DINSDAG 14 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 dat is niet gewenscht in het belang van de leeraren. Stappen bij de regeering heeft het college niet gedaan, omdat de school al bij na uitgestorven is en het dus niet verant woord is zulke hooge bedragen daarvoor beschikbaar te stellen. De heer v. W e 1 z e n (C.P.) zal niet mee gaan met het voorstel, omdat hij er in ziet een verdere aantasting van de grondslagen van het openbaar onderwijs. Hij dient een voorstel in, om dit punt aan te houden, ten einde B. en W. in staat te stellen alsnog bij de regeering aan te dringen op uitstel van de opheffing van de subsidie. Het voorstel-v. Weizen wordt verworpen met 246 stemmen. De heer M anders (R.K.) vreest, dat er weldra een tekort zal ontstaan aan onder wijskrachten. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) legt zich bij de opheffing neer wegens het ge brek aan leerlingen. Dat dit het gevolg zou zijn van de daling van het geboorte-cijfer, zoo als de heer Goslinga zeide, gelooft spr. niet. Hij ziet de oorzaak in de bezuinigings maatregelen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.st. aangenomen. (De heeren v. Weizen en Manders wenschen geacht te worden te hebben tegengestemd). 19o. Voorstel inzake voortzetting van de met de te Leiden werkende ziekenfond sen aangegane regeling, betreffende het verleenen van een reductie op de zieken fondspremie aan ondersteunden. Goedgekeurd. 20o. Voorstel van den heer Schoneveld, om naar aanleiding van Ingekomen Stuk ken No. 106 van 1936, alsnog een voorstel op de agenda te plaatsen voor de eerstvol gende vergadering van den Gemeente raad. Dit voorstel gaat om praeadvies. Voorstel ingetrokken 21o. Voorstel A an den heer Snel om er bij B. en W. op aan te dringen tot de Re geering het verzoek te richten, om ook voor 1936 een extra-bedrag van f 2.000.000 be schikbaar te stellen voor den z.g. B-steun aan werkloozen. De heer Snel (S.D.A.P.) merkt op, dat door de late behandeling het voorstel reeds door de feiten is achterhaald. Het heeft thans geen zin meer om erover te praten, nu het aangevraagde extra- bedrag in de Tweede Kamer is verworpen. Spr. trekt zijn voorstel in. Interpellatie-v. d. Voort 22o. Interpellatie van den heer Van der Voort inzake het in dienst nemen van een arbeider in los dienstverband bij den Plant soendienst. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) vraagt of dit feit juist is en of deze arbeider een loon van i 15 verdient. Zoo ja, zijn B. en W. dan niet van meening, dat dit loon niet in overeenstemming is met de gel dende salaris-regeling? Spr. meent, dat de desbetreffende salarisregeling niet is nage komen. Zijn B. en W. bereid, om het sa laris van dezen arbeider in overeenstem ming te brengen met de verordening? Wethouder T e p e (RK.) antwoordt, dat deze arbeider inderdaad op dit loon. in dienst is. De genoemde verordening is ech ter niet van toepassing, omdat deze slechts geldt voor arbeiders in vasten en in tij del ij ken dienst, doch niet voor ar beiders is los dienstverband. Het gaat hier om een 56-jarigen bloemist, die gaar ne werk had en blij was met het loon van 15. B. en W. hebben gemeend een goed sociaal werk te doen, door dezen man bui ten de liefdadigheid te houden. Bij de afdeeling Plantsoenen van den dienst van Gem. Werken worden op ver schillenden tijden van het jaar, wanneer daaraan behoefte bestaat, losse werklieden in dienst genomen ter aanvulling van het vaste personeel. Zoo was in het voorjaar en is ook thans nog hulp .noodig voor het stekken, oppot ten en verpotten van bloemgewassen, het verspenen van jonge zaadplantjes en der gelijke werkzaamheden. Nu had de bloemist in kwestie, een man van 56 jaren, die langen tijd een bloemen winkel had gedreven, doch wegens achter uitgang in zaken het bedrijf had moeten staken, meermalen gevraagd om voor eenig werk in aanmerking te mogen komen, ten einde niet op de liefdadigheid te zijn aan gewezen. Toen in het voorjaar het bedoel de werk aan de orde kwam, verklaarde hij op dit werk zeer veel prijs te stellen en met een belooning van 15 16 al erg blij te zijn. Betrokkene werd dan ook in dienst ge nomen en hem werd een loon gegeven van 15, al was dit wel het maximum wat met het oog op de arbeids-prestatie, die van belanghebbende werd gevraagd, mocht .worden toegekend. Voor dit werk had toch met een jeugdige werkkracht kunnen worden volstaan, te gen een lager loon, wat voor de gemeente voordeeliger was geweest, terwijl zij ook met geringer kosten een werklooze had kunnen aannemen. Doch B. en W. meen den een goede sociale daad te verrichten, door dezen man, die zoo dringend te ken nen had gegeven werk boven ondersteu ning te verkiezen, te moeten helpen in zijn •pogingen om zooveel mogelijk zelf door werken in zijn onderhoud te voorzien. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.) dient een voorstel in, om aan den betrokkene een loon uit te betalen van 4/5 van het loon in de desbetreffende loongroep van het werkliedenreglement. Wethouder Tepe (B.K.) acht dit voor stel volstrekt onaannemelijk. Het gaat hier om werkzaamheden, die door jeug dige werkkrachten gedaan kunnen wor den. De heer Schoneveld (A_R.) ziet in de handelwijze van B. en W. toch een gevaar. Er zijn wel meer werkzaamheden die desnoods door Jeugdige krachten ge daan kunnen worden Op die wijze kan de verordening Ontdoken worden Wethouder Tepe (R.K.): Ik begrijp r.ïet, war voor misdaad erin schuilt, om dezen man een pleizier te doen. De heer Schoneveld (A.R.) heeft geen bezwaar tegen dit speciale geval, maar aan dergelijke gevallen moet toch geen uitbreiding worden gegeven. Wethouder Tepe (R.K.) wil geen toe zegging in dien geest doen. Van loondruk is geen sprake. Anders hadden wij een jongen aangesteld. De heer v. d. Voort (S.D.A.P.): Om één man te helpen, hebt u een ander naar de steun verwezen. De heer Schüller (S.D.A.P.) beves tigt dit. Een ander heeft ook om dat baantje gevraagd, doch is afgewezen. Loondruk zit er wel degelijk in, want de man had het loon moeten hebben van het collectief contract in dit bedrijf. Het voorstel-v. d. Voort wordt aange nomen met 16 tegen 13 stemmen. Voor: de S.D.A.P. en de heeren Schone- beld en v. Weizen. v Suppletoire agenda Aan de orde wordt thans gesteld de suppletoire agenda. a. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Adriaan Pauwstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P. No. 2113 (ged.) aan Th. J. Genet, te Lei den. Goedgekeurd. b. Voorstel om het maken van het be- tonskelet met vloeren, daken enz. van het nieuwe Stadhuis ondershands op te dra gen aan de N.V. Wernink's Beton Maat schappij te Leiden. Goedgkeurd. c. Voorstel inzake wijziging van de sta tuten van de Sport-stichting. Goedgekeurd. 23o. Interpellatie van den heer Romijn inzake het aanleggen van een speelplaats bij de school Duivenbodestraat door werk looze ouders van leerlingen dier school. Interpellatie-Romijn De heer Romijn (V.B.) stelt de vol gende vragen: Heeft het College van B. en W. goedge vonden, dat door werklooze ouders van hinderen, die de school Duivenbodestraat bezoeken, een speelplaats ten behoeve van die school, zonder eenigerlei vergoeding wordt aangelegd, met daartoe om-niet door de gemeente beschikbaar gesteld materiaal? Meent het College niet, dat het van goe den burgerzin getuigend aanbod van deze ouders had moeten zyn geweigerd, waar door den Gemeenteraad in zijn zitting van 21 Februari j.L het voorstel van on- dergeteekend werd verworpen, welk voor stel juist de strekking had aan het Colle ge een crediet van f 5000 ter beschikking te stellen teneinde dergelijk werkjes te kunnen financieren? Is het College voornemens in de toe komst de uitvoering van werken als hier bedoeld te bevorderen en zoo ja, op wel ke wijze denkt het dan uiting te geven aan zijn waardeering voor den aldus ten behoeve van de gemeenschap gepresteer- den arbeid? Wethouder v. Stralen (SD.A.P.) ant woord, op vraag 1: Deze vraag kan met ja worden beantwoord. Op vraag 2: Het College ziet geen en- ke] verband tusschen de aanvaarding van het aanbod van bedoelde ouders en het in de Raadszitting van 21 Februari j.l. ver worpen voorstel van den heer Romijn. Er bestond derhalve geen aanleiding om deze reden het aanbod te weigeren. Op vraag 3: Gevallen als hier bedoeld zullen zich zelden voordoen. Het College waardeert de beweegredenen welke deze ouders tot hun aanbod brachten Verzoe ken tot uitvoering van meerdere werken op deze wijze verwachten wij niet. De heer Romijn (V.B.) is bevredigd door het antwoord. Hij trekt daaruit de conclusie, dat werkloozen, die om werk vragen, by het College een willig oor zul len vinden. Tweede Interpellatie-Romijn 24o. Interpellatie van den heer Romijn inzake het verleenen van verlof aan "een leerares aan het Gymnasium buiten de ge wone vacanties. De heer R o m ij n stelt vervolgens nog de volgende vragen: Is het juist, dat aan een leerkracht by het Gymnasium hier ter stede omstreeks Hemelvaartsdag j.l. verlof is verleend om aan een pleizierreis van ongeveer 14 da gen deel te nemen? Is het College van B. en W. bij bevesti gende beantwoording van bovenstaande vraag niet van meening, dat een dergelijk tusschentijds verlof storend op den gang van zaken bij net onderwijs inwerkt en om die reden zooveel mogelijk moet worden voorkomen? Is het College voornoemd bereid te be vorderen, dat in den vervolge geen gele genheid meer wordt gegeven voor het ma ken van dergelijke ontspanningsreizen bui ten de gewone, daartoe geëigende vacan ties? Wethouder Tepe (R.K.) antwoordt, dat het verlof inderdaad is verleend, doch dat deze reis niet uitsluitend beschouwd werd als een pleizierreis. Inderdaad kan een dergelijk verlof min of meer storend zyn. In het vervolg zal krachtens de nieuwe verordening ieder verlof doar B. en W. moeten worden ge geven; het college zal ieder geval op zich beoordeelen. De heer R o m ij n zegt, dit academische antwoord te zullen overwegen. 25o. Interpellatie van den heer Schül ler inzake het beleid van het bestuur van de Woningbouwvereniging „De Tuin stadwij k". De heer Schüller (S.D.A.P.) krijgt thans gelegenheid om zijn reeds eerder gepubliceerde vragen te stellen inzake het beleid van het bestuur van de Woningb.- vereeniging „Tuinstadwijk". De V o o i z. deelt mede, dat het college in de volgende vergadering zal antwoor den. Hierna sluiting te kwart over twaalf. GEMENGDE BERICHTEN ONVERWACHTS DEN WEG OVERGESTOKEN. Motorrijder en zesjarig kind te Slootdorp ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks vier uur reed de motorrijder R. Willems met als duopassa gier zyn vader, den heer G. Willems, bei den uit Driebergen, met een kalm vaartje door Slootdorp, komende uit de richting Middenmeer. Plotseling stak een zesjarig jongetje, een zoontje van den landbouwer Toebak, den weg over en kwam onder het motorrijwiel terecht. De bestuurder verloor hierdoor de macht over het stuur en slipte. In bewusteloozen toestand werden bestuurder van het motor rijwiel en het jongetje opgenomen en naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De duopassagier kwam er met eenige lichte schrammen af. De toestand van den heer R. Willems is zorgwekkend. IJSCO-VENTER. OVER DEN WEG GESLINGERD. Wielrijder op fietspad gegrepen. Gisteravond omstreeks acht uur had in de Veerallee even over de Spoorderberg- brug in de gemeente Zwollerkerspel, een ernstig auto-ongeluk plaats. Van genoem de brug kwam met matige snelheid een auto uit Groningen, waarvan de bestuur der, aan het weifelen raakte doordat een Italiaansche ijscoventer met zijn bakfiets slingerend voor hem reed. Bij een plotselin ge zwenking van de bakfiets naar links werd deze gegrepen. De berijder werd te gen den grond geslagen, terwijl de auto bestuurder, nu zijn stuur niet meer meester, den uit tegenovergestelde richting komen den en op het rijwielpad rijdenden twin tigjarigen wielrijder Wendt uit Hattem aanreed en ongeveer 15 meter meesleurde. De auto reed vervolgens in een langs den weg loopend e sloot. Zoowel de ijsventer als de wielrijder ble ven ernstig gewond op den weg liggen. Wendt was er het ergst aan toe. Hij had o.a. een arm- en beenbreuk en een ernstige schedelfractuur opgeloopen. Nadat de doktoren Marcus en Hagen beek de eerste hulp hadden verleend, wer den beide gewonden per ziekenauto in be wusteloozen toestand naar het Sophiazie- kenhuis te Zwolle overgebracht. De toe stand van Wendt was hoogst ernstig. De bestuurder van de auto was vrijwel onge deerd. i Bakfiets en rijwiel waren totaal vernield, van de auto echter was alleen een koplamp beschadigd. WIELRENNER OVER DEN KOP GESLAGEN. Zwaar gewond. Op den Haarlemmerweg is gisteravond een ongeluk gebeurd, waarvan de 19-jarige Wolfs uit de Goudsbloemstraat te Amster dam het slachtoffer is geworden. De jongen reed met zijn broer naast hem op een race fiets. Beide renners hadden een flinke vaart, toen plotseling een der banden van de fiets van den negentien jarigen Wolfs sprong. Hij sloeg over den kop en bleef deerlijk gewond op den weg liggen. Voor bij gangers waarschuwden den Geneeskun digen Dienst, die spoedig ter plaatse ver scheen. Het slachtoffer had een schedel breuk en nog tal van ernstige verwondin gen opgeloopen. In zorgwekkenden toe stand is hij naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. „Tel." VRACHTAUTO GESLIPT. Drie boomen uit den grond gerukt. Gisteren slipte op de rijksweg Zwolle Meppel nabij de brug over het Lichtmis kanaal een met steenen beladen truck met aanhangwagen. Over een lengte van 66 me ter reed de vrachtwagen over den berm van den weg en'rukte drie flinke boomen uit den grond om daarna gedeeltelijk in een sloot tegen een vierden boom tot stil stand te komen. De bestuurder en een naast hem zittende passagier bekwamen wonder boven wonder geen letsel. De wagen echter was zoo goed als vernield. Hij was eigen dom van het expeditiebedrijf Benus en Bosma te Groningen. Het tramverkeer was tengevolge van het ongeluk geheel gestremd. 9 AGENT IN EEN STUKJE VLEESCH GESTIKT. In de Nickeriestraat te Amsterdam is Zondagavond een treurig ongeluk gebeurd: een 27-jarige agent van politie van het bu- reau-Adm. de Ruyterweg, die alleen thuis was, is bij het eten van een stukje vleesch gestikt. De agent verscheen gisteravond niet op tijd op het bureau om zijn dienst te ver vullen en de wachtcommandant stuurde daarop een man naar zyn woning om te ziien of hij thuis was. Tot tweemaal toe werd een boodschap naar de woning ge stuurd, maar telkens kreeg men geen ge hoor. Ten slotte forceerde de politie de deur van de woning en men vond toen het stoffelijk overschot van den agent in de huiskamer op den grond naast zijn stoel liggen. De tafel stond gedekt en weldra kon een inmiddels ontboden dokter vast stellen, dat de man, wiens vrouw en kind uitstedig waren, een stukje vleesch in de luchtpijp had gekregen en gestikt was voordat hem hulp kon worden verleend. „Hbid." ARBEIDER DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD. Gistermiddag om vyf uur werd de ar beider G. v. d. Burg, werkzaam bij de Ver- eenigde Touwfabrieken te Maassluis door een drijfriem gegrepen en meegesleept. Hij werd deerlyk verminkt en moet op slag gedood zijn. Het slachtoffer, dat 31 jaar oud was, laat een vrouw en vier kin deren na. BRAND IN EEN STEENKOLENHANDEL TE NIJMEGEN. Vrouw, die uit raam springt, breekt een been. Door onbekende oorzaak is in den na nacht brand ontstaan in de steenkolenhan del van den heer van V. aan den Berg- en Dalschenweg te Nijmegen. De brandweer, die met groot materiaal uitrukte, slaagde erin een goed half uur in den brand te bedwingen. Een auto, een vrachtwagen en een groo- te partij steenkolen werden een prooi der vlammen. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De bewoners van een naastgelegen pand maakten zich tijdens den brand, hoewel daarvoor geen reden aanwezig was, zeer ongerust. Mevrouw Basten sprong uit het raam van de eerste verdieping. Zij kwam zoo on gelukkig terecht, dat zij een been brak. Zij is naar het St. Canisius-ziekemhuis over gebracht. DE VERDRONKEN INBREKERS. Lijk van tweeden drenkeling vermoedelijk gevonden. Uit den Rijn naar Heveadorp is Zaterdag avond het lijk opgeviscbt van een naar schatting 30-jarigen man. Zeer waarschijn lijk betreft het hier de tweede persoon, die Zondag 4 Juli j J. na de inbraak in Driel bij zijn pogingen om de politie te ontloo- pen, is verdronken. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de oude begraafplaats te Oosterbeek overgebracht. MEISJE IN BELGIE „ONTVOERD". Teruggehaald naar ouderlijk huis. In den nacht van Zondag op Maandag is te Eeckeren, nabij Antwerpen, onder ge heimzinnige omstandigheden een Neder- landsahe ontvoerd. De 22-jarige K. V., al dus een A_N.P.-bericht, afkomstig uit Rot terdam, werd met geweld in een auto ge duwd door twee of drie onbekende man nen, die daarna met groote snelheid weg reden. De zwart gelakte auto droeg het Ne- derlandsche nummer H.Z. 8853. Nader verneemt de „Vooruit" het vol gende: In het begin van de vorige week verliet mejuffrouw V. da ouderlijke woning en vertrok met een jongeman naar België. Haar vader verzocht bij de politie opspo ring en aanhouding van zijn dochter, doch vernam dagenlang niets van haar. Zondag kwam hy te weten, waar zij zich in België ophield en per auto begaf V. zich naar de Belgische plaats. Paar heeft hij inderdaad zyn dochter ge vonden en nam haar weer mee naar Neder land terug. De jongeman, die haar verge zelde, was hierover allesbehalve gesticht en deed bij de Belgische politie aangifte van ontvoering van mejuffrouw V. In Rot terdam terugkomend, heeft de vader aan de politie medegedeeld, dat hij de „ontvoer der" was geweest. DIENSTBODE MET GELDKISTJE OP STAP. Toen de heer V., autohandelaar te Breda, met zijn huisgenooten 's avonds laat in zyn woning terugkeerde, vond hij deze vrijwel geheel overhoop gehaald, terwijl de dienst bode was verdwenen. Hij vertrouwde het zaakje niet, waarschuwde de politie en zet te met deze in zijn wagen direct een achter volging in, vermoedende waarheen de dienstbode zich had begeven. Hij deed dit temeer, daar hy een geldkistje miste. Hij had goed gezien, want reeds voor Ooster hout had men de verdwenen maagd te pak ken, die in gezelschap was van twee jonge lui. Het geldkistje was in haar bezit, doch bleek opengebroken. Een tegenvaller was hun hierbij niet gespaard, daar 't kistje slechts waardepapieren bleek te bevatten, echter geen geld. Het drietal werd mede genomen naar Breda en des morgens ter beschikking gesteld van de ouders. „Msb." ONREGELMATIGHEDEN TE VLISSINGEN. Collectanten plaatselijk Crisis-Comité aangehouden. Naar wij vernemen zijn Zaterdagavond op last van den commissaris van politie vier vaste collectanten van het plaatselijk Crisis-Comité te Vlissingen, in arrest ge steld, die zich aan diefstal van goederen en geld ten nadeele van dit comité zouden hebben schuldig gemaakt. Zijn wij wel ingelicht, dan waren aan het plaatselijk Crisis-Comité slechts vier vaste collectanten verbonden, welke dus allen zijn aangehouden. TANKBOOTJE GEZONKEN. Gistermiddag is een kleine volg-tank- boot, die gesleept werd door de tankboot „Ameland", even benoorden Enkhuizen door onbekende oorzaak gezonken. De boot ligt in de vaarroute van Enkhuizen naar Stavoren. De beide vaartuigen, behoorende aan de Shell-maatschappij, waren van Am sterdam op weg naar Friesland. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. WILT U IETS WETEN? Vraag: Is het een overtreding tegn de regels van het voetbalspel ongeacht K.N. V.B. of R.K.F., dat een speler die den bal heeft, door meer dan één speler der tegen partij wordt aangevallen? Zoo het verboden is, waar kan ik dat vinden? Toelichting: Voar zoover mij bekend, wordt deze overtreding door bijna alle scheidsrechters met een vrye schop ge straft, doch in het in mijn bezit zijnde „Regels voor het Voetbalspel van de Fe deratie van R.K. Voetbalbonden in Neder land", derde druk, Utrecht, is deze over treding niet bij name vermeld. A n t w o o rd: De regels van het voetbal spel geven aan, dat het spel gespeeld wordt door twee maal elf spelers. De strijd om in het bezit te komen van den bal vindt plaats tusschen hem, die den bal heeft, en hem, die zich daarvan in het bezit wil stellen. Zoo behoort en moet het voetbalspel ge speeld worden. Het is dus verboden, dat een speler in het bezit zijnde van den bal, door meer dan een speler der tegenpartij wordt aangevallen! Toelichting: In de spelregels van de R. K.F. wordt woordelijk niets gezegd over twee aanvallers, doch wel gesproken over een speler en zyn tegenstander, dus zeer duidelijk wordt vastgelegd, dat de strijd om den bal tusschen twee spelers gaat. Hoe een speler zijn tegenstander niet mag aanvallen, kunt u vinden onder regel 12: „Verboden speelwijzen". U zegt, dat byna alle scheidsrechters een vrije schop toeken nen als een speler door twee tegenstanders wordt aangevallen. Alle scheidsrechters moeten tegen het door u bedoelde feit op treden, want een dergelijke wijze van aan vallen is in strijd met het voetbalspel niet alleen, maar bovendoen een goede sport man onwaardig en is veelal, door daar niet tegen op te treden, aanleiding, dat een wedstrijd verruwt, om niet van erger te spreken. Het woord „mangelen" zal u zeker ook wel bekend zijn en wordt door allen, zonder uitzondering, afgekeurd! Voor het door twee spelers aanvallen mag echter geen „vrije schop", zooals de vragensteller meent, maar moet een strafschop ge geven worden, in het strafschopgebied zelfs een elfmeterschop. V r a a g: Welke is de kortste weg van Leiden over Waalwijk en Tilburg naar Heel? Hoeveel K.M. in.'t geheel en tot Til burg? Antwoord: Leiden, Veur, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dord recht, Willemsdorp, Moerdijk, Wagenberg, Waalwijk, Loon op Zand, Tilburg, Moer gestel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heezen, Leende, Weert, Keipen, Baexem, Beegden, Heel. Afstand LeidenTilburg via Waal wijk 115 K.M., Leiden—Heel 195 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Voorschoten naar Moordrecht? Hoeveel K.M.? Antwoord: Voorschoten, Veur, Zeg waard, Moerkapelle, Moordrecht. Afstand pï.m. 30 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Alpihen a. d. Rijn naar Sloten? Antwoord: Alphen, Oudshoorn, Lei- muiden, Kudelstaart, Aalsmeer, Schiphol. Sloten. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Oegstgeest naar Grootebroek? Hoeveel K.M.? Is het voor dames op één dag heen en terug te doen? Antwoord: Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Santpoort, Vel- zen, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Oudorp, Ursum, Avenhorn, Hoorn, Wester en Oosterblokker, Binnen- wyzend, Hoogkarspel, Lutjebroek, Groote broek. Afstand pijn. 95 K.M. Of u dit op één dag heen en terug kiunt doen, zult u zelf het best kunnen beoordeelen. U houdt er rekening mede, dat deze tocht normaal 12 fietsuren vraagt. V ra a g: Welke is de beste weg per fiets van Uden naar Weert en van Weert naar Boskoop? Hoeveel K.M.? Antwoord: Uden, Veghel, Zuid Wil lemsvaart, Aarle, Helmond, Stipdonk, Ne rf erweert, Weert. Afstand 55 K.M. Weert, Maarheezen, Leende, Heeze, Geldrop, Stra tum, Eindhoven, Best, Moergestel, Tilburg, Breda, Terheyden, Moerdijk, Willemsdorp] Dordrecht, Zwijndreoht, Rysoord, Rotter dam, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Moordrecht, Boskoop. Afstand 150 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Son? Hoeveel K.M.? Amtwoord: Leiden, Alphen. Bodegra ven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Deil, Waar denburg, Hedel, Den Bosch, St. Michiels gestel, St. Oedenrode, Son. Afstand 130 K.M. Vraag: Kunt u mij ook zeggen wat de mooiste en rustigste weg per fiets is van Leiden naar Bitlhoven? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leidetn, Alphen, Bode graven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Büthoven. Afstand 59 K.M. V r a a g: Weet u ook nog welke de mooi ste en rustigste weg per fiets is van Bilt- hoven naar Ede? Hoeveel K.M.? Antwoord: Bilthoven, Zeist, Auster- litz, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude Ede. Afstand pijn. 32 K.M. Vraag. En ook de weg per fiets, die aan dezelfde voorwaarden voldoet naar Nij megen over Arnhem? Hoeveel K.M.? Antwoord: Ede, Ginkel, Arnhem, El- den, Eist, Lent, Nijmegen. Afstand 35 K.M. Vraag: En dan wilden we nog één dag, vanuit Nymegen naar Duitsehland. Weet u ook de voorwaarden om daar te komen Antwoord: U moet in het bezit ziir van een geldig paspoort.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14