Nieuw noodweer eischt opnieuw slachtoffers RADIO-PROGRAMMA'S M DONDERDAG 16 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Drie personen te Hilversum onder vallenden boom gedood Verschillende schepen gezonken schade "aan de boomgaarden Een plotseling opkomende Zuid-Westerstorm heeft gistermiddag opnieuw over ons land gewoed. Deze nieuwe storm vergezeld van verpletteren de slagregens heeft op tal van plaatsen weer ernstige verwoestingen aan gericht. Hier en daar ging het noodweer gepaard met onweer en bliksem. Dezen keer is het echter voornamelijk de storm geweest, welke ver woestingen heeft aangericht. Het zwaarst is Hilversum wel getroffen, waar door een vallenden boom twee personen onmiddellijk zijn gedood en een derde aan de bekomen verwondingen is overleden. Ook in andere plaatsen liepen menschen verwondingen op, doch geluk kig waren de gevolgen niet zoo vreeselijk. Uit den grooten stroom van berichten laten we hier een en ander volgen. VRIJDAG 17 JUL. Vallende iepeboom doodt drie menschen. Gistermiddag om kwart voor zes is er in de Stationsstraat te Hilversum een ver schrikkelijk ongeluk gebeurd. Een zware iepeboom werd door den hevigen storm middendoor gebroken. Het vallende ge deelte kwam terecht op eenige voetgan gers, die op het trottoir liepen, te weten de ongeveer 60-jarige weduwe Krant, haar kleindochter, mej. Krant, beiden te Hilversum en den ongeveer 40-jarigen koopman A. Spaan, uit de Rustenburger- straat te Amsterdam, die van de Hilver- sumsche markt kwam. De beide vrouwne bleken op slag gedood te zijn. Van den man werden beide beenen ge broken en voorts liep hij nog inwendige kneuzingen op. In zorgwekkenden toestand is hij naar de R.-K. Ziekenverpleging ver voerd. Een meisje, dat in een invalidewa gentje op den rijweg reed, kreeg eenige takken van den boom boven op zich. Won derlijk genoeg bleef zij ongedeerd. Wel werd het wagentje vernield. Voorts zijn de draden van het electrische net ter plaatse zwaar beschadigd. Het derde slachtoffer van het ongeval te Hilversum, waarbij een zware iep op vier personen is neergekomen, de heer A. Spaan uit Amsterdam, is in de R.-K. Ziekenver pleging te Hilversum aan een longbloeding overleden. Aan het begin van de raadsvergadering van gisteravond heeft burgemeester J. M. J. H. Lambooy woorden van deernis aan de slachtoffers gewijd. Nog twee gewonden. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de 70- jarige Hochs, die te Millingen tijdens den storm langs den Waalbandijk wandelde, door een ómvallenden boom getroffen werd. Met zware inwendige kneuzingen en in hopeloozen toestand is de man naar het ziekenhuis van St. Jan de Deo te Mil lingen overgebracht. Op de Waalbrug werken te Nijmegen werd een zware ijzeren plaat met kracht weggeslingerd. De hoofdipzichter van Doorn werd getroffen en met zware ver wondingen aan het hoofd naar zijn huis vervoerd. De man zal vermoedelijk een oog moeten missen. Rijnschip gezonken. Het Nederlandsche Rijnschip „Jan van Rooien" van de Nederlandsche Steenko- lenmaatschappij te Rotterdam geladen met steenkool en varende naar Vlissingen, is Woensdagmiddag omstreeks 6 uur in de z.g. „Witte Tonnen-Vallei" op de Ooster- Schelde door een vliegenden storm over vallen, welke zoo hevig was, dat groote hoeveelheden water over boord kwamen en het schip in weinige minuten begon te zinken. Het was niet mogelijk een sloep uit te zetten, daar voordat de bemanning hier in had plaats "genomen de sloep reeds gekap seisd was. Gelukkig had men aan boord van de sleepboot „Sloe", kapitein Zwarte- poorte uit Rotterdam, van den Neder- landschen sleepdienst P. Smit Jr. te Rotter dam bemerkt, dat het schip in nood ver keerde, en werd ijlings hulp geboden. De uit zeven koppen bestaande bemanning van de „Jan van Rooien" en de schipper Ha melink werden door dé sleepboot te We- meldingen aan wal gezet. Het Rijnschip, dat met 1865 ton kolen ge laden was zonk op een diepte van 8 a 9 Meter en verdween aldus geheel ónder den waterspiegel. Er deden zich op de Oosterschelde nog andere kleinere ongevallen van mindere beteekenis voor. Zoo liep het motorscheep je Magdalena nabij Wemeldingen op de kust, doch kon later op eigen kracht weer los komen. Verscheidene aken gezonken. Onder de gemeente Brakel zijn Woens dagmiddag, tengevolge van den plotseling opkomenden storm, twee Rijnschepen ge zonken die met kolen geladen waren. Bij een der schepen de „Berna" uit Raamsdonk heeft men nog getracht het met een sleepboot op den wal te trekken, doch dit mislukte tengevolge van het bre ken van den sleepkabel. Alle opvarenden werden, gered. Ook onder de gemeente Nieuwaal is een schip geladen met hout; gezonken. Tenge volge van den storm begon de lading te werken en sloeg over boord, waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Ook werden verscheidene schepen tengevolge van den storm op den wal gezet. Nader wordt gemeld, dat behalve het sleepschip „Berna", te Brakel voorts in de diepte is verdwenen het Nederlandsche sleepschip „Maria", eveneens met steenko len geladen. Dit schip hoorde te Alsum (Duitschland) thuis. Het onder Nieuwaal gezonken vaartuig blijkt te zijn het Duitsche sleepschip „Mat thias Stinnes 63" geladen met hout, thuis- behoorende te Muhlheim a. Ruhr. Alle ge zonken schepen kwamen uit Duitschland. Zij waren voor anker gegaan en zijn daar na vol water geloopen. De „Maria" is geheel onder water ver dwenen, de beide anders schepen steken een klein gedeelte boven de oppervlakte uit. De gezonken vaartuigen liggen aan den kant, zoodat het scheepvaartverkeer er geen hinder van ondervindt. De opvarenden hebben zich allen in de roeibooten in veiligheid kunnen stellen. Schepen bij Urk hijschen de noodvlag. Toen gisteravond om zes uur boven Urk de storm was losgebarsten, zag men plot seling, dat op een baggermolen ten Wes ten van het eiland de noodvlag werd ge- heschen. Even later ging ook op een zand zuiger de noodvlag in top, meldt de „Tel.". Onmiddellijk werd de bedrijfsleider der firma Bakker, de uitvoerster der Zuider zeewerken, gewaarschuwd en alle sleep- booten spoedden zich naar de in nood ver- keerende schepen. De baggermolen lag reeds geheel scheef en de opvarenden, die in doodsangst ver keerden, hadden zich vastgeklampt aan de touwen, Het bleek, dat een langszij lig gende bak geladen met kleileem vol wa ter geloopen was en dat deze den molen naar beneden trok. Met veel moeite kon men de gekapseisde machine weer over eind helpen en met den kop in de woe dende golven leggen. Inmiddels waren de door de sleepbooten in den steek gelaten bakken op drift gegaan en een er van zonk; de bemanning kon gered worden. Voor den havenmond was het intus- schen een ware ruine. Een groote kraan, welke juist begonnen was met kleileem storting, raakte op drift en dreef op twee dicht bij elkaar liggende baggermachines af en dreigde deze van haar ankers te slaan. De eenige nog beschikbare sleep boot, welke assistentie zou verleenen, sloeg op de steenen de schoef stuk en kon ter nauwernood binnen den. havendam komen. Gelukkig arriveerden enkele andere sleepbooten, welke geen hulp meer behoef den te verleenen aan de in nood verkee- rende machines aan de Westkust en op het laatste nippertje kon de botsing tusschen kraan en de baggermachines voorkomen worden; nadat drie sleepbooten met moei- te verbinding hadden gekregen, kon het gevaarte de haven binnengebracht wor den. Om acht uur bereikte de storm een on gekende hevigheid en de golven liepen hui- .zenhoog op de overal verspreid liggende bagger machines en bakken. Van de bakken slipten de ankers en met kracht botsten zij op elkaar. Een er van dreef weg, meegevoerd door de razende zee. Aan boord bevonden zich twee man nen. Toen de wind het hoogtepunt bereik te nadereden enkele visschersvaartuigen, welke over het reeds betrekkelijk droge gedeelte van den ie maken havendam wer den gegooid en half vol water door de sleepbooten der firma Bakker werden op gepikt en binnen gebracht. Pleizierjacht in nood. Toen de lucht even opklaarde, ontdekte de steeds op de bedreigde punten aanwe zige havenmeester, de heer Koelewij, dat ten Z.W. van de haven een schip in nood verkeerde. Direct vertrok hij met de sleep boot, welke spoedig door een tweede ge volgd werd. Meer onder dan boven water bereikte men het schip en met vereende krachten werd het de veilige haven bin nengeloodst. Het was het pleizierjacht „Mi na" van Amsterdam, gezagvoerder de heer Kloosterboer. Even bezuiden Urk waren de zeilen aan flarden gescheurd en was het scheepje overgegeven aan de woedende baren. De vier opvarenden hadden reeds alle hoop op behoud opgegeven en waren zeer blij toen hulp op kwam dagen. Den sleepbooten wachtte nog een moeilijke taak. De her- en derwaarts verspreid liggende bakken moes ten opgepikt worden en zoo mogelijk bin nengebracht. Toen de duisternis viel ver toefden nog zes sleepbooten op zee om hulp te verleenen. Ondanks den regen vertoefden honder den toeschouwers op de havendammen. De visschers hier ter plaatse spraken him bewondering uit voor de leden der direc tie, welke actief deelnamen aan het red dingswerk. Nader vernemen' wij nog, dat de bak met opvarenden behouden is binnenge bracht. Alle opvarenden zijn gered. Het motorvrachtschip „Zuiderzee", dat hier binnenkwam om voor den storm te schuilen, is bij het verlaten van de haven vastgeloopen op het droge gedeelte tus schen de verlichte boot en het havenhoofd. Het kon echter met eigen middelen weer vlot komen en naar Amsterdam vertrek ken. Vliegtuig beschadigd. De Fokker F b 1, de P. H. E. E. Z., op het vliegveld Haamstede is beschadigd, toen het toestel, na het rollen naar de startplaats, in den wind wilde keeren en het door een plotseling opkomenden ruk wind op den rug werd geworpen. De F b 7 was een extra-vliegtuig, dat op de lijn HaamstedeRotterdam was in gezet. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Boom over spoorbaan. Vanaf gistermiddag vijf uur heeft te Apeldoorn gedurende enkele uren een zware storm gewoed, die in de bosschen en tuinen veel schade heeft aangericht. De Apeldoornsche brandweer is met vier ploe gen aan 't werk geweest om de langs ver schillende verkeerswegen omgewaaid hoo rnen is verwijderd. Niet minder dan 14 maal is daarvoor haar assistentie ingeroe pen. Nabij de gedenknaald aan het einde van de Loolaan viel een zware beukeboom dwars over de spoorbaan van het traject ApeldoornZwolle, waardoor een juist aankomende personentrein ongeveer een half uur vertraging ondervond. De storm heeft in vele, met zorg aange legde siertuinen veel vernieling aangericht. De vruchtboomen werden te spoedig van vele vruchten ontdaan. Talloos waren de afgewaaide dakpannen en andere bedek kingen. Van persoonlijke ongevallen is te Apeldoorn niets vernomen. Ook in het uit gestrekte Koninklijke park Het Loo vie len veel boomen aan den storm ten offer. Voor het park werden twee zware woud reuzen door den storm geveld. Boven Nijmegen en omgeving. Gistermiddag en -avon'd heeft er een kort en hevig onweer, met feilen bliksem en zware slagen, een kleine orkaan, ge woed boven de geheele streek in en om Nijmegen, tot in de Betuwe en aan den Maaskant toe. In de stad Nijmegen werden In verschil lende buitenwijken boomen ontworteld, waarbij er twee, een aan den Groesbeek- scheweg en een aan de Rijnlandstraat op de huizen terecht kwamen, zonder noch tans groote materieele schade aan te rich ten. In het hartje van de stad, namelijk op het kruispunt Molenstraat-Broerstraat, viel bij een hevige windvlaag de topgevel van een huis, waarbij een 40 K.G. wegend stuk bazalt midden in de straat terecht kwam, juist tusschen twee menschen in, die pas seerden. De personen bleven ongedeerd, een rijwiel werd totaal vernield. Ook over.de Waal, in het nabije Lent, hield de storm leeüyk huis. Van het strand- bad-Lent werd de restauratie en alle kleed gelegenheid, als met den oever gelijk gebla zen. Groote schade en persoonlijke onge lukken hadden daar niet plaats. De versieringen in de stad Nijmegen, ter gelegenheid van de Waalbrugfeesten aan gebracht, liepen vooral in de open en bree- de straten groote schade op. Vlaggen wer den in flarden geslingerd en in sommige straten, als de Ziekerstraat, werden alle versieringsemblemen weggevaagd. In de Molenstraat woei de hooge vlaggemast om en moesten sommige versieringen worden weggenomen. Tot 's avonds acht uur woedde de storm. De gemeente was met man en macht in de weer om de zware takken, welke over alle wegen verspreid laggen, op te ruimen. Van den Maaskant tusschen Grave, Cuyck en Schaik kwamen berichten van omgewaai de boomen, beschadigde huizen en ver sperde wegen. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij gelukkig uitgebleven. De Betuwe getroffen. Het slechte weer heeft ook boven de Be tuwe gisteren leelijk huisgehouden. Tegen half drie kwam uit het Westen boven de Boven-Betuwe een zware onweersbui op zetten, die zich ontlastte in hevigen regen val en werd voorafgegaan door eenige windhoozen. Toen dit voorbij was, liep de wind spoedig op tot stormkracht, waar door vooral in de boomgaarden schade werd aangericht. In Verscheidene fruitaan- plantingen werden boomen ontworteld en scheurden de takken af. Ook de loofboo- men moesten het ontgelden. Hier en daar werden zelfs enkele wegen door boomen en zware takken versperd. Hilversum n, 301 M. Algemeen Programma verzorgd door de N. C. R. V. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel. 12.15 Gram.pl. I.15 Het Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Viool en piano. 5.00 Grampl. 5.30 Sopraan, cello en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7,00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Voor amateur-fotografen. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten A.N.P.). 10.30—11.30 Gram.pl. Hilversum-I, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordrachten en Orvitropia. 12.00 Gram.pl. 12.30 -Kovacs Lajos' en gram.pl. 2.00 De tuin in Juli. 2.30 Het Omroeporkest. 4.00 „De Notenkarkers" en gram.pi. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 E. Walis en zijn orkest en gram.pl. 7.00 Causerie. 7.20 Orgelspel. 7.50 Nieuwsber. A. N. P. Herh. S. O. S.- Ber. Gram.pl. 8.00 Nieuwsber. V. P. G. 8.05 Religieuze causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Literaire causerie. 10.30 Gram.pl. 10.40 Avondwijding. II.00 Nieuwsber. A. N. P. 11.05 Jazzprogramma (gr.pl.). 11.30—12.00 Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Militair concert. 12.50 Dansmuziek. I.35 Het Birminghamsch Philh. Strijk orkest met solist. 2.20 Het BBC Northern-Ireland-orkest met solist. 3.55 E. Colombo's orkest. 5.35 Het Serge Krish Septet. 6.50 Het Victor Olof sextet. 7.35 Geraldo's Gaucho Tango-orkest. 8.20 Piano-recital. 8.35 Radio-tooneel. 10.40 Het BBC-Theater-Orkest met so list. II.3512.20 Dansmuziek. Vanzelfsprekend is heel wat groen fruit afgewaaid, hetgeen, nu de verwachtingen toch al niet rooskleurig waren, een nieu we teleurstelling voor de kweekers betee- kent. Op enkele plaatsen- werd het electrisch lichtnet vernield en gestoord. Ongelukken kwamen daarbij echter niet voor. Wij vernamen nader uit de Over-Betu- we, dat de storm daar voor duizenden gul dens schade aangericht heeft in de boom gaarden, waar talrijke fruitboomen zijn omgewaaid. Het zachte fruit kan als verloren be schouwd worden, mede als gevolg van den zwaren hagelslag. In dorpen als Bemmel en Gendt moesten huizen en boerderijen het zwaar ontgelden. Van een garage in Bemmel werd het dak afgerukt. In het land van Heusden. Ook in het land van Heusden en Alte- na woedde een hevig onweder, vergezeld van een zwaren plasregen. De bliksem trof verschillende boomen. Vervolgens trok de bui Gelderland in, waar bij den landbou wer M. Regt te Poeedroyen een koe in de weide door den bliksem werd getroffen en gedood. Na het onweder stak eèn hevige wind op en werden op verschillende plaatsen heelè groepen vruchtboomen ontworteld. Ver scheidene daken werden gehavend. In tal van boomgaarden zoowel hier als elders ligt de grond bezaaid met afgevallen vruch ten. Aan den oogst is groote schade aange richt. De veerpont SleeuwijkGorinchem ondervond tengevolge van het noodweer aanzienlijke vertraging. Groote schade in het Westland. Tijdens den hevigen storm zijn gistermid dag in het Westland vele ruiten van kas sen en warenhuizen vernield. Te Hoek van Holand en te Terheide werd groote schade aangericht aan de strandinrichtingen. Te Hoek van Holland werd een strand- restauratie, eigendom van den heer Groen, geheel vernield, terwijl vooral ook het kampeerterrein en kampeer huisjes storm schade opliepen. Wij hebben een greep gedaan uit de vele ons toegezonden storm-berichten. En ver wijzen verder naar berichten uit onze om geving. Radio-Paris, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Triconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Operette-Selectie. 11.051.05 Orkestconcert. Keulen, 456 M. 12.20 Weragkomerorkest. 2.35 Omroep-schrammel-ensemble en so listen. 4.20 Literair-muzikaal programma. 6.20 Omroepkleinorkest. 8.30 Voor Oud-Strijders. 9.50 Muzikale causerie. 10.50 Mandolineconcert. 11.5012.20 Orkestconcert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Klein-orkest. 6.20, 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Symphonie-concert. 10.3011.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein-orkest. I.40 Zang. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.35 en 7.10 Gram.pl. 8.20 Klein-orkest. 10.30—11.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Operette-concert. 9.20 Blaasconcert. 10.50 Trio-concert. II.2012.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf, 3e Programma. 8.00 Keulen. 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. 11.20 Parijs R. 13.05 Brussel (VI.). 14.20 Keulen. 15.20 Parijs R. 15.50 Londen Reg. 16.20 Parijs R. 17.20 Brussel (Fr.). 20.20 Londen Reg. Pl.m. 22.15 Brussel (VI.). 22.30 Brussel (Fr.). Pl.m. 23.00 Berlijn. 4e Programma. 8.00 Brussel (VI.). 10.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich. 13.35 Londen Reg. 15.40 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 20.35 Gram.muz. G. R. D. 22.30 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Drie der inzittenden min of meer ernstig gewond. Woensdagmiddag omstreeks half vijf bot ste te Twello tengevolge van een defect aan de stuurinrichting een personenauto, komende uit de richting Apeldoorn, met groote snelheid tegen een boom. Van de vier inzittenden, allen uit Apel doorn afkomstig, werden er drie min of meer ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis te Deventer worden opgenomen. Een van hen had glas in het oog gekre gen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hij dit orgaan zal moeten missen. De chauffeur was er met eenige schram men afgekomen en kon na verbonden te zijn huiswaarts keeren. ONGEVAL TIJDEN MARINE MANOEUVRES. Matroos in zee gestort en verdronken. Gistermorgen te half zeven is de matroos milicien tweede klasse S. van Dijk, toen hij behulpzaam was- bij het looden aan boord van Hs. Ms. „Gelderland", zich bevinden de bij de Noordkust van Walcheren, in zee gestort. Men heeft den drenkeling onmid dellijk een boei nageworpen en sloepen uit gezet. Van Dijk is echter door het getij af gedreven en het staat wel vast, dat hij is verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Het slachtoffer was ongetrouwd en 21 jaar oud. Hij was te Amsterdam woonachtig. Het zoeken naar den drenkeling heeft nog geruimen tijd voortgeduurd. JONGEN DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Gedurende den speeltijd bij de bijzon dere school te Beek (Limb.) is gistermid dag het 10-jarige jongetje B. op het Marktplein bij het verwijderen van een afgebroken electrische draad, die onder stroom stond, door den stroom bewuste loos geslagen. Dank zij het kox-date optre den van den onderwijzer Vroenen, die den jongen met behulp van twee cahiers van den draad wist te trekken, konden de levensgeesten van het kind weer opge wekt worden. De jongen had evenwel verschillende brandwonden opgeloopen. „N. R. Crt."

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9