DINSDAG 7 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VOETBAL De competitie-indeeling in den K.N.V.B. Rapport van de studie-commissie Vier afdeelingen met elk twaalf eersteklassers voorgesteld. Geen voorstel om de promotie- en degradatiewedstrijden af te schaffen. De in de*K. N. V. B.-vergadering van 1 September 1935 voorgestelde en later door het bondsbestuur benoemde commissie in zake de competitie-indeeling, heeft haar rapport uitgebracht. De commissie bestond uit de heeren A. L. M. Schroder, voorzitter, W. H. van Baarle, W. H. A. Burgwal en A. Wubs, secretaris, Aan de clubs en de belangenvereenigingen waren de volgende vier vragen gesteld: 1. Acht u uitbreiding van het aantal elftallen per afdeeding gewenscht en zoo ja, waarom? 2. Acht u een hoofdklasse gewenscht? 3. Hoe staat u ten opzichte van het be houd of de afschaffing van promotie- en degradatie-wedstrijden? 4. Stelt u prijs op het behoud der beker wedstrijden? De antwoorden worden volgens de „Sportkroniek" als volgt geresumeerd: 1. Een hoofdklasse werd in groote meer derheid niet gewenscht. 2. Onder de eerste en tweede klassers was een sterke strooming voor uitbreiding van het aantal elftallen per afdeeling, on der de derde klassers kwam deze wensch in mindere mate naar voren, terwijl men de uitbreiding, voor zoover deze door de vierde klassers werd gewenscht, veelal beperkt wilde zien tot tien elftallen per afdeeling. Nochtans bleek uit vele ant woorden dat men moeilijk een standpunt kon innemen, zonder te weten, welke op lossing voor uitbreidingen zou worden ge vonden. 3. Vrijwel evenveel vereenigingen spra ken zich uit zoowel voor als tegen promo tie- en degradatiewedstrijden. In alle klas sen waren zoowel voor- als tegenstanders. Uiteraard toonden de eerste klassers zich voorstanders en de overgroote meerder heid der vierde klassers zich tegenstan ders van het behoud dezer wedstrijden 4. Hoewel een flink aantal clubs voor het behoud der bekerwedstrijden bleek, vonden deze wedstrijden weinig vurige aanhangers en werd de regeling van thans algemeen afgekeurd. Mede aan de hand van de ingekomen antwoorden kwam de commissie tot een voorstel inzake de competitie-indeeling, waaraan wij het volgende ontleenen: het aantal eerste klassers worde gebracht op 48. Deze worden ingedeeld in vier afdee lingen van twaalf clubs. Onder deze vier eerste klas-afdeelingen komen twaalf tweede klas-afdeelingen van maximaal elf vereenigingen. Daaronder volgen 36 afdeelingen derde klassers en daaronder 72 afdeelingen vierde klassers. In de derde en vierde klas-afdeeling zul len maximaal 10 elftallen per afdeeling uitkomen, behoudens een noodzakelijke af wijking in uitzonderingsgevallen. Men krijgt zoodoende vier afdeelingen, ieder bij complete bezetting bestaande uit: een eerste-klas-competitie van twaalf elf tallen; drie tweede klas-competities van elk elftallen; negen derde klas-competities van tien elftallen, en achttien vierde klas-com petities van tien elftallen. Per afdeeling is dus plaats voor twaalf eerste klassers totaal 48; 33 tweede klas sers totaal 132; 90 derde klassers totaal 360; 180 vierde klassers totaal 720. Deze totalen zijn bedoeld voor het ge- heele land. Daar thans zijn toegelaten: 50 eerste, 106 tweede, 220 derde en 170 vierde klassers, is er met uitzondering van de eerste klas, nog ruimschoots plaats. Hierdoor blijft de mogelijkheid open niet onmiddellijk in alle tweede, derde en vierde klasse afdeelin gen tot een maximum aantal elftallen over te gaan, doch hiertoe geleidelijk te gera ken door de promotiekansen voor de derde en vierde klassers te vergrooten. Promotie en degradatie. De meeningen over de promotie- en de gradatieregeling zijn bij de vereenigingen zoowel als bij de scheidsrechters en andere officials zeer verdeeld. Na nauwkeurige vergelijking van het pro en contra acht de commissie de bezwaren, aan het spelen van promotie- en degrada tiewedstrijden verbonden, niet van vol doende overwicht om tot afschaffing van deze wedstrijden te kunnen adviseeren. Het plan van competitie-uitbreiding is overigens zoodanig ingericht, dat dit los van de promotie- en degradatiewedstrijden beoordeeld kan worden. Practische uitvoerbaarheid. Daar het spelen van meer wedstrijden meer speeldagen vraagt heeft het aantal beschikbare speeldagen ook de aandacht van de commissie gehad. Wanneer wij aan nemen, dat het competitie-seizoen op den 3den Zondag in September aanvangt en op den 3d en Zondag in April voor de clubs, welke niet bij promotie of degrada tie betrokken zijn, moet zijn beëindigd, dan hebben wij de beschikking over 31 Zondagen. Bij 22 competitiewedstrijden blijven dus voor extra-wedstrijden en af keuringen 9 Zondagen over. Voorts ware het wellicht mogelijk een tweetal speel dagen te winnen door een Zondag vroeger te beginnen en den wedstrijd om den on afhankelijkheidsbeker te verplaatsen naar tweeden Kerstdag, Nieuwjaarsdag, een weekdag of een Zondag in April of Mei. De commissie wijst er nog op, dat ook de competitie van voor het kampioenschap van Nederland bij de voorgestelde regeling vier speeldagen minder in beslag neemt dan tot heden het geval was. Het komt de commissie voor, dat er minder bezwaar te gen bij uitzondering spelen in Mei, dan als regel in Maart uitgespeeld te zijn, zooals voor zeer vele elftallen thans het geval is. Overgangsmaatregelen. Is bij het voorgestelde stelsel promotie bij ceuze gelukkig niet als overgangs maatregel noodzakelijk en kan de aanvul ling dei tweede klas door verhoogde pro motiekans worden verkregen, voor de eer ste klassers is een versterkte degradatie voor een jaar noodig. Daar het aantal van 50 eerste-klassers jarenlang als veel te veel is uitgekreten zal een terugvallen op 48 wel niet als een te groote besnoeiing kunnen worden aangemerkt. De commisie heeft zich gedacht, dat 5 No.'s laatst der eerste klas met elf tweede klas kampioenen, 3 promotie-degratatie- ccmpetities te laten spelen, waardoor de drie kampioenen met de overige 45 eerste klassers voor het seizien 19371938 de vier eerste klas afdeelingen zullen vormen. Bij de samenstelling van deze competitie zal de bestaande indeeling zooveel mogelijk worden gehandhaafd. Voor de geleidelijke aanvulling der tweede klas afdeelingen. tot elf clubs kunnen door de commissie, be last met het wedstrijdwezen, bepalingen bij den aanvang van ieder seizoen worden gemaakt, waardoor de afdeelingen met een fcreeden onderbouw sneller op volle sterk te komen dan die, waar geen vierde klas bestaat of de derde klassers nog onvolledig zijn. Wedstrijd C.G.W.Studenten. De wedstrijd C.G.W. IStudenten, die hedenavond gespeeld zou worden, is uitge steld tot Zaterdagavond. JUBILEUMWEDSTRIJDEN VAN LAGA. Zaterdag en Zondag werden nationale roei wedstrijden georganiseerd door de Delftsche Studentenroeivereeniging Laga ter gelegenheid van haar twaalfde lustrum. De belangstelling langs de Schie nabij de Zweth, was zeer groot, hetgeen ongetwij feld voor een niet gering deel te danken was aan het gunstige weer. De wedstrijd tusschen Argo en Njord (vierriemsgieken lichte ploegen), welke Zaterdag onbeslist was gebleven werd overgeroeid en door Njord met een lengte in 7. min. 12 3/5 sec. gewonnen. De verdere uitslagen waren als volgt: Tweeriemsgieken seniores finale: 1. Wil lem 3, 7 min. 46 1/5 sec.; 2. Njord, een lengte. Vierriemsgieken overn. beginnelingen: 3e heat: 1. Nereus, 7 min. 6 2/5 sec.; 2. Laga 3 K lengte. 4e heat: 1. Delftsche sport, 7 min. 6 sec.; 2. Willem 3, IK lengte. Stijlroeien vierriemsgieken dames (se niores): le heat: 1. De Vliet; 2. De Hoop; 3. De Maas. 2e heat: 1. Dordt; 2. Amstel; 3. De Laak. Achtriemsgieken veteranen (uitnoodi- ging): 1. Bi-Arlita (Philips); 2. Laga K lengte. Vierriemsgieken lichte ploegen finale: 1. Nautilus, 8 min. 2 4/5 sec.; 2. Njord, 2 leng ten. Vierriemsgieken zonder stuurman, finale: 1. Njord. Laga gediskwalificeerd. Dames skiff finale: 1. Willem 3 (mej. Taconis); 2. Delftsche Sport (mej. Wester hof). Tweeriemsgieken z .st. finale: 1. De Hoop, 7 min. 10 sec.; 2. Njord (met grooten achterstand). Vierriemsgieken jun. finale: 1. Laga, 6 min. 51 sec.; 2. Njord (8 lengten). Tweeriemsgieken jun. finale: 1. Nereus, 7 min. 49 1/5 sec.; 2. De Schie. Overn. skiff finale: 1. Die Leythe, 7 min. 43 2/5 sec.; 2. De Hoop. Vierriemsgieken overn. beginn. finale: 1. Nereus, 7 min. 8 sec.; 2. Delftsche Sport (nog geen twee lengten). Stijlroeien dames juniores finale: 1. De Vliet; 2. Dordtsche Roei- en Zeilver.; 3. Amstel. Achtriemsgieken dames finale: 1. De Vliet; 2. De Hoop, IK lengte. Skiff seniores finale: 1. Willem 3 (Ten Houten), 7 min. 29 sec.; 2. De Maas (N. W. Kamp). Achtriemsgieken jun. finale: 1. Nereus, 6 min. 15 4/5 sec.; 2. Njord, 1 lengte. Achtriemsgieken seniores (hoofdnum mer): 1. Njord 9 min. 59 sec.; 2. Laga 1 lengte. schaken OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de voorlaatste ronde luiden: G. R. D. van DoesburghT. D. v. Scheltinga 10; N. CortleverS. Landau 0—1; J. Veerkamp—H. G. Blok 1—0; L. PrinsW. A. T. Schelfhout 10; W. Gei serW. Koomen 01. De stand luidt: S. Landau 6 K, G. R. D. van Doesburgh 5K, L. Prins 5, T. D. van Scheltinga 4K, N. Cortlever, W. Koomen en J. Veerkamp 3JK. W. Geyser en W. A. T. Schelfhout 3, H. G. Blok 2. SIMULTAANSEANCE G. H. BOSSCHA. Gisteravond speelde de heer G. H. Bos sche voor de Schaakclub der Touwfabrie- ken te Leiderdorp simultaan. Na 2 uur spelen had d eheer Bosscha 16 partijen gewonnen, 2 eindigden remise n.l tegen de heeren J. v. Deventer en G. Schop pen. Onder de spelers bevonden zich en kele OLYMP. SPELEN LOONDERVINGSKWESTIE EN K.N.A.U Voorstellen bij de S.A.A.F. Zooals bekend is, verbiedt de amateur- status van 't Internationaal Olympisch Co mité, dat aan amateurs vergoeding wordt gegeven voor loonderving. Dit is dan ook de reden geweest, dat de K.N.V.B. besloten heeft, geen voetbalploeg naar de Olympi sche Spelen te Berlijn te zenden. Naar aanleiding hiervan heeft het bestuur der K.N.A.U. een internationale actie on dernomen, om te komen tot een wijziging van de loondervingbepaling, zoodat de Olympische Spelen voortaan niet meer ge sloten behoeven te zijn voor ploegen als het Nederlandsch elftal. Het secretariaat der K.N.A.U. heeft thans, naar men verneemt, op de agenda van het congres der I.A.A.F. (Internatio nale Amateurs Athletiek Federatie) dat op 10 en 11 Augustus te Berlijn bijeenkomt, twee voorstellen laten plaatsen, welke als volgt luiden: Het congres der I.A.R.F., overwegend, dat art. k, van de „ama teur status" (vergoeding wegens loonder ving) een belemmering vormt voor de ge zonde ontwikkeling van de athletiek. overwegend, dat het eerlijke en oprechte amateurisme dient te prevaleeren boven de verstarde toepassing van verouderde bepalingen, besluit artikel k van de „amateur sta tus" der I.A.A.F. zoodanig te wijzigen, diat vergoeding wegens loonderving, mits streng gereglementeerd en zonder eenig voordeel voor den athleet, toegestaan wordt tot een bepaald maximum. b. Het congres der I.A.A.F. draagt het bestuur van de I.A.A.F. op, om bovenge noemde redenen, alle stappen te onderne men, welke dienstig kunnen zijn aan de wijziging van artikel k van de amateurr status van het I.O.C. in dezen zin. De K.N.A.U. kan in internationaal ver band niet anders optreden dan via de In ternationale Athletiek Federatie. Vandaar dan ook, dat de K.N.A.U. thans poogt de loondervingsbepaling in de internationale athletiek-reglementen te wijzigen en de I.A.A.F. te bewegen een gelijke wijziging in de internationale Olympische reglemen ten te bevorderen. Wij vernemen nog, dat de K.N.A.U. te Berlijn vertegenwoordigd zal worden door de heeren A. J. G. Strengholt en G. A. Burger. GYMNASTIEK DIOC. HAARLEMSCHE GYMNASTIEK BOND. Bondsfeest te Beverwijk. Zondag zijn te Beverwijk de jaarlijksche bondsfeesten gehouden van den Diocesa- nen Haarlemschen Gymnastiek Bond. Als gastvrouwe van de honderden turnsters en turners die uit Noord- en Zuid-Holland waren gekomen, fungeerde, aldus de „Msbd.", de R.-K. Gymnastiekvereeniging S. S. S. Deze vereeniging had voor een uitstekende organisatie zorg gedragen. De wedstrijden en de monstraties stonden on der leiding van de technische commissie van den D. H. G. B. Zondagmorgen van negen tot elf uur werden op het sportterrein „Adrichem" de gymnastiekwedstrijden in voorgeschreven oefeningen gehouden. Deelnemende ver eenigingen waren: Winfried, Haarlem: Wilskracht, Amsterdam; Wilskracht, Al phen aan den Rijn; St. Raphaël, Den Hadg; Jong Leven, Amsterdam; K. G. C., Wer- vershoof; S. S. S., Beverwijk; Spartaan, Rotterdam; Pelops, Lijnden; St. Christo- phorus, Rotterdam; D. O. K., Heemskerk; St. Mauritius, Volendam; K. F. D., Dor drecht; Sparta, Lisse; K. D. O.; Amster dam; Graaf Floris V, Den Haag. De jury voor de wedstrijden werd ge vormd door de heeren W. Jaspers, W. Kroe- se, L. de Vreede, L. Pieters, E. Seebregts, C. de Goede, J. Robert, C. Arnaud de Ca- levou, P. Rippe en J. van Hamersveld al len te Amsterdam; L. Simons en P. van Dijk, Rotterdam; S. Hooy en P. v. d. Vlugt, Haarlem. Te half twaalf werd in de parochiekerk van de H. Agatha voor de deelnemers een H. Mis opgedragen. De deelnemende ver eenigingen' stelden zich daarna op voor den marschwedstrijd, die onder veel belang- steling en begeleid door de St. Jozef-Har- monie door de voornaamste straten van Beverwijk gehouden werd. De keurige stoet leverde een gleurigen en sportieven aanblik op. Na aankomst op het sportter rein volgde een vaandeldefilé. Vervol gens vonds de overdracht plaats van de bondsvlag aan de organiseerende vereeni ging, S. S. S. te Beverwijk. Daarna wer den de wedstrijden en demonstraties voort gezet. De uitslagen waren als volgt: Wedstrijd A: 1. Jong Leven, Amsterdam (wisselbeker); 2. Winfried, Haarlem; 3. St. Christophorus, Rotterdam. Wedstrijd B: 1. D. O. K., Heemskerk; 2. Jong Leven, Amsterdam; 3. Spartaan en St. Christophorus, Rotterdam. Wedstrijd C: 1. K. G. C., Wervershoof; 2. Winfried, Haarlem; 3. Jong Leven, Am sterdam. Wedstrijd D (aspiranten). 1. St. Chris tophorus I, Aotterdam; 2. Wilskracht I, Amsterdam; 3. Jong Leven, Amsterdam. Wedstrijd E (jonge aspiranten): 1. St. Christophorus, Rotterdam; 2. Mauritius. Vo lendam; 3. Spartaan I, Rotterdam; 4. K. T. D., Dordrecht. Wedstrijd F (eigen gekozen werk)1. St. Christophorus, Rotterdam en St. Mau ritius, Volendam. Wedstrijd G (eigen gekozen werk aspi ranten): 1. Wilskracht, Amsterdam; 2. Graaf Floris V, Den Haag. Personeele wedstrijden voorgeschreven werk le graad: 1. M. Vos (Jong Leven, Amsterdam); 2. H. van Rijn (Winfried, Haarlem); 3. H. Felix (Jong Leven, Am sterdam); 2e graad 1. B. Kaay (Jong Le ven, Amsterdam); 2. D. Schermer (D. O. K., Heemskerk); 3. R. Kaay (Jong Leven, Amsterdam); 3e graad: 1. P. Oterman (K. G. C., Wervershoof); 2. E. Uppink (Wils kracht, Amsterdam), P. Mesman (Jong Le ven, Amsterdam) en C. Bos (Winfried, Haarlem). Keurturners: 1. M. Vos (Jong Leven, Amsterdam); 2. G. Komaita (Winfried, Haarlem) en L. van Velsen (St. Raphaël, Den Haag); 3. L. Wifening '(St. Raphaël, Den Haag). Marschwedstrijd: 1. Wilskracht, Amster dam; 2. Jong Leven, Amsterdam; 3. Wils kracht, Alphen aan den Rijn en Winfried, Haarlem; 4. K. D. A., Amsterdam. Vaardigheidswedstrijden voor heeren: 1. Muhrer (St. Mauritus, Volendam); 2. D. Schermer (D. O. K., Heemskerk); 3. Stroek, (St. Mauritius, Volendam); 4. Pad berg (Jong Levens, Amsterdam). Vaardigheidswedstrijden voor aspiran ten: 1. Cappendijk (Pelos, Yijnden); 2. K. Paul (St. Mauritius, Volendam); 3. Beu- sekom (Winfried, Haarlem); 4. Herman (Winfried, Haarlem). De prijsuitreiking, die op het terrein ge schiedde, vormde het besluit van dezen prachtig geslaagden turndag, die door ideaal zomerweer begunstigd werd. POSTDUIVEN P. V..„De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Limoges (Frankrijk). Af stand van den eersten prijswinnenden vo gel 737.030 K.M. In vrijheid gesteld Zon dagmorgen 5 uur en 45 min. met Zuid- Oostenwind. De duiven hebben geen ge makkelijke vlucht gehad daar er van de 57 ingekorfde vogels er maar 7 stuks den zelfden dag hun hokken bereikten en Maan dagavond waren er maar 19 present, zoo dat ons concours net kan sluiten daar de prijzen verdiend waren. Zooals uit boven staande duidelijk blijkt zijn de verliezen momenteel raak, maar naar verwacht wordt zullen er nog wel door komen, want onder de achterblijvers zitten nog heel wat goede vogels. De eerste duif werd gecon stateerd om 18 'uur 59 min. 55 sec. en maak te een snelheid van 927.17 Meter per mi nuut. De laatste prijswinnende vogel werd Maandagavond om 19 uur 4 min. 12 sec. geconstateerd. De prijzen werden als volgt behaald: F. le Mair le, 3e, 6e, 14e, Gebrs. Köhne 7e, 8e, 16, G. A. v. Adrichem 9e, 15e, H. H. J. v Klaveren lie, L. Janson, Ctompwijk 17e, G. Zwaan 18e. Waar geen plaatsnaam ver meld is deze Voorschoten. 7MWW/ De hordenlooper gaat naar bed..!! TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 101. „Hei daar mannen", riep Toontje uit, „Kan ik jullie niet een handje helpen?" De beide mannen keken elkaar eens aan en begonnen toen te lachen. „Hoor me zoo'n aap eens", zeiden ze tegen elkaar. 102. Een van hen sprong van de kist af en kwam voor Toontje staan. „Hoor eens ventje", zei hij, „zulke kereltjes als jij kunnen we niet gebruiken, zie maar dat je ergens anders onder dak komt." 192 KM sCUAQICVIllE 9 Juli 7Juti »METZ 266 KM dtlfOBT HJuLl .E.VIAM isjun U PocUElle 30 Jut' 44Jull tesk'M gbeuoöle &OC50EMJX 494-k.i 46 JuLi 29-luU DïGUE laJuli 215)101 156 kM CAMHE5 MONTPELUER; Marseille iRPIGKAN ai Juli Ï951 27 Jut' 23 JuLl 17/KM 49 JuU SS Juli 146 KM aaJuli 172 K M De Dowde v Fc?AWkc?yk' vah 7 Juli t/m 2 Augustus (so« Ronde.) 0 ETAPE 21 TAPES ToTAAL 4-4-I4JO) Vandaag is de grootste wielerwedstrijd der wereld, de Tour de France, begonnen. Het is voor de dertigste maal, dat deze monsterkamp thans wordt gereden en hij heeft voor Nederland thans deze bijzon dere zijde, dat er vier Nederlanders deel nemen, n.l. de gebrs. van Schendel, Mid delkamp en Gijsen. Organisator van deze tour is de heer Henri Desgrange, uitgever van het Parij- sche sportblad „L'Auto", die den wedstrijd in 1903 in het leven riep voor een tocht, te houden over 2500 K.M., in zes étappes. Spoedig werden de zware bergtrajecten in- gelascht en met het toenemen van de deel nemers tot 100 en meer, van verschillende nationaliteiten, groeide de belangstelling voor dit evenement buiten iedere verhou ding. Op de kaart hierboven ziet men aange geven hoe deze tour van dag tot dag tot 2 Augustus gemaakt wordt. Belangstellenden doen goed het uit te "knippen en te bewaren.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10