G.H. KLEINHANS Aan- en verhoop van effecten WOENSDAG 8 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 TWEEDE KAMER Het Werkfonds. Extra hulp aan werkloozen. De Steenkolenconventie en haar nadeelen (Vervolg). De heer Schilthuis (V. D.). vraagt wat er tijdens het onderzoek voor bespoe diging van uitvoering van werken door het Werkfonds voor die bespoediging gedaan wordt. De heer Kuipers (R.K.) wijst er op. dat, hoe grooter de werkloosheid in gemeen ten is, hoe grooter in den regel ook de fi nancieele moeilijkheid, om van het Werk fonds credieten voor werkverruiming te krijgen. Spr. vreest, dat de departemen tale commissie den slakkengang van de werkwijze van het fonds zal consolideeren. Veel meer spoed had moeten worden be tracht met een aanleg van het verbindings kanaal van Eindhoven naar het Wilhelmi- nakaal. Daar hadden al eenige maanden 500 arbeiders werk kunnen vinden, indien' de adviezen niet zoo lang op zich hadden la ten wachten en de departementale sleur zich niet zoo had laten gelden. De heer Wendelaar (Lib.) bepleit meer steun aan werkverruiming door par ticulieren. Een werf vroeg ƒ40.000 aan het Werkfonds voor den bouw van een schip van ƒ325.000. De werf wilde waar borgen geven, dat de ƒ40.000 spoedig zou den worden terugbetaald. Het verzoek werd afgewezen. Welke motieven hebben hiertoe geleid. De heer K r ij g e r (C.-H.) betoogt, dat de verwachtingen ten aanzien van het Werkfonds te hoog zijn gespannen. Gemeenten vragen credieten aan voor werken, waarvan de productiviteit zeer twijfelachtig is. Terecht worden derge lijke aanvragen afgewezen. De afwijzing van de aanvraag van gelden voor het we genplan in Zuid-Holland acht spr. even wel niet juist. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, betoogt, dat de in terdepartementale commissie is ingesteld om de gang van zaken bij het Werkfonds te bespoedigen. De besteding van een be drag van 60 a 80 millioen voor werkver ruiming kan in 2 jaren niet haar beslag krijgen. Met vele factoren moet men rekening houden. Voor de medewerking van autono me corporaties, van waterschappen, van gemeenten, is dikwijls veel tijd gemoeid. De onteigening kan veel tijd vorderen. Daaraan dienen dan nog te worden toe gevoegd gemeentelijke financieele en schoonheidscommissies, die eveneens recht van spreken hebben en de uitvoering van werken vertragen. Thans vinden 3000 man door het Werk fonds werk. Hierbij zijn de indirect-tewerkgestelden niet inbegrepen. Doch geleidelijk hoopt men het aantal arbeiders, dat werk door het Werkfonds zal krijgen, tot 20.000 op te voeren. As. Vrijdag spreekt de minister met Ge deputeerde Staten van Friesland over nieuwe werk objecten in deze provincie. Morgenochtend tien uur heeft spr. een conferentie met vertegenwoordigers van alle groote gemeenten over bouw van goed- koope arbeiderswoningen en daarna zal de materie van den woningbouw opnieuw in overweging worden genomen. Men klaagt, dat geen hulp wordt ver leend voor het wegenplan in Zuid-Hol land, maar bedenke, dat het Rijk niet al les kan betalen. Voor Drente wordt wel geld voor wegen beschikbaar gesteld, maar daar twist men over de vraag, of er wegen van beton of van klinkers moeten worden aangelegd. De provincie Noord-Holland besteedt jaarlijks 3 ton voor werkverrui ming. Wat het sport-vliegveld Ypenburg be treft, zegt spr., dat men de keus had tus- schen uitvoering in werkverschaffing of geen uitvoering. De loonen voor de uit te voeren werken worden in overleg met de loon-commissie uit het Werkfonds met de vakbondsbestu- ren vastgesteld. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd, met aantee- kening, dat de heer Sneevliet tegen is. Aan de orde is het wetsontwerp tot re geling van den invoer van steenkolen. De heer Drop (S. D.) vraagt, of de Mi nister een onderzoek wil laten instellen naar den invoer van cokes, briketten en ook van steenkool via spoorwegstations in de grensstreek van Limburg, welke niet vol ledig gedekt wordt door een invoercon- sent. De contingenteering heeft een ern stige toeneming van het aantal werkloo- ze mijnarbeiders niet kunnen voorkomen. Gepubliceerd worde het deel van het rapport-Verschuur, dat ter griffie der Ka mer is nedergelegd. De Kamer moet vrij uit over het rapport kunnen spreken. Als een saneering van de mijnen afhankelijk is van het al dan niet bestaan van afspra ken van importeurs en handelaren, is dit een toestand, waaraan wij aandacht moe ten wijden. De huisbrandcommissies zijn geheel in handen van groot-importeurs. De groothandelaren hebben, dank zij de ko len conventie in jaren niet zooveel geld verdiend als thans. De Regeering leide krachtig bij het saneeringsplan, ook als particulieren het uitvoeren. De heer Van D ij k A.-R.) vestigt de aandacht op de onaangename positie der importeurs als gevolg van de kolenconven- tie, die onze mijnen bevoordeelt. De ko- lenconventie is gesubordineerd aan andere belangen. De Minister doe duidelijk aan de kolenconventie blijken, niet te zullen gedogen, dat zij een onredelijke regeling zullen opdringen. De heer Schilthuis (V. D.) zet uit een dat de importeurs zich hebben te re gelen naar de kolen-conventie. De impor teurs verlangen een regeling, welke hen Eerste Leidsche R.K. Begrafenisonderneming GEVESTIGD 1882 Pieter de la Courtstraat 22 TRANSPORT. TELEFOON 1455 BINNENLAND waarborgt, dat geen partijdige beslissingen worden genomen. Uit het voorstel dat de kolenconventie aan de importeurs heeft gedaan, blijkt, dat zij het heft in handen wenscht te hou den. Het feit, dat aan de kolenconventie de verdeeling geheel of gedeeltelijk van oervergunningen wordt toegewezen, is met sprekers wenschen niet te vereeni gen. De heer Wijnkoop (C. P.) wenscht aan de kolenconventie een eind te zien ge maakt. De verhooging van ledenprijzen vindt haar oorzaak in de kolenconventie. De regeering gaat hier niet vrij uit. De Staatsmijnen kunnen hun invloed doen gelden. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heer Gelissen, zegt, dat de contingenteering inderdaad aan de positie van onze mijnidustrie ten goede is gekomen. De rationalisatie heeft bewerk stelligd, dat ons land de grootste produc tie in de wereld heeft. De vermindering van het kolenverbruik moet men in alge meen verband zien. Electriciteit wordt aanmerkelijk minder uit kolen opgewekt dan voorheen het geval was. De prijzen loco-mijn zijn in ons land het laagst. De toestand in de mijnen is sedert de contingenteering verbeterd. Zoowel de Staats- als de particuliere mijnen hebben het vorige jaar winst gemaakt. De kolenconventie bestaat uit de parti culiere mijnen, de Staatsmijnen en drie importeurs, een nieuwe regeling is voorge steld, welke hulp wil bieden aan de huis- brandcommissie, de distributie en tevens saneering van de mijnindustrie beoogt. Doch men vergete niet, dat er nog slechts sprake van een voorstel is. In ontwerp ligt gereed een concept, dat den detailhandel wil regelen. Spr. zal er tegen waken, dat de eene groep niet het slachtoffer wordt van willekeur van de andere. Het rapport- Verschuur zal zoo niet geheel, dan toch ge deeltelijk, binnenkort worden gepubli ceerd. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming wordt goed gekeurd het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor 1935. (Verschillende onderwerpen). Aan de orde is het wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het twaalfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1936 (verschillende onderwerpen) De heer Kupers S. D.) is teleurgesteld door het geringe bedrag, dat voor extra- steunverleening aan werkloozen wordt aan gevraagd. In totaal zal ƒ2.1 millioen be schikbaar komen voor extra-steun voor kleeding en schoeisel aan 250.000 werkloo zen, dat is ƒ8.per jaar per ondersteun de. Dit acht spreker een veel te gering be drag. Hij dient een motie in, waarin gecon stateerd wordt, dat met de thans door de regeering voorgestelde extra-bijdrage van 500.000 voor kleeding, schoeisel en bed ilegoed voor 1936 niet volstaan kan wor den en waarin de Regeering wordt uitge- noodigd, een belangrijke verhooging van dezen post voor te stellen. De heer Lovink (C.-H.) geeft met betrekking tot nieuwe boerderijen op nieuw gewonnen gronden, als de Wierin- germeer, de voorkeur aan verkoop boven staatseigendom. De heer Steinmetz (R.K.) acht het voorgestelde bedrag voor extra-steun veel te gering. In breede kringen wordt armoe de geleden. De steunnormen dienen ver hoogd te worden. Aan het uithoudingsver mogen der ondersteunden komt eens een einde. Dit zegt spr. niet bij wijze van drei gement, doch als waarschuwing. De heer Sm e enk (A.-R.) zegt, dat, als men een niet onbelyangrijke hoogere uitgave voorstelt, dan de regeering voorne mens is te doen, men ook de dekking moet aangeven. Als het rouleersysteem bij de werkverschaffing in verscheidene plaatsen niet kan worden verbeterd, zal men niet kunnen ontkomen aan verhooging van het steunbedrag. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) be pleit de noodzakelijkheid van verhooging van de steunnormen, in het bijzonder voor hen, die reeds beruimen tijd werkloos zijn. De minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, zegt, dat, ondanks het feit, dat in het najaar van 1934 een be drag ineens beschikbaar werd gesteld, waarvan de regeering zeide, dat het daar bij zou blijven, zij thans opnieuw f500.00(f aanvraagt. Op de volgende begrooting zal opnieuw 500.000 worden aangevraagd. Hij kan op het oogenblik onmogelijk toezeg gen, dit bedrag te verhoogen, en adviseert de Kamer, de motie-Kupers niet te aan vaarden. De steunpercentages mogen niet zooda nig worden opgevoerd, dat ze het loon te veel benaderen. Er moet een marge zijn tusschen loon en steunbedrag. Het steun- percentage is thans reeds ten hoogste 90 pet. van het loonbedrag. Het rouleersys teem bewijst nuttige diensten, al wil spr. wel nagaan, of er verbeteringen in aan te brengen zijn. De beschouwingen over de exploitatie van nieuw-ontgonnen gronden zal spr. overwegen. De Kamer keurt het wetsontwerp zon der hoofdelijke steming goed. Over de motie-Kupers zal heden worden gestemd. Te kwart over zes wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. NAT. VERBOND K.J.IVI.V. De verhouding ten opzichte van de jongeren uit de werknemenden middenstand. Een propaganda-maand. Het Nationaal Verbond der Katholieke Jonge Middenstamds-Vereenigingen in Ne derland kwam op 5 Juli te Utrecht bijeen, onder voorzitterschap van den heer C. Kloppenborg. Aanwezig waren twee afge vaardigden van ieder Bisdom en de Mode ratoren der vijf diocesane bonden. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de regelmatige afwerking van het win- terprogramma 19351936 en op het stre ven om jonge middenstanders ook in de zomermaanden in vereenigingsverband te houden, door het Nationaal program in dienst te stellen van het buitenleven. Het orgaan, dat voor de leiders is opge richt, voorziet in een dringende behoefte en de verbonds-moderator ziet, dat zijn werk rijke vruchten draagt. Ter bevordering van het saamhoorigheidsgevoel en de eenheid zullen op 9 en 10 Augustus de derde Na tionale besturendagen in St. Louis te Amersfoort gehouden worden. Dank werd gebracht aan den afgetreden verbondsvoor zitter H. Engels uit Leiden, die op cultureel gebied zulk een baanbrekend werk voor de K.J.M.V. heeft verricht. Na deze openingsrede bracht de voorzit ter allereerst een ernstige kwestie ter tafel. In het orgaan van den Werknemenden Mid denstand is n.l. door de redactie geschre ven, dat de jeugdige werknemende midden standers weliswaar voorloopig in de K.J.M. V. zijn ondergebracht, maar dat ten spoe digste plaatselijk moet worden bekeken of een eigen jeugdorganisatie voor de toe komstige leden kan worden opgericht. De voorzitter wilde hiertegen krachtig protesteeren, omdat het Episcopaat in zijn richtlijnen van enkele jaren geleden dui delijk naar voren heeft gebracht, dat de K.J.M.V. bedoeld is voor jongeren zoowel uit den werknemenden als uit den werkge- venden middenstand, in den breedsten zin des woords. De KJ.M.V. is thans een or ganisatie van ruim 3000 leden en wan neer men dit aantal zou gaan splitsen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat beide groepen aan bloedarmoede zouden sterven. Er is verder met den W. M. een compromis en het gaat niet aan, daar nu maar plotse ling over heen te stappen Aalmoezenier Wolfs uit Limburg meende, dat in het orgaan van den W. M. de kwes tie principieel gesteld tnodit worden, waartegen rector v. d. Berg uit Utrecht stelde, dat dit waar moge zijn, maar dat er een practische onmogelijkheid geopperd wordt. Men zou, aldus deze spr., in bepaal de plaatsen groepen kunnen maken voor werknemenden en werkgevenden onder de algemeene leiding der K.J.M.V. De verga dering besloot gelegenheid te vragen tot practisch verweer in het orgaan van den W. M. Het winterprogramma. Daarna werd het concept Winterprogram ma 19361937 in behandeling genomen. Wat het godsdienstige gedeelte betreft overheerscht het algemeene Katholieke actie- program onder den titel „De Pries terlijke Jeugd in de K. A." In dit program wordt de sociale, de cultureele en de zake lijke voorlichting verder weer systematisch ever den geheelen winter verdeeld. Dit jaar is echter een scherpere scheiding gemaakt in het zakelijke gedeelte, dat èn voor den werknemenden èn voor den werkgeven den jongen middenstand voldoende interes sant gemaakt is geworden. De maand September wordt zoo goed als geheel gewijd aan de propaganda onder het motto: „De Bisschap roept de Jongeren van den Middenstand". Een intense propa ganda voor de beweging zal gevoerd wor den door middel van Kerk, Pers, Radio, in tens huisbezoek etc. Het geheéle program zal op de Nationale Besturendagen in voor-studie genomen worden door twee afgevaardigden van elke afdeeling. Rector J. van Campen uit Breda zal den dpgmatischen opzet van het godsdienstig program verklaren, waarna één K.J.M.V.-er uit elk diocees het program in de praktijk van het K.J.M.V.-leven gestalte zal geven. Drs. Jansen, adj.-directeur van het Natio naal Hanze-Bureau, leidt het sociaal pro gram in, terwijl voor het onderdeel „Werk nemende Middenstand" een spreker ge zocht wordt. Gerard Peet bespreekt de ac tiegroepen en rector Beune, Verbondsmode- rator, zal een algemeene toespraak houden. Het cultureele gedeelte wordt verzorgd door het gezelschap „De Brug" uit Nijmegen. Nieuwe Verbondsvoorzitter. Een voorstel van het Bisdom Roermond, om het bestuur van het Nationaal Verbond tot vijf leden uit te breiden, werd na eeni- gedicussie ingetrokken, daar het dagelij ksch bestuur alleen de besluiten van het Natio naal Verbond kan uitvoeren. Voor de installatie-plechtigheid zal op voorstel van het Bisdom Breda een unifor me handleiding ontworpen worden. Tot algemeen voorzitter kozen de afge vaardigden den heer G. Peet, bondsvoor zitter van het Aartsbisdom. Nadat nog verschillende huishoudelijke zaken besproken waren ging men uiteen, om op 9 Augustus in Amersfoort het voor bereidende werk voor den winter voort te zetten. NED. R.-K. BOND VAN BOUW- PATROONS. Congres te Breda. De Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons heeft te Breda een Congres belegd. Maan dagmiddag werden het hoofdbestuur met het plaatselijk afdeelingsbestuur door het gemeentebestuur van Breda op het stad huis ontvangen. De loco-burgemeester, de heer J. J. van Buitenen, verwelkomde het gezelschap, waarop de voorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, voor deze officieele ontvangst het gemeentebestuur dank zegde. Spr. me moreerde in het bijzonder het feit, dat de gemeente Breda slechts georganiseerde ar beiders tewerk stelt. In verband met de nieuwe ordening is dit van groot belang. Het Congres werd gistermorgen geopend met een H. Mis in de St. Antoniuskerk, op gedragen door den geestelijken adviseur, den zeer eer w. heer H. A. C. M. Wennen, pastoor te Kwadendamme. Bij het H. Hartbeeld voor het Bisschop pelijk Paleis werd na deze H. Mis een bloe menhulde gebracht, welke door Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans uit zijn werkkamer werd gadeslagen. Na afloop schonk Z.H.Exc. zijn bisschoppelijken zegen. In „Concordia" werd de 18e vergade ring gehouden, waar de voorzitter van de Bredasche afdeeling, de heer Jos. van Dijk, een kort welkomstwoordje sprak. De voorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, sprak zijn openingsrede uit, waarin hij moest vaststellen, dat de toe stand over het afgeloopen jaar nog on evenwichtiger was dan tevoren. De hoe veelheid werk, dat publiek besteed werd, ging nog steeds achteruit. Het nadeelig verschil tusschen 1934 en 1935 was onge veer 13 millioen gulden. De onderhandsche aanbestedingen waren niet veel beter. De crisis heeft tengevolge gehad, dat tal- looze werklozen zich zijn gaan promovee- ren tot bouwpatroons. Naast de ongeveer 5000 landelijk georganiseerde patroons zijn er nog 20.000, die zich,zoo noemen, maar het inderdaad niet zijn. Wanneer spr. de vraag stelt, wat de oor zaak is, dat de toestand van het bedrijf zoo slecht is, dan moet hij daarop antwoor den, dat de eerste reden is: te weinig werk, dat de eerste reden is: te weinig patroons. De begrooting voor het jaar 1936 be draagt 40.575. Het financieel verslag sluit met een bedrag van 39.803.32. Daarop werden de jaarverslagen van den Bond en het orgaan behandeld. Het voorstel van de afdeeling Purmerend om de contributie tot 15 te verlagen, wordt verworpen. Bij de bestuursverkiezing worden herko zen de heeren F. J. Schuurmans, Amster dam, E. B. Wirtz, Hilversum, Jos. van Dijk, Ginneken en H. Höfte, Sittard, H. A. Th. ten Thij, Enschede. Het landelijke collectieve con tract als raamcontract. Een voorstel van het hoofdbestuur alle afdeelingen, desnoods met een overgangs tijd van een of twee jaar, te verplichten het landelijke collectieve contract te aan vaarden als raamcontract, terwijl desge- wenscht plaatselijk over het loon kan wor den onderhandeld in die plaatsen, welke nu nog niet bij het collectieve contract zijn aangesloten, was speciaal gericht tegen de zuidelijke afdeelingen, waar het contract slecht wordt nagekomen. Na een langdurige discussie is -het voor stel z. h.s. aangenomen met bepaling dat het ingaat voor het contract 19^81939. Beperking van de vrijheid van inschrijving. Vervolgens was aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur waarbij het aan de leden op straffe van een boete van 5000 tot 100.000 verboden wordt in te schrij ven bij aanbesteding van werken, ten aan zien waarvan door een door het bondsbe- stuur aan te wijzen commissie verklaard is, dat de voorwaarden en bepalingen waar op de werken aanbesteed worden, niet vol doen aan redelijke eischen. Met inschrij ving wordt in dit verband gelijkgesteld het aamiemen of onder-aannemen van derge lijke werken of bij 'uitvoering daarvan rechtstreeks of zijdelings betrekken zijn. Ook dit voorstel is z.h.st. aangenomen. Op een voorstel Venlo, om de samenstel ling van het dagelijksche bestuur zooda nig te wijzigen dat uit ieder van de Bis dommen één lid in het dagelijksche be stuur zitting heeft, terwijl voorzitter en se cretaris door de algemeene vergadering worden gekozen, had het hoofdbestuur een afwijzend prae-advies uitgebracht Ten aan zien van den secretaris, welke thans door het hoofdbestuur wordt benoemd, trok de afdeeling Venlo haar voorstel in. Na uitgebreide discussies is het voorstel verworpen met 115 tegen 54 stemmen. Een voorstel van de afdeeling Ooster hout om het mogelijk te maken, dat het lidmaatschap inplaats van met 6 met 3 maanden moet worden Opgezegd, is even eens verworpen. De vergadering is hierna tot vanochtend geschorst, waarmee de congressisten zich vereenigd hebben. 's Middags is een thee aangeboden en 's avonds een diner, gevolgd door een ca baret-avond. R. K. WERKMEESTERSBOND. Congres te Nijmegen. Zondag hield de R. K. Ned. werkmeesters- bond, vakgroep, hout en bouwbedrijven, zijn jaarvergadering te Nijmegen. De heer J. v. Goverde uit Tilburg, leidde bij afwe zigheid van den voorzitter, den heer B. J. van Haagen uit Amsterdam, die wegens ziekte verhinderd was, de vergadering. De verslagen werden goedgekeurd. De 4436 Bond telt 451 leden. De financieele reke ning wijst een batig saildo van 445 aan. Blijkens een rapport over de loon vragen lijsten, ingesteld in 29 kringen van den bond, werden de loonen niet meer zoo zwaar gedrukt als in het verleden. Trouwens zij zijn reeds zoo laag, dat ze moeilijk meer gedrukt kunnen worden. De vacantietoe- lage en de pensioenen liepen terug. Men drong aan op meer ordening in de loonuitkeeringen. De heer H. J. van Kooten, algemeen bondssecretaris, besprak de orde ningsgedachte in de bouwbedrijven en hield een warm pleidooi voor ordening.in den geest van de Pauselijke encyclieken. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren R. J. van Haagen uit Am sterdam, H. Verkoeyen, Nijmegen en Jac. Goverde uit Tilburg herkozen. De congres sisten genoten van een feestavond hun door den kring Nijmegen aangeboden. „ST. JORIS" JUBILEERT. Groote belangstelling:. Zondag heeft de Ned. R. K. Bond van Arbeiders(sters) in de slagers- en aanver wante bedrijven „St. Joris" op plechtige wijze te Utrecht zijn zilveren bestaansjubi- leum herdacht. In de kapel van St. Jan de Deo droeg de geestelijk adviseur rector Brink, ter inlei ding op den feestdag, een plechtige H. Mis op. In hotel Noord-Brabant ving te twaalf uur de plechtige feestvergadering aan, waar de talrijke afgevaardigden werden begroet door Bondsvoorzitter J. H. F. Scharff. Deze verwelkomde o.m. mgr. J. van Schaik, adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, den geestelijk adviseur rector Brink, den oud-adviseur pastoor Hack, de heeren A. C. de Bruyn en Schutte van het R. K. Werk liedenverbond en de heeren Lindeman uit Rotterdam en de Wit uit Utrecht, oprichters van „St. Joris". De heer Koks, penningmeester van de afd. Rotterdam, bood namens de afdeelin gen een geschenk aan: de vlag, vervaardigd in de Procure der Missiën, door de Eerw. Zusters Franciscanessen te Amsterdam. Rector Brink wijdde deze feestvlag tijdens de vergadering. De voorzitter deelde nog mede, dat een bedrag van 100 uit de bondskas beschik baar werd gesteld voor het „Mgr. van Schaikfonds". Mgr. van Schaik complimenteerde de ver- eeniging als adviseur van het R. K. Werk liedenverbond. Hij sprak den wensch uit, dat in de toekomst met denzelfden ijver en toewijding zal gewerkt worden aan het doel van den bond. Zeer erkentelijk was mgr. van Schaik voor de gift aan het naar hem genoemde fonds, waarvan hij het mooie doel nog eens uiteenzette. Rector Brink herinnerde in zijn toespraak aan de moeilijke jaren, die de bond heeft doorgemaakt en bracht dank aan het be stuur voor de wijze, waarop het steeds zijn taak heeft vervuld. Ook pastoor Hack en de heer A. C. de Bruyn boden hun gelukwenschen aan, waarna een lange reeks van afdeelingsaf- gevaardigden en oud-leden het woord voerde. Des middags maakten de léden een tocht door de omgeving van Utrecht, terwijl het bestuur recipieerde. Tientallen bloemstuk ken sierden de zaal en zeer vele organisatie- besturen kwamen het St. Jorisbestuur ge lukwenschen. „Maasbode". JAARVERGADERING „ST PETRUS" Onder leiding van den voorzitter, den heer M. v. d. Broek (Utrecht), houdt de Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus" zijn con gres in Den Bosch, in hotel „Noord Bra bant". Maandag was de eerste congresdag, Al gemeene beschouwingen werden gehouden, jarverslag en begroot in g uitgebracht en goedgekeurd. Volgens het jaarverslag van den heer Waterborg (Utrecht) is de bond in leden tal achteruitgegaan met 109 leden, terwijl in het tijdvak 1934/1935 de teruggang 85 leden bedroeg. In het afgeloopen jaar tra den 167 nieuwe leden toe, terwijl 276 leden zijn heengegaan, waarvan 10 overleden, 12 wegens ontslag als huwende ambtenares, 25 wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, 27 wegens eindigen van de dienstbetrek king, 3 geroyeerd, 16 bedankt wegens fi nancieele moeilijkheden. Geruimen tijd bleef ook het aantal fonds leden terugloopen, doch thans is er weer vooruitgang. Gedurende het geheele jaar werd een-krachtige propaganda gevoerd. Het kasverslag van den penningmeester, den heer De Ruiter (Den Haag) vermeldt als winst- en verliesrekening over 1934/35, een totaal van 33304.de balans 1935 totaal 25911.de fondskas 1935 totaal 20691.—. Het totaal aantal leden bedroeg in het af geloopen jaar 3765. Bij enkele candidaatstelling werd de heer M. v. d. Broek tot voorzitter herkozen. De eerste dag werd voorts gewijd aan de behandeling van de zeer vele agenda-pun ten betreffende de bondsbelangen niet al leen, maar ook betreffende den dienst. Op voorstel van den voorzitter der Bos sche afdeeling, den heer Lentj es, werd be sloten, 's avonds gezamenlijk deel te nemen aan den Stillen Maria-Omgang.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6