WOENSDAG 8 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 LAWNTENNIS De int. kampioenschappen te Noordwijk, De Amerikanen ondervinden heftigen tegenstand. Van Swol door Teschmacher geslagen. Reeds op den eersten dag der Noord- wyksche internationale kampioenschappen kregen we een oud stemmingsbeeld: regen, nogmaals regen. Maar, ondanks dit minder gunstige begin, wachtte den toeschouwers toch ook iets anders. Nadat spelers en speelsters in het begin van den middag voor de zware regens had den moeten vluchten om een goed heen komen te zoeken in het Casino, kon te om streeks half vijf opnieuw worden begon nen. En wat er toen gegeven werd, was alles zins in staat om reeds op den eersten dag spanning te brengen. Daar waren in de eerste plaats de Ame rikanen, die het heel wat moeilijker hadden dan zij zich gedacht hadden. Stratford hard Leembruggen tegenover zich, Allison bond den strijd aan tegen v. Olst en beide Hol landers hebben het den gasten lastig ge noeg gemaakt. De Amerikanen hadden ieder drie sets noodig om te winnen. Bij beide partijen was de eerste set voor de Hollanders. De Amsterdammer v. Olst toonde zich een hardnekkigen vechtjas, doch tenslotte moest hij het tegen den ge- routineerden Amerikaan afleggen. De Itaïiaansche kampioen De Stefani won vrij gemakkelijk van den Deen Körner met 62 61. Op een der zijbanen werd hard gevoch ten. Teschmacher heeft het van Swol heel lastig gemaakt en in twee long sets gewon nen (97, 86). Van Swol heeft veel fouten gemaakt, Teschmacher passeerde hem herhaaldelijk aan het net en als van Swol half sourt stond en een gemakkelijke lob te verwer ken kreeg, gebeurde het vaak, dat deze kei hard in het net gesmasht werd. Als van Swol in de tweede set op 54 staat en serveeren moet, verliest hij zijn service en nog wel op love. In de volgen de game wordt het deuce en als Teschma cher leidt nu met 65. Weer wordt het die van Swol in het net smasht. Teschma- chreleidt nu met 65. Weer wordt het deuce. Een ace en een balletje dat even den band raakt en in-stuit brengen de score op 66. Teschmacher wint vervolgens zijn service op love en als hij in de volgende game twee winning strokes heeft, maakt hij de set en schakelt hiermee van Swol uit. De vroegere Belgische Davis-Cup-speler van Zuylen won met 46, 86, 63 van Heynen. De uitslagen waren: Heeren-enkelspel, voorronde: mr. Marin- kelle slaat J. Pasteur 61 75. Internationale af deeling, eerste ronde: Kho Sin Kie slaat Th. Leynaar 63 64; Stratford (Am.) slaat Leembruggen 26 64 62; Gabrovits (Hong.) slaat mr. Marinkelle 61 63; Allison (Am.) slaat Jv. Olst 46 62 63G. v. Zuylen (Belg.) slaat W. Heynen 46 86 63; J. van Rijn (Am.) slaat W. Karsten 64 64; D. Teschmacher slaat H. v. Swol 97 86; G. de Stefani (It.) slaat Koerner (Den.) 62 61; T. Hughan slaat F. v. d. Graaff 79 63 61; Stalios (Griekenland) slaat Castendijk 63 86; Knottenbelt slaat Hoeke 36 60 64; Gamain slaat mr. Brouwers 61 62. Dames-enkelspel, voorronden: mej. Heyink slaat mej. C. Menko 61 97; mej. A. Kerckhoff slaat mevr. Marinkelle 62 63; mevr. v. Haagen-Groeneweegen slaat mej. de Wal 26 62 63; mevr. Vleugels Schutter-Spit slaat mej. I. Kerckhoff 57 61 61; mevr. v. Alfen slaat mej. A. Broese v. Groenou 63 62, mej. Mechel wint van mevr. Wetselaar (teruggetrok ken); tweede voorronde: mej. de Borman (Bel gië) slaat mevr. v. Alfen 63 86; mej. Terwindt slaat mevr. Vleugels Schutter- Spit 61 86. Heeren-dubbelspel, eerste ronde: van Rijn en Allison slaan Go T.G. en Go T.H. (China) 61 60; de Stefani en Ga brovits slaan mr. de Reuter en Pasteur 6—1 6—1. WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK Egli winnaar der eerste étappe MIDDELKAMP 16e De 30ste ronde van Frankrijk is begon nen. Gistel-morgen begon de uittocht der 90 renners: 40 azen van groep A, 20 van groep B en 30 toeristen. Om zeven uur vertrok men in optocht van het bureau van „L'Auto" naar Vesi- net, waar om negen uur het startschot door Josephine Baker werd gelost voor de eerste étappe ParijsRijssel, een afstand van 258 K.M. De étappe liep via Beauvais (73 K.M.), Amiens (133 K.M.), Lens (223 KLM.), naar Rijssel, waar de aankomst plaats vond op de wielerbaan. Winnaar van deze eerste étappe werd de Zwitser Paul Egli, een van de B-azen, in den tijd van 7 uur 6 min. 18 sec. die in de print den Franschman Archambaud sloeg. De tijd is aanzienlijk sneller dan die van len winnaar dezer étappe van het vorig aar, Romain Maes, die er 7 uur 23 min. ver gedaan had. Derde was de toerist Bet- Wandel- en fietstochten! Zorg hierbij, vooral dat hals, armen en gelaat beschermt zijn door AMILDA-zonnebruin- crême. Dit voorkomt vervellen en zonne brand en bevordert tevens een snelle, mooie huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4448 tini in den tijd van 7 uur 6 min. 23 sec. Als vierde arriveerde de Belg Danneels in den tijd van 7 uur 7 min. 25 sec., de Duit- scher Bautz in denzelfden tijd; Cloarec, wederom een Fransche toerist in 7 uur 7 min. 32 sec.; Marcaillou, eveneens een toerist en Mersch (Luxemburg). Als tien de bereikte de finish de Spanjaard Ca- nardo. Onze landgenoot Middelkamp verrichtte een zeer verdienstelijke prestatie door als 16e door te komen in den tijd van 7 uur 8 min. 3 sec. Albert van Schendel was 53ste met een tijd van 7 uur 22 min. 1 sec. Gijzen eindigde als 55ste in 7 uur 25 min. 42 sec. en Anton van Schendel bereikte als 58ste de finish met eenzelfden tijd als Gij zen. „SWIFT". Donderdagavond om 7.30 uur worden er op het Swiftterrein gelegen aan den Was- senaarscheweg, achter het nieuwe zieken huis eenige wedstrijden verreden, die voor het publiek gratis toegankelijk zijn. Deze wedstrijd zijn meer bedoeld, om de baan te toetsen aan de practijk en zoo noodig nog eenige verbeteringen aan te brengen. Het bestuur besloot om op 26 Juli een groote nationale wielersportdag te houden, toegankelijk voor alle categories. Er worden dien dag gehouden sprint- en koppelwed strijden, terwijl er een afvalrace wordt ge reden voor hen, die niet in de sprint ge plaatst worden. Verder een junioren-wed strijd voor renners tot en met 16 jaar en nog twee extra wedstrijden voor de Swift- leden. Deze wedstrijden worden verreden onder auspiciën van de N.W.U. De prijzen bestaan uit geldprijzen, materiaal en luxe voorwerpen. Met diverse grasbaan-specialiteiten wordt reeds onderhandeld, zooals b.v. Ramp, Dieteman, Fruitema, Holalnder etc., zoodat wat deelname aangaat, het een sterk bezet véld beloofd te worden. In de koppelwed strijd worden echter niet meer dan 8 kop pels geplaatst. Van der Wulp geschorst De stayer van der Wulp is, omdat hij zich zonder geldige redenen onttrokken heeft aan de voorwedstrijden voor het stayerskampioenschap, bestraft met een schorsing tot 15 October. MOTORSPORT DE T.T.-RACES TE ASSEN. Gistermiddag zijn de Duitsche renners Toni en Bernard Port te Assen aangeko men. Zij hadden hun machines bij zich. De stad Assen is nu geheel versierd, over al hangen vlaggen langs de huizen en dwars over de straat gespannen. Gister avond werd de verlichting in de herten kamp beproefd, die gedurende de volgende dagen van deze week des avonds de voor naamste wijken der stad feestelijk zal ver lichten. Hardnekkige geruchten loopen, dat Piet van Wijngaarden, die tot dusverre nog geen enkele race te Assen overgeslagen heeft en ditmaal voor de eerste maal op de deel nemerslijst ontbrak, tenslotte toch nog zal starten. Tegen het sluiten der inschrijving werd het hem te machtig en schreef hij in onder pseudoniem N.N. P. Norton. Tot heden is Van Wijngaardén echter nog niet te Assen aangekomen, zoodat men nog altijd in het onzekere verkeert. Heden begint de officieele training, maar gisteren reeds konden enkele deelnemers de lust niet bedwingen om het nieuwe cir cuit te leeren kennen. Meyer reed er den geheelen middag rond, terwijl Timmer en Willy van Gent zich vergenoegden met en kele verkenningsrondjes, die door van Gent afgebroken werden, doordat zijn benzine voorraad uitgeput was. En brandstof was op het wedstrijdterrein niet aanwezig. Alle renners zijn opgetogen over het cir cuit. Het blijkt nog sneller te zijn dan ge dacht werd. Niet alleen laat het buitenge woon hooge snelheden, ook in de bochten, toe, maar bovendien is het voor de renners veel minder vermoeiend dan vroeger, toen de bulten en gaten in het wegdek de ren ners tegen het einde van den wedstrijd bui tengewoon afmatten. Niet alleen wordt verwacht, dat het ron- denrecord, dat op het oogenblik op 144 K.M. per uur (143,800 M.) staat, aanzienlijk naar boven zal gaan en de 150 K.M. per uur zal overschrijden, maar ook is men overtuigd, dat 'het gemiddelde in iedere klasse zal stijgen. SCHAKEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Landau wint den titel. In de gisteren gespeelde slotronde werden de volgende uitslagen verkregen: GeyserLandau 01 Prinsv. Doesburgh 1/21/2 Van ScheltingaCortlever 10 SchelfhoutBlok 01 VeerkampKoomen 10 De uituitslag luidt: 1ste prijs en titel: kampioen van Nederland, S. Landau, Am sterdam, met 7 1/2 p., 2de prijs G. R. D. v. Doesburgh, Bussum, met 6 p. 3e en 4e prijs gedeeld door L. Prins en T. D. v. Scheltinga, beiden Amsterdam, met 5 1/2 p. 5e prijs J. Veerkamp, Amsterdam, met 4 1/2 p. Verder behaalden: W. A. T. Schelfhout, Amsterdam, 4 p., N. Cortlever en W. Koo men, beiden Amsterdam 3 1/2 p., W. Geyser, Rotterdam 3 p. en H. G. Blok, Rotterdam 2 p. POSTDUIVEN „De Vriendenclub" (Leiden). ■Wedvlucht vanaf Limoges (Frankrijk), afstand pl.m. 742 K.M. In concours 82 dui ven, welke door de slechte weersomstan digheden in Zuid-Frankrijk niet op tijd ge lost konden worden en een dag later gelost werden om 5.45 uur met Oostenwind, doch de duiven hebben het niet getroffen, want na de lossing wordt het weer zeer slecht in Noord-Fr ankrijk en België, zoodat op den dag der lossing slechts 3 vogels hun hok bereikte. Den volgenden dag werden de punten pas om 12.54 uur verdiend. De uit slag is als volgt: A. P. v. d. Voort 1, 11 en 21; L. v. d. Nieuwendijk 2, 10, 12, 15 en 16; G. F. v. Dorp 3; Joh. Vogelenzang 4; Joh. Neuteboom Jr. 5 en 9; A. v. Polanen 6; W. Ie Mair C. Vlaardingerbroek 8 en 22; Chr. v. d. Pluijm 13 en 14; A. Singeling 17; J. Philippo 18; L. Gijsman 19 en 25; F. Hof man 20; S. N. v. Leeuwen 23 en A. Brug man 24. De le duif werd geconstateerd op Zondag 18 uur 57 min. en 20 seconde en maakte 936.34 meter per minuut. De laat ste puntenwinner om 12 uur 54 minuten en maakte 512.60 meter per minuut. 14 Juli inkorven voor Bordeaux 896 K.M., laatste vlucht in punten lange afstand, op welk station de L.P.C. een stedelijk concours heeft uitgeschreven en een Leidsch kam pioen naar voren zal komen. Bijna alle ver- eenigingen hebben hunne toezegging gege ven daarvoor. Leidsche Postduiven Club. Uitslag Limoges. De duiven zijn gelost Zondagmorgen 5 uur 45 min. De vlucht had een zéér slecht verloop en het grootste ge deelte duiven waaronder juist de besten, ontbreekt nog. De eerste vogel is geconstateerd Maan dagochtend 55751; de laatste twee prijs winnaars kwamen pas op Dinsdag. „De Zwaluw" (Voorschoten). De uitslag van den wedvlucht vanaf Li moges is door het uitvallen van eenige regels onjuist geworden. Wij geven daarom nog eens den juist en uitslag. De prijzen werden n.l. als volgt behaald: F. le Mair 1, 3, 6, 14; Gebr. Köhne, Veur 2, 10, 13; C. Zwaan 4; J. Caspers, Stomp- wijk 5, 12, 19; J. Verhoeven 7, 8, 16; G. A. v. Adrichem 9, 15; H. H. J. v. Klaveren 11; L. Janson, Stomp wijk 17; G. Zwaan 18. Waar geen plaatsnaam vermeld is deze Voorschoten. OLYMP. SPELEN GAAT BELGIE NIET NAAR BERLIJN? Onlangs is tusschen de Duitsche en Bel gische regeering een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij o.m. bepaald is, dat Belgen, die naar Duitschland gaan, slechts 75 procent van hun uitgaven in dat land met registermarken mogen betalen, het overige deel moet in gewone marken worden besteed. Ook is de koers van de registermark verhoogd van 6.80 francs tot 8. Het is begrijpelijk, dat de kosten van de uitzending eener Olympische ploeg naar Duitschland door het bovenstaande aan merkelijk zijn gestegen. Volgens het Bel gisch Olympisch Comité zijn deze kosten daardoor zelfs in die mate gestegen, dat betwijfeld moet worden, of met de beschik bare financiën de uitzending nog wel mo gelijk zal zijn. Het Belgisch Olympisch Co mité heeft zich tot de Duitsche regeering gewend met de vraag, of voor het zenden der ploeg niet de vroegere financiële rege ling kan gelden. Het antwoord op deze vraag is nog niet binnengekomen, maar men wacht met spanning een en ander in België af. Daar staat de „doodstraf' op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of.« uw leven (als het verkeer u niet zietl) #P.S. Wist Ut dat alleen «wit" „wit" is.~ {„smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende 0 LUCHTVAART Autogiro verongelukt ONGELUKKIGE NOODLANDING BIJ SOESTERBERG De bestuurder, de heer Schmidt Crans, ongedeerd Gisteravond te kwart voor zes heeft na bij het vliegveld te Soesterberg een onge val plaats gehad met een autogirotoestel, bestuurd door den vlieger instructeur Schmidt Crans. Het toestel was juist los van den grond, toen de bestuurder be merkte, dat het niet wilde optrekken. Hij trachtte naar het vliegterrein terug te kee- ren, doch dit lukte niet meer. Op eenige tientallen meters afstand van het veld kwam het toestel in aanraking met twee aldaar geparkeerde staande autobussen, welke juist voor het vertrek gereed ston den en waarin de passagiers reeds hadden plaats genomen. De daken van de wagens werden ge deeltelijk opengescheurd, doch de inzitten den kregen geen letseL Via de autobussen kwam het vliegtuig meit een smak op het parkeerterrein terecht, waarbij het vrij ernstige schade opliep. De heer Schmidt Crans en de- eerste lui tenant-vlieger J. Benes, assistent-havenmeester van Waal haven, die ook in het toestel zat, kwamen met den schrik vrij. Naar aanleiding van dit ongeval hebben wij een kort onderhoud met den heer Schmidt Crans gehad, waarbij deze het volgende verklaarde: De autogiro wordt op het oogenblik te Soesterberg gedemonstreerd in verband met de a.s. manoeuvres. Na afloop van.de gistermiddag gehouden demonstratie keer de ik met een passagier naar Rotterdam terug. Wij starten bij hangar dertien en taxieden normaal van het platform, waar na de machine rustig opsteeg. Mijn passa gier wilde nog even een rondje draaien boven 't Casino, hetgeen ik dan ook deed. De wind was N. N.W. en vrij hevig in ver band met een opkomende onweersbui, die niet ver van de vliegheide was verwijderd. Ik was juist gedraaid en vloog dus in te genovergestelde richting va n Rotterdam naar het Theehuis Soesterdal, toen plotse ling de machine begon te zakken. Ik dacht aan een heftige remous, gaf vol gas, doch zag op hetzelfde oogenblik de bezoekers van het theehuis uit elkaar stuiven. Buiten boord ziende, zag ik dat wij erg laag waren. Aangezien zich vóór het theehuis een paar autobussen bevon den, waarin een groot aantal kinderen zat, heb ik met alle macht getracht, de machi ne, die al heel dichtbij was, van koers te doen veranderen. Weliswaar zou ik dan regelrecht op een huisje aanvliegen, dat vlak aan den boschrand bij het vliegveld staat, doch ik had dan een kans om te kun nen landen. De manoeuvre gelukte bijna. Helaas had ik echter pech, want een der wieken van den z.g. molen raakte nog juist de achterzijde van een der autobussen. De wiek brak af en vloog zeker 25 meter weg. Het toestel klapte weg en sloeg tegen het hek, dat de vliegheide omzoomt, zoo goed als te pletter. Niettemin konden wij beiden ongedeerd de kist verlaten. Was de manoeuvre ge lukt, zoo besloot de heer Schmidt Crans, dan had ik kunnen landen op den weg voor het genoemde huisje en was alles nor maal verloopen. Heden zullen de oefenin gen echter met een andere machine, welke ik inmiddels uit Rotterdam heb gechar terd, worden voortgezet. De resten van het verongelukte vliegtuig zijn weggesleept en in een hangar ondergebracht, nadat een onderzoek door eenige militaire autoritei ten was ingesteld. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt u mij ook zeggen welke processies er van het jaar naar Kevelaar gaan. Gaat de Rijnlandsche van dit jaar ook nog? A n t wo o r d: De Leidsche bedevaart zal plaats hebben op 18, 19, 20 Augustus. De Rijnlandsche bedevaart is reeds verle den jaar niet meer doorgegaan en zal ook dit jaar wel niet gaan. Vraag betreffende een lied „Tiza Tomba". Antwoord: Een onzer scherpzinnige lezers heeft ontdekt, dat hier het lied Tiri Tomba bedoeld wordt. De auteur van dit lied is een zekere May. Vraag naar de beteekenis van het woord voorbeeldig, zooals dit b.v. voorkomt in overlijdensadvertenties als: na een voor- Te Leiden gevestigd C. R. Bakker, leerares gymn., Noord einde 39a E. Bartzick, dienstbode, Haag- weg 43 J. J. v. d. Berg en fam., boek houder, v. Brederostraat 26 C. H. Bur gemeister, P. J. Blokstraat 41 M. C. Coumou, 1.1. verpleegster, Meezenstr. 2. H. v. Driel en fam., comm. dir. belastin gen, Vondellaan 28 J. Gimbel, vert. Maggi prod., P. de la Courtstr. 70 G. E. M. Gundermann, dienstbode, Hooigr. 46 G. Hofstra, reclameschilder, Oude Vest 171 J. Holzer, dienstbode, Kagerstr. 2 W. v. d. Hout, Roodenb. str. 14 H. B. Kas teel, autog. lasscher, Noordeinde 20a J. A. v. Kesteren, dienstbode, Rapenburg 82 S. L. Kooijman, dienstbode, Breestraat 8 P. Kouprie, Oosterkerksteeg 7 Wed. W. G. Boekwijtde Lamaar, Kagerstr. 2 C. v. d. Leek, pottenfabr.arb. Trompstr. 10 J. M. Lens v. Rijn, Oegstgeesterlaan 41 C. Megchelse, hulp huis., L. Rijndijk 74 J. J. Merckx, sigarenmaker, Heerengr. 67 H. J. Mouwer, zadelmaker, Zuidsin gel 34a G. N. Oudshoorn en fam., tim merman, Jac. Catslaan 67 P. v. Roon, dienstbode, Breestraat6163 W. P. L. Sandman, pilanter, Plantsoen 51 E. Schras, koopman, L. Agnietenstraat 9 J. B. M. v. Tienen, 1.1. broodbakker, Bronk- horststraat 42 A. A. v. Tienhoven en fam., chef i. d. drukkerij, H. de Vriesstra. 72 M. Tierolf en fam., muzikant, Gorte straat 61 Wed. N. v. TrietTimmers en fam., Klikstraat 4 Chr. M. D. Vendrik, huishoudster, Roodborststraat 31 C. J. F. Vroom, colporteur, Oosterkerksteeg 7. Uit Leiden vertrokken: A. v. Alphen de Veer, Haag, Gentschestr. 179 H. M. v. Bemmel, Haag, Statenlaan 61 A. E. Bingham, Den Helder, Lijster straat 18 F. Bonte en fam., Padang M. M. v. d. Bos, N. O. Indië Wed. M. C. Ramaker-Brouwer, Haag, A. v. Solmstr. 69 E. M. A. Couwenberg, Utrecht, St. Anto- niusgasthuis I. A. M. v. Driel-Dingemans, Heiloo, Rijksstr.weg A 315 H. Droge, Woerden, Schoolstr. 8 M. M. v. Eecke, Amsterdam, Valeriusstr. 8b T. Kooij-v. Evert, Wassenaar, Crocusstr. 45 Wed. C. A. de Groninger-Goddijn, Leeuwen, gest. St. Jozef H. v. Hattem, Oegstgeest, Oranjelaan 12 J. J. v. Herwerden, Rot terdam, Prinsenhoofd 2a E. Sierat-v. Heuzen, Zoeterwoude, Schenkelw. C 76E Th. Heijneman, Alphen a. d. Rijn, Mau- ritsstr. 17 J. F. den Houter, Gouda, v. Iterson-ziekenhuis T. Huitema, Leeu warden, Verstolkstr. 29 H. Janssen Ken- beek, Amsterdam, J. Verhulststr. 125 A. G. de Kwaadsteniet, Rotterdam, Rochussen- straat 319 J. Taffijn-Laterveer, Oegst geest, Rijnsb.weg 68 E. A. v. Latum, Waddinxveen, Henegouwenw. 16 A. v. d. Linden, Voorschoten, Papelaan 14 J. v. d. Maas en Fam., Amsterdam, Wetering straat 10-hs C. J. Meiman, Haag, West einde 95a Th. A. A. Molmans, Almelo, Grootestr. 16 H. G. Mcorrees, Oegts- geest, Emmalaan 7 M. P. E. Neutéboom, Zoetermeer, Meerpolder 13 O. D. Of- fringa, Haag, Ln. v. Meerdervoort 354 A. C. Poeliejoe, Oegstgeest J. M. Rade- makers, Rotterdam, Boergoenschevl. 23 A. G. Roos, Breukelen-St. Pieters, Zandpad 131 M. M. Rumpff, Kamen Chr. C. J. M. Sandmann, Amsterdam, Bronkhorststr. 31II A. Schottelndreier, Oegstgeest, de Kempenaerstr. 90 M. Schouten, Alkmaar, Houtweg M. C. Schüth, Dortmund, Meis- nerstr. 66 Th. B. Spuyman, Batavia, Pal- menlaan 33 J. Verboog-Teske en Fam., Amsterdam, J. Verhulststr. 125 K. Thie- me, Rotterdam, Voorschotln. 78 E. C. A. Tijdeman, Voorburg, Westeinde 132 J. H. Vergragt, Boskoop, Zijde 372 W. H. Ouwendijk-Verkerk, Bodegraven, Goud- scheweg 128 E. D. Vlasveld, Amsterdam, Pr. Steynstr. 6h J. Krol-v.-d. Walle en Fam., Heerenveen, Thialfweg N. Wasse naar, Nijkerk, Oosterstr. 23 S. Zijlstra, Oegstgeest, H. Morschweg 12. beeldig gedragen lijden en het woord: om als b.v. in: om 10 uur. Antwoord: Van Dale's Groot Neder- landsch woordenboek geeft als beteekenis van voorbeeldig: voorbeeldelijk, navolgens- waard. Het zou in een overlijdensadverten tie dus beteekenen, dat de overledene zijn lijden gedragen heeft op een Wijze die na volging verdient. Men bedoelt dus niet te zeggen: Volgt dit voorbeeld na, maar men wil slechts te kennen geven, hoe geduldig de overledene zijn lijden gedragen heeft. De juiste beteekenis van om is omtrent, dus om negen uur is eenige minuten voor of na negen uur. In ons spraakgebruik is om echter in de plaats gekomen van te, zoodat beiden nu dienen om den juisten tijd aan te duiden. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILUONAIR. 103. Toen maakte Toontje zich bekend en vertelde dat hij 104. Hij had immers gezien hoe de mannen hun kist in den een millionairszoontje was. De mannen veranderden onmid- steek lieten en met Toontje mee waren gegaan naar het dellijk van houding. Ze werden thans heel eerbiedig en schip, waar hij hen tracteerde op een fijnen maaltijd die hij zeiden: „Neemt U ons alsjeblieft niet kwalijk, jongeheer." uit een restaurant aan den wal had laten komen. De kapitein van het schip stond aan boord te razen van woede.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10