DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DONDERDAG 9 JULI 1936 No. 8465 Ccld6oh^(Boii^cwil DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Een verkeerd element in de politiek Zoo nu en dan krijgt men den indruk, dat er in de regionen van regeer in gs- en hoo- ge re-ambtenaren-kringen wat over-gevoe ligheid heerscht tenopzichte van de rech ten en de belangen van personen uit eigen kring en eigen omgeving. Uit het Kamer-overzicht van de „N. R. Crt." van vanmorgen knippen we: Heel even was er deining hij de suppletoire landbouwbegrooting voor 1935, waarbij 667 (salaris over Decem ber 1935) werd aangevraagd voor een nieuwen raadadviseur, die de geschie denis der crisiswetgeving zal te boek stellen. Dit is de heer Bückman, die eerst als regeeringscommissaris voor de melkveehouderij het bagatel van 12.000 per jaar genoten heeft en na zijn ontheffing uit die functie door het departement als historicus ontdekt is. De heeren Van der Heide, Van Poll en Boon hebben tegen dezen post bezwa ren ontwikkeld. Waarom in dezen tijd er nog een hooge ambtenaarsfunctie met een tractement van f 8000 bijgecreëerd. Een amendement-Boon ter schrapping van dezen post, werd door minister Deckers overgenomen. Minister Deckers heeft goed gedaan om dat amendement van den heer Boon (dat anders toch zou zijn aangenomen) over te nemen, maar beter zou hij hebben gedaan, als hijniet was gekomen met genoemd voorstel! 't Is de o ver-ge voel i gh e id voor de rech ten en belangen van personen uit eigen kring en eigen omgeving, welke wij geven het onmiddellijk toe verklaarbaar is, maar die toch als verkeeTd moet worden beschouwd en irriteer end werkt op de breede massa belastingbetalers en oecono- misch-getroff enen. 't Is die over-gevoeligheid, waarin tot uiting komt een soort vriendschapsdiensten, wélke de zooals de volksmond zegt „hooge oomes" elkaar wederkeerig bewij zen. Dat is g e e n corruptie; 't lijkt er niet op. Maar wel is 't een element in de po litiek, in het bestuur van land, provincie en gemeente, hetwelk er niet in thuis hoort. Dit mag worden opgemerkt, zonder dat men zich schuldig maakt aan overdrijving, zonder dat men toegeeft aan den heerschen- den geest van kwaad-denken en kwaad spreken en lasteren. Wat wij hier bedoelen is wij herhalen het volstrekt' geen cor ruptie, maar toch iets verkeerds. De wereld in vogelvlucht Te Montreux is nog altijd aan den gang de Dardanellen-conferentie. De Dardanel- len vormen de doorvaart van de Zwarte Zee, met de Russische havens op de eer ste plaats, naar de Middellandsche Zee en verder. Deze zeeëngte hoort onder de sou- vereiniteit van Turkije. Maar gezien de groote internationale belangen, welke bij deze doorvaart betrokken zijn, is het dui delijk, dat de souvereiniteit van Turkije niet onbeperkt kan zijn. Vroeger, toen Tur kije als een uiterst verzwakte staat uit den oorlog te voorschijn was gekomen, heeft men van de gelegenheid geprofiteerd en vrij wed alle souvereine rechten op de Dar- danellen van Turkije afgenomen, ook het recht van verdediging. Thans is Turkije herleefd en vraagt het om teruggave van zijn rechten, speciaal van het recht van mi litaire versterking. Om daartoe te komen heeft het den recht- matigen weg van onderlinge besprekingen gekozen, maar het heeft de teruggave het recht van verdediging beschouwd als vanzelfsprekend. Met andere woorden, als de conferentie dit recht niet vrijwillig Turkije geeft, zal Turkije zich dat recht nemen. Doch deze kwestie vormt niet het kern punt van de besprekingen te Montreux. Rij tij den wet Zooals medegedeeld in het verslag van de Tweede-Kamer, is gisteren aangeno men de Rij tijden wet. De overzicht-schrijver van de „Msbd." schrijft daarover het volgende: „Er is toch nog iets Einders dan econo mie en crisiswetgeving. De ministers Van Lidth de Jeude en Slingenberg hebben er heden de Rij tijden wet doorgekregen, dde hen in staat zal stellen een algemeenen maatregel van bestuur uit te lokken om oververmoeidheid van autobestuurders en daarmee ook ongelukken op den weg te voorkomen. Die algemeene maatregel van bestuur is zoo gedacht, dat beroepschauffeurs in loon dienst ten hoogste 10 uur der dag en 55 uur per week zullen mogen rijden; dat de dage- lijksche rusttijd over het algemeen 12 uur moet bedragen; dat nachtarbeid slechts één maal in de 14 dagen mag worden verricht; dat er tenminste één wekelijksche rustdag moet zijn, die eens in de 14 dagen op Zon dag moet vallen. Van alle bepalingen zullen ontheffingen verleend kunnen worden met dien verstande, dat de maximum arbeids duur voor chauffeurs per dag 13 uren en per week 72 uren mag zijn. Op werkboekjes zal een en ander door alle ambtenaren ge controleerd kunnen worden. De extra-kos ten aan het toezicht verbonden zullen de ƒ20.000 per jaar niet overschrijden. Heer-rijders zullen vermoedelijk alleen onderworpen worden aan de verplichting, niet langer dan vier uur achtereen te chauf- feeren; hieronder zullen gewoonlijk ge- neesheeren vallen. Het is duidelijk, dat zulke overtreders vooral kans zullen loopen gesnapt te wor den, als zij een verkeersovertreding be gaan. Eigenlijk had niemand principieel be zwaar tegen de wet en ir. Bongaerts, die wel een zwaar hoofd had in den algemee nen maatregel van bestuur, vroeg en ver kreeg, dat bij het samenstellen van dien maatregel alle belanghebbende organisaties zouden worden gehoord, hetgeen minister Slingenberg uitdrukkelijk toezei. Minister Van Lidth de Jeude herinnerde eraan, dat de oververmoeidheid meer onge lukken veroorzaakte dan uit de statistiek bleek en wees er ook op, dat er voor auto busbestuurders niets veranderde en de norm van 4 uur, waarover ir. Bongaerts ge sproken had, wellicht nog te wijzigen viel. Toen er bij zitten en opstaan over de wet moest worden gestemd, stond één lid op: de vrijheidsbondsche dr. Vos, die zelf ook autorijder is. Maar zelfs jhr. Rutgers van Rozenburg, die de heer-rijders gaarne aan de wet had willen onttrekken, bleek tot de conclusie gekomen, dat alrtemmen niet wel mogelijk was. Uiteraard rekent de Ka mer er op, dat de bestuursmaatregel ver standig wordt samengesteld. Men zal het trouwens bij deze wet grootendeels van haar preventieve werking moeten hebben, merkte minister Slingenberg terecht op". BINNENLAND DE DANZIGER-KWESTE Stappen van den Poolschen commissaris-generaal WARSCHAU, 9 Juli (A.N.P.) Mede gedeeld wordt: de Poolsche commissaris- generaal te Danzig heeft gisteren stappen gedaan bij den president van den Senaat. In den loop van het onderhoud heeft de Poolsche commissaris-generaal verklaard, dat de Poolsche regeering geen eenzijdige herziening van het statuut van Danzig zal toestaan en heeft hij den senaatspresident gewaarschuwd, dat iedere actie, die buiten het kader van de van kracht zijnde over eenkomsten zou vallen en de normale functioneering van den Poolschen handel door de haven van Danzig in gevaar zou brengen, noodzakelijkerwijze een reactie van den kant van Polen zou uitlokken. Se naatspresident Greiser heeft daarop ge antwoord, dat de Senaat niet het voorne men had buitengewone wetten af te kon digen en dat zijn actie zal worden beperkt binnen het door de Danzigsche wetgeving gestelde kader. Het gaat om de vrijheid van doorvaart voor de andere mogendheden, speciaal voor oor logsschepen. Rusland wil het recht hebben in alle omstandigheden met zijn oorlogsbo dems naar buiten te varen, maar hiertegen heeft Engeland weer bezwaar. Zoo is deze Turksdhe kwestie in den grond een kwestie geworden, waai Turkije feitelijk buiten staat. Het is een conflict tusschen de an dere mogendheden. Én daar er vele haken en oogen zijn, is men te Montreux nog lang niet uitgepraat. R.K. BOND VAN BOUWPATROONS Voortzetting jaarlijksche vergadering te Breda Gisterochtend is te Breda de 18de alge meene jaarlijksche vergadering van den Ned. R.K. bond van bouwpatroons voort gezet. Een voorstel-Asten, inhoudende dat de leden van den bond bij werkzaamheden in het gebied van een andere afdeeling ver plicht zouden zijn zich te houden aan de in die andere afdeeling geldende voor schriften, is met algemeene stemmen ver worpen. Een voorstel-Den Bosch, waarbij het bondsbestuur wordt opgedragen maatre gelen te beramen tot afschaffing van de kosten voor bestek en teekeningen of tot volledige restitutie daarvan, is aangeno men. Een tweede voorstel-Den Bosch om op nieuw actie te voeren voor opneming van een stelpost in de bestekken van hak- en breekwerk is aangehouden teneinde het bondsbestuur gelegenheid te geven over leg te plegen met de zusterorganisaties. Aan de orde waren drie voorstellen be- oogende de bestrijding van beunhazerij. Het eerste voorstel was van de afdeeling Rotterdam en wenschte een uitspraak, dat de instelling van gewestelijke commissies ter behartiging der samenwerking tusschen handelaren en patroons in het bouwbelrijf dringend noodzakelijk was. De afdeeling Tilburg wenschte een uitspraak, dat uiter lijk in December de regeling tot beharti ging der samenwerking tusschen handela ren en patroons moet zijn tot stand geko men. De afdeeling Winterswijk wenschte het hoofdbestuur op te dragen maatrege len te nemen om den verkoop van mate rialen aan particulieren door den handel tegen te gaan. Het bondsbestuur achtte deze wenschen in zijn prae-advies nog niet bereikbaar. Na levendige discussies is besloten het hoofdbestuur vrij te laten mits zooveel mogelijk spoed wordt betracht. Aan de orde was het voorstel-Rotter- dam om het hoofdbestuur op te dragen het initiatief te nemen om verbinding te zoe ken met alle georganiseerde groepen van het bouwbedrijf (w.o. architecten, aanne mers, leveranciers en arbeiders) om door samenwerking tot saneering te komen. De woordvoerder van de afdeeling zette uit een, dat het de bedoeling is dat het hoofd bestuur in toepassing zal brengen de richt snoeren voor saneering, zooals door zijn afdeeling neergelegd in een brochure van architect J. de Bloem, voorzitter van de R.K. stichting Het Bouwmeestersgilde te Tilburg. De voorzitter zette in een uitvoerige rede uiteen dat saneering alleen te berei ken is in samenwerking met de beide an dere aannemersbonden. Intusschen blijft het hoofdbestuur diligent en hebben o.a. een der volgende dagen besprekingen met de N.I.V.A. plaats. Besloten is ook in deze zaak geen beslis sing te nemen, doch deze aan het hoofdbe stuur over te laten. Vervolgens kwam in bespreking de door de afdeeling Haarlem opgeworpen vraag of aan de bindende besluiten geen uitbrei ding kan en moet worden gegeven zoodat zeker bepalingen uit de bestekken ver dwijnen; b.v. geen schadevergoeding bij vertraging door leveringen van derden; de aansprakelijkheid van den aannemer voor levering door leveranciers die door de directie zijn aangewezen, enz. Nadat verscheidene afdeelingen uitbrei ding hadden bepleit, zette de voorzitter uiteen, dat een dergelijke uitbreiding eerst kan plaats hebben, wanneer alle andere middelen hebben gefaald. Spr. wekte de leden op bestekken waarin de betreffende bepalingen voorkomen, aan het bondsbe stuur te zenden. Blijkt daarbij geen rege ling mogelijk, dan kan uitbreiding over wogen worden. De vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Op voorstel van de afdeeling Haarlem is besloten te trachten met de beide an dere organisaties tot een bindend verbod van inschrijven met ongeorganiseerde pa troons te komen. Bij de rondvraag wees ir. v. d. Werff (Breda) op het feit, dat in de bestekken van de genie de normale loonen van het collectieve contract worden opgenomen, zonder opslag voor algemeene onkosten of slijtage van gereedschap enz. Bij onderzoek bleek, aldus spr., „dat dit wel in orde kwam". Met medeweten van de genie worden hierdoor meer uren geschreven dan werkelijk gemaakt waren. Spr. protesteerde hiertegen. Na een slotwoord van den heer Klein Schiphorst is het congres met een lunch in Modern besloten, INTREKKING VAN DE SANCTIES TEGENOVER ITALIË. Naar wij vernemen worden de noodige voorbereidingen getroffen opdat, overeen komstig de aanbevelingen van de verga dering van den Volkenbond en het coördi natie-comité de sanctiemaatregelen tegen Italië met ingang van 15 Juli a.s. zullen worden opgeheven. Gelijk bekend betreft het hier een uitvoerverbod van wapenen. Munitie en oorlogsmaterieel naar Italië, en uitvoerverbod van bepaalde transport- dieren en grondstoffen naar Italië, een in voerverbod van Italiaansche goederen en een verbod van credieten aan Italië. De beide eerstgenoemde uitvoerverboden zijn overeenkomstig de wet van 9 October 1935 (Stbl. no. 599) uitgevaardigd in den vorm van Koninklijke Besluiten. De Koninklijke besluiten, waarbij de intrekking plaats heeft, kunnen nog voor 15 Juli a.s. wor den verwacht. Het invoerverbod van Ita liaansche goederen en het verbod van vre- dieten zijn krachtens de Sanctiewet 1935 (Stbl. no. 621) uitgevaardigd in den vorm van Algemeene Maatrege'en van Bestuur. De opheffing daarvan zal in denzelfden vorm moeten geschieden. Gezien den kor ten termijn, welke daartoe beschikbaar is, zal in afwachting van de intrekking dezer Algemeene Maatregelen van Bestuur door den Minister van Buitenlandsche Zaken krachtens de hem toekomende bevoegd heid met ingang van 15 Juli a.s. een al gemeene dispensatie van deze verbodsbe palingen worden verleend. NIEUWE OPLOSSING VOOR DE 1875 M.- GOLF. De Union Internationaal de Radiodiffu- sion, welke dezer dagen te Ouchy bijeen geweest is, heeft, naar wij uit bevoegden kring vernemen, opnieuw aandacht gewijd aan de golfverdeeling, o.a. in verband met het gebruik van de 1875 M. golf door Roe menië en Nederland, hetwelk zooals vele luisteraars zullen hebben ervaren, weder zijds storing teweeg brengt tusschen de stations Brasow en Kootwijk. Reeds herhaaldelijk zijn pogingen in het werk gesteld om de moeilijkheden uit den weg te ruimen zonder dat de aan de hand gedane oplossingen tot een resultaat heb ben geleid. Elke oplossing ten opzichte van de uiterste bezetting van de lange-golf- omroepsband bracht weder nieuwe moei lijkheden met zich mee welke ten slotte onoverkomenlijk bleken. Te Ouchy hebben de waarnemers van de onderscheiden P. T. T.-administraties thans een nieuwe mogelijkheid tot het ver krijgen van meer ruimte op de lange-golf- omroepsband onder het oog gezien, welke, naar gehoopt wordt, een goede kans van slagen inhoudt. Voor de verdere ontwikke ling van de oplossing is nog nader over leg met de verschillende daarbij betrok ken instanties noodig. Dat overleg zal in eersten aanleg van de Nederlandschen P. T.T.-dienst uitgaan. In verband hiermede kunnen over den aard van de gedachte oplossing geen na dere mededeelingen worden verstrekt. Het gaat in dezen derhalve niet alleen maar om de kwestie BrasowKootwijk, maar om een algemeene verbetering van de lange golf-omroep-positie. HEFBRUG TE WADDINXVEEN GEOPEND. Onder groote belangstelling van de zijde der Waddinxveensche bevolking is gister morgen om 8 uur de nieuwe hefbrug te Waddinxveen voor het publiek opengesteld. Deze brug verbindt de beide oevers van de Gouwe en vormt een rechtstreeksche doorgang voor het snelverkeer, dat van Gouda via Waddinxveen naar Den Haag en Leiden gaat. Bij de opening waren tegenwoordig de burgemeester van Waddinxveen, de heer P. A. Troost, de gemeente-secretaris, de heer A. Kreupeling en de wethouders, de heeren J. G. Herfst en Jac. van Tol. Van dra Provincialen Waterstaat waren aanwezig ir. L. F. van der Wall, ir. W. J. de Koek van Leeuwen en ir. T. J. Hans kamp, resp. hoofdingenieur en ingenieur le en 2 e klasse. De nieuwe hefbrug is gebouwd in de constructiewerkplaatsen der N.V. de Vries Robbé Co. te Gorinchem, vanwaar hij op 5 Juni naar Waddinxveen werd gesleept door de N.V. De Wit's Bergings- en Trans portonderneming te Rotterdam. De beide torens waartusschen deze brug is geplaatst, hebben een hoogte van 42 meter. De brug is 26 meter lang en 9 meter breed. BORGSTELLINGSFONDS VOOR FRIESLAND OPGERICHT. Hedenmorgen werd de notarieele acte ge passeerd waarbij is opgericht de stichting „Borgstellingsfonds voor Friesland". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Tusschen Oostenrijk en Duitse hl and zou een accoord tot stand zijn gekomen. (2de blad). Brussel noodigt Italië uit tot deelneming aan de Locarno-conferentie. (2de blad). BINNENLAND. Tegen 15 Juli is buitenwerkingstelling van de sancties van Nederland tegen Italië te verwachten. (1ste blad). De Tweede Kamer is gisteren voor het zomerreces uiteengegaan, na aanneming o. m. van de rijtijdenwet. (2de blad). Verlenging van de Crisispachtwet. (1ste blad). Dr. Colijn verklaart in een vergadering van den Middenstandsbond een „scheme ring van den dageraad" in de economische moeilijkheden te zien. (2de blad). De meerderheid van het college van B. en W. te Alphen aan den Rijn geeft de voorkeur aan het raadhuisplan Hooykaas en Lockhorst. (1ste blad). Drie dooden en één gewone als slacht offers van den onbewaakten overweg (3de en 1ste blad). Winkelier te Veenendaal schiet een in- dringerigen landlooper neer. (3de blad). Laffe aanslag te Gemert. (3de blda). Clubhuis van de Rotterdamsche Zeilver- eeniging door brand verwoest. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Verrassingen bij de intern, tenniskam pioenschappen te Noordwijk. (2de blad). AUTOMATISEERING TELEFOON. Het net-Haarlem in verbinding met andere netten. Met ingang van 29 Juli des morgens 8 uur zullen de aangeslotenen in het locale telefoonnet Haarlem, in staat zijn, zonder tusschenkomst van een telefoniste, verbin dingen tot stand te brengen met abonné's in de telefoonnetten Bennebroek, Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Santpoort, S assen- heim en LJmuidra. Daarmee zal opnieuw een schrede zijn afgelegd op dra weg, die leidt naar de vol tooiing van het groote plan der automati seering van het Nederlandsche telefoonstel sel. Met ingang van 22 Juli, des morgens 8 uur, moet reeds voor het aanvragen van interlocale gesprekken K.00 en voor het op geven van interlocale gesprekken, K:09 ge draaid worden, in plaats van het thans gel dende cijfer 0 en 97. Op 29 Juli, des namid dags 1 u. wordt een afzonderlijk telefoon net Santpoort ingesteld (Kengetal K.560). Van dit oogenblik af kunnen telefoonver bindingen met dit nieuwe gevestigde net automatisch tot stand worden gebracht. Voorts vernemen wij, dat in de naaste toekomst, de in dienst stelling verwacht kan worden van de knooppunt-centrale Be verwijk, met zijn eindcentrale Wijk aan Zee, Heemskerk, Uitgeest en Castricum en van een centrale in de Haarlemmermeer- polder. Daarmee zijn echter de plannen van den telefoondienst nog lang niet uitgeput. In de eerste helft van 1937 zal het n.l. mo gelijk worden voor alle abonné's van de automatische netten in het district Haarlem vol-automatisch de aangeslotenen te kiezen in vrijwel het geheele district Amsterdam (omvattende de stad Amsterdam, het Gooi en de Zaanstreek), benevens de stad Alk maar. In omgekeerde richting zal hetzelfde mogelijk zijn, met uitzondering van de aan geslotenen op het net Amsterdam, die voor- loopig nog niet zelf verbindingen met an dere netten tot stand zullen kunnen bren gen. In den uiteindelijken toestand zal het voor aan gesloten en in het district Haarlem zelfs mogelijk zijn alle aangeslotenen in de districten Amsterdam, Alkmaar, 's Graven- hage, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, 's Her togenbosch en Zwolle vol-aitomatisch te bereiken. Dit is ongeveer 75 pet. van het totaal aantal telefoon-abonné's in Neder land.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1