouwen, 4o. om de Heilige Wijdingen te ontvangen, 5o. om den kloosterlijken staat te omhelzen. Het is voor ons overbodig bij den aard dezer geloften lang stil te staan. Wat de drie laatstgenoemde betreft, is het reeds op 't eerste gezicht wel duidelijk, dat zij een huwelijk ongeoorloofd maken. Bij de twee eerste is het iets anders, want het is immers niet uitgesloten, dat men met de echtgenoot(e) overeenkomt, om ook in den huwelijken staat de maagdelijkheid of de volmaakte zuiverheid te onderhouden. Maar omdat er practisch natuurlijk groote kans is, dat men in het huwelijk die ge lofte zal breken, heeft het Kerkelijk Wet boek ook deze geloften altijd tot verbie dende huwelijksbeletsels gemaakt. Het tweede verbiedende huwelijks beletsel is: gemengde godsdienst, d.w.z. dat het den katholieken verboden is in het huwelijk te treden met een gedoopten niet-katholiek (bijv. Protestant, of Schis matiek). Wij wijzen er op, dat het hier gaat over het huwelijk van een katholiek met een gedoopte. Zou zulk een huwelijk zonder dispensatie voor den priester en twee getuigen gesloten worden, dan zondigt de katholiek zwaar, doch het huwelijk is geldig. (Wanneer echter zooals wij naderhand uitvoeriger zullen zien, een ka tholiek door bedrog er in zou slagen met een niet-gedoopte te „trouwen" voor een priester en twee getuigen, dan is die huwelij'kssluiting ongeldig, want dan is er het beletsel „verschil van "eeredienst", dat een o n g e 1 d i g-makend beletsel is). Hoogst ernstig zijn de woorden waarin het Kerkelijk Wetboek dit verbiedend be letsel formuleert: „Zeer streng verbiedt de Kerk overal, dat een huwelijk gesloten wordt tusschen twee personen, waarvan de één katholiek is en de andere een ketter- sche of schismatieke secte aanhangt; als er bovendien gevaar is voor geloof of zeden van de katholieke echtgenoot (e) en de kin deren, dan is zulk een huwelijk zelfs krach tens goddelijke wet ongeoorloofd". Practisch zal een gemengd huwelijk zonder dispensatie altijd ongeldig zijn. Waarom? Gemengde godsdienst is toch slechts een verbiedend buwelijksbe- letsel? Ja, maar er zal géén pastoor gevon den worden, die bereid is, bij zulk een hu welijk te assisteeren! En waar het „huwe lijk" van een katholiek, dat niet voor den pastoor of gemachtigd priester en twee ge tuigen gesloten wordt, géén geldig huwe lijk is, is zulk een huwelijkssluiting der halve niet geldig. De ongeldigheid ligt dan dus niet in het huwelijksbeletsel, maar in 't feit, dat de vorm, die voor de geldig heid vereischt wordt, ontbreekt. Het is hier niet de plaats om de „ramp der gemengde huwelijken" uitvoerig te be spreken. Een katholiek, diie met dispensa tie gemengd getrouwd was en wiens hu welijk tot de gunstige uitzonderingsgeval len behoorde (hij deed zelf goed zijn plich ten en de kinderen werden zoo goed moge lijk katholiek opgevoed) zeide ons eens, dat het eiken Zondag toch zoo hard voor hem was te moeten aanhooren, hoe in de kerk ter voorkoming van gemengde huwelijken openbaar gebeden wordt. En de herhaalde predicaties tegen dat huwelijk waren voor hem een kwelling. Wij hebben dezen goed- willenden man toen eeriige statistieken ge zonden, cijfers over geloofsafval in ons Bis dom tengevolge van de gemengde huwelij ken. Hij heeft toen onmiddellijk toegege ven, dat het Kerkelijk Gezag alles, maar dan ook alles, moest doen om die ramp te voorkomen. Als men alleen maar ziet bijv. cijfers van de stad Haarlem: van de 306 kinderen aldaar in 1930 uit gemengde huwelijken geboren, werden er slechts 95 katholiek ge doopt; 211 bleven dus heiden. En dat betreft alléén nog maar het Doopsel: hoeveel van die 95 kinderen zullen nog waarlijk katholiek worden opgevoed? Wij zullen hierover verder zwijgen, maar konden toch niet nalaten er iets al thans over te zeggen. De ervaring leert, dat de gevaren voor het Geloof van de katho lieke echtgenoot(e) en kinderen hoogst ernstig zijn en men kan zonder overdrij ving zeggen, dat een écht huwelijksgeluk niet mogelijk is, waar de edhtgenooten 'omtrent het allervoornaamste in hun le ven: den godsdienst, van gedachte ver schillen. Laat de katholieke jongeman of het katholieke meisje, dat „gemengde ver keering" heeft, ziich toch niet wijsmaken, dat juist zijn of haar geval zal behooren tot die zeldzame gunstige uitzonderingen. Dat hebben alle oorspronkelijk goedwillen de katholieken, die een gemengd huwe lijk sloten, gedacht en bijna alle kunnen wij niet zeggen alle? zijn bedrogen uit gekomen: öf algeheele geloofsafval óf als alles dus nog zoo gunstig mogelijk is altijd dat leed, dat men met de beminde man of vrouw over dat ééne, maar aller voornaamste punt het nooit eens is Het derde verbiedende huwelijksbeletsel: de wettelijke verwantschap bestaat in ons land niet. Deze „wettelijke verwant schap" toch ontstaat uit de burgerrechte lijke „aanneming tot kind", die onze Ne- derlandsche wetgeving niet kent. Wel komt het bij ons natuurlijk óók voor, dat men- schen iemand „als kind aannemen", maar dat is niet zóó, als in sommige andere lan den, waar na eenige formaliteiten een kind geheel en al dezelfde wettel ij ke rech ten krijgt als een eigen zoon of dochter. Voor laatstgenoemde gevallen geldt dit huwelijksbeletsel: de H. Kerk verbiedt dan het huwelijk tusschen den pleegvader (of -moeder) en zijn aangenomen kind, tus schen twee aangenomen kinderen van een pleegvader enz. In al deze beletsels kan om ernstige re denen gedispenseerd worden. De „dispensaties" zullen wij afzonderlijk be spreken als wij de beletsels hebben behan deld. Belangrijker in aantal en van karakter zijn de ongeldigmakende huwelijks beletsels. Hierover in ons volgend artikel. Correpondentie-adres: Mr. A. Diepen- brock, Seminarie Hageveld, Heemstede. GEMENGDE BERICHTEN BOUW IN BEILEN. DE SLACHTOFFERS VAN HET NOOD LOTTIG AUTO-ONGELUK HERDACHT. Spoedzitting van den Gemeenteraad. Gisterenavond is de gemeenteraad van Beilen in een spoedzitting bijeengekomen in verband met het ongeluk, dat gisteren morgen aan het gemeentebestuur is over komen. In de raadszaal van het gemeentehuis was alles gesloten en de lampen met rouw- crêpe omhangen. Te 8 uur nemen de raadsleden hun ze tels in, terwijl het gemeentepersoneel vol tallig aanwezig is; de publieke tribune is vrijwel geheel bezet. In de zaal is het dood stil wanneer de heer Lunshof, het oudste raadslid, met den waarnemend secretaris Overhand Landberg binnenkomt. De heer Lunshof wijst er op, dat hij in rechte is aangewezen, deze vergadering te leiden. Hij verzoekt de aanwezigen op te staan en spreekt dan de volgende rede uit: „Het zijn wel zeer droeve omstandighe den, vrienden, waaronder wij als raadsleden dezer gemeente in deze oogenblikken teza men komen. Omstandigheden zoo ernstig en zoo aangrijpend voor onze gemeente, waarvan wij ons vrijwel geen denkbeeld kunnen vormen. U weet het stellig reeds allen in bijzonderheden, welk een ontzet tend ongeluk het college van burgemees ter en wethouders heeft getroffen. Zoodat ik mij ontslagen acht van den plicht dit te herhalen. Het zij u genoeg, wanneer ik u mededeel, dat onze burgemeester, de heer T. Froentjes, alsmede onze wethouder, de heer J. E. Eleveld, bij dit ongeval hun le ven hebben verloren en dat wethouder Schuring en onze gemeente-secretaris, de heer Th alen, zwaar gewond in het zieken huis te Assen zijn opgenomen. Ik ben overtuigd, dat wij allen hierdoor diep getroffen zijn. De dooden waren man nen vol levenslust en ijver en zijn midden in him werk en van hun dierbaar gezin weggerukt. Him levenstaak was nog niet geëindigd. Voor de gemeente zijn ze echter te vervangen. Anders is het gesteld bij hen, die zoo plotseling hun man en hun vader hebben verloren. Helaas, daar zijn zij niet meer te vervangen. Vrienden, wanneer ik u straks voorstel onze innige deelneming te betuigen in hun smartelijk verlies, dan zij hun dat tot troost in hun groote droefheid. Ik spreek hierbij den wensch uit, dat de zwaar ge wonden binnen korteren of langer en tijd geheel hersteld het ziekenhuis mogen ver laten en zij hun werkzaamheden onder en met ons mogen hervatten. Vrienden, de dood kan ons ieder oogen- blik verrassen. Dat hebben wij vandaag on dervonden. Laat dat voor ons een spoor slag zijn om ons er rekenschap van te ge ven, dat wij ieder momept bereid moeten zijn den almachtigen God verantwoording af te leggen van onze daden". Na deze rede, die onder doodsche stilte werd aangehoord, werd besloten een tele gram van deelneming te zenden aan mevr. FroentjesDe Haan, echtgenoote van den overleden burgemeester, en mevrouw Ele veldDe Vries, echtgenoote van den over leden wethouder. Telegrammen van. deelneming waren in gekomen van het gemeentebestuur van Coevorden en van de firma Rottinghuis te Delfzijl, waaraan de truck toebehoorde, die bij het ongeluk betrokken was. Na kennisneming hiervan ging de raad in geheime zitting om maatregelen voor de begrafenis van de slachtoffers te nemen. Het stoffelijk overschot van den burge meester zal Maandag te Doezem (Gr.) ter aarde worden besteld, dat van den wethou der eveneens Maandag op de algemeene begraafplaats te Beilen. Toestand der gewonden. Omtrent den toestand van de andere slachtoffers, die gewond zijn en in het zie kenhuis te Assen zijn opgenomen, verne men wij nog, dat beiden een hersenschud ding hebben bekomen, doch thans bij ken nis zijn. Wethouder Schuring heeft zware hoofdwonden gekregen en is thans nog niet buiten levensgevaar. De gemeente-secre taris H. Thalen heeft snij- en schaafwon den gekregen, zijn toestand is thans rede lijk wel. JONGEMAN OVERREDEN. Aan de wonden overleden. Gisternacht keerde de 22-jarige, onge huwde metselaar A. Peters, wonende te Boxmeer, per rijwiel van de kermis te St. Antonis naar huis terug. Op den Provincia len Weg reed de jongeman, die waarschijn lijk min of meer onder den invloed van drank verkeerde, zig-zag over den weg. Plotseling kwam hem een personenauto uit Veghel tegemoet rijden. De bestuurder van de auto trachtte wel den wielrijder te ont wijken, doch deze zwaaide plotseling naar de linkerzijde van den weg, met het gevolg dat hij door de auto werd gegrepen en te gen den weg geslingerd. Bloedend en be wusteloos bleef Peters liggen. De automo bilist haalde geneeskundige hulp; het slachtoffer werd, na ter plaatse verbonden te zijn, met een schedelfractuur en inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd, waar hij gisteren is overleden. KNAAPJE DOODGEREDEN. Een zeer droevig ongeval trof de fami lie H. J. V., wonende aan het Zomerwegje te IJsselstein. Een 7-jarig zoontje, dat niet tegenstaande enkeel malen te zijn gewaar- ZATERDAG 18 JULI. Hilversum II 301 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. en KRO-orkest. (I. d. pauze: Berichten). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gram.pl. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gram.pl. 5.15 Orgelconcert en gram.pl. 6.2Ó Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Friesch halfuur. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A. N. P. 8.10 Voordracht en concert. 8.30 KRO-Melodisten. 9.00 Gram.pl. 9.30 Filmpraatje. 9.45 KRO-orkest. 10.15 Gram.pl. 10.30 Berichten A. N. P. 10.35 KRO-Boys. 11.00—12.00 Gram.pl. Hilversum I 1875 M. VARA-jiitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „De Flierefluiters", voordracht en gram.pl. 12.00—1.45 Gram.pl. 2.00 Schaakreportage. 2.30 „De Notenkrakers", en zang. 3.30 Filmpraatje. 3.45 Dansmuziek. 4.40 Esperanto-uitzending. 5.00 E. Walis en zijn orkest. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Schaakpraatje. Gram.pl. 8.05 Nieuwsber. ANP, VARA-Varla. 8.15 Revue-uitzending. 9.00 Zang en 2 vleugels en gram.pl. 10.00 Nieuwsber. ANP. Gram.pl. 10.15 Schaakpraatje. 10.20 VARA-orkest. 11.00 Gram.pl. en „Fantasia". 11.5512.00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20 Het BBC—Northern-Ireland Orkest en cello. I.20 Het Commodore Grand Orkest. 2.20 Het BBC-Schotsch Orkest en zang. 5.35 Dansmuziek. 7.05 Zang. 7.20 Dansmuziek. 7.50 Het BCC-Militair Orkest. 8.20 Kwintetconcert. 8.50 Varité-programma. 10.20 Het BBC-Theater-orkest en sopraan II.20 Zang. 12.0012.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Concert. 6.50 Gevar. concert. 8.50 Opera-uitzending. 12.1012.35 Populair concert. Keulen, 456 M. 12.20 Weragkamerorkest. 4.20 Omroeporkest, -klelnorkest, m solisten. 7.20 Voordracht. 8.20 Gevar. programma. 10.50—12.20 Vervolg programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest. I.30 Salonorkest. 2.23 Gram.pl. 2.50 Zang. 3.20 Orgelconcert. 3.50, 4.50 en 5.20 Gram.pl. 6.20 Dito. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Gram.pl. 9.20 Symphonieconoert. II.00 Gram.pl. 11.5012.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinlorkest. I.50 Gram.pl. 2.20 Dansmuziek. 3.20 Gram.pl. 3.50 P. Godwin's orkest. 4.50 Zang. 5.35 Gram.pl. 6.35 Kamermuziek. 7.20 Gram.pl. 8.20 Klein-orkest. en zang. 9.20 Gevar. programma. 9.45 Vervolg van 8.20. 10.30 Dansmuziek. II.20—12.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Gevar. operaconcert. 10.50 Trio concert. 11.201.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. 11.20 Parijs R. 12.20 Keulen. Pl.m. 13.15 Brussel (VI.). 14.20 Keulen. 15.35 Londen Reg. 16.20 Keulen. 20.20 Londen Reg. 20.35 Brussel (Fr.). 21.20 Keulen. 22.20 Beromunster. 23.05 Berlijn. 4e Programma. 8.00 Brussel (VI.). 10.35 Londen Reg. 13.20 Droitwich. 16.20 Parijs R. 17.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Parijs R. 19.20 Droitwich. 21.50 Londen R. 23.20 Droitwich. (Wijzigingen voorbehouden). schuwd, achter een melkauto was gaan hangen, kwam, toen de wagen achteruit reed er onder, met het gevolg dat een ach terwiel hem over het lichaam ging. In zeer ernstigen toestand werd hij opgenomen en de ouderlijke woning in de nabijheid bin nen gedragen. Spoedig ingeroepen genees kundige hulp mocht hier niet meer ba ten. De levensgeesten waren reeds gewe ken. MOTORRIJWIEL VAN DEN DIJK GEREDEN. Duopassagier verdronken. In den afgeloopen nacht te omstreeks een uur heeft op den Oostdijk in den Beemster een ernstig motorongeluk plaats gehad, ten gevolge waarvan een persoon is verdronken. Wegens afsluiting van den Purmerender- weg is het verkeer PurmerendHoorn tijdelijk omgelegd over een gedeelte van den Oostdijk. Vermoedelijk door groote vaart is de motorrijder J. Bertens uit Hoorn van den dijk geraakt en in de ringvaart terecht gekomen. De bestuurder wist aan den kant te komen en heeft een passeeren- de auto aangehouden. Hoewel men uit de verwarde mededee- lingen van den heer Bertens, die in zeer overspannen toestand verkeerde, niet be greep wat er precies gebeurd was stelde men onder aan den dijk, waar het licht van het motorrijwiel nog brandde, een onder zoek in. Aan den kant gekomen zag men een hand boven water uitsteken, waaruit wel bleek, dat de duopassagier zich niet had kunnen redden. Direct werd de drenkeling boven gebracht, doch de levensgeesten ble ken reeds geXveken te zijn. De verdronkene is de 24-jarige J. de Groot uit Hoorn. De heer Bertens, die geheel in de war was, is in het ziekenhuis te Purmerend ter ob servatie opgenomen. AUTOBUS TE WATER GEREDEN. Enkele inzittenden gewond. Door het onklaar raken van de stuurin richting geraakte Woensdagavond half acht een autobus van de V.I.O.S. uit Delft in de langs den Kethelweg loopende sloot te VI aardinger-Ambacht. In de bus zaten de 28-jarige chauffeur uit Wateringen, de 77- jarige heer L. v. d. Spek uit Delft en de dames de Bruijn, van Burden en Willink, de twee eerstgenoemd en te Kethel woon achtig, en laatstgenoemde te Delfgauw. De chauffeur, die bijna geheel onder wa ter zat en ernstig bekneld zat tusschen de stuurinrichting wist zich met veel moeite los te werken en de in doodsangst verkee- rende passagiers met behulp van enkele toegesnelde bewoners te bevrijden. De beide dames, van wie één reeds be wusteloos was, bekwamen verwondingen aan gezicht en handen door de glasscher ven. De heer v. d. Spek bekwam geen let sel. De chauffeur was eveneens gewond aan gelaat en linkerhand. TWEE VERKEERSONGEVALLEN BIJ DEN HELDER. Gisteravord te half twaalf kwam op den rijksweg lange het Noordhollandsch kanaal een personenauto uit de richting Alkmaar, waarin zich de heeren S., L. N. H., M. J. en D. van B., bevonden, allen uit den Hel der. Bij het nemen van de bocht bij het woon wagenkamp bij den Helder vloog de auto, een Plymouth, vermoedelijk door te groote snelheid, tegen een der betonnen paaltjes aan waardoor de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. Een der inzittenden werd door den hevi- gen schok uit den wagen geworpen en bleef bewusteloos op den berm van den weg lig gen. De auto sloeg daarna over den kop, reed de glooiing, die naar het water voert, af en kwam met het voorste gedeelte in den modder terecht. Door het lawaai was direct hulp aanwezig. Het bleek echter, dat de drie inzittenden reeds uit het water op den wal geklommen waren en dat slechts een tweetal lichte verwondingen had opgeloo- pen. Ook eerstgenoemde was spoedig bij kennis, zoodat men den weg naar huis kon vervolgen. Een uur later heeft zich wederom een on geval voorgedaan. In den bocht, waar eerst genoemde wagen verongelukte, had een automobilist uit den Helder zijn wagen aan den rechter kant van den weg geparkeerd, teneinde een kijkje te nemen bij het zwaar beschadigde vehikel. Vanuit de richting Alkmaar kwam de motorrijder P. M. van B. op zijn „Norton" aangereden, zwaar onder den invloed van sterken drank. Hij reed met volle vaart tegen dt stilstaande auto op. Zoo wel motor als auto werden licht bescha digd. De motorrijder werd licht gewond. Hij ia in arrest gesteld. De wend In beslag genomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9