DONDERDAG 9 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 R.-K. ONDERWIJZERSVEREENIGING „ST. AUGUSTINUS." Geschiedenis en cultuur van Hongarije. De afdeeling Leiden van de St. Augus- tinusvereeniging kwam gisteravond in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van den heer H. G. de Boer, die de aanwezigen met een kort woord verwelkomde. De heer Neefjes bracht verslag uit van de Algemeene Vergadering, gehouden in Rotterdam en Utrecht. Hierna kwam in bespreking de poging van de R.-K. Journalistenkring Zuid-Hol land, om te geraken tot een cursus in de wijsbegeerte, te beginnen met logica. Le den, die zich willen aansluiten kunnen zich opgeven bij den heer Frans Schneiders, Red. „De Leidsche Courant". De voorzitter gaf in overweging zich op te geven aan het genoemde adres, ofwel te overwegen, zelf een cursus te vormen, die dan kon aansluiten aan de psychologie die de onderwijzers reeds bestudeerd hebben. De geest, adv., prof. P. Heskes, wees op andere studie-mogelijkheden als sociologie en maatschappijleer. De voorz. gaf hierna het woord aan den heer Frans Schneiders, die zou spreken, over de geschiedenis en cultuur van Hon garije. Spr. ving aan met te zeggen, dat hij in zulk een kort tijdbestek uiteraard geen 19 eeuwen geschiedenis en cultuur zou kun nen behandelen: daarom zou hij meer tot de geschiedenis bespreken. In het jaar 889 kwamen de Hongaren Europa binnen, nadat het land voordien bevolkt was geweest o.a. door Pannoniers, Illyriers, Geta-Daciers en later door de Ro meinen en de Hunnen. De Hongaren kwamen uit Azië onder aanvoering van Almos, die spoedig als vorst werd opgevolgd door zijn zoon Arpad, wat het begin werd van de ves tiging van het 1000-jarig rijk. Eerst koning Géza wist zijn volk te wen nen aan orde en tucht. Hij zag een mach tig hulpmiddel in den christelijken gods dienst. Deze liet zich dan ook doopen, al komt de eer Hongarije te hebben gekerstend toe aan zijn zoon, den heiligen koning Stepha- nus. Deze heilige koning bevorderde de wel vaart van zijn volk door Christendom en wetgeving. In dit tijdperk komen reeds an dere volkeren en stammen binnen de landsgrenzen van Hongarije zich vestigen. Deze volkeren ontwikkelden zich met behoud van eigen taal en zeden. Voor be schaving, cultuur en godsdienst verwierf eveneens koning Matthias (15e eeuw) zich onschatbare verdiensten. In dezen tijd be gint de worsteling tegen de Turken. De slag bij Mohach, waarbij de laatste koning Lo- dewijk II sneuvelde, bracht een deel van het land in handen der Turken, het overi ge deel kwam onder de Habsburgers. Na de bloedige slag bij Vilagos begreep Keizer Frans Jozef (1849), dat Hongarije ook rechten had en gaf aan de Hongaren een groote mate van zelfbestuur. Na een lange periode van welvaart volg de de droevige afloop van den wereldoor log. Hongarije werd verdeeld; 72 pet. werd van het land afgesneden en aan andere volken gegeven bij het verdrag van Tria- nan in 1920. De Roemenen waren in 1918 reeds binnengevallen en bezetten' het land tot Budapest, aldus vooruitloopend op Trianon. De natuurlijke eenheid werd verbroken en Hongarije, beroofd van zijn natuurlijke bronnen moest noodzakelijkerwijze verar men, Frankrijk, het divide et impera vol gend, was de aanstichter van deze verdee ling. Frankrijk beangst voor Duitschland, maakte zich aldus vrienden in de kleine Entente, al werd als officieele reden voor deze verdeeling opgegeven de schuldkwes tie van Hongarije aan den oorlog en de min- derhedenkwestie. Bij de verdeeling van Hongarije werden evenwel enkele millioe- nen Hongaren bij de kleine Entente inge lijfd, zoodat drie nieuwe minderhedenkwes- ties ontstonden, n.l. in Tsjecho-Slowakije, Roemenië en Joego-Slavië waar nu de on derworpen Hongaren de minderheden vor men. Het onderwijs in de landstaal is voor de ze Hongaren zoo goed als onmogelijk ge maakt; ook andere maatregelen, b.v. het verbranden van Hongaarsche bibliotheken wijzen op onderdrukking van de Hongaar sche minderheden in de landen der kleine Entente. Een groote handicap voor Hongarije was wel de taal, die buiten Hongarije niet wordt verstaan en aldus een beroep op re visie zeer bemoeilijkte. De eigenaardighe den dezer taal, welke geen verwantschap heeft met onze Westersche of met de Sla vische talen, werden door spr. met eenige voorbeelden aangetoond. De propaganda om de verloren gebieden terug te krijgen wordt vanaf dit oogenblik gevoerd door de „Revizions-Liga" in het Duitsch. De oplossing der revisiekwestie is zeer precair. Gezien de houding der kleine En tente, dreigt een oorlog bij de oplossing dezer kwestie. Doch hoe meer de idee bij de andere volkeren van Europa rijpt, dat bij het verdrag van Trianon een misdaad aan Hongarije werd begaan, hoe sterker een vreedzame oplossing zal worden gezocht, wat mogelijk is door het zelfsbestemmings- gerecht. De Hongaren, aldus spr., verdienen ook geholpen te worden. Het is een dankbaar volk. Enkele citaten van Hongaarsche schrijvers gaven daarvan ondubbelzinnig blijk. Met het nieuwe Credo van de Hongaren „Ik geloof in één God Ik geloof in één Vaderland Ik geloof in Gods oneindige rechtvaar digheid Ik geloof in de wederopstandig van Hon garije" eindigde spreker zijn interessante causerie. De voorzitter dankte den heer Schnei ders voor zijn rede en gaf hem de verze kering, dat de gedachte die eraan ten grond slag ligt ook bij onderwijzers levendig is. Hij kon spr. de verzekering geven, dat de regelingen, getroffen in de vier verdragen na den wereldoorlog, zelfs in internatio nale onderwijskringen onder het oog wor den gezien. Nadat spr. nog eenige vragen had beant woord sloot de voorzitter de vergadering. DISTRICTS-CONSULTATIE BUREAU. Aan het Jaarverslag van het Districts- Consultatie Bureau Leiden over 1935 is het volgende ontleend: De curve, die den toeloop van bezoe kers aan het Districts-Consultatie Bureau te Leiden sinds de opening in 1931 regis- treet, vertoont over 1935 een horizontale lijn. Wanneer we de schoolkinderen niet mederekenen, hebben 1846 personen voor de eerste maal het Bureau bezocht. Onder dezen waren 308 lijdenden aan actieve tuberculose. Tellen we de op het Bureau röntgenologisch onderzochte schoolkirude- rén mede, dan is het aantal 2229, een ge tal liggend boven dat van 1934, toen de schoolkinderen eveneens medegeteld wer den. Het aantal van actieve t. b. c. is ge ringer dan 't vorig jaar toen een hoog ge tal van op school besmette kinderen het cijfpr opvoerden; doch ook indien we de kinderen buiten beschouwing laten, is toch het getal lijdenden, dat aan ons bekend werd, een weinig kleiner, nl. 216 volwas senen tegenover 227 in 1934. Onder de kinderen bleek bij de jongens meer t. b. c. voor te komen dan bij de meis jes, evenals vorig jaar; onder de volwas senen komt bij vrouwen meer t. b. c. voor, evenals vorig jaar; ook het aantal lijders aan open t. b. c. is bij vrouwen grooter dan bij 'mannen, evenals vorig jaar. De Pirquet-reactie is overwegend nega tief bij kinderen tot het 10e jaar. Op den leeftijd 1014 jaar komt de omslag, om daarna overwegend positief te blijven, een ervaring die precies klopt met die van het vorig jaar. Het blijft regel, dat de huisartsen ,de patiënten naar het Bureau verwijzen. Het aantal, dat als open tuberculose nieuw moest worden ingeschreven, was in het District Leiden iets lager dan in 1934, nl. 62 tegenover 66. Ondertusschen vormt de lijder aan open t. b. c. het front, waartegen de strijd zoo streng mogelijk moet worden gevoerd. Van deze lijders uit verspreidt zich de ziekte. Er werden 129 patiënten naar Zieken huizen en Sanatoria gezonden. In het begin van het overzicht werd over schoolonderzoek gesproken. Thans hier over nog een korte mededeeling. Er is in het geheel bij 764 schoolkinderen de Pir quet-reactie verricht; van 403 was deze positief, van 361 negatief. Dit schoolonderzoek, dat zich over een 3-tal scholen uitstrekte, werd te zamen met dr. A. in 't. Veld, den Schoolarts van het District Katwijk, verrichte. Hiermede komen we aan een punt, dat nog even ter sprake moet komen, n.l. het onderzoek van schoolpersoneel. De bekende wet heeft dit onderzoek aan de Districts- Consultatie-Bureaux opgedragen. Het stemt tot waardeering, dat omtrent de wijze, waarop dit onderzoek wordt geleid, den C.-B.-Arts groote vrijheid wordt gelaten. Dit maakt het mogelijk deze nieuwe taak zoo te vervullen, dat de andere arbeid er niet onder behoeft te lijden. Er werden 336 onderwijzers en ander schoolpersoneel on derzocht. De overgroote meerderheid is ge zond; een drie-tal .konden de wettelijke ver klaring nietkrijgen, enkele kregen een voorwaardelijke verklaring. Terloops zij aangestipt, dat a.s. bakers en het personeel van vacantie-kolonies en dergelijke een zelfde onderzoek ondergaan als het onder wijzend personeel te beurt valt; van de zen kwamen 29 ter keuring. JEUGDIGE WERKLOOZEN Vakkundige timmerlieden en schilders, benedn de 30 jaar, zonder werk en lid van de R.K. Jeugdige Werkloozenclub, worden verzocht zich morgen (Vrijdag) tusschen 12 en 12.30 uur persoonlijk té melden bij rector L. Beune, Zoeterwoudsche Sin gel 33. Bijeenkomst van Aquariumliouders Gisteravond hield in huize Feenstra de Leidsche Aquariumvereeniging ,De natuur in huis" een druk bezochte buitengewone ledenvergadering, waar onder meer beslo ten werd met bijna algemeene stemmen om organisatorische redenen de vereeni- ging op te heffen. Staande de vergadering werd een aqua rium- en terrarium-vereeniging op goed- koopen grondslag opgericht, genaamd „De natuurvriend". De contributie werd vast gesteld op 25 ets. per maand, terwijl de eerstvolgende ledenvergadering bepaald werd op den eersten Dinsdag der maand. Alle aanwezigen plus eenige nieuwe leden traden tot deze vereeniging toe, Na een propagandistisch woord van den voorzitter werd te circa 11 uur deze bij eenkomst gesloten. Eindexamen Meisjes H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen Gem. Meisjes H.B.S. met 6-jarigen cursus al hier de dames: E. Dros, M. A. M. van Hel- vert, E. S. 'Jonker, M. A. van Kampen, M. J. A. de Koster, F. Kuenen, C. E. Tjalsma, J. J. Tjalsma, allen alhier en H. M. Kluyt- mans te Oegstgeest. Afgewezen één. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het prop- examen theolo gie de heer K. P. van der Wel. Hedennacht werd door een op de Haar lemmerstraat surveilléerend agent van po litie ontdekt, dat de stoep en de gevel van een huis aldaar met. kalk was besmeerd, terwijl daarbij tevens een politieke leuze was neergeklodderd. Gelukkig kon de smeerboel grootendeels worden uitgewischt. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Theologie de heer E. P. Klomp, Voorburg; candidaatsexamen Indisch Recht de hee- ren G. Betist, Oegstgeest, J. G. Jansen, den Haag, W. C. Kraaijenbrink, den Haag; candidaatsexamen Rechten de heeren H. J. H. F. Modderman, den Haag, G. A. Wag ner, Maassluis (cum laude), J. van IJzeren, den Haag; doctoraal examen Rechten mej. A. J. Be- linfante, den Haag, de heer H. Campen, den Haag; doctoraalexamen Wis- en Natuurkunde, hoofdv. Natuurkunde de heer A. N. Borg- houts, Bergen op Zoom, idem, hoofdvak Wiskunde de heer L. Voogd, Rotterdam; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L de heer J. C. Mertens, Voorburg. i =3 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De Raadhuisplannen. De eerstvolgende zitting van den Ge meenteraad zal plaats hebben 24 Augustus; alsdan zullen o.m. de Raadhuisplannen in behandenig komen. Aanvaring. Bij het wegvaren van een graanschip, dat n lossing was geweest voor de fouragehandel v. d. Voort en Co., kwam het schip in aanvaring met de op den wal staande graanelevator, waardoor deze be langrijke schade bekwam. Vermoedelijk zal de aangerichte schade door verzekering worden gedekt. NIEUWKOOP. Onze Plassen. Dat „de Nieuwkoopsche Plassen" steeds meer bekendheid verwer ven blijkt mede uit het jaarverslag van het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland over 1935 dat dezer dagen ver schenen is. Wij lezen daarin o.m.: „Dit vrij onbeken de, doch uitermate interessante gebied, wel- licl)i door zijn geïsileerde ligging nog vrij wel gaaf bewaard, trekt in steeds stijgen de mate de publieke belangstelling. Eener- zijds valt dit te loven, doch aan den ande- Dit maakt he tmogelijk deze nieuwe taak zoo te vervullen, dat de andeer arbeid er ren kant ontstaan daarmede tevens de ge varen, zooals die elk waterlandschap be dreigen, voornamelijk door een bebouwing met vaste woningen, plas-, zomer- en weekendhuisjes. De ervaring leert, dat, in dien leiding ontbreekt meestal onherstel bare schade wordt aangericht". Met genoegen valt hieraan toe te voegen, dat de gemeenteraad in zijn laatst gehou den vergadering aan hetzelfde Instituut op dracht gaf een plan te maken om de gaaf heid en ongereptheid van ons plassengebied ook voor de toekomst te bewaren. ZOETERWOUDE. Rijwielbelasting. Voor belanghebbende is er gelegenheid tot het aanvragen en af halen van kostelooze rijwielbelastingmer- ken voor personen wonenden aan den Hoo- gen Rijndijk en Rijnegommerstraat op Don derdag 16 Juli, Dinsdag 21 Juli, Woensdag 22 Juli, Donderdag 13 Augustus en Dins dag 18 Augustus 1936, des avonds van half zeven tot negen uur,-ten huize van den Dienstgeleider Lindelaan no. 27 te Leider dorp. Voor alle overige personen op Maandag 13 Juli en Woensdag 15 Juli 1936, 's avonds van half zeven tot 9 uur in het Raadhuis te Zoeterwoude, Noordbuurt E 149. LAATSTE BERICHTEN TWEE DOODELIJKE AANRIJDINGEN. Knaapje door auto gegrepen. Op den Enschedeschen straatweg nabij Oldenzaal werd gisterennamiddag hpt vijf jarig zoontje van den arbeider Koop, dat plotseling achter een bakkerswagen van daan kwam en den weg overliep, door een vrachtauto van de firma Overmeer uit Arn hem overreden. Het jongetje kreeg ver schillende verwondingen, o.a. werd hem de rechtervoet verbrijzeld. In den afgeloo- pen nacht is het ventje in een ziekenhuis te Oldenzaal aan de gevolgen van de aan rijding overleden. Fietsrijder bij oversteken van den weg gedood. Gisterenmiddag is op den nieuwen weg te Twijzel de 71-jarige J. Loonstra, afkom stig uit Munnikezijl toen hij, links van den weg rijdende, zonder teeken geven over stak, door een auto, bestuur door den heer K. uit Haarlem overreden. Het slachtoffer werd naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht. Hier is de man overleden. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Landbouwersknecht door trein gegrepen. Hedenmorgen is op den onbewaakten overweg, op de grens tusschen Heerlen en Schaesberg, de 19-jarige landbouwersknecht J. A. C. Gulikes uit Heerlen door een trein gegrepen en een twintigtal meters meege sleurd. Met ernstige hoofdverwondingen en in bewusteloozen toestand werd G. opgeno men. Nadat de eerste geneeskundige- en geestelijke hulp was verleend, is het slachtoffer naar het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De politie van Schaesberg stelt een on derzoek in. VECHTPARTIJ IN LOGEMENT. Logement-huisbaas zal een oog moeten missen. In een logement aan den Kuipersdijk te Enschede heeft gisterenmiddag een der gasten, de werklooze bakker B. D., denlo- gemeenhouder de Voer aangevallen, waar bij D. van een mes gebruik maakte. Hij trof daarmee den logementhouder zoo hevig in het gelaat, dat deze naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Het slacht offer zal een oog moeten missen. De dader is ter beschikking van de ju stitie gesteld. VERDACHT VAN HAZARDSPEL. Twee politie-agenten in burger te Am sterdam hebben gisteravond in een ver lofslokaal in de omgeving van de Marnix- straat vijf personen aangehouden, tegen wie het vermoeden van het bedrijven van hazardspel was gerezen. Nadat den aangehoudenen in het bureau Raampoort een verhoor was afgenomen, zijn zij voorloopig op vrije voeten gesteld. TELEGRAMMEN ENGELAND VULT ZIJN STRIJD KRACHTEN AAN Voor 19 Ml millioen pond sterling LONDEN, 9 Juli (A.N.P.) -- Vandaag zijn de reeds aangekondigde aanvullende begrootingen voor uitbreiding van de vloot, de luchtstrijdkrachten en het leger gepubliceerd. Voor de vloot wordt een be drag gevraagd, groot 1.059.000 pond ster ling, voor 't leger een bedrag van 6.600.000 pond tserling en voor de luchtstrijdkrach ten een bedrag van 11.700.000 pond ster ling. Het aanvullend crediet voor gestel lingen bij de wapenfabrieken bedraagt 293.700 pond sterling, zoodat het totaal der vier gevraagde credieten dus 19.652.700 p. sterling bedraagt. De aanvullingen van het vlootprogram worden geraamd op 11.015.000 pond sterling. Het program tot aanvulling van de lacunes in het leger zal naar schatting kosten meebrengen, groot 5.614.000 pond sterling,- terwijl de speciale maatregelen met betrekking tot het Itali- aansch-Abessijinsche conflict uitgaven met zich hebben meegebracht van naar schat ting 1.252.000 pond sterling. JAPANSCHE REBELLEN TERECHT GESTELD. TOKIO, 9 Juli. (A. N. P.). Vanmorgen zijn de leiders van de revolutionnaire bewe ging in Fesbruari, die onlangs ter dood zijn veroordeeld, terechtgesteld. STORM EN ONWEER BOVEN FRANKRIJK PARIJS, 9 Juli (A.N.P.) De heftige onweders die Woensdag boven het land gewoed hebben, hebben in de omgeving van Clermontferrand groote schade aan gericht. Geheele dorpen kwamen blank te staan. Dijken werden vernield, straten en spoorbanen zwaar beschadigd. De oogst is voor een groot deel verloren. Bij Annecy in Savoye hebben wolkbreu ken uitgebreide overstroomingen veroor zaakt. Vele huizen moesten worden ont ruimd, terwijl verscheidene bruggen door het water vernield werden. DE CATASTROPHALE DROOGTE IN DE V. S. WASHINGTON, 9 Juli (A.N.P.) Om trent de droogte in de V. Sta zijn de vol gende cijfers thans beschikbaar. In de ge troffen streken hebben tezamen niet min der dan 200.000 gezinnen behoefte aan on- middellijken steun in contanten. Een kwart gedeelte zal dezen steun kunnen verkrij gen door werkverschaffing, waarvoor hoofdzakelijk bevloeiingswerken, wegen aanleg e.d. in aanmerking komen. Aan een tweede kwart gedeelte dezer gezinnen zullen leeningen of toelagen worden ver strekt, op dezelfde wijze als diit reeds thans met ongeveer 70.000 gezinnen het geval is. Ten aanzien van de resteerende noodlijdende gezinnen is nog geen beslis sing genomen. Wel is de regeering doen de hierin zoo spoedig mogelijk te voor zien. De gevolgen van de droogte doen zich ernstig gelden in het Zuid-Oosten en Zuiden, met name in Kentucky, het Noor den van Tennessee, Georgia en Noord- en Zuid-Carolina. Het ergste geteisterd zijn evenwel de Noordelijke centrale staten, Missouri, Wyoming, Montana, Minnesota en Noord- en Zuid-Dakota. Men is er van overtuigd, dat de droogte en de maatregelen, die de regeering denkt te nemen, van invloed zullen zijn op de a.s. verkiezingscampagne. Aan den eenen kant wijst men er op, dat ongetwijfeld de groote belangstelling, die Roosevelt voor de noodlijdende gebieden toont en de haast, die hij met de hulpmaatregelen •blijkt te maken, zijn kansen ten goede zul len komen, aan den anderen kant over weegt men, dat door de droogte de nadee- len van zijn politiek van oogstbeperking duidelijk in het oog springen, hetgeen hem zeker een aantal stemmen kosten zal. Reeds is er van republikeinsche zijde op gewezen, dat de droogte het gevaar van voedselschaarschte dit jaar dreigend maakt hetgeen zonder oogstbeperking nooit het geval had kunnen worden. Roosevelt heeft daartegenover in een persconferentie, die Dinsdag in het Witte Huis is gehouden, medegedeeld, dat in 1936 10 pet. meerland met tarwe en mais beplant was dan in de periode van 19281932. Men zal echter, zoo zette de president bij die gelegenheid verder uiteen, moeten overgaan tot een veel redelijker manier van bebouwing, waarbij bebossching wel in de eerste plaats BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Adrianus Wilhelmus Antho- nius z. v. J. Th. Eüelaar en J. B. M. A. Kra mer. Petrus z. v. P. Veelenturf en G. Prins. Leendert z. v. J. H. v. Kasterop en Chr. Thiel. Dirk z. v. A. v. Klaveren en F. Bouwens. Adriana Martini d. van A. Wielders en G. v. Egmond.. Cornelis z. v. M. Hermans en D. Ouwehand. Jan nette d. van P. de Vos en A. v. Zeist. Johanna Willemina Monisa d. v. A. H. Dros en J. W. E. Dresselhuys. Gerardus Adrianus Maria d. v. A. A. Pieterse en W. C. M. v. d. Krogt. Ondertrouwd: J. G. Mokkenstorm jm. 28 j. en M. de Graaf jd. 23 j. J. W. v. Benten jm. 23 j. en C. J. v. d. Velden jd. 23 j. Gehuwd: J. P. Breedijk jm. en C. E. Bouwman jd. J. J. de Kruis jm. en P. Rijsdam jd. W. F. Langezaal jm. en P. E. Lezwijn jd. D. J. v. Rossum jm. en J. Roosendaal jd. B. J. v. d. Vos jm. en T. Wassenburg jd. W. v. d. Broek jm. en A. de Wit jd. Overleden: M. C. Heuzen m. 69 j. G. v. KampenhoutJacobs wed. 54 j. W. J. Modderman m. 54 j. BIOSCOPEN. Casino: Afgekeurd. Lido: Afgekeurd. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. noodig zal zijn. Hierdoor zal tegelijkertijd werk voor vele handen ontstaan. Ook zal het nuttig zijn, wanneer men zich meer op tuinbouw gaat toeleggen. In ieder geval zullen maatregelen moeten wor den genomen om zooveel en zoo snel mo gelijk een herhaling van deze droogte- rampen te voorkomen. Wanneer men daar in niet slaagt is de mogelijkheid verre van uitgesloten, dat een groot gebied in de Vereenigde Staten geleidelijk tot een woestijnstreek zou afzakken. BEKEND DETECTIVE VERMOORD RIO DE JANEIRO, 9 Juli (A.N.P.) De bekende detective, José Torres Galvao, die in dienst van de regeering o.m. den communistischen agitator Carlos Prestes gevangen wist te nemen, nadat deze den grooten communistischen opstand in Bra zilië van verleden jaar geleid had, is gis teren op het politiebureau door een col lega vermoord. De dader is op de vlucht geslagen. SPOORWEGAANSLAG IN ARGENTINIË BUENOS AIRES, 9 Juli (A.N.P.) Op de spoorbrug in de nabijheid van het sta tion Sarandi in de provincie Buenos Aires is door onbekende daders Dinsdag avond een bomaanslag gepleegd, waarbij slechts een rail beschadigd werd. Er zijn thans uitgebreide veiligheidsmaatregelen genomen, daar men verdere aanslagen vreest. Alle belangrijke wegen en brug gen in de provincie worden streng be waakt. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Juli. Groentenveiling. Per 100 stuks: andijvie 0.501.80, kroten f 1 1.90, komkommers 14.40, bloemkool I 3.5011.90, bloemkool II f 1.506.70, roodekool 10, meloenen f 526, pieter selie 3090, kropsalade f 0.502.20, selderie 3080 cent, wortelen f 2.907.20, rabarber 3090 cent, perziken 110, per 100 kg.: snijboonen 1037, stokboo- nen 3138, stamboonen 1428, tuin- boonen f 26, doperwten 315, peulen 314, postelein f 25, spinazie f 2—5, tomaten A 8.00—10.10, B 9.30—11.20, C 6.009.20, CC 4.005.80, aardappe len 2.50—3.80. Melkveillng. Week van 12 tot 18 Juli. Consumptiemelk 1ste klas f 5.505.70 en Industriemelk 4.604.70 per 100 liter. DELFT, 8 Juli. Vette Varkens. Aange voerd 27 vette varkens, prijs 16.517 17.5 cent per pond. GOUDA, 9 Juli. Vee. Aangevoerd in to taal 1147 stuks, waarvan 54 slacntvarkens, vette 16.517.5 cent en Londensche 1516 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 430 magere varkens 1820, 563 biggen 1012, Geldersche biggen 1215, 4 runderen 120170, 71 nuchtere kalveren 69, 16 lammeren f 68, 9 bokken en geiten f 14 per stuk. Handel natig. Kaas. Aanvoer 492 partijen. Prijzen le kwal. 2022, 2e kwal. 1819. zware tot 24. Handel matig. Boter. Aanvoer 289 ponden. Goeboter 7580 en weiboter 7075 cent p«--r pond. Handel vlug. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Berlijn 59,22 Londen 7.37i/lö New York 1.4613/16 Parijs y-7*l/s Brussel 24.821 /2 Zwitserland 4S.10 Madrid 20.18 Oslo37.05 Kopenhagen32.9 33/1 Stoc kholxa38 01 Milaan Praag 6.1Ql/2 Weenen Boedapest

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3