ZATERDAG 11 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN. Vijfjaarlijksche. Donderdagavond hield de Vijf-jaarlijksche een goed bezochte le denvergadering in Hotel van Haaften on der presidium van den heer A. H. v. d. Most. Deze deelde in zijn openingswoord mede, dat een wisseling van bestuursfuncties heeft plaats gevonden, daar de heer Steijn be dankt heeft als voorzitter. De heer v. d. Most is thans voorzitter, terwijl de heer Steijn met het vice-voorzitterschap is be last. Na lezing van de notulen, welke worden goedgekeurd, werd bij monde van den heer A. Beyen namens de commissie verslag uit gebracht over de boekhouding van den penningmeester. Waar deze in orde be vonden is, wordt de penningmeester gede chargeerd. Hierna deelt de voorzitter mede, dat door de Chr. Oranjevereeniging tot onze ver- eeniging een verzoek werd gericht tot ge zamenlijke feestviering op 31 Augustus as. Spr. zegt, dat tusschen de besturen der bei de vereenigingen besprekingen hébben plaats gevonden, en dat men in principe tot overeenstemming is gekomen. Ook een voorloopig programma werd goedgekeurd door de beide besturen, terwijl eveneens de financieele zijde geregeld werd. Thans echter heeft de ledenvergadering deze voorloopige resultaten met haar goed keuring te bekrachtigen. Tenslotte deelt de voorzitter nog mede, dat 'n voorloopig co mité uit de beide besturen is gevormd on der presidium van den heer v. d. Most. Ook heeft over de verschillende plannen reeds een bespreking plaats gevonden met het hoofd onzer gemeente, die zich over deze samenwerking zeer verheugde, alle mede werking van de zijde van het gemeentebe stuur toezegde en zich bereid verklaarde het eere-voorzitterschap te aanvaarden. Met belangstelling nam de vergadering kennis van de verschillende feiten en na ampele bespreking van het uit te voeren programma, hechtte zij met alg. stemmen haar goedkeuring aan de door het bestuur voorgestelde samenwerking met de Chr. Oranjever. Tenslotte wordt ook het financieele ge deelte nog geregeld en krijgt het bestuur de machtiging tot ten hoogste ƒ250.uit de kas der vereeniging te beschikken. Nadat wederom een controle-commissie is benoemd tot onderzoek der boeken van den penningmeester en na mededeeling van den voorzitter, dat de feestelijkheden zullen plaats vinden op 31 Augustus, volgde slui ting. Geboren: Petronella Maria, d. van H. E. Molenaar en P. M. Schouten Gerritje Marijtje, d. van C. Verheul en R. Arends Rennouwtje, d. van H. Griffioen en G. Blij- leven (te Zegveld) Trijntje Jozina, d. van N. Kwaker naak en N. Oost erom. Ondertrouwd: P. G. G. Schutz 32 j. en H. B. Pfauth 23 j. Getrouwd: J. Duin 35 j. en J. F. Schintz 35 j. Gevestigd: M. Smalihg van Laag- Nieuwkoop T. van Brienen van Bar- woutswaarder D. Hoogendoorn van Utrecht C. M. Kasius van Rietveld H. H. van Vuuren van Utrecht M. Wouters en gezin van Amsterdam M. A. Agte- rof van 's-Hertogenbosch. Vertrokken: I. C. A. van Kalleveen naar Amersfoort M. van Muiswinkel naar 's-Gravenhage N. de Jong naar Leiden G. Oosterwijk naar Reeuwijk. ZOETERWOUDE. Personalia. Aan de R.K. Industrie- en Huishoudschool te Haarlem is geslaagd voor acte Na 1 art. 38 mej. C. Schuur. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Weer een verdekkerde molen. Gelukkig bezit ons kleine landje nog menschen, die oog hebben voor 't karakte ristiek mooie van 't Hollandsche landschap, menschen, die nog niet geheel beheerscht worden door de mechanisatiewoede en too- nen hart te hebben voor het gemeenschaps belang. 't Polderbestuur van de Room- of Meer burgerpolder en de Ingelanden hebben nJ. ingezien dat, hoewel „de molen van v. Tol" de laatste jaren niet meer voldoet, zij de omgeving zouden schaden door deze wie- kendrager, die nog uit 1684 dateert, te doen verdwijnen voor een modern gemaal. Zoo doende hebben zij op andere middelen ge zonnen en zijn tot een hoogst bevredigende oplossing gekomen, dank zij 't nieuwe Dek ker-systeem, waardoor de oude molen in werking kan blijven en toch aan de gestel de eischen kan voldoen. De molen stond daar dan, waardig en stil, met z'n stroomlijnvormige roeden, die fel schitterden in de middagzon, in de wil de wind, toen gisterenmiddag langzaam aan de belangstellenden zich verzamelden, die in kleine getale zich de moeite van een lan ge, moeizame weg met hindernissen, ge troost hadden om aan de ingebruikname van de verbeterde installatie een ietwat officieel tintje te geven. Aanwezig waren het Polderbestuur, de heer J. P. v. d. Stoel, voorz., J. de Graaf en B. v. Vliet, alsme de een vertegenwoordiger van de Vereeni ging „De Hollandsche Molen", de heer Bel- graver, en tevens de heer J. C. Stadhou der. Precies tien over twee gaf de oude mo lenaar de wieken over aan de kracht der winden en in een minimum van tijd bor relde en bruischte 't water, dat de schuim vlokken ons om de ooren vlogen. Nadat alle aanwezigen de werking in oogen- schouw genomen hadden onder de deskun dige leiding van den heer Dekker, begaf men zich in 't gastvrije huis van den mo lenaar. De voorzitter, de heer J. P. v. d. Stoel, dankte nu, mede namens bestuur en Ingelan den, den heer Dekker voor de keurige uit voering van 't werk. Spr. memoreert dat de polder de laatste jaren een lijdensperio de heeft doorgemaakt, zoodat meermalen 't idee van electrische bemaling zich bij het bestuur opdrong. Totdat spr. 't vorig jaar op de Leidsche tentoonstelling den heer Dekker ontmoette, wat wel de oorzaak ge worden is van den huidigen stand van za ken. Spr. wenscht den heer Dekker geluk met z'n voorloopig succes en, zich vervol gens tot den molenaar wendend, spreekt hij den wensch uit, dat hij nog lang zal mogen genieten van het verbeterd systeem, waar door hij nu niet zooveel zorg meer zal heb ben. Als Ingelande van den polder spreekt de heer J. C. Stadhouder, die zich verheugt, dat de heer Dekker het Hazerswoudsche „afwacht-systeem" niet heetf toegepast, maar hier in den Meerburgerpolder een mooi stuk werk heeft geleverd. De heer Belgraver spreekt daarna z'n voldoening uit over het feit, dat hier één van de oude Holalndsche molens, die toch zoo typeerend zijn voor ons lage landje, nu eens niet afgebroken wordt, zooals den laatsten tijd zooveel voorkomt, maar dat men hier het mooie en oude dienstig tracht te maken voor het nut van de gemeenschap. ZWAMMERDAM. Geboren: Willem, z. v. Willem Dom burg en van Pietje van Muiswinikel. Ondertrouw d: N. J. van Leeuwen, 27 j. en M. C. l'Ami 31 j. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „De bepaalde straffen in het Hambalietische Recht", de heer J. P. M. Mensing, geboren te Amsterdam; idem, tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „Theorie der optische activiteit", de heer J. M. J. Kooy Jr., geboren te Rotterdam; idem, op proefschrift getiteld: „Onder zoek naar den overgang van eenige ge neesmiddelen in de moedermelk", de heer Th. A. G. Haanappel, geboren te Rotter dam; id. tot arts de heeren J. M. Rademakers, Rotterdam; mej. C. M. Onderwater, Mon ster; Ong Kiem Hok, Leiden; Th. Wech- gelaar, Den Haag; W. D. Martini, Rijs wijk; J. C. H. Klem, Rotterdam. Geslaagd: candidaatsexamen Rechten de heeren J. H. Diephuis, Den Haag en G. M. J. v. d. Ven, Rotterdam; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L mejuffrouw J. C. Miete, Scheve- ningen; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Wiskunde de heer J. Braber, Rot terdam; candidaatsexamen Klassieke letteren de heeren S. Kooy, IJmuiden en J. C. Kist, Leiden en mej. J. de Jonge, Rotterdam; candidaatsexamen Geschiedenis de heer C. H. Burgemeister, Den Haag; oeconomisch doctoraal examen Indologie de heer G. Proper, O ver veen; candidaatsexamen Nederlandsche Lette ren mej. P. Hees, Delft; candidaatsexamen Klassieke Letteren de heer P. H. L. Eggermont, Den Haag en mej. C. E. Vos, Den Haag; candidaatsexamen Theologie de heeren W. C. Smits Leiden, J. C. Krol, Lei den; voorbereidend Kerkelijk Examen de heer W. H. Sorber, Deventer; candidaatsexamen Rechten mej. H. C. Crol, Leiden en de heeren W. Tj. Hep- kema, Leeuwarden, W. C. Bothenius Loh- man, Assen, S. M. S. Philipse, Den Haag, L. W. Sluyterman van Loo, Den Haag; doctoraal-examen Indisch Recht de hee ren H. T. Chabot, Den Haag en J. M. Ga- cille, Den Haag; doctoraal-examen Geneeskunde de heer Ph. L. Sadee, Den Haag; candidaatsexamen wis- en Natuurkunde, letter A de heeren F. Prak, Rotterdam, F. J. Schuddeboom, Den Haag; doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Scheikunde mej. J. A. D. Ver hoop, Wageningen, en de heer W. L. C. Veer, Leiden; artsexamen 1ste gedeelte A. C. Regens burg, Den Haag. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK De Raad kwam Vrijdagavond in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering door den voorzitter met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. De voorzitter doet hierna mededeeling omtrent de groentendistributie, er is spra ke geweest om de distributie stop te zet ten in verband met het onregelmatig bin nenkomen van de groenten. Later kwam hierin verbetering, zoodat er toch mee doorgegaan is ondanks veel tijd en moeite. Totaal is verkocht pl.m. 2100 K.G. Eenige ingekomen stukken worden ver volgens voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1935. De inkomsten hebben bedra gen 91097.25 en de uitgaven 83016.93, alzoo een batig slot van 8080.32. De kapitaaldienst heeft een batig slot van 1554.31. De rekening van het waterleidingbedrijf sluit met een batig slot van 1474.12. Tot leden der commissie voor het na zien van de rekeningen worden door den voorzitter aangewezen de heeren Oppe- laar, Lieverse en van der Sterre. Voorts doet de voorzitter mededeeling van een ingekomen circulaire van Ged. Staten inzake verlaging der jaarwedden van Burgemeester, Wethouders, Secretaris en Ontvanger. Deze verlaging komt prak tisch neer op een voordeel van f 130. per jaar, waaronder 5.voor elk der wethouders. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten, dat deze verlaging voor onze gemeente niet noodig wordt ge acht en dat een argument, dat er een ver laging van 2 3^ pet. moet plaats hebben omdat er in het salarispeil van het Rijks personeel wijziging is gebracht op zich zelf niet afdoend is. De heer de Jong merkt op, dat wij daar aan niet zullen ontkomen, hetgeen de voorzitter beaamt. Overeenkomstig het voorstel wordt z. h. st. besloten. Hierna wordt na toelichting door den voorzitter vastgesteld een nieuwe jaar- wedde-verordening in verband met plaats gehad hebbende wijzigingen, die reeds eerder door den Raad werden aange bracht. Punt 8. Vaststelling verordening op de heffing en invordering inzake vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen enz.' uit het bevolkingsregister. De voorzitter licht toe, dat in verband met een Kon. Besluit betreffende de be volkingsboekhouding de vaststelling van een dergelijke verordening noodig is. Spr. stelt voor hiertoe te besluiten. Aldus wordt besloten. Punt 9. Vaststelling verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. De voorzitter deelt mede, dat het ont werpen dezer verordening veel tijd en zorg heeft gebaard en zet daarna uiteen hoe deze verordening de gemeente nu'in staat stelt op billijker wijze de schoolgel den te heffen dan thans het geval is. -Spr. deelt mede, dat thans de schoolgeldhef fing is gebaseerd op het inkomen en in de toekomst als basis wordt genomen de gemengde hoofdsom gemeentefondsbelas ting en vermogensbelasting, en dat de wet de gemeente ook in staat stelt de aanslag te baseeren op de huurwaarde volgens de personeele belasting. Praktisch komt de nieuwe verordening daarop neer, dat er geen verhooging van schoolgeld zal plaats hebben. De heer de Jong vraagt hieromtrent nog eenige inlichtingen, welke de voorzit ter hem nader verstrekt. Na nog eenige besprekingen worden de verordeningen overeenkomstig de concepten aangenomen. In verband met een ingekomen circu laire van den Commissaris der Koningin, stelt de voorzitter voor subsidie te verlee- nen voor een politie-vakcursus in Z.-H. voor den leergang 1936/38 tot een bedrag van 22.50. Aldus wordt besloten. Op een tweetal reclames wegbelasting wordt hierna op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Op een reclame schoolgeld van W. van Diggele wordt besloten het verzoek tot verlaging in te willigen en over het le kwartaal restitutie te verleenen tot een bedrag van 1.68. Bij de rondvraag informeert de heer Lieverse naar de nieuwe politieverorde ning en zegt een schriftelijk voorstel tot eenige wijzigingen te willen indienen. De voorzitter zegt, dat de nieuwe verordening nog niet geheel gereed is en ziet gaarne het schriftelijk voorstel van dén heer Lie verse tegemoet. De heer van Vegten informeert of B. en W. reeds besproken hebben over de wen- schelijkheid, dat de Burgemeester weder inwoner dezer gemeente wordt. De voor zitter antwoordt, dat deze zaak nog niet besproken is in B. en W., doch dat hij gaarne bereid is deze zaak ter sprake te brengen en t. z. t. daarvan mededeeling aan den Raad te doen. Hierna sluiting. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. TOOHTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 109. 't Was te begrijpen dat iedereen Toontje van Teuten graag aan boord wilde houden en de kok braadde alleen voor hem de vetste kalkoen die er in de stad te vinden was. 110. Maar Toontje vond de kalkoen niet lekker genoeg en liet die door de kat oppeuzelen. Daarna bracht hij de poes op de schotel naar de bemanning. Een der zeelui werd ech ter woedend en schreeuwd dat het een schandaal was. Spiegeltje, spiegeltje in de hand! Ongeloofelij k hik! drie uur gele den heb ik me pas geschoren, en nu weer hik zoo'n baard!" Als de acrobatentroep „De Vier Gummi- meischen" schipbreuk geleden heeft.. O, Frans.wat ben je moedig!! De athleet bij zijn ochtendtoilet De oberkellner als reddingsmeester. Het valscherm...» - Twee zielen en één gedachte! Dat brengt geluk!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8