WILT U IETS WETEN? DINSDAG 7 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 23o. Interpellatie van den heer Romijn inzake het aanleggen van een speelplaats by de school Duivenbodestraat door werk- looze ouders van leerlingen dier school. 24o. Interpellatie van den heer Romijn inzake het- verleenen van verlof aan een leerares aan het Gymnasium buiten de ge wone vacanties. 25o. Interpellatie van den heer Schül- ler inzake het beleid van het bestuur van de Woningbouwvereniging „De Tuin- stadwijk". AANKOOP FABRIEKSGEBOUWEN C.A. De gemeente heeft in openbare veiling de hand kunnen leggen op de fabrieksge bouwen c.a. van de N.V. Leidsche Katoen Maatschappij, gelegen aan de Heerengracht en aan de Binnenvestgracht, voor de som van ƒ81.781. In den aankoop is begrepen de ijzeren verbindingsbrug tusschen de fabrieksge bouwen. Bij het bezit van dit fabriekscomplex, ter grootte van 18202 M2., heeft de gemeente voornamelijk in tweeërlei opzicht belang en wel uit een oogpunt van verkeersver- betering en uit een oogpunt van verbete ring van de volkshuisvesting. Wat het eerste punt betreft, wijzen B. en W. op de mogelijkheden, die thans ont staan, om ih de verkeerstoestanden in dit stadsdeel zeer gewenschte veranderingen te brengen, van welke mogelijkheden de rechtstreeksche verbinding tusschen de Heerengracht en den Zijlsingel wel het meest op den voorgrond treedt. Daarnaast wordt de mogelijkheid geboden of verge makkelijkt om de volkshuisvesting ter plaatse te verbeteren, o.a. ook doordat de terreinen, voorzoover die door slooping vrijkomen, uitnemend geschikt zijn voor den bouw van arbeiders- en andere wo ningen; hierdoor wordt de woongelegen heid in de binnenstad vergroot, een fac tor, die in economisch opzicht voor de stad van veel belang is te achtem Gelet op al deze omstandigheden kan de koopprijs alleszins aannemelijk worden genoemd. Bovendien was de gemeente in de ge legenheid ondershands aan te koopen een gedeelte, groot plm. 9 M2., van een per ceel, dat toebehoort aan de Maatschappij en waarop de gemeente indertijd een brandspuithuisje met zandbergplaats heeft gebouwd, zulks tegen den prijs van f 10 per M2. Verder heeft de Maatschappij zich bereid verklaard een gedeelte straat, vor mende de verbinding tusschen de Wever straat en de Looierstraat, kosteloos in eigendom aan de gemeente over te dragen AANKOOP PERCEELEN GROND In de zitting van 23 December 1.L mach tigde de gemeenteraad het College van B. en W., de vereischte stappen te doen om te geraken tot onteigening, ten name van de gemeente, van de in verband met den bouw van een inrichting voor zuivering van af gevoerd rioolwater aan de Slaagh- of Stinksloot benoodigde perceelen, gezamen lijk groot plm. 17.850 M2., alsmede van eenige perceelen gezamenlijk groot plm. 14.287 M2. De onderhandelingen met de eigenaren omtrent aankoop bij minnelijke schikking zijn, hangende de voorbereiding van de onteigening, voortgezet en hebben ten slotte geleid tot het resultaat, dat die eigenaren bereid zijn, den benoodigden grond aan de gemeente te verkoopen voor den prijs van 0.75 per M2. Deze prijs komt B. en W. in de gegeven omstandig heden aanvaardbaar voor. AANKOOP PERCEELEN GROND Mej. A. A. Zwetsloot c.s. heeft aan de ge meente te koop aangeboden eenige percee len bouwgrond in den Stadspolder. Deze gronden, die ingevolge het uitbreidings plan zijn bestemd voor den bouw van ar beiders- of kleine middenstandswoningen, zijn in de onmiddellijke nabijheid van de bestaande bebouwing gelegen en zijn ove rigens als het ware ingesloten door ge meente-eigendommen. Het is dan ook voor de gemeente van belang haar bezit ter plaatse met de terreinen uit te brei den, te meer, daar slechts met medewer king van den eigenaar van die gronden de ten Zuiden ervan gelegen perceelen bouw rijp kunnen worden gemaakt. Na langdurige onderhandelingen is met de verkoopers overeenstemming bereikt oVer een koopsom van ƒ0.80 per M2., die naar de meening van B. en W. aannemelijk is te achten. In overeenstemming met het advies van de Commissie van Fabricage stellen B. en W. de Raad voor tot aankoop te besluiten. SUBSIDIE OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Het bestuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft zich tot den Gemeenteraad gewend met het ver zoek, de aan die instelling toegekende sub sidie niet te verlagen, doch bovendien een jaarlijksche toelage van 500 te ver strekken, speciaal voor de bestrijding van de kosten, verbonden aan het uitleenen van boeken aan werkloozen. Voor 1936 is de berekening van de subsi die als volgt: Rijkssubsidie f 2.573.64. Subsidie provincie f 900.77. Subsidie gemeente f 5.340.31. B. en W. stellen voor aan het bestaande subsidie voor 1936 nog een bedrag toe te voegen van 350 gld. Secretaris Curatorium Gymnasium Het Curatorium van het Gymnasium te Leiden verzoekt aan den Gemeenteraad, in de vacature van Secretaris van dat College, ontstaan door het vertrek van mr. J. Bool, te willen voorzien door de be noeming in deze zelfde functie van mr. N. J. Rowaan, benoemd Commies Redacteur to' Leiden. VERLATING SLUITINGSUUR VOOR GROENTENZAKEN Door het College van B. en W. werd in handen van de Commissie voor de Straf- verodening gesteld een schrijven van de Leidsche Vereeniging van Handelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, waarin deze Vereeniging den Raad verzoekt maat regelen te nemen, die er toe zullen leiden, dat zacht fruit, waaronder verstaan moe ten worden: aardbeien, kersen, frambozen, bessen en pruimen, in de maanden Juni, Juli en Augustus ook verkocht zal mogen worden op de eerste vijf werkdagen der week tusschen 8 en 9 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 10 en 11 uur na middags. Reden van dit verzoek is, dat de Coop. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsver- eeniging „Leiden en Omstreken" haar vei lingen uitsluitend des namiddags houdt, waarbij uit practische overwegingen het fruit het laatste wordt geveild. De veilin gen duren in de zomermaanden als regel tot 6 a 7 uur des namiddags; herhaaldelijk wordt het nog later. Het is zonder meer duidelijk, dat den handelaren dan vrijwel geen gelegenheid meer wordt geboden vóór het wettelijk winkelsluitingsuur het spoedig aan bederf onderhevig zijnde fruit van de hand te doen. Het overgroote deel van hun voorraad moeten zij dan tot den volgenden dag bewaren. De bedrijven, wel ke niet over een groote koelruimte be schikken en dat zijn de meeste lij den door bederf van het fruit zoodoende niet onbelangrijke verliezen. Verlating van het sluitingsuur in de zo mermaanden tot 9 uur (des Zaterdags tot 11 uur) zou groote verbetering opleveren, aangezien het publiek op warme dagen, wanneer het zachte fruit snel bederft, juist des avonds op straat vertoeft. Het komt genoemde Commissie voor, dat aan het verzoek van bovenvermelde Vereeniging, indien mogelijk, moet wor den voldaan. Hoewel een desbetreffend verzoek niet is ingekomen, meent zij, dat een te ont werpen regeling zich ook moet uitbreiden tot de fruitventers. In de eerste plaats geldt het bovenstaande ook en wellicht in nog sterkere mate voor hen. In de tweede plaats zal, indien den winkeliers zal zijn tegemoet gekomen, van de zijde der venters een soortgelijk verzoek onge twijfeld bij den Raad worden ingediend. Uit een onderzoek, dat de Commissaris van Politie heeft doen instellen, blijkt, dat de Organisatie van Marktkooplieden er inderdaad grooten prijs op zal stellen, dat de venters ook in een dergelijke regeling worden betrokken. Een aldus geredigeerde verordening wordt den Raad voorgelegd. OPHEFFING GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL Ter uitvoering van art. 214ter der La- ger-onderwijswet 1920 is bij Koninklijk besluit van 18 Juni 1936 beslist, dat de ge meentelijke kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen alhier met ingang van 1 September 1936 niet meer voor de rijksbydrage, als bedoeld in artikel 12, der de lid, onder lo., der wet op het lager on derwijs van 1878 in aanmerking zal ko men. De financieele kant van deze beslis sing beteekent voor de gemeente, dat zij, indien de kweekschool in stand gehouden blijft, te rekenen van 1 September a.s. af, wegens rijkssubsidie een bedrag van plm. 30.000 's jaars zal moeten derven. Met dit cijfer voor oogen en in verband met den zeer moeilijken financieelen toestand der gemeente, spreekt het wel vanzelf, al dus B. en W., dat uit het aangehaalde ko ninklijk besluit slechts één consequentie, nl. die van de opheffing van de kweek school, kan worden getrokken. En dit te eerder, als bedacht wordt, dat voor het a.s. schooljaar voor de A-afdeeling slechts zou kunnen worden gerekend op 30 leer lingen, waarbij dan nog moet worden ge let op de vermoedelijke, den teruggang der schoolbevolking wel overduidelijk illus treer ende, klasse-bezetting, t.w. Ie leerjaar 3 leerlingen, 2e leerjaar 7 leerlingen, 3e leerjaar 20 leerlingen. Als gevolg van de opheffing van de kweekschool, zal aan de aan die inrich ting van onderwijs verbonden leeraren en aan den concierge ontslag moeten worden verleend wegens opheffing van hun be trekking. De in vasten dienst zijnde leer aren zullen, ingevolge artikel 15 van het koninklijk besluit van 23 Augustus 1933, na hun ontslag in het genot van wacht geld, op den voet van het Rijkswachtgel- denbesluit, worden gesteld; op grond van het bepaalde in laatstgenoemd artikel komt dit wachtgeld, naar de meening van B. en W., ten laste van het Rijk. Aan den con cierge zal, voor rekening van de gemeente, een wachtgeld worden toegekend, overeen komstig de bepalingen van de verordening van 24 September 1934. Verder deelen B. en W. den Raad mede, dat de als „leerschool" van de gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers (es sen) aangewezen school aan de Vrouwen- kerksteeg, ingaande 1 September a.s., haar karakter als „leerschool" zal verliezen en op dien datum zal zijn een gewone oplei dingsschool voor ulo. Dientengevolge zul len tie leerkrachten van deze school, die in het genot zijn van de z.g. „leerschool marge", deze op 1 September a.s. verlie zen. Voorts zal van dien datum af het on derwijs in de lichamelijke oefening aan die school uitsluitend in het 5e en 6e leer jaar (dus niet meer in alle jaren) door vakonderwijzers (essen) moeten worden ge geven, evenals zulks geschiedt aan de ove rige opleidingsscholen voor ulo. en aan de overige lagere scholen; in verband hier mede zal de verordening, regelende het openbaar gewoon lager- en uitgebreid la ger onderwijs dienovereenkomstig moeten worden gewijzigd. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat eenige andere met de opheffing van de kweekschool verband houdende kwesties op dit oogenblik nog bij hun College in onderzoek zijn, MEERDERE PUBLIEKE TELEFOON CELLEN IN DE STAD. Gelijk bekend is, is sedert eenigen tijd vanwege het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie een publieke tele fooncel geplaatst op de Hoogewoerdsbrug. De plaatsing van meerdere telefoon cellen op den openbaren weg is, zooals uit de overgelegde stukken kan blijken, o.m. afgestuit op de kosten van verlichting van de cellen. Aangezien de aanwezigheid van publieke telefooncellen op den openbaren weg mede van nut kan zijn voor de alarmeering van politie en brandweer en uit dien hoofde bij plaatsing van dergelijke cellen op den openbaren weg het algemeen belang kan worden geacht betrokken te zijn, zijn B. en W., in overeenstemming het het gevoe len van de Commissie van Fabricage, van meening, dat er aanleiding bestaat om aan de bezwaren tegen verdere plaatsing van die cellen tegemoet te komen. Na gepleegd overleg is, behoudens goed keuring van den Gemeenteraad, overeen gekomen, dat vanwege voornoemd Staats bedrijf nog een telefooncel wordt geplaatst op een negental nader in overleg met B. en W. definitief te bepalen plaatsen, in dien de kosten van verlichting van de cel len, welke kosten, met inbegrip van de van de automatische bediening, per cel en per jaar f 22.30 bedragen, voor rekening van de gemeente worden genomen. Vergoeding Commissaris van Politie Het in de Raadsvergadering van 16 Maart j.l. gevallen besluit inzake het voorstel om het College van B. en W. te machtigen aan H.M. d'e Koningin te verzoeken de jaar wedde van den Commissaris van Politie, in verband met onderbrengen van de Drandweer bij de politie, te verhoogen met 500, heeft den burgemeester aanleiding gegeven, deze aangelegenheid aan het oor deel van den Minister van Justitie te on derwerpen. Zoowel uit de daarop ontvangen missive en uit een nadere algemeene circulaire blijkt, is de Minister, in afwijking van het tot dusverre steeds ingenomen standpunt, van oordeel, dat de brandbestrijding niet tot de normale taak van de politie kan worden gerekend. Hieruit vloeit voort, dat naar de ziens wijze van den Minister de Commissaris van Politie niet zonder meer de leiding van de brandweer op zich kan nemen, doCh daartoe, ingevolge het bepaalde bij art. 13 J van het Rechtstoestandsreglement Hoofd- commissarissen en Commissarissen van Po- litie, de machtiging van H.M. de Koningin behoeft. Bij de beoordeeling van de vraag, of in voorkomende gevallen een dergelijke machtiging zal kunnen worden verleend, zal de Minister, aldus de circulaire, zich rekenschap geven van de doelmatigheid, uit politiair oogpunt bezien, van de sa menvoeging van poiltie en brandweer en van den invloed welke de nieuwe taak der politie op de uitoefening van haar eigenlijke werkzaamheden zou kunnen hebben. De Minister is, gelijk in zijn schrijven is te lezen, in beginsel niet ongenegen te bevorderen, dat aan den Commissaris de vereischte machtiging wordt verleend, doch acht het, mede uit politair oogpunt van be lang, dat de Commissaris voor zijn nieuwe werkzaamheid eenige vergoeding ontvangt, welke vergoeding z.i. op het door B. en W. voorgestelde bedrag van f 500 per jaar ware te stellen. Toekenning van die ver goeding in den vorm van een salarisver- hooging acht de Minister niet den ge- eigenden weg, omdat hij, zooals gezegd, van meening is, dat de Commissaris van Politie niet als zoodanig de leiding over de brandweer heeft. Vermits de Minister zijn medewerking tot het verkrijgen van de vereischte mach tiging afhankelijk stelt van de toekenning van bedeelde vergoeding, geven B. en W. den Raad in overweging, als consequentie van het besluit tot het onderbrengen van de brandweer bij de politie, te besluiten tot toekenning van 'n vergoeding aan den Commissaris van Politie van 500 per jaar, en die vergoeding, aangezien de Commissa ris reeds sedert 1 Juni 1935 feitelijk met de leiding van de brandweer is belast, op genoemden datum te doen ingaan. De regeling met de ziekenfondsen In de Raadsvergadering van 18 Mei j.l. werd het voorstel van B. en W. inzake voortzetting van de met de te Leiden wer kende ziekenfondsen aangegane regeling, betreffende het verleenen van een reduc tie op de ziekenfondspremie aan onder steunden, aangehouden, ten einde alsnog de betrokken raadscommissies daarover te hooren. Blijkens in de Leeskamer by de stukken geovegde adviezen kunnen zoowel de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon als de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst zich met het boven bedoeld voorstel vereenigen. Intrekking besluit aankoop gronden In de Raadsvergadering van 6 April j.l. werd overeenkomstig het voorstel van 27 Maart j.l. besloten tot aankoop van de perceelen bouwgrond nabij den Roombur- gerweg, totaal groot 12240 M2., onder be paling, dat de grond vrij van alle z.g. vaarrechten en andere voor de bestem ming van den grond bezwarende lasten moet worden geleverd. Zooals de voorzitter reeds in de raads vergadering van 20 Juni j.l. mededeelde, is het den verkooper niet mogelijk den grond vrij van vaarrechten te leveren, zoodat de aankoop geen doorgang kan hebben. B. en W. geven den Gemeenteraad mits dien in overweging in te trekken de in de Raadsvergadering van 6 April j.l. geno men besluiten. WONINGBOUW v. d. WERFFSTRAAT. In het voorstel van B. en W. betreffende den aankoop van het perceel Oude Vest no. 147 deelen B. en W. mede, dat genoemd perceel behoorde te worden getrokken bij den aan de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen bij raadsbesluit van 26 Augustus 1935 in erfpacht uitgegeven grond ten behoeve van het bouwplan BouwelouwensteegPa radijssteeg. Aangezien 't door dien aankoop beschik baar gekomen terrein 60 M2. groot is, zal de totale oppervlakte van den aan Werk manswoningen in erfpacht uit te geven grond 6160 M2. bedragen. De koopsom met kosten bedragende rond 4000 met ten laste van het wo ningbouwplan komen, zoodat de grondkos- ten stijgen van 61.000, tot rond 65.000 of per M2. van 10 tot f 10.54. Berekend naar 4 pet. zal de canon minstens moeten worden gebracht van 0.40 op f0.42}4 per M2. Verder zal het door het Rijk aan de ge meente zelve toegekend grondvoorschot van 61.000 dienen te worden verhoogd tot 65.000. Wat het woningbouwplan betreft, mede als gevolg van den aankoop van het per ceel aan de Oude Vest, is het plan zooda nig gewijzigd, dat het thans in plaats van 99 woningen 101 woningen bevat, t.w. 29 vrije woningen en 32 beneden- en 40 bo venwoningen. Blijkens een begrooting van stichtings- kosten, kunnen de bouwkosten nader op 8.50 in plaats van op 9 per M3. worden geraamd, waardoor de stichtingskosten, ondanks de uitbreiding van het aantal wo- ningne, in totaal met ƒ8000 dalen, terwijl het aan de vereeniging te verleenen bouw- voorschot dienovereenkomstig kan worden verlaagd' van f 232.400 tot f 224.400 (in een bedrag van f 10.600 voorziet de vereeni ging zelf). De nieuwe exploitatie-begroo ting geeft een gemiddelde huur aan van 4.41 per week tegen aanvankelijk 4.46. Wij geven den Raad in overweging, in der gelijken geest te besluiten. Verhuring localiteit Van d'e afdeeling Leiden van de Neder- landsche Christelijke Vereeniging van Padvinders (vroegere benaming: Chr. Jongemannen Vereeniging Padvinders in Nederland), is een verzoek ingekomen, om in de door haar gehuurde voormalige be waarschool aan de van der Werfstraat de gasverlichting door een electrische te doen vervangen. Dit gebouw is aan haar ver huurd bij raadsbesluit van 19 Maart 1934 voor 300 per jaar. Hoewel het gebouw door de huurster is aanvaard in den toe stand, waarin het zich bij den aanvang van d'en huur bevond, en zij zich verplicht heeft alle kosten van onderhoud en van verbeteringen op zich te nemen, zijn B. en W. met de Commissie van Fabricage van oordeel, dat deze blijvende verbetering van het gebouw door de gemeente op haar kosten kan worden uitgevoerd, indien de huurster zich verbindt voor een huurter mijn van ten minste 3 jaren, gepaard gaan de met een verhooging van den huurprijs tot 310 per jaar. De kosten van het aan brengen van de electrische lichtleidingen worden geraamd op f 200 en kunnen wor den bestreden uit den begrootingspost 391. Stadsvroedmeester Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven ver zoekt den Raad bestendiging in de betrek king van Stadsvroedmeester. Aangezien tegen inwilliging van dat verzoek noch bij de Commissie voor den Geneeskundigen-Dienst" noch bij B. en W. bezwaar bestaat, geven B. en W. den Raad in overweging, Prof. Dr. P. C. T. van der Hoeven wederom voor den tijd van drie jaren te benoemen tot Stadsvroedmeester. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Leiden naar Muiden? Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Leiderdorp,, Hoog- made, Rijpwetering, langs de Ringvaart naar Amstelveen, Ouderkerk aan den Am- stel, Muiden. Afstand 45 K.M. Vraag: Welke is de kortste wég per auto van Ter Aar naar Udenhout? Antwoord: Ter Aar, Gouwsluis, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Har- melen, Utrecht, Jutfaas, Vreeswijk, Vianen, Everdingen, Deil, Waardenburg, Zalt-Bom- mel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Vught, Hel- voirt, Udenhout. Vraag: Welke is de kortste weg van Noorden naar Elten (Duitschland)? Hoe veel K.M.? Heb ik daarvoor nog een pas noodig? Antwoord: Noorden, Kockengen, Har- melen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Wouden berg, Scherpenzeel, Renswoude, Ede, Gin- kel, Arnhem, Wester voort, Duiven, Zeve naar, Elten. Afstand 105 K.M. U zult goed doen een pas mede te nemen. Vraag: Bestaan er ook Ziekenhuizen om opgeleid te worden voor verpleegster zonder H.B.S.- of Ontwikkelings-dlpioma? Welke leeftijd moet men hebben om daar voor in aanmerking te komen? Antwoord: Dat is in ieder Ziekenhuis verschillend. Het eene Ziekenhuis heeft leerlingverpleegsters, zooals b.v. het Acad. Ziekenhuis te Leiden en het R.K. Zieken huis Westeinde, in den Haag, het andere weer niet. Dat moet u dus zelf informeeren. In 't algemeen wordt wel Mulo-examen vereischt. De leeftijd moet ongeveer 17 a 18 jaar zijn. Vraag: Kunt u mij ook mededeelen wanneer na 15 Augustus Nederlandsche processies naar Lourdes vertrekken? Antwoord: Wij meenen, dat er na 15 Aug. geen officieele processies naar Lour des meer vertrekken. De ons bekende gaan allen vóór 15 Augustus. Wel gaan er na dien datum gezelschapsreizen naar Lour des.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8