STADS NIEUWS rote iniissie- Stads gehoorzaal 18-25 ©ct02cr Herkenningsprijsvraag. Missionarissen met stands Attracties Lezingen Tl lm s etc. ZATERDAG 11 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 "HSNTOONSTELLINe IN DE NOG BUIIG. DE BILT SEINT: r Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Aanvankelijk zwaar be wolkt met regenbuien, later opklarend. Weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 769.1 te La Coruna. Laagste barometerst: 753.3 te Aberdeen. In het Zuid-Westen van ons waarne mingsgebied blijft de barometer stijgen, zoodat de Azoren-hoogedruk zich thans ©ver de Golf van Biscaye en Frankrijk uitbreidt. In de Poolzee en Noord-Scandi- navie houdt de hooge drukking stand. Op de Noordzee is de depressie echter sta- tionnair, zoodat over de Britsche Eilanden en onze omgeving het weer nog buiig blijft. De aanvoer van koelere lucht uit het Westen (bij ons daalde de temperatuur op 5000 meter van min 10 graden naar min 17 graden Celsius), heeft ook in Zwitser land en Duitschland nog regenachtig weer ten gevolge. In Zwitserland kwamen on- weersachtige regens voor. In Zuid-Duitsch- land en Zweden daalde de temperatuur; zij blijft in Scandinavië nog boven en in Frankrijk onder normaal. Ten onzent is aanvankelijk nog buiig, later opklarend weer te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 16.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS a. Van Zaterdagnamiddag 9.47 uur tot Zondagmorgen 4.24 uur; van Zondagna middag 9.46 uur tot Maandagmorgen 4.25 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zondag 12 Juli voorm. 8.52 uur en nam. 9.23 uur; op Maandag 13 Juli voorm. 9.54 en nam. 10.31 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer": 20 gr. C. Om aan de vele verzoeken tege moet te komen, hebben wij besloten, de datum van inzending een week te verlengen. De oplossingen kunnen dus nog tot en met Zaterdag 18 Juli worden ingezonden. DE DIRECTIE ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Korawagrama Een oud-Javaansch proza-geschrift, uitgegeven, vertaald en toegelicht", de heer P. L. Swel- lengrebel, geboren te Rotterdam. Geslaagd: candidaatsezamen rechten de heer R. Burgerhoff Mulder, Oegstg-est, mej. M. C. Koning, Haarlem, mej. C. Hofdijk, Assen; doctoraal-examen Zuid-Afrikaansch Recht de heer E. M. Hamman, Leiden; docotraal-examen Rechten de heer H. H. Fuchs, Oegstgeest; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter B de heer C. P. Weiter, Den Haag, idem, letter F, de heer M. Moerel, Rotter dam; doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde de heer J. J. Meinhuizen, Arnhem; doctoraal-examen Klassieke Letteren de heer J. F. Masselink, Eindhoven, de heer heer N. Legrand, Sassenheim (cum laude); doctoraal-examen Rechten de dames M. Lijclama a Nijeholt, Rotterdam, H. W. de Ruyter, Rotterdam, D. Simons, Rotterdam; candidaatsexamen Rechten de heer H. J. M. Cokart, Rotterdam; candidaatsexamen Klassieke Letteren mej. J. Jansen, Rotterdam. LAND- EN TUINBOUW Minimumprijs vroege aardappelen. Met ingang van 13 Juli zal de minimum prijs van vroege aardappelen, groep A vol gens bepalingen van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale zijn: voor bonken 2.50, groote ƒ2.50, drielingen ƒ2.kriel ƒ1. alles per 100 K.G., plus 0.80 per 100 heffing. Wie wil niet meewerken aan het succes van de Leidsohe Missie-actie, die aanstaan de is? Ongetwijfeld, iedere Katholiek in Leiden en breede omgeving acht zich verplicht en geroepen, om te doen wat hij kan doen, om mede te werken, voorzoover in zijn vermo gen ligt, teneinde die Missie-actie schitte rend te doen slagen! Missie-actie schitterend te doen slagen dat wil zeggen: WERKEN AAN DE UITBREIDING VAN CHRISTUS' RIJK OP AARDE. Hoe kan men medewerking verleenen? Op vele manieren. Vandaag wijzen wij nog 'ns op het koopen van loten. Er wordt zoo vaak geld gewaagd. Hier staat te voren vast, dat het geld voor loten-aankoop niet weggegooid is. Het is hier n.l. geen kansspel, het geld is zeker nuttig besteed, ook al zou men niets winnen! Maar: er zullen vele mooie prij zen voor de gelukkigen zijn! Men kan de loterij verder ook steunen DE R. K. TEXTIELARBEIDERS HULDIGEN HUN GEESTELIJK ADVISEUR. In de groote zaal van den R. K. Volks bond waren gisteravond de textielarbeiders bijeen om hun geestelijk adviseur, den wel- eerw. heer W. J. Hessing, bij gelegenheid van zijn onlangs met zooveel plechtigheid gevierd 12 1/2-jarig priesterjubilé, te hul digen. Om ongeveer half negen trad Kap. Hes sing, vergezeld van den weleerw. heer P. Verhoofstad de zaal binnen. De voorzitter, de heer J. Gordijn, nam hierna het woord en opende de vergade ring met den christelijken groet. Hij riep alle aanwezigen, in het bijzonder den gees telijk adviseur, een hartelijk welkom toe, hij dankte den adviseur, dat hij gehoor had willen geven aan de uitnoodiging om dezen avond te midden van de textielarbeiders door te brengen. Spr. zeide met verlangen naar dezen avond te hebben uitgezien, om dat hij hier een keer te meer kon bewijzen, dat de textielarbeiders hun priesters eeren. Het priesterambt is een eerbiedwaardig ambt, de priester is de plaatsbekleeder Gods, de middelaar tusschen God en de menschen; alleszins redenen om den pries ter te eeren. Hij besloot met den wensch uit te spreken dat Christus en zijn Moeder den Jubilaris in zijn werk moge zegenen. De eenvoudige woorden van den voor zitter vonden klaarblijkelijk weerklank bij de leden. Hierop vroeg de voorzitter den Jubilaris de arbeiders en hun gezinnen te gedenken aan het altaar en bood hem een aandenken aan, als aanvulling bij de vele passende door prijzen besohikbaar te stellen. Heel gaarne wordt mededeeling verwacht van deze bereidwilligheid en offervaardigheid bij den voorzitter van het desbetreffende comité, den zeereerw. heer rector L. Beune, Zoeterwoudsohe Singel. Verder wil het comité van pers- en pro paganda nog een verzoek doen, dat wel door allen, tot wie het wordt gericht, zéér gaarne zal worden ingewilligd. N.l. het ver zoek om foto's toe te zenden van (manne lijke en vrouwelijke) missionarissen, ge boortig uit Leiden en omgeving. Men kan die foto's toezenden aan de Redactie van „De Leidsche Courant". Liefst spoedig, d.w.z. binnen acht dagen. Ten slotte nog iets, waarvoor de attentie wordt gevraagd. Er zal worden uitgegeven een programma-boek voor de missie-ten toonstelling en alles, wat er daaromheen te doen is; een boek dus, dat door een ieder geraadpleegd zal worden. Daarom is het advies van het pers- en programma-comité aan handeldrijvenden en neringdoenden: plaatst zeker in dat boek een advertentie! geschenken, die de Jubilaris reeds heeft ontvangen. Na een stukje muziek dankte de Jubilaris met eenige hartelijke woorden. Waar het hem niet gelukt was het feest ongemerkt te doen voorbijgaan, is het hem een vreug de geweest, dat het zoo prachtig is gevierd; dat zoovelen hebben meegewerkt om er een mooi feest van te maken. De Eerw. spreker dankt voor het geschenk en beloofde de textielarbeiders te gedenken en hun be langen aan te bevelen aan God, wanneer hij de H. Mis opdraagt. Een priesterfeest doet den band tusschen geestelijkheid en leeken hechter voelen; dit is vooral in de huidige tijdsomstandigheden van belang. Wat elders mogelijk is, het uitsluiten van de priesters uit de organisaties, is onmoge lijk in het vrije Nederland. Onder de tex tielarbeiders heerscht de goede katholieke geest. Door het vertrouwen tusschen gees telijken en leeken komen we de huidige moeilijkheden te boven. Spr. sloot zijn dank woord met te beloven op de bres te staan voor de belangen van de vereeniging met zijn volle sympathie en liefde. Met een luid luid applaus werden de woorden van den geestelijk adviseur ontvangen. Na het dankwoord van den voorzitter ging de vergadering over in een aangenaam samenzijn van bestuur en leden. Muziek en voordrachten wisselden elkander af en zorgden voor een feestelijke en intieme stemming. Om half elf nam de Jubilaris af scheid. BROEDERSCHAP DER LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAAR. Het bestuur van bovenstaande Broeder schap meldt ons: op de vele vragen, die ons nog voortdurend bereiken of wij dit jaar nog naar Kevelaar gaan kunnen wjj berichten, dat de voorbereiding onzer jaar- lijksche Bedevaart in vollen gang is. Als de teekenen niet bedriegen zal juist dit jaar onze Bedevaart op 18, 19 en 20 Augustus a.s. op welke dagen o.m. ook Processies uit Amsterdam, Den Haag en Amersfoort aan wezig zijn met meer dan gewone luister plaats hebben. Onze geestelijke directeur is n.l. persoonlijk naar Kevelaar geweest en heeft daar verschillende besprekingen met de Geestelijkheid gehad en heeft weten te bereiken, dat bijna al onze oefeningen kun nen plaats hebben in de groote Mariakerk, in de zoo schoone basiliek, bij onze pel grims natuurlijk wel bekend. Verder wordt een rustaltaar opgericht op de Kapellaplatz, waardoor de luister onzer Sacramentsprocessie zeker belangrijk zal worden vergroot. Ook de wereldlijke overheid doet alles om ons ter wille te zijn. Wij ontvingen o.a. het navolgend schrijven van den Ambts burgemeester van Kevelaar. „Op uw verzoek, geef ik u graag, om dat eenige Hollandsche Processiebesturen klaarblijkelyk beangstigd zijn, .e verzeke ring, dat de Hollandsche Pelgrims onbe zorgd naar Kevelaar kunnen komen. Voor al is 't aan de Hollandsche Processies toe gestaan, evenals in 't vorig jaar, hun Ker kelijke vereenigingsvaandels in de Proces sies mede te voeren. Welke bezwaren ook door ondoordachte Persuitingen ontstaan mogen zijn, ze zijn geheel ongegrond, want de pelgrims en bezoekers van bedevaart plaatsen genieten bescherming en voorko mendheid. Niets staat in den weg om in het Genade-Oord Kevelaar, evenals tot dusverre is geschied, met vreugde de gods dienstige oefeningen te volgen. Was geteekend Eickelberg." Alle redenen zijn dus aanwezig voor een optimistische stemming. Het bestuur der Broederschap vertrouwt dan ook, dat onder de vele Procvessiei, die in de maand Augustus optrekken naar Kevelaar, de Leirsche Bedevaart geen slecht figuur zal maken, dat vele Katholieken uit Leiden en omstreken weer met ons naar het Genade oord zullen optrekken, om daar onze Goe de Moeder Maria als de Troosteres der Bedrukten aan te roepen en te vereeren om daar uitkomst in deze moeilijke tijden te smeeken. De prijs der spoorkaartjes is 6.75. Verdere bijzonderheden kan men vinden op de groote biljetten in de kerk portalen. EEN SPELDJE KOOPEN. Morgen een speldje koopen. Alweer. Ja, alweer! Wij zonderen uit degenen, die niets kunnen missen, maar alle anderen moeten het morgen gaarne do en. Gaarne, omdat de baten zijn voor een Liefdewerk, dat geldelijken steun hard n o o d i g heeft en dubbel en dwars ver dient; dat aanspraak maakt op de daadwerkelijke sympathie aller Katholieken: het St. FranciscusLief- d e w e r k. Meerdere Katholieken geven hun tijd, hun persoon aan dit werk van Christelijke naasteliefde als van anderen nu een geldelijk offer wordt gevraagd, is dat niet te veel verlangd! Men koope morgen een speldje, ten bate van een inrichting, die het patronage heeft ,over een aantal ka tholieke jongens uit gezinnen, verspreid over de geheele stad; die werkt en zorgt en ijvert, om deze jongens te maken tot flinke katholieke maatschappelijke men schen. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer D. v. d. Does den dag, dat hij vóór 25 jaren in dienst trad als machinist bij de Sted. Lichtfabrie ken. Omstreeks 10 uur werden de jubi laris en zijn vrouw per auto van hun wo ning afgehaald voor de ontvangst bij den directeur der fabrieken. In eenige" hartelijke woorden feliciteer de de directeur dezen plichtsgetrouwen werkman en bood hem hierbij namens het gemeentebestuur de gebruikelijke gratifi catie aan. Vervolgens had de huldiging plaats door den werkmeester en de collega's van de Centrale Werkplaats, waar de jubilaris se dert 1919 werkzaam is. In één der met planten versierde lokalen werd de heer Van der Does hartelijk ontvangen en toe gesproken. Allereerst door den werkmees ter A. Hill, die hem als een getrouw en ijverig werkman schetste. Daarna bood met een toepaselijk woord de voorzitter van het Feestcomité, de heer W. Veerman, den jubilaris namens alle collega's en su- pehieuren een fraaie salonklok aan. De vrouw van den jubilaris werden bloemen aangeboden. Hierna werd nog eenige oogenblikken nagepraat, waarbij oude herinneringen wer den opgehaald. Het verdere van dezen dag bracht de heer v. d. Does in huiselijken kring door. De heer Woudenberg heeft den jubila ris namens het kantoorpersoneel een kist sigaren en de echtgenoote een fruitmand overhandigd. Maria-Congregatie O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Joseph. Zondag 19 Juli a.s. auto-tocht naar Eg- mond en omgeving. Deelnemers glieven zich zoo spoedig mogelijk bij het bestuur op te geven. Kosten voor deelname ƒ1.75. Plaats en tijd worden nader bekend ge maakt. HET BESTUUR. Tot den dagcursus teekenen van de Rijks academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam is toegelaten de heer N. J. de Jong alhier. AGENDA LEIDEN. Woensdag, Vergadering Comité „Herwon nen Levenskracht", Bondsgebouw, 8.15 uur. Woensdag „St. Raphael", Bondsgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Niemer, Bruins Slot, De Bruijne, P. v. Es en Starck. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. no. 39Ö. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594 en J. C. M. ten Dijk, Haven 18, telefoon 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. GEMEENTERAAD Aan de agenda van de gemeenteraads vergadering op a.s. Maandag is nog toege voegd: a. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Adriaan Pauwstraat, kad. bekend gemeente Leiden, Sectie P No. 2113 (ged.), aan Th. J. Genet, te Lei den. b. Voorstel om het maken van het be- tonskelet met vloeren, daken enz. van het nieuwe Stadhuis onderhands op te dra gen aan de N.V. Wernink's Beton Maat schappij te Leiden. c. Voorstel inzake wijziging van de sta tuten van de Sport-stichting. HET BETONSKELET VOOR HET NIEUWE STADHUIS. Gunning van een werk van 169.900 gld. aan een Leidsche firma. Voor het maken van het betonskelet met vloeren, daken, enz. van het te bou wen Stadhuis is aan een 6-tal daarvoor in aanmerking komende firma's 'prijsopgave gevraagd. Van de ingekomen aanbiedingen is die van de N.V. Wernink's Beton Maatschap pij te Leiden, de meest aannemelijke. Deze N.V. heeft aangenomen het werk uit te voeren voor een bedrag van 169.900. Omtrent de aan de inschrijving verbonden voorwaarden is overeenstemming met de N.V. verkregen. B. en W. stellen den Raad voor, tot on- derhandsche opdracht der 'genoemde fir ma te besluiten. VERKOOP GROND. Vah den heer Th. J. Genet is een ver zoek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen een bouwterrein aan de Adriaan Pauwstraat. Het is zijn bedoeling het terrein voorloopig als tuin te trekken bij zijn perceelen, aan den Rijnsburger- weg. Adressant biedt voor het bouwterrein, dat een oppervlakte heeft van ongeveer 600 M2., een prijs van 11.per M2., met welken prijs, aldus B. en W., o.i. ge noegen kan worden genomen. DE SPORT-STICHTING. Ten aanzien van de a.s. vergadering van 20 Januari j.l, vastgestelde statuten voor de „Sport-Stichting", zij door Gedepu teerde Staten eenige opmerkingen ge maakt. Zij wenschen o.m. in art. 4, rege lende de verhuring en ingebruikgeving van de in te brengen inrichtingen aan vereenigingen, enz., duidelijker tot uit drukking te zien gebracht, dat de bevoegd heid van B. en W. te dier zake, door den Raad is verleend met toepassing van art. 212 van de Gemeentewet. Voorts achten Ged. Staten aanvulling van de statuten met eenige bepalingen van de verordening op het beheer van de gemeentebedrijven noodig; die aanvulling betreft de taak van den penningmeester, en zijn vervanging bij ongesteldheid, schorsing, afwezigheid of ontstentenis; de inrichting van de boek houding, alsmede de boeken- en kascon trole. Vermits deze aanvullingen van louter administratieven aard zijn, en geen mate- rieele wijziging brengen in de oorspron kelijk vastgestelde statuten, kan aan de opmerkingen van Gedeputeerde Staten zonder bezwaar tegemoet worden geko men, aldus B. en W. Met verwijzing naar ter visie liggende nieuwe ontwerp-statuten, geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging, met intrekking van zijn besluiten van 20 Ja nuari 1936, te besluiten: A. op te richten de „Sport-Stichting" en daarvoor een bedrag van 100.af te zonderen; B. voor deze Stichting vast te stellen de ter visie liggende ontwerp-statuten; C. met betrekking tot de belegging bij den Gemeente-Ontvanger van de overtol lige kasgelden van de „Sport-Stichting" vast te stellen de ter visie liggende ont- werp-regelen; D. ten behoeve van het sub A genoem de doel vast te stellen den overgelegden begrootingsstaat, model D, dienst 1936. DE SALARIEERIëNG VAN HET GEMEENTE-PERSONEEL. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten goedgekeurd de door den gemeente raad aangenomen regeling betreffende de ambtenaren-salarissen maar niet die be treffende de werklieden en de politie. In den Raad moet het voornemen be staan, om het politie-personeel, inzoover betrokken bij de brandweer een toelage te verleenen, en deze zaak tegelijk te be handelen met het voorstel van B. en W. inzake toekenneine vergoeding aan den Commissaris van Politie als Commandant van den brandweer.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2