No. 8463 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS 27ste Jaargang DINSDAG 7 JULI 1936 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Een rede van dr. Colijn Zaterdag heeft de centrale anti-revolu tionaire kiesvereeniging te Amsterdam in den tuin van Artis een landdag gehouden, waarvan het hoogtepunt was de middag vergadering, waarop dr. Colijn en mevr. Colijn verschenen. De oud-minister van Marine, mr. Bijleveld', verwelkomde den minister-president en "hievrouw Colijn en verzocht dr. Colijn de menigte (naar schat ting een tienduizend man) te willen toe spreken. Dr. Colijn heeft toen een rede gehouden, waarin hij er op wees, dat het bij de a.s. Kamerverkiezing gaat om: de grondslagen van ons Nederlandsch staatsgebouw; de fundamenten van het economisch leven; het behoud van een vrij geestelijk leven, en het keeren van de omwentelingsgezind heid, die hoe langer hoe meer op de vol keren beslag legt. Inderdaad, om die dingen zal 't gaan. En dan zullen allen allen, die in de politiek rechts staan en ook velen van de linkerzijde het eens zijn hierover: dat behouden moeten worden de grond slagen van ons Nederlandsch staatsgebouw: diat is opgetrokken op vrijheid en gezag. <!at behouden moet worden ons vrij geestelijk leven: dat geen staat s- dwang of -dictatuur kan verdragen; dat gekeerd moet worden de omwente lingsgezindheid: die met het verkeerd ge groeide ook al het goede in onze samen leving wil ten onderste boven gooien. Maar wat betreft dat andere punt: de fundamenten van het economisch leven daarover zal, helaas, bij de verkiezing veel verschil van meening zijn, en, wat nog veel meer te betreuren is, veel duis ternis. Trouwens in zijn rede te Amsterdam liet dr. Colijn zelf zijn gehoor omtrent dit punt in het duister. Volgens het verslag in de anti-rev. pers, zeide hij: Dan zijn er de diep ingrijpende ver anderingen in het economisch leven. Wij hebben getracht ons zoo goed mo gelijk hierbij aan te passen onder het ministerie-Ruys de Beerenbrouck en voortgezet onder het tegenwoordige ministerie. Eiken dag wordt 't duidelijker, dat we voor nieuwe oplossingen worden geplaatst. De boeien, waarin het be drijfsleven is geklonken, moeten wor den geslaakt. Ook dat zal een van de kernpunten zijn. Dit schijnt de zakelijke samenvatting te zijn van wat dr. Colijn over economisch leven in ons land heeft gezegd. Niemand zal beweren, dat de heer Co- ïtfn, wat dit punt betreft, véél heeft ge zegd en zeer duidelijk heeft gesproken! Meer klaarheid zal er toch vóór de ver kiezing wel geschonken moeten worden en, vertrouwen we, ook wel feitelijk ge schonken worden! Onder groote geestdrift heeft mr. Bijle- veld aan het eind der bijeenkomst ver klaard, dat de antirev. dr. Colijn liefheb ben en dat hij hun leider is en blijft zoo lang God hem ten leven laat! HOOG WATER IN NOORD-ITALIE. MILAAN 7 Juli. (A.N.P.) De Dora Ripa- ria is na een wolkbreuk in het gebied van Ulx buiten zijn oevers getreden. Het hooge water heeft twee bruggen vernield. Ook de andere riviertjes, die van de Alpen neerkomen, hebben hoog water. De water massa's van de Grand Comba vormen een bedreiging voor het plaatsje, zoodat de in woners deels gevlucht zijn. Katholieke Onderwijzers- verbond. Protest tegen de Utrechtsche dom-rede. „Pensioenen zijn onaantastbaar!" De werk- looze jeugdige onderwijzers Zaterdag en Zondag, 4 en 5 Juli, verga derde het Verbondsbestuur van het Katho lieke Onderwijzers Verbond in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, onder voor zitterschap van den heer Willem Wiltschut. In zijn openingsrede sprak de voorzitter de ontstemming uit van het K. O. V., dat de regeering zoo goed als in het geheel niet toegankelijk is voor nooden der jeug dige werklooze onderwijzers. Van eenige financieele steun voor hen, die in zeer moeilijke omstandigheden zijn, is geen sprake; de ontheffing, die verleend wordt van de betreffende wetsartikelen aan on derwijzers, die door den militairen ddenst gedupeerd zijn geweest om voor 1 Januari 1934 een betrekking te verwerven, wordt zoo matig door den minister toegepast, dat slechts zeer enkelen het geluk hebben ge had, een betrekking te verkrijgen; van het examengeld voor de hoofdakte kan door den minister gedeeltelijke ontheffing wor den verleend, doch de vragenlijsten, die bij de aanvrage voor deze ontheffing moe ten worden ingevuld, zijn van zoodanigen aard, dat reeds vooruit te zeggen is, dat zeer weinigen van deze ontheffing zullen profiteeren. Het is jammer, dat niet beter wordt aangevoeld en begrepen, wat in onze jonge werklooze collega's omgaat. Het is zeer ernstig, dat onze verzoeken om werkverruimng geen gehoor vinden. Men begrijpt het gevaar niet, of men wil het niet begrijpen, d'at het ons bestuur steeds meer moeite kost, onze jonge collega's er van te doordringen, dat zij, als Katholie ken, moeten berusten in deze droeve om standigheden. Het ergste is echter, wat de regeering thans weer viorstelt, nl. de herberekening van de pensioenen, hetgeen beteekent: verlaging der pensioenen. Spreker wil geen groote woorden gebruiken, doch hij stelt vast, dat volgens onze overtuiging de pen sioenen onaantastbaar zijn Op voorstel van een der aanwezigen wezigen werd met algemeene stemmen besloten tot de verzending van het volgen de telegram aan den Rector-Magnificus der Utrechtsche Universiteit, Professor Voll- „Prcf. Vollgraf, Rector-M». gnificus Uni versiteit Utrecht. Het Kath. Onderwijzers- verbond in Nederland in vergadering bij een te Utrecht op 4 Juli 1936, spreekt zijn leedwezen uit over de passage in uw her denkingsrede bij het 300-jarig bestaan der Universteit, waardoor de Katholieken van Nederland diep zijn WILLEM WILTSCHUT, Arnhem, Voorz. H. WIJNEN, Maastricht, Secr." Besloten wordt, dat onvermoeid zal wor den voortgegaan met de actie om te ver krijgen, dat zoowel wachtgelders-hoofd- aktebezitters als onderwijzers met hoofd akte in vasten dienst benoembaar zullen zijn tot hoofd een er school, zoodat de be lemmerende wettelijke bepalingen ten spoedigste zullen worden opgeheven. Inzake de spelling-Marchant constateert het K. O. V., dat deze vrij algemeen bij het onderwijs is ingevoerd en daar ook goed voldoet. Nu echter nog steeds ge tracht wordt, weer op de spelling-de Vries en Te Winkel terug te komen, spreekt het K. O. V. zich uit voor de Invoering van de spelling-Marchant, ook buiten het onder wijs en zal zich daartoe met een verzoek tot de regeering wenden. Aan het Dagelijksch Bestuur wordt op gedragen ten spoedigste een audiëntie aan te vragen bij den Minister van O., K. en W er bespreking over werkbehoud, werkver ruiming, steun aan werklooze onderwij- zeis en alle andere zaken, waarover deze vergadering eenig besluit zal nemen en die in verband staan met onderwijs of onder wijzers. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres van den R.K. Bond voor groote ge zinnen aan den Minister van Binnenland- sche Zaken ter verhooging van den kin dertoeslag vanaf het vierde kind tot 4 pet. Na uitvoerige besprekingen worden achtereenvolgens de volgende drie voor stellen aangenomen: I. Het K. O. V. richte een schrijven tot het Hoogw. Episcopaat met het verzoek te willen voorkomen, dat achtereenvolgens verschillende wachtgelders tijdelijk wor den aangesteld in een en dezelfde vacature van verplicht onderwijzer, welke tijdelijke aanstelling dan geschiedt ten einde te zij ner tijd voor bedoelde vacature in aanmer king te kunnen brengen een onderwijzer, die thans niet voor benoeming in aanmer king kan komen. 2. Het K. O. V. dringe er bij de regee- ring op aan, in de wet vast te leggen, dat in een vacature van verplicht onderwij zer binnen zes maanden moet worden voorzien door een benoeming voor vast, 3. Het K. O. V. wende zich tot het Hoogw. Episcopaat in verband met de be noeming der leerkrachten aan Kath. Scho len na de opheffing der wettelijke beper king van de benoemingsvrijheid. Daar door de toepassing van art. 57, le en 2e lid van de L. O. wet 1920, in strijd met de Memorie van Antwoord van den Minister van O., K. en W. bij het Wets ontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, voor vele ULO-scholen de Rijksvergoeding voor 1037 dreigt verloren te gaan, zal het K.O.V. trachten hierin verandering te krijgen en zal er gewerkt worden: 1. voor het verkrijgen van verandering hebben van het vervullen van een vaca- in het K. B. van 22 Febr. 1936, Stbl. 180, wat de datum van inwerkingtreding van art. 57 betreft; 2. voor het verkrijgen van verandering van de interpretatie van den Minister be treffende art. 57, 2e lid der L.O.-wet, of het verkrijgen van een wetswijziging in deze. Tenslotte wordt nog besloten, dat het K. O. V. zal trachten te bereiken, dat ten spoedgiste allen, die in hrt bezit zijn van de akte L. O., benoembaar zijn voor tijde lijke betrekkingen, die niet het karakter ture voor een verplichte leerkracht. NIJMEEGSCHE UNIVERSITEIT. Prof. dr. Baader rector-magnificus studiejaar 19361937. Door het bestuur der St. Radboudstich- ting is benoemd,, als opvolger van prof. dr. F. van Wëlie, tot rector-magnificus der R.-K. Universiteit voor het studiejaar 1936'37 de heer prof. dr. Th. L. J. A. M. Baader, sinds 1923 gewoon hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit in de Germaansche- en Keltische taal- en letterkunde. Prof. dr. Baader is aan de universiteit te Munster tot doctor in de philologie gepro moveerd. De wereld in vogelvlucht Men dacht algemeen, dat Italië, nu het besluit gevallen is, om de sancties op te heffen, zou deelnemen aan die Dardanel- len-conferentie te Montreux. Dat blijkt niet juist te zijn geweest, want thans wordt officieel uit Rome medegedeeld, dat Italië niet zal deelnemen aan de conferentie te Montreux, zoolang de overeenkomsten van wed'.rzijdsche bijstand in de Middelland- sche Zee niet geëindigd zijn. Zoo komt men telkens met nieuwe eischen. De conferentie zal evenwel ge woon doorgaan, ook zonder Italië. Hetzelfde verschijnsel doet zich in Duitschland voor. Ook daar werpt de regeering telkens nieuwe eischen op. Nu is het weer de Donziger kwestie, welke aan de orde gesteld wordt. Men krijgt zeer sterk den indruk, dat het in cident met de „Leipzig" en het agressieve optreden van den Senaats-president Grei- ser in den Volkensbondsraad vanuit Ber lijn in scène is gezet. Voordat Greiser naar Genève vertrok is hij eerst eens gaan praten in Berlijn en daar heeft hij ongetwijfeld zijn instructies gekregen. Hij zeide dan ook te spreken, niet alleen uit naam van Danzig, maar uit naam van het geheele Duitsche volk. „Het Duitsche volk. aldus zeide hij letterlijk, verwacht van mij in de komende maanden besluiten, die het onnoodig zullen maken, dat ik in de toekomst ooit weer naar Ge nève terugkom". Met andere woorden. Ik heb instructie gekregen van Berlijn om een einde te maken aan het toezicht van den Volkenbond over Danzig, dat Duitsch is en omdat het Duitsch is, behoort tot Duitschland, waar alleen de nazi-regee ring de lakens heeft uit te deelen. Zooals men weet, ligt Danzig midden in Poolsch gebied, in den z.g. Corridor. Voor namelijk Polen is er bij geïnteresseerd. Gezien de goede betrekkingen met Polen, is het te verwachten, dat Duitschland de kwestie niet op de spits zal drijven. Maar aan den Volkenbond heeft Berlijn lak, dat staat vast. En Polen is toch niet heel erg gerust. Ir. W. J. Modderman f Chef van Exploitatie der N.Z.H.T.M. In den ouderdom van 54 jaar is heden morgen te zijnen huize aan den Rijnsbur- gerweg na een ziekte van omstreeks een jaar overleden de heer ir. W. J. Modder man, chef van exploitatie der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Mij. De heer Modderman genoot zijn oplei ding aan de Technische Hoogeschool te Delft, alwaar hij den titel van civiel-inge- nieur behaalde. Na aanvankelijk eenigen tijd in het Noorden des lands werkzaam te zijn ge weest, kwam hij bij de gemeente Rotter dam in dienst. In 1919 kwam hij bij zijn tegenwoordige Mij. in dienst zij het dan, dat deze een anderen naam droeg en werden hem de plannen tot electrificatie van de Gooilijn op gedragen. Deze electrificatie kwam even wel niet tot stand. In 1921 kwam hij vervolgens bij de Mij. tot Exploitatie van Tramwegen en werd hem de electrificatie van de lijn Leiden Den Haag opgedragen, hetgeen in 1924 tot stand kwam. Het volgend jaar werd de heer Modder man benoemd tot chef van exploitatie der N. 2?. H. T. M. voor de afdeeling weg, bo venleiding en gebouwen, als hoedanig hij tot aan zijn ziekte werkzaam is geweest. Hoewel de heer Modderman schijnbaar weinig in het gewone leven naar buiten optrad, ging zijn hart toch sterk uit naar sociale werken. Zoo was hij o.m. voorzitter van de Leidsche Buitenschool, was hij lid van den Voogdijraad te Leiden en had hij zitting of zitting gehad in de besturen van M.S.G., de Leidsche Ambrachtsschool, de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, de Leidsche Spaarbank, de Leidsche Hulp bank, het Leidsch Borgstellingsfonds, de Spaarkas van de Mij. tot Nut van 't Alge meen en was hij bestuurslid van de Leid sche IJsclub. Met den heer Modderman is 'n goed mensch heengegaan. Voor zijn onderge schikten was hij een humaan chef, die zijn wil niet ten koste van alles wilde zien doorgevoerd, doch respect had voor ande- rer overtuiging, ook al strookte deze niet met de zijne. Zijn nagedachtenis zal bij allen, die hem gekend hebben, doch vooral bij het hoo- ger en lager personeel der N. Z. H. T. M. in dankbare herinnering voortleven. DE HEER J. H. NIJHUIS 12 jaar voorz. van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Leiden. Morgen zal het 12 y2 jaar geleden zijn, dat de heer J. H. Nijhuis, in de plaats van den heer P. Heemskerk, als voorzitter van de afdeeling Leiden van den Ned. R.K. Volksbond werd gekozen. Voor dien had de jubilaris reeds gedurende negen jaar als bestuurslid zitting, resp. als commissaris en later als penningmeester. En thans: 12y. jaar voorzitter van de Centrale der Leidsche Arbeidsbeweging! Wat dat zeggen wil begrijpt een ieder, die met het organisatieleven op de hoogte is. Immers veel wordt er gevraagd, veel opof feringen moet men zich getroosten, veel vi-ij en tijd stellen in dienst van den Bond, kortom men moet geven wat men te geven heeft! Inderdaad kan dit van dezen jubila ris getuigd worden, die met hart en ziel zich VUUKNAAMMIi WltUWS BUITENLAND. De Danziger kwestie. (2de blad). Italië doet niet mee aan de conferentie van Montreuxy (2de blad). Zal Berlijn het Concordaat opzeggen? (2e blad). Vragen aan Eden in het Lagerhuis. (2e blad). BINNEJILAND. De disconto-verlaging. (2de blad). Minimumprijs voor pootaardappelen van eerstelingen. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De tenniswedstrijd NederlandAmerika met 63 door de gasten gewonnen. (3de blad). Het rapport der studie-commissie van den K.N.V.B. inzake de competitie-indee ling. (3de blad). LEIDEN. Voorstel van B. en W. om de Kweek school op te heffen. (2de blad). Overleden is de heer ir. W. J. Modder man, chef van exploitatie der N.Z.H.T.M. gaf aan de taak hem op de schouders ge legd, in een tijd, die voor den Volksbond tot een van de moeilijkste gerekend kan worden. Voor die opofferingen voor dat ge ven van zijn persoon zijn allen hem dank verschuldigd. Vanaf deze plaats worde den jubilaris op recht dank gebracht voor alles wat hij in die jaren voor den R.K. Volksbond in het algemeen heeft tot stand gebracht en voor de leden in het bijzonder. Hun welzijn ging hem ter harte, him nood was zijn nood, voor hen stond hij op de bres! Dat het den jubilaris een voldoening moge zijn dat allen dit in hem waardee- ren en tevens een aanmoediging om voort te gaan op den ingeslagen weg. Daar zullen en kunnen allen slechts wèl bij varen. Gisteravond was het Dag. Bestuur van den Ned. R.K. Volksbond in vergadering bijeen ter afdoening van de huishoudelij ke zaken. Veel tijd werd hen daarvoor niet gela ten, want te circa 9 uur kwamen de overige bestuursleden, benevens de Geest. Adv. prof. A. H. P. Cleophas en de heer A. An- genent hunne werkzaamheden verstoren, die tenslotte moesten worden gestaakt, daar de voorzitter onmiddellijk in het brandpunt aller belangstelling stond. Op zijn vraag: „Wat komen de heeren doen?" antwoordde de Geest. Adviseur, ik geef het woord aan den heer Angenent, die begón met te zeg- g>en: Vriend Nijhuis, het is mij een voor recht op dezen avond aanwezig te mogen zijn om u namens het Centraal Bestuur geluk te wenschen met het feit, dat gij Woensdag as. den dag herdenkt, dat de Leidsche afdeeling u, 12)4 jaar geleden, als voorzitter kreeg. Goede bestuurders hebben wij noodig, al ie het voor hen zelfs soms geen pretje. Wij komen hier om blijk van dankbaarheid en sympathie te geven. Het

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1