De marinemanoeuvres op de Noordzee. Tegen den hevigen storm van Woensdagmiddag moest een boom in het Leidscheboschje te Amsterdam het afleggen, hetgeen het verkeer voor de voetgangers niet ten goede kwam MKM Middelkamp (Nederland) wint de zevende étappe van den Tour de France. De aankomst van den winnaar te Grenoble. Onmiddellijk achter hem Archambaud De hoek van de Heerhugowaard (N.H.), waar de nieuwe provinciale weg Schoorldam Langédijk Huigendijk op uitloopt, wordt door het volspuiten met bagger opgehoogd, zoodat dit terrein thans levensgevaarlijk is De veerdienst Enkhuizen—Stavoren bestond Woensdag 50 jaar. Een aantal genoodigden maakte ter gelegenheid hiervan per extra boot een tocht Enkhuizen—Stavoren Schietoefeningen aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" met een 7Va c.M. kanon tijdens de manoeuvres der Nederlandsche vloot op de Noordzee President Roosevelt tijdens zijn rede te Monticello in Virginia voor het huis van Thomas Jefferson FEUILLETON DE STRIJD OM WEENEN Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 23) Bekende acteurs schetsten hem hun eigen nood, die hun noodzaakte laat in den nacht na een vermoeiende voorstelling, nog in rookerige café's en erbarmelijke tingeltan gels moppen te tappen of hun beste krach ten aan de film te wijden. Eenige heeren deden hem het voorstel aan de hand, de zich in voortdurenden nood bevindende opera te pachten, daar tegen zeer lage prij zen modelvoorstellingen te organiseeren, waarmee eenigszins de naar den schouw burg hunkerenden middenstand geholpen zou zijn, terwijl anderzijds door de ont vangsten de noodlijdende kustepaars te gen de verplichting niet meer in de rook- theaters te zullen optreden, een verhooging van hun salaris zouden krijgen, Er werd met cijfers aangetoond, dat een millioen dollar per jaar voldoende zou zijn om een dergelijke onderneming kans van slagen te geven. Ralph, die nog niet vergeten was, dat ook zijn moeder eens moeilijke jaren aan het tooneel had doorgebracht, voelde veel voor het voorstel en wilde reeds zijn toe stemming geven, toen hij vernam, hoe <>ok in de Weensche tempels der drama tische kunst intrige, onverdraagzaamheid en afgunst hoogtij vierden. Er werd hem door zeer betrouwbare mensehen verteld, dait de nieuwe directeur van een eerste rangs schouwburg, iemand, die het midden hield tusschen een Pruisischen onderoffi cier en een kunstenaar, zijn macht mis bruikte om collega's, met wie hij niet goed overweg kon, of die zijn persoonlijke in zichten niet deelden, onder het stereotype argument „bezuiniging" op straat te zet ten. Toen Ralph aldus in de gelegenheid werd gesteld een kijkje te nemen achter de coulissen van het Weensche theater leven, verging hem ten eenenmale de lust zich nog verder voor het philantropisch werk te interesseeren en hij verliet het terrein der weldadigheid, dat hem te glad en met valstrikken als bezaaid scheen. De valstrik. Het was vier uur in den namiddag. Hil da zat op het kantoor der gebroeders Krau- se; ze had een dozijn stenografisch opge nomen brieven voor zich, welke nog moes ten worden uitgewerkt en met een zucht stelde ze vast, dat aan het verkoopen van den gouden ketting vandaag niet meeir behoefde te worden gedacht. De jongste bediende trad binnen. „Juffrouw Wehningen, er is een brief voor u afgegeven." Hilde nam het epistel van den jongen aan, keek naar het adres, herkende het handschrift van Ralph, opende met een gelukkigen glimlach -het couvert en las: „Lieve Hilde Zij trok de fijne wenkbrauwen op. Lieve Hilde! Eigenlijk heb ik hem toch niet het recht tot zulk een intimiteit ge geven. „Ik moet je vandaag nog dringend, zeer dringend spreken, echter alleen en onge stoord. Het gaat om een zeer belangrijke aangelegenheid. Verwacht me dus om kwart over zes op den hoek aan de Bosen- dorfer- en Karntnerstrasse; wij gaan dan naar Hopfner, waar niemand ons zal kunnen storen. Ik reken op je. Met harte lijke groeten. Je Patrik Ralph." Nadenkend bekeek Hilde den brief. Eigenaardig, hij schreef zoo heel anders dan hij gewoonlijk placht te doen. Hij moest wel ten prooi zijn geweest aan een hevige opwinding, dat hij zelfs den tra- ditioneele haal aan het eind van zijn naam niet gemaakt had. Maar zij zou er natuur lijk naar toe gaan. En terwijl zij koele, zakelijke brieven schreef, wijlden haar gedachten bij Ralph, dien ze straks weer zou ontmoeten. Toen ze twee uur later, precies om kwart over zes, op de afgesproken plaats kwam, was ze zeer verwonderd, dat Ralph nog niet op haar wachtte. Ze keek om zich heen en bleef besluiteloos op het om dezen tijd van den dag drukke punt van de stad staan Eenige oogenblikken later echter trad een slanke heer op haar toe. „U is toch juffrouw Hilde Wehningen, met waar? Mijn naam is Baron Morolt, mijn vriend, Patrick Ralph, heeft mij verzocht hier op u te wachten. Hij was door onvoor ziene omstandigheden verhinderd op den afgesproken tijd hier te zijn en heeft mij de even eervolle als verheugende opdracht gegeven u zoo lang bij Hopfner gezelschap te houden." Deze woorden werden op een toon van zoo volmaakte beleefdheid uitgesproken, dat het Hilde aangenaam aandeed. „Aan uw accent te hooren, zou ik zeggen, dat u uit Duitschland kwam, baron. Me neer Ralph heeft mij nooit iets van u ver teld." „Geen wonder, juffrouw Wehningen, ik ben eerst vandaag uit Berlijn hier aange komen. Ralph en ik hebben in Amerika, waar ik eenigen tijd gestudeerd heb, war me vriendschap gesloten. Maar laten we nu zorgen, dat we bij dat arbarmelijke slech te weer ergens onder dak komen." Baron Morolt bracht Hilde door den in gang aan de Bosendorferstrasse naar Hopfner, fluisterde den hem tegemoet snel lenden kellner een paar woorden toe en nu stonden ze voor 'n kleine salon. Hilde was verbaasd. Zij deed een pas achteruit en vroeg verlegen: „Moeten we hier wachten „Ja juffrouw Wehningen, mijn vriend heeft mij nadrukkelijk verzocht een salon te reserveeren omdat hij geheel alleen, zonder lastige toehoorders, met u wenscht te spreken, Ik hoop, dat u hem, zoowel als mij, zijn vriend genoeg vertrouwen zult schenken in het andere geval echter Hilde had zich spoedig hersteld. „Natuurlijk! Mijn vertrouwen ten op zichte van meneer Ralph is onbegrensd. Bovendien zal hij zeker niet lang op zich laten wachten!" Baron Morolt had intusschen den kell ner zijn bestellingen opgegeven en spoe dig serveerde deze een schotel hors d'oeuvres en een fles Tokayer. Er ontspon zich een onderhoudend gesprek over de toestanden in Weenen en Berlijn. Baron Morolt vertelde van de ontzettende op winding in de Duitsche hoofdstad, het op treden der Fransche bezettingstroepen in het Rijnland en hij ontpopte zich als een zoo boeiende causeur, dat de tijd snel ver liep. Plotseling viel de baron zichzelf in de reden. „Juffrouw Wehningen, u hebt op het ooglid een koolenstofje, dat direct in het oog kan vallen." Hilde nam een spiegeltje uit haar tasch, zocht tevergeefs naar het stofje en be merkte daardoor niet, dat de vriendelijke baron intusschen een miniatuur fleschje uit zijn zak haalde en eenige druppels van den inhoud in Hilde's glas goot. „Juffrouw Wehningen, staat u toe, dat ik mijn glas leeg op uw gelukkige toe komst, zoowel als op die van mijn vriend." Hilde schoot het bloed naar de wangen. Ralph had zijn vriend dus van haar ver teld en de woorden van den baron konden slechts beteekenen, dat Ralph ernstige plannen had, plannen, welke hij zeker van daag nog ter sprake wilde brengen. Met bevende handen nam zij haar glas op, stootte aan en leegde het in één teug. De baron begon opnieuw te vertellen, nu echter, naar het Hilde toescheen, met monotome stem. Een slaperig gevoel maak te zich van haar meester, haar oogleden werden zwaar, het suisde in haar ooren en haar polsen hamerden. Plotseling was het haar, of het licht verduisterde. Het werd nacht om haar heen, zij verloor haar be zinning en in een schier bodemloozen afgrond, terwijl haar de adem als het ware werd afgesneden. Hilde sloeg de oogen op en keek ver werd om zich heen, als wist ze niet, waar zij zich bevond, tot ze zich eindelijk alles herinnerde. De baron boog zich bezorgd over haar heen. .(Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5