WOENSDAG 15 JULI 193o DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GOUDVOORRAAD IS GESTEGEN. Verdere daling van de credietverlenging door de Ned. Bank. De goudvooraad van de Nederlandsche Bank is in de week van 6 tot 13 Juli van 61.2 tot 623.8 millioen, om met 12.6 mil- lioen gestegen. Deze stijging komt hoofd zakelijk op rekening van het goud in het buitenland, daar de betreffende post van 28.2 tot 38.7 millioen toenam. De totale credietverlenging door de Ne- derlandsche Bank is verder verminderd. De post binnenlandsche wissels vermin derde van 42.2 tot 40.1 millioen en de beleeningen van 135.5 tot 126.4 mil lioen. Het saldo van het rijk steeg van 12.8 tot 30.1 millioen, terwijl de rentelooze saldi van banken en anderen van 51.1 tot ƒ44.7 millioen verminderden. De omloop van bankbiljetten daalde van 769.8 tot 758 millioen. R.K. WERKLIEDENVERBOND Stichting van een gemeenschapsoord. De positie van de landarbeiders In de te Venlo gehouden voorjaarsver gadering van het R.K. Werkliedenverbond werd allereerst besloten binnen afzienbaren tijd over te gaan tot belangrijke uitbrei ding en verbetering van de week-uitgave van het Verbond. De voorzitter deelde mede, dat door het Verbond reeds nu voorbereidingen worden getroffen om het de leden der aangesloten bonden door een spaarregeling mogelijk te maken deel te nemen aan een reis naar Rome in 1941, rond den vijftigsten gedenk dag van „Rerum Novarum" en den tienden van „Quadragesimo Anno". De vakbondsvergadering machtigde het Verbondsbestuur bij meerderheid van stem men bij wijze van belegging tot financie ring van grond en benoodigde materia len, noodig voor het bouwen van het ge meenschapsoord uit het reservefonds on der nader te bepalen voorwaarden omtrent rente en aflossing, beschikbaar te stellen een som van ongeveer f 86.000, waarvoor als onderpand dienen zal het geheele oord, dus grond, gebouwen en inventaris. Het ligt in het voornemen de totstandkoming van het gemeenschapsoord mogelijk te maken door het uitvoeren als een object voor jeudige werkloozen. Het Verbond nam bij monde van zijn voorzitter afscheid van de gesalarieerde bestuurders Beekmans (metaal bew.), Mensing (textiel), Schaaper (metaal) en van Zeeland (bouwvak), waarvan het al leen den heer Schaaper mogelijk was ter vergadering aanwezig te zijn. De andere heeren waren wegens ziekte verhinderd. Aan de scheidende bestuurders werd de vakbondsplaquette aangeboden. Bij de discussies rond het jaarverslag werd zeer ernstig gewezen op het feit, dat geen enkele groep zoo in de verdrukking staat als de landarbeiders. Hun positie is moordend, ook van andere volksgroepen. Ten plattelande worden bovendien bij de toepassing der steunregeling van de land arbeiders de bestaande mogelijkheden zelfs niet benut. Het Verbondsbestuur, waarin thans ook een gesalarieerde uit den kring der landarbeiders, zal zich in samenwer king met den R.K. Landarbeidersbond ernstig beraden wat voor de landarbeiders kan worden gedaan. Ernstige critiek werd uitgeoefend op het standpunt tot dusver door de regeering ingenomen ten aanzien van de verkorting van den arbeidsduur. In het bijzonder werd het betreurd, dat de regeering voor het overheidspersoneel zelfs nog geen 48-urige werkweek toepast. Dat deze grief thans nog gemaakt moet wor den betreurde men zeer ernstig. De vergadering onderschreef wat de heer De Bruyn in zijn openingsrede als het ge weten der R.K. Arbeidersbeweging had vertolkt. De vergadering, welke heden wordt voortgezet hield zich gisteren voorts nog bezig met diverse zaken van organisa- torischen aard: in schakeling der beweging van de jonge katholieke arbeiders, de ver houding tot de katholieke sport enz. DE GEHAKTFABRIEK TE IJMUIDEN. Een eigen slachterij. De nieuwe vleeschconservenfabiek aan de Zuidzijde der visschershaven te IJmui- den heeft dezer dagen de perste proeforder van 200.000 bliken gehakt aan de Regee ring afgeleverd, waarna een nieuw con tract tot stand kwam voor de leverantie van nog circa 1 millioen blikken. Tot dus ver werd het vee voor dit bedrijf alhier geslacht aangevoerd, $och de directie over weegt thans plannen om het benoodigde vee zelf te slachten, waardoor hoogere ex ploitatiekosten worden vermeden. Tenein de tot een dergelijke reorganisatie van het bedrijf te kunnen overgaan is de fabriek voor het tijdvak van een week stopgezet. DE PORTVERLAGING DER LOCALE BRIEFKAARTEN. Mogelijkheid tot inwisseling van oude briefkaarten. In verband met de op 1 Augustus a.s. ingaande verlaging van het port der locale briefkaarten, zullen enkele en dubbele briefkaarten van 2, resp. 4 cent verkrijg baar worden gesteld. Briefkaarten van 3 en dubbele van 6 cent zullen tjz.t. tot en met 31 Augustus a.s. kunnen worden ingewisseld tegen een ge lijk aantal briefkaarten van 2, resp. 4 oent, met verrekening van het overschietende bedrag in geld of in briefkaarten. Arbeidslijsten met aangehechte brief kaart van 3 cent kunnen tot en met 31 Juli a.s. op de postkantoren worden teruggege ven tegen 8 cent per lijst. Naar Arnhem en Nijmegen. Op de Woensdagen t/m 2 September gaat er een „Goedkoope trein" naar Arnhem en Nijmegen, Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit num mer. COMMUNISTEN BERAADSLAGEN IN 'T GEHEIM. In een pakhuis te Breda. Op 30 April j.l. heeft te Breda een ge heime vergadering plaats gehad van com munisten, die hier hun plannen kwamen bespreken voor het verwekken van revo- lutionnaire actie in West-Europa en tot 't samenwerken van Stalinisten en Trosky- isten. De bijeenkomst werd gehouden in een pakhuis; de vergadering had, volgens een berichtgever van de „Msbd." niet het ka rakter van een complot, maar van een stu diebijeenkomst, waarin hoofdzakelijk richt lijnen werden uitgestippeld en de hoogere internationale politiek werd besproken. Volgens het „Dagblad van Noord-Bra bant" was deze samenkomst te Breda ge organiseerd onder auspiciën van de Kom intern, de internationale van de officieele communistische partijen. Zij is in het bijzonder voorbereid te Brus sel en de tocht naar Breda is voor de meeste deelnemers georganiseerd van Brussel uit door mej. Auges, medewerkster van den heer Thorez, leider van de offi cieele communistische partij in Frankrijk. Deze mej. Auges is ook te Breda geweest. In de vergadering te Breda waren negen Duitsche communisten aanwezig. Een van hen, een Duitsche communist uit Eupen, heeft het voorzitterschap waargenomen. Verder was er ook een communistisch ver tegenwoordiger uit Tsjecho-Slowakije, een uit Oostenrijk en een uit Bulgarije. Deze personen zijn nabij Bazel over de Fran- sche grens gekomen; hun kaarten voor de reis door Zwitserland en Frankrijk zijn be zorgd door de Internationale Roode Hulp, welke organisatie een zeer aanzienlijk aandeel heeft gehad en nog heeft in al de communistische woelingen van den laat- sten tijd. Denzelfden Zondag 28 Juni, toen het eer ste contingent deelnemers van Brussel naar Breda is vertrokken, is ook te Parijs een communistische vergadering gehouden. Van te voren heeft de bekende Russi sche leider Boekarin te Rotterdam ver toefd met het oog op de voorbereiding van de bespreking te Breda. De man, die in- tusschen de leiding achter de schermen in handen heeft en die ook de voornaam ste bewerker is van de brug, die thans tus- schen Stalinisten en Trotzky-isten gesla gen is, is Dimitroff. Thans is er geen bezwaar tegen de me- dedeeling, dat de agent van Dimitrof is ze kere Moriëns, een Nederlander van ge boorte, nadien Belgisch staatsburger en thans burger van $e Russische Sovjet Re publiek, die op het oogenblik te Antwer pen is gevestigd en vrijelijk rondreist ook in Nederland met een Sovjetpas, waarop een Belgisch visum is verleend van Mei 1936 tot 1938. Van Belgische zijde is o.a. in de vergadering aanwezig geweest de lei der der Belgische Trotzky-isten G. Vereecke uit Brussel. Van Nederlaiftlsche zijde moet R. Stenhuis aanwezig zijn ge weest, die, zooals men weet, aangesloten is bij de R.S.A.P. van Sneevliet. Naar het Breda'sche blad met stellig heid uit de beste bronnen is verzekerd, zijn er reeds op korten termijn nieuwe commu nistische woelingen in België te verwach ten. Zoo mogelijk wordt nog in den loop van de maand Juli een algemeene staking voor België afgekondigd. Zeker is, dat te lgen eind September begin October een communistische omwenteling in België zal worden beproefd. D berichtgever van de „Msbd." maakt bovendien nog melding van het bijna on gelooflijke feit, dat in den nacht van Zon dag op Maandag j.l. opnieuw in Breda een vergadering is gehouden, welke tot onge veer twee uur 's nachts heeft geduurd. TEGEN DE GODLOOZEN-ACTIE VAN DE „DAGERAAD". Protestmeeting te Valkeveen. Naar aanleiding van het feit, dat de god- loozenorganisatie „De Dageraad" op 19 Juli a.s. te Naarden een landdag houdt, pu bliceert de Gooische actiegroep tegen volksverwildering een schrijven, waarin zij èr op wijst, dat voor eenige jaren in Limburg door een krachtige samenwer king der geheele bevolking onmogelijk werd gemaakt, wat over eenige dagen in het Gooi staat te gebeuren. Voorts wijst zij er op dat Naarden's autoriteiten machte loos staan met de wet in de hand, tegen deze op particulier terrein voor een ieder toegankelijken landdag en vraagt of de publieke opinie in staat is een halt toe te roepen. Is het met de ontaarding Van ons volk in moreel en zedelijk opzicht nog niet ver genoeg gekomen? Moet de godlooche ning op de platte wijze, zooals dit geschiedt in „De Vrijdenker", ook nog in volle open baarheid geschieden, bovendien. Toone het Katholieke Gooi thans zijn ruggegraat, aldus besluit de. Gooische ac tiegroep tegen volksverwildering. Wij vernemen dat reeds op dezen oproep gereageerd wordt. De centralen Katholiek Bussum en Ka tholiek Hilversum zullen een groote pro testmeeting organiseer en eveneens op a.s. Zondag op een terrein van Valkeveen dus in dezelfde omgeving. Intusschen zullen de R.-K. propaganda- clubs van Bussum en Hilversum een groo te actie voeren om alle Katholieken van het Gooi op te wekken eendrachtig deel te nemen aan deze protest meeting. Afdamming Strooppot. De Minister van Waterstaat heeft aan den voorzitter van de Tweede Kamer tien exemplaren doen toekeomen van het ad vies van prof. mr. J. Ph. Suyling betref fende de afdamming van de Strooppot. De Minister deelt mede, zich met den inhoud der nota, waarin het advies is ver vat» te kunnen vereenigen. DE WERELDTENTOONSTELLING 1940 IN AMSTERDAM Bijzonderheden omtrent de plannen. Werk voor 20.000 man en bevordering van het vreemdelingenverkeer. Het wachten is nog sleqhts op de regeering Hoewel van de zijde der Nederlandsche regeering nog steeds geen definitieve be sluiten zijn genomen inzake het organisee- ren van dê veelbesproken wereldtentoon stelling te Amsterdam, staat het thans se dert eenigen tijd vrijwel vast, dat de we reldtentoonstelling in 1940 binnen de mu ren van de hoofdstad zal worden gehouden Van bevoegde zijde- vernamen we dan ook reeds verschillende bijzonderheden omtrent deze tentoonstelling, die volgens de in 1929 gesloten internationale conven tie zal behooren tot de klasse b, wat wil zeggen, dat de deelneming voor de bij de conventie aangesloten landen vrij is en dat Nederland als organiseerende natie moet. zorgen voor de paviljoenen der deel- nemrs, hoewel deze natuurlijk vrij zijn om, wanneer zij dit wenschen, hun eigen pa viljoen te bouwen, zooals bijv. verschil lende deelnemers aan de in 1937 te hou den Parijsche wereldtentoonstelling zullen doen, hoewel ook deze tot de klasse b behoort. De tentoonstelilng zal worden gehouden op het terrein tusschen het Zuider-Amstel- kanaal en den Ringspoorweg, dat loopt van den Amstelveenscheweg bij het stadion tot de Boerenwetering en een oppervlakte heeft van 40 heet. De totale kosten voor den opbouw der tentoonstelling worden geraamd op vijf millioen, waarvan 3 lA millioen aan bouw kosten. Een belangrijke factor hierbij 'is, dat het grootste gedeelte' van deze bedra gen verloond zal worden en dus een reus achtige verruiming der werkgelegenheid mogelijk wordt. mogelijk wordt. Men verwacht, dat 20.000 man hier werk zullen vinden. Wat de tentoonstelling zelf voor het vreemdelingenverkeer in ons land kan be- teekenen, leert ons het Belgische voor beeld van de Brusselsche Wereldtentoon stelling van 1935. De inkomsten der Belgi sche spoorwegen, die voortdurend achter uit gingen, stegen in het halve jaar van de tentoonstelling met 35 millioen franc. NATIONAAL CONGRES R.K. POLITIEBOND „ST. MICHAEL" Gisteren begon te Roermond het natio naal congres van den Nederlandschen R.K. Politiebond „St. Michaël". Het congres werd ingeleid met een plechtige H. Mis, welke voor de levende en overleden leden van den bond werd opgedragen in de ka thedrale kerk. Om half twaalf begon het eerste gedeelte van het congres, dat zeer druk bezocht was. Na opening door den heer L. H. We vers, voorzitter van de afd. Roermond, werd overgegaan tot bespreking van het huis houdelijk gedeelte. Met leedwezen moest de voorzitter constateeren, dat het politie personeel nog steeds een object van bezui niging is. Met genoegen kon spr. vaststel len, dat in het afgeloopen jaar het leden tal wederom is toegenomen. Hierna schorste de voorz. de huishoudelijke ver gadering. In optocht, voorafgegaan door het Tilburgsche politie-muziekcorps, werd naar het stadhuis getrokken. Onderweg werd even halt gehouden voor het bis schoppelijk paleis. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens, die aan den hoofdingang van het paleis vefscheen, dankte met eenige vrien delijke woorden voor cübze attentie. Ten stadhuize werden de congressisten door het gemeentebestuur ontvangen. De burgemeester van Roermond, mr. P. J. Reymer, oud-minister van Waterstaat, ver welkomde de congressisten op hartelijke wijze. De bondsvoorzitter dankte op hoffe lijke wijze voor de gulle ontvangst. Nadat het congres om half twee was voortgezet, werd het huishoudelijk ge deelte te ongeveer drie uur onderbroken voor de officieele ontvangst van den bis schop, mgr. G. Lemmens, in tegenwoordig heid van het eere-comité. Des avonds werden er twee concerten gegeven, t.w. door het Tilburgsch Politie- muziekgezelschap en de Kon. Harmonie van Roermond. ALGEMEENE NEDERL. ZOUAVENBOND. Zondag j.l. had te Utrecht in hotel Cen traal de jaarlijksche vergadering plaats van den Algemeen en Nederl, Zouavenb ond. Vertegenwoordigd waren de Afd. Am sterdam, Den Bosch, Utrecht, Gouda en Nij megen, terwijl de Afd. Den Haag bericht van verhindering had gestuurd. Aanwezig was behalve het voltallige Bondsbestuur ook het bestuur van het On dersteuningsfonds, benevens de Aalmoeze nier, de zeereerw. heer Pastoor B. van Leeu wen uit Hillegom. Nadat de voorzitter, de heer J. Harks uit Vught, met een korte inleiding de verga dering had geopend, werden de jaarversla gen van den Bond en het O.F. uitgebracht, waaraan wij ontleenen, dat de Bond zich mag verheugen in de sympathie van den nieuwen internuntius, Z.Hoogw. Excell. Mgr. Giobbe, die zich welwillend liet inlich ten over alles, wat den Bond betreft. Dank baar werd gememoreerd de financieele steun, die de Bond van Z.H. den Paus ge niet, waardoor het mogelijk is. de behoef tige Oud-Zouaven te steunen. Er blijken nog 54 oud-Strijders in leven te zijn, die allen ver in de tachtig zijn. Totaal werd in 1935 1776 aan steun uitgekeerd. Jammer is het, dat het aantal donateurs zoo achter uit gaat; de Bond wilde zoo graag dezen laatsten strijders een onbezorgde levens avond bezorgen. Medegedeeld werd, dat het Bisschoppe lijk Museum te Haarlem een aparte afd. heeft ingericht voor de Oud-Zouaven, wat met applaus werd ontvangen. Op voorstel van de Afd. Nijmegen werd besloten de volgende jaarvergadering te houden te Haarlem en op het programma te zetten: gemeenschappelijk bezoek aan het Bisschoppelijk Museum. Nadat de voorzitter nog eens gememo reerd had, het vele wat Pastoor van Leeu wen, de vader der Oud-Zouaven, voor de Oud-Strijders doet, werd deze zeer geani meerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Rijwielherstellers-examen. De Bond van Rijwielhandelaren (B.R. H.N.) gehoor gevend aan de talrijke aan vragen, besloot, bij voldoende deelname, de examens voor het verkrijgen van een di ploma „meester" of „gezel-rijwielhersteller" te hervatten. Evenals vorige jaren geschiedt de organi satie van he+ examen in samenwerking met de Ver. ter Veredeling van het Ambacht (V.V.A.). Zij, die aan dit examen, dat ongeveer December wordt afgenomen, willen deel nemen, kunnen zich voor inlichtingen wen den tot den secretaris van de B.R.H.N., Su- rinameplein 12 hs, Amsterdam-West. Rotterdam Lloyd Rapide. Dd' firma Ruys en Co., hoofdagente van den N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam LLoyd Rapide, rijdende in aansluiting op het d.d. 15 dezer te Mar seille verwacht wordende mailschip „Siba-' jak", Donderdag 16 Juli a.s. om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te Rotterdam D.P. en 7.38 uur te Den Haag H.S., verwacht wordt. RECHTZAKEN ZIJN KIND GEDOOD. De Rechtbank te Leeuwarden heeft he den behandeld de zaak tegen den 22-jari gen handelsreiziger IJnte Kingma te Leeu warden, thjuis gedetineerd, die verdacht wordt van moord op zijn kindje Sytske, zes maanden oud. Het kindje overleed te Wieringen op 30 Mei 1935 oogenschijnlijk onder normale omstandigheden. Het leed aan een ongeneeselijke ruggemergaandoe- ning. In den loop van 1935 verhuisde het echtpaar naar Leeuwarden. Daar maakte de man zich schuldig aan oplichting van een ingezetene en aan de inbraken in de zuivelfabrieken te Bergum en Drachten. In laatstgenoemde plaats werd hij aange houden en naar het Huis van Bewaring te Leeuwarden overgebracht. Hij bekende toen aan de Leeuwarder politie ook zijn kind te hebben gedood. Nadat hij al eens met zijn vrouw over het dooden van het kindje had gesproken, kwam het idee plot seling bij hem op het misdrijf te volvoeren. Toen het kindje in de wieg lag drukte hij het stukken brood in het mondje en be dolf het toen onder drie kussens, zoodat het den verstikkingsdood stierf. Naar aan leiding van deze bekentenis van den va der werd het lijkje eenigen tijd geleden opgegraven ter gerechtelijke schouwing. De Officier van .Justitie mr. P, Nooren achtte moord met voorbedachte rade over tuigend bewezen en eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Koopmans refereerde zich aan het oordeel van de rechtbank en drong daarbij aan op clementie. ƒ44.000 AAN EFFECTEN VERDUISTERD Tegen Haagsch commissionnair 1 ys jaar geëischt. Als verdacht van verduistering van ef fecten tot een bedrag van 44.000.stond voor de Haagsche rechtbank terecht de commissionnair in effecten S. J. van C., die indertijd te Den Haag een speculatiebank onder den naam Hasebeco exploiteerde. In deze onderneming, die een vrij uit gebreide cliënteele bezat, konden de deel nemers door middel van maandelijksche Stortingen, hetzij in contanten, hetzij in fondsen, tegen beperkt risico op de beurs speculeeren. In het begin van dit jaar werd tegen ver dachte door een cliënt uit Bergen op Zoom een klacht ingediend, nadat gebleken was, dat aan deze toebehoorende effecten niet konden worden verantwoord. Uit het poli tie-onderzoek kwam toen vast te staan, dat C. van verschillende cliënten grootere en kleinere bedragen had verduisterd. Verdachte, die door mr. M. Mout als raadsman werd bijgestaan, gaf de feiten toe; er werd met goedvinden van partijen van diens verhoor afgezien. Het O. M., waargenomen door mr. Co- hen Tervaert, eischte wegens verduiste ring, meermalen gepleegd, 1 jaar gevan genisstraf. Mr. Mout vroeg op juridische gronden vrijspraak, subs, een straf gelijk aan het voorarrest, en verzocht de rechtbank om zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stel len. Nadat de rechtbank dit verzoek had af gewezen, werd de uitspraak bepaald op 21 Juli a.s. Bata contra Bond van Schoenmakers patroons e.a. De N.V. Nederlandsche Schoen- en Leder- fabrieken Bata, die bij de Haagsche recht bank reeds in de hoofdzaak' een vordering aanhangig had gemaakt tegen den Neder landschen Bond van Schoenmakerspatroons en Schoenwinkeliersvereeniging, den hoofd redacteur van het Vak- en advertentieblad „De Schoen" en J. A. Melhado, redacteur van „De Schoen", waarin artikelen of pas sages daarvan voorkwamen, welke Bata voor haar beleedigend achtte, althans sma delijk en lasterlijk, vroeg in kort geding bij den president der Haagsche rechtbank hangende het proces zelve, een gebod, om het schrijven, plaatsen, publiceer en en ver spreiden van zoodanige artikelen en pas sages te staken. Voor Bata trad op mr. W. J. van Dijk, Wetenschappelijke Berichten Radio-telefonisch ver keer met vliegtuigen. OP EEN GOLFLENGTE VAN 5 METER. Afstanden van 170 km. overbrugd met zend- en ontvang-antenne's ter grootte van een wandelstok. Door den radiodienst der Luchtvaartaf- deeling te Soesterberg is een vijf mter zend-ontvanger voor vliegtuiggebruik en een voor grondgebruik ontworpen, waar mede dezer dagen zeer succesvolle proe ven worden genomen. Hoewel ook allerwegen in het buiten land de toepassing van de ultra korte gol ven een voorwerp van studie uitmaakt, kan men zeggen, dat de betrouwbare te lefonische verbinding tusschen grondpost en vliegtuig, welke verbinding door den radiodienst te Soesterberg is bereikt, een onovertroffen prestatie beteekent. In het buitenland is men er nog niet in ge slaagd over zoo groote afstanden een con stant en betrouwbaar radiotelefonisch verkeer op deze golflengte tot stand te brengen. Het schema is gevonden en practisch uit gewerkt door ir. L. F. Iera, chef van den radiodienst der Luchtvaartafdeeling, bij gestaan door zijn assistent, luit. vlieger L. Kamp en door den opzichter J. Koster, chef van het laboratorium van den radio- technischen dienst te Soesterberg. Niet alleen voor de burgerluchtvaart is de radiocommunicatie van belang, ook de militaire luchtvaart vindt in den radio-dienst een niet meer te ontbe ren hulpmiddel. De radiotelefonie is daar bij voor de één-persoonsvliegtuigen het aangewezen verbindingsmiddel, vooral ook omdat bij de jachtvliegtuigen de te overbruggen afstanden in den regel niet groot behoeven te zijn. De radiodienst te Soesterberg nu is er in geslaagd radiotelefonisch wisselverkeer met een vliegtuig tot stand te brengen op de 5 meter golflengte, waar men zeer veel minder kans op storing heeft dan op an dere golflengten en waar de benoodigde energie minimaal klein is, zoodat toestel len en antenne van de allerkleinste afme tingen kunnen zijn, terwijl de bediening opvallend eenvoudig is. De moderne, zeer snelle éénpersoons vliegtuigen zijn langzamerhand zoo klein geworden, dat de luchtweerstand onder vonden door sleep- of vaste antenne zeer aanzienlijk werd. Voor de vijf meter gol ven is gebleken, dat men kan volstaan met een korte staaf als antenne, voor zen den zoowel als ontvangst. Ook de zend- antenne, bij de dezer dagen te Soesterberg genomen proeven, is niet grooter dan een wandelstok. De onderzoekingen der laatste jaren op het gebied der golflengten van enkele me ters hebben uitstekende resultaten opge leverd. De practische mogelijkheid, te Soesterberg bereikt, om over afstanden van meer dan 170 km. met minimaal klei ne apparatuur gesprekken te voeren van uit jachtvliegtuigen met een basis-station, is een resultaat, van internationale betee- kenis. Medewerking van radio-amateurs. De radiodienst der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg heeft Zaterdag 11 Juli en Dinsdag 14 Juli jl. proeven genomen, waarbij men van de zijde der Nederland sche radio-amateurs groote medewerking heeft ondervonden. De Fokker C. V. 615, het proeftoestel, uitgerust met de vijf meter zend-ontvan ger en antenne-staaf, heeft op die dagen proefvluchten boven ons land gemaakt, waarbij het toestel in vrijwel ononderbro ken radio-telefonisch verkeer stond met Soesterberg. Doordat een groot aantal Ne derlandsche radio-amateurs rapporten in zond, uit alle deelen van het land, over de sterkte van ontvangst van de door hen afgeluisterde gesprekken, verkreeg men te Soesterberg belangrijk studiemateriaal over de werking van het nieuwe systeem. De medewerking, ondervonden van de zijde dezer amateurs, was zeer groot en wordt, naar men ons verzekerde, buiten gewoon op prijs gesteld. Laatste proefvlucht op Donderdag 16 Juli. Bij de Zaterdag genomen proef, be schreef het vliegtuig een groote boog van Soesterberg over Amsterdam, langs de kust naar het Zuiden, over Noord-Brabant over Eindhoven en vandaar over Arnhem en Apeldoorn. Dinsdag werd een vlucht ge maakt over het Gooi en Amsterdam naar Texel, vanwaar over Medemblik en Enk huizen ongeveer langs dezelfde route werd teruggekeerd. De proeven zullen Donderdag 16 Juli voor de derde en voorloopig laatste maal worden genomen. Wederom hoopt de ra diodienst, zoo verzocht men ons te willen meedeelen, op de medewerking der ama teurs, wier rapporten garne worden in gewacht. uit Eindhoven, en voor de gedaagden mr. W. Nathans, uit den Haag. Dit geding werd op 8 Juli ji. behandeld. Heden heeft de waarnemend president, jhr. mr dr. Calkoen, uitspraak in dit kort geding gedaan en zich daarbij niet bevoegd verklaard, ten eerste, omdat het buiten de competentie van een rechtbankspresident valt, om te beoordeelen of en in hoeverre de gewraakte artikelen beleedigend, sma delijk of lasterlijk waren, ten tweede, om dat een verbod tot publicatie van nog niet verschenen artikelen in strijd met de wet zou zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7