DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 11 JULI 1936 No. 8467 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post S 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd vier bladen. De wereld in vogelvlucht Kevelaar en de Kerkvervol ging in Duitschland Onder Stadsnieuws vindt men een aan sporing om deel te nemen aan de Leidsche processie naar Kevelaar; om zich daarvan niet te laten afhouden door een niet-ge- gronde vrees voor moeilijkheden. Een aansporing van dezelfde strekking heeft verleden week gestaan in het pa rochieblad de „St. Rosaliaklok" te Rotter dam. Het weekblad van de N.S.B. „Volk en Vaderland" neemt dat artikeltje uit de „Rosaliaklok" over en schrijft er bij: Dat komt er nu van, als men het in strijd met de waarheid voortdurend voorstelt, of in Duitschlan de Kerk zou worden vervolgd! Dan maakt men de menschen zoo bang voor iets, wat niet bestaat, dat ze met geen stok meer naar Kevelaar te krijgen zijn. En dan moet men zijn woorden noodgedwongen weer inslikken, omdat anders dè heele processie verloopt. Zou het niet prac- tiscber zijn om niet te zeggen: eer lijker! als men maar direct de waarheid zei? De man, die dit commentaar schrijft, is öf erg héél erg dom, zoodat hij zelf wat hij schrijft voor een logische redeering aanziet, öf hij is slim en speculeert op de oppervlakkigheid van zijn lezers, die slik ken wat hij schrijft zonder even na te den ken. Natuurlijk zegt het feit, dat in Ke velaar processies geen last ondervinden niets ten opzichte van de kerkvervol ging en godsdienststrijd in Duitschland. 't Is zoo klaar als de dag, dat uit het feit, dat in Kevelaar de Katholieke processie- gangers niet de ministe last ondervinden en waarschijnlijk medewerking der burger lijke autoriteiten genieten, niet mag wor den geconcludeerd, dat eenzelfde vrijheid van doen en laten, eenzelfde bejegening voor de katholieken in heel Duitschland bestaat. Mocht 't aldus zijn! Mocht het niet waar zijn, dat de Kerk in Duitschland wordt ver volgd! De katholieken phantaseeren die kerkvervolging en godsdienststrijd niet! Dat zou even misdadig als dom zijn. Helaas zijn er feiten en alleszins gezag hebbende verklaringen in overvloed, om ons overtuigend aan te toonen het bestaan van die kerkvervolging en godsdienst strijd. Gisteren nog citeerden wij een toe spraak van den Bisschop van Eichstadt, die zeide: „Wij zijn in een verschrikke- lijken godsdienststrijd" En dat niet in héél Duitschland de proces sies de faciliteiten krijgen, die zij in Ke- velaer genieten bewijst wel het volgend be richt. „De Kirchliche Anzeiger voor het Aarts bisdom Keulen bevat de volgende officieele mededeeling: Volgens berichten in de pers zou de deel name aan de Sacramentsprocessie te Mün- chen dit jaar zeer gering zijn geweest. „Slechts 7000 personen, waarvan de helft kinderen en jeugdige personen, tegenover 25.000 deelnemers in het vorig jaar". Daar tegenover wenscht het Münchener Ordina riaat de volgende feiten te constateeren. „Ondanks het regenachtig weer was er vooral wat de deelname betreft, weinig ver schil met vorige jaren. Dat het aantal deel nemers meer dan het dubbele bdroeg van de bovengenoemde cijfers, blijkt wel hier uit, dat aan 13.000 deelnemers de tekst der liederen die werden gezongen werden uit gedeeld, terwijl zeer velen teleurgesteld moesten worden. De Processie had wel gedeeltelijk haar vroeger feestelijk karakter verloren, daar de Katholieke Studentenorganisaties niet aan wezig waren en daar bovendien ingevolge de verordeningen der autoriteiten geen ver- sgenwoordigers van de regeering mee Dchten gaan, de militairen geen afzetting jrmden, de Katholieke Jeugd, Jongeman- Wij zijn thans te Montreux weer ge komen op het punt, waar alle internationale conferenties noodzakelijk schijnen te moe- stranden, n.l op het befaamde „doode punt". Men gaat bij elkaar zitten in de beste stemming en met de fraaiste voornemens. Dan worden de diverse standpunten ont wikkeld en blijkt het, dat ieder er een eigen meening op na houdt, die hemelsbreed ver schilt van die van zijn buurman. Nu gaat men probeeren elkander over te halen, maar ieder blijft rotsvast vasthouden aan eigen belangen en dan komt het fatale oogenblik, dat met al die vaste standpunten de boel anders hopeloos vast geloopen is. Zoo gaat het ook te Montreux. Het conflict te Montreux loopt thans hoofdzakelijk over den eisch van vrije door vaart voor de Russen door de Dardanellen voor hun oorlogsschepen gedurende een oorlog, waarin Turkije niet betrokken is. Engeland stelt zich daartegenover op het standpunt dat Turkije, indien het zijn vei ligheid bedreigd gevoelt door de doorvaart van een oorlogvoerende vloot, het recht zal hebben de Dardanellen voor alle oorlog voerenden zonder discriminatie te sluiten, terwijl in een oorlog, waarin geen Zwarte Zee-staat partij is, de Dardanellen vol komen moeten worden gesloten voor oorlog voerende schepen. De Russen nu gooien het conflict over den boeg van de colle- tieve veiligheid: zij beroepen zich op de desbetreffende verplichtingen van het hand vest van den Volkenbond en de daarmede correspond eer ende bepalingen van het Fransch-Russisch verdrag van wederzijd- schen bijstand. De Turken doen intusschen verontwaar- died over dit meeningsverschil, waardoor de conferentie maar vertraagd wordt en er niets komt van inwilliging der gerecht vaardigde Turksche eischen. Maar intus schen spelen zij handig Engeland en Rus land tegen elkander uit. Men moet in dezen tijd de kans maar grijpen, zoodra deze zich voordoet. Zoo denkt Hitier er wellicht ook over. Uit het ijlings naar Berchtesgaden ontbieden van von Neurath, Greiser en von Papen leidt men af, dat er wat op til is. ZES MOTORONGELUKKEN BINNENLAND Overkomen aan belangstellenden in de T.T.-race Hedenmorgen heeft op den hoek bij de Hoenwaarschepoort te Hattem een ernstig motorongeluk piaats gehad. Op deze plaats leidt de nieuwe weg naar de Ribbestraat en de bocht is daar bij eenige snelheid moeilijk te nemen. Een motorrijder, uit Helmond afkomstig, kwam in dezen bocht in aanraking men den trottoirband. Hij slingerde van zijn motorrijwiel en sloeg met het hoofd tegen den muur van een huis. De man, die zeer ernstige verwon dingen bekwam, is, na door dokter Mes dag voorloopig behandeld te zijn, naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. De duo rijder bekwam geen letsel. Dit is het zesde ongeluk dat sedert gis teren op dit punt heeft plaats gehad. Gis teravond heeft een motorrijder, die op dezelfde plaats eveneens tegen den trottoir band reed, een hersenschudding opgeloo- pen. De andere ongelukken hadden alle een minder ernstigen afloop. De ongeval len overkwamen alle aan personen op weg naar de T.T.-races te Assen, die met den weg ter plaatse niet op de hoogte zijn. 15 JULI BEGINT DE UITVERKOOP- TIJD. MEN SCHENKE ALLE AANDACHT AAN DE AANBIEDINGEN IN ONS DAG BLAD. nen en Gezellenorganisaties geen vlaggen of vaandels mochten meedragen. Maar de Processie zelf was volgens het algemeen gevoelen plechtiger dan ooit te voren". w.g. Het Aartsbisschoppelijk Generaal Vicariaat". Waarom moet toch telkens en telkens „Volk en Vaderland" verdedigen, wat in Duitschland plaats grijpt?De N.S.B. heeft toch niets met Duitschland uit te staan, is toch een zuiver Nederlandsche be weging?! Verlaging Boterprijs WIJZIGING PRIJSVERHOUDINGEN BOTER, MARGARINE, SPIJSVETTEN EN OLIëN. Van bevoegde zijde vernemen wij het volgende: Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de ver houding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijtvetten te constateeren. Deze verschuiving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten die in het algemeen niet direct voor smeer - doeleinden worden gebruikt en spijsoliën tegenover boter en margarine. De consump tie van spijsoliën en spijsvetten breidt zich uit, terwijl die van boter, en speciaal van margarine, inkrimpt. De klandestiene mar garinebereiding vindt in deze prijsverhou dingen ook haar voornaamste oorzaak. Deze verschuiving brengt allerlei min der gewenschte gevolgen met zich mede. De» minister van Landbouw en Visscherij heeft dan ook gemeend, maatregelen te moeten treffen, om weer meer normale verhoudingen te scheppen. Teneinde in de toekomst verschuivingen als deze zooveel mogelijk te voorkomen, heeft de Minister besloten in het vervolg de heffingen op de verschillende vetten zoo te regelen, dat de door hem gewenschte verhoudingen worden verkregen. Deze zullen bestaan in een iets grooter boterverbruik en een zoo veel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend margarineverbruik, waar door tevens de consupmtie van spijsvet ten en -oliën ook meer normaal zal wor den. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en -oliën op 40 cent per K.G. worden gebracht en de prijzen van boter en margarine met ongeveer 4 cent per K.G. worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draagkrachti- gen over voldoende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmar- garine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele resul taat voor het Landbouwcrisisfonds, dus uit eindelijk voor den melkprijs, niet zooveel verschillen van het vorige jaar. Het zal van de verschuivingen in de consumptie, die tengevolge van deze maatregelen zul len optreden, afhangen, hoe het eindresul taat zal zijn. De verlaging van den boter en margarineprijs is financieel voor het Landbouwcrisisfonds nadeelig, voorzoover dit nadeel door grootere consumptie niet wordt goedgemaakt, terwijl de hoogere in komsten tengevolge van de verhooging der heffing op oliën en vetten voor een goed deel weer ongedaan worden gemaakt door de beschikbaarstelling van goedkoope volksvet. Zouden er verder ten aanzien van de in komsten van de afdeeling zuivel geen wij zigingen zijn ingetreden, dan zouden het, hoewel de inkomsten in den eersten tijd vermoedelijk door deze wijziging in de hef fing geringer zullen worden, waarschijnlijk nog niet direct noodzakelijk zijn geweest, den toeslag op de melk wederom te verla gen. Er is even wei een andere reden, die op zichzelve aanleiding geeft tot verheu genis, maar die maakt, dat het noodzake lijk is den toeslag te verlagen. Deze is ge legen in de aanzienlijk hoogere Leeuwar der noteering der laatste maanden, waar door een hoogere basisprijs voor de melk wordt verkregen, zoodat om denzelfden eindprijs te verkrijgen, de toeslag natuur lijk lager kan zijn. Bijden toeslag, zooals die nu geldt, werden de reserves, het z.g. „zuivelpotje", vrij sterk aangetast. Dit mag in het algemeen als geoorloofd worden be schouwd, als de Leeuwarder noteering zoo- verdaalt, dat een te sterk dalen van den uiteindelijken melkprijs te vreezen is. Is de basisprijs zoodanig, dat dit niet direct te vreezen is, al is er - nog geen sprake van een prijs, die het in crisistijd toelaatbare peil overschrijdt, dan moeten de reserves voor misschien komende nog moeilijker tij den zooveel mogelijk worden bewaard. De minister is van meening, dat deze extra-aantasting, die te vreezen is door de hoogere Leeuwarder noteering en in den eersten tijd van de misschien geringere inkomsten door de verlaging van den boter- en margarineprijs moet worden voorkomen en dat de toeslag op de melk van ƒ2.40 tot ƒ2.24 kan worden verminderd. In het bovenstaande ligt reeds opgeslo ten, hetgeen ons nog eens uitdrukkelijk na der werd vërklaard, dat er in de toekomst, voorzoover de financiën dit zullen toelaten, een nauwer verband zal worden gelegd tusschen de Leeuwarder noteering en den De mededeeling, gedaan in het perscom muniqué betreffende de verlaging van den toeslag van Mei jd. ten aanzien van den melkprijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aangetast. CRISIS-HARINGBESCHIKKING 1936 De minister van Landbouw en Visscherij heft het volgende bepaald: Aan artikel 4 van de Crisis-haringbe schikking 1936 worden een tweede en een derde lid toegevoegd, luidende: Van 20 Juli 1936 af worden voor de toe passing van deze beschikking de haring- drijf netvisschersvaartuigen onderscheiden in drie groepen en wel in: groep a. motorloggers met een lengte volgens den meetbrief kleiner dan 28 m. en met een machinevermogen van minder dan 125 e.p.k., groep b: motorloggers met een lengte volgens den meetbrief van ten minste 28 m. en met een machinevermogen van minder dan 125 e.p.k, groepen c: stoomschepen en voorts alle motorloggers of motorbooten met een ma chinevermogen van tenminste 125 e.p.k. De vaartuigen, behoorende onder groep a mogen ter haringdrijfnetvisscherij me- denemen: een Schotsche vleet, waarvan de bovenspeelreeplengte ten hoogste bedraagt 2713 m., of een Hollandsche dan wel een standiaardvlet, waarvan de bovenspeelreep lengte ten hoogste 3325 m. bedraagt. De voortuigen, behoorende tot groep b mogen ter haringdrijfnetvisscherij mede- nemen: een Schotsche vleet, met 'n boven- speerreeplengte van ten hoogste 2888 m., of een standaard of Hollandsche vleet met een bovenspeerreeplengte van ten hoog ste 3675 m. De vaartuigen behoorende tot de groep c mogen ter haringdrijfnetvisscherij mede- nemen: een Schotsche vleet, met een bo venspeerreeplengte van ten hoogste 3020 m., dan wel een standaard of Hollandsche vleet met een bovenspeerreeplengte van len hoogste 3938 m., voor alle groepen 'droog gemeten. DE NIEUWE G. G. HOUDT SPREEKUUR Het bestuur der Nederl. R.-K. Journalis- tenvereeniging zendt ons de volgende me dedeeling: Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, benoemd Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, heeft zich bereid verklaard journalisten, die hem voor zijn vertrek naar Nederlandsch-Indië en in verband daarmede zouden willen spreken, te ontvangen op het Departement van Koloniën en wel op Maandag 13 Juli a.s., des morgens tusschen 10.30 en 12 uur, ten einde hen in de gelegenheid te stellen desverlangd belangen voor te dragen. De benoemde landvoogd laat er evenwel de aandacht op vestigen, dat van het verke nen van eenig interview geen sprake zal kunnen zijn. TELEXVERKEER MET HET BUITENLAND De telexdiienst in ons land is thans ook aangesloten aan die in eenige andere lan den, zoodat correspondentie per verre- schrijver mogelijk is tusschen de deelne mers aan den Nederlandschen telexdienst en de aangeslotenen bij de openbare ver re-schrijf diensten in Duitschland, Zwitser land, Denemarken (van (15 Juli e.k. af), België en Groot-Brittannië. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Bevorderd van het eerste naar het twee de studiejaar: afd. Bouwkunde J. G. F. Swemle te Hillegom; afd. Weg- en Wa terbouwkunde M. F. Koert te O e g s t- gees t; afd. Werktuigbouwkunde I. D. Kui pers te Wassenaar, L. Boot te A1- p h e n a. d. R ij n; afd. Vliegtuigbouwkun- de J. M. Bakker te N i e u w-V e n n e p. Van het tweede studiejaar naar het prac- tische leerjaar, afd. Bouwkunde C. Hulsbos te Abbenes; afd. Weg- en Waterbouw kunde G. J. de Graaff te Oegstgeest; afd. Werktuigbouwkunde A. A. Schepers te Leiden; afd. Electrotechniek G. A. Bus te Nieu w-Vennep; afd. Werktuig bouwkunde E. J. van Mens te Wasse naar, R. P. Offringa te Nieuw Ven nep en F. Telkamp te Hillegom. Goedkoope trein. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer betreffende een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen op de Zon dagen t/m 13 Sept. De Notenkraker, f Met ingang van 12 Juli is tot opheffing van het socialistisch spotland „De Noten kraker" besloten, wegens crisis-omstandig heden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Dardanellen-conferentie te Montreux op het doode punt. (2de blad). Von Neurath, Greiser en von Papen In conferentie bij Hitier. (2de blad). Incidenten te Avignon. (2de blad). BINNENLAND. Verlaging prijs boter en margarine. (1ste blad). Op den weg naar de T.T.-races te Assen zijn reeds verschillende motorrijders-be langstellenden verongelukt. Twee personen werden gedood, w.o. een Leidsch student, velen gewond. (2de en 1ste blad). Nog meerdere verkeersongelukken maken tal van slachtoffers. (2de blad). Het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te R'dam door brand verwost. (2de blad). Groote brand bij de Amsterdamsche Rij tuig-Mij. (2de blad). Nadere bijzonderheden over de malver saties van den Nijmeegschen politie-com- missaris. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De int. tenniskampioenschappen te Noordwijk. (4de blad). Overweldigend aantal inschrijvingen voor de Kaagweek. (4de blad). SALARIS VERMINDERING BIJ PHILIPS Naar aanleiding van geruchten, welke de laatste dagen de ronde doen, inzake bezuinigingsmaatregelen bij de Philips- bedrijven, deelt de directie het volgende mede: In verband met de nog steeds grooter wordende moeilijkheden in het interna tionale goederen- en geldverkeer, waar door de betalingsmogelijkheid door het buitenland van goederen-leveringen en diensten, afkomstig van de centrale van het Philipsconcern te Eindhoven, belem merd wordt en mede door de blijvend la gere opbrengst der landen met gedepreci- eerde valuta, is een sterke vermindering van alle concernkosten in guldens drin gend noodzakelijk. Geheel onafhankelijk van de rentabiliteit is het een feit, dat de dekkingsmogelijkheid van deze concern kosten in gulden door de moeilijkheden intransfer afneemt en dientengevolge bij zondere maatregelen moeten worden ge troffen. Deze noodzakelijkheid wordt ver sterkt door het feit, dat reeds genoemde belemmeringen in het internationale goe deren- en geldverkeer tengevolge hebben, dat de goederenleveringen van Eindhoven naar het buitenland kleiner worden en daardoor nog bij voortduring fabricage- verplaatsing naar het buitenland noodza kelijk is. In verband! hiermede heeft de directie moeten besluiten onder meer "tot een sala risvermindering van 10 procent, waarvan 5 procent zal ingaan op 1 September a.s. en 5 procent op 1 Jan. a.s. Deze bezuigingsmaatregelen zijn onver mijdelijk, wil het concern aan de nog steeds zich wijzigende omstandigheden het hoofd kunnen blijven bieden, zoowel in het belang van de onderneming zelf als van alle d'aarbij betrokkenen. EEN UNIFORMTENTOONSTELLING IN KASTEEL DOORWERTH In het legermuseum in Kasteel Door- 1 werth is gistermiddag in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten een tentoon stelling van uniformen offcieel geopend. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door minister mr. dr. L. N. Deckers. Van de duizenden uniformen, welke in het bezit van het legermuseum zijn, is een keurcollectie in een der zalen van het kasteel bijeengebracht. Het oudste uni form dateert van 1760. Na opening der tentoonstelling werd overgegaan tot de onthulling van een borstbeeld van generaal Snijders, dat in een der zalen der Johanniterorde stond opgesteld. De onthulling geschiedde door een stief dochter van generaal Snijders, waarna laatstgenoemde een woord van dank sprak

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1