No. 8471 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DONDERDAG 16 JULI 1936 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De voedsel-vernietiging. Een berichtje uit de „Maasbode": Bij Nijgh en Van Ditmar verscheen de medische dissertatie: „De voeding van de gezonde en zieke werkloozen", door S. A. ten Bokkel Huinink. Schr. onderzocht als controleerend genees heer der gemeente Schiedam en be schikte zoodoende over vele gegevens. De beknopte studie verdient de aan dacht om het practisoh belang der zaak, welke zij behandelt. Over-gerust kan men over den voedingstoestand niet zijn, iets wat wel zeer vreemd is in ver band met onze agrarische over-produc- tie en waarvoor toch een bevredigende oplossing zou dienen gevonden te wor den. Wij vestigne de aandacht op den laatst en zin. „Over-gerust kan men over den voe dingstoestand niet zijn". En verder: „waar voor toch een bevredigende oplossing zou dienen gevonden te worden. Wij spatieeren een paar woorden, die nog al èrg voorzichtig zijn gekozen! Intusschen wordt onderstreept de over tuiging, die ook de onze is, en die wij al meermalen hebben neergeschreven, n.l. dat de voedselvernietiging, die in ons land heeft plaats gehad en nog plaats heeft, zeker ver- keerd is en moet worden veroordeeld. Alle andere oplossingen zijn beter of al thans minder slecht. Voedsel-vernietiging, als de voedings toestand van velen zoodanig is, dat men niet „overgerust" kan zijn, is verschrikke lijk! Dat kan niet langer in practijk wor den gebracht. Er dient gevonden te worden een andere oplossing! Die andere oplossing te vinden, is niet gemakkelijk. Wij erkennen het andermaal. Maar dit ontslaat niet van den plicht, om ze te zoeken èn hoe vreemd 't ook moge klinken! om ze te vinden! V Het dienstboden-vraagstuk. Daarover is het laatste woord nog niet gesproken. Maar dat kan ook nog niet. Omdat het vraagstuk nog lang niet aan zijn oplossing is. En dan bedoelen wij natuurlijk niet een oplossing, die alle kwesties tusschen me vrouwen en dienstboden uit de wereld helpt. Zulk een oplossing is onder ons niet mogelijk. Wij achten het vraagstuk opgelost, als zich voor de betrekking van dienstbode een voldoend aantal geschikte meisjes aanbiedt, en deze meisjes in die betrek king van dienstbode over het algemeen een behoorlijk en bevredigend levensbe- staan vinden. Nu zijn we van dien toestand nog een heel eind verwijderd! Er werken in ons land een aantal buitenlandsche dienst boden, omdat er geen geschikte Neder- landsche meisjes voor dit werk in aan merking willen komen. Dat aantal bui tenlandsche dienstboden e.d. is zéér groot wij kunnen dit al vaststellen, al is de juiste statistiek, waaraan gewerkt wordt en welke omstreeks het begin van Octo ber zal verschijnen, nog niet bekend. Hoe is het tekort aan Nederlandsche arbeidskrachten op dit terrein te verkla ren, en hoe kan het worden verholpen? Hoe is het tekort te verklaren? In het Tijdschrift van den Ned. Werk- loosheidsraad heeft de heer Th. v. Lier, referendaris van de afdeeling werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling van het dep. van Sociale Zaken, een uit voerig artikel gewijd aan het dienstbo- denvraagstuk. Hij schrijft ook over de oorzaken van het vraagstuk. Als voornaamste oorzaak van het dienstbodenvraagstuk noemt de heer Van Lier in de eerste plaats de ver anderde mentaliteit der menschen, zooals deze vooral na den wereldoor log tot uiting is gekomen. Deze mentaliteit is oorzaak, dat de meisjes uit arbeiderskringen aan ar beid op de fabriek de voorkeur geven boven die in de huishouding. Men kan hier verschillende facto ren onderscheiden. Ik volsta met de voornaamste op te noemen, als drang naar grootere vrijheid en onafhanke lijkheid, genotzucht, gemakzucht, ma- terieele overwegingen ten aanzien van het loon en dergelijke. De meisjes uit den kleinen midden stand zoeken betrekkingen als win kelbedienden, typisten en dergelijke beroepen. Hierbij speelt het vakonderwijs, dat binnen het bereik van groote groepen der bevolking komt, een groote rol. De handenarbeid wordt door velen als iets minderwaardigs beschouwd. De veranderde mentaliteit ondergaan niet slechts de groepen der jonge meisjes, die arbeid zoeken, maar ook de huisvrouwen, die hulp behoeven bij het voeren der huishouding. De arbeid in de huishouding is in waarde gedaald, niet slechts omdat de jeugd, die na den oorlog op de ar beidsmarkt kwam, er den neus voor ophaalde, maar eveneens omdat de huisvrouw het werk in de huishou ding niet meer zoo waardeert als vroeger. De gemakzucht en de genotzucht hebben ook de huisvrouwen aange tast. De zorg voor de huishouding is verminderd. De kennis van het voe ren van een huishouding is dikwijls onvoldoende aanwezig, omdat men in de jeugd geen ambitie of geen tijd had deze te leeren. Deze mentaliteit heeft gemaakt, dat de dienstbode in de moderne huishouding in steeds sterker mate wordt beschouwd als een soort arbeidskracht in de fabriek. Vroeger werd de dienstbode veel meer behandeld als mensch en huis- genoote. Een soort arbeidscontractsverhou ding, gemakkelijk oplosbaar, is in de plaats gekomen van een meer lang durig dienstverband. Tegenwoordig behoeft de huisvrouw zich niet te schamen, als zij in betrekkelijk kor ten tijd veel dienstmeisjes noodig heeft, evenmin als de dienstbode er op wordt aangezien, als zij eenige malen per jaar van betrekking ver andert. De toestand is zóó, dat men kan spreken van een verschijnsel dat groote afmetingen heeft aangenomen. Hoe kan het tekort worden opgelost? *Ook daaraan schenkt de heer Th. van Lier zijn aandacht. Hij wijst op het ver gunningsstelsel. Wat de toepassing van het vergunnings stelsel voor dienstboden betreft, dient er voor te worden gewaarschuwd, dat niet de bedoeling hiervan is, zooals trouwens ook niet voor vreemde werkkrachten in het algemeen, om de vreemde dienstboden zoo spoedig mogelijk ,,op te ruimen". De Minister van Sociale Zaken heeft reeds vroeger gezegd, dat rekening zal worden gehouden met de belangen der Nederlandsche huismoeders, c.q. de Neder landsche gezinnen. Het vergunningsstelsel kan de ontwik keling op de arbeidsmarkt voor dienstbo den corrigeeren en in een bepaalde rich ting stimuleeren, juist in verband met het groote verloop onder de vreemde dienst boden. Het ligt in de bedoeling voor de vreem de dienstboden, die op het tijdstip van de afkondiging van het Koninklijk besluit inzake de vreemde werknemers (dat is 9 Juni 1936) bij een bepaalden werkgever in dienst waren, aan dezen werkgever vergunning te verleenen. Dat komt dus neer op: laat zitten wat zit. Maar: blijft niet zitten wat zit, door het groote ver loop. Eenige jaren geleden bedroeg dat verloop onder vreemde dienstboden in sommige groote steden zelfs bijna 50 pet.; in den laatsten tijd is dit verminderd. Voor alles zal echter moeten worden gestreefd naar verandering der nog heer- schende mentaliteit bij een groot gedeelte des volks, bij mevrouw" zoowel als bij „dienstbode", opdat het beroep van dienst bode in eere worde hersteld. Wij laten weer den heer Th. v. Lier aan het woord: Ik kan mij voorstellen, dat zij, die in de laatste jaren het dienstboden- beroep mede in discrediet hebben ge bracht, door te prediken, dat het be roep van dienstbode uit den tijd is, en dat dienstboden een soort slavin nen zijn, voorloopig afzijdig blijven. De were! in vogelvlucht De toestand in Spanje wordt er nog niet beter op. Uit verschillende plaatsen komen berichten van botsingen, waarbij dooden en gewonden vallen. Daar de kranten on der censuur staan, gaan er allerlei geruch ten, die de bevolking in oprust brengen, zooals het steeds gaat, wanneer het pu bliek niet de zekerheid heeft, dat het vol ledig wordt ingelicht. Gisteren is de permanente commissie van de Cortes (het parlement) bijeenge komen en heeft besloten den staat van be leg, die nog steeds over Spanje is afgekon digd, wederom met 30 dagen te verlengen. In deze zitting heeft de nieuwe leider der monarchisten, graaf de Vallellaus, ver klaard, dat de monarchistische en tradi tionalistische afgevaardigden zich voor goed uit het parlement terugtrekken. De vermoording van Calvo Sotelo, zoo werd verklaard, is een staatsvergrijp en de afgevaardigden van het nationale blok kun nen dan ook geen minuut langer de relatie met de moreel medeplichtigen handhaven. De bloeddaad is het gevolg van de mar xistische ophitsing tot revolutie, welke nog slechts enkele dagen geleden een sociaal democratisch afgevaardigde in het parle ment kon drijven tot het afleggen van de verklaring, dat aanslagen op den persoon van den politieken tegenstander plausibel en wettelijk toelaatbaar zijn. Spanje is geen rechtsstaat meer doch leeft in anarchie. Het gezag en het recht zijn in dienst gesteld van de misdaad en van ruw geweld. Een lichtpunt in het duister van den in ternationalen toestand is het accoord, dat te Montreux is bereikt. Dank zij een con cessie van Engeland-tegenover Rusland is overeenstemming bereikt inzake de kwes tie van de doorvaart door de Dardanellen in tijd van oorlog. Eindelijk weer eens een teeken, dat de mogelijkheid van eensge zindheid tusschen de regeeringen op som mige punten nog niet geheel tot de onmo gelijkheden behoort. Maar ook in deze kringen "komen er gelukkig steeds meer, die inzien, dat het „meisje in de fabriek" ons cul- tuurpeil geenszins verhoogt, en dat huishoudkennis voor de vrouw een kostbaar goed is. Zoolang het groote publiek niet be seft, dat arbeid in de huishouding het meisje niet onwaardig is, zal alle werk slechts lapwerk blijven. De arbeid in de huishouding zal weer in eere dienen te worden her steld. Daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat aan de dienstbode een plaats in het gezin wordt ingeruimd, die haar toekomt als mensch. In de kringen der huisvrouwen zal daarom moeten worden gepropageerd, dat de dienstbode niet slechts recht heeft op een menschwaardige behan deling, maar eveneens dat het gemis aan het ouderlijk huis het meisje zoo veel mogelijk worde vergoed, door bejegening en medeleven als van mensch tot mensch; de waarachtige naastenliefde doet geen afbreuk aan het gezag der huisvrouw. Maar eveneens zal het noodig zijn, in kringen van arbeiders en kleine middenstanders meer liefde te kwee ken voor den arbeid in do huishou ding. Behalve huishoudkennis zal men den meisjes goede manieren moeten bijbrengen, m.a.w. de karaktervor ming zal niet uit het oog mogen wor den verloren. Het meisje moet weten waar zij staan moet en moet in de huisvrouw niet iemand zien, die haar vooral in teresseert, omdat zij zooveel of zoo veel loon betaalt. Als de mentaliteit in dien geest is vervormd, zal er geleidelijk weer een natuurlijke aanwas komen van flinke, geschikte dienstmeisjes. Maar deze verandering van menta liteit is niet iets, dat zich van van daag op morgen voltrekt. Daarvoor zullen jaren noodig zijn. Het is reeds veel waard, dat het dienstbodenvraagstuk hoe langer hoe meer belangstelling trekt in onder scheiden kringen der bevolking. Omdat wij het ook met de laatste alinea van schrijver volkomen eens zijn, hebben wij andermaal het dienstbodenvraagstuk in de belangstelling onzer lezers willen betrekken. Die belangstelling is inderdaad „reeds veel waard". Vreeselijk Auto-ongeluk bij Assen De burgemeester van Beilen met zijn auto tegen trailer met hout gereden BURGEMEESTER EN WETHOUDER GEDOOD, ANDERE WETHOUDER EN GEMEENTESECRETARIS ZWAAR GEWOND. Vanmorgen omstreeks half elf heeft een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad te Graswijk bij Assen, juist ten noorden van het bruggetje over het Deurzer-Diepje. Bij dit auto-ongeluk zijn om het leven geko men de burgemeester van Beilen, de heer T. Froentjes en de wethouder van Beilen de heer J. E. Eleveld. De andere wethou der van Beilen, de heer H. Schuring Rzn. werd zeer ernstig gewond, terwijl de ge meente-secretaris, de heer H. Thalen ern stige verwondingen opliep. Alleen de laat ste verkeert niet in levensgevaar. Omtrent de toedracht van het ongeval kan worden gemeld, dat de burgemeester met de beide wethouders en den gemeen te-secretaris in de auto van den burge meester uit Beilen kwam en met groote snelheid in de richting Assen reed. Juist voorbij het bruggetje te Graswijk moest hij een met hout geladen trailer van de firma Rottinghuis te Delfzijl, welke uit de richting Assen naderde, passeer en. Waar schijnlijk door de groote snelheid heeft de burgemeester de houtauto niet 1 kunnen voorbijkomen en reed hij, na even de ca bine van de trailer aan den zijkant te hebben geraakt, met volle vaart tegen de vracht hout op. De gevolgen waren, zooals gemeld, ont zettend. De auto van den heer Froentjes werd totaal vernield, het geheele dak is er af gereten. De houtauto werd slechts licht beschadigd. Alle slachtoffers zijn naar het Wilhel- mina-ziekenhuis te Assen overgebracht. Het parket en de gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse en stelden een nader onderzoek naar de oorzaak van het droe vig ongeluk in. Groote verslagenheid te Beilen. Heel Beilen is in diepe verslagenheid over het groote verlies, dat de gemeente getroffen heeft, door het plotseling over lijden van haar eerste burgers. De arbeid wil niet meer Hotten, de gedachten gaan naar het verschrikkelijk ongeluk, dat van morgen plaats greep en naar de nabe staanden, wier huiselijk geluk verscheurd is. Burgemeester Froentjes stond in Bei len in hoog aanzien. Het was-de eerste gemeente, waar hij burgemeester was. Dit ambt aanvaardde hij op 1 April 1931, na dat hij als chef van de afdeeling financiën der gemeentesecretarie te Delft zijn spo ren op het gebied van gemeente-admini stratie had verdiend. Burgemeester Froen tjes werd te Grootegast geboren en be reikte den leeftijd van 42 jaar. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. Voor de Christelijk Historische Unie had hij zitting in de Provinciale Staten van Dren te. Ook was hij voorzitter van de afdeeling Drente van kerkherstel in de Neder- landsch Hervormde kerk. De heer J. E. Eleveld die 36 jaar oud was, had zitting in den gemeenteraad voor de S.D.A.P. en was verleden jaar zijn tweede wethoudersperiode ingegaan. Hij was gehuwd en vader van drie kleine kin deren. De heer H. Schuring Rzn., die levens gevaarlijk gewond is, is 56 jaar en is in den gemeenteraad gekozen op de lijst van den Boerenbond. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Te Montreux is een accoord bereikt. (1ste blad). De spanning in Spanje neemt toe. De monarchisten trekken zich uit het parle ment terug. (2de blad). BINNENLAND. De Zuid-Wester storm heeft gistermiddag op tal van plaatsen vernieling teweeg ge bracht; te Hilversum drie dooden, te Millin- gen één. (3de en 1ste blad). Bij een noodlottig auto-ongeluk kwam de burgemeester en een wethouder van Bei len om het leven; de andere wethouder en de gemeente-secretaris zwaar gewond. (1ste blad). Bliksem in de Ned. Herv. Kerk te Game ren geslagen. (3de blad). Matroos bij de marine-manoeuvres over boord geslagen en verdronken. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Concours Hippique te Hoofddorp (3de blad). NOORDWIJK. DE HEER A. G. DELEN. Benoemd tot burgemeester van Eihergen. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot burgemeester der gemeente Eibergen de heer A. G. Delen, gemeente-secretaris van Noordwijk. De heer Delen werd den 19en October 1895 te Geldrop geboren. Na zijn studieja ren werd hij achtereenvolgens benoemd tot volontair te Geldrop, tot ambtenaar ter se cretarie te Helmond, tot hoofdambtenaar te Waalwijk, tot hoofdcommies-redacteur ter secretarie van Haarlemmermeer en tot se cretaris te /Alkemade. In Januari 1922, op 25-jarigen leeftijd volgde zijn benoeming tot gemeente-secre taris van Noordwijk. Bijna vijftien jaar heeft de heer Delen dit ambt bekleed, zich daarbij de hoogachting en genegenheid verwervend der ingezete nen, in alle kringen der bevolking. Behalve door zijn ambtelijk werk maakte de heer Delen zich ook op andere wijze verdienstelijk, o.m. door het geven van ont wikkelingscursussen voor den R.K. Volks bond, door zitting te nemen in den Raad van Bestuur der St. Joseph's Gezellenver- eeniging. De gemeente Eibergen, van welke de heer Delen tot burgemeester is benoemd, is een uitgestrekte plattelandsgemeente met ongeveer 10.000 inwoners, gelegen in de provincie Gelderland, aan de grens Duitschland, tusschen Enschede en Win terswijk. Burgemeester Delen komt in deze ge meente waarvan de gemeenteraad 6 Ka tholieken op de 13 leden telt als opvol ger van den heer Wouters, die onlangs be noemd werd tot gouverneur van Curagao. Aan burgemeester Delen onze gelukwen- schen bij deze benoeming, welke een zeer verdiende waardeering beteekent van zijn met zooveel tact en ijver vervuld secreta riaat der gemeente Noordwijk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1