WOENSDAG 8 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 CONGRES KON. NED. MIDDENSTANDS BOND. Gistermiddag tegen twee uur werd in de Stads Doelen te Delft het 33ste nationale congres van den Kon. Nederlandschen Mid denstandsbond geopend. Na een welkomst woord namens de ontvangende vereeniging, de Delftsche Handelsvereeniging door den voorzitter, den heer KI. Vos, sprak de bondsvoorzitter, de heer Ed. G. Schuer- mann zijn openingsrede uit. Onder de vele aanwezigen werden o.a. opgemerkt de hee ren dr. Groeneveld Meijer, vertegenwoor diger van den minister van handel- nijver heid en scheepvaart, ir. A. van Cailley, di recteur-generaal van den middenstand voor België en mr, J. J. R. Schmall, chef van het bureau v.oor den middenstand ten departemente. Op voorstel van den bondsvoorzitter werd namens den K.N.M.B. een telegram gezon den aan H. M. de Koningin als blijk van eerbiedige hulde. Mr. dr. E. Tekenbroek te Wassenaar licht te vervolgens een prae-advies toe over prijs- handhaving bij merkartikelen. Bij de discussie merkte de heer R. J. Koopmeiners uit Rotterdam op, dat het een igroote vraag is, hoe men de middenstan ders tegen prijsknoeierijen moet bescher men. Ten aanzien van deze kwestie staat de prae-adviseur niet al te vast. Spr. is van meening, dat gestreefd moet worden naar een andere regeling dan die welke door dr. Tekenbroek wordt voorgestaan. Voor komen moet worden, dat onophoudelijk procedeeren noodig zal zijn. De heer Seton uit Utrecht onderschreef ten volle de con clusies van dr. T. Spr. meent, dat, wan neer een wettelijke .regeling tot stand komt, de prijsbinding niet alleen mag uit gaan van den fabrikant, maar ook de mid denstand zijn stem zal moeten laten hooren. De heer de Vries uit Amsterdam diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat het bondsbestuur maatregelen zal nemen om de kwestie der prijsbinding aanhangig te maken bij de regeering. De heer Hijmans te den Haag onderschreef de conclusies van dr. T.,'doch stelde als voorwaarde, dat ge zorgd wordt, dat bij wettelijke prijsbinding de macht der fabrikanten niet ten nadeele van winkeliers en consumenten zal strek ken. De heer L. Vos, uit den Haag, wees op het gevaar dat men loopt bij wettelijke prijsregeling. Dan kan de overheid zelf invloed op de vaststelling der prijzen gaan uitoefenen. In zijn antwoord zeide de prae-adviseur o.a. dat tot prijsbinding kan worden over gegaan zonder schade voor het algemeen belang en dat deze bescherming van de bruto-winstpercentages van den handel* be- teekent. Vervolgens werd door hef congres de vol gende resolutie aangenomen: Het congres, van oordeel, dat bij een merkartikel een vastgestelde detailverkoopprijs behoort, welke in de praktijk moet kunnen worden gehandhaafd ter voorkoming van onder mijning van de bestaansmogelijkheid van het bonafide middenstandsbedrijf, noodigt het hoofdbestuur uit gehoord de bondsraad, met inachtneming van het al gemeen belang, de totstandkoming dier maatregelen te bevorderen, welke tot een spoedige verbeterng van den bestaanden, onhoudbaren toestand kunnen leiden. Tot besluit van den eersten congresdag hield de heer F. L. v. d. Leeuw, directeur van het bondsbureau, een inleiding over organisatie en publiekrechtelijke vertegen woordiging van het bedrijfsleven. REÜNIE BLOEMIST-WINKELIERS. Gisterochtend ving te Maastricht de jaarlijksche reünie van den kring bloemist- winkeliers uit de groep bloemisterij van den Nederl. Tuinbouwraad aan. Uit het jaarverslag van den secretaris-penning meester bleek, dat de instellingen „Bloe- men-expresse" en „Fleurop" steeds meer bekendheid verkrijgen bij het publiek, waardoor het aantal doorgegeven Bloemen- expresse-orders 't afgeloopen jaar bijna 20.000 bedroegen en voor de Fleurop ruim 5000. Aan 't eind van de vergadering vond de verkiezing plaats van drie bestuursle den. De aftredende voorzitter, de heer C. Thim, werd herkozen, terwijl als nieuwe leden de heeren Van Egmond uit Deven ter en Van Brum melen uit R'dam in 't be stuur kwamen. OUD-MINISTER VERSCHUUR RIJKSBEMIDDELAAR. Als opvolger van prof. Aalberse. Bij K. B. van 1 Juli is met ingang van dien datum aan den heer prof .mr. P. J. M. Aalberse te 's-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Rijksbemidde laar in het vierde district, onder dankbe tuiging voor de vele belangrijke diensten, door hem in die functie bewezen; benoemd is tot Rijksbemiddelaar in het vierde dis trict de heer mr. T. J. Verschuur, oud-mi nister van Economische Zaken. Mr. Verschuur verliet in 1929 zijn post als voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda om als minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een plaats in te nemen in hef derde ministerie-Ruijs de Beerenbrouck. Toen in 1933 dit kabinet aftrad nam ook dr. Colijn hem in zijn combinatie op. Om gezondheidsredenen moest mr. Verschuur echter in het voorjaar van 1934 aftreden. Sindsdien bekleedde hij verschillende func ties o.a. die van commissaris-generaal voor de Ned. deelneming aan de Brusselsche ten toonstelling en curator der Ned. Handels- hoogeschool. Mr. Verschuur, die in zijn vroegere amb ten steeds in nauw contact was met de economische en sociale problemen van ons land, zal thans als opvolger van mr. Aal berse daarmee opnieuw in aanraking ko men. NED. BANK ONTVANGT ZEVENTIEN MILLIOEN GOUD. Dekkingspercentage gestegen. Vermeerderde de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank de vorige week met 5 millioen, ditmaal toont de weekstaat een toeneming met 17 millioen waar schijnlijk grootendeels uit België waar door de edelmetaalvoorraad nu op 631 millioen is gekomen. De direct opeisch- bare verplichtingen zijn thans voor 75.8 door goud en zilver gedekt, tegen de vo rige week voor 74.3 pet. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Ongedierte-bestrijding in land- en tuinbouw 1 De heer Kupers heeft gevraagd aan den Minister van Sociale Zaken: 1. Is het den Minister bekend, dat in den laatsten tijd verschillende arbeiders het slachtoffer zijn geworden van ernstige ongelukken ten gevolge van het gebruik maken van spuitapparaten ter bestrijding van schadelijk ongedierte in den land- en tuinbouw? 2. Wil de Minister mededeelen, waarom de nieuwe veiligheidswet (wet van 2 Juli 1934, staatsblad no. 352), op grond van welke wet tegen deze gevaarlijke werktui gen zou kunnen worden opgetreden, nog steeds niet in werking is getreden? 3. Komt het den Minister niet wensche- lijk voor, om in verband met de in vraag 1 vermelde ongelukken deze in werking treding thans zoo spoedig mogelijk te doen geschieden? Bijbelonderricht op openbare scholen. De heer Suring heeft gevraagd" aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen: 1. Is het den Minister bekend, dat de vergadering van directeuren van H.B.S.-en in de inspectie Groningen, Friesland en Drenthe, alsmede Kampen, Steen wijk en Zwolle de wenschelijkheid heeft uitgespro ken, dat op de openbare H.B.S.-sen voortaan, hetzij incidenteel, hetzij syste matisch en „natuurlijk op volstrekt neu trale wijze" bij de lessen in Nederlandsche taal en geschiedenis meer aandacht wordt gewijd aan de Bijbelsche geschiedenis? 2. Is de Minister niet van meening, dat aandacht wijden aan de Bijbelsche ge schiedenis „op volstrekt neutrale wijze" on mogelijk is, én dat, wanneer dit geschiedt "bij het onderwijs in leervakken, waarvan het volgen voor alle leerlingen verplicht is, men in strijd komt met het karakter der openbare H.B.S.? 3. Wil de Minister maatregelen treffen, dat aan den wensch, geuit op de in vraag 1 bedoelde vergadering geen gevolg wordt gegeven en, voorzoover daaraan reeds ge volg is gegeven, het onderwijzen der Ne derlandsche taal en van de geschiedenis op de wijze, als in die vraag bedoeld, wordt gestaakt? DE OPLEIDING VOOR VERKEERS VLIEGERS. Telkenjare wordt voor een bepaald aan tal jongelieden de gelegenheid opengesteld om te worden opgeleid tot bestuurder van verkeersvliegtuigen. Deze opleiding ge schiedt in internaat aan de kweekschool voor de zeevaart en duurt omstreeks 2 jaar en 2 maanden. Zij vangt aan met een ver blijf op het woonschip van ongeveer 15 Augustus tot eind September, gedurende welken tijd genaamd voor-opleiding, de leerlingen op Schiphol practisch en theore tisch vliegonderwijs ontvangen. Dit practi- sche vliegonderwijs wordt afgewisseld door theoretische lessen en door sportoefenin- gen. Omstreeks 1 October vangen de lessen voor de opleiding tot bestuurder van ver keersvliegtuigen op de kweekschool aan, afgewisseld met practische vliegopleiding op het luchtvaartterrein Schiphol. Aan het einde van het eerste studiejaar omstreeks 15 Juli van het jaar volgende op dat van de aanneming, genieten de adspi- ranten gedurende ongeveer een maand op het luchtvaartterrein Schiphol in hoofdzaak practisch onderwijs. Gedurende dien tijd zijn zij wederom aan boord van het woon schip ondergebracht. Ongeveer 1 September begint het tweede studiejaar (kweekschool voor de zeevaart) in aansluiting waarop nog omstreeks drie maanden genaamd de „voortgezette op leiding" voornamelijk practisch te Schip hol wordt geoefend. De opleiding wordt be sloten met een eindexamen, bij het voldoen waarvan de adspiranten van de opleiding zullen zijn ontslagen. NATURALISATIE VAN DEN BANKIER MANNHEEMER. Gunstig antwoord aan de Eerste Kamer. Aan de memorie van antwoord inzake eenige naturalisatie-ontwerpen wordt het volgende ontleend ten aanzien van de na turalisatie van den bankier Mannheimer. Dr. F. Mannheimer heeft in niet geringe mate er toe bijgedragen, dat Amsterdam ge groeid is als internationaal financieel cen trum. Hij gaf ook daadwerkelijk blijk van maatschappelijken zin. Naar aanleiding van de desbetreffende vragen van sommige leden wordt medege deeld, dat het de Regeering is gebleken, dat geen verzoek om naturalisatie door adressant bij de Fransche regeering is in gediend. Naar aanleiding van hetgeen dienaan gaande in het voorloopig verslag is weer gegeven heeft de Nederlandsche Bank nog maals verklaard, dat zij, op grond van de haar ten dienste staande gegevens, en in lichtingen overtuigd is, dat de werkzaam heid van requestrant op valuta-gebied, wel verre van de positie van den gulden te heb ben bedreigd, deze positie heeft versterkt. £en uiBcom.lvoor de wa,«ode v.»>- I lijdelijk 3 pakken voor 1 5 cl. UIT DE OMGEVING HET CONTINGENT DIENSTPLICHTIGEN In het Kon. Besluit van 9 Juni 1936, hou dende vaststelling van het contingent ge wone dienstplichtigen der lichting 1937, wordt o.m. bepaald: Met betrekking tot de lichting 1937 wordt als jaar, bedoeld in art. 27, eerste lid, der Dienstplichtwet, aangewezen het jaar 1935. Van de voor inlijving aangewezen per sonen der lichting worden 25.232 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Van de 25.232 tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1937 worden 850 bestemd voor de zeemacht. WETTELIJKE REGELING VAN HET HANDELSONDERWIJS. Opheffing van de hoogere burgerschool met drie-jarigen cursus. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Middel baaronderwijswet. De minister zet uiteen, dat een regeling van het handelsonderwijs in de Middelbaar-onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere burgerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tof nu toe wordt gegeven aan die scholen te Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Groningen als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp de handelsavondscholen ge steld. De wet stelt te dien aanzien ver scheidene cretria. Voorgesteld wordt, de hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus op te heffen. De datum 1 September is gekozen als be gin van de schoolcursussen. KOSTBAAR GESCHENK AAN MUSEUM BOYMANS. Een portret geschilderd door Maerten van Heemskerk. Het Museum Boymans te 's-Gravenhage heeft van de Vereeniging Rembrandt en van den heer D. G. van Beuningen te Rot terdam ten geschenke ontvangen een prachtig portret van een geleerde, door Maerten van Heemskerk omstreeks 1530 geschilderd. Dit magistrale portret komt uit de collectie van den Earl of Radnor op Longford Castle en zal voor het eerst te zien zijn op de tentoonstelling van Jeroen Bosch en de Noord-Necfer landsche primi tieven. SPOORWEGWERKEN BIJ WADDINXVEEN. Door de N.V. Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen te Utrecht is de uitvoering van de werken, omschreven in bestek nr. 1672 s.s.: het maken van een via duct van gewapend beton over den spoor weg GoudaAlphen aan den Rijn bij km. 5.387 in den aan te leggen rijksweg nr. 12 (Den HaagUtrechtDriebergen) in de gemeente Waddinxveen, gegund aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, Prins Hendrikkade 134, Amsterdam-C, voor een bedrag van 78900.met verplichte levering van cement van Nederlandschen oorsprong. OPENING BRUG BIJ SCHIPHOL. De brug over de Ringvaart nabij Schip hol, van zoo groote beteekenis voor de ver binding met onze nationale luchthaven en ook voor de verbinding van de hoofdstad met het Zuiden, is gistermiddag geopend door mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. LAATSTE OVERSPANNING GELEGD. Voor de brug over den Moerdijk. Het laatste deel van de nieuwe verkeers- brug over het Hollandsch Diep bij Moer dijk zal Dinsdag 14 Juli 's morgens om 9 uur de werf Penn en Bauduin te Dordrecht verlaten. De overspanning zal op de gebruikelijke wijze naar de plaats van bestemming ver voerd worden. Henry van der Schrieck. t Te Parijs is overleden de heer Henry van der Schrieck, voorzitter van de ver eeniging van katholieke Nederlanders in Frankrijk. De heer Van der Schrieck had ook zitting in de permanente commissie voor de internationale Eucharistische con gressen. Had hij, Rotterdammer van ge boorte, vroeger een werkzaam aandeel nomen in het katholieke vereenigingsleven dier stad en zich bijzonder doen kennen als een ij veraar voor retraites en de dage- lijksche H. Communie, te Parijs waren het tal van charitatieve instellingen, die zijn steun vonden. NIEUWVEEN. AANBESTEDING RAADHUIS. Ingekomen 14 biljetten: N. Vink en C. Veenman, Noorden f 12.573; W. J. Bergs- hoef, Alphen a. d. Rijn 12.850; G. Bode graven en A. C. de Pater, Nieuwkoop 12.750; C. van Dijk, Nieuwveen 13.330; W. v. d. Bruggen, J. Boeree en van Win gerden, Nieuwveen 11.296; P. Heeman, Mijdrecht ƒ17.930; A. van Varik, Haarlem 14.585; G. J. Evers, Bloemendaal 13.674; P. Bor, Amstelveen 14.740; P. Egbert, Nieuwveen 12.999; A. J. Sijsener, Hillegom 13.425; M. Hoek, Alphen a. d. Rijn 13.048; Gebr. van Wijk, Alphen a. d. Rijn 14.975; W. v. d. Louw, Alphen a. d. Rijn 14.954. De begrooting was 12.446. B. en W. hebben de gunning aangehou den. Voor een juistere beoordeeling van voornoemde cijfers zij opgemerkt, dat hierin o.a. niet begrepen zijn o.a. het sloo- pen van het oude-raadhuis en burgemees terswoning, uitgezonderd die fundeerings- gedeelten, welke voor den bouw van het' nieuwe raadhuis in den weg zitten; b. de kosten en de aanleg der centrale verwar ming; c. de vloerbedekking van alle ver trekken, zoomede de meubileering; d. het afwerken en verharden van het omliggen de terrein, waarvoor tekortkomende specie en materialen door de gemeente geleverd worden. Nog vernemen wij, dat de Raad vermoe delijk nog vóór 15 dezer omtrent de gun ning zal beslissen. De bliksem op de thee. Gistermiddag schrok heel het dorp op door een hevig knallende donderslag, die schade deed ver moeden. Het bleek, dat de bliksem bij den monteur van de Johannes-stichting „op de thee" was geweest. De man zat juist met zijn vrouw en een derden persoon een kopje thee te drinken, toen de bliksem op de huiskamerlamp sloeg, gepaard gaande met veel vuur. Met den schrik en licht-ge- schroeide gordijnen kwamen de huisgenoo- ten er af. Typisch, eenige jaren terug sloeg het hemelvuur op de dezelfde plaats, waar nu genoemde woning staat, in een boom. Op het huis zal nu een bliksemafleider ge plaatst worden. RUNSBURG VERWAARLOOSDE WONINGEN. Krotten, waarvoor de naam „stal" te mooi is. In „De Vrijzinnig-Democraat" schrijft Gt.: Onder den rook van Leiden, tusschen de Sleutelstad en Katwijk ligt het dorpje Rijnsburg, bekend geworden als geboorte plaats van den denker Spinoza. Door toevallige omstandigheden maakten wij kennis met woningtoestanden in deze gemeente. Het schijnt, dat de moderne opvattingen over de minimum eischen waaraan een woning moet voldoen in de gemeente Rijns burg geen ingang kunnen vinden. Weliswaar doet het bestuur der Woning- bouwvereeniging „Spinoza" alles wat in haar vermogen is om betere woningen te kunnen bouwen, maar zij stuit op den meest volstrekten tegenstand bij de meer derheid van het gemeentebestuur. Wij begrijpen dit niet. Want de vroede vaderen in Rijnsburg moeten weten, dat de bestaande toestand in hooge mate verbetering behoeft. Wij meenen, dat het niet op onzen weg ligt in dit blad met felle kleuren de be staande wantoestanden te teekenen. Er zijn in Rijnsburg krotwoningen waar voor het woord „stal" te schoone kwali ficatie is, die jaar in jaar uit op ergerlijke wijze worden verwaarloosd, waar geen pri vaten en geen gootsteenen zijn, waarvan de vloeren door de bewoners worden ge repareerd met hout van sigarenkistjes, waar kortom zelfs aan de meest elementaire eischen door de eigenaren niet wordt vol daan. Bij het Ministerie zijn deze wantoestan den bekend. Voor ons ligt een schrijven van den mi nister van Sociale Zaken dd. 4 December 1935 aan het Gemeentebestuur van Rijns burg gericht waaruit blijkt, dat de minister doordrongen is van de noodzakelijkheid met rijksvoorschot 41 woningen te doen bou wen door „Spinoza". Waarom dit dan nog steeds met geschiedt? Omdat als gezegd het Gemeentebestuur van ooi-deel is, dat het nog best wat wach ten kan. En tegen deze opvatting waaraan naar wordt beweerd het eigenbelang van de eigenaren der krotten niet vreemd is, schijnt het ten Departemente moeilijk op te tornen te zijn. Intusschen zij het ons vergund onzen Mi nister van Sociale Zaken, in wiens handen wij de belangen der Rijnsburgers veilig weten, te wijzen op artikel 55 der Woning wet waarin aan de landsoverheid de be voegdheid is gegeven,-in te grijpen wan neer gemeentebestuurders in hun beleid t.a.v. de volkshuisvesting te kort schieten. "Dat hier een uiterste noodzaak bestaat kan door niemand die de toestanden in Rijnsburg kent en met objectief oog be- ziet, worden ontkend. SASSENHEIM Vaandelwijdings-avond „Hanze". In de met bloemen versierde zaal van „Het Bruine Paard" hield gisterenavond de R.K. Middenstandsorganisatie „De Hanze" een ledenvergadering. Voor dgze avond was de belangstelling buitengewoon groot; vele j afgevaardigden van stands- en vak-orga nisatie gaven blijk van medeleven. De bur gemeester, de presidente van den Vrou wenbond en de heer Klaver, hoofdbe stuurder, hadden bericht van verhindering gezonden. Te ruim half 9 opende de voor zitter, de heer Otto, deze vergadering, waarbij hij het welkom toeriep aan alle dames en heeren, in 't bijzonder aan den geestel. adviseur en den spreker van dezen avond, den heer Bakker. Het verheugde spreker, dat de afd. Hanze thans, na 20 jaar bestaan, in het bezit zal komen van een vaandel. Hij dankt hierbij den heer Asperslagh, die op zulk een kunstzinnige wijze het vaandel heeft ontworpen. Spre ker hoopt, dat de middenstand zich zal blijven scharen onder het banier met als schuts-heilige St. Olof, en verzocht allen te zingen: „Roomsche Blijdschap". Hierna werd het vaandel ontsluierd, en door den. geestel. adviseur met de kerkelijke cere moniën gezegend. Over 't vaondel, wat een zeer mooien indruk maakt, het volgende. In het middenvak is op een breede baan van zacht rood fluweel de beeltenis gebor duurd van St. Olaf, met het embleem van den handel. Aan weerszijden een breeden rand met den naam: R.K. Middenstands- vereeniging, met figuren van bijen, voor stellend de nijverheid. Ook het wapen schild van Sassenheim is aangebracht en onder de beeltenis de naam: Hanze. Voor waar een zeer mooi vaandel. Dcor den geestel. adviseur werd aan be stuur en leden een korte uiteenzetting ge geven van alle teekens en wat de schuts heilige heeft gedaan voor Christus' Kerk. Sprekfer heeft het leven van St. Olaf, die koning was in Noorwegen, geschetst. Na mens den pastoor wenschte spr. de afdee- ling van harte geluk, de hoop uitspreken de, dat onder voorspraak van den schuts heilige de vereeniging moge groeien en bloeien tot heil van Kerk en maatschap pij. De voorz. dankte voor de schoone woorden van wijding en uiteenzetting en hoopte, dat de goede wensch in vervulling moge gaan, waarna werd overgegaan tot aanbieding van een frisschen dronk. Alsdan verkreeg de heer J. Bakker het woord. Het speet spr., dat niet meer jon geren zijn opgekomen, omdat het voor hen zoozeer van noode is om te overwegen, voor welke doeleinden de organisatie strijd Spr. toont aan, welke strijd er gestreden wordt en hoe groot het gevaar is voor de jeugd. We moeten ons voor den komen den tijd klaar maken ën paraat staan. Laten we Katholieken zijn van de daad; apostelen zijn, zooals de Paus ons dat voor houdt in zijn encyclieken. In een vurige speech toont spreker aan de noodzakelijk heid van het organisatieleven, om tot her vorming en ordening te komen van een nieuwe maatschappij. Daarom is het van avond volgens spr. bij het mooie nieuwe vaandel zoo op zijn plaats, dat de katho lieke actie ons als een heilige plicht wordt opgelegd. De voorz. dankte den heer Bakker voor diens schoone woorden en vurige rede, waarna een ieder die het woord verlangde, daartoe gelegenheid kreeg. Als voorz. van de Federatie sprak de heer Barnhoorn uit Lisse een feliciteerend woord tot de afdeeling. Weth. Bader sprak als oud-voorz. van deze afdeeling en hoop te, dat de kracht dit jaar ontwikkeld, mo ge stand houden en velen zich onder deze vaan mogen scharen. Namens de R.K. Boeren- en Tuinders organisatie sprak de heer A. J. Verkleij waardeerende woorden tot de afdeeling. De voorz. dankt alle sprekers voor hun gelukwenschen en hoonte, dat deze in ver vulling mogen gaan. Hierna werd de avond besloten met het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. De Han ze heeft hiermede een zeer goed geslaag den avond gehad. VOORSCHOTEN. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Motorrijder zwaar gewond. Op den Veurscheweg, ter hoogte van Café „Den Gouden Leeuw" heeft gister middag een zeer ernstig ongeluk plaats ge had. Omstreeks twee uur reed de 18-jarige motorrijder Joh. de V. uit Wassenaar in de richting Voorburg toen van de tegen overgestelde zijde een auto kwam, bestuurd door den heer v. d. L. uit Rotterdam. De motorrijder reed nagenoeg op het mid den van den weg en keek bovendien nog om naar bezoekers van het café, hetgeen 'bemerkt werd door den autobestuurder, die daarom signalen gaf ter waarschuwing, maar hij bemerkte te laat de auto, die in tusschen door de beplanting op de tram baan was gereden. Met een smak reed hij tegen het linkerspatbord, het achterspat bord aan, reed nog een 10-tal meters door en viel toen tegen den grond. Hij bekwam een gecompliceerde onderbeenbreuk, ge deeltelijk was zijn been versplinterd en een kneuzing van den linkerschouder. Ter plaatse is hij door dr. M. v. d. Stoel en enkele leden van de E.H.B.O.-brigade verbonden en vervolgens in ernstigen toe stand per ziekenauto naar het gemeentelijk ziekenhuis aan de Zuid wal te 's-Graven hage overgebracht. Het motorrijwiel was gedeeltelijk vernield en ook de auto be kwam materieele schade o.a. was een por- tierkruk en een achterwieldop afgereden en waren de spatschermen flink beschadigd. Burgemeester M. F. Berkhout, die oogen- blikkelijk ter plaatse was, leidde persoon lijk het onderzoek. Het tramverkeer onder vond ongeveer 40 minuten vertraging. Door den bliksem getroffen. Tijdens het onweer van gistermiddag is omstreeks één uur een boom getroffen in het Burge meester Veraèdepark nabij de trambaan. Ook had er een ontlading plaats op de bliksemafleider van de toren naast de Her vormde Kerk. Van de landbouwer B. werden in een wei land nabij huize „Woelwijk" twee koeien en van den landbouwer H. in een weiland achter de Zilverfabriek een koe door het hemelvuur getroffen, Diefstal in winkel. Bij de politie is aangifte gedaan door den heer J. F. N. v. O. dat één der bezoekers van zijn zaak kans heeft gezien, terwijl niemand aanwezig was, een flink bedrag uit zijn winkellade te ont vreemden. Een onderzoek wordt ingesteld.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7