R.H.W. zegt alles NIEUWS WOENSDAG 8 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ONWEER-ACHTIG. DE BILT SEINT: Matige, tijdelijk afnemende Westelijke tot Zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, ia- ter weer kans op régen of onweer. Aan vankelijk koeler. Hoogste barometerstand 765.0 Biarritz. Laagste barometerstand 752.0 Aberdeen. De ondiepe secundaire depressie, die gis- tei*en over ons land en zijn omgeving lag, heeft buitengewoon zwaar onweer veroor zaakt, waarbij te Amsterdam 59 m.M. re gen viel, waarvan 42^ m.M. in een half uur tijds, iets wat op een zelfde plaats slechts éénmaal in 250 jaar voorkomt. Ook Parijs meldt 51 m.M. regen. Op het onweer is een drukstijging uit het Zuiden gevolgd, terwijl de secundaire naar Oost- Duitschland trok, maar ten Westen van Ierland vertoont zich een nieuwe secun daire. De depressie in het Noord-Oosten nam af. de hoofd-depressie bij IJsland is weinig veranderd. Om het Kanaal en op de Noordzee waait bet krachtig uit Zuid-West tot West. Zuid- Frankrijk heeft nog weinig wind met zwaar bewolkte lucht. Bijna overal is de temperatuur gedaald. Op de Britsche eilanden klaart het weer tijdelijk op, in Schotland valt nog regen. Oost-Duitschland en Zweden hebben nog zeer warm weer. In Noord-Scandinavië valt regen en is de temperatuur onder normaal. Na tijdelijke opklaring, neemt hier te lande de kans op regen of onweer weer toe. LUCHTTEMPERATUUR. 19.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 9.50 uur tot Donderdagmorgen 4.20 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Donderdae 9 Juli voorm. 6.28 en nam. 6.49 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 21 gr. C. S torm waar sch u wingsdienst. Geseind van de Bilt hedenmorgen te 8.50 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". Ons eigen Zuivelverbruik, BELANGRIJK LAGER DAN IN NABURIGE LANDEN. In de laatste maanden wordt veel propa ganda gemaakt voor het gebruik van melk en zuivelproducten. Van de belangrijkheid van deze propaganda is niet ieder nog overtuigd. Daarop wees de secretaris van de F.N.Z., de heer J. A. Geluk, in een vergadering van den Zuid-Nederlandsehen Zuivelbond. Wij moeten uitzien naar andere gelegen heden tot afzet van onze zuivel, aldus spr., omdat de vroegere importlanden verschil lende maatregelen hebben genomen, welke de uitvoer naar die landen zeer heeft doen inkrimpen, terwijl de productie, niet is ver minderd. Dit laatste, productievermindering, is ook niet noodig volgens de heer Geluk, daar er neg afzetmogelijkheden genoeg zijn. De export van melk en zuivelproduc ten bedroeg in 1929 omstreeks 336 mil- lioen K.G. met een waarde van 221 millioen gulden. Zes jaar later, in 1935. was de export 276 mill. K.G. met een waarde van 71 millioen gulden. Dat wil dus zeggen, dat de hoeveelheid met 18 pet. verminderde, maar de daarvoor verkregen prijs daalde met 68 pet. Onze afzet moet nu meer in het binnen land plaats vinden. Hiertoe is propaganda noodig, waarvoor uit het exportfonds 1 millioen gulden is beschikbaar gesteld. Ons land komt, het moge vreemd klin ken voor een zuivelland, in melk en zui velverbruik met de omringende landen be duidend achteraan. In 15 ons omringende landen be- droeg het verbruik in melk omgerekend 460,5 K.G. per persoon per jaar. In Nederland echter is het bijna een vier de deel lager n.l. 357,5 K.G. Wanneer wij onze consumptie konden opvoeren tot het gemiddelde van de ons omrin gende landen, dan zou daarvoor 824 milloen K.G. melk, gelijkstaande met 30 mill. K.G. boter, noodig zijn. Dat is de productie van 240.000 koeien. Daar moeten wij op aansturen. De propaganda, die daartoe gemaakt wordt is natuurlijk niet goedkoop en men is nog niet voldoende algemeen er van doordrongen, dat met deze propaganda een algemeen belang gediend wordt. Meerdere medewerking van de zuivel- menschen is daarvoor beslist noodig. Ook iiier moet het particulier initiatief mede- verken. Men moet niet alles van de crisis maatregelen verwachten. NIEUWE UITGAVEN Onze kinderen. Tijdschrift voor R.K. ouders en opvoeders. Juni- nummer. Uitg. N.V. Het Neder - landsche Boekhuis, Tilburg. Het artikel van Leo Fens: Het noodige eerst, waarmee de aflevering opent, is al bijzonder actueel en en van die dingen, die „werkelijk eens gezegd moesten wor den". Het behandelt de pessimistische angs van vele ouders voor de materieele toe komst hunner kinderen een angst, die alle Godsvertrouwen schijnt uit te schage- len en waardoor tenslotte het zwaarte punt der opvoeding wordt verlegd naar een bijkomstigheid en het eenig levens doel, de verhevenste toekomstdroom, de hoogste illusie wordt: Het Baantje. En het ergste schrikbeeld, kwellender dan de vrees voor zieleschade of karakterver- knoeiing: Géén Baantje. De Londensche medewerker zet zijn be schouwing over onderwijstoestanden in Engeland voort met een vlotte en zeer leesbare bijdrage: De beïnvloeding van het schoolleven door de Public School. Zoowel onder Puntjes op de i als in de Boekbespreking wordt van leer getrokken tegen een „Keur van samenspraken voor kinderen bij feestelijke gelegenheden van verzen ook voor grooteren" door zekeren Gérard. En terecht! Wie in den jare 1936 dergelijk weergaloos ontuig durft neer te klodderen en te drukken op mooi, -schoon, wit papier, dat niets had misdrevendie kan niet smadelijk genoeg aan de kaak worden gesteld! Uit de Pers geeft een keur van interes sante citaten, waaruit wij nog noemen: Een morgen in het hoogste leerjaar der Duitsche volksschool en: Beroepskeuze naar begaafdheid, niet naar stand! Schimmels voor de koets. Door Nienke van Nichtum. Uitg. v. Goor Zonen's U. M., Den Haag. Toen ik 20 Jan. 1933 Jelle van Sipke Froukjes van denzelfden schrijver recen seerde, schreef ik: „wij krijgen een beeld van 't Friesche volksleven, zooals het zeilt en reilt: zooals het is en zooals de Fries doet en spreekt. Het karakteristieke Friesch is hier en daar in de taal behouden, wat niets afdoet aan de waarde van dit werk; ook voor hen, die geen Friezen zijn. Kijk, ook hier in dit nieuwe werk „Schimmels voor de koets" vinden we het leven in zijn duizenden schakeeringen te rug van een armen Frieschen arbeidsjon- gen, die zijn ouders verliet en welgesteld terugkeerde en dat geld verdiende door taaie volharding, noeste vlijt en strikte eerlijkheid; totwe aan het slot zien, zooals dat hoort, nietwaar? „de koets met twee witte schimmels voor 't raadhuis stil houden. En zie! Daar stapt het jonge paar al naar binnen Meindert en Minke, arm in arm, achter hen aan en de koets met de schimmels bleef op straat staan wachten, totdat Sjoerd en Letsje er weer in zouden stappen als man eh vrouw." En nulees het zelf en geniet zoo als ik deed gij allen, die van goede lec tuur houden en boven de 12 jaar zijt. Geb. f2.90. Bij ons „Bij ons", dat wil zeggen, in het nieuwe restaurant op Schiphol, ziet u menschen, die u ergens anders niet ziet. „Bij ons", zoo luidt de titel van een klein dun boekje, uitgegeven door de K. L. M., dat de aandacht wil trekken naar het res taurant van Schiphol. De menschen, die u nergens anders ziet, ziet u ook in dit boekje, geteekend door de vaardige hand van Jo Spier, in een paar rake en geestige lijnen neergezet. Jo Spier weet de men schen zoo fijntjes te schetsen en wie deze krabbels ziet, moet erkennen, dat hij zijn opdracht voortreffelijk heeft vervuld en op een nauwelijks opvallende manier een uitstekende propaganda heeft gemaakt voor de K. L. M. RECHTZAKEN DE DUINDORPRELLETJES. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den verdachte D. P., J., die door de Haagsche Rechtbank wegens mishandeling van een colporteur der N. S. B., in den avond van 26 April 1935, is veroordeeld tot 14 da gen gevangenisstraf. Verdachte, die de mishandeling toegaf, doch zich op noodweer beriep, daar hij uitsluitend ter verdediging van zyn moe der handelde, die door colporteurs der N. S. B. zou zijn mishandeld, hoorde in hoo- ger beroep een geldboete van 10 subs. 5 dagen en een voorwaardelijke gevangenis straf van 14 dagen tegen zich eischen. Het hof heeft thans met vernietiging van het vonnis der rechtbank, het aan ver dachte ten laste gelegde feit niet bewezen verklaard en sprak hem vrij. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" HeerenstTaat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. FRUITS0DA ZEGT NIETS 443" SPORT SCHERMEN DE OLYMPISCHE SCHERMWEDSTRIJD TE BERLIJN. Nederlandsche Schermploeg definitief samengesteld. Naar wij vernemen is de Nederlandsche schermploeg voor de Olympische wedstrij den te Berlijn, thans definitief als volgt samengesteld: Sabeléquipe: A. C. Montfoort (den Haag), F. A. Mosman (Amsterdam), A. Fa- ber (Amersfoort), F. P. van Wieringen (Rotterdam), J. Schriever (Utrecht) en W. Driebergen (Amersfoort). Sabel personeel: A. C. Montfoort, F. A. Mosman, en F. P. van Wieringen. STADS BONDSDAG NED. BLINDENBOND. Heden werd in „Zomerzorg" alhier de 41ste Bondsdag van den Ned. Blindenbond onder leiding van den heer W. A. Jacobs uit Amsterdam gehouden. Van het gemeentebestuur van Leiden toonde weth jmr. A. Tepe zijn belangstel ling. Na zijn openingswoord zeide de bonds voorzitter, de heer Jacobs, dat de gebrui kelijke straatdemonstratie, aan den bonds dag vei-bonden, dit jaar niet zou worden gehouden. Het propagandistisch karakter van dezen dag was daardoor voor een groot gedeelte vervallen, doch spr. hoop te, dat de vele aanwezigen uit alle deelen des lands uit dit samenzijn nieuwe kracht mogen putten voor de toekomst. Spr. wees er vervolgens op, dat vooral in de grootere gemeenten de laatste jaren meer aandacht aan de blindenzorg werd besteed, doch de verminderde financieele draagkracht der gemeenten dreigen het bereikte weer te niet te doen. Ook voor de verspreide leden in den lande wordt de toestand er met het oog op de groote werkloosheid voor de nor male arbeidskrachten niet beter op. Hierna fulmineerde spr. heftig tegen al le particulieren philantropische blinden zorg, die slechts zorgt voor eigen standje en voor eigen zaaken eischte voor de blinden de erkenning op van hun rechten op een menschwaardig bestaan, dat door alle particuliere blindenzorg hoe goed ook bedoeld niet kan verkregen worden. Spr. betoogde vervolgens, dat het de plicht der gemeenschap is ook de blinden den aandeel te doen hebben in het gemeen schapsleven en in den gemeenschappelijken arbeid. Vervolgens wees spr. er op hoe hier ter stede enkele jaren geleden door een par- plicht der gemeenschap is, dat ook de blin den met subsidie der gemeente werden be hartigd en voor enkele blinden een werk verschaffing in het leven kon worden ge roepen. De stopzetting hiervan was vol gens spr., zij het dan ten koste van eenige financieele offers, niet noodig geweest. Het verheugde spr. echter, dat het ge meentebestuur nog bereid is gevonden een nieuwe arbeidsmogelijkheid voor de Leid- sche blinden te scheppen en hij hoopte, dat de pogingen daartoe succes mogen heb ben. (Applaus). Ten slotte uitte de voorz. nog de hoop, dat de regeering ordening moge brengen in den chaos der particuliere philantropi sche blindenzorg. Hierna deed de voorzitter nog eenige mededeelingen en verleende daarop het woord aan een „drie wethouders", die het woord verzocht had. Er was echter geen wethouder aanwe zig. De sociaal-dem. wethouders schit terden door afwezigheid en mr. Te pe was na de rede van den voor zitter reeds vertrokken en had boven dien in het geheel niet het woord ge vraagd. De aanwezigen gingen daarna aan een koffiemaaltijd, des middags werd gedecla meerd uit „Heyerman's werken" en te vijf uur besloot een avondmaaltijd dezen bonds dag. LEIDSCHE VEREENIGING VAN INDUSTRIEELEN Jaarverslag 1935 Uit het jaarverslag der Leidsche Ver- eeniging van Industrieelen over het ver- eenigingsjaar 1935, memoreeren wij het volgende: Meerdere industrieele bedrijven maken thans een uiterst moeiljiken tijd door en weten zich slechts met moeite in de hui dige crisisjaren te handhaven. Van een zoo gewenschte opleving is nog weinig te bespeuren; in tegendeel, wat de Leidsche industrie betreft, moet, behou dens enkele gelukkige uitzonderingen, wor den gezegd dat hare omstandigheden nog steeds slechter worden. Oude gerenom meerde bedrijven worden opgeheven, van nieuwe vestigingen is in onze gemeente geen sprake. De Leidsche industrie wordt wel zeer door de huidige wereldcrisis getroffen. Degenéquipe: W. Driebergen, N. P. P. van Hoorn (Amersfoort), C. Weber (Haar lem), F. A. Mosman, mr. J. D. Schepers (Voorburg), dr. G. J. van der Plaats (Maas tricht). Degen personeel: W. Driebergen, N. P. P. van Hoorn en C. Weber. Floret personeel: P. Kumze (Haarlem). Floret personeel dames: Mej. C. van der Klaauw (Scheveningen). POSTDUIVEN Kringconcours N. B. v. Z. Leiden en Omstreken. Wedvlucht vanaf Chateauroux, afstand der hokken 625.01 tot 640 K.M. In concours 51 vogels, welke in vrijheid werden ge steld op 3 Juli '36 met Z.-W.wind om 6.30 uur v.m. De uitslag is als volgt: Breedijk, Leiden 1, 5; Versteeg, Wassenaar 2, 7; Geel, Leiden 3, 4; Zaal, Lisse 6; De Romijn, Lei den 8; Paardekooper, Lisse 9; Molenaar, Lisse 10. De 1ste vogel bereikte een snelheid van 1362.03 M. per minuut en werd geklokt om 2 uur 11 min. 32 sec. De laatste vogel ge constateerd om 3 uur 49 min. 44 sec. en be reikte een snelheid van 1143.40 M. per mi nuut. Tot voorzitter der Vereniging werd ge kozen de heer J. Heringa. Omtrent de verschillende acties, welke het bestuur ontplooide, worden de resul taten medegedeeld. Htet jaarverslag eindigt als volgt: Reeds bij herhaling mocht ik in vorige jaai-verslagen den wensch uitspreken, dat het r jepste punt van de economische crisis mocht zijn bereikt, en dat geleidelijk de Leidsche industrie haren cuden bloei zou de mogen herwinnen. Deze wensch is tot op heden niet in vervulling gegaan. Intusschen is ei in zooverre eenige ver andering te bespeuren, dat den laatsten tijd van de zijde der Regeering een optimisti scher geluid wordt vernomen: bij herhaling immers is door verschillende Ministers de meening geuit, dat de conjunctuur zich weder in stijgende lijn beweegt. En inder daad zijn er takken van handel, nijverheid en scheepvaart, waar een verhoogde acti viteit waarneembaar is. Voorloopig is dit alles voor de Leidsche Industrie nog slechts een schrale troost. Doch anderzijds zullen toch ongetwijfeld, zoo de gesignaleerde opleving van blijven- den aard mocht zijn, de gevolgen daarvan zich ook hier ter stede doen gelden. Leidsche konijnenfokkersver. „Eigen Fok" De voorz., de heer P. Vintges, opende gisteravond te 8 uur de goed bezochte vergadering en bracht dank aan den heer Roelofs voor de twee raskonijnen voor de verloting van hedenavond. Spr. merkte op, dat thans 200 konijnen werden getatoueerd. Besloten werd dit najaar een nationale tentoonstelling te houden hier ter stede, waarin zitting neemt het bestuur, en tot leden van de commisise van bijstand wer den benoemd de heéren W. P. Slegten- horst, W. Schuchhardt en J. P. Slegten- horst. De verloting, aangevraagd bij B. en W. werd toegestaan, met als hoofdprijs een heeren- of dames-rijwiel. De verloting van vier raskonijnen bracht een batig saldo op voor de kas. De rondvraag leverde ver schillende discussies op, waarna te 11 uur de sluiting volgde. Bij Koninklijk besluit van 4 Juli is met ingang van 1 Augustus 1936 benoemd en aangesteld tot eerste luitenant bij het 4e Reg. Infanterie alhier de tweede luitenant J. P. F. van der Horst. AGENDA 1 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot eri met Zondag 12 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594 en J. C. M. ten Dijk, Haven 18, telefoon 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Uw beste vriend, zoowel thuis als op reis, is Purol. Deze ver zacht en geneest zonnebrand, doorzitten, schrij nen,stukloopen, insectensteken, muggebeten en allerlei huidverwondingen. Tube 45 ct. Doos 60-30 ct. Bij Apoth. en Drog. 2_ 4448 Begrafenis ir. W. J. Modderman De begrafenis van het stoffelijk over schot van wijlen ir. W. J. Modderman zal a.s. Vrijdagmiddag te 1 uur op Rhijnhof plaats hebben. Overgangsexamens Chr. H.B.S. Bevorderd tot de tweede klasse: R. Baart de la Faille, R. F. R. Beekman, G. H. Boon, M. van Dijk, Ph. J. de Graaff, D. J. v. Herwaarden, H. Hogewoning, D. J. H. Hoogerwaard, M. J. van Iterson, J. Kamminga, J. C. Keulenaar, H. J. G. Mak, W. Rietdijk, A. O. Shilp, H. Sierat, A. J. de Stoppelaar, R. I. van Til, H. J. Zeelt, G. Allaart, P. Baalbergen, E. C. Beekman, W. Rietdijk, A. O. Schilp, H. Sierat, A. J. Janse v. Mantgem, K. de Jong, H. T. Kam minga, W. E. Knip, E. Ostermann, J. H. Ouwehand, L. A. Ripping, W. B. Swets, J. H. Teeuwen, J. v. d. Veen, H. Wester brink, G. v. Wijhe, C. D. H. Gerssen. Af gewezen 18. Bevorderd tot de derde klasse: E. J. van Arkel, H. S. E. van Benten, M. D. Beumer, P. L. Blangé, M. Bosschieter, J. W. Coenraads Nederveen, J. Heyloo, J. J. de Jongh, W. Louwe, T. de Roo, W. Siddré, M. A. Slootmaker, J. D. Splinter, P. J. Trouw, A. L. Verhoeff, H. Vonk, S. M. van Aarem, G. Allaart, N. F. Binnen dijk, R. Ph. Boot, K. du Chatinier, H. Dam, P. W. Duyverman, Th. Josselin de Jong* E. M. Klein, J. Los, J. Maas. M. P. Menger, H. Palm, E. H. G. Peiger, C. P. Puister, L. Reinders, J. A. Sparling, D. C. v. d. Vijver, J.- E. Webster, J. v. Weiier, J. C. Zaayer, A. de Stoppaar, H. K. H. Starck. Afgewe zen 12. Bevorderd tot de vierde klasse: L. Aalbersberg, A. M. Arentshorst, J. Bergman, D. v. d. Haak, M. djgn Hartog, M. Vlielander Hein, C. van Holten, J. de Kort, L. van Leeuwen, J. H. Polhuys, E. W. Slui- man, D. F. Timmermans, L. A. Uyterlinde, J. Veenstra, A. Verschuur, J. G. de Vidal de St. Germain, G. H. Zweers, C. H. Noort, M. Burger, C. Butter, E. S. van Calcar, J. G. Deelman, C. Gleichman, I. M. Ie Grand, N. Grootenboer, D. J. ten Have, C. v. d. Kloot, F. v. d. Knoop, W. Koppenel, L. Krau, A. H. Leffers, W. E. H. Menger, J. M. de Mol, G. J. Veelo, P. M. de Wilde, Afgewezen 11. Bevorderd tot de vijfde klasse: F. v. d. Bergh, H. Cardinaal, O. E. B. Hamel, N. J. de Jong, J. v. d. Plas, H. Slee boom, J. M. Spaargaren, F. R. v. d. Vliet, M. W. Vroom, F. G. Weyschede, F. Westrik, K. J. Wiepkema, W. Barnard, P. Boot, J. Burgers, L. Eelkema, C. J. Francken, C. Glasbergen, G. A. Hamel, E. H. J. Menger, W. Pera, J. Roosdorp, J. Schout, P. L. Zwa- renstein. Afgewezen 13. Na verlengd examen zijn nog toegelaten tot de eerste klasse: D. van Barneveld, H. Cornet, A. Goemaat, L. H. W. Mounier, G. Nugteren, P. C. den Ouden, J. A. Somerwil, J. Vermeulen, C. C. van Weeren en A. G. Haring. Afgewezen 6. De 41-jarige Schoonderwoerd den Beze- mer alhier, die sinds 2 Juli spoorloos was verdwenen, is gisteren in zijn woning te ruggekeerd. Hij was naar een familielid te Helmond geweest. Om aan veler wensch te voldoen, zullen wij tot 10 Juli a.s. nogmaals, voor het aanbrengen van een nieuwe abonné voor minstens DRIE MAANDEN, een Heeren-armbandhorloge met verchroomde band of desgewenscht een Dames armbandhorloge, als premie beschikbaar stellen Doet zeker thans zijn best.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2