STADS NIEUWS 27ste Jaargang No. 8469 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dit nummer bestaat uit vier bladen. DINSDAG 14 JULI 1936 Ste Ccki6clve0oii^atit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bü onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, b|j vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 De „Meer werk-actie" De „meer werk-actie te Amsterdam heeft nog al succes! Door bedoelde actie is ruim ƒ400.000 bijeengebracht. Men weet, dat het de bedoeling van die actie is, om de menschen te bewegen te laten werken, om door circulaires en persoonlijk bezoek de menschen aan te sporen, b.v. him huis te laten schilderen, hun tuin te laten op knappen, een of ander te laten bouwen of verbouwen, 't Komt ons voor, dat niet precies kan worden nagegaan, welk werk nu gebeurt tengevolge van die actie, werk dus, dat anders niet gebeurd zou zijn. Maar wij aanvaarden toch graag, dat 't in ieder geval een heel groot deel is van die vier ton. De „meer werk-actie" is gebaseerd op een gezonde opvatting van wat is een eisch voor het herstel van het economisch leven. Het geld moet rollen! De „meer werk-actie" zouden wij van daag willen omzetten in een „meer koop actie" al is 't woord taalkundig niet heel schoon. Morgen begint men de halfjaar- lijksdhe uitverkoop-tijd; en deze tijd geeft een bijzondere aanleiding, om inkoopen te doen. Winkels en etalages trekken door extra goedkoope prijzen (waarop in de ad vertentie-kolommen van onze courant van daag en volgende dagen de aandacht wordt gevestigd). Natuurlijk, de oude regels van moraal, van fatsoen en van behoorlijkheid mogen ook nu niet worden overtreden en veront- achtzaamd. Natuurlijk willen wij. niet aan sporen, om te koopen, als er geen geld is, om contant te betalen. De beste menschen, niet alleen onder zedelijk opzicht maar óók economisch bezien, zijn nog altijd degenen, die niet verder springen dan hun stok lang is, die 't niet zoo erg vinden te worden be schouwd als arm, als maar niemand wat •weet te zeggen op hun eerlijkheid, die.... als zij geen „boter bij de visch" kunnen geven, er ook niet over denken, om visch te koopen! Dit op de eerste plaats. Op de tweede plaats moet ook nu na tuurlijk bij inkoopen worden overdacht, dat wat het zwaarst is ook het zwaarst moet wegen wij bedoelen, dat de naastenlief de een woordje, een hartig en krachtig en effectief woordje moet meespreken. Een Christenmensch koopt niet iederen dag kaviaar, als zoovelen niet voldoende brood en spek en vleesch kunnen koopen; hij geeft dan liever zijn geld uit voor de in koopen, die zijn medemenschen moeten doen! En, op de derde plaats, mag ook in dezen tijd het noodzakelijke sparen niet worden nagelaten. Maar wij hooren het Mgr. Callier z.g. nog be-nadrukken in een toe spraak, gehouden in de Stadsgehoorzaal te Leiden op een HaarJemschen Katholieken dag: er is een groot verschil tusschen spa ren en oppotten; het eerste is heel goed, het tweede is zeer verkeerd. Wij geven, zooals gezegd, deze beschou wing ter introductie van den uitverkoop- tijd, die morgen aanvangt. Den winkeliers zij toegewenscht, dat zij na den uitverkoop met een nieuwen voorraad tegemoet gaan een nieuwen, beteren tijd van welke het licht reeds door de wolken breekt, als juist is de meening in de laatste weken uitge sproken èn door den Minister van Sociale Zaken èn door den Minister van Economi sche Zaken èn door den Minister-President de meening, die gemotiveerd wordt uit eengezet in een artikel in de „Maasbode", dat wij in ons 2de blad voor een groot ge deelte afdrukken. Wh* meenen niet ver keerd te doen, door op deze meening te wijzen, deze meening onder de aandacht te brengen! Er schijnen politici te zijn, vol gens wie men dit niet mag doen! R.K. Werkliedenverbond TWEEDAAGSCHE VOORJAARS VERGADERING TE VENLO. Rede van den heer A. C. de Bruyn. De Katholieke Arbeidersbeweging in Ne derland, gecentraliseerd in het R. K. Werk liedenverbond, houdt vandaag en morgen haar tweedaagsche voorjaars-verbondsver gadering te Venlo in het Mgr. Mutsaers- oord. Bij den aanvang der verhondsvergadering hield de voorzitter, de heer A.' C. de Bruyn een uitvoerige rede, waaraan het volgende is ontleend: Spreker ving aan met te wijzen op het „Mgr. Mutsaersoord" waar vergaderd wordt, een van de vele aanwijzingen, waartoe de beweging der Katholiek georganiseerde werknemers van Nederland het door eigen initiatief heeft weten te brengen. De kaderdag aldus de heer De Bruyn heef ons leger in slagorde geschaard, heeft zijn bewustzijn verstrekt, zijn activi teit vergroot heeft de kreet van die één tot die van ons allen gemaakt: laat men maar komen. Laat men maar komen, indien men God en Kerk wil belagen, indien men zich stelt tusschen ons en ons sociaal-economisch ideaal het ideaal óók van de Kerk indien men onze eenheid wil breken. Van dezen tijd is nog weinig goeds te zeg gen. Dat hij, ten deele althans, „bezeten" is, blijkt uit het feit, dat eenige, zichzelf zoekend, uit het geestleijk evenwicht ge slagen zoogenaamd half-intellectueelen, openlijk in opstand gekomen zijn tegen de Kerk, den in kortzichtigheid zelf-gekozen en verheerlijkten „Leider" stellen boven de van God gegeven leiders, de bisschoppen, die zij verguizen. Dat is het ergste voor die menschen zelf. De Kerk in Nederland staat als een rots, ze kan op de trouw van de Kathalieke sociale organisaties rekenen. Ook in sociaal-economisch, opzicht is voor den objectieven waarnemer nog weinig zon aan het firmament te ontdekken. Het aantal geheel en gedeeltelijk werk loozen zegt meer dan een of ander niet al tijd controleerbaar dividendcijfer, het niet rendabel zijn van ondernemingen en de altijd nog maar aanhoudende drang der on dernemers naar loonsverlaging, overstem men het geluid van hen, die, om welke reden dan ook, lichtpunten zeggen te zien. Wij weten zeer wel, dat tal van omstan digheden van technisohen, geografischen, financieelen en staatkundigen aard het economisch aanzien van de wereld hebben veranderd en dat Nederland daarbij een lijdende rol heeft gespeeld. Weten wij dat inderdaad? Weet onze regeering dat en handelt zij ernaar? Weet zij dat de oude verhoudin gen niet meer terugkomen en richt zij haar handelingen daarop? Indien wij als leiding onzer beweging dit kabinet tekortkomingen voorhouden, dan abstraheeren wij van personen en politieke partijen. Wij hebben ernstige grieven tegen be paalde deelen der sociaal-economische poli tiek van het thans (weder) aan het bewind zijnde kabinet. Zijn einde komt in het zicht en het heeft de positie van -onze werkloozen via werkloozenkas, steunregeling en werk verschaffing hachelijk gemaakt, het heeft in •het hij zonder de belangen van de werkloo zen met groote gezinnen onvoldoende be hartigd, om niet te zeggen verwaarloosd, ondanks dat wij en anderen herhaaldelijk gewaarschuwd hebben (men denke hierbij aan het bepalen van de nieuwe loonnormen •met behoud van de steunnormen). Hoeveel zielen komen er in opstand, in het bijzon der op het platteland, omdat de steunver- leening daar de arbeidersgezinnen, vooral de groote, in kommer en ellende dompelt. Vooral het beruchte systeem van rouleering in de werkverschaffing, waardoor de werk loozen voor korter of langer tijd zijn aan gewezen op de veelal beslist onvoldoende steunbedragen, draagt tot de ellende der betrokkenen bij. Wij blijven het een af schuwelijk vergrijp zooal niet tegen de verdeelende rechtvaardigheid, dan toch tegen de christelijke liefde achten, dat toe standen in het leven worden gehouden, waardoor de een bijna sterft van gebrek en de ander zich baadt in luxe. Vervolgens: Werkloosheid beteek ent ook geestelijke nood. Alles, letterlijk alles moet worden gedaan om die nood zooveel moge lijk te beperken. Wat deed de regeering wij vragen niet wat deed de een of andere militaire of rechtskundige specialist, doch wat deed de aller en allermeest verantwoordelijke re geering om door verkorting van den ar beidsduur, allereerst in overheids- en se- mie-overheidsbedrijven, de werkloosheid te bestrijden? Wij waardeeren, dat Minister Gelissen voor kort wederom een lans brak voor de verkorting van den arbeidsduur, doch noch betrekkelijk weinige maanden en dit kabi net verdwijnt zonder dat dit gewichtige middel, zelfs in beperkte mate is aange wend. Het Werkfonds is met veel ophef aan gekondigd en met deskundigheid omgeven. In zijn grootsche opzet is het een jammer lijke mislukking geworden. De regeering wist niet wat- ze wilde, De raad van bij stand is na de stichting nimmer weer bij een geweest, het bestuur dan wel een com missie uit het bestuur, dan wel iets anders, stuitten immer op bureaucratie en tegen strevende krachten der vele betrokken de partementen. Voor kort zijn enkele bestuur ders van het Werkfonds heengegaan. An deren zouden misschien hetzelfde hebben gedaan, indien verantwoordelijkheidsbesef en hoop op beter hen niet deden blijven. Drieduizend tewerkgestelden, dat is 10 percent van het aanvankelijke plan. Er was en is slechts één goede methode van werken: een sociaal voelend minister met de bevoegdheid om, voorgelicht door deskundigen, namens het kabinet zelf te handelen, zelf te beslissen, opdat de toe gestane credieten op korten termijn worden besteed. De werkverruiming en industrialisatie. Het industrialisatie-congres onzer Katho lieke sociale organisaties heeft den weg gewezen. Is de regeering vastberaden, doel bewust die weg gegaan? Dat kan, jammer genoeg, niet worden ge zegd. De regeering was noch vastberaden, noch doelbewust, zij regeerde van de hand tot tand, van dag tot dag, zij liet zich leiden door tering en nering, waarbij te vragen is of zij de good-will onzer industrie wel naar waarde' heeft geschat. Heeft zij zich de nieuwe internationale verhoudingen voldoende gerealiseerd, dan wel de nationale markt, nauw verbonden met dit van Nederlandsch-Indië, onder schat? Het door andere landen gegeven voor beeld betreffende prijzen- en contingen- teeTingspo'litiek en controle op de prijzen volgde deze regeering niet. Minister Gelissen was de man van de werkverruiming en de industrialisatie, zoo is hij in dit kabinet gekomen. Zijn plannen, die, werden zij uitgevoerd, aan talrijke per sonen werk zouden geven, die de techni sche en economische positie van ons land zouden vergrooten en zelfstandiger maken, zijn plannen gebleven. Om enkele zeer aan trekkelijke punten te -noemen: verbinding van de electrische centrales (50 millioen), ontveening der provincie Drente (8 mil lioen), oprichting van ondernemingen ter vervaardiging van verschillende chemische producten (5 millioen), soda-industrie, op richting van een aluminiumfabriek en fa bricatie van berillium (12 millioen), spaar- bakken-krachtwerk in Limburg (15 mil lioen), maken van drie waterkrachtcentra les in het Julianakanaal (3 millioen). Dat is een deel van het program van den thans aan het bewind zijnden minister van economische zaken. Dat was zijn program. Het is nog zijn program. Wat is er geworden van dat program, dat, werd het uitgevoerd, duizenden menschen werk, velen ook blijvend werk zouden heb ben gegeven? Is het onderzocht, gewogen, te licht be vonden? Dan wel had „Financiën" mis schien financieele bezwaren? Werd de ne ring aan de tering prijsgegeven, was er on voldoende vertrouwen in de kracht, de des kundigheid, het uithoudingsvermogen der Nederlandsche nijveraars? Wij oefenen besloot de spreker op bouwende, naar wij hopen en vertrouwen het land en ons volk dienende critiek, in dien wij van deze, doch vooral nu reeds van de komende regeering vorderen: effectieve, doelbewuste, planmatige bestrijding der werkloosheid. Elke regeering, die zich dat ten doel stélt en onderwijl de werkloozen als volwaardige menschen behandelt, kari op den vollen, royalen en loyalen steun en medewerking der katholieke arbeidersbewe ging rekenen. 1224 DOODEN BIJ AUTO-ONGELUKKEN IN CANADA. OTTAWA, 14 Juli. (A. N. P.). Het bureau voor de statistiek publiceert de ge tallen der verkeersongelukken in Canada gedurende 1935. Hieruit blijkt, dat 1224 menschen bij auto-ongevallen het leven hebben verloren, hetgeen het hoogste aantal is sinds 1931. In 1934 bedroeg het aantal sterfgevallen door auto-ongelukken 1115. VIJF FERSONEN BIJ BRAND OMGEKOMEN. WARSCHAU, 14 Juli. (A. N. P.). In een voorstad van Pinsk heeft een hevige brand gewoed,, waarbij 13 woningen en verscheidene schuren, en stallen verwoest werden. Vijf bewoners vonden den dood in de vlammen. De wereld in vogelvlucht Het roode bewind in Spanje werpt wel kostelijke vruchten af. De eene daad van terreur volgt op de andere. Thans is Ma drid wederom in opschudding gebracht door een afschuwelijken moord, gepleegd op den monarchisten-leider Calvo Sotelo, oud-minister van financiën onder Primo de Rivera. De toestand in Spanje is thans bui tengewoon gevaarlijk en de regeering zal alle moeite hebben om een gevaarlijke volksbeweging te voorkomen. Arrestaties worden verricht, kranten worden verboden, censuur ingesteld. Het ware beter geweest, wanneer de regeering reeds veel eerder be gonnen was met de voorwaarden weg te ne men voor dergelijke moord-acties en de demagogische campagne der uiterst link- sche elementen bijtijds den kop had inge drukt. Maar zoolang er in Spanje een re geering aan het roer blijft, die aan de link- sche extremisten vrij spel laat, zullen der gelijke gebeurtenissen blijven plaats vin den en zal het land nimmer tot rust ko men. Morgen zullen de sancties tegen Italië officieel worden opgeheven. De sanctie- politiek heeft gefaald en met hangende VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Te Madrid is de monarchistenleider Cal vo Sotelo vermoord. Groote opwinding in de Spaansche hoofdstad. (2de blad). De houding van Italië t.o.v. de Locarno- conferentie. (2e blad). De Kerk in Duitschland. (2de blad). Het aantal slachtoffers van de hitte in de V. S. thans gestegen tot boven 1500* (BuitenL Ber., 2de blad). pootjes keeren wij terug. Italië heeft ge wonnen en Mussolini is van kwajongen, die door den Volkenbond gestraft moest wor den, opeens gepromoveerd tot leider van de Europeesche politiek. Hij decreteert dat Duitschland vertegenwoordigd moet zijn op de Locarno-coriferentie en ofschoon de an dere Locarno-mogendheden op het stand punt staan, dat Duitschland niet meer be schouwd kan worden als een Locarno-mo gendheid omdat het dit verdrag heeft op gezegd, krijgt Mussolini zijn zin. Hij is de man, die won. HET OVERLIJDEN VAN PROF. C. SNOUCK HURGRONJE. In verband met het overlijdensbericht van prof. C. Snouck Hurgronje, schrijft D. Koesoemaningrat, een der oudste In- landsche journalisten, in de „Pemandan- gan" en de „Sin Po" een artikel over de loopbaan van den overledene. Koesoemaningrat schrijft dan dat de wijze van zijn overlijden en zijn ter aarde bestelling geheel overeenkomt met zijn verschijning in de Indische samenleving eenige tientallen jaren geleden. In tegenwoordigheid van R. H. Aboeba- kar, een oom van Pangeran Aria Djajadi- ningrat, ging prof. Hurronje over tot den Islamietischen godsdienst. Sedert zijn vestiging in Ned.-Indië ging prof. Hurgronje om met verschillende In- landsche grooten van Java en Sumatra. Toen het Nederlandsch gezag in Atjeh begon te wankelen door den opstand onder leiding van Teukoe Oemar, werd prof. Hurgronje toegevoegd aan generaal-ma- joor Van Heutsz, in welke functie hij on schatbare diensten aan de regeering be wezen heeft. Omdat hij de eerste Nederlander was, die tot het Islamietische geloof was over gegaan en getrouwd was met een Inland- sche dame, die stamde uit een regentenfa milie, was zijn invloed bij de Inlandsche hoofden op geheel Java direct zeer groot. Door zijn steun en toedoen genoten de re gentenkinderen een Westersche opvoe ding. De Inheemsche jongelui, die in Batavia" hun Westersche opvoeding ontvingen, ver zamelden zich gewoonlijk des Zondags in de woning van prof. Hurgronje. Er werden dan vermaningen uitgedeeld en soms zelfs wel pak slaag als de delin quenten met een slecht rapport thuiskwa men. Zooals gezegd was de invloed van prof. Hurgronje onder de Inheesche bevolking zeer groot. Doch niet alleen onder hen, maar ook bij de regeering. Van generaal Van Heutsz is zelfs bekend, dat hij ge zegd heeft niet zonder de waardevolle ad viezen van prof. Hurgonje te kunnen regee- ren. Boottocht der L. W. S. V. Het bestuur der L. W. S. V. zette het 5- jarig bestaan in met 'n boottocht met de „Succes" van de Gebrs. Harland. Des mor gens om 9.30 uur vertrok de boot, onder vroolijk pianospel en zang. Opgekomen waren 28 leden en 12 genoodigden. Op de boot heerschte een vroolijke stemming, nietteegnstaande de regen met stroomen neerviel. De boot zette koers naar Schipl hol. Op Schiphol aangekomen, werden allen door 'n gids rondgeleid en voorge licht. Daarna vertrokken allen met het K. L. M.-bootje naar Amsterdam, van waar te 5.30 uur weer vetrokken werd. R.-K. Muziekkapel ,JPerosi". Het bestuur van bovengenoemde ver- eenlging noodigt alle muzikanten en tam boers uit om Woensdagavond 8 uur aanwe zig te zijn in het repetitielokaal. Niemand van de leden mag dezen avond verzuimen. DE BEDEVAART DER K. J. C. NAAR SINT JEROEN. Donderdagavond a.s. trekt de Katholieke Jongens-Centrale van het District Leiden ter bedevaart op naar Noordwijk, om den grooten Pastoor Jeroen te eeren en hem te beloven zijn sterke navolgers te zijn in den strijd voor het heilig geloof. Verkenners en Kruisvaarders, leden van S. F. L. en Junioren van de Sport zullen er hun wet en belofte hernieuwen, want zij, de aangeslotenen aan de mannelijke jeugdbeweging, willen zich vormen tot mannen, die hun eigen zielen zullen red den, maar ook tot kerels die mede zullen werken aan het algemeen belang voor Kerk en Staat. Maar zij weten, hoe ze daarvoor lichtende voorbeelden noodig hebben en niet minder hulp van boven. Daarom deze uiting van heiligenver- eering, de kracht van Jeroens voorbeeld en voorspraak zal opnieuw op onze fiere jongensbeweging worden afgetrokken. Omdat wij op de gewone Zondagen dezen tocht niet kunnen maken, is er alleen keu ze tusschen een Zondag in de week, zoo als 15 Augustus, of een weekschen avond. Verleden jaar gaf 15 Augustus bezwaar voor meerderen, nu hebben anderen moei lijkheden. Maar we weten, dat voor deze jaar- lijksche plechtigheid van heel ons district graag moeilijkheden zullen overwonnen worden. Uniform is geoorloofd, maar niet voor geschreven; de bijdragen van een dubbel tje is wel wenschelijk, maar niet geboden. Wij vertrouwen, dat weer vele honder den jongens elkander zullen vinden in deze Jeroensvereering. Allen moeten uiterlijk te half zeven (6.30) in de kerk van Noordwijk aanwezig zijn. Aan ouders en werkgevers wordt drin gend gevraagd mede te werken door den jongens de gelegenheid voor deze bede vaart te geven. L. BEUNE, Pr., Voorz. Distr. K. J, C. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6783. J. W. van der Meer, Alkemade, D. 93. Brood- en banket bakkersbedrijf. E.: J. W. van der Meer, Alkemade. 1823. J. van Rijn. Alkemade, wijk D 93, Bakkerij en winkel. Uittr. E.: J. van Rijn, d.d. 13 Juli 1936. Nijverheidsonderwijs. Geslaagd voor de akte N VIII (leerares Koken en Voedingsleer), afgenomen voor de Rijkscommissie, de dames: B. E. Bos en L. B. Oosterwijk, Gromngen en W. A. M. Coenen, Roermond. Voor het MULO-examen, diploma B, is te Den Haag geslaagd A. Oliver, alhier.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1