stads nieuws DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 17 JULI 1936 No. 8472 S)e £ddóeh£(Boii/fca/fit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V „Een kwartier vroeger" Dezer dagen werd in één der bladen herinnerd aan een woord van Gualeno, den stichter van de grootste Europeesche kunstzijdefabrieken: „Je moet altijd een kwartier vroeger dan anderen de dingen begrijpen. Daarin ligt het geheim van alle succes". Dit woord heeft wel zéér bijzondere waarde in onzen tijd. Op alle terrein van het leven. Op politiek en sociaal terrein. Wij leven in een tijdperk, dat er verlangd en ge streefd wordt naar een nieuwe ordening. Hoe grooter de wanorde wondt, des te dieper dringt dat verlangen door bij steeds meerderen. Wie zal daarbij de leiding ge ven, welke beginselpartij, welke beginsel richting? Wie een kwartier vroeger dan anderen de dingen begrijpt! Op oeconomisch terrein. Er vallen in dezen tijd van economische depressie, van verminderde koopkracht, van malaise vele ondernemende zaken-menschen. Wie zal den storm kunnen trotseeren, het hoofd boven water kunnen houden? Wie een kwartier vroeger dan anderen de dingen begrijpt! Zeker, wij ontkennen geenszins, dat zelfs de meest kundige en energieke en vooruit-ziende zaken-man in dezen tijd kan sneuvelen. De omstandigheden kun nen voor hem zijn als een betonnen muur, waar geen mensch, hoe krachtig ook, door heen kan breken! Dat is waar. Maar óók is waar, dat nu vooral vereischt wordt bij het zaken-doen, om even wei-overwogen als beslist en spoedig te handelen, en dat de zaken-man, die dat niet doet, in den strijd om het bestaan verloren móet gaan. En dat handelen moet zijn gericht op het vooruit-zien. Met vooruit-zien is niet bedoeld specu- leeren. Speculeeren kan zeker nu een za ken-man zich niet veroorloven. Vooruit zien is in-zien, hoe die naaste toekomst zal zijn, waarbij men de feiten van het he den als licht-baken heeft. Wij stippen hier slechts enkele gedach ten aan. Die overwogen kunnen worden. Deze tijd van groote, geweldige moei lijkheden op alle terrein heeft als één zij ner lichtzijden, dat de mensch gedrongen wordt, om zich rekenschap te geven van zijn daden, van zijn handelen; dat de mensch wordt losgerukt uit zijn sleur- leven; dat zijn activiteit gespannen moet staan op het vervullen van wat zijn plicht is! De wereld in vogelvlucht Crisis-winsten Minister Deckers heeft gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de margarine-beschikking en van het vet- vraagstuk, uitgeroepen: „Er zijn criais- winsten gemaakt door enkele industrieën, dat de haren te berge zouden rijzen". De Kamer-overzichtschrijver van de „N. R. Crt." memoreert dezen uitroep en vervolgt dan: De minister specificeerde niet, maar had ook dit niet kunnen worden voor komen? Uiteraard geldt deze grief niet den tegenwoordigen bewindsman, die nog maar kort in functie is en die o.a. ten aanzien van het baconcontract een anderen koers heeft ingeslagen, welke volgens den heer Ruijter een betere koers is. Een deel der critiek geldt trouwens veeleer zijn voorganger dan hemzelf, die veel „gevonden" heeft. Zulke vondsten zijn niet steeds benij denswaardig. Intusschen heeft minis ter Deckers ook deze vuurproef goed doorstaan. Hoofdelijke stemming bleef zelfs achterwege. De Kamer-overzichtschrijver had dien uit roep van den minister blijkbaar liever niet gehoord, al exuseert hij hem, omdat er niet gespecificeerd werd. Wij zijn eer der van een tegenovergestelde meening: Gistermiddag kwam het bericht, dat een aanslag was gepleegd op het leven van den jongen Engelschen koning. Het tele gram sprak van de arrestatie van een man en van een revolver, die op den weg ge vonden was, zoodat het gisteren nog niet vast stond, of men wel met een werkelij- ken aanslag te doen had. Dat schijnt thans wel vast te staan. De getuigenverklaringen zijn weliswaar vrij onsamenhangend, maar uit de verklaringen van den man, een Engelschman, George Andrew MacMahon geheeten, blijkt, dat hij heeft willen demonstreeren. Hij zeide, dat hij niet het plan had om den koning te dooden of te verwonden, maar hij was in het bezit van een revolver met vier ko gels er op, zoodat zijn demonstratie toch een gevaarlijk karakter droeg. Koning Edward hield zich koelbloedig en speelde na afloop van de plechtigheid, bij welke gelegenheid zich het incident had afgespeeld, zijn gewone partijtje golf. Men is te Londen tamelijk verbaasd over dezen aanslag en nog meer ver baasd over het feit, dat de dader een En gelschman is. Gelukkig zijn dergelijke aanslagen in Engeland een zeldzaamheid. De Tweede Moerdijkbrug Hedenmorgen voltooid Hedenmorgen om vier uur werd voor de vierde maal een poging ondernomen om de laatste spanning voor de nieuwe ver- keersbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk te plaatsen en thans eindelijk met succes. Nadat alles voor het werk weer in ge reedheid was gebracht ving men, onder leiding van den heer De Wit, om kwart over vier aan de spanning in de lengte richting van de brug te draaien. Er stond haast geen wind, zoodat de manoeuvre, die door de nauwe ruimte die voor de laat ste spanning was overgebleven moeilijker was dan voorheen bij andere transporten, vlot kon geschieden. Om vijf uur was het brugdeel in den juisten stand en ging het constructiewerk door het zakkende water en het vol pompen der bakken waarop het rustte langzaam naar omlaag. Het duurde nog geruimen tijd voor de onderkant van de brug op de vaste punten rustte maar om zeven minuten voor zes was de spanning geplaatst en daarmede de verbinding tot stand gebracht. Hartelijk werden de lei ders van het werk gefeliciteerd en op elke spanning werd de vlag geheschen als tee- ken dat het Hollandsch Diep voor het weg verkeer was overbrugd. Technische bijzonderheden. Nu de plaatsing van de laatste spanning van de nieuwe verkeersbrug over den Moerdijk een feit is geworden, mogen eenige technische bijzonderheden over dit grootsch werk van ingenieurskunst nog maals in herinnering worden gebracht. Te dier zake moge dienen dat de eerste spanning geplaatst werd op 20 Maart 1935, onmiddellijk na het gereedkomen van de eerste pijlers. De volgende spanningen volgden successievelijk op 15 Mei, 19 Juli, 20 Augustus, 22 October, 5 December, 3 Maart 1936, 1 April en 19 Mei d. a. v. De geheele brug bestaat uit 10 overspan ningen, elk lang 100 meter, de totale breedte der brug is ongeveer 19 meter. De eigenlijke rijweg is 11 meter breed, terwijl aan weerszijden buiten de hoofdliggers een trottoir is uitgebouwd ter breedte van ongeveer 2.5 meter. Het gewicht der ijzerconstructie van elk der 10 overspanningen bedraagt ongeveer 900.000 kg. VOORNAAMSTE NIEUWS wij vinden het jammer, dat er niet bij gespecificeerd werd! Misschien was dan publiekelijk tentoongesteld het optreden van personen, die wel 'ns van. hooger- hand verdedigd zijn tegenover „laster", terwijl, van den anderen kant, misschien het publiek nu gaat phantaseeren! 't Kan voor minister Deckers heel bezwaarlijk zijn, om te specificeeren; maar jammer is 't, dat het niet geschied is of niet is kun nen geschieden. R.-K. DIOC. VROUWENBOND AFD. LEIDEN. Op Dinsdag 28 Juni a.s. is er door het bestuur een dagreisje per touringcar ge organiseerd naar Noord-Brabant. Vertrek uit Leiden (Papengracht) 8 uur via Den Haag, Rotterdam, naar Moerdijk, kopje koffie in hotel „Waterloo" vandaar uit naa~ Breda, schitteernde rondtoer door het Mastbosch, waar de lunch gebruikt wordt. Daarna naar Tilburg en Oisterwijk waar ongeveer 2 uur wordt gepauzeerd voro bezoek speeltuin en vennen. Verder naar Den Bosch, wandeling door de stad. Vertrek den Bosch, via Zalt-Bommel over de nieuwe verkeerbrug naar Vianen Utrecht. Diner. Utrecht, Woerden, Lei den. De kosten zijn lunch en diner inbegrepen 4.50. Opgave tot deelname vóór Woensdag 22 Juli a.s. bij mevr. J. Manders, Oegstgeester- laan 12. VEBO-TENTOONSTELLING 1936. Belangrijke Bestuursvergadering. Enkele weken geleden vond in de alge- meene ledenvergadering uitbreiding plaats van het Bestuur der Vereeniging voor het houden van tentoonstellingen in het alge meen en m het bijzonder van Vee, Paar den, Zuivel en Bodemproducten te Leiden, genaamd „Vebo" en gevestigd te Leiden. Inmiddels hebben de nieuwgekozen be stuursleden hun benoeming aanvaard, zoo dat gisterenavond het groote bestuur voor de eerste vergadering bijeen was geroepen in Café-Restaurant „Zomerzorg", alhier. In deze drukbezochte vergadering werden onder het voorzitterschap van den heer J. W. Bonda de plannen voor de op 17 Sep tember a.s. te houden Vee- en Zuivelten- toonstelling met Ruiterfeest nauwkeurig on derzocht en accoord bevonden. Thans zijn de besprekingen zoo ver gevorderd, dat in het begin der volgende week de Vraagpro gramma's verzonden kunnen worden. Het Dagelijksch Bestuur werd herkozen en belast met de verdere afwikkeling van deze tentoonstellingsplannen. Het Vebo-bestuur bestaat thans uit de volgende heeren: J. W. Bonda, Oude Vest 23, Leiden, voorzitter; G. Bakker (Holland- sche Maatschappij van Landbouw, afd. Lei den), Hoeve Veldheim, Oegstgeest, vice- voorzitter; I. J. Sloos, Laan van Oud-Poel geest 13, Oegstgeest, secretaris; P. A. de Gooyer, Rapenburg 27, Leiden, penning meester; L. A. Mennes, Waaggebouw, Lei den, Gedelegeerde van het Gemeentebe stuur Leiden; Th. M. W. Bergers (R. K. Sla gers Patroonsver. „St. Pelagius"), Mare 12, Leiden; J. H. v. d. Kloot (Ver. van Leidsche Zuivelhandelaren), Lange Diefsteeg, Lei- G. J. v. d. Stoel (Bond v. Melkveehouders) Deylerweg 35, Wassenaar; A. J. Verkley (L.T.B. afd. Sassenheim en Ver. tot bevor dering v. d. Export van Boeren-Leidsche- kaas), Sassenheim; W. F. Brunt (Bond v Rundveefokver. in de Rijnstreek), Bode graven; G. A. van Dam (afd. Leiden Kaas- controlestation „Volvet"), Hazerswoude; C. v. Galen (Alphensche Fokver.), Alphen aan den Rijn; J. de Graaf (Holl. Mij v. Land bouw, afd. Leiden), Rijndijk, Zoeterwoude; P. J. Heemskerk (Bond v. Varkensfokkers en -mesters) Rijp wetering; A. J. de Jong (Z.-H. Sehapenstamboek), Rijndijk, Hazers woude; Dr. Y. M. Kramer (Dir. Melkcon- trolestation V.V.Z.M.), L. v. Meerdervoort 18, den Haag; J. M. v. d. Moolen (Geiten- fokver. Kring Leiden), Hyacintenstr. 7, Lei den; W. H. Padmos (Dir. Melkcontrolebu- reau), Pr. Hendrikkade 150b, Rotterdam; A. Roest (Plaatsel. afd. C.B.T.B.), Leiderdorp; G. H. Rotteveel (Bond v. Leidsche Kaas makers), Oude wetering; L. Smits (Ned. Bond v. Varkens-handelaren, Gewest, afd.), Hazerswoude; H. I. Sterner (Z.-H. Bond v. Veehandelaren), G-oudsche Singel 1, Rot terdam; C. v. Vliet (Coöp. Veilingsvereen. voor Leiden en Omstreken), Zoeterwoude; J. C. Wesselingh (Z.-H. Gr. Yorskhire Var kensstamboek), Hooge Rijndijk F 270, Zoe terwoude; R .de With (Dir. „Kaasmerk"), Roomburgerweg 2, Leiden; W. G. Wijnobel (Slagers Patroonsver.), Hoogewoerd 39, Leiden, waarvan de eerste negen het Dage lijksch Bestuur vormen. Door den voorzitter werd tenslotte nog de aandacht gevraagd voor de ledenwerving. Algemeen was men van oordeel, dat elk lid minstens drie nieuwe leden moet aan bren gen. Tijdens deze vergadering bleek steeds weer het groote enthousiasme onder de aan wezigen. Het doel dezer vereeniging jnoet bekend gemaakt worden door de geheele provincie Zuid-Holland; het is in het be lang van onzen landbouw en veeteelt in het algemeen. Voor inlichtingen wende men zich tot het secretariaat: Laan van Oud- Poelgeest 13, Oegstgeest. „St. Raphael". Woensdagavond had in het Bondsgebouw een ledenvergadering plaats. Te ruim 8 uur opende de 2e voorzitter de vergade ring met den Chr. groet. Voorzitter heette alle aanwezigen welkom; in het bijzonder den Eerw. Geest. Adviseur. Door den se cretaris werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen, die daarna onder dank werden goedgekeurd. Ingekomen stukken werden voorgelezen, o. m. schrij ven van het R. K. Werkliedenverbond over den zoo uitstekend geslaagden kader- te Amsterdam; een aansporing van het Verbondsbestuur om te trachten plaatse lijk alle leden zooveel mogelijk propagan disten te maken voor onze mooie R. K. arbeidersbeweging. Het verbondsbestuur verwees naar de verschenen brocure (zie L. Crt. van gisteren): „De Katholieke Ar beidersbeweging in cijfers en beeld. Geen woorden maar daden." Ieder lid zal zulk brochure ontvangen. Na behandeling der ingekomen stukken kwam aan de orde een kort praatje over onze plaatselijke kringactie. Door de secretaris werd een en ander toegelicht en besproken. Een aan sporing werd gericht tot de aanwezigen om toch vooral de begonnen actie voor het verkoopen der zegels, en indien mogelijk de Ako-busjes te gedenken voor het eigen R. K. Herstellingsoord „Mgr. Mutsaers". Inmiddels was de voorzitter ter verga dering gekomen, en nam verder de leiding der vergadering over. Na het installeeren van een nieuw lid kwam de rondvraag. Hiervoor was niet veel animo. Daarna volgde te ruim 10 uur sluiting met den Chr. groet. BUITENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent den mis lukten aanslag op den Engelschen Koning. (2de blad). De conferentie van Montreux geslaagd. (2de blad). Een protest van de leiders der Belijde nis-kerk. (2de blad). Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6789. Wo ningbureau en Assurantiekantoor van Duu- ren en De Stoppelaar (B.P.), Leiden, Burg- steeg 7. Venn.: K. L. van Duuren en C. B. de Stoppelaar, Leiden. Opheffing. 5837. Wassenaar en Bal- foort, Voorschoten, Papelaan 206, aanne mers- en bouwbedrijf. Wijzigingen. 6510. „Quicker thans quick", Leiden, Haarlemmerstraat 215, hoofdz.: 's-Gravenhage, Vaillantlaan 330 332, stoomerij, ajouren, plisseeren enz. Vest. fil.: Noordwijk a. Zee, Hoofdstraat 99. 1471. Gebr. van Zonneveld Philippo N.V., Sassenheim, Hoofdstraat 92, kweeke- rij van en handel in bloembollen enz. De onder-directeuren: J. Vreeken en N. W. Philippo, zijn met ingang van 27 Juni 1936 benoemd tot directeuren. N. Dir.: A. Philip po, Sassenheim. 5803. M. v. d. Post, Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F. 175, vrachtvaart. Uittr. E.: M. v. d. Post, d.d. 8 Apr. 1936. Wijz. handelsn.: in: W. de Jong. BINNENLAND. De tweede brug over het Hollandsch Diep is heden voltooid. (1ste blad). Gisteravond te kwart over zes is brand ontdekt in de achterkajuit van het Rijn schip „De Drie Gezusters", dat in reparatie is bij de werf van de Gebrs. Boot aan de Lage Rijndijk. Men was in deze achterka juit bezig geweest met het uitbranden van oude stukken ijzer en waarschijnlijk is daar bij een vonk tusschen het houtwerk terecht gekomen, waardoor het wur is ontstaan. De schipper, de 29-jarige H. B. ontdekte den brand en trachtte hem met behulp van enkele burgers door emmers water te blus- schen, maar dit gelukte niet. De inmiddels gealarmeerde politie-brand- weer onder leiding van Inspecteur Conzy, stelde de motorspuit op aan den Zijldijk, waarna met een zolderschuit werd overge varen en de slangen werden overgebracht. Op het terrein van de fa. Boot zelf zou de spuit waarschijnlijk zijn weggezakt. Met twee slangen op de motorspuit werd water gegeven en spoedig was het vuur gedoofd. De kajuit kreeg brandschade, terwijl eenige meubilair in de vlammen opging. De schade wordt door verzekering gedekt. De com missaris van politie was op het terrein- van den brand aanwezig. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Kaagweek begonnen. (1ste blad). r s^== t MUSSERT'S AANVAL Op de Bisschoppen. In zijn jongste rede te 's-Gravenhage heeft ir. Muusert zich ook gekeerd tegen het bekende schrijven van de Nederland- sche Bisschoppen. Volgens de „Telegraaf" zeide hij „Wij moeten allereerst aan de religieuze en geestelijke verwording een eind maken. De N.S.B. heeft geen kerkstrijd gewild, maar als er weer een zou komen, wie zijn dan begonnen? Allereerst de bisschoppen, die zich vereenzelvigd hebben met een der politieke partijen. Het liegen is in Neder land een vak geworden, dat blijkt ook in sommiige persorganen. Als goede Neder landers zullen de nationaal-socilaisten den tegenstanders van nu later geen trap na geven, doch de menschen, die thans hun ambt misbruiken zullen het merken wan neer we de macht hebben". De aanval is grof en duidelijk. Onge twijfeld zal hij de oogen openen ook aan Katholieken, die zich tot dusver blind keken op den schijn van de N.S.B. aldus de „Tijd". in de buitendeur was een ruitje stukgesla gen. Bij onderzoek bleek dat de inbrekers alleen in de keuken waren geweest en daar vermoedelijk eenige biscuits hadden opgegeten. Zoover men kan nagaan wordt er niets vermist. De politie stelt een onder zoek in. Gisteravond te zes uur is de 14-jarige wielrijder J. A. op het Noordeinde bij het uitrijden van de Valkensteeg aangereden door een personenauto. De jongen viel en bekwam behalve snij wonden aan het gelaat, vermoedelijk een lichte hersenschudding. De E.H.D. bracht hem naar het Academisch Ziekenhuis. In de afgeloopen nacht ontdekte een agent van politie, dat gepoogd was in te breken in het perceel Oegstgeesterlaan 4, bewoond door de fam. B., die echter uit- stedig was. Aan de achterzijde van het huis Gem. H. B. S. 5-j. c. Alsnog zijn toegelaten: tot de le klasse: J. J. B. Braggaar, A. Calisch, D. L. A. van Dijk, G. C. Flinter man, G. J. v. Hoorn, B. A. den Hollander, W. F. Snel, P. W. Mooten, W. F. Tuinhof de Moed, H. A. Volbers, J. Prins, J. Zui derduin, P. J. van Schayck; tot de 2e klasse: Colin Flentrop, J. Sie- rat, Co. J. Wagemans, J. G. Salme; tot de 3e klasse: G. F. van Bankenstein, H. B. Maitimo, J. M. Ravelli, M. C. Senn van Basel Wagemans, Gerda H. van der Sijde; Tot de 4e klasse: L. A. van Hoeke, G. F. Dalebout; Tot de 4e klasse afd. A: P. van Kleef, A. Volbeda; tot de 5c klasse agd. A: M. Eman, Gusta N. Jongkamp; tot de 5e klasse afd. B: B. P. A. A. Ra velli, A. van Oosterhout. Nijverheidsonderwijs. Voor de Rijkscommisise zijn aan de RE. Vakschool alhier geslaagd voor de akte N VIII de dames J. H. Meyer, Groningen en J. G. Idzinga, Nijmegen. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Rotterdam geslaagd de dames E. W. Dibbits, G. B. Keiter, C. W. Wilms en M. Kloos, allen alhier. Voor het MULO-examen diploma A zijn te Den Haag geslaagd J. S. M. van der Linden, Ch. F. van Ronnen, A. Ch. Lezwijn, B. Teeuwen en Ch. M. W. Eduard, allen alhier. Voor het notarieel-examen, 2e deel is te Den Haag geslaagd de heer H. Th. P. Coe- berg, alhier. Voor het examen handelskennis L. O. is te Den Haag geslaagd mej. C. A. M. Ver- schuuren, alhier.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1