DONDERDAG 16 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 Een blijde tijding voor S P,L. Een van de nieuwe Chineesche bisschoppen is beschermeling van het Liefdewerk. Het bericht,- dat drie nieuwe inlandsche bisschoppen in China benoemd zijn, is een vreugdevolle mededeeling voor het Pause lijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus in Nederland (S.P.L.), want één van de nieuwbenoemde bisschoppen, n.l. mgr. dr. Paul Yupin, is een oud-besohermeling van S.P.L. Van de ongeveer 400 inlandsche priesters, die S.P.L. in Nederland reeds heeft mogen helpen opleiden, is dr. Paul Yupin de eer ste, die de bisschoppelijke waardigheid zal ontvangen. Mgr. Yupin is in 1901 in Lausisien in het Apostolisch Vicariaat Kirin (Manchourije) geboren en had het voornemen om onder wijzer te worden? waartoe hij zijn studies maakte. Eenmaal zoover, openbaarde zich steeds meer de roeping voor het priester schap en zoo begon hij de lagere studies in Manchourye. Maar zijn begaafdheid en ca paciteiten waren zoodanig, dat zijn bisschop een plaats voor hem vroeg in het College der Propaganda te Rome; hier werd hij op 22 December 1928 priester gewijd. Onder no. 57 in Vlugschrift 17 van Mei 1929 vindt men hem vermeld in de geregelde lijst van beschermelingen van S.P.L., die pries ter gewijd zijn. Reeds in 1924 had zijn bisschop, de Apos tolische Vicaris van Kirin, een beroep op den steun van S.P.L. gedaan en Paul Yupin werd aan Nederland als beschermeling aan gewezen; de Missieclub „Petrus Donders", te Borne (O.) nam met groote toewijding de zorg voor dezen Seminarist op zich. Deze volijverige Missieclub, die uitslui tend uit jongens bestaat, heeft van zijn be schermeling veel genoegen mogen beleven: eerst het feit, dat de beschermeling op 22 Dec. 1928 tot priester gewijd werd, daarna dat de nieuwe priester den graad van doc tor in de H. Theologie behaalde, later die van doctor in het Kerkelijk Recht. Dr. Yupin, die in Rome als professor aan het College Urbanum verbonden bleef, be zocht op een studiereis ook ons land en na tuurlijk ook de parochie Borne (O.), waar hij op 24 Aug. 1930 de Hoogmis opdroeg. Dat was een mooie, waardige belooning voor de ijverige Missieclub, die op zóó voorbeeldige wijze de liefde en zorg voor de inlandsche priesterschap in de Missies in deze arbeiders-parochie bevordert, dat zij reeds meer dan tien jaar lang drie be schermelingen bij S.P.L. kan onderhouden. Hun ijveren en zorgen voor de inland sche clerus is nu op schitterende wijze be kroond door de hooge uitverkiezing van hun oud-beschermeling, die in 1933 naar zijn vaderland teruggekeerd is en aldaar als Nationaal Directeur van de Katholieke Actie in China zulk een organisatie-talent ontplooide, dat hij reeds op 35-jarigen leef tijd benoemd is tot eerste inlandsche Apos tolisch Vicaris van Nanking en binnen kort de bisschopswijding zal ontvangen. Deze bijzondere gebeurtenis toont weer eens duidelijk, dat het de H. Stoel ernst is met zijn aandrang goede en degelijke pries-- ters in de missielanden op te leiden, opdat deze eenmaal in staat zullen zijn, zelf het bestuur der Kerk in die missielanden in handen te nemen. En dus ook, waarom de Paus en de Propaganda met zooveel nadruk de algemeene verspreiding bepleiten van het Paus. Liefdewerk van den H. Apostel Petrus, dat voor dit groote werk de nood zakelijke hulp aan gebeden en aalmoezen inzamelt. Mogen wij daarom deze gelegenheid ook benutten er aan te herinneren, dat die Liefdewerk dringend behoefte heeft aan nieuwe leden (contributie 1 cent per week), nieuwe weldoeners 250.per jaar), nieuwe beursstiohters (ƒ2500.In elke parochie kan men daarover inlichtingen geven en ondergeteekende stelt gaarne elke belangstellende uitvoerig op de hoogte. TH. M. P. BEKKERS, Nation. Secretaris. Voorschoten, 14 Juli 1936. Geen woorden, maar daden. Wij hebben hier voor ons een uitgave van het R. K. Werkliedenverbond, onder den titel: geen woorden, maar daden. Geen woorden, maar daden.... De brochure laat zien in feiten en cij fers, onloochenbaar, dat het R. K. Werk liedenverbond zijn leden niet met woor den heeft willen tevreden stellen, maar daden heeft gesteld, ten bate der arbei ders, talrijke en vruchtdragende daden! Bij dit alles heeft aan het R. K. Werk liedenverbond steeds duidelijk en klaar voor den geest gestaan zijn doel. Onze katholieke arbeidersbeweging heeft wat lasterende nietsnutters ook mogen beweren slechts dit eene doel: de toestanden op deze we reld zoodanig te helpen maken, dat het menschdom en in de eerste plaats de arbeiders en bedienden er gelukkig leven kunnen en er hun eeuwige eindbestemming bij kunnen bereiken. Daartoe dient het groote werk, het werk tot herkerstening van de maat schappij, het werk voor de reorgani satie van het maatschappelijk leven, daartoe dient ook het zoogenaamd klein-werk in onze beweging, hetwelk vaak voor den individueelen mensch, het individueele gezin van zoo groote waarde Js. Katholieke arbeiders blijft 'uw Bond trouw! Ook en vooral in dezen moei lijken tijd. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. Met „Nic. Boys" naar Volendam. Het is wel zelfzuchtig geredeneerd, maar voor het bestuur van „Nic. Boys" woedt de storm net op tijd. Des te grooter kans is er op gunstig weer, als de „Pauline" op Zondag 26 dezer naar Volendam stoomt. De groote reclame-campagne, tien dagen geleden in gezet, werpt haar vruchten rijkelijk af, want dit schrijvende zijn er al 145 kaarten ge plaatst en iederen dag opnieuw komen aan meldingen binnen. Ook uit de omgeving ver-nemen wij gunstige berichten, vooral uit Ter Aar en Zevenhoven. Tot en met Zon dag a.s. zijn voor niet-Nieuwveeners kaarten verkrijgbaar bij mej. de wed. Lauwers te Zevenhoven en bij de heeren J. Visser, patronaatsgebouw te Langeraar en J. Pie- terse te Noorden. Vanaf volgende week Maandag zijn alleen in Nieuwveen nog pas sagebiljetten te koop, en wel bij de heeren Th. Haakman, J. van Tol Jr. en S. Bader. Denkt er om: Wie wacht tot den laatsten dag, heeft kans dat hij roeien mag! Velen vroegen of Nic. Boys eer. wedstrijd speelde in Volendam, dit is niet 't geval, doch de secretaris van „Volendam" schreef, dat op den 26Sten Volendam I bezoek krijgt van D.O.S.S. I uit Amsterdam, dus twee sterke I.V.C.B.-ploegen tegen elkaar. Dat is beter werk. RIJNZATERWOUDE. De burgemeester.De Burgemeester van Rijnzaterwoude zal zich van 15 Juli tot 1 Augustus e.k. met verlof buitenslands bevinden. Loco-burgemeester is de heer A. van der Knijff. Kostelooze rijwielplaatjes. Voor dege nen die meenen voor een kosteloos rijwiel- belastingmerk in aanmerking te komen zal door den heer Commies-Ast.-Dgl. te Wou- brugge in de Raadzaal te Rijnzaterwoude gelegenheid bestaan tot het aanvragen daarvan en wél op Woensdag 22 en 27 Juli 1936 des namiddags van 79 uur. Het bo venstaande is alleen voor personen wonen de in Rijnzaterwoude. STOMPWIJK. Crisis-Margarine. Men verzoekt ons medejte deelen, dat vanaf heden de werk- loozen de margarine kunnen bekomen bij G. Th. v. d. Meer, Veenestraat 43 en Rhe- ling, Tedingerstraat 15. TER AAR. GROOTE STORMSCHADE. De snijboonen-oogst grootendeels vernield. De storm van gistermiddag heeft in onze tuinbouwstreek geweldig veel schade aan bracht. De te velde staande tuinbouwge- wassen, waaronder vooral het product snij- boonen, heeft er wel het meest van. te lij den gehad..De bloesems en jonge vruch ten zijn er totaal afgestormd. Dit betee- kent voor de kweekers een reusachtige strop, want hiermee zijn duizenden kilo's snijboonen verdwenen en temeer nog daar deze teelt een van de hoofdteelten is. Bij sommigen zijn de gewassen totaal gelijk gemaakt met den grond. Door de zware regenval van de laatste dagen zal ook de augurken-oogst verre beneden de verwachtingen blijven. Aan het Jaagpad werd door de heftige rukwinden een tien mter lange ijzeren pijp van de centrale verwarming omver gegooid. Gelukkig kwam zij precies naast het warenhuis terecht, en bleef de scha de beperkt tot dit geval. WARMOND. GRAAL-CONCOURS. In zang en volks-dans. Het door de Vrouwelijke Jeugdbeweging •voor Katholieke Actie „de Graal" alhier georganiseerd Zang- en Volksdansconcours in deze gemeente, is inderdaad een groot succes geworden. Tegen 3 uur was de feestelijk versierde zaal van Hotel de Zon tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden, waar bij wij o.a. opmerkten de Burgemeester, vertegenwoordigers en vertegenwoordig sters van zuster- en aanverwante vereeni- gingen. Te ruim 3 uur opende de Districts-Over^ ste, mej. Koedooder, deze bijeenkomst. Zij riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe en memoreerde vervolgens het doel van dit concours, waarbij zij de wensch uit sprak, dat de critiek niet te zwaar zou zijn. Hieromtrent kon spreekster, gezien het keurig verzorgde program, gerust zijn. Wel werden in de afd. Volksdansen eenige fou ten gemaakt, doch het geheel is goed ge slaagd. Als bijzonderheid mag zeker wel vermeld worden, dat de afd. Berkel en Rodenrijs al les zonder begeleiding ten gehoore bracht. De beslissing der jury is daarom wel dubbel moeilijk geweest, maar zij heeft haar taak ten volle begrepen. Ieder zag met spanning de uitslag tege moet. Ruim 5 uur nam het oudste jurylid, de heer Hoogzaad, het woord, om eerst zijn groote waardeerin^ uit te spreken over de wijze waarop het program verleppen was. Spr. zeide, dat hoewel de afd. Warmond had medegedaan buiten mededinging, hij hoopte, deze afdeeling een volgende maal als deelneemster te mogen begroeten. De afd. Berkel en Rodenrijs, dre het zon der begeleiding had gedaan, had het zeer zeker wel het zwaarste te verantwoorden gehad, terwijl de afd. Sassenheim, die steeds zonder begeleiding geoefend had en thans wel begeleid werd voor moeilijkhe den kwam te staan. De uitslag was als volgt: de afd. Hille- gom I, leidster mej. A. Leegwater, le prijs (met lof); Berkel en Rodenrijs, dirigente mej, H. J. v. d. Spek, 2e prijs; Sassenheim, leidster mej. T. van der Voort, Hillegom II, leidster mej. A. Leegwater, een 3e prijs. Hierna nam mej. Spronk het woord om mede namens de jury der afd. Volksdans de prijzen dezer afdeeling bekend te ma ken. Leiden I, leidster mej. B. van Noort, le prijs, Voorschoten, leidster mej. A. Peterse, 2e prijs; Leiden II, leidster mej. B. v. Noort, 3e prijs; Leiden III, leidster mej. W. van Noort, 4e prijs; Warmond, leidster mej. C. Burcksen, 5e prijs. Hierna werd er een propaganda-marsch door het dorp gemaakt, waarna een pick nick gehouden werd op het voetbalveld der Sportvereeniging S.M.C. (hiervoor bereid willig afgestaan), waar tevens eenige ge- zelschapspelen werden uitgevoerd. Het ge heel is goed geslaagd en wij hopen nog vele malen van het „Graal"-succes getuige te mogen zijn. Sportvereeniging S.M.C. Zondagmid dag 19 Juli a.s. zal er op het S.M.C.-ter- rein een Bekerwedstrijd plaats vinden tus- schen S.M.C. I en N.V.C. I. Deze beker is door sportlievende ingezetenen dezer ge meente beschikbaar gesteld. Wij twijfelen niet of velen zullen dien dag naar Warmond komen om dezen kampwedstrijd te bewon deren. Kostelooze rijwielplaatjes. De com- mies-dienstgeleider der Directe belastingen alhier, zal op 17 en 21 Juli a.s. des avonds van half zeven tot half negen uur, in het stempellokaal alhier zitting houden voor hen die meenen dat zij in aanmerking ko men voor een kosteloos rijwielplaatje. Na deze datums worden geen kostelooze plaat jes meer uitgereikt. WASSENAAR. Geboren: Jacob Willem Hendrik z. v. E. M. Albers en P. J. M. Schomakers. Jo hanna Hermina d. v. H. Veerman en J. E. Mouw. Marina d. v. D. van Dijk en M. J. Brouwer. Pieter Bernard Hendrik z. v. P. G. Adriani en F. L. Watrin. Overleden: Anna Christina van Ol- phen 71 j. wed. J. C. de Greef. Wilhel- mina Christina Ligtenberg 62 j. echtge- noote van L. D. J. Reeser. Johannes Arie de Vries 18 j. ongehuwd. Harmen Mar- tinus Lieuwna 4 9 j. echtg. v. R. Rudol- phus. Victor Eduard Henri Englebert 1 jaar en 5 maanden. Ondertrouwd: P. J. C. Baars en H. A. van der Ham. W. van Egmond en T. J. de Laater. W. van den Born en A. M. Pressberger. H. J. de Ruijter en A. A. Beijersbergen. Getrouwd: W. Pieterse en C. P. Rem merswaal. H. N. Knijnenburg en J. H. Dudart. Ingekomen: C. M. van Alenburg en gezin, N.-H., jachtopziener, uit Veur, Raap- hurstlaan 37. R. Beckering Vinckers en vrouw, N.-H., zonder beroep, uit Den Haag, Joh. de Wittstr. 26. M. J. van den Berg, Ev. L., zonder beroep, uit Alkmaar, Groot Hoefijzerlaan 44. L. de Buton, vreemd, N. I., kinderjuffrouw, uit Den Haag, Rijksstraatweg 596. D. Bijster- veld, N.-H., dienstbode, uit Delft, Storm v. 's-Gravesandeweg 15. J. Dekker, N.-H., dienstbode, uit Den Haag, Raaphorstlaan 12. H. v. Driel, N.-H., zonder beroep, uit Bloemendaal, Groot Hoefijzerlaan 47. M. Eigner., vreemd., R.-K., dienstbode, uit Rot terdam, Koekoekslaan 4. G. E. From melt, Prot., verpleegster, uit Den Haag, Berkheistraat 40. J. G. Gregory, N.-H., zonder beroep, uit Leiden, Prins van Wied- laan 8. R. J. Grit, G.-K., kruideniersbe diende, uit Hilversum, Schouwweg 20. M. de Haas en vrouw, W.-H., oud-hooglee raar techn. hoogeschool Delft, uit Delft, Storm van 's-Gravesandeweg 15. E. E. van der Hoop en vrouw, Rem., Dir. Aarde werkfabriek, uit Delft, Binnenweg 16. M. Kirchhelle, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Duitschland, Rust en Vreugdlaan 14. A. M. van der Kleij, R.-K., onderwijzeres, uit Oirschot, Windlustweg 16. P. C. van der Kleij, R.-K., onderwijzeres, uit Oir schot, Windlustweg 10. A. Kluijskens, R.-K., zonder beroep, uit Londen, Witten- burgerweg 178. A. C. Knape, geen, zon der beroep, uit Voorschoten, Clingelaan 7. J. Kozian, vreemd, Ev., dienstbode, uit Den Haag, Rijksstraatweg 777. T. J. Laupman, P.G., 2e luitenant, uit Breda, Nassaulaan 4. J. Loeve, C.G., verpleeg ster, uit Oegstgeest, Berkheistraat 40. J. van Lunteren (gehuwd met H. G. Hop- pener), N.-H., dienstbode, uit Rotterdam, Hazelaan 1. H. Meijer en gezin, Rem., kunstschilder, uit Den Haag, Deijlerweg 93. G. J. van Nievelt en vrouw, geen, zonder beroep, uit Den Haag, Ridderlaan 1. A. Pawelzik, vreemd, Ev., dienstbode, uit Den Haag, Katwijkscheweg 33. N. P. van der Pouw Kraan, R.-K., landarbei der, uit Zoeterwoude, Rijksstraatweg 500. A. M. P. Schanbach, geen, dienstbode, uit Den Haag, Wilhelminalaan 4. J. B. Schellen en gezin, R.-K., uit Den Haag, Crocusstraat 40. M. Schmidt, vreemd, Adv., dienstbode, uit Den Haag, Duinvoet- laan 16. H. G. Smit, geen, dienstbode, uit Delft, Schouwlaan 1. M. Smout, geen, dienstbode, uit Den Haag, Groot Hoefijzer laan 40. P. J. Swart, geen, zonder be roep, uit1 Leiden, Duinvoetlaan 18. H. Tielen, R.-K., zonder beroep, uit Amster dam, Klein Persijnlaan 6. M. I. Toso, vreemd, R.-K., dienstbode, uit Delft, Bin nenweg 16. W. E. C. Veen en gezin, N.- H., ass., Res. Binn. Bestuur, uit Den Haag, Prinsenweg, Huize „De Eksters". D. Vervat, geen, zonder beroep, uit Leiden, Prinsenweg 77. H. M. Visser en vrouw, N.-H., chauffeur, uit Heemstede, Zijde- weg 12. D. C. van Vliet en vrouw, N.H., meubeltransporteur, uit Den Haag, Grave- straat 5. M. Wesseling, R.-K., religieuse, uit Wognum, Eikenlaan 35. Vertrokken: D. C. Kulk en vrouw, naar Den Haag, Loosduinschekade 561. J. A. v. d. Werff, naar den Haag, Lange Voorhout 5456. J. Op den Kamp, naar Amersfoort, Kostsch. Mij. Zandbergen. P. E. Groenendijk, naar Voorschoten, Haag- weg 22. W. Pieterse en vrouw, naar Lei derdorp, Lindelaan 21. M. Lamma naar Den Haag, Gev. Deijnootweg 81, W. v. d. Born, naar Breda, Chassé-kazerne. W. Osterland, naar Den Haag, van Stolkweg 54. G. J. Nievaart en gezin, naar Lei den, 3e Groenesteeg 49. A. de Bruijn van Melis en Mariekerke, naar Amsterdam, Sloterweg 88. E. M. Myzen, naar Vin- keveen c.a., Wijk V 170. J. C. v. Spron- sen en gezin, naar Den Haag, Regentesse- laan 89. A. C. Vrijman, naar Den Haag, Beeklaan 113. D. Koedan, naar Amers foort, B. W. laan 70. ZOETERMEER. Middenstand. Woensdagavond verga derden de leden van de R.K. Middenstands- vereeniging en van de Neutrale Midden- standsvereeniging in het Spaartoankge- bolw alhier. De heer H-. Groenheide opende de vergadering en dankte de heeren voor hun trouwe opkomst. Op deze vergadering waren twee heeren uit Gouda aanwezig om te komen spreken over het Borgstel lingsfonds voor den middenstand. De heer Groenheide gaf onmiddellijk aan een der heeren, den heer Hagendoor, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Gou da en omstreken, de gelegenheid, doel en werking van het borgstellingsfonds uiteen te zetten. De heer Hagendoorn deed dit op zeer duidelijke wijze. Wij moeten, aldus de spreker, ons niet voorstellen, dat het bestuur van het borgstellingsfonds in een groote kamer zit, welke gevuld is met guldens en rijksdaalders en waaruit ieder, die komt een schop vol kan krijgen. Al leen die middenstanders kunnen met kans op succes bij het borgstellingsfonds aan kloppen, wier zaak minstens vijf jaar be staat, die een behoorlijke boekhouding be zitten en wier bedrijf voldoende levens vatbaarheid heeft. En ook dan wordt er nog niet altijd financieele steun geboden, maar vaak is moreelen steun zelfs van nog grooter beteekenis, wat spreker met enkele voorbeelden uit de practijk aantoonde. Zoo er financieen hulp geboden wordt, kan men het geld leenen van de plaatselijke bank, tewijil het borgstellingsfonds in dat geval borg is. Het geleende geld moet dan in drie jaar met de rente aan de bank te rug betaald worden. Ieder die gebruik wenscht te maken van het fonds wende zich in vertrouwen tot de stichting, welke gevestigd is te Gouda. Als tweede spreker trad op den heer van Loon, de voorzitter van het fonds. Deze spreker toonde met talrijke voor beelden aan, welke gunstige resultaten het fonds in de zeven maanden, dat het be staat, reeds bereikt heeft. Daarna gaven de beide sprekers gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door enkele hee ren gebruik werd gemaakt. De voorzitter, de heer Groenheide, dank te de beide sprekers voor deze leerzamen avond en sloot de vergadering. SPORT AUTOMOBILISME ORIGINEELE DENKBEELDEN OVER DE VERBETERING EN DE BEVEILIGING VAN WEGEN. Door een provinciaal wegeningenieur in Engeland, zoo schrijft de K.N.A.C., is onlangs de aandacht er op gevestigd, dat het niet zeiden voorkomt bij onderzoeken naar ver keersongevallen, dat de wegbeheerder on middellijk verklaart, dat de toestand van den weg niet tot het ongeval kan hebben bijgedragen. Hoewel zulks meermalen waarschijnlijk niet onjuist is, zoo is er alle aanleiding voor den wegbeheerder om het probleem van de verkeersongevallen ernstig te bestudeeren en alles in het werk te stel len de wegen zoo veilig te maken als met den besten wil mogelijk is, opdat* telken male duidelijk kan worden aangetoond, dat bij ongevallen den weg en derhalve ook den beheerder geen blaam treft. Een passende verkanting in de bochten, wijziging van te.groote tonrondte, vermin dering van de slipperigheid, goed zichtbare verkeersstrepen, een behoorlijke verlichting enz. zijn alle factoren, welke de veiligheid verhoogen. Wel wordt bijna altijd met een non possumus als gevolg van gebrek aan fondsen volstaan, maar deze verontschuldi ging gaat meermalen niet op, omdat het inzicht in een doelmatige werkwijze en in een goede organisatie ontbreekt. Immers de beschikbare middelen b^hooren in de al lereerste plaats te worden aangewend voor verbetering en beveiliging van de wegen met het meest intensieve verkeer. Het is lo gisch en aanbevelenswaardig de aandacht op die wegen te blijven concentreeren en de jaarlijks beschikbare gelden uitsluitend voor verbetering en beveiliging van die we gen uit te geven totdat zij aan hooge veilig- heidseischen voldoen. Bedoelde wegen zul len over hun volle lengte moeten zijn ver beterd en aangepast aan het verkeer, dat er van gebruik maakt, vóórdat met volgen de objecten een aanvang worde gemaakt, want niets is zoo gevaarlijk als partieele verbeteringen. Het gevoel van veiligheid op de verbeterde wegvakken maakt, dat de nog niet gecorrigeerde weggedeelten bron nen van dreigend gevaar opleveren, zoo dat dergelijke situaties gevaarlijker zijn dan geheel onvérbeterde wegen. Te vermelden valt nog, dat in hetzelfde wegenressort een proef is genomen met verschillende kleuren te geven aan elke helft van de wegverharding. Dit werd zon der hoogere kosten bereikt door het ge bruik van split van verschillende kleur bij een oppervlakte-behandeling. De wegge bruikers bleken met deze methode, welke de eigen rijbaan duidelijk accentueert en de beide verkeersinrichtingen onderling af scheidt, ten zeerste ingenomen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. JAN PIETERSZ. COEN (uitr.) arr. 14 Juli te Sabang. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, (thuisr.) vertr. 15 Juli van Colombo. POELAU TELLO (thuisr.) vertr. 14 Juli van Singapore. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ BERENICE arr. 14 Juli van Kopenhagen te Gdynia. CERES vertr. 15 Juli van Varna naar Constanza. DEUCALION arr. 15 Juli van Huelva te Amsterdam. SIMON BOLIVAR (thuisr.) vertr. 14 Juli van Madera naar Plymouth. TELAMON vertr. 11 Juli van Manaos naar Iqnitos, TITUS, Valencia naar Amsterdam, pass. 15 Juli nam. 2 uur Lydd. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. NIEUW HOLLAND arr. 13 Juli van Adelaide te Singapore. NIEUW ZEELAND, vertr. 13 Juli van Adelaide naar Singapore. OMBILIN van Saigon naar Port Natal, vertr. 13 Juli van Tamatave. TASMAN arr, 13 Juli van Kohsichang te Batavia, VAN REES vertr. 13 Juli van Batavia naar Sydney, vertr. 14 Juli van Samarang. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DELFTDIJK, van Vancouver naar Rot terdam, arr. 13 Juli te Liverpool. LOCHKATRlNE, van Vancouver naar Rotterdam, arr. 14 Juli te Londen. NICTHEROY, Rotterdam naar Vancou ver, vertr. 13 Juli van Bermuda. MAASDAM arr. 14 Juli van Baltimore te Norfolk. ROTTERDAM (toeristenv.) vertr. 14 Juli van Aandalsnaes. SPAARNDAM arr. 14 Juli van Rotter dam te Philadelphia. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO/vertr. 15 Juli van Batavia naar Rotterdam. KEDOE (thuisr.) vertr. 15 Juli van Padang. KOTA BAROE (thuisr.) vertr. 14 Juli van Marseille. SIBAJAK (thuisr.) arr. 15 Juli voorm. 8 uur te Marseille. SLAMAT (thuisr.) vertr. 14 Juli van Aden. SOEKABOEMI, Liverpool naar Rotter dam, pass. 14 Juli 's Lands End. STOOMVAART MIJ OCEAAN. CALCHAS vertr. 14 Juli van Kobe naar Rotterdam. MEMNON van Japan naar Rotterdam, arr. 14 Juli te Hongkong. PEISANDER, van Batavia naar Amster dam, vertr. 15 Juli van Sin VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (HollandOost-Azië Lijn). SEROOSKERK (thuisr.) arr. 13 Juli te Hongkong. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 15 Juli. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 0.501.50, kroten 12, komkommers f 1.2.60, bloemkool I 3.60—14.20, bloemkool II 1.50—7.80, roodekool 910, meloenen 1118, pie terselie 30 cent, radijs 2.80, kropsalade 0.501.30, selderie 4080 cent, uien 0.602.20, wortelen 3.209.30, rabar ber 4060 cent, perziken 19, per 100 kg.: kroten 2.70, snijboonen 730, stok- boonen 2126, stamboonen 920, tuin- boonen 37, doperwten f 517, peulen 412, postelein 410, spinazie f 415, tomaten A 7.00—9.80, B 8.20—9.20, C 4.40—6.40, CC 2.40—4.80, uien 3.50, wortelen 38, aardappelen 2.54.50. Melkveiling. Week van 19 tot 25 Juni Consumptiemelk 1ste klas 5.50, Industrie- melk 4.704.80 per 100 liter. GOUDA, 16 Juli. Vee. Aangevoerd in totaal 1134 stuks, waarvan: 48 slachtvar- kens: vette 16.517.5 cent en Londensche 1516 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 563 magere varkens 1828, 461 biggen 912, Geldersche biggen f 1215, runderen f 120180, 50 nuchtere kalveren 59, 5 bokken en geiten 14 per stuk. Handel redelijk. Kaas. Aanvoer 486 parijen. Prijzen le kwal; met rijksmerk 2022, 2e kwal. 1819, zware 23.50, extra zware 24. Handel matig. Boter. Aanvoer 517 ponden. Goeboter 7075 cent en weiboter 6570 cent per- pond. Handel vlug. •DELFT, 15 Juli. Vette Varkens. Aange voerd 24 stuks, prijs 16.5, 17 en 17.5 cent per pond. VEUR, 15 Juli. Groentenveiling. Eng. komkommers le soort 1.001.30, 2e soort 1.gele komkommers le soort 1.00 1.40, 2e soort 1.kropsla le soort 0.50 1.40, peen 4.605.90, bloemkool 1ste soort 7.1013.50, 2e soort f 3.506.90, uitschot 1.502.10, tomaten midd. 2.20 2.90, gr. ronde f 2.503.10, 2e soort 2.10—2.40, 3e soort 1.10—2.80, bonken 1.902.00, andijvie per 100 0.701.80, spinazie per 4 kg. 821 cent, postelein 7 7.10, rabarber per 100 bos 12, snijboo nen 811 cent, spercieboonen 712 cent, prei 1.301.60, selderie f 0.701.00, peu len 1113 cent, tuinboonen 3.005.10, doperwten 1016 cent, meloenen 18—24 cent, druiven 1920 cent, roode en witte bessen 711 cent. VOORSCHOTEN, 15 Juli. Veiling VPV. Prijzen: kippeneieren 3.00—3.40, een deneieren 3.00 per 100 stuks; hanen 28— 30 cent, konijnen 16—20 cent per stuk.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11