IIÜ RADIO-PROGRAMMA'S gg VRIJDAG 10 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. S GEMENGDE BERICHTEN Militaire vrachtauto over den kop geslagen Een der inzittende miliciens onmiddellijk gedood, 'een ander aan de gevolgen overleden. Op den Otterlosohenweg nabij Arnhem Is gistermiddag een militaire vrachtauto van het corps rijdende artillerie uit Arnhem, welike auto op weg was naar de leger plaats Harskamp, waar een demonstratie zou plaats hefbben met 6 c.M. veldgeschut, omgeslagen. Door onbekende oorzaak be gon de auto, waarop een officier en eeni- ge manschappen hadden plaategenomen, te slingeren en eenigen oogenblikken later sloeg de auto over den kop. De dienstplich tige soldaat Vink uit Arnhem werd op slag gedood. De soldaat Brijs, wonende te Oos terbeek, werd ernstig gewond. De luitenant der rijdende artillerie Albarda uit Arnhem bekwam eveneens vrij ernstige kwetsuren. De overige manschappen kwamen er met lichte verwondingen af. De luitenant Albar da en de soldaat Brijs zijn per roode kruis- auto naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht. Nog een der gewonden overleden. In het gemeente-ziekenhuis te Arnhem is in den afgeloopen nacht overleden de mi licien C. Prijs. De toestand van den eersten luitenant Albarda, die eveneens in het zie kenhuis is opgenomen, is gunstig. De waar nemend corps-commandant C. W. L. baron van Boetzelaar en de eerste luitenant Lou don zullen heden ter plaatse een onderzoek instellen. WIELRIJDSTER GEDOOD. Door een auto gegrepen. Gisteravond omstreeks tien uur is op den Jutphaascheweg te Utrecht een doo- delijk ongeval gebeurt. Een ongeveer veer tig-jarige dame die daar fietste, werd ter hoogte van perceel 171 aangereden door een luxe-auto. Zij kwam daarbij te -vallen en liep zulke zware verwondingen op, dat de dood dadelijk intrad. Het stoffelijk overschot werd naar het bureau Tolsteeg overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. JONGEN DOOR AUTO GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Te Schipluiden klom gisteren het zoon tje van den heer Van der Hurk achter op een wagen. Een eind verder, in de Boom gaardlaan, sprong het ventje er weer af. Juist kwam een auto achter den wagen aanrijden. Deze greep den jongen en reed over hem heen. De knaap werd in zorgwek- kenden toestand naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij in den loop van den dag overleed. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. De 53-jarige C. Gijsbregt, uit Rotterdam, kampeerde met vrouw en kind op een der kampeerterreinen bij het Kruininger Gors onder de gemeente Oostvoorne. Gistermid dag begaf hij zich aan het strand langs dat Gors te water en zwom in de richting van den z.g. Langen Dam, waar een sterke stroom staat. Twee menschen zagen hem in de diepte verdwijnen en niet meer boven komen. Geruimen tijd is gedregd, doch zon der resultaat. „Vad." VERDRONKEN. Gistermorgen is de 32-jarige ongehuwde landbouwer B. Hemstede uit Arrien met zijn rijwiel in het Ommerkanaal geraakt en jammerlijk verdronken. Het lijk is na eenigen tijd reggen opgehaald. BRAND OP EEN NEDERLANDSCH SCHIP. Het Nederlandsche motorschip „Ras No va" dat Woensdag van Danzig vertrokken was, is in de haven aldaar teruggekeerd, aangezien ter hoogte van het schiereiland Hela brand aan boord was ontstaan. De haven-brandweer van Danzig heeft het vuur gebluscht. FABRIEKSSCHOORSTEEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Geen persoonlijke ongelukken. Tijdens een kort maar hevig onweer, dat met felle bliksemflitsen gepaard ging, is gistermiddag te ongeveer half vier de blik- sec ingeslagen in de circa 30 meter hooge fabrieksschoorsteen van de Nederlandsche schroefboutenfabriek te Helmand. De schoorsteen bleef staan, terwijl de andere langs doormidden gekloofd met het gevolg, dat de helft van den betrekkelijk nieuwen schoorsteen belef staan, terwijl de andere helft met donderend geweld neerkwam op de smelterij der fabriek. Het dak stortte onder het gewicht van de brokstokken van den schoorsteen in. Drie arbeiders, die juist ter plaatse aan het werk waren, ont snapten als door een wonder aan den dood. Overigens heeft de bliksem in de fabriek geen brand veroorzaakt. DE NIJMEEGSCHE POLITIE COMMISSARIS. Op den Commissaris werd chantage gepleegd Uit Nijmegen wordt aan het „Handels blad" nog het volgende gemeld: Reeds vrij kort na de arrestatie van den commissaris van politie te Nijmegen gin gen er geruchten, dat hij het slachtoffer was van chantage. Deze chantage zou da teeren van jaren her, nl. nog uit den tijd, dat hij inspecteur bij de Haagsche recher che was. We hebben naar de juistheid van deze geruchten een onderzoek ingesteld en het resultaat ervan is, dat wij kunnen be vestigen, dat op den commissaris chantage op zeer aanzienlijken schaal is gepleegd door zekere individuen uit de Haagsche onderwereld. De commissaris, die jaren achtereen met zeer delicate, vaak internationale regee- ringsopdrachten belast is geweest, en deze vaak onder de moeilijkste omstandigheden tot een goed einde wist te brengen was er zich van bewust, dat hem een schitteren de carrière te wachten stond, en zijn stre ven was er dan ook bij voortduring op ge richt, deze carrière ten koste van alles te maken. In zijn leven was evenwel één misslag 'n zeer duister punt, en dat was bekend aan zekere gewetenlooze lieden, die hem bij voortduring bedreigden met het bekend maken van hetgeen zij wisten. Over den aard van dezen misslag kon men ons nog geen mededeeling doen, maar onze zegs man bleek van meening, dat deze toch niet zoo erg was geweest. Als de commissaris maar kordaat was opgetreden tegenover zijn afpersers, had hij zich veel leed en de catastrophe, waarvoor hij thans ge plaatst is, kunnen besparen. In hoeverre dit alles volledig juist is, laten wij in het midden, maar zeker is, dat de bedragen die de commissaris is kwijtgeraakt in de tienduizenden guldens loopen, en dat hij zich door het eene gat met het andere te stoppen in een hopelooze positie heeft gewerkt. Jarenlang heeft hij in de diep ste zorgen geleefd, voortdurend gekweld door schuldeischers en afpersers, die hun eischen steeds hooger gingen stellen. Aan vankelijk trachtte hij door links en rechts geld te leenen schandaal te voorkomen; toen hij te Nijmegen commissaris werd, waren er onder zijn collega's in Den Haag, die de vrees koesterden, dat het mis zou gaan. Zij toch, hoewel den waren toestand niet geheel kennende, zagen er een zwaar hoofd* in, dat de commissaris zich „recht zou kunnen houden", gezien zijn voortdu rende groote behoefte aan financiën. De commissaris was vrij kort te voren gehuwd, en wanneer men thans eeniger- mate een overzicht krijgt van de bedra gen, waarmede hij belast is, moet men het als een volslagen raadsel beschouwen, hoe het hem mogelijk geweest is zijn echtge- noote volkomen onwetend te laten om trent den zeer hachelijken toestand, waar in hij zich bevond. Inderaad wist zijn echt- genoote van niets en de arrestatie van den commissaris trof haai' dan ook als een donderslag bij helderen hemel. Voortdurend achtervolgd Intusschen werd die commissaris te Nij megen door zijn belagers geen oogenblik met rust gelaten. Uit vrees voor ontdek king tijdens zijn afwezigheid, men stuurde zelfs dreigbrieven en aanmaningen naar zijn bureau, heeft hij in de jaren, dat hij commissaris was, geen dag verlof geno men. Van zijn salaris van f 6000 per jaar kon hij op geen stukken na de betalingen verrichten, waartoe hij verplicht of ge dwongen was. Zoo is hij ertoe gekomen malversaties te plegen. Goedgeloovigheid en blind vertrouwen openden voor hem in de kringen, waarin hij verkeerde, de mogelijkheid om aanzienlijke bedragen in handen te krengen. Wij hebben reeds gemeld, dat hij bij vooraanstaande Nijmeegsche ingezetenen belangrijke bedragen wist los te krijgen onder voorspiegeling, dat deze voor in moeilijkheden geraakte personen waren, die daardoor van de gevangenis konden worden geredi Zoo heeft hij tientallen menschen opgelicht, en van een geval weten wij, dat het om een bedrag van bijna f 7000 gaat, waaruit wel blijkt, hoe hopeloos de commissaris zich had vastge werkt. Het merkwaardige in deze zaak is, dat deze kring van menschen, die regel matig onder elkaar verkeerden en als het ware geen geheimen voor elkaar hebben, nimmer iets over de zaken, die zij met den commissaris hadden afgewikkeld, heb ben losgelaten. De commissaris had met zooveel aandrang om discretie verzocht, dat er nimmer iets van uitlekte, en het gevolg was dan ook, dat steeds meer slachtoffers gemaakt werden. Tenslotte vergreep de commissaris zich ook aan hem toevertrouwde gelden, en maakte hij op andere wijze misbruik van zijn ambt, zoo als het geval met den Duitscher, de ver dwenen politiekas, en de manipulaties der gelden, die in zijn functie van hulp officier van justitie onder zijn berusting kwamen, bewijzen. Dat per slot van reke ning de bom moest barsten, begreep de commissaris al lang; de catastrophe kwam echter vroeger dan hij dacht. Een dame in den Haag had een aan zienlijke vordering op hem, die op gezette tijden bij gedeelten moest worden vol daan. De betalingen stokten al sinds het begin en de creditrice had de behartiging van haar belangen aan een advocaat te Amsterdam opgedragen. Toen in het be gin van dit jaar de betaling weer uitbleef, heeft deze advocaat met steeds meer klem aangedrongen op betaling. Begin Juni, toen nog steeds de belofte van betaling door den commissaris niet werd ingelost, richtte de advocaat een brief tot den bur gemeester van Nijmegen. Deze riep den commissaris ter verantwoording, en deze beloofde de regeling van de zaak binnen enkele dagen. Einde Juni deelde de advo caat den burgemeester mede, dat de com missaris niet aan zijn verplichingen had voldaan, en dat hij daarom diens faillis sement zou aanvragen. Ongeveer terzelf- dertijd kwam het geval van den Duitscher, die zijn gestorte waarborgsom van 1000 terugeischte, aan het licht. De burgemees ter zond den commissaris daarop met ver lof, stelde zich in verbinding met de jus titie te Arnhem, waarna het onderzoek begon. De controleur van de gemeentefinan- ciën stelde het kastekort van 400 vast, en dat, alsmede het geval met den Duit scher, gaf aanleiding, dat de commissaris op 2 Juli werd gearresteerd, waarna on middellijk een huiszoeking werd verricht. Dit had tot gevolg, dat men al dadelijk een inzicht kreeg in den hopeloozen toe stand, waarin de commissaris zich bevond. Toen eenmaal de arrestatie bekend was geworden, kwamen de feiten als een la wine los. Trouwens de commissaris heeft tot nu toe al het hem te laste gelegde, nl. verduistering in dienstbetrekking, oplich ting en valschheid in geschrifte, bekend. Of zijn bekentenis volledig is, moeten wij uit den aard der zaak in het midden laten. Maar een feit is, diait zijn mededeelingen van dien aard zijn geweest, dat het onder zoek geen oogenblik is gestagneerd, al is het dan ook nog bij lange na niet afgeloo pen. Ook heeft de commissaris direct na zijn arrestatie zelf zijn faillissement aan gevraagd. Gebleken is reeds, dat de huis houdelijke betalingen vlot zijn verricht, zoodat dit verklaart, waarom zijn vrouw volkomen onwetend _was van den toe stand, waarin hij verkeerde. De naaste omgeving van den commissa ris en zijn uitgebreide kennissenkring zijn door het gebeurde volslagen overrompeld1. NAARDEN'S POLITIECHEF GESCHORST. De chef van politie te Naarden, de heer H. van S., is sedert 10 Juni jl. door den burgemeester, den heer J. E. Boddens Hosang, geschorst, aldus de „Vooruit" die mede nog de volgende bijzonderheden mededeelt. Een der inwoners van Naarden, de heer J. C. I. T. S., heeft namelijk tegen den politiechef bij den officier van Justitie, mr. J. A. van Thiel, een- klacht ingediend, waardoor het gedrag van den heer Van S. wel in een vreemd daglicht komt te staan. De heer S. beweerde in staat te zijn alle beschuldigingen met, met name genoem de, getuigen te kunnen bewijzen. De aan klacht omvat het volgende. De heer S., een oud-Indisch gast, ver loor in de aanvang van 1929 een deel van zijn vermogen, een verlies, dat hij zich ten zeerste aantrok en waarover hij ging piekeren. Hij zat dagenlang moedeloos terneer en ging in Maart 1932, toen hij zich nog steeds down gevoelde, op aandringen van zijn echtgenoote naar Den Dolder om zich door dr. W. Starcke, afdeelingsgenees- heer van de Willem Arntsz-hoeve, te doen onderzoeken. Tijdens de reis naar Den Dolder werd hij vergezeld van zijn echt genoote en den politiechef Van S., met wien zijn vrouw op vriendschappelijken voet verkeerde. Beide personen waren ook bij het onderzoek tegenwoordig. Dr. Starcke concludeerde, dat de heer S. volkomen nor maal was. Korten tijd daarna ontbood de echtge noote dr. H. W. Stenvers, zenuwarts te Utrecht, teneinde haar man nogmaals aan een onderzoek te doen onderwerpen. Ook deze constateerde aanvankelijk geen gees telijke stoornissen. De echtgenoote scheen het daar niet heelemaal mee eens te zijn en verzocht den zenuwarts even te wach ten. De politiechef Van S. werd erbij gehaald, die zich niet ver van de woning zou heb ben opgesteld. Deze zei toen, dat hij het gewenscht achtte den heer S. ter kalmee ring in een gesticht te doen opnemen. Na deze opmerking teekendes dr. Stenvers de krankzinnigverklaring, ondanks het ver zet van den huisarts, mevrouw dr. M. T. I. Hirschel Kerenyi. Eenige uren later zat de heer S. in het krankzinnigengesticht te Den Dolder, waaruit hij na eenige maanden verpleging is ontslagen. Intusschen bleek de politiechef een relatie met de vrouw van den heer S. te onderhouden. De burgemeester heeft er bij den politiechef op aangedrongen, zijn bezoeken bij de vrouw te staken. Hoewel hij dit beloofd, bleek hij deze belofte niet te zijn nagekomen. Intusschen eischt de heer S. in zijn aanklacht rehabilitatie, omdat hij meent, dat hij door valsche inlichtingen van zijn ZATERDAG 11 JULI Hilversum II 301 M. KRO-uitzending 8.00 Gram.pl. 9.15 Reportage TT.races. 9.45 Gram.pl. 10.00 Grampl. 10.20 Reportage TT.-races. 10.50 Gram.pl. 11.00 Gods. halfuur. 11.30 Reportage TT.-races. 12.15 Gram.pl. 12.30 Berichten. 12.45 KRO-orkest. 1.20 Gram.pl. I.45 Reportage TT.-races. 2.30 Jeugd-halfuur. 3.00 Reportage TT.-races. 3.30 Kinderuur. 4.30 Gram.pl. 4.45 Reportage TT.-races. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 KRO-Melodisten. 6.20 Journ. weekoverzicht, 6.45 Gramb.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Hedendaagsche kerkelijke kunst en de kunstenaars. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Voordracht. 8.30 KRO-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.20 Gram.pl. 9.45 Sport-overzicht. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 KRO-boys. II.00—12.00 Gram.pL Hilversum I 1875 M. VARA-uitzending 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers, Eddy Walis' or kest en voordracht. 12.00 Gram.pl. I.15—1.45 Orgelspel. 2.00 Gram.pl. 2.30 Causerie en Radio-tooneel. 3.00 Ensemble „Fantasia". 4.00 Gram.pl. 4.45 De Bohemians. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gram.pl. 6.30 Sportreportage. 7.00 Arb. Muziekvereeniging „Door het volk, voor het volk". 7.20 Voordracht. 7.40 Vervolg concert. 8.03 S.O.S.-berichtèn. 8.05 Berichten A.N.P. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Bestrijding van vervelende gewoon ten. 9.15 Gram.pl. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA-orkest. II.00—12.00, Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 11.20 BBC-Welsch orkest en soliste. 1.20 Commodore Grand-orkesta 2.20 Het BBC-Schotsche orkest. 3.20 Orgelspel. 3.50 Het Bronkhurst Trio. 5.40 Dansmuziek. 7.20 Het Munn en Felton's orkest en soJ liste. 8.20 Dansmuziek. 8.50 Variété-programma. 10.20 Voordracht. 10.40 BBC-orkest en solist. 12.0012.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Gevar. concert. 6.50 Pascal-orkest. 8.20 Opera-uitzending. 11.3512.35 Populair concert. Keulen, 456 M. 12.20 Orkestconcert. I.35 Omroepkleinorkest en vocaal sex tet. 5.35 Mannenkoor. 6.20 Orkestconcert. 7.05 Omroepkwintet en solisten. 8.30 Gevar. programma. 10.45 Pianoduetten. II.2012.20 Populair concert. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Grampl. I.30 Klein-orkest. 2.25 Gram.pl. 2.35 Salon-orkest. 3.20 Gram.pl. 4.10 Reportage. 4.50 Gram.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Klein-orkest. 7.20 Zang. 8.20 Cabaret. 9.50 Zoo zingt Vlaanderen, potpourri. 10.50 Reportage. II.10 Gram.pl. 11.3512.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Klein-orkest. I.30 Salon-orkest. 2.25 Gram.pl. 3.20 Dansmuziek. 4.10 Reportage. 4.35 Gram.pl. 5.20 Erasmus-herdenking. 5.35 Gram.pl. 6.20 Erasmus-herdenking. 6.35 Kamermuziek. 8.20 Symphonieconcert. 9.05 Erasmus-herdenking. 10.35 Dansmuziek. 10.50 Reportage. II.0012.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Gevarieerd programma. 10.50 Trioconcert. 11.201.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf. 3e Programma 8.00 Keulen. 8.45 Diversen. 10.00 Deutschl. s. 10.20 Keulen. 11.20 Parijs R. 12.20 Keulen. Pl.m. 13.15 Brussel VI. 13.35 Keulen. 15.20 Brussel VI. 16.10 Keulen. 20.20 Parijs R. 4e Programma. 8.00 Brussel VI. 10.35 London Reg. 13.20 Droitwich. 16.20 London Reg. 17.40 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Parijs R. 19.45 Droitwich. 21.50 London Reg. 22.30 Weenen of div. 23.00 London Reg. (Wijzigingen voorbehouden). vroegere echtgenoote en van den heer Van S. ten onrechte eenige maanden van zijn vrijheid is beroofd geweest. De rechtskun dige raadsman van den heer Van S. was mr, F. W. C. H. Oldewelt te Laren. Men meldt uit Naarden: De chef der Naardensche politie, de 49- jarige H. V., is heden oneervol van zijn functie ontheven, in verband met gedra gingen in zijn particuliere leven. BELEEDIGENDE PAMFLETTEN VERSPREID. Aan de overzijde van het IJ nam de Am- sterdamsche politie pamfletten in beslag^ welke op den Kamperfoelieweg door col porteurs van het Nederlandsch-Syndicalis- tisch Vakverbond verspreid werden. Hierin kwamen artikelen voor, waarvan het ka rakter beleedigend werd geacht. Proces verbaal werd tegen de colporteurs opge maakt, die zich voor den rechter wegens twee strafbare feiten zullen hebben te ver antwoorden. Ten eerste omdat de inhoud van het artikel beleedigend was en ten tweede wegens overtreding van het colpor- tage-verbod. Reeds voordat de officier van justitie last had gegeven tot het in beslag nemen van deze pamfletten in Amsterdam werd in Noord dus proces-verbaal opge maakt. HET GEVAARLIJKE BEROEP. Chauffeur-smokkelaar aangeschoten. Gistermorgen is te Maastricht een auto, afkomstig uit Hoensbroek, die uit België kwam en met Belgische boter geladen was door een aantal met rijksambtenaren en crisiscontroleurs bezette auto's achtervolgd. Daar geen gevolg gegeven werd aan het stopteeken werden door de achtervolgers schoten op de auto gelost. In de nabijheid van de marechausseeka zerne stopte de wagen plotseling en toen met naderbij kwam. bleek dat de bestuur der, zekere L. van H. uit Hoensbroek, he vig uit den rechterschouder bloedde. Men heeft hem daarop naar het ziekenhuis „Calvariënberg" overgebracht. Zijn toe stand is vrij ernstig. De smokkelauto, die 500 K.G. boter bevatte, is met den inhoud in beslag genomen. DE TOCHT VAN EEN ONTSNAPTEN ARRESTANT. De politie wist hem toch nog te vinden. Gistermorgen is de metaaldraaier H. T., te Winschoten, die in verband met een ver duistering was gearresteerd aan zijn gelei ders ontsnapt. Onverwacht schoot hij er met zijn fiets tusschen uit. Een wilde ach tervolging ontstond en de vluchteling was dra in het nauw gedreven. Hij gooide ech ter zijn fiets neer, sprong in het kanaal de Rensel en zwom naar den overkant. De po litie moest een heelen omweg maken om eveneens, maar dan droog, aan den over kant te komen. De vluchteling maakte van deze omstandigheid gebruik om tusschen de korenvelden te verdwijnen. Na lang zoeken is de politie erin geslaagd den doornatten man te Winschoterzijl te grijpen. Hij is daarop ingesloten. Waarom eigenlijk geen Tour de France van sport journalisten, die immers zoo precies weten hoe je je krachten verdeelen moet, vraagt(Tits Bits)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9